Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 2 – zagadki współczesne)

W zeszłym tygodniu pytałem Was o to, które z tajemnic pozostawionych przez Martina w książkach zostaną w należyty sposób wyjaśnione. Chciałem wiedzieć, czy sądzicie, że pisarz ma dla nas w zanadrzu odpowiedzi? A może wyjaśnienie tajemnic byłoby ze szkodą dla opowiadanej historii i lepiej pozostać w sferze domysłów? W pierwszej części ankiety pytałem o najważniejsze spośród zagadek historycznych, to znaczy poprzedzających wydarzenia z PLiO co najmniej o 200 lat. I – co nie zdarza się aż tak często – w pełni zgadzam się z odpowiedzią większości z Was. Podobnie jak ja sądzicie, że pochodzenie Innych, okoliczności budowy Muru oraz tożsamość Nocnego Króla mają największe szanse na to, by zostać wyjaśnionymi. I tak jak ja nie pokładacie wielkiej wiary w to, że GRRM wyjaśni kwestię istnienia bogów, pokaże nowe, pozaludzkie rasy czy też przybliży historię Wielkiego Cesarstwa Świtu.

Oto jak przedstawiały się szczegółowe wyniki:

 1. Pochodzenie Innych 23.01% – ( 378 )
 2. Okoliczności budowy Muru 16.56% – ( 272 )
 3. Tożsamość Nocnego Króla (i okoliczności jego upadku) 12.11% – ( 199 )
 4. Okoliczności związane z zagładą Valyrii 11.26% – ( 185 )
 5. Pochodzenie smoków i “smoczej krwi” 9.31% – ( 153 )
 6. Tożsamość bohatera/bohaterów Długiej Nocy (OB, AA, etc…) 8.03% – ( 132 )
 7. “Śmierć” Rhaenys Targaryen 6.76% – ( 111 )
 8. Zagadka chronologii zdarzeń i “wydłużonego czasu” 3.9% – ( 64 )
 9. Istnienie bogów 3.71% – ( 61 )
 10. Istnienie innych, pozaludzkich ras (np. merlingów) 3.23% – ( 53 )
 11. Historia Wielkiego Cesarstwa Świtu 2.13% – ( 35 )

Tak ukształtowane wyniki – moim zdaniem – mają głęboki sens. Bo rzeczywiście pierwsze trzy tajemnice, które zebrały najwyższą ilość głosów, są mocno lub bardzo mocno związane z motywem inwazji Innych. Z kolei ostatnie trzy albo związane nie są w ogóle, albo pozostają na tyle oddalone (czasowo, geograficznie, metafizycznie), że moglibyśmy spokojnie przejść do porządku dziennego nad zakończeniem PLiO, które nie udzieliłoby nam w tej materii stosownych wyjaśnień. Choć przyznam, że uważam za bardzo interesujący fakt, że żadna z tajemnic nie zebrała więcej niż 25% głosów. I to mimo że mogliście głosować nawet na wszystkie pozycje.

Zagadki współczesne

No dobrze, ale skoro odległe historycznie tajemnice zostały wyjaśnione, to dziś bierzemy się za te całkiem bliskie, do których bardzo często nawiązywały Szalone Teorie. Pytam więc ponownie – które z tych tajemnic mają największe szanse na to, aby zostać wyjaśnionymi. Chciałbym tylko zastrzec, że ze względu na OGROM potencjalnych tajemnic, musiałem zastosować pewne metody eliminacji. Przede wszystkim wykluczyłem zagadki, które po prostu muszą zostać wyjaśnione, bo to wynika z aktualnych wydarzeń. Na przykład – wiadomo, że musimy dowiedzieć się kto jest tajemniczym “przyjacielem z Reach”, który wesprze Aegona. Możemy mieć na ten temat swoje teorie, ale ponieważ Aegon już wylądował, karty zostaną wkrótce odkryte. To rzecz pewna. Tak samo jak na pewno otrzymamy odpowiedź na pytanie: czy Asha jest w ciąży? Wystarczy poczekać. Wyłączyłem też wszystkie zagadki, które nie będą miały istotnego wpływu na wydarzenia czy też przeżycia postaci z książek. Najlepiej zilustruje to kwestia ewentualnego zatrucia Tywina przez Oberyna. Sądzę, że to teoria trafiona, natomiast wątpię, aby książki miały ją potwierdzić – bo ani nie ma odpowiedniej metody (Oberyn nie żyje), ani też nie ma takiej konieczności. Ta kwestia jest po prostu dodatkowym smaczkiem.

No i naturalnie wprowadziłem pewne ograniczenia czasowe – rozważamy raczej kwestie związane z historią najnowszą (ostatnie 200 lat). Pewnie o wielu tajemnicach zapomniałem… ale liczę na to, że ta ankieta i tak sprawi Wam trochę frajdy. Potencjalnych sekretów jest 27 – i tyle też macie głosów. Do dzieła!

This poll is closed! Poll activity:
Start date 28-01-2021 00:00:16
End date 03-02-2021 01:00:00
Poll Results:
Które z poniższych tajemnic zostaną przez Martina wyjaśnione?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 2 – zagadki współczesne)"

 • 28 stycznia 2021 at 12:58
  Permalink

  Daelu, czy planujesz może po napisaniu “Szalonych teorii” (sam chyba w jednym z postów wspominałeś, że masz pomysły na 3-4 teorie jeszcze) dokonać ich kompilacji do postaci e-booka? Bądź cykl “Historia Lodu i Ognia” jako ebook? Chodzi mi o taki zbiór, jaki kiedyś otrzymali wspierający serwis przy przenoszeniu na nowe serwery.

  Reply
  • DaeL
   28 stycznia 2021 at 14:11
   Permalink

   Nie wiem jeszcze w jaki sposób to opracuję, ale na pewno będę chciał coś z zebranymi ST zrobić (po odpowiednim przeredagowaniu). Ebook to jedna z opcji. Ale myślę, że mam jeszcze kilka miesięcy by to przemyśleć 😉

   Reply
   • 28 stycznia 2021 at 16:26
    Permalink

    Byłoby super. Myślę, że taki bidowany zbiór na niejednej półce by się ładnie prezentował obok książek z serii 🙂 U mnie w każdym razie na pewno 😀

    Reply
   • 30 stycznia 2021 at 10:29
    Permalink

    Przy okazji tego pytania zapytam o indeks, czy jest na bieżąco aktualizowany? Bo mam wrażenie, że kilku teorii brakuje

    Reply
 • 28 stycznia 2021 at 13:19
  Permalink

  “Choć przyznam, że uważam za bardzo interesujący fakt, że żadna z tajemnic nie zebrała więcej niż 25% głosów. I to mimo że mogliście głosować nawet na wszystkie pozycje.”
  Z tego co widzę to właśnie dlatego, że można było głosować na wszystko. Wyniki się sumują do 100% – głosów oddanych 1643 ale pewnie zagłosowało nie więcej niż 500 osób.

  Reply
  • DaeL
   28 stycznia 2021 at 14:10
   Permalink

   Ach, oczywiście. Masz rację. Nawet nie spojrzałem na metodę, jaką wyznaczany jest ten procencik. Byłem pewien, że dzieli liczbę głosów na daną pozycję przez liczbę osób głosujących, a on faktycznie dzieli przez liczbę wszystkich głosów.

   Reply
 • 28 stycznia 2021 at 14:47
  Permalink

  wg mnie wiekszosc tych rzeczy zostanie wyjasniona np tyrek ma kluczowe znaczenie jezeli zostal porwany przez varysa

  Reply
 • 28 stycznia 2021 at 15:51
  Permalink

  Już miałam napisać, że głosowanie bardzo optymistycznie zakłada, że cykl zostanie ukończony, ale DaeL jednak bardzo ostrożnie pisze: “które z tych tajemnic mają największe SZANSE na to, aby zostać wyjaśnionymi”…

  Reply
 • 28 stycznia 2021 at 15:54
  Permalink

  Mi w obu głosowaniach zabrakło opcji “Żadna z powyższych” 🙂 To by było interesujące, teraz nie wiadomo bo jak ktoś uważa, że nic się nie wyjaśni po prostu nie bierze udziału w głosowaniu.

  Reply
 • 28 stycznia 2021 at 16:01
  Permalink

  Zabrakło najważniejszego pytania. Dokąd odsyła się kurwy?

  Reply
  • 28 stycznia 2021 at 17:18
   Permalink

   “Co stało się z Tyshą?”
   to jest chyba synonimem

   Przy okazji, ta kwestia według mnie nie zostanie bardziej wyjaśniona, niż to co już otrzymaliśmy

   Reply
 • 28 stycznia 2021 at 22:19
  Permalink

  A tak w ogóle to czy znowu przypadkiem nie pomyliłeś się z liczeniem wszystkich opcji?

  Reply
 • 28 stycznia 2021 at 22:43
  Permalink

  Większość zostanie wyjaśniona jeżeli Martin dokończy swoje dzieło lecz tu się zaczynają schody i w tym momencie można powiedzieć że jednak nie zostanie wyjaśniona nigdy.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków