Wilq Superbohater 28: Wiały Wiel SKUR-SKUR (Bartosz i Tomasz Minkiewicz)

Domyślam się, że pierwotnego tytułu tego tomiku przygód opolskiego superbohatera po prostu nie można było wydrukować. A może inaczej – wydrukować się dało, ale do dystrybucji w salonikach prasowych by nie trafił. Co w obecnej sytuacji akurat nie robi wielkiej różnicy, no ale któż to mógł przewidzieć. W każdym razie kto jest zainteresowany, ten pewnie poprzestawia sobie słówka w tytule “Wiały Wiel SKUR-SKUR” i domyśli się, kim jest jeden z czarnych charakterów z ostatniego komiksu o Wilq. No dobrze, to było tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do zawartości samego albumu. Tym razem w komiksie odnajdziemy pięć historii o średniej długości.

Pierwsza – Szok na Fort Diask – opowiada o tytułowym bandycie. Wiały Wiel SKUR-SKUR to kosmiczny rewolwerowiec, który mocno da się we znaki naszemu państwu, a nawet miastu Opole. Planuje bowiem napad na Centralny Bank Narodowych Rezerw Skur***stwa. Przeszkodzić spróbuje mu Wilq… a czy się uda – warto przekonać się samemu. Kolejna historyjka – chyba najlepsza w zeszycie – to Poszukiwany żywy a martwy. Wilq dostaje zlecenie odnalezienia zombie, który zaginął z cmentarza komunalnego. Trop wiedzie na plan filmowy, na którym kręcony jest horror, ale tu Wilq, Alc-man, Entombet i towarzyszący im Mikołaj będą musieli zmierzyć się z Mścicielkami – grupą superbohaterek-feministek, pałających żądzą zemsty na zombie. W trzeciej opowieści zatytułowanej Bestia z Wadowic, Wiały Wiel SKUR-SKUR powraca, tym razem spuszczając na Polskę plagę kremówkowych potworów.

Jak to Goethe napisał: Tyś jest częścią tej siły, która wiecznie czegoś tam pragnąć, wiecznie wszystko elegancko spierdoli.”
—Wilq Superbohater 28—

Panel z historii Prawo zaskoczki.

Czwarta historia – Prawo zaskoczki – cofnie nas do roku 1998, kiedy to Wilq w przypływie dobrego serca pomógł szefowi opolskiej Mafii, czyli Królikowi. Historyjka jest bardzo prosta, ale refleksja na temat seriali fantasy – pouczająca. I w końcu finałowa historyjka, czyli Jakoby. Wilq, Entombet i Alc-man stawiają czoła terrorystom z upodobaniem do cosplayu.

Pearl Jam to jest metal. Został włączony w nurt, bo się spodobał nurtowi.
—Wilq Superbohater 28—

Cmentarz komunalny w Opolu.

Ale to nie wszystko, bo w albumie znalazło się także miejsce na… 36 fantastycznych naklejek, prezentujących kultowe powiedzonka z poprzednich albumów Wilqa, takie jak: “Jebać tych, co za plecami czytają streszczenia”.

Niewątpliwie ten zestaw naklejek jest dodatkiem bardzo sympatycznym, który natychmiast wywołał na mojej twarzy uśmiech. Ale niestety przypomniał też, że kilka/kilkanaście lat temu Wilq był komiksem bardziej odważnym, szalonym i po prostu śmieszniejszym. Być może swoją rolę odegrała tu regularność, z jaką ostatnio Wilq się ukazuje, i brak czasu na dopracowanie materiału. Może to wina filmu, nad którym pracują bracia Minkiewiczowie. A może to ja się po prostu starzeję? W każdym razie mam wrażenie, że historie sprzed lat były bardziej nasączone tym cudownym, anarchicznym poczuciem humoru. Niestety w zeszłym roku tylko Pornole wyklęte osiągnęły ten poziom, pozostałe albumy pozostawiły lekki niedosyt. Pozostawia go również Wiały Wiel SKUR-SKUR. Nie zrozumcie mnie źle, to nadal najzabawniejszy z ukazujących się w Polsce komiksów. Po prostu nie jest już tak rozbrajająco doskonały, jak niegdyś. I kto wie, być może skłoniłbym się tym razem ku siódemce, bo mam wrażenie, że naprawdę jest to jeden ze słabszych zeszytów. Ale ostatecznie przeważyła świetna historyjka Poszukiwany żywy a martwy. No i te naklejki! Więc daję ósemkę.

-->

Kilka komentarzy do "Wilq Superbohater 28: Wiały Wiel SKUR-SKUR (Bartosz i Tomasz Minkiewicz)"

 • 24 kwietnia 2020 at 13:25
  Permalink

  Czekam na walkę Wilqa z Koronawirusem. Świat i Opole potrzebują tego.

  Reply
  • DaeL
   24 kwietnia 2020 at 19:29
   Permalink

   Na pewno już działa. Myślisz, że dlaczego Polska tak dobrze radzi sobie epidemią?

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 pozostało znaków