Debaty Małej Rady: Dziecko Daenerys

Ileż to czasu minęło od ostatniego odcinka Debat Małej Rady. Stęskniliście się? No to zaraz nadrobimy zaległości. Ale najpierw słowo komentarza do ostatniego głosowania.

Dzieciobójstwo

W ostatnim odcinku DMR pytałem Was o to które z dzieci występujących w Pieśni Lodu i Ognia (zagrożonych śmiercią rzecz jasna) chcielibyście uratować. A oto jak przedstawiały się odpowiedzi:

 1. Aryę 30.53% – ( 178 )
 2. Shireen 21.96% – ( 128 )
 3. Rickona 20.41% – ( 119 )
 4. Wszystkie powinny umrzeć. 13.89% – ( 81 )
 5. Myrcellę 7.89% – ( 46 )
 6. Missandei 2.92% – ( 17 )
 7. Tommena 2.4% – ( 14 )

Zdziwieni? Nie za bardzo. Chyba wszyscy spodziewaliśmy się, że Starkowie i niewinna Shireen zdominują plebiscyt. Choć z drugiej strony trochę szkoda, że tak mało osób okazało litość wobec biednego Tommena, który w życiu miał tylko dwie ambicje – bawić się z kotami i zakazać tworzenia dań na bazie rzepy. Duża liczba osób, które chciały wszystkie dzieci widzieć na tamtym świecie jakoś mnie nie dziwi 🙂

Dziecko Daenerys

A skoro o dzieciach mowa, to porozmawiajmy o ewentualnym potomku Daenerys. Wszyscy oczywiście pamiętamy słynną przepowiednię/klątwę Mirri Maz Duur.

– Kiedy słońce wzejdzie na zachodzie i zajdzie na wschodzie – odpowiedziała Mirri Maz Duur. – Kiedy wyschną morza, a wiatr będzie przenosił góry jak liście. Kiedy twoje łono znowu się poruszy i urodzisz żywe dziecko. Dopiero wtedy on powróci, nie wcześniej.
—Gra o tron—

Czy to możliwe?

Wszyscy zapewne kojarzymy też moment, w którym Daenerys – pod koniec Tańca ze smokami – znów zaczyna miesiączkować.

Niektóre źdźbła były wilgotne. Czyżby znowu padało? Usiadła, bojąc się, że zanieczyściła się przez sen. Uniosła palce do twarzy i poczuła zapach krwi. Czy umieram? Potem zobaczyła blady sierp księżyca, unoszący się wysoko nad trawą, i uświadomiła sobie, że to tylko jej miesięczna krew.
—Taniec ze smokami—

I tu pytanie do Was – czy Waszym zdaniem Dany rzeczywiście urodzi żywe dziecko? Możliwości są tylko dwie. Ale w komentarzach możecie pisać kto – Waszym zdaniem – mógłby być tego dziecka ojcem.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 07-05-2020 00:00:16
End date 20-05-2020 01:00:00
Poll Results:
Czy Daenerys Targaryen urodzi żywe dziecko?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Dziecko Daenerys"

 • 7 maja 2020 at 12:32
  Permalink

  Za zakaz dań na bazie rzepy Tommen ląduje na czarnej liscie. Mm schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka.

  Reply
 • 7 maja 2020 at 12:41
  Permalink

  Czy bedzie to dziecko Daria vel Eurona?

  Reply
 • 7 maja 2020 at 12:42
  Permalink

  Może mieć dziecko z Johnem. Scenariusz, w którym Bran rzadzilby jako jego regent byłby dużo bardziej sensowny, niż jako król 😉 analogicznie mogłoby być z Tyrionem.

  Reply
 • 7 maja 2020 at 12:53
  Permalink

  Ja uważam, że kwestia dziecka Dany będzie jakość “przewrotna” w stosunku do tego, że faktycznie urodzi dziecko. Te przepowiednie nie są dosłowne, więc również Dany dosłownie nie urodzi – nie wiem, może będzie udawać że jest w ciąży, a przysposobi sobie jakieś… Nie wierzę, że akurat ta część przepowiedni będzie dosłowna.

  Reply
 • 7 maja 2020 at 12:55
  Permalink

  Rzepa? Co to za propaganda, która obraża prawowitego króla? Jego Miłość chce zakazu buraków!

  Reply
  • DaeL
   7 maja 2020 at 16:07
   Permalink

   Serio? Hmmm… byłem pewien, że chodziło o rzepę. Zastanawiam się, czy to aby nie jest kolejna różnica pomiędzy oryginałem a tłumaczeniem. Bo głowę bym dał, że w angielskim audiobooku gadali o rzepie. Sprawdzę to jeszcze.

   Reply
   • 7 maja 2020 at 16:51
    Permalink

    W oryginale jest są “beets” – buraki. Może skojarzyło się to Ci z rzepami, bo bodajże w tym samym rozdziale w “Uczcie” są żarty z “rzepowego rycerza” na posiedzeniu Małej Rady (po otrzymaniu wieści o ścięciu Davosa)?

    Reply
 • 7 maja 2020 at 14:09
  Permalink

  Już się kiedyś zastanawiałem, czy Jon nie zginie w podobny sposób co Daemon, mąż Rheanyry z okresu Tańca Smoków.
  Idąc dalej tą analogią, mamy Jona zabijajacego kogoś w walce na smoki (powiedzmy, że Nocnego Króla), Dany ginącą z rąk Aegona Szóstego (widziałem kiedyś teorię, że do Młodego Gryfa pasuje lub będzie pasować przydomek każdego z pięciu poprzednich Aegonów., więc byłby też Zabójcą Krewnych). Czy wtedy potomek Dany byłby Aegonem Trzecim (a tak naprawdę Siódmym)?

  Reply
 • 7 maja 2020 at 15:48
  Permalink

  Też mi się wydaje że chodzi o buraki 😉
  Dael kiedy kolejne odp na pytania?

  Reply
  • DaeL
   7 maja 2020 at 16:07
   Permalink

   Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w sobotę.

   Reply
 • 7 maja 2020 at 16:13
  Permalink

  Dałam na tak, że urodzi chociaż przekonana nie jestem. Wszyscy pamiętamy teledysk Michaela Jacksona polski tytuł to chyba Zapomniany w czasie jeśli dobrze pamiętam? Jak Mikuś rozpadł się w pył a później zebrał się w sobie do kupy. Więc obstawiam, że ojcem dziecka będzie Droho przywrócony. 😉🍸. Zdrówko.

  Reply
 • 7 maja 2020 at 17:27
  Permalink

  Myślę, że urodzi dziecko, a potem weźmie i umrze i spotka się z Drogiem.

  Po za tym, wg mnie Dany w tych końcowych scenach Tańca nie miała miesiączki tylko poroniła – krwi było dużo, a ona nie pamietała kiedy ostatnio krwawiła, wiec prawdopodobnie była we wczesnej ciąży.

  Reply
  • 7 maja 2020 at 21:27
   Permalink

   Tyle że ona chyba nie krwawiła od śmierci Drogo więc trochę czasu minęło.

   Reply
   • 8 maja 2020 at 16:59
    Permalink

    Tego nie wiemy, ponieważ Dany nie prowadziła swojego dzienniczka menstruacyjnego. A tak na poważnie, to myślę, że mogła normalnie miesiączkować po śmierci Drogo. Przepowiednia Mirri nie mówiła o tym, że Dany będzie bezpłodna, tylko że nie będzie mogła urodzić żywego dziecka. Mogła więc zajść w ciąże z Dariem i poronić, zwłaszcza że krwawienie było obfite, co bardziej pasuje do przerwanej ciąży.

    Reply
 • 7 maja 2020 at 21:22
  Permalink

  Urodzi. A jej dziecko będzie kimś ważnym. Tak czuję

  Reply
 • 7 maja 2020 at 23:33
  Permalink

  A co by to dziecko miało wnieść? Kontynuację dynastii, która najlepsze lata ma dawno za sobą? Wychowane przez Dankę, Joraha, a może Brana? Niezbyt szczęśliwe opcje proszę skreślić.

  Jeszcze może zajść w ciążę, ale raczej tak, jak serialowa Cersei. Choć liczę, że nie. Słaby to moment na powiększanie rodziny, no i mam nadzieję, że Martin jeszcze tę postać jakoś uratuje i da jakieś sensowne zakończenie.

  Reply
  • 30 sierpnia 2020 at 12:13
   Permalink

   Jak to co?? Dany pewnie zginie ,ale jak urodzi dziecko to bedzie to dla niej wzglednie słodko gorzkie zakonczenie a nawet pozytywne .Poza tym wlasnie sprawi ,ze dynastia nie zginie całkowicie a ja nie chce kompletnej anihilacji Targów .I w czym są bardziej wymarli niż Starkowie??

   Reply
 • 8 maja 2020 at 19:18
  Permalink

  Myślę, że nie ma na to już czasu w książkach. Końcówka Tańca to był taki clifhanger i możliwości dla Martina do pociągnięcia wątku, czego wcale nie musi robić. Pamiętajmy, że Martin jest typem ogrodnika, więc mógł to tak rzucić jako dodatkową opcję.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków