Debaty Małej Rady: Rozliczenie Szalonych Teorii (część 7)

Jak ten czas leci! Od ostatniego rozliczenia Szalonych Teorii minęło już prawie pół roku. Co oznacza, że mój plan, zrobienia “krótkiej przerwy”, żeby Was tą serią nie zanudzić, wypalił nadspodziewanie dobrze. Chyba tak dobrze, że – jak wnioskuję z maili – niektórzy się za nim stęsknili. Cóż, nadróbmy dziś zaległości.

Ale najpierw – małe podsumowanie. Ostatnim razem poprosiłem Was o zweryfikowanie dwóch teorii. Pierwsza dotyczyła Cytryna.

Cytryn

Zgodnie z tą teorią jeden z rycerzy Bractwa Bez Chorągwi, Cytryn, nazywany też Cytrynowym Płaszczem, ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Naprawdę nazywa się Richard Lonmouth i był jednocześnie giermkiem Rhaegara Targaryena oraz przyjacielem Roberta Baratheona. Za teorią tą przemawia szereg przesłanek, na czele z pojawiającą się w odniesieniu co Cytryna symboliką pocałunków i kości (w herbie rodu Lonmouth znajdują się usta i czaszki na czarno-żółtej szachownicy) oraz gorzkie słowa, jakimi streszcza historię lorda Lychestera, który postradał zmysły po tym jak w Rebelii Roberta stracił rodzinę walczącą po obu stronach konfliktu. Nawet żarty na temat cytrynowożółtego płaszcza Cytryna, który mógł być śnieżnobiały jak płaszcze Królewskiej Gwardii, można odczytać jako aluzję pisarza do faktu, iż Cytryn był w bliskiej komitywie z dwoma potencjalnymi królami.

Daliście wiarę moim argumentom? Zdecydowanie. Teorię za prawdopodobną uznało ponad 90% głosujących.

 • Tak. 90.05% – ( 534 )
 • Nie. 9.95% – ( 59 )
Różowy list

Kwestia Różowego listu nie była już tak jednoznaczna. Gwoli przypomnienia – w Tańcu ze smokami Jon Snow otrzymuje prowokujący list podpisany przez (rzekomo) Ramsaya Boltona. Wzburzony jego słowami decyduje się ruszyć z dzikimi na Winterfell, co z kolei prowokuje zamachowców do zabicia łamiącego swe śluby lorda dowódcy. Niemal pewne jest to, że list zawiera słowa nieprawdziwe, pytanie brzmi tylko kto go napisał? Wprowadzony w błąd Ramsey? A może ktoś inny? Moim zdaniem autorem może być Mance Rayder. Przemawia za tym kilka przesłanek. Po pierwsze, Mance znał szczegóły swej misji, o której informuje list. Po drugie sam list jest sporządzony w sposób niedbały (pieczęć nie jest odciśnięta tak kunsztownie jak na wcześniejszej korespondencji Ramsaya), co może wskazywać wzburzenie, ale również działanie pod presją czasu, przy pomocy wykradzionych z Winterfell pieczęci). Brak w nim również charakterystycznego dla Ramsaya “załącznika”. Po trzecie, w liście bracia Nocnej Straży są nazywani wronami, a tego słowa używają tylko dzicy. Po czwarte, autor listu nieustannie obraża Jona nazywając go bękartem, a Snow zwierzał się Mance’owi z tego, jak boli go ów epitet. Po piąte, autor listu domaga się sprowadzenia do Winterfell m.in. Melisandre, Val i Dalli, co miałoby nikłe znaczenie dla Ramsaya, ale byłoby bardzo istotne dla Mance’a. Po szóste, autor listu przykłada zdumiewająco dużo uwagi faktowi “fałszywej egzekucji” Króla za Murem. Dla Ramsaya ten detal powinien być nieistotny, brzmi to raczej jak dowód na ego Mance’a. Po siódme, Mance ma powód, by chcieć sprowokować Jona do działania.

W tym wypadku poza moją teorią mówiącą, że autorem jest Mance, przedstawiłem także alternatywy. Głosy były podzielone, choć cieszy mnie, że wiele osób podzieliło mój punkt widzenia.

Kto napisał Różowy List?
 • Ramsay Bolton 8.46% – ( 50 )

No dobrze, a o czym będziemy rozmawiać dzisiaj?

Missandei Bez Twarzy

Zacznijmy od teorii która właściwie powinna była ukazać się w cyklu Obłąkane Spekulacje, bo – mówiąc najoględniej – trochę popuściłem w niej wodze wyobraźni. Zwróciłem bowiem Waszą uwagę na fakt, że Missandei zachowuje się… dziwnie. Wydaje się być zbyt mądra jak na swój wiek. Zna co najmniej cztery różne języki. Potrafi skradać się niepostrzeżenie, zaskakując takie postaci jak np. Barristan Selmy. Jej stosunek do śmierci jest zadziwiająco spokojny. Dziewczynka słyszy rzeczy, których nie słyszą inni. A w końcu podejrzane wydają się być jej wspomnienia dotyczące brata – jak może pamiętać zabawę z bratek, skoro (biorąc pod uwagę czas szkolenia Nieskalanych) musiał zostać porwany gdy ona sama miała zaledwie roczek? Chyba, że ma więcej lat. I owszem, w każdym wypadku możemy znaleźć jakieś uzasadnienie – od wyjątkowych talentów po fałszywe wspomnienia. A jednak obraz całościowy jest dziwny. Stąd moja teza, że Missandei może być Człowiekiem Bez Twarzy. Zgadzacie się z nią?

This poll is closed! Poll activity:
Start date 11-01-2021 00:00:16
End date 18-01-2021 01:00:00
Poll Results:
Czy Missandei jest Człowiekiem Bez Twarzy?

 

Masakra w Riverrun

Druga z teorii, które chciałbym poddać Waszej ocenie, dotyczy kolejnych krwawych godów. Tym razem koszmarne wesele miałoby połączyć rody Lannisterów (w osobie Davena) i Freyów. Argumentów za tym, że właśnie tak potoczą się wypadki mamy kilka. Po pierwsze – Bractwo Bez Chorągwi zdołało całkowicie zinfiltrować siły Freyów, czego świadectwem są nie tylko kolejne morderstwa na członkach tego rodu, ale również operacja wydostania Blackfisha z obleganego Riverrun, czy komunikacja pomiędzy Tomem z Siedmiu Strumieni a Edmurem. Dorzecze jeszcze nigdy nie było tak niebezpieczne. Po drugie – nie będzie lepszej okazji do mordowania dużej liczby Freyów i Lannisterów. Po trzecie – Emmon Frey nieopatrznie wygłosił cokolwiek złowróżbną opinię, że żaden mężczyzna nie odbierze mu zamku. Tyle że czyha na niego Pani Kamienne Serce. I co Wy na to?

This poll is closed! Poll activity:
Start date 11-01-2021 00:00:16
End date 18-01-2021 01:00:00
Poll Results:
Czy Bractwo Bez Chorągwi zgotuje Freyom i Lannisterom drugie Krwawe Gody?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Rozliczenie Szalonych Teorii (część 7)"

 • 11 stycznia 2021 at 12:15
  Permalink

  Daven Lannister uparł się, aby poślubić i skonsumować małżeństwo z Freyówną (bo nie chce popełnić błędu Robba Starka). To Emmon Frey zaklinał los, że żaden mężczyzna nie odbierze mu Riverrun 🙂

  Reply
  • DaeL
   11 stycznia 2021 at 12:53
   Permalink

   Och, oczywiście. Zresztą tak chyba pisałem w oryginalnej Szalonej Teorii. Tu mi się pokiełbasiło, bo myślałem cały czas o ślubie Davena. Dzięki za zauważenie błędu.

   Reply
 • 11 stycznia 2021 at 14:23
  Permalink

  Szanowny Panie,

  Rozliczyc to trzeba Martellow i pana Manderly’ego za smierc setek tysiecy ludzi. Rozliczyc to trzeba pana, i panu podobnych, za bezpodstawne oszczerstwa wobec pana Littlefingera i pana Crastera. Rozliczyc to trzeba Pana Snowa za zdrade stanu. Rozliczyc to trzeba pana Varysa za przewodzenie tajna agentura w Krolestwie. To sa sprawy wazne i od tego trzeba zaczac. Pozniej przyjdzie czas na rozliczenie Szalonych Teorii, rozumie pan?

  Pozdrawiam,
  Prawak

  Reply
  • 11 stycznia 2021 at 14:39
   Permalink

   I jeszcze jedna rzecz, szanowny panie. Nadszedl rowniez moment, aby rozliczyc minstrelii. Sa to propagandzisci, manipulatorzy i laureaci tzw. “Zlotych Goebbelsow”. Nie moze byc tak, ze tacy ludzie sa bezkarnii od setek juz lat.

   Pozdrawiam,
   Prawak

   Reply
  • 11 stycznia 2021 at 22:22
   Permalink

   Dlaczego Martellów? Oni póki co nic złego nie zrobili, chociaz liczę, że wkrótcę się to zmieni 😀

   Reply
 • 11 stycznia 2021 at 15:10
  Permalink

  Daelu, czy wiadomo kiedy będą Pytania do Maestera lub Pytania związane z Władcą Pierścieni?

  Reply
  • DaeL
   11 stycznia 2021 at 16:03
   Permalink

   Czekamy na dwie rzeczy. Po pierwsze – Bluetiger musi odzyskać komputer z serwisu. Po drugie – Bluetiger musi szczęśliwie zakończyć sesję egzaminacyjną na uczelni. Czyli przypuszczam, że wrócimy w połowie lutego.

   Reply
 • 11 stycznia 2021 at 19:20
  Permalink

  “…domaga się sprowadzenia do Winterfell m.in. Melisandre, Val i Dalli”. A czy Dalia nie umarła przy porodzie?

  Reply
  • 11 stycznia 2021 at 19:50
   Permalink

   “Dalla” prawidłowo odmieniając. Ale owszem, umarła przy porodzie.

   Reply
 • 11 stycznia 2021 at 19:23
  Permalink

  Na bank będzie jakaś rzeź lub jej próba na tym weselu.
  A co do Missandei to czuję, że coś z nią nie tak ale człowiek bez twarzy jakoś mi nie pasuje. Jednak nie wiem czemu, więc nie uargumentuję

  Reply
 • 11 stycznia 2021 at 19:56
  Permalink

  Drugie krwawe gody zapowiadają się tak wspaniale, że tylko dla ich opisu chciałbym przeczytać w końcu Wichry Zimy

  Reply
 • 12 stycznia 2021 at 00:59
  Permalink

  Mance napisał list bo chce odzyskać ukochaną czy ma jeszcze jakiś powód? W końcu darowano mu życie. Z Missandei coś jest na rzeczy lecz nie spodziewam się żeby była CbT może jest od kogoś jeszcze innego. A kolejne krwawe gody będą fajnie w momencie gdy Freyowie zobaczą że zabita przez nich Kat wymierza im sprawiedliwość.

  Reply
  • 12 stycznia 2021 at 02:33
   Permalink

   Musiałby tę ukochaną wpierw ściągnąć z zaświatów. Może po to mu Melisandre? 🙂

   Reply
 • 12 stycznia 2021 at 23:30
  Permalink

  Drugie gody, tak, ale Missandei nie jest z bractwa. Napewno jest kimś więcej, niż się podaje, ale raczej nie Człowiekiem Bez Twarzy.
  Moim zdaniem może być ona ową tajemniczą, zamaskowaną czarodziejką, może kapłanka R’Hlora, która chce mieć na oku domniemanego nowego bohatera, jak Melliaandre Stanisa?

  Reply
  • 13 stycznia 2021 at 02:27
   Permalink

   Chodzi ci o Quaithe?? Przecież to nie Missandei a Ashara Dayne 😀

   Reply
 • 15 stycznia 2021 at 16:12
  Permalink

  Daelu, czy chmura się naprawiła i można spodziewać się następnego czytaja w najbliższym czasie? 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków