Zapowiedź Tolkienowskiego Q&A 4

Po dwumiesięcznej przerwie wraca seria, w której staram się odpowiadać na Wasze pytania związane z twórczością J.R.R. Tolkiena. W komentarzach pod pięcioma odcinkami poprzedniej edycji pojawiły się nowe pytania i w nowej odsłonie cyklu zajmę się właśnie nimi. Zachęcam jednak do zadawania kolejnych. Postaram się odpowiedzieć w Q&A 4 na wszystkie z nich, choć gdyby nowe pytania nadeszły szczególnie licznie, być może przeniosę część z nich to puli Tolkienowskiego Q&A 5. Co to tematyki, pozostaje ona taka sama jak ta, którą zaproponowałem po raz pierwszy w listopadzie ubiegłego roku:

Otóż, doszedłem do wniosku, że ciekawym pomysłem jest stworzenie odcinka Q&A – “pytań i odpowiedzi” – czyli tekstu, w którym odpowiem w miarę swoich możliwości na nadesłane przez Czytelniczki i Czytelników zapytania dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena, jego inspiracji, a także wszelkich tematów, na które Waszym zdaniem mogę posiadać jakieś wartościowe informacje. Jeśli jakiś aspekt “Władcy Pierścieni”, “Hobbita”, “Silmarillionu” lub jakiegokolwiek innego dzieła Profesora Tolkiena jest dla Was niejasny, albo chcielibyście dowiedzieć się więcej o jakimś elemencie stworzonego przez niego zbioru opowieści, z chęcią spróbuję zaspokoić tę ciekawość – jeśli napiszecie o tym w komentarzu pod tym wpisem.

“Dzieła Profesora Tolkiena” to oczywiście nie tylko jego książki związane ze Śródziemiem, lecz także pozostała część jego dorobku – na przykład tłumaczenie Beowulfa, poematy oparte na źródłach staronordyjskich zebrane w Legendzie o Sigurdzie i Gudrun, historie z Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa czy prowadzone przez niego dociekania filologiczne (np. w Finn and Hengest). Na pytania dotyczące tych obszarów także postaram się w miarę swoich możliwości odpowiadać.

Bluetiger

(Obrazek wyróżniający to A View of a Lake in the Mountains George’a Caleba Binghama).

-->

Bluetiger

Zainteresowania: Legendarium J.R.R. Tolkiena; twórczość George'a R.R. Martina; historia i literatura - zwłaszcza średniowieczna - Wysp Brytyjskich i Skandynawii; mitologie i języki. Proszę o podchodzenie z rezerwą do informacji, którymi dzielę się w swoich tekstach, gdyż nie jestem ekspertem. Staram się, by przekazywane treści były poprawne, ale mogą wkraść się błędy.

Kilka komentarzy do "Zapowiedź Tolkienowskiego Q&A 4"

 • 13 czerwca 2020 at 12:57
  Permalink

  W końcu! Czekałem na to jak… jak Cirdan na tą pływającą wyspę!

  Reply
 • 13 czerwca 2020 at 13:21
  Permalink

  czy gdyby Gandalf nie poległ w walce z Barlogiem, tylko ruszył dalej z drużyną pierścienia, to czy też udałoby się pokonać Saurona?

  Reply
  • 13 czerwca 2020 at 14:11
   Permalink

   Wtedy prawdopodobnie cała drużyna udałaby się na Górę Przeznaczenia i być może szybciej wykonałaby zadanie. Inna sprawa, że po zniszczeniu Saurona nie byłoby do czego wracać. Gondor i Rohan byłyby w ruinie.

   Reply
   • 14 czerwca 2020 at 12:48
    Permalink

    Pierścień dalej kusił by członków drużyny, Rohan dalej byłby pod wpływem Sarumana, entowie by się nie zebrali, nie miał by kto wywabić orków z Mordoru …
    Ogólnie bardzo dużo by się mogło pozmieniać

    Reply
 • 13 czerwca 2020 at 14:29
  Permalink

  Oprócz pytania pod ostatnią serią, zadałem też pytanie pod artykułem o książce “Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia (John Garth)” Mam nadzieję, że trafi do puli 🙂

  “Nie na temat książki, ale Tolkiena mam pytanie. Może być użyte do Q&A jak będzie potrzeba. Co sądzicie o filmie “Tolkien”? Ja przyznam, że byłem baaardzo rozczarowany. Cały film w ogóle nie sprawiał wrażenia opowieści o kimś wybitnym i był po prostu nudny. Aktor choć świetny, pasował mi tu jak keczup do ruskich pierogów.”

  Reply
  • 13 czerwca 2020 at 23:11
   Permalink

   “Cały film w ogóle nie sprawiał wrażenia opowieści o kimś wybitnym”. Przecież to był film o Tolkienie, więc wszystko się zgadza.

   Reply
 • 13 czerwca 2020 at 14:33
  Permalink

  Galadriela wspomniała Frodowi, że światło we flakoniku które mu podarowała jest światłem najświętszej gwiazdy elfów zwanej Earendilem. Czy to oznacza, że flakonik posiada światło Silmarila który został powierzony Earendilowi? Kto wykonał ten flakonik? Nie sądziłem, że żyją jeszcze osoby w śródziemiu, czy może na samej Ardzie, które byłyby w stanie uwięzić światło dwóch drzew w jakimś pojemniku, choćby magicznym.

  Reply
  • 13 czerwca 2020 at 23:14
   Permalink

   Ogólnie to masz rację, zauważ jednak, że mówimy tutaj o powieści fantasy, a nie prawdziwym świecie, a tam wszystko jest możliwe i to bez znaczenia czy ma sens, czy nie.

   Reply
  • 13 czerwca 2020 at 15:01
   Permalink

   Słyszałem, że był wokalistą. Człowiek wielu talentów, zupełnie jak grana przez Niego postać :D.

   Reply
  • 15 czerwca 2020 at 19:44
   Permalink

   Christopher Lee wykonał też m.in. piosenkę Drzewca na płycie The Tolkien Ensemble zawierającej aranżacje pieśni i wierszy z “Władcy”.
   Był też ponoć jedynym członkiem zespołu pracującego nad filmową trylogią, który miał okazję osobiście spotkać JRRT.

   Reply
 • 13 czerwca 2020 at 23:08
  Permalink

  Czy Valinor to mityczna kraina coś na wzór chrześcijańskiego nieba? Czy można rozumieć odejście elfów do krain nieśmiertelności jako zbiorowe samobójstwo i pójście do nieba?

  Reply
  • 13 czerwca 2020 at 23:16
   Permalink

   Raczej nie odbierałbym tego w ten sposób. Według naszej wiary samobójcy nie idą do nieba.

   Reply
 • 13 czerwca 2020 at 23:22
  Permalink

  Jak zwykle parę pytań ode mnie związanych z sytuacją geopolityczną:
  1) Co się właściwie stało z mieszkańcami Angmaru po upadku Czarnoksiężnika? Czy ktoś tam jeszcze żyje?
  2) Co znajduje się na północ od Angmaru i Gór Szarych?
  3) Czy w Ardzie można znaleźć murzynów i skośnookich? Jeśli tak, to gdzie?

  Reply
  • 14 czerwca 2020 at 12:24
   Permalink

   Skośnoocy pracowali dla Sarumana, w moim tłumaczeniu określano ich archaicznym słowem “kosoocy”, aż sobie wtedy sprawdziłam co to znaczy. A czarnoskórzy przypadkiem nie byli w armii Saurona? Ludzie z południa chyba tak byli opisywani.

   Reply
 • 14 czerwca 2020 at 01:10
  Permalink

  Czy jest jakieś śródziemne wytłumaczenie tego, że cała, żmudna trasa z LotR nie została wykonana z pomocą orłów? Z punktu widzenia samej historii to oczywiste, bo nie byłoby o czym pisać.

  Reply
  • 14 czerwca 2020 at 16:49
   Permalink

   Było już to pytanie. Polecam przejrzeć poprzednie Q&A. W skrócie chodziło o to, że orły nie służą nikomu i padło porównanie do Toma Bombadila, że on również miał gdzieś ten pierścień, bo nie robił na nim wrażenia.

   Reply
 • 14 czerwca 2020 at 14:19
  Permalink

  Wiemy z książki, że pierścień trafia w ręce Froda, gdy ten ma 33 lata jednak wyrusza w podróż z pierścieniem dopiero, gdy ma 50 lat. Dlaczego to była aż tak długa zwłoka. Nie możliwe żeby Gandalf aż 17 lat sprawdzał czy pierścień posiadany wcześniej przez Bilba to ten jedyny. Nie pamiętem ile czasu Saruman więził Gandalfa bo to chyba przypadało na ten okres 17 lat ale nadal mnie to dziwi. Gdyby nie tak długa zwłoka to drużyna pierścienia na piechotę dotarła by do Rivendeil a później pod nosem Sarumana do Lorien. Nawet Sauron nie dałby radę zgromadzić w tamtym czasie tak dużej armii, a Nazgule jeszcze by się nawet nie przebudziły.

  Reply
 • 14 czerwca 2020 at 14:22
  Permalink

  A dodam jeszcze, że od wyruszenia z pierścieniem do jego zniszczenia minął 1 rok jeśli się nie mylę wojna o pierścień była w latach 3018-3019 🙂 więc albo te 17 lat to za długi okres albo wycieczka do góry przeznaczenia trwała za krótko bo tylko 1 rok.

  Reply
 • 14 czerwca 2020 at 19:15
  Permalink

  W którymś z listów, chyba nawet cytowanym tutaj, Tolkien twierdził, że miał powody, żeby nie pokazywać religii postaci ze Śródziemia w postaci jakiegoś sformalizowanego Kościoła, czy Kościołów, ale nie chciał ich podawać w korespondencji. Czy wymienił je on przy jakiejś innej okazji ? A jeśli tak, to jakie one były ? Ludzie mieli złe wspomnienia z ostatniego razu gdy był kult państwowy w Númenorze ? Tak naprawdę to wspomniane były chyba tylko kulty Morgotha i Saurona.

  Reply
 • 15 czerwca 2020 at 17:47
  Permalink

  Dziękuję za wszystkie zadane pytania, postaram się odpowiedzieć na nie w taki sposób, żeby jak najlepiej zaspokoić Waszą ciekawość. Nie wiem jeszcze kiedy pojawi się pierwszy odcinek Tolkienowskiego Q&A w czwartej odsłonie, ale prawdopodobnie będzie to 27 czerwca (w każdym razie na pewno nie zostanie opublikowany wcześniej).

  Reply
  • 18 kwietnia 2021 at 19:11
   Permalink

   Czy dostępna jest już 4 część?

   Reply
   • 19 kwietnia 2021 at 19:05
    Permalink

    Tak, czwarta edycja Tolkienowskiego Q&A (składająca się z siedmiu odcników) już się zakończyła – podobnie jak piąta, która miała trzy odcinki. Wszystkie te teksty można znaleźć pod tagiem “J.R.R. Tolkien”.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków