Miss Westeros i Essos – Północ, Dorzecze, Żelazne Wyspy

Uroki słonecznego lata już za nami. Nieubłaganie nadchodzi zima. A jednak możemy jeszcze na moment wrócić do wakacyjnych nastrojów, jeszcze raz oddać się błogiej przyjemności jakiej dostarczały nam Wybory Miss. Ba, tym razem będą to wybory wyjątkowe, bo oto staną przed nami kandydatki z dwóch kontynentów stworzonego przez George’a Martina świata. I każda pragnąć będzie korony najpiękniejszej.

Zasady naszej zabawy są jeszcze prostsze niż w przypadku Wielkiego Turnieju sprzed kilku miesięcy.

1. W tym tygodniu, a także w dwóch kolejnych, głosujemy w “lokalnych” wyborach Miss. Kandydatki zostały przydzielone do grup złożonych z jednego lub kilku rejonów geograficznych. Waszym zadaniem jest wyłonienie miss oraz trzech wicemiss, które wezmą udział w finale.
2. Aby uniknąć niedomówień związanych z miejscem urodzenia, kandydatki zostały przydzielone do okręgów na podstawie ostatniego miejsca w którym przebywały (a więc na przykład Melisandre ubiega się o tytuł Miss Północy, a Sansa – Miss Doliny).
3. Po trzech tygodniach, gdy wyłonimy już lokalne miss i wicemiss, przejdziemy do wyborów międzykontynentalnych. Najpierw wyłonimy ósemkę finalistek. Gdy finałowa ósemka będzie znana, każdy z jurorów odda jeden i tylko jeden głos, na na tę z kandydatek, która zasługuje na miano najpiękniejszej.
4. Bierzemy pod uwagę książkowy wygląd postaci.
5. W wyborach biorą udział kobiety uznawane za dojrzałe w Westeros (a więc powyżej 14 roku życia).
6. W wyborach uwzględniamy postaci drugoplanowe, pod warunkiem, że były widziane oczami któregoś z bohaterów książek. Postaci tylko wspominane odpadają.
7. Przypominam też wszystkim jurorom, że w wyborach Miss liczy się nie tylko piękno fizyczne, ale również osobowość i uzdolnienia.

A zatem, przechodzimy do głosowania.

Okręg pierwszy – Północ i krainy za Murem.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 18-09-2016 06:20:16
End date 24-09-2016 23:59:59
Poll Results:
Wskaż 4 najpiękniejsze kobiety Północy i krain za Murem.

 

Okręg drugi – Dorzecze i Żelazne Wyspy.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 18-09-2016 06:20:16
End date 24-09-2016 23:59:59
Poll Results:
Wskaż 4 najpiękniejsze kobiety Dorzecza i Żelaznych Wysp

 

I na koniec rzecz najważniejsza. Chciałbym podziękować Lai, bez której Wyborów Miss pewnie nie dałbym rady zorganizować. Lai zaproponowała mi pomoc w przygotowaniu merytorycznym tej zabawy, i w gruncie rzeczy odwaliła za mnie 90% roboty, zbierając informacje o wszystkich kobietach Westeros i Essos. Jeszcze raz ogromne dzięki!

-->

Kilka komentarzy do "Miss Westeros i Essos – Północ, Dorzecze, Żelazne Wyspy"

 • 19 września 2016 at 00:00
  Permalink

  btw Mirt jest dwa razy

  Reply
  • DaeL
   19 września 2016 at 00:24
   Permalink

   Faktycznie. Już naprawiłem, ale mogło skasować wyniki. Warto spróbować zagłosować po raz drugi.

   Reply
   • 19 września 2016 at 00:41
    Permalink

    Nawet jak skasowało to przepadło.

    Reply
    • DaeL
     19 września 2016 at 01:02
     Permalink

     Teraz zresztą zauważyłem jeszcze jeden błąd. Skracałem “Sybell z rodu Spicerów” do “Sybell Spicer”… A niestety wyszło “Sybell Spicerów” 🙂

     Reply
   • 19 września 2016 at 10:17
    Permalink

    Zagłosowałem. Przepadło. Głosuję jeszcze raz. Nic z tego. Nie mogę nawet obejrzeć wyników. Wcale się nie skarżę.

    Reply
 • 19 września 2016 at 00:13
  Permalink

  DaeLu, ale “dzisiaj” i wstawić tuż przed północą?
  Lubisz deadline, co?:P

  Reply
  • DaeL
   19 września 2016 at 00:26
   Permalink

   Przyzwyczajenie z czasów studenckich 🙂

   Reply
 • 19 września 2016 at 05:42
  Permalink

  mamy oceniać na podstawie książki, ale już nie pamiętam jak wyglądają, szkoda, że nie ma jakiś krótkich opisów, byłoby łatwiej dokonać wyboru :<

  Reply
 • 19 września 2016 at 07:12
  Permalink

  ‘Przypominam też wszystkim jurorom, że w wyborach Miss liczy się nie tylko piękno fizyczne, ale również osobowość i uzdolnienia.” – czyli Catelyn wygra, bo nie będzie partnerowi gderać cały dzień nad głową? 😀

  I także kompletnie nie pamiętam opisów wyglądu. W pracy się zastanowię, jak rozgryźć ten orzech. 😛

  Reply
  • 19 września 2016 at 12:37
   Permalink

   O matko, ale głupia teoria 😀
   To brzmi trochę tak jakby ktoś czytając sagę najpierw pomyślał sobie “hmm, ale ten Rhaegar jest super, szkoda, że umarł”, potem odkrył istnienie Mance’a i pomyślał “hmm, ale on fajny, a jaki tajemniczy.. pewnie w tym jest jakiś sekret!”. Wtedy chomik zaczął chodzić i voila, Rhaegar to Mance! Teraz tylko trzeba wymyślić tzw. “dowody” i wszystko jasne 😀
   To ja mam swoją teorię, o. Tak naprawdę córka Rhaegara nie została zabita, Lannisterowie uwięzili ją w lochach na lepsze czasy i tam sobie żyła. Aż do momentu, gdy Jamie wysłał Brienne na poszukiwanie Sansy.. ale to nie Brienne, to ta dziewczynka zaczarowana w Brienne, którą zabito jak siedziała w lochach czekając na decyzję Lorasa 😀 Bo, uwaga, naczelny dowód, teraz już nikt nie podważy mojej mega teorii – pochwa Wiernego Przysiędze jest wyłożona rubinami! HA, magiczne rubiny, tak jak Melka, to wszystkiemu dowodzi, prawda objawiona (przecież wcale nie chodzi o to, że kolor pasuje do herbów rodów, a skąd, przecież to rubiny czarowały, a nie przedmiot związany z osobą, w którą się zaklina..). Dziewczynka od siedzenia w lochach zwariowała i dała sobą manipulować, a Lannisterowie uznali, że Sansa zaufa kobiecie zaprzysiężonej jej matce. A co najlepsze, rozdziały Brienne są tak naprawdę dowodem, że jest jak mówię, bo córka Rhaegara była szalona (nie tylko przez życie w lochach, ale też krzywą krew) i uwierzyła, że naprawdę jest Brienne. Tadam!
   Teorie takie jak tamta i moja są dowodem na to, że nie każdy powinien bawić się w DaeLa 😀
   Serio, jakby coś takiego miało się sprawdzić to ja nie wiem. Ta saga straciłaby chyba całą magię albo co 😀

   Reply
  • DaeL
   19 września 2016 at 13:24
   Permalink

   Po pierwsze – fajny nick.
   Po drugie – nie, teoria do bani.
   Trzy najmocniejsze argumenty przeciw:
   1. Inny wygląd. Rhaegar miał srebrne włosy i purpurowe oczy. Mance ma siwiejące, ale wciąż brązowe włosy i brązowe oczy.
   2. Mance został członkiem Nocnej Straży jeszcze jako dziecko. Teoretycznie to mogłaby być ściema, bo słyszymy tę historię z ust Mance’a, ale to mało prawdopodobne. Temat musiał być poruszany wielokrotnie, i gdyby ta opowieść miała być oszustwem, to GRRM jakoś by nam to zasugerował.
   3. Rhaegar był znaną postacią, a na Murze było prominentnych rycerzy i lordów, którzy by go rozpoznali. Miałoby to pewne konsekwencje. Na pewno ktoś chciałby go wydać Robertowi w zamian za ułaskawienie.

   Reply
   • 20 września 2016 at 10:12
    Permalink

    Właśnie czytałam to z wielkim WTF na twarzy, bo jest to też dla mnie straszne naciągane i na siłę, tylko żeby Rheagar żył. Chciałam się właśnie podzielić i poznać Twoją opinię na ten temat.
    Dziękuję za odpowiedź 😉

    Reply
  • 19 września 2016 at 15:48
   Permalink

   A Euron zrobił lokomotywę z valyriańskiej stali i jeździ między żelaznymi wyspami, a Meereen udając Darioo.

   Reply
 • 19 września 2016 at 09:55
  Permalink

  Trochę dziwnie wyszło z tymi Żelaznymi Wyspami. Czyżby żyła tam tylko jedna kobieta, na dokładkę w momencie wyborów miss, przebywająca poza Wyspami?

  Reply
  • DaeL
   19 września 2016 at 13:27
   Permalink

   Nie, poza Ashą jest jeszcze jej matka, Alannys Harlaw. Ale umówmy się – wielu kobiecych postaci na Żelaznych Wyspach nie widzieliśmy. Dlatego właśnie połączyłem je z Dorzeczem (na dodatek bardzo historycznie :))

   Reply
   • 19 września 2016 at 15:55
    Permalink

    Faktycznie, przeoczyłem panią Harlaw. No, nie chcę nic mówić ale może te niedobory kobiet skrzywiły nam też Eurona i trochę Theona?

    Reply
 • 19 września 2016 at 10:36
  Permalink

  Na podstawie opisów książkowych? A juści! W przypadku głównych bohaterek – czy to się komu podoba, czy nie – będziemy mieli przed oczami wizerunki aktorek występujących w serialu. A tylko te główne, bądźmy szczerzy, mają szanse na wygraną. Ja też opisów nie pamiętam i nie mam najmniejszego pojęcia, czy jakaś na przykład Alyx Frey nie była fascynującą pięknością. Właściwie to mam tylko jedną nie-filmową faworytkę spełniającą kryteria urody i charakteru, a w książce odgrywającą dość istotną rolę. To oczywiście Val!
  PS. A najlepsza z wszystkich dam jest rzecz jasna River Tam. Ale to z zupełnie innej beczki 🙂

  Reply
 • 19 września 2016 at 14:57
  Permalink

  Super, kolejny turniej, tym razem piękności. I tu pojawia się problem, bo o ile wojowników i ich osiągnięcia zapamiętać było w miarę łatwo (do tego były opisy), to kobiet i ich wygląd oraz osobowość zapamiętać jest znacznie trudniej, poza postaciami głównymi. Naprawdę mam wrażenie, że większość z tych imion czytam po raz pierwszy. Proponowałbym, aby do tego krótkiego przedstawienia kobiety, dołączyć opis wyglądu. Inaczej to będzie głosowanie, w którym przed oczyma mamy serialowy wygląd, a nie książkowy. Wystarczy wziąć pod uwagę wszystkie zaprezentowane Freyówny. Oprócz Roslin, to jedyne co kojarzę z pozostałych to to, że mieszkają w Bliźniakach i najprawdopodobniej zostały przedstawione przed weselem.
  Mimo tego niewielkiego braku i tak zapowiada się dobra zabawa i należą się podziękowania dla autorów.
  Od razu obstawiam, że do finału dojdą: Sansa, Daenerys, Margaery i Ygritte. Bo to najpopularniejsze kobiety w książce jak i w serialu.

  Reply
  • DaeL
   21 września 2016 at 22:34
   Permalink

   Od następnej części postaram się dorzucić jakiś cytat opisujący daną postać (jeśli znajdę).

   Reply
 • 19 września 2016 at 15:45
  Permalink

  Wiele było głosów z prośbami o opis wyglądu, więc i ja się dołączam. Osobiście pamiętam, że dziewczyny Freyów, są paskudne jak ruska dziwka rozłożona na szosie, a żona Edmura była piękna co pozytywnie go zaskoczyło. Widzę też wysoką pozycję Ygritte chociaż jeśli pamięć mnie nie zawodzi w książce nie była ładna, miała krzywe zęby itd. A dzicy uważali ją za piękność ponieważ było pocałowana przez ogień, czyli ruda.

  Reply
 • 19 września 2016 at 21:43
  Permalink

  A może zamiast tak marudzić kto ma czas i chęci niech znajdzie jakiś fragment o kimś i niech doda w komentarzu ;p? Bladze w początkach nawałnicy i oto Ygritt : “jej uśmiech był ciepły mimo krzywych zebow”, Val :” ładna blondynka popijajaca miód z rogu ” o Ygritt bylo więcej na końcu starcia królów, ale książki juz przy sobie nie mam.. Jak coś znajdę to mogę dopisać, kwestia tego czy komuś będzie się chciało to w kupę zebrac

  Reply
  • 20 września 2016 at 00:57
   Permalink

   Nie trzeba szukać po książkach 😛
   Nie będę linkował tutaj, ale wystarczy wejść do byle jakiego wiki (a właściwie jedynego dobrego awoiaf :D) i tam do większości postaci można znaleźć opisy wyglądu wraz ze źródłami. Taki obiektywny opis jest nawet lepszy, niż ten np. Jona o Ygritte, bo Snow był wyraźnie rudą zauroczony i podobały mu się nawet krzywe zęby i “słodki zapach cebuli” 😉 Co nie zmienia faktu, że łatwiej wyobrazić sobie kogoś opisywanego przez ileś rozdziałów książki, niż przez krótki opis.

   Reply
 • 20 września 2016 at 14:32
  Permalink

  Meera tak nisko, ale jestem to w stanie zrozumieć -> w końcu to szczenięca miłość Brana. No ale Asha? Przecież to niezła laska była!
  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c7/ad/72/c7ad72cf06365ebb26b7134eba273133.jpg

  Selyse, pomimo wąsów, otrzymała 7 głosów 😀
  Melisandre jak rozumiem serialowe biusty działają na wyobraźnię jury 😛
  Fajnie. że Val tak wysoko. Alys też była niczego sobie.

  Pragnę przypomnieć, że Cat po śmierci Neda to topielicę przypominała, a później to już w niezłym stanie rozkładu była. Bramna Ami tak nisko! Przeca ona i Pia to najgorętsze laski Dorzecza 😉

  Brienne ma wyrwany kawałek policzka. Dacey w sukience zaskoczyła nawet Catelyn Stark.

  Reply
  • 20 września 2016 at 17:14
   Permalink

   Asha cierpi przez serial. Aktorka brzydka nie jest, ale do czołówki jej trochę daleko…

   Reply
 • 20 września 2016 at 14:48
  Permalink

  Głosowałem niemal na początku, potem DaeL wprowadził poprawki i teraz nie mogę ani zagłosować ponownie (ukazuje się komunikat, że już głosowałem) ani obejrzeć wyników. Może ktoś mi je poda, bom niemożebnie ciekawy 🙂

  Reply
  • 20 września 2016 at 15:05
   Permalink

   Meera 127, Osha 47, Maege 9, Selyse 7, Melisandre 333, Asha 118, Wlada 13, Dalla 92, Val 332, Ygritte 278, Stara Niania 60. Alys 117, Wynafryd 12, Wylla 15, Alysane 35, Barbey 5, Jarzębina 26, Wiewiórka 10, Wierzba 2, Frenya 4, Mert 1, Leona 1, Morna 3, Lyra 15.

   Catelyn 189, Dacey 80, Roslin 331, Jeyne W 355, Sybelle 6, Amerei 34, Genna 15, Brienne 121, Pia 79, Ravella 31, Sharna 7, Ruta 39, Jeyne H 51, Dzwonka 103, Maiya 3, Alannys 2, Marissa 3, Alyx 12, Serra 5, Sarra 4, Tyta 3, Arwyn 4, Joyeuse 18

   Spróbuj usunąć cookies witryny. Powinno pomóc.

   Reply
   • 20 września 2016 at 15:46
    Permalink

    Jakby coś to nie ja głosowałem na Selyse, mimo że jest Jedyną Prawdziwą Królową xD

    Reply
   • 20 września 2016 at 15:57
    Permalink

    Lai – serdecznie dziękuję za wyniki, ale także przy okazji za wkład w organizację wyborów miss. Nad dachami Muza leci, Muza czyli weny znak … 🙂

    Reply
   • 20 września 2016 at 16:00
    Permalink

    Swoją drogą to Brienne musiała bardzo marzyć o pokoju na świecie skoro uzyskała aż tyle punktów. To albo niektórzy zbyt dosłownie traktują pseudonim “Ślicznotka”.

    Reply
   • 20 września 2016 at 16:14
    Permalink

    Ser Arc, nie ma za co 🙂 to ja dziękuję DaeLowi, że pozwolił mi pracować przy turnieju 🙂
    ig, hah, śmiesznie by wyglądały pytania do kandydatek 😀 “Oprócz pokoju na świecie marzę o: Lorasie (Sansa), równouprawnieniu (Brienne), Daario Naharisie (Dany), królewskiej krwi (Mel) ” itp itd 😛

    Reply
    • 21 września 2016 at 08:44
     Permalink

     lista marzeń Aryi by była lekko przydługawa :v

     Reply
   • DaeL
    21 września 2016 at 22:37
    Permalink

    Grupa 1 jest bardzo silna. Asha była obok Melki i Val moją faworytką, a mam wrażenie, że przepadnie. No, ale Ygritte, Meera i Alys też nie są brzydkie.

    Reply
    • 23 września 2016 at 16:36
     Permalink

     Asha najlepsza!
     Fragment w ktorym ja wprowadzono to jeden z tych ktore najbardziej mi utknely w pamieci. No i Slicznotka ;P

     Reply
 • 20 września 2016 at 15:23
  Permalink

  Czy Daenerys książkowa również dysponuje big ass? Czy to tylko przypadłość serialowa? OD tego zależy mój głos, proszę o odpowiedź.

  Reply
  • 20 września 2016 at 19:00
   Permalink

   Ale od tego zależy głos na ‘tak’, czy na ‘nie’? 😀

   Reply
   • 22 września 2016 at 14:49
    Permalink

    Oczywiście, że na tak. Ale w rozdziale, gdy już wysłuchuje audiencji w Meereen, wspomina coś o koniecznych miękkich pośladkach w celu sprawowania władzy. Więc może coś być na rzeczy.

    Reply
  • 20 września 2016 at 20:09
   Permalink

   jakie tam big ass? o.O po prostu przytyła

   Reply
  • 20 września 2016 at 19:23
   Permalink

   Ha, Asha od zawsze była moją ulubioną żeńską postacią zaraz obok Val, jak mogłabym na nią nie głosować? Kobiety północy jakoś bardziej do mnie przemawiają niż południowe damy (chyba, że dornijskie ;P)
   Dołączam się, głosujcie na kandydatki, które umieją sobie radzić, bo one wystawiają nam lepsze świadectwo niż puste lalki, które dają sobą dyrygować albo marzą o niebieskich migdałąch. Miss nie powinna być po prostu ładna, powinna coś sobą reprezentować.

   Reply
  • 20 września 2016 at 19:46
   Permalink

   @Val
   Ale co to w ogóle za przewartościowanie konkursu? Równie dobrze w przypadku wyboru wojownika można było apelować, by nie głosować na osiłków, ale dodawać punkty za oczytanie i elokwencję. 😀

   Reply
   • 20 września 2016 at 21:30
    Permalink

    Przewartościowanie? DaeL chyba uważa inaczej.
    ‘7. Przypominam też wszystkim jurorom, że w wyborach Miss liczy się nie tylko piękno fizyczne, ale również osobowość i uzdolnienia.’
    W przypadku turnieju chodziło o coś innego niż tutaj. W walce oczytanie i elokwencja, o których wspomniałeś, miałaby znaczenie znikome. Piękno jest natomiast czymś tak subiektywnym, że coś poza nim musi mieć znaczenie w wyborach miss. Gdyby Rhaegar był obiektywny w wyborze Miss Harrenhal… to znaczy, Królowej Miłości i Piękna, zapewne zostałaby nią Ashara Dayne, której uroda była ponoć legendarna. Ale zaistniały inne czynniki – coś poza urodą, co reprezentowała sobą Lyanna (ktoś wierzy, że wybrał ją ze względu na sam wygląd?). Wybory Miss to nigdy nie jest po prostu konkurs urody, jak by się nie nazywały. My mamy po prostu ten komfort, że bierzemy pod uwagę wyłącznie piękno wewnętrzne i zewnętrzne, bez rozważania, na kogo najbardziej opłaca się nam głosować.
    Oczywiście, nie zabronię Ci oddać głosu na kogo Ci się podoba, nawet jeżeli bierzesz pod uwagę tylko i wyłącznie urodę. Mam po prostu nadzieję, że wygra postać, która może pochwalić się czymś więcej, niż ładną buźką, ponieważ w przypadku przynajmniej niektórych bohaterek PLiO warunek ten jest spełniony. A skoro tak, nie widzę nic złego w zwróceniu na to uwagi.

    Reply
    • 21 września 2016 at 08:28
     Permalink

     Dlatego cieszy mnie, że jednak nie tylko ja głosowałem na Starą Nianię 🙂

     Reply
     • 21 września 2016 at 18:28
      Permalink

      tylko trolle na nią głosowały… to jest w końcu konkurs miss czy konkurs na inteligencje/wiedze? ogar

      Reply
 • 20 września 2016 at 19:28
  Permalink

  Val, high five! Kobiety z Północy najpiękniejsze!!! Umieją sobie radzić w ekstremalnych warunkach, są zorganizowane, waleczne i wyjątkowe (np. Dalla opowiadała Jonowi o magii i jej cenie).
  VOTE Asha Greyjoy!!!!!!!!!!

  Reply
  • 20 września 2016 at 22:32
   Permalink

   VOTE North 😀 Asha niby terytorialnie należy do Południa, ale charakterem pasuje do Północy, więc też się łapie 🙂

   Reply
 • 20 września 2016 at 20:51
  Permalink

  Co za ludzie głosują na Catelyn? Przypominam że wygląda jak zombie z poderżniętym gardłem, nie potrafi już mówić. Ale tak to postać lubiana wiec jak zawsze w tych turniejach zajdzie daleko. To samo było z kulawym i wygłodzonym Nedem czy Lorasem. O dziwo Pia też ma dużo głosów. Rozumiem że nikt nie pamięta że wybito jej zęby a jej psychika jest w strzępach? 😀

  Reply
  • 20 września 2016 at 21:16
   Permalink

   Przecież każda potwora znajdzie swego amatora 🙂

   Reply
   • 20 września 2016 at 21:59
    Permalink

    Wiesz, to jest jak faceci którzy zarywają do byle jakiej i zazwyczaj wyrywają najbrzydszą, bo tę najłatwiej, bo impreza sie kończy a chce mu sie iść do kabiny.
    Wait, co, jaki to ma związek z tym co napisano wyżej?
    Znikomy, ale napisałem takie rozbudowane zdanie, że nie mogę tak po prostu go nie zostawić tutaj.

    Reply
   • 20 września 2016 at 22:10
    Permalink

    Napisałbym, jaki jest związek pomiędzy poderżniętym gardłem u kobiety a wspomnianą kabiną, ale to nie to forum. 😀

    Reply
  • 20 września 2016 at 22:12
   Permalink

   “Only a cat of a different coat” 😉

   Reply
 • 21 września 2016 at 12:32
  Permalink

  Będzie dzisiaj zapowiedziana na wczoraj teoria? 😀

  Reply
  • DaeL
   21 września 2016 at 22:31
   Permalink

   Już jest 🙂

   Reply
 • 21 września 2016 at 21:45
  Permalink

  Mrał Stara Niania górą 😀 moja faworytka!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków