Wieści z Cytadeli #2

Nowa Szalona Teoria nadchodzi wielkimi krokami, i jak zapewniają mnie obserwatorzy komet, posiadacze obsydianowych świec, interpretatorzy ruchu płomieni oraz lokalni degustatorzy Cienia Wieczoru – pojawi się w naszym serwisie już w najbliższy poniedziałek. Ale nim oddamy się szalonemu teoretyzowaniu, przyjrzyjmy się wiadomościom, jakie w tym tygodniu przyniósł nam kruk z Cytadeli. Przyjrzyjmy się kolejnym spoilerom z planu siódmego sezonu Gry o Tron.

El burro sabe mas que tu, Jon Snow.

Ciąg dalszy spotkań w słonecznej Hiszpanii. Najwyraźniej daliśmy się zmylić niechronologicznej kolejności zdjęć i uwierzyliśmy, że do pierwszego spotkania przedstawicieli Daenerys Targaryen i Jona Snow dojdzie w Królewskiej Przystani. A tymczasem pojawiły się dowody na spotkanie na Smoczej Skale. Bo właśnie tam wylądują po raz pierwszy wojska królowej.

Jeśli przyjmiemy książkową perspektywę, to takie działanie ma sens, ale w realiach serialu, w którym Ellaria Sand opowiedziała się po stronie Targaryenki, jest to raczej dziwne. Może obejrzawszy sezon piąty, Daenerys Targaryen poprzysięgła, że jej stopa nigdy nie stanie w Dorne?

Ale wróćmy na chwilę do spotkania. Otóż będzie to wydarzenie spektakularne. Szalona Królowa i Książę Który Obiecał Już Nie Smęcić (Ale Obietnicy Nie Dotrzymał).

Dany, Jon i królewski kamerzysta
Dany, Jon i królewski kamerzysta

A na wypadek jakby ktoś dopatrywał się fake’ów – tu macie podobne zdjęcie w szerszym kadrze.

Mało imponująca ta Smocza Skała...
Wszędzie pełno turystów…

A jakby tego było mało, to tu macie film. Wiem, że od niego należało zacząć, ale lubię stopniować napięcie.

Nie były to oczywiście jedyne zdjęcia, jakie dotarły do nas z hiszpańskiego planu. Chociaż większość z nich nie wymaga specjalnego komentarza.

Olbrzym Davos wyciąga rękę by zmierzwić czuprynę małego Jona.
Olbrzym Davos wyciąga rękę by zmierzwić czuprynę małego Jona.
Missandei przebrana za Blade'a.
Missandei przebrana za Blade’a.
Jon i Davos na Smoczej Skale.
Jon i Davos na Smoczej Skale.
Jon i Davos leżą. Pierwsze spotkanie ze smokiem?
Jon i Davos leżą. Pierwsze spotkanie ze smokiem?

Nie da się ukryć, że powyższe zdjęcia zdradzają nam spory fragment planowanej fabuły. Jak wspomniałem wcześniej, wiemy już, że Smocza Skała będzie miejscem lądowania Daenerys. Wiemy też, że Jon i Dany spotkają się i – jak sądzę – zawrą sojusz jeszcze przed zdobyciem Królewskiej Przystani.

Źródło: http://watchersonthewall.com/first-image-monumental-meeting-major-game-thrones-characters/

A skoro o Królewskiej Przystani mowa…

Guess who’s back… back again. Gendry’s back. Tell a friend.

Nasza zeszłotygodniowa wiadomość o wypatrzeniu przez małe ptaszki aktora odtwarzającego rolę Gendry’ego została potwierdzona. Gendry najwyraźniej… wrócił do Królewskiej Przystani. I pomoże wydostać się z niej Tyrionowi i Davosowi.

Parę lat wiosłowania, i już człowiek może machać przerośniętym młotem bojowym.
Parę lat wiosłowania, i już człowiek może machać przerośniętym młotem bojowym.

Tego uroczego gifa zaserwował nam Argotin.

Dlaczego Gendry wrócił do Królewskiej Przystani? Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu, jeszcze w drugim sezonie, kiedy twórcy postanowili usunąć z serialu postać Edrica Storma. To zapoczątkowało lawinę wydarzeń, która sprawiła, że Gendry po prostu nie mógł znaleźć się tam, gdzie być powinien.

A co do Tyriona i Davosa – wysyłanie poselstwa do Cersei jest zbyt głupie. Serial nawet w swych najgorszych momentach tak nisko nie upadał. Za to wysłanie dwóch znanych postaci, z których jedna jest karłem, w jakiejś tajnej misji (być może związanej ze smokami) do największego miasta Westeros – to jest akurat w sam raz głupie. Więc tę wersję obstawiam.

Powrót Melisandre

Wróćmy jeszcze na chwilę na Smoczą Skałę, bo z czeluści Wąskiego Morza wypłynęły takie nowe fotki. Przedstawiają tajemniczą postać w czerwieni…

Nie żebym się chwalił...
Nie żebym się chwalił…
...ale Melisandrę wszędzie rozpoznam.
…ale Melisandrę wszędzie rozpoznam.

Wygląda na to, że Czerwona Kapłanka kolejny raz zmieniła stronnictwo. Odnalazłaby się w polskiej polityce.

Źródło: http://www.deia.com/2016/10/23/ocio-y-cultura/comunicacion/-y-se-produjo-el-encuentro

Zamek Almodovar del Rio

Jak donosi jeden z hiszpańskich serwisów internetowych, w kilku kolejnych odcinkach serialu zobaczymy zamek Almodovar del Rio. Zamek ten “grał” już w serialu fragmenty Volantis, ale tym razem posłuży prawie na pewno za inną lokację. Bo niby co ciekawego ma się dziać w Volantis?

Bardzo południowy klimat...
Bardzo południowy klimat…

Hiszpanie spekulują, że zamek posłuży za ukazanie Smoczej Skały. Wątpię. Smocza Skała jest znacznie bardziej posępna (chyba, że to Stannis wysysał z niej całe światło i radość). Moim zdaniem możliwości są trzy: jakiś fragment Królewskiej Przystani, Słoneczna Włócznia, albo Koniec Burzy. Myślę, że ta ostatnia opcja jest najbardziej interesująca. Ale niestety nie najbardziej prawdopodobna.

Źródło: http://lossietereinos.com/reportaje-desde-el-castillo-de-almodovar-del-rio-y-pistas-sobre-lo-que-sera-en-juego-de-tronos/

Rhaegar?

Podobno jakiś piosenkarzo-aktor o nazwisku Devin Oliver powiedział, na wpół żartobliwie, że ma małą rólkę w Grze o Tron. Sądzę, że to plotka i humbug, ale nigdy nie wiadomo. Więc prezentuję Wam jego facjatę.

Wiem co sobie myślicie. Wykapany Pate-Świniarczyk.
Wiem co sobie myślicie. Wykapany Pate-Świniarczyk.

Spoilery na Reddicie

Na koniec informacja najmniej wiarygodna, ale pod wieloma względami najciekawsza. Dzięki uprzejmości czytelnika podpisującego się “pat5”, który podesłał mi linka, miałem okazję przeczytać całą listę rzekomych spoilerów dotyczących sezonu 7. Dowiadujemy się z nich między innymi, że:

 • Jon spotka Daenerys w trzecim odcinku, i dość niechętnie złoży jej hołd poddańczy w zamian za pomoc w walce z Białymi Wędrowcami.
 • Arya przejmie funkcję Pani Kamienne Serce mordując Freyów, odzyska Nymerię i dotrze do Winterfell. Ostatecznie to Arya zabije Littlefingera.
 • Mur upadnie na samym końcu sezonu, w trakcie sceny miłosnej pomiędzy Jonem i Daenerys.
 • Euron zniszczy flotę Yary i skopie tyłki Dornijczykom
 • Jon sformuje Drużynę A, której celem będzie schwytanie Białego Wędrowca albo Istoty.
 • Beric i Viserion zginą. Viserion zostanie wskrzeszony przez Nocnego Króla.
 • Cersei zawrze sojusz z Jonem i Dany, ale ich zdradzi, nie wysyłając sił do pomocy w walce z Białymi Wędrowcami.
 • Zobaczymy flashback ze ślubu Rhaegara i Lyanny.
 • Jorah zostanie wyleczony przez Sama w Cytadeli.

To by było na tyle jeśli chodzi o naprawdę istotne spoilery. Całość można przeczytać tutaj:  https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/57g8yf/compilation_of_spoilers_by_awayforthelads/

A co ja o tym sądzę? Myślę, że niektóre z prezentowanych tu informacji brzmią idiotycznie, ale nie wykluczam ich prawdziwości. Sądzę natomiast, że sojusz z Cersei jest zbyt nieprawdopodobny, również w świetle ucieczki Davosa i Tyriona. Dlatego wygląda to raczej na kompilację prawdziwych spoilerów i czystej zgadywanki.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o najnowsze wieści. Przypominam, że jeśli sami znaleźliście informację, która – Waszym zdaniem – powinna trafić do następnego odcinka Wieści z Cytadeli, to możecie dać mi o tym znać pisząc na adres redakcja@fsgk.pl. W tytule koniecznie zamieśćcie nazwę naszego cyklu.

Do usłyszenia już wkrótce.

-->

Kilka komentarzy do "Wieści z Cytadeli #2"

 • 23 października 2016 at 22:56
  Permalink

  DaeLu, wzruszyłem się :3

  Reply
  • DaeL
   24 października 2016 at 00:07
   Permalink

   Nie ma sprawy 😉

   Reply
 • 23 października 2016 at 23:03
  Permalink

  Z tym o Bericu to chodzi o Viseriona, tak?

  Reply
  • DaeL
   23 października 2016 at 23:07
   Permalink

   W sensie o to kto zginie? I Beric, i Viserion. W trakcie tej samej eskapady za Mur. Ale smok zostanie wskrzeszony, tym razem przez Nocnego Króla.

   Reply
   • 24 października 2016 at 09:31
    Permalink

    I wtedy przydadzą się umiejętności łucznicze Theona, żeby zabić wskrzeszonego smoka (a nie mówiłem! [triumfalny śmiech]).

    Reply
 • 24 października 2016 at 02:43
  Permalink

  Miałem iść spać ale zebrało mi się na przemyślenia.
  I. Jak ta owca w stadnym pędzie stawiałem na lądowanie armii Daenerys w Dorne. A tymczasem Smocza Skała ma chyba podstawowe znaczenie w kilku aspektach.
  1) Po pierwsze, powrót do korzeni i “tradycji” zapoczątkowanej przez Aegona Zdobywcę – podbój Westeros zaczyna się z tego samego miejsca.
  2) Jak to było? “Żeby pójść naprzód trzeba się cofnąć” itd. – może to też być jakieś dodatkowe wytłumaczenie.
  3) Ciekawe, czy możliwe jest, żeby smoki “ciągnęło” na Smoczą Skałę? Wulkan, magia, mistyka, smocze jaja – coś z tego mogłoby być powodem.
  4) Bliskość Królewskiej Przystani ma niebagatelne znaczenie – szybkie uderzenie, przejęcie tronu, postraszenie lordów siedmiu królestw smokami oraz wielką armią i w efekcie Westeros podbite. Taki mógłby być plan Daenerys i byłby to wyśmienity plan, ale kilka lat wcześniej np. za rządów Roberta albo Joeffrey’a. W obecnej sytuacji politycznej Westeros może to nie być tak łatwe i proste.
  5) Pojawia się pytanie, czy na Smoczej Skale będzie wystarczająco dużo zapasów, aby wyżywić armię Matki smoków? Może Daenerys podzieli swoje siły i część armii wyląduje w Dorne? A może Tyrion (jego o to podejrzewam) zorientuje się, że obecnie w Westeros żywność dla wojska znajdzie w niewielu miejscach (Reach, Dorne, Dolina) i Daenerys biorąc to pod uwagę zajmie Smoczą Skałę i wyruszy na podbój Westeros zahaczając o włości Arrynów?

  II. A co z mistyką Smoczej Skały (Dragonstone)?
  1) Książę, którego obiecano miał się narodzić “w dymie i soli” jeśli dobrze pamiętam, Stąd m.in. obsesja Melisandre na punkcie Stannisa, wtedy namiestnika Smoczej Skały.
  Skoro jednak dojdzie tam do spotkania Jona z Daenerys, to podejrzewam, że narodzenie obiecanego księcia można rozpatrywać w 2 wariantach.
  Najbardziej prawdopodobny, to ten, że na Smoczej Skale Jon dowie się że jest Targaryenem. Może smoki zapalają do niego nagle przeogromną sympatią, co zaskoczy i zauroczy Daenerys (ach te miłostki wewnątrzrodzinne Targaryenów), a Tyrion nagle wyskoczy z tekstem “musisz mieć w sobie smoczą krew Targaryenów, dlatego tak Cię lubią!”.
  Po drugie, biorąc pod uwagę przepowiednię Mirri Maz Duur, mówiącą o tym, że Daenerys urodzi syna – możliwe, że po odkryciu swojego pokrewieństwa Jon i Danny pójdą do łóżka, i na Smoczej Skale spłodzony zostanie ten obiecany książę. Pewnie coś będzie na rzeczy, choć nie jestem pewien czy akurat na Smoczej Skale i myślę, że raczej dziecko Jona i Daenerys nie będzie księciem, którego obiecano, bo wtedy walka z Innymi musiałaby trwać dużo za długo jak na potrzeby serialu.

  III. Skoro Inni mają przejąć smoka, to znaczy, że wyjaśni się tajemnica Lodowych smoków!!!

  IV. Jeśli Arya ma wejść w rolę Lady Stoneheart, to czy może to oznaczać przejęcie komendy nad ekipą z lasu po śmierci lorda Berica Błyskawicy? Ogar ostatnio dołączył do Bractwa, jak sobie poradzi z przyjmowaniem poleceń od Aryi?

  V. No i co z Kamiennym Smokiem? Czy przebudzenie Kamiennego Smoka to wybuch wulkanu pod Smoczą Skałą (Dragonstone)? Jeśli trak, to mam małą teorię, że Królewska Przystań może zostać zniszczona przez ten wybuch i jego skutki (tsunami, opad kamieni i pyłów). Może w wizjach Daenerys w Domie Nieśmiertelnych, gdy była w zniszczonej Sali Tronowej, padał nie śnieg ale pył wulkaniczny.

  Dobranoc.

  Reply
 • 24 października 2016 at 04:58
  Permalink

  Bardzo podobają mi się spekulacje rossssw

  Co do czerwonej kapłanki, może to być tak Melissandre, jak i Kinvara(imię na 99% przekręcone, chodzi o kapłankę R’hlorra z Mereen)

  Reply
 • 24 października 2016 at 06:09
  Permalink

  Wysłanie karła w tajnej misji jest bardzo mądre. Karła trudno zauważyć oraz trudniej trafić.

  “Wygląda na to, że Czerwona Kapłanka kolejny raz zmieniła stronnictwo. Odnalazłaby się w polskiej polityce.” – Stannis, Jon i Daenerys to jedno i to samo zło! Głosujcie na Eurona, on rozbije układ!

  “Jon sformuje Drużynę A, której celem będzie schwytanie Białego Wędrowca albo Istoty.” – może jak nie uda się takiego złapać w siatkę, to Nocny Król sprzeda któregoś za paczkę fajek? 😀

  Reply
 • 24 października 2016 at 07:47
  Permalink

  Jeżeli w tym sezonie faktycznie zginie któryś ze smoków i upadnie mur to ten sezon zasłuży w moich oczach na wszystkie cytrynowe ciasteczka! 🙂

  Reply
  • 24 października 2016 at 13:26
   Permalink

   Nie oszukujmy się, mur musi upaść, inaczej Biali Wędrowcy nie będą żadnym realnym zagrożeniem. Smoki też są zbyt silne i teoretycznie mogłyby spalić wszystkich BW, a czymże byłaby walka dobra ze złem bez odpowiedniej dozy tragizmu i trwogi?

   Reply
 • 24 października 2016 at 13:55
  Permalink

  A tym całym księciem, którego obiecano jest Daenerys? Przynajmniej wszystkie przepowiednie pasują właśnie do niej. Na Azora Ahai obstawiam Jona Snow. Natomiast Ostatni Bohater to moim zdaniem Brandon Stark 😉

  Reply
  • 24 października 2016 at 14:43
   Permalink

   Książę którego obiecano, Azor Ahai i Ostatni bohater to jedna i ta sama osoba tylko inaczej nazwana w innych częściach świata i kulturach

   Reply
   • 24 października 2016 at 19:33
    Permalink

    Wypraszam sobie. Łatwo te osoby połączyć ze sobą, ale nigdzie wprost nie jest to napisane. Martin, zaś już wiele razy udowodnił, że potrafi zaskakiwać. Więc myślenie, że to jedna osoba jest tu bardzo na rękę. Po prostu kolejna niespodzianka będzie gdy okaże się, że to kilka osób.

    Reply
 • 24 października 2016 at 19:28
  Permalink

  Tego nie wiadomo. Może to być jedna, mogą to być trzy

  Reply
 • 24 października 2016 at 19:54
  Permalink

  Jeśli nie ma pewności co do tego czy to jedna osoba, czy trzy, to może jednak PLiO nie stało się takie przewidywalne, jak większość osób ostatnio narzeka

  Reply
 • 24 października 2016 at 21:20
  Permalink

  A czy serialowa Arya nie planowała przypadkiem zabić Berica? Albo coś mi się pomieszało…

  Reply
  • 24 października 2016 at 22:09
   Permalink

   Może Arya przejmie rolę LS z uwzględnieniem doprowadzenia do śmierci Berica. Tylko nie wiem dlaczego Bractwo miałoby ją wtedy poprzeć.

   Reply
  • 25 października 2016 at 07:29
   Permalink

   Arya jest skrytobójcą. Bractwo wcale nie musi znać oprawcy Berica. Do tego Arya potrafi zmieniać twarz.

   Reply
 • 24 października 2016 at 21:25
  Permalink

  A co jeśli Gendry zastępuje Stannisa? 😀

  Reply
  • 25 października 2016 at 07:10
   Permalink

   A tak na serio, myślę, że Gendry w serialu może zastąpić Edrica Storma. Tego ostatniego podejrzewam o “bycie” dzieckiem burzy z przepowiedni nieśmiertelnych dla Daenerys. Matka smoków (Daenerys), dziecię trojga (Jon), dziecię burzy (Edric) – jak dla mnie chłopak pasuje na trzeciego smoczego jeźdźca.

   Reply
 • 24 października 2016 at 21:43
  Permalink

  czy dzisiejsza teoria jest cały czas w planach?

  Reply
  • DaeL
   24 października 2016 at 22:23
   Permalink

   Właśnie o tym chciałem napisać. Jest w planach, ale uczciwie ostrzegam, że będzie dopiero po północy. Jestem gdzieś w połowie tekstu dopiero.

   Reply
   • 24 października 2016 at 22:24
    Permalink

    no to jak ostrzegasz to nie ma problemu, czy będzie o zdradzie Boltona?

    Reply
    • DaeL
     24 października 2016 at 22:34
     Permalink

     Nie. Ale będzie to inny, od dawna oczekiwany tekst.

     Reply
     • 24 października 2016 at 22:37
      Permalink

      do głowy mi przychodzi jeszcze tylko Septa Lemore. czekam z niecierpliwością. Po północy to bliżej 2,3 czy koło 1?

      Reply
     • 24 października 2016 at 22:40
      Permalink

      z całą pewnością będzie coś o cytrynowych ciasteczkach.

      Reply
     • DaeL
      24 października 2016 at 22:57
      Permalink

      Na pewno przed 2.00. Myślę, że w okolicach 1.00

      Reply
 • 24 października 2016 at 23:27
  Permalink

  To czekamy do 2, nie zawiedź 😀

  Reply
 • 24 października 2016 at 23:51
  Permalink

  Może ktoś mnie wpisze na listę obecności, bo raczej nie wytrzymam do tej godziny?

  Reply
 • DaeL
  25 października 2016 at 02:00
  Permalink

  Ostatnie korekty, będzie za 10 minut.

  Reply
 • 25 października 2016 at 07:35
  Permalink

  A tak nawiasem mówiąc. W drugim sezonie w wizjach Danki widać zniszczoną Królewską Przystań i śnieg w sali tronowej. W wizji Brana w czwartym sezonie widać cień smoka nad Królewską Przystanią – ale na jej dachach nie widać śniegu, więc smok pojawia się tam nim do stolicy dotrze zima (czyli właściwie już zaraz) albo po (co przenosiłoby tę wizję wiele lat do przodu). Jeśli scenarzyści będą się trzymać własnego scenariusza, to być może Danka i smoki pojawią się w KP już za chwilę ale zima (i może Inni) dotrze tam znacznie później, kiedy KP będzie już zniszczona.

  Reply
 • 25 października 2016 at 23:28
  Permalink

  W wizjach Brana jest również fragment w którym Jaime zabija Ojca Danki. Jak myślisz wydarzy się to zaraz po zdobyciu KP przez Dankę czy dopiero jak minie zima?

  Reply
  • 26 października 2016 at 07:56
   Permalink

   Doceniam żarty, nawet niezbyt wysokich lotów 😀

   Reply
 • 26 października 2016 at 10:21
  Permalink

  Pogubiłem się trochę… jak i dalczego Jon i Davos znaleźli się na Smoczej Skale?

  Reply
  • 26 października 2016 at 10:25
   Permalink

   O tym dowiemy się w kolejnym odcinku!
   – Jon dowiedział się o targaryeńskim pochodzeniu od np. Brana – wątpliwe,
   – Jon szuka sprzymierzeńców do walki z Innymi, a na Smoczej Skale wylądowały smoki (a już od czasu pokemonów wiadomo, że ogień 2x bije lód) – 15 minut serialu i Winterfell -> Dragonstone. 😀
   Nie mam więcej pomysłów, ale ten drugi do mnie przemawia.

   Reply
   • 26 października 2016 at 13:39
    Permalink

    Smocza skała – źródło obsydianu

    Reply
   • 26 października 2016 at 16:55
    Permalink

    Droga Lady – miałem to dopisać, ale zwątpiłem, że w serialu zostało to poruszone. Jednak niedokładnie oglądałem, więc mogłem przeoczyć. 😀

    Reply
    • 27 października 2016 at 14:35
     Permalink

     Dobraaa już myślę, że wiem, wszystko przemyślałem.
     Daenerys dobija do Smoczej Skały i wysyła (a raczej rozkazuje zrobić to Krasnalowi, w końcu jest namiestnikiem) info do wszystkich lordów, że wpadła z ekipą i trzema smokami zrobić porządek w Westereos i wszyscy mają stawić się na wizytę, prawdopodobnie w celu ugięcia przed nią kolan. Kto się nie stawi zostanie potraktowany jako wróg i zostanie zniszczony/spalony/posiekany etc. Każdy jednak ma gdzieś ją, smoki, kastratów i cyganów. Nikt nie odpowiada na wezwanie.
     Jedynie Jon Snow się zastanawia… czy udając się tam mógłby zyskać nowego sprzymierzeńca w walce z The Walking Dead? I właśnie w tym momencie przez Mur przeczołguje się Bran, krzycząc, że Jon to tak naprawdę Aegon Targaryen, Syn Lyanny i Rhaegara. Jon łyka to od razu, bo odcników jest tylko 7 i nie ma co przeciągać. Zerka przelotnie na drzewo genealogiczne i uświadamia sobie, że w takim razie Daenerys to jego ciotka więc na pewno mu pomoże, bo jest jej jedynym żyjącym krewnym! Tyle wygrać! Jon niedowierza. Kruk krzyczy KRÓL, KRÓL, KRÓL. Jest tam też Davos więc przytakuje, a potem używając Sieci Fiuu obaj zjawiają się na Smoczej Skale.

     Reply
    • 27 października 2016 at 14:50
     Permalink

     Nie jesteś zbyt blisko. W komentarzu do nowej teorii ktoś umieścił link do bardzo wiarygodnego streszczenia sezonu. 😀

     Reply
 • 26 października 2016 at 16:13
  Permalink

  “Olbrzym Davos wyciąga rękę by zmierzwić czuprynę małego Jona.”
  Nie… Davos robi Force Choke’a 😛

  Reply
 • 3 listopada 2016 at 22:38
  Permalink

  Doczekamy się 3 części? 😀

  Reply
   • 7 listopada 2016 at 12:21
    Permalink

    Ło, a kiedy mistrzu? Za tydzień zrobisz z 3 tygodni? Czy wkrótce coś będzie? 😀

    Reply
    • DaeL
     7 listopada 2016 at 12:24
     Permalink

     Dzisiaj.

     Reply
     • 7 listopada 2016 at 22:53
      Permalink

      Wciąż czekane 😀

      Reply
 • Pingback: Indeks Szalonych Teorii - Filmy, Seriale, Gry, Książki, Nauka, Rozrywka i inne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków