Podsumowanie miesiąca: Czerwiec 2017

Podsumowanie miesiąca? Ale już pierwszy tydzień lipca za nami! Nie za późno? No cóż… naszym zdaniem na podsumowanie nigdy nie jest za późno, a ten tydzień pozwolił na uszeregowanie bardzo intensywnego dla nas miesiąca, którym był czerwiec. Dodatkowo DaeL jest od jakiegoś czasu w trybie “przygotowywacza prelekcji” na Dni Fantastyki we Wrocławiu, o czym już informowaliśmy w naszych ogłoszeniach parafialnych:

Na Dni Fantastyki DaeL oczywiście bardzo serdecznie Was zaprasza. Ale musicie się śpieszyć, bo w chwili publikacji tego tekstu impreza już trwa. W związku z nieobecnością DaeL-a w podsumowaniu będziecie musieli zmierzyć się ze mną, za co z góry przepraszam i składam wyrazy współczucia :).

W czerwcu udało nam się dostarczyć 31 artykułów (nie licząc ogłoszeń). Mamy jednocześnie nadzieję, iż wzrost ilości nie spowodował spadku na jakości, a co więcej – mogliście zapoznać się również z innymi pasjonującymi hobby oraz opiniami naszych autorów.

Zaczynając podsumowanie tekstów od tego, co najbardziej interesuje naszych czytelników – DaeL kolejny raz dotrzymał obietnicy i co poniedziałek zaserwował Wam świeżą Szaloną Teorię. Mogliśmy więc w czerwcu przeczytać spekulację na temat Ser Duncana Wysokiego, następnie przyszła kolej na dwuczęściową analizę zachowania jednego z najbardziej nietypowych kruków w Westeros, by zakończyć tekstem o roli ironii w PLiO:

Rozpoczęty został jednocześnie bardzo duży projekt – DaeL wraz z nową w naszej załodze Lai zabrali się za czytanie “Pieśni Lodu i Ognia” rozdział po rozdziale, porównując tekst oryginalny z polskim tłumaczeniem i analizując, co się wydarzyło w poszczególnych fragmentach. W czerwcu udało im się w ten sposób przerobić wespół z Wami 8 rozdziałów tej wspaniałej sagi! Dlaczego 8 a nie 9, mimo iż miały być analizowane 3 rozdziały na “odcinek”? Bo analiza 9 rozdziału doprowadziła DaeL’a do załamania nerwowego z koniecznością założenia stylowego białego kaftanu z opcjonalnymi długimi rękawami, wobec czego rozdział “Bran” został przełożony na lipiec jako osobny tekst.

Ponadto kontynuowane były Debaty Małej Rady oraz Wybory Największego Łotra świata wykreowanego przez George R.R. Martina, a to wszystko polane zostało sosem analizy drugiego trailera zbliżającego się sezonu serialu “Gra o Tron” z posypką Wieści z Cytadeli:

Jako że od czasu rewolucji na portalu dorobiliśmy się dwóch świetnych autorów uwielbiających pastwić się nad filmami i reżyserami, mogliśmy zaprezentować Wam szereg recenzji zarówno nowych produkcji (m.in. “Wonder Woman”, “Black Mirror” czy “Mumia”), jak i klasyki kina w postaci FilmoBiografii Stanley’a Kubricka. A to wszystko zasługa naszych nieuginających się pod presją wydawców i multipleksów SithFroga i Pquelima. To oni właśnie ryzykują dla Was banem na wejście do jakiegokolwiek kina czy wypożyczalni!

Również LLothar nie zasypiał gruszek w popiele i mimo wyjazdu na zasłużony wypoczynek, uraczył nas arcyciekawym rozkręcaniem… czego? Jeśli nie czytaliście, to koniecznie musicie kliknąć w link, bo ja tego zdradzał nie będę :). Poza tym mogliśmy zapoznać się z 2 kolejnymi rozdziałami jego powieści napisanej w języku Shakespeare’a:

W podsumowaniu chcielibyśmy bardzo gorąco przywitać również naszych dwóch nowych/starych autorów. Po długiej nieobecności powrócili do nas:

 • człowiek pamiętający jeszcze czasy Juliusza Cezara (w końcu był jego nauczycielem!), czyli Voo,
 • nasz portalowy pielgrzymkowicz, dla którego żadne góry i doliny (a tym bardziej winnice) hiszpańskie nie są straszne – peterpan.

Liczymy, że ich jakże ciekawe teksty będą z nami dłużej! A dla tych którzy je przegapili, poniżej zostawiam linki:

Na sam koniec wyliczanki niżej podpisany nieśmiało zostawi linki do swoich wypocin, które postanowił tutaj opublikować, a na które w czerwcu złożyły się: 3 recenzje związane z grami planszowymi i jeden felieton dotyczący przełomowej daty dla rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej:

Chciałbym zwrócić jeszcze jedną uwagę na jakże historyczną rzecz dla naszego portalu. Otóż po raz pierwszy w historii pojawiły się w recenzjach oceny 10/10. Dotyczy to tak “Mare Nostrum: Imperia” jak i “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Pomimo dotychczas obecnych u nas 9 (których wcale nie było tak mało), to właśnie te tytuły zasłużyły według naszych recenzentów na takie wyróżnienie. Jak dobrze wiecie, na taką ocenę trzeba bardzo mocno zapracować, jednak jeśli mieliście okazję sprawdzić te tytuły i nie do końca się z nią zgadzacie – zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Kończąc już całe podsumowanie witam w naszych szeregach bardzo gorąco osobę, której aktywności być może nie widzicie, a która od czerwca sprawia, że nasze teksty są dla Was, Drodzy Czytelnicy jeszcze przyjemniejsze w odbiorze; która za każdym razem otrzymując nowy tekst zapewne ubiera specjalnego manekina w perukę, żeby to jemu rwać włosy z głowy, a nie sobie. Mowa o naszej wspaniałej korektorce Danae, która podjęła się jakże karkołomnego zadania szlifowania naszych nieokrzesanych tekstów! Życzymy wiele wytrwałości!

A ja dziękuję że wytrwaliście do końca. Podpisano:

Razorblade

-->

Kilka komentarzy do "Podsumowanie miesiąca: Czerwiec 2017"

 • 8 lipca 2017 at 12:03
  Permalink

  “Bo analiza 9 rozdziału doprowadziła DaeL’a do załamania nerwowego ”
  oh jaką ten dael ma słabą psychike, jaki on wrażliwy, oh ah bo się popłaczę

  Reply
  • 8 lipca 2017 at 12:38
   Permalink

   nie będzie, właśnie dlatego te podsumowanie jest dokładnie dnia dzisiejszego xD szkoda, że dael nic o tym nie wspomniał…

   Reply
   • DaeL
    9 lipca 2017 at 01:32
    Permalink

    Byłem w sobotę na Dniach Fantastyki. W czwartek i piątek kończyłem prelekcję. Brakło czasu na zrobienie “czytania”. Faktycznie nie napisałem tego wprost, jakoś założyłem, że wszyscy zrozumieją, że wyjazdy na konwenty oznaczają małe zgrzyty w działaniu strony. Tak było w końcu przy okazji Pyrkonu.
    No ale trudno. W przyszłym tygodniu wszystko będzie się ukazywać w normalnym tempie.

    Reply
 • 8 lipca 2017 at 12:55
  Permalink

  Ja to ogólnie zauważyłem spadek entuzjazmu co do tych rozdziałów. Początkowo były 3 i zakładanie zwiększenia ilości. Potem 2, a tydzień później już tylko 1. Wytłumaczenie? Dużo różnic między polską i angielską wersją. Żeby jeszcze to jakoś z polotem było przygotowane, ale wszystko zostało w tabelce wstawione i wyglądało (sorry za określenie) tak jakby ktoś miał to głęboko gdzie słońce nie dochodzi. Zero wyjaśniania o co w tym rozdziale chodzi tylko żywcem wyciągnięte parę fragmentów bez ładu i składu. Na moją i paru innych osób prośbę o wstawienia tłumaczenia, DaeL ochoczo powiedział, że wstawi tłumaczenie Lai, które jak zrozumiałem jest już zrobione. Niestety po upływie tygodnia artykuł nie doczekał się żadnej zmiany i jest jednym z najbardziej żenujących na stronie. Hype był robiony jak na 7 sezon GoT, a całość wyszła jak sezon 5.

  Reply
  • DaeL
   9 lipca 2017 at 01:44
   Permalink

   Po pierwsze – rozdział był streszczony i opisany tak samo jak pozostałe. Stwierdzenia, że jest tam “zero wyjaśnienia o co w tym rozdziale chodzi” po prostu nie rozumiem.
   Po drugie – rozdział wymagał więcej pracy, bo znikały w nim całe zdania, a szyk był pomieszany. Nie wiem na ile hypem było napisanie, że bardzo ciężko się na tym rozdziale pracuje. I jak miałem to ciekawiej zaprezentować? Dorysować szlaczki, albo króliczki? Tabelka jest przejrzysta i czytelna.
   Po trzecie – zarzut, że tłumaczenie brakujących zdań miało być wstawione wcześniej jest jak najbardziej zasadny. Tutaj faktycznie zawiniłem ja, bo po prostu brakło mi w tym tygodniu czasu. Postaram się to nadrobić w niedzielę lub poniedziałek.

   Reply
  • 9 lipca 2017 at 13:11
   Permalink

   Ej, a tak w normalnym życiu też tak tylko narzekasz i marudzisz 😀 ? Aż dziw, że wziąłeś sobie za nick “tak” zamiast “nie”. Gdzie się nie wypowiesz to wiecznie jesteś niezadowolony, aż się nie chce tego czytać, bo i tak wiadomo, że będzie coś w stylu “a to źle zrobione, a to brzydko, a tu Dael kiedyś lepiej pisał, a tu krzywo, a tu nie umiem po angielsku, więc jakim prawem nie ma dla mnie tłumaczenia” no kurcze. Po co Ty tu w ogóle przychodzisz, skoro nic Ci się nie podoba 😀 ?

   Reply
   • 9 lipca 2017 at 23:11
    Permalink

    Aj ludzie to maja sklonnosc patrzec tylko na negatywna strone i nie widza, ze jak cos mi sie podoba to pochwale, a czasem nawet w dyskusji udzial biore bez krytyki i bez chwalenia, ot zwykla wymiana informacji 😀

    Reply
    • SithFrog
     9 lipca 2017 at 23:16
     Permalink

     To nawet nie to. Po prostu jak dziesięć osób przeczyta tekst i się spodoba to może jedna pochwali, a jak tekst będzie słaby i ludzie poczują, ze stracili czas to wypowie się pięć-sześć osób. Prawda stara jak świat, tak to działa, nie ma się co obrażać 🙂

     Ale podobał mi się komentarz z losowymi nickami – zastanawiam się jak bardzo musiałbym nie mieć co robić, żeby odstawić taki numer 😀

     Pozdro!

     Reply
    • 9 lipca 2017 at 23:43
     Permalink

     Ale naprawdę to Ty zwracasz uwagę, że ludzie lubią widzieć tylko negatywną stronę 😀 ? Wiesz co, kurcze, cofam, Ty jednak masz poczucie humoru, po prostu dobrze je chowasz 😀

     Reply
     • SithFrog
      10 lipca 2017 at 08:44
      Permalink

      Bo ja mam warstwy, jak cebula 😉

      Reply
 • 8 lipca 2017 at 13:30
  Permalink

  Ja mam jeszcze pytanie odnośnie ebooków, które miały być wysyłane. Czy już wszystko poszło? Bo ja jeszcze nie dostałem. Ale ogólnie powiem, że stronka się rozwija, sporo ciekawych rzeczy, także tak trzymać.

  Reply
  • DaeL
   9 lipca 2017 at 01:25
   Permalink

   Będę je rozsyłać w nadchodzącym tygodniu. Tak samo jak pozostałe nagrody.

   Reply
 • 8 lipca 2017 at 14:01
  Permalink

  No to ja powiem, ze w obliczu tych pozbawionych szacunku niektorych komentarzy powyzej, chcialbym pogratulowac autorom wytrwalosci i cierpliwosci.
  Ta stronka to juz znacznie wiecej niz grajdolek fanow serialu GoT i oby tak dalej!
  A wszystkim hejterom proponuje nabrac odrobiny szacunku, ani DaeL ani inni tworcy nie sa waszymi pariasami, zeby sie tlumaczyc i przepraszac.

  Reply
  • 8 lipca 2017 at 14:21
   Permalink

   Mam wrażenie, że te komentarze obronne to wstawiają admini strony pod losowymi nickami 😀

   Reply
   • 8 lipca 2017 at 14:57
    Permalink

    Nieprawda, ja jestem żywym przykładem, że poza nickami autorów nie wiem o nich nic i nie mam z nimi nic wspólnego. Doceniam ich za pracę i wkład. To, że się komuś nie podoba to tak będzie zawsze, zresztą pod częścią tych komentarzy można wyczuć chęć wkurzenia innych, a nie rzetelną krytykę. Nie jestem oczywiście bezkrytyczny, bo chociażby ostatni rozdział Brana mógłby być lepiej zrobiony, ale i tak cieszę się, że mamy fajną stronkę opisującą interesującą mnie tematykę. I tak jak pisałem, zachęcam do zajęcia się także warhammerem 40k, widziałem kiedyś artykuł tutaj na ten temat, warto by to pociągnąć.

    Reply
    • 8 lipca 2017 at 15:06
     Permalink

     Żeby nie było. Tak ogólnie to ja się zgadzam z Tobą, ale jak sam zresztą zauważyłeś rozdział Brana był słaby, a biorąc pod uwagę hype przed nim widać to jeszcze mocniej. Teraz natomiast dodano podsumowanie miesiąca zamiast rozdziałów, mimo, że jak dobrze pamiętam w czerwcu pojawiły się w tym przypadku dwa teksty jednego dnia. Ogólnie “Czytanie” zaczęło się świetnie co wiele razy podkreślałem, ale teraz leci to bardzo szybko w dół. Mam nadzieję, że niebawem czeka nas powrót górnolotnych artykułów z tego konkretnego działu.

     Reply
   • DaeL
    9 lipca 2017 at 01:51
    Permalink

    Nawet nie wiem jak to skomentować. Naprawdę myślisz, że ktokolwiek krępowałby się odpowiedzieć Ci wprost i chował się za aliasem?

    Reply
  • 8 lipca 2017 at 17:32
   Permalink

   Krytyka nie jest równoznaczna z brakiem szacunku. Myślę, że każdy lub znaczna większość czytelników docenia pracę DaeLa oraz innych autorów, ale “tak” trochę racji ma, szczególnie jeśli chodzi o jakość tekstu o rozdziale Brana.

   Reply
 • 8 lipca 2017 at 18:26
  Permalink

  Przypominam, że jesteśmy w ten weekend na DFach 🙂

  Reply
 • 9 lipca 2017 at 14:47
  Permalink

  A jak tam wasze zyski z reklam?
  starcza na utrzymanie serwera? 🙂

  Reply
  • DaeL
   9 lipca 2017 at 20:35
   Permalink

   To będzie można ocenić po roku gdzieś dopiero. Ale powiem tak – zasadniczo status FSGK się nie zmienił, to jest nadal projekt hobbystyczny, który nie przynosi zysków 🙂 Tym niemniej wydaje mi się, że udaje nam się przygotowywać teksty wcale nie gorsze, niż w wielu komercyjnych serwisach.

   Reply
 • 9 lipca 2017 at 16:04
  Permalink

  Biorac pod uwage, ze reklamy sa dwie i umieszczone na stronie od dwoch miesiecy, to raczej na waciki 🙂

  Reply
 • 9 lipca 2017 at 23:04
  Permalink

  Daelu i pozostali autorzy – nie przejmujcie się kwękaniem tych marud, którym wiecznie coś tu nie pasuje 😉 Jestem pewien, że zdecydowana większość czytelników docenia Waszą świetną robotę i trzyma kciuki, żeby strona się dalej rozwijała. Ja tylko mam nadzieję, że nie zabraknie Wam zapału do pisania kolejnych tekstów 🙂

  Reply
  • 9 lipca 2017 at 23:15
   Permalink

   Brawo, dzieki temu komentarzowi autorzy juz nie beda sie przejmowac. Gdyby nie ty zapewnie opusciliby strone. Dziekujemy ci bezimienniy 😀

   Reply
   • SithFrog
    9 lipca 2017 at 23:18
    Permalink

    Ej, ale Bezimiennego to Ty szanuj, wiesz co on przeszedł? 😛

    Reply
   • 9 lipca 2017 at 23:21
    Permalink

    Autorzy są na tej stronie (i jej wcześniejszych wersjach) od co najmniej 10 lat, niektórzy nawet znają się osobiście i podglądają sobie telewizję.
    Nie ma się co oszukiwać. Szybciej ubędzie nam czytelników, niż opuścimy fsgk.pl 😉
    Ale dobre słowa dodają otuchy, zwłaszcza w obronie słusznej i merytorycznej. Także ja ze swojej strony dziękuję.

    Reply
    • 11 lipca 2017 at 11:52
     Permalink

     10 lat temu to ja pewnie 10cio lecie obecności świętowałem :-). Mooooże 9cio…

     Co do tekstów, częstotliwości itd. to ja może tylko napiszę, że dla nas to hobby i rozrywka. Nikt nie czerpie z tego korzyści materialnych, dlatego też trzeba pamiętać, że obsuwy byly, są i będą do czasu kiedy ktoś wymysli klonowanie ;-). Więc nie sądzę aby zapalu komuś zabrakło- co najwyżej czasu chwilowo, albo tematu (bo żeby napisać, trzeba najpierw poznać przecież).

     A krytykę zawsze chętnie przygarniam 🙂

     Reply
   • 11 lipca 2017 at 01:19
    Permalink

    No cóż, ktoś musi równoważyć komentarze czepialskich i silących się na sarkazm użytkowników 😛

    Reply
 • 11 lipca 2017 at 10:24
  Permalink

  Jak krytyka jest słuszna i rzeczowa to przecież nikt nie robi problemu, najgorsze jednak, że zaczynają się pojawiać marudy (obecnie popularnym określeniem będą hejterzy), którzy wrzucają komentarz zawierający tylko i wyłącznie pretensje, jakby co najmniej za to wszystko codziennie płacili. Jakby co nie kieruje tego do żadnej konkretnej osoby, ale pomyślcie ludzie trochę żeby nie robić tutaj takiego bagna jak na wielu innych forach. Jeżeli ktoś ma puste życie i chce się dowartościować to niech sobie komentuje wydarzenia polityczne, tam ma pole do popisu.

  Reply
  • 12 lipca 2017 at 13:20
   Permalink

   wydarzenia polityczne? xD nuda

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków