Wielki Turniej Westeros i Essos. Ćwierćfinały

To już ćwierćfinały! Ekipa porządkowa sprząta właśnie zwłoki Bronna, Silnego Belwasa, Blackfisha, Jorah Mormonta, Eurona Greyjoya, Brienne, Jona Snow i Areo Hotah. Ale nie płaczmy po nich, bo na arenę wchodzą najtwardsi wojownicy Westeros i Essos. Kto polegnie? Kto przeżyje? Kto zbliży się do zwycięstwa w Wielkim Turnieju Westeros i Essos? Przekonajmy się!

Pojedynek 57

 • Ser Barristan Selmy (zwany Śmiałym) – jeden z najlepszych rycerzy swego pokolenia. Odznaczył się wyjątkowym męstwem podczas Wojny Dziewięciogroszowych Królów, buntu Duskendale i rebelii Balona Greyjoya. Był rycerzem Królewskiej Gwardii Aerysa II i Roberta Baratheona (jako Lord Dowódca), jak również pretendentki do tronu Daenerys Targaryen. Ma 63 lata.
 • Khal Drogo – wybitny dothracki wojownik, wódz największego z khalasarów. Podbił khalasar Khala Ogo, własnoręcznie zabijając przeciwnika.
This poll is closed! Poll activity:
Start date 28-05-2016 08:00:00
End date 03-06-2016 23:59:59
Poll Results:
Kto zwycięży?

Pojedynek 58

 • Greatjon Umber – według Jaime’go Lannistera jeden z najsilniejszych ludzi w Westeros, uczestnik bitwy pod Oxcross oraz ataku na kopalnie złota wokół Castamere. Pojmany podczas Krwawych Godów po tym jak gołymi rękami zabił jednego i ranił trzech innych ludzi Freyów.
 • Oberyn Martell – zwany Czerwoną Żmiją. Niezrównany wojownik, poeta, uczony i truciciel. W wieku 16 lat użył trucizny by zabić (w pojedynku do pierwszej krwi) lorda Edgara Yronwooda. W młodości walczył jako najemnik w kompanii Drugich Synów (a następnie we własnej kompanii). Studiował w Cytadeli, wykuwając sześć ogniw łańcucha maestera. Walczył w obronie Tyriona Lannistera i zginął z ręki Gregora Clegane (zadając mu wszakże śmiertelną ranę).
This poll is closed! Poll activity:
Start date 28-05-2016 08:00:00
End date 03-06-2016 23:59:59
Poll Results:
Kto zwycięży?

Pojedynek 59

 • Tormund Zabójca Olbrzyma – jeden z dowódców w armii Mance’a Raydera, cieszący się autorytetem wśród dzikich. Rzekomo zabił olbrzyma. W trakcie bitwy pod Murem dowodził jedną z nielicznych, poprawnie sformowanych formacji włóczników, który wszakże został rozbity po ataku z flanki. Po schwytaniu Mance’a, Tormund został przywódcą resztek jego armii.
 • Ser Gregor Clegane/Ser Robert Strong – zwany Górą Która Jeździ. Mierzący 240 cm i ważący 190 kilogramów, potężny i bezwzględny rycerz. Zaprzysiężony rodowi Lannisterów. Zażywa dużych ilości makowego mleka, by łagodzić nieustanny ból głowy. Zginął zatruty przez Oberyna Martella. Został wskrzeszony jako ser Robert Strong przez Qyburna.
This poll is closed! Poll activity:
Start date 28-05-2016 08:00:00
End date 03-06-2016 23:59:59
Poll Results:
Kto zwycięży?

Pojedynek 60

 • Syrio Forel – fechmistrz, wodny tancerz, poprzedni Pierwszy Miecz Braavos. Szkolił Aryę Stark. Pokonuje pięciu żołnierzy Lannisterów przy użyciu tępego miecza treningowego, ale ginie z ręki ser Meryna Tranta.
 • Sandor Clegane – zwany Ogarem. Młodszy brat Gregora Clegane. Jeden z największych wojowników Siedmiu Królestw. Porzuca służbę u Lannisterów po Bitwie nad Czarnym Nurtem. Podróżuje po królestwie z Aryą Stark, mordując przygodnie spotkanych złoczyńców. O jego wojowniczych przewagach długo by trzeba pisać. Obecnie jest grabarzem na Cichej Wyspie.
This poll is closed! Poll activity:
Start date 28-05-2016 08:00:00
End date 03-06-2016 23:59:59
Poll Results:
Kto zwycięży?

A oto aktualna tabela rozgrywek.

Ćwierćfinały Turnieju.
Ćwierćfinały Turnieju.
-->

Kilka komentarzy do "Wielki Turniej Westeros i Essos. Ćwierćfinały"

 • DaeL
  28 maja 2016 at 23:20
  Permalink

  Drugi.
  A przy okazji mam dwie sprawy.
  Po pierwsze – jeśli będziecie chcieli rozmawiać o szóstym odcinku GoT (a na pewno będziecie chcieli, i to zanim napiszę recenzję), to róbcie to pod tematem o odcinku piątym. W ten sposób nikt kto nie chce spoilerów, nie zostanie na nie wystawiony.
  Po drugie – moje wielkie “ogłoszenie” może się troszkę opóźnić z przyczyn ode mnie niezależnych (dobra, tak naprawdę to zależnych :)). Ale spokojnie, jeszcze 1-2 dni i wszystko się wyjaśni.

  Reply
  • 28 maja 2016 at 23:39
   Permalink

   Przedłużasz chwilę napięcia przed ogłoszeniem tego, że dokończysz Wichry za Martina. Przynajmniej nowy odcinek serialu umili (?) oczekiwanie na ogłoszenia parafialne. 🙂

   Reply
  • 29 maja 2016 at 12:19
   Permalink

   DaeLu, a czy nie lepiej gdybys faktycznie wrzucil pusty temat? Wszystko byloby w jednym miejscu;)

   Reply
   • 29 maja 2016 at 21:51
    Permalink

    Zgadzam się, dobry pomysł.

    Reply
  • 31 maja 2016 at 11:54
   Permalink

   A to nie tak, że ktoś kto obejrzał 5 odcinek może natknąć się na spoiler właśnie w podsumowaniu 5 odcinka? Bo trzeba być tępakiem by nie obejrzeć np 6 odcinka i wchodzić w artykuł poświęcony jemu…

   Reply
 • 28 maja 2016 at 23:20
  Permalink

  Zagłosowałem, można iść spać. 🙂 Trochę zaskakująca jest obecność Tormunda na tym etapie, wielu lepszych wojowników odpadło. Liczyłem na finał Areo – Oberyn. Zamiast tego Czerwona żmija zawalczy ponownie z Górą, i ponownie wygra.

  Reply
 • 28 maja 2016 at 23:29
  Permalink

  Cleganbowl nieunikniony, chociaz mysle, ze czasem ludzie glosuje specjalnie na gore i ogara, aby tylko walczyli ze soba. Ja np. Glosowalem na Syrio

  Reply
  • 28 maja 2016 at 23:33
   Permalink

   Ja w poprzedniej rundzie głosowałem na Areo zamiast na Ogara.

   Reply
  • 30 maja 2016 at 08:42
   Permalink

   Też myślę że ludziom się Cleganbowl marzy, mimo że Syrio powinien z Ogarem wygrać…

   Reply
 • 29 maja 2016 at 00:11
  Permalink

  Barristan lepszy od khala Drogo ???? Drogo jest najlepszy w tym zestawieniu

  Reply
  • 29 maja 2016 at 02:01
   Permalink

   Barristan w pełnej zbroi, Khal tylko z przepaska na biodrach:)

   Reply
   • 29 maja 2016 at 22:29
    Permalink

    Khal ktory nigdy nie przegral 😉

    Reply
  • 29 maja 2016 at 09:24
   Permalink

   W książce jest opisane jak pokonuje dużo młodszego od siebie czempiona aren Mereen. Khalowi też dałby radę.

   Reply
   • 29 maja 2016 at 15:11
    Permalink

    Dajcie spokój! Nic nie ujmując Barristanowi, który jest wybitnym rycerzem ma on jednak swoje lata, a staje naprzeciwko ogromnej, pierwotnej sile dzikiego Dothraka, najwybitniejszego wojownika tego żyjącego walką plemienia, przeciw khalowi który nigdy nie musiał obcinać swego warkocza, gdyż nikt nigdy go nie pokonał. A przecież Dothrakowie staczali boje nie tylko z innymi koczownikami i pasterzami owiec. A że nie nosi pancerza? Do takiej właśnie walki jest szkolony od dziecka, gdyby go zakuć w żelazo, wtedy zapewne nie miałby szans. Zresztą – o ile sobie uświadamiam – Oberyn też nie walczył w zbroi, a nikt nie kwestionuje jego umiejętności. Bardzo lubię Barristana Selmy’ego, ale w starciu z Khalem Drogo raczej nie wróżyłbym mu powodzenia.

    Reply
 • 29 maja 2016 at 01:33
  Permalink

  Brienne RIP. Zostali juz sami faceci, to moze po Turnieju czas na konkurs Krolowej Pieknosci?

  Reply
  • 29 maja 2016 at 09:38
   Permalink

   Może lepiej nie, już jedna wojna się po czymś takim zaczęła 😉 Barristan rządzi.

   Reply
 • 29 maja 2016 at 09:35
  Permalink

  Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że Deal chce nam powiedzieć, że się żeni i nie będzie miał dla nas już tyle czasu…

  Reply
  • 29 maja 2016 at 11:19
   Permalink

   trochę przypał bo Dael stał się już odpowiedzialny za to co oswoił i nie może nas teraz tak po prostu zostawić.

   A tym których dziwi brak Stannisa na tym poziomie rozgrywek wyjaśniam: OTK zrezygnował z udziału w dalszych etapach turnieju, ponieważ pognał na solówkę z Wielkim Innym. Jak się już z nim rozprawi to może zająć się duetem finalistów tego turnieju.

   Reply
  • DaeL
   29 maja 2016 at 13:32
   Permalink

   Spokojnie, nic z tych rzeczy 🙂

   Reply
 • 29 maja 2016 at 12:05
  Permalink

  No proszę – DaeL zapowiedzią ogłoszeń wzbudził większą sensację niż niejedną Teorią. Tłumy wielbicieli, gryząc w emocjach paluchy, gorączkowo zastanawiają się, co to też może być? Pojawia się całe spektrum możliwości, ale najbardziej prawdopodobne są:
  – sprzedaje używany samochód;
  – szuka pomocy domowej;
  – zakłada kółko hobbystyczne kolekcjonerów kapsli.
  Ale nie jestem pewien, czy trafiłem 🙂

  Reply
 • 29 maja 2016 at 12:30
  Permalink

  Dla mnie Khal jest zwycięski w tej parze, przy całym szacunku dla Ser Barristana. A wiadomo kto wygra ^_^

  Reply
 • 29 maja 2016 at 12:36
  Permalink

  Oberyn z kim będzie w finale? Który z Cleganów jest lepszy? Do tego rozstrzygnięcia powinniśmy poczekać na wydanie Wichrów Zimy, albo do odcinka w serialu o ile taka walka będzie miała miejsce 😛

  Reply
 • 29 maja 2016 at 16:54
  Permalink

  A tak z innej beczki, natknąłem się dziś na filmik odnośnie 5 fortów w Yi Ti. Autor filmu sugeruje, że długa noc nie zapada tylko w westeros ale i essos, a te 5 fortów w essos jest czymś w rodzaju muru w westeros i w zasadzie spełnia tą samą fukcje co mur. Z tego wynika, że Denerys może będzie walczyła z Innymi na essos a Jon Snow na westeros, a może to w ogóle jest i tak jeden kontynent bo w sumie cała mapa nie jest ukazana. Przesyłam link do filmu, mówcie co o tym sądzicie, a może ktoś z was posiada większa wiedzę na ten temat i potrafi się z nią podzielić to będę wdzięczny bo sprawa mnie zaintrygowała.
  https://www.youtube.com/watch?v=4tU0el2ySfI

  Reply
  • DaeL
   29 maja 2016 at 18:26
   Permalink

   Chyba już gdzieś w komentarzach o tym rozmawialiśmy. W kontekście tego, czy Azor Ahai był jedną osobą czy kilkoma. Moim zdaniem oryginalna Długa noc rzeczywiście miała zasięg globalny i walki musiały toczyć się zarówno w Westeros jak i Essos. ale to wcale nie znaczy, że tak będzie tym razem. Co więcej, nie dostaliśmy jak dotąd żadnych wskazówek (w PLiO, Świat Lodu i Ognia jest kanoniczny, ale to nie to samo co powieści), że tak będzie tym razem. Wydaje mi się, że gdyby Martin nagle zrobił taki numer, że Dany jednak zostaje w Essos i tam walczy, to czytelnicy czuliby się nie tyle zaskoczeni, co oszukani. Tak więc sądzę, że tym razem Biali Wędrowcy uderzą tylko w Westeros.
   Poza tym warto odróżnić poszerzanie mitologii tego świata (co czyni go bogatszym i ciekawszym miejscem) od rozkładania klocków, z których złoży się fabuła. Wątpię na przykład, żebyśmy mieli w książkach zobaczyć Sothoryos, Ulthos czy nawet Asshai. Nie poznamy też raczej tajemnic stojących za cywilizacją budowniczych labiryntów. To po prostu fantastyczne elementy “krajobrazu”, które nie muszą odegrać jakiejkolwiek roli w samej fabule.

   Reply
   • 29 maja 2016 at 23:49
    Permalink

    Z linku ktory podałeś z calej tej teorii przeplatanej wątkami z cthulhu ostatecznie ciekawe wydaje sie domniemanie kulistosci swiata i połączenia essos i westeros w tamtym miejscu. To by bylo mega teleportem (lepszym niz te littlefingera ) ale tlumaczyloby jaky dany dojdzie na zachód idac na wschód 🙂

    Reply
    • 30 maja 2016 at 10:02
     Permalink

     O tym cathulu to nawet nie rejestrowałem 😛 ale też mnie najbardziej zaciekawiło właśnie to połączenie, że tak na prawdę to essos i westeross może być jednym kontynentem no i że biali wędrowcy pojawiają się również w essos

     Reply
 • 29 maja 2016 at 18:20
  Permalink

  Wszystko wszystkim ale Silny Belwas pokonal by Drogo. Czesc osob glosuje bo lubi postac a nie bierze pod uwage zdolnosci w walce.

  Reply
  • 29 maja 2016 at 19:00
   Permalink

   Silny Belwas już nie taki silny po zjedzeniu szarańczy… A Drogo co jak co, ale bić się umiał.

   Reply
   • 29 maja 2016 at 19:26
    Permalink

    Drogo walczył tak dobrze, że dał się pociąć pasterzom owiec. 😀 A tak serio pamięta ktoś z książki jak dokładnie doszło do zranienia od którego zginął później Khal? Może byli tam wtedy również jacyś wojownicy?

    Reply
    • 29 maja 2016 at 22:31
     Permalink

     To nie,chodziło o jakis syfny okład ktorym obłożono ranę?

     Reply
     • 29 maja 2016 at 22:43
      Permalink

      Okład może i był “syfny” ale chyba bardziej chodziło o to, że się do zaleceń dr maegi nie zastosował.

      Reply
     • 29 maja 2016 at 23:33
      Permalink

      Ale ktoś mu tę ranę zadał.

      Reply
    • 30 maja 2016 at 13:25
     Permalink

     Ranę zadał mu khal Ogo, którego Drogo ostatecznie ubił. Khalasar Ogo plądrował chyba właśnie wioskę pasterzy, kiedy wpadł Drogo i posprzątał po Dothrackiemu.
     A czy okład był syfny? Ten który założył Drogo, z błota bodajże, który łagodził ból faktycznie ostatecznie spierdzielił sprawę, więc na dothracką medycyn rana zadana przez Ogo była zabójcza.
     Natomiast ten założony przez maegi to ciężko powiedzieć, bo Drogo dość szybko się go pozbył, bo swędziało 😛

     Reply
 • 29 maja 2016 at 20:57
  Permalink

  Skoro każdy z wojowników, który zginął jest w “formie” tuż przed śmiercią, to Khal jest przecież ludzką skorupą, niezdolną do walki. Z Barristanem nie miałby szans w tym stanie.

  Reply
  • 29 maja 2016 at 21:10
   Permalink

   Też tak na początku myślałam, ale DaeL napisał, że nie. Więc…

   Reply
  • 29 maja 2016 at 21:15
   Permalink

   Było wyjaśnienie, iż nie bierze się pod uwagę choroby/rany która bezpośrednio doprowadziła do śmierci. Zatem Drogo podczas turnieju jest w pełni sił.

   Reply
   • 30 maja 2016 at 13:27
    Permalink

    Heh, no jeśli się czepiać to bezpośrednio do śmierci Drogo doprowadziła Danka, dusząc go 😀

    Reply
    • DaeL
     30 maja 2016 at 18:59
     Permalink

     Więc bierzemy pod uwagę stan w jakim Drogo był przed poznaniem Daenerys 😀

     Reply
 • 29 maja 2016 at 22:33
  Permalink

  Wf mnie finał to oberyn vs syrio 🙂

  Reply
 • DaeL
  29 maja 2016 at 22:44
  Permalink

  Moim zdaniem wybór pomiędzy Khalem Drogo a Barristanem Selmym jest naprawdę bardzo trudny i nie ma się co zżymać na to, że jeden czy drugi przegrywa. Obydwaj to świetni wojownicy. Na korzyść Barristana przemawia zbroja. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Drogo walczy arakhiem. W serialu arakh to broń przypominająca chopesz – rodzaj sierpa bojowego, używanego w starożytnym Egipcie. Ale arakh książkowy to raczej bułat – średniowieczna, orientalna proto-szabla. Z zasady broń tnąca raczej słabo radzi sobie ze zbrojami (czy to z kolczugą, czy pancerzami płytowymi). Słabo, ale szablą też da się stosować sztychy (choć przez krzywiznę zawsze będą słabsze), też można odnaleźć słabe miejsca na zbroi i też można walnąć w łeb tak mocno, że choć zbroja nie pęknie, to efektu obuchowy powali przeciwnika. Więc choć zbroja daje Barristanowi przewagę, to Drogo nie jest bez szans. No i na korzyść Dothraka przemawia wiek. Barristan może być technicznie doskonały, ale pewnych rzeczy nie przeskoczy. Pod względem refleksu i siły fizycznej musi ustępować Khalowi Drogo.
  Tak więc moim zdaniem to musi być wyrównany pojedynek. Podobnie zresztą powinno być w walce Sandora z Syrio Forelem.

  Reply
  • 30 maja 2016 at 01:19
   Permalink

   Sandora napedza chec walki z bratem.
   Swoja droga czy Ogar balby sie Swiatlonoscy? Nawet takiego falszywego?

   Reply
   • 30 maja 2016 at 07:23
    Permalink

    Przecież Ogar wałczył już przeciw dzierżącemu płonący miecz Bericowi.

    Reply
    • 30 maja 2016 at 11:09
     Permalink

     Tak. I z tego co pamiętam to Arya faktycznie dostrzegła jakiś tam lęk u Ogara. Ja jednak to odebrałem tak, że fakt podpalenia miecza bardziej go rozwścieczył niż przeraził. Myślę, że widok prawdziwego LB byłby problemem nie tylko dla Sandora ale i dla większości wojowników. Efekt Stannisowego miecza podczas grillowania “Króla za murem” był o niebo lepszy niż “płonący miecz” (oślepiał ludzi, oświetlał cały mur) a i tu istnieje spore domniemanie, że to tylko sztuczka Melisandre. Pozostaje nam tylko zastanawiać się jakie fajerwerki przyszykuje dla nas Prawdziwy Światłonośca. No chyba, że będzie to pozbawiony zbędnego efekciarstwa Świt. Taka opcja by mi się nawet podobała.

     Reply
   • 30 maja 2016 at 13:28
    Permalink

    Wydaje mi się, że tego fałszywego by się nie bał. On się boi ognia, ale jak zauważył maester Aemon, ten miecz jest zimny, a Ogar raczej by się samych magicznych światełek nie przestraszył. Co innego prawdziwy, gorący miecz, chociażby taki jak ten Berica.

    Reply
 • 30 maja 2016 at 11:44
  Permalink

  #cleganebowliscoming

  Reply
 • 30 maja 2016 at 18:41
  Permalink

  #teambarristanthebold Drogo pozer, pajac zostałby wyjaśniony po ciężkiej walce tylko dlatego, że TBE jest ser dziadkiem i nie ma tej szybkości

  Reply
 • 31 maja 2016 at 11:52
  Permalink

  Ale ludzie głosują sympatią… wpeirw Ogar radzi sobie tak o z ogórkami w głosowaniu, nagle dostaje jednego z lepszych szermierzy z krain i go pokonuje w ankiecie. Oberyn przegra z dobrze uzbrojonym wojownikiem w stylu Rycerza. Tormund bez szans z Górą. Barristan z Drogo raczej też by miał ciężko

  Reply
 • 31 maja 2016 at 13:45
  Permalink

  Nadal nie wierzę że Dziadzia wygrywa z khalem Drogo.. A tak wgl to chyba Drogo i Oberyn to postacie których najbardziej mi szkoda że umarli, mogli stoczyć tyle ciekawych walk jak już wojna wkroczy we właściwy etap.

  Reply
  • 31 maja 2016 at 16:18
   Permalink

   dokładnie tak, mam tak samo, tylko jeszcze neda brakuje, żeby powspominał troche wydarzeń z przeszłości :<

   Reply
 • 1 czerwca 2016 at 18:02
  Permalink

  Uważam że ostatni etap powinien byc tajny tzn nie widzimy kto prowadzi. Możnaby zrobić drugi konkurs wojownicy z 1/16 finału, każdy ma jeden głos i głosowanie tajne. Żeby sprawdzić czy się pokrytej. Co wy na to?

  Reply
  • DaeL
   2 czerwca 2016 at 00:42
   Permalink

   OK, finał możemy zrobić tajny. Odnośnie powtórek – może za jakiś czas, na przykład po premierze Wichrów. Parę osób mnie na razie grilluje o jakieś wybory miss Westeros 🙂

   Reply
   • 2 czerwca 2016 at 00:47
    Permalink

    I o konkurs wiedzy!!!

    Reply
    • 2 czerwca 2016 at 15:44
     Permalink

     i o konkurs na najbardziej sprawiedliwego człowieka westeros :v

     Reply
     • DaeL
      3 czerwca 2016 at 12:47
      Permalink

      Wszystko odnotowałem 🙂

      Reply
 • Pingback: Indeks Szalonych Teorii – FSGK.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków