Wybierz temat następnego odcinka cyklu Szalone teorie

Zbliżamy się nieuchronnie do dziesiątego odcinka naszego cyklu. W związku z tym w najbliższych dniach dokonam korekt w dotychczasowych tekstach. Niektóre wymagają drobnych poprawek, a prawie wszystkie można uzupełnić o nowe informacje. Dlatego też chciałbym Was zachęcić do tego, abyście w nadchodzącym tygodniu zajrzeli jeszcze raz do niektórych już przeczytanych tekstów. Być może znajdziecie w nich coś ciekawego.

Ale uzupełnienie to nie jedyna nowość. Chciałbym też zaproponować Wam możliwość wyboru tematu do dziesiątego odcinka. W tej chwili mam sześć, jeszcze niezrealizowanych pomysłów na teksty. Są to kolejno:

1. Gdzie jest Światłonośca?
Lady Melisandre twierdzi, iż Stannis znajduje się w posiadaniu Światłonoścy – legendarnego miecza, dzierżonego przez Azor Ahaia w trakcie walk z Białymi Wędrowcami. Maester Aemon sądzi, że to falsyfikat. A jak jest naprawdę? I czy to możliwe, aby oryginalny Światłonośca nie tylko znajdował się w Westeros, ale także pojawił się już na kartach powieści?

2. Wielki Spisek Maestrów
Pamiętacie Lady Dustin z Tańca ze smokami? Oj, ta pani nie przepadała za maestrami. Czy za jej niechęcią kryła się tylko paranoja? A może jest tu coś na rzeczy? Może maestrowie naprawdę manipulują wydarzeniami politycznymi w Siedmiu Królestwach? Jeśli tak, to jakie motywy im przyświecają? I gdzie możemy znaleźć dowody ich machinacji?

3. Magia i bogowie
Czym jest magia? Czy bogowie istnieją? A jeśli tak, to czy są tym za co ich bierzemy? Od Starych Bogów, przez R’hllora i Utopionego Boga, aż po religie stepów Essos – przyjrzymy się wszystkim wiarom i wszystkim szkołom magii, a następnie spróbujemy przejrzeć zamysły George’a R.R. Martina.

4. Lannisterowie i Zagłada Valyrii
300 lat przed wydarzeniami z Gry o Tron upadło największe imperium w Essos – Valyria. Jedni uważają, iż zagłada była po prostu naturalną katastrofą, inni widzą w niej skutek działania magii. W tym tekście odsłonię jedną z najgłębiej skrywanych tajemnic – tajemnicę roli jaką w Zagładzie Valyrii odegrali Lannisterowie.

5. Symbolika jedzenia
George R.R. Martin uwielbia jedzenie. Przeczytawszy ten tekst Wy też je polubicie. Jedzenie pozwoli Wam bowiem odgadnąć co czeka Wasze ulubione postaci. W tym tekście przyjrzymy się dokładnie symbolice określonych pokarmów. Dowiecie się zatem które potrawy symbolizują nadchodzące zagrożenie, które zapowiadają zdradę, a które wiążą się tylko z… pustymi kaloriami.

6. Teorie nieprawdziwe
Przez ostatni rok dzieliłem się z Wami licznymi teoriami i hipotezami. Jedne były mniej, inne bardziej prawdopodobne. Niektóre były moimi autorskimi teoriami, a inne znanymi od lat fanowskimi rozważaniami. W tym tekście chciałbym natomiast zmierzyć się z tymi wszystkimi teoriami, które albo zostały podważone, albo są szalenie… nieprawdopodobne. To będzie mały przegląd teorii nieprawdziwych.

Aby oddać swój głos należy zaznaczyć jedną z opcji w poniższej ankiecie. Głosujemy do 30 maja!

-->

Kilka komentarzy do "Wybierz temat następnego odcinka cyklu Szalone teorie"

 • 24 maja 2015 at 19:13
  Permalink

  Jesli to mozliwe to dodawaj za kazdym razem link do wszystkich teorii. Chce przeczytac je wszystkie

  Reply
 • 31 maja 2015 at 17:21
  Permalink

  I kiedy można się spodziewać nowego tekstu? Przyznam, że temat “Lannisterowie i Zagłada Valyrii” mnie zafascynował, sama zaczęłam kombinować w tym zakresie, ale jedyne powiązanie jakie znalazłam to jasne włosy. 😉

  Reply
  • DaeL
   31 maja 2015 at 20:05
   Permalink

   Tekst będzie do piątku. A połączenie jest, choć nie ma nic wspólnego z kolorem włosów. Ta układanka ma cztery kawałki, i każdy z nich znajduje się w innej książce 🙂

   Reply
   • 31 maja 2015 at 20:08
    Permalink

    To czekam z niecierpliwością. 😀

    Reply
 • 6 czerwca 2015 at 13:11
  Permalink

  W sumie wcześniej nie dopytałam: do którego piątku? 🙂

  Reply
  • DaeL
   6 czerwca 2015 at 18:07
   Permalink

   Wedle najnowszych kalkulacji ten piątek wypadnie w najbliższy poniedziałek 🙂

   Reply
 • 7 czerwca 2015 at 15:45
  Permalink

  ja bym się z chęcią dowiedział gdzie jest światłonośca 😉

  Reply
  • 7 czerwca 2015 at 19:13
   Permalink

   Ja mam nadzieję, że o pozostałych tematach potraktują kolejne odcinki. Mnie Światłonościa też interesuje, bo nie mam bladego pojęcia gdzie może być. Osobiście chciałabym aby wpadł w ręce Aryi, po coś w końcu siedzi w Wolnych Siedzi. 🙂 A w sumie małe pytanko: Wielki Spisek Maesterów dotyczy pozbycia się smoków czy o inny spisek chodzi? 🙂

   Reply
   • DaeL
    7 czerwca 2015 at 21:32
    Permalink

    Tak, jak już wspomniałem, o Światłoścy też coś napiszę. A co do maestrów – chodzi o smoki, ale w wersji rozszerzonej, to znaczy byłaby to analiza wszystkich machinacji politycznych w jakich uczestniczyli.

    Reply
    • 7 czerwca 2015 at 21:48
     Permalink

     To mam nadzieję, że ten tekst też się kiedyś pojawi. W sumie to wszystkie tematy mnie interesują włącznie z teoriami nieprawdziwymi. 🙂

     Reply
  • DaeL
   7 czerwca 2015 at 21:03
   Permalink

   Do 31 maja wygrywała Zagłada Valyrii, więc o niej będzie jutrzejszy tekst. Ale Światłonośca też jest w planach.

   Reply
  • DaeL
   8 czerwca 2015 at 12:06
   Permalink

   Zawsze o 20.00.

   Reply
 • DaeL
  8 czerwca 2015 at 19:55
  Permalink

  Będzie jeszcze ok. godziny obsuwy z nowym tekstem. Nie bijcie :). Muszę dać kotu lekarstwo, a to mi chwilę zajmie.

  Reply
 • 8 czerwca 2015 at 21:30
  Permalink

  Czy tekst się dziś pojawi?

  Reply
 • 8 czerwca 2015 at 21:57
  Permalink

  Czekamy zniecierpliwieni:D

  Reply
 • 8 czerwca 2015 at 22:02
  Permalink

  W nagrodę z tyle czekania powinniśmy dostać teraz dwa teksty 😉

  Reply
 • 8 czerwca 2015 at 22:04
  Permalink

  Lud domaga się krwi! Albo tekstów. 😀

  Reply
 • 8 czerwca 2015 at 22:28
  Permalink

  Pasztet z DaeLa!!! 😀

  Reply
 • DaeL
  8 czerwca 2015 at 23:09
  Permalink

  Dobra, już jest. Ufff… zdążyłem zanim polała się krew.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków