Omówienie klipu promującego Ród Smoka pt. Zapanuje ogień [SPOILERY]

Premiera Rodu Smoka już blisko. Dzisiaj zapraszamy Was do lektury omówienia ujęć z klipu Fire Will Reign [Zapanuje ogień], który pojawił się w czwartek. A jutro, gdy do ukazania się pierwszego odcinka pozostanie zaledwie kilkanaście godzin, w ostatnim przedpremierowym tekście porozmawiamy o naszych przewidywaniach.

Ostrzegamy, że w omówieniu pojawiają się spoilery dotyczące serialu, a także dzieł George’a R.R. Martina, na których jest on oparty. Spoilery mogą się także pojawiać w komentarzach pod tym tekstem, a także pod innymi artykułami na FSGK. Jeśli chcecie umieścić spoilery w swoim komentarzu, prosimy o użycie odpowiednich tagów – [spoiler1] przed tekstem i [/spoiler1] po nim, z pominięciem cyfry 1. 

Jak dotąd nie pojawiła się polskojęzyczna wersja tego klipu, więc pochodzące z niego wypowiedzi podajemy w moim tłumaczeniu (BT).

BT: Ta scena pojawiła się już w poprzednim zwiastunie. Zgodziliśmy się wówczas, że kobieta jadąca na przedzie to Rhaenyra. A gwardzistę uznałeś za Cristona Cole’a, podczas gdy ja sugerowałem, że to może być też ser Harrold Westerling. Teraz wydaje mi się, że Cole jest tu bardziej prawdopodobny. W takim razie ta scena może pochodzić z okresu wkrótce po tym, jak ser Criston dołączył do gwardii, a Rhaenyra poprosiła ojca, by wyznaczył go na jej osobistego obrońcę.

BT: Nie jestem pewien, czy ta scena z Rhaenyrą i Syrax (bo zakładam, że to Syrax) ma miejsce w Królewskiej Przystani, czy na Smoczej Skale.

BT: To może być Meleys, zwana Czerwoną Królową – smoczyca księżniczki Rhaenys. Albo Caraxes Daemona.

Viserys Targaryen: The road ahead is uncertain,

Droga naprzód nie jest pewna,

BT: Okręty Velaryonów płyną przez zatokę Czarnego Nurtu ku Królewskiej Przystani… nad którą krąży aż siedem smoków. Ciekawe, co to za wydarzenie.

BT: Alicent i Rhaenyra w sukniach, od których wzięły się nazwy ich stronnictw – Zielonych i Czarnych.

but the end is clear.

ale koniec tak. 

D: Interesująca wypowiedź, zwłaszcza w kontekście smoczych snów, do których nawiązywał jeden z wcześniejszych zwiastunów. Słyszałem interesującą hipotezę mówiącą o tym, iż serial nawiąże do nadchodzącej Długiej Nocy, czyniąc jakieś niejasne przekonanie o przyszłej zagładzie jednym z istotnych czynników motywujących chęć zapobieżenia kryzysowi sukcesyjnemu przez Viserysa.

BT: Kolejne zwiastuny i ten klip podkreślają szczególną lojalność Złotych Płaszczy wobec Daemona.

Viserys Targaryen: We are better defended.

Jesteśmy lepiej bronieni.

BT: Jak wspomniałeś w ostatnim omówieniu, to najprawdopodobniej turniej z okazji wstąpienia Viserysa na tron. Taka doniosła okazja z pewnością wyjaśnia, dlaczego na turniej przybyli członkowie wielkich rodów (m.in. Starków, Tullych, Lannisterów i Barathenów) oraz innych głównych rodów z poszczególnych części Siedmiu Królestw (na przykład Boltonów, Mallisterów, Leffordów i  Corbrayów ).

Rhaenyra Targaryen: Against who?

Przeciwko komu?


BT: Zbrojni Velaryonów dowodzeni przez lorda Corlysa w trakcie walk na Stopniach przeciwko Triarchii, czyli sojuszowi Myr, Lys i Tyrosh.

Viserys Targaryen: Whomever may dare to challenge us.

Przeciwko każdemu, kto ośmieli się nas wyzwać.

BT: Caraxes sieje zniszczenie wśród sił Triarchii…

BT: Twórcy serialu wspominali w artykule z Entertainment Weekly, że wygląd Vhagar będzie od razu dawał do zrozumienia, że mamy do czynienia z bardzo wiekowym smokiem. Dlatego zastanawiam się, czy smok, który zrywa się tutaj do lotu to może być właśnie Vhagar, na której na początku akcji serialu będzie latała Laena Velaryon, a później Aemond Targaryen.

Viserys Targaryen: The threat of war looms.

Wisi nad nami groźba wojny.

BT: Nie jestem pewien, ale smok po prawej to może być Meleys, na której latała Rhaenys. A smok po lewej to może być Syrax Rhaenyry.

BT: Narada zwolenników Rhaenyry w komnacie Malowanego Stołu na Smoczej Skale… Gwardzista stojący na prawo od Rhaenyry to może być albo ser Lorent Marbrand albo ser Steffon Darklyn. Jeśli ta scena rozgrywa się przed śmiercią Viserysa, to jest to raczej Marbrand, bo Darklyn dopiero później opuścił stolicę i przybył na Smoczą Skałę, przynosząc Rhaenyrze koronę (chyba, że w serialu Darklyn już wcześniej będzie na Smoczej Skale). Z kolei gwardzista po lewej to może być ser Erryk Cargyll, brat bliźniak ser Arryka, który również służył w gwardii królewskiej, ale opowiedział się po stronie Aegona II. Zastanawiam się, czy to nie będzie jedna z ostatnich scen pierwszego sezonu…

BT: Wysoko na niebie krążą dwa smoki, więc przypuszczam, że flota Velaryonów nie płynie tu na Stopnie, bo w tej wyprawie wziął udział tylko jeden smok, Caraxes Daemona. To ujęcie pochodzi raczej ze sceny, która pojawiła się już wcześniej w tym klipie – tej z okrętami Velaryonów płynącymi do Królewskiej Przystani.

BT: Tutaj można zwrócić uwagę na coś, o czym wspominał Ryan Condal w artykule z Entertainment Weekly – w serialu trójgłowy smok Targaryenów będzie miał cztery nogi, tak jak w serialowej Grze o tron od szóstego sezonu, a nie dwie, jak wcześniej. Z kolei na szatach bębniarzy poprzez odwrócenie barw herbu Targaryenów powstał czarny smok na czerwonym tle, który później był herbem rodu Blackfyre’ów. Ale to oczywiście przypadek.

BT: Wydaje mi się, że to ujęcie może pochodzić ze sceny, która pojawiła się w poprzednim zwiastunie – tej, w której Daemon wchodzi do sali tronowej z czymś w rodzaju korony na głowie, a gwardzista dobywa miecza, żeby go zatrzymać. Sugerowałeś, że to może być serialowa wersja niezapowiedzianego przybycia Daemona podczas turnieju.

D: Tak, to może być to. Alternatywnie mogłaby to być scena, w której lordowie przysięgają wierność Rhaenyrze. Wydaje mi się, że w pierwszym zwiastunie (a właściwie teaserze), widzieliśmy fragment tej scenki i miała ona miejsce w sali tronowej.

BT: Wydaje mi się, że Viserys jest tu ubrany tak samo, jak w scenie z Daemonem w koronie…

D: A, no to w sumie zagadka rozwiązana.

BT: Daemon i Caraxes kontra siły Triarchii…

BT: To może być scena śmierci ser Harwina Stronga podczas pożaru w Harrenhal.

BT: Ten galion w postaci pozłacanego smoka przypomina mi trochę osobisty herb Daemona, który widnieje na jego tarczy w ujęciach z turnieju… Czy w takim razie może to być okręt Daemona w drodzie na Stopnie, do Doliny Arrynów (wiadomo już, że w serialu pojawi się Rhea Royce, pierwsza żona Daemona), albo za Wąskie Morze? Ale złoty smok kojarzy się też z Aegonem Starszym, synem Alicent i Viserysa, w którego osobistym herbie widniał właśnie złoty smok. A może to po prostu okręt, na którym król Viserys podrózuje np. na Driftmark albo Smoczą Skałę (od śmierci Baleriona Viserys nie latał na żadnym smoku).

D: To oczywiście fragment bitwy na Stopniach. Swoją drogą to jestem ciekaw, czy serial pokaże walczących przeciw Daemonowi i Corlysowi Dornijczyków. To byłby dobry sposób na zakomunikowanie, że Dorne nie jest jeszcze częścią Siedmiu Królestw.

D: Mam pewną hipotezę co do tego co przedstawia ta scena.

BT: Co takiego? Może śmierć ser Qarla Correya, którego oskarżano o zamordowanie Laenora Velaryona?

D: Niewykluczone. Ale prawie na pewno będzie to miało związek ze śmiercią Laenora. Wydaje mi się, że w jednym z trailerów postać z którą walczył Laenor była nieco podobna do Daemona. Więc to może być też tak, że Qarl Correy zostanie przez Daemona wrobiony (podczas gdy Laenora zabije sam Daemon). Albo rzeczywiście to Correy będzie mordercą, ale Daemon zabije go, żeby usunąć niewygodnego świadka. Albo to po prostu jakiś bezimienny strażnik, którego Daemon pokonuje na drodze do Laenora. Wydaje mi się w każdym razie, że samo morderstwo nie będzie miało miejsca w miejscu publicznym, jak w Ogniu i Krwi.

BT: Zastanawiam się, co właściwie widać z tyłu na prawo od Daemona… Może to grób, a scena rozgrywa się w jakiejś krypcie?

D: Przez myśl przeszło mi też, że to może być scena w której Daemon kradnie smocze jajo… Ale zbyt wiele detali się tu nie zgadza.

BT: Myślę, że to może być krypta Velaryonów na Driftmarku – może nawet nie w Wysokiej Wodzie, czyli nowym zamku wzniesionym przez Corlysa, tylko w tym starym. Po zabójstwie Laenora Daemon mógłby umówić się na spotkanie z Correyem w takim miejscu, obiecując mu, że w jakiś sposób umożliwi mu opuszczenie wyspy, ale to będzie tak naprawdę pułapka.

D: O! I to jest bardzo dobry trop!

BT: Przychodzi mi na myśl jeszcze inna możliwość – człowiek, którego Daemon tutaj dusi to może też być narzeczony Laeny Velaryon. Lord Corlys zaręczył kiedyś Laenę z synem Morskiego Lorda z Braavos, ale po śmierci ojca ten syn stracił cały majątek i wpływy. Wtedy zjawił się na Driftmarku, ku niezadowoleniu lorda Corlysa, który na różne sposoby odkładał ślub w czasie, licząc na to, że nigdy do niego nie dojdzie. Daemon chciał się ożenić z Laeną, więc postanowił pozbyć się rywala. W Ogniu i krwi sprowokował go do rzucenia wyzwania na pojedynek, który zakończył się śmiercią syna Morskiego Lorda. W serialu może to zostać przedstawione w ten sposób, że Daemon potajemnie go zabije.

D: Z jednej strony wydaje mi się, że takich wątków serial nie poruszy, ale z drugiej… to byłby całkiem zgrabny sposób na zademonstrowanie jakiego typu człowiekiem jest Daemon.

BT: Ta scena rozgrywa się pewnie w Smoczej Jamie w Królewskiej Przystani. A skoro o niej mowa – ciekawe, czy w serialu pojawią się Stróże Smoków, czyli członkowie straży utworzonej przez Jaehaerysa, by zapewnić lepszą ochronę smokom.

D: Zawsze to okazja, by Daemon z kimś powalczył, jak będzie jajo kradł. Z drugiej strony – czy widz tego potrzebuje? Ja prawdę mówiąc zapomniałem o ich istnieniu.

BT: A czy kradzież jaja nie będzie raczej miała miejsce na Smoczej Skale?

D: Słuszna uwaga. Chyba nawet ujęcia z Daemonem trzymającym jajo wskazują na to, że rzecz ma miejsce w jakiejś naturalnej grocie.

BT: Kolejne ujęcia ze starć na Stopniach… ciekawe, jak wiele czasu serial poświęci tym wydarzeniom.

Otto Hightower: The gods are yet to make

Bogowie nie stworzyli jeszcze

BT: O składzie Małej Rady na początku akcji serialu była mowa w poprzednim omówieniu, więc dodam tylko, że teraz jest już pewne, że gwardzista stojący na prawo od Viserysa to ser Ryam Redwyne.

a man who lacks the patience for absolute power, Your Grace.

człowieka bez cierpliwości dla władzy absolutnej, Wasza Miłość.

BT: Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi, ale teraz warto wspomnieć, że poza broszą w kształcie dłoni, która była atrybutem namiestników w serialowej Grze o tron, ser Otto nosi też łańcuch, który był oznaką tego urzędu w książkowej PLiO.

D: Tak, to kolejny (po zmianach w heraldyce czy wyglądzie Żelaznego Tronu) dowód na to, że serial próbuje uczynić drobne kroczki w stronę lepszego oddania realiów książkowych, nie zrywając jednocześnie z tym co znamy z “Gry o Tron”. Bardzo mnie takie drobiazgi cieszą.

D: To zdecydowanie Daemon. Pomijając sam “smoczy” wygląd zbroi, to Matt Smith ma bardzo charakterystyczne oczy (prawie pozbawione brwi). Rozpoznaję go bez trudu.

BT: Już poprzednio zastanawialiśmy się, czy to może być stos pogrzebowy królowej Aemmy i jej syna, Baelona.

D: Swoją drogą to szykuje się w tym sezonie kilka pogrzebów.

-->

Bluetiger

Zainteresowania: Legendarium J.R.R. Tolkiena; twórczość George'a R.R. Martina; historia i literatura - zwłaszcza średniowieczna - Wysp Brytyjskich i Skandynawii; mitologie i języki. Proszę o podchodzenie z rezerwą do informacji, którymi dzielę się w swoich tekstach, gdyż nie jestem ekspertem. Staram się, by przekazywane treści były poprawne, ale mogą wkraść się błędy.

Kilka komentarzy do "Omówienie klipu promującego Ród Smoka pt. Zapanuje ogień [SPOILERY]"

 • 20 sierpnia 2022 at 16:13
  Permalink

  Czy wszystko już teraz będzie tak strasznie ciemne, że nie będzie się dało wiele rzeczy dostrzec podczas zwykłego oglądania? To jakiś trend w obecnym kinie?

  Reply
  • 20 sierpnia 2022 at 16:34
   Permalink

   W restauracjach przyciemnione światła sluza do ukrycia różnych mankamentow takich np starych mebli, niedopranych obrusów i tak dalej, ALE jednocześnie dodają nieco klimatu, bo np można świeczkę zapalić, przy której wiadomo inaczej wszystko smakuje.

   W kinie światło ( natężenie, rodzaj, „kierunek”) rownjez jest istotne. Tyle, ze to jedna z tych spraw których raczej nie doceniasz, zwracając uwagę tylko jeśli ktoś dał ciała -> bitwa z nocnym królem.

   Teraz jak sobie o tym myśle to filmy w których zauważyłem piękno i jakość światła to np Amadeusz, Barry Lyndon, 2001 odyseja, Kubrick to w ogóle był niemalże zboczony jeśli chodzi o technikalia. Aaa no i Samirai Jack, niby bajka, która wiadomo rządzi się innymi prawami, ale jest kolka odcinków w których widać ze twórcy są świadomi tego jak wiele daje zmiana światła

   Rozgadalem się, ale może dzieli temu ktks przeczyta i spojrzy na światło w filmach w innnym świetle

   Reply
   • 20 sierpnia 2022 at 17:27
    Permalink

    Ja tam lubię widzieć co oglądam. A ostatnio co chwilę coś jest za ciemne. Matrix, Fantastyczne Zwierzęta czy nowe walki Vadera z Obi Wanem.
    Teraz przez te trailery obawiam się czegoś podobnego w Rodzie Smoka.

    Tak w ogóle. Ci co widzieli przedpremierowo byli conajmniej zadowoleni. Oby coś to znaczyło i nie było typową ściemą PR-ową.

    A ostatnio widziałem klipy z Długiej Nocy. Nigdy więcej nie obejrzę znów Gry o tron. To była obraza widza. Polecam przyjrzeć się ostatnim scenom jak np. cios otrzymany przez Joraha lub przyparci do muru Jaime, Brienne czy Sam. To była jakaś kpina. Oby nigdy więcej i nic takiego nie było w Rodzie Smoka.

    Reply
    • 20 sierpnia 2022 at 18:31
     Permalink

     podobno z jednej strony jest duzo mocnych, krwawych scen, ale jednoczesnie ciagle biadola o patriarchacie

     co zabawne tyle teraz sie mowi o postaciach kobiecych, a zdecydowanie NAJLEPSZE postacie kobiece to te ktore nie maja nic wspolnego z obecna nowomodą -> mówię chociażby o Kim z Better Call Saul, mówie o Violette z swietnej ksiazki która polecam “Życie Violette”, albo nawet o Kitty Talbot z nie tyle swietnej, co przyjemnej i lekkiej ksiazki

     Reply
     • 21 sierpnia 2022 at 02:19
      Permalink

      Ależ to normalne u wszelkich lewackich “obrońców uciśnionych”. Współczesne feministki tyle samo dbają o interesy kobiet co komuniści dbali o robotników. To po prostu kolejny łeb tej hydry.

      Reply
 • 20 sierpnia 2022 at 17:16
  Permalink

  Poza wyglądem, to jeszcze zachowaniem. Serialowy Corlys Velaryon będzie wojownikiem, a nie admirałem

  Reply
 • 20 sierpnia 2022 at 21:13
  Permalink

  >Alicent i Rhaenyra w sukniach, od których wzięły się nazwy ich stronnictw – Zielonych i Czarnych
  U mnie obydwie są czarne xD

  Reply
 • 20 sierpnia 2022 at 23:04
  Permalink

  @Bluetiger @Dael, myślicie, że zmiany w Warner Bros/Discovery/HBO wpłyną jakkolwiek na serial? Np poprzez jego wydłużenie lub skrócenie.

  Reply
 • 21 sierpnia 2022 at 00:07
  Permalink

  W serialu w kampanii na stopniach będzie prawdopodobnie uczestniczył też Leanor Velaryon razem z Morskim Dymem
  Można zauważyć różnice między niebiesko-czerwonym smokiem palącym żołnierzy a Caraxes (smoczyca Daemona jest bardzo długa i ma dodatkowe “skrzydła” na nogach ułatwiające jej latanie)
  Btw ten sam smok pojawia się w ujęciu z Meleys 🙂

  Reply
 • 21 sierpnia 2022 at 15:52
  Permalink

  Odcinek już wyciekł do sieci

  Reply
 • 21 sierpnia 2022 at 16:21
  Permalink

  Tyle się produkujecie nawiązujecie do książki a potem się okaże, że lokacje, smoki, postaci będą przypisane na chybił trafił i cieszcie się ludzie.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków