Wieści z Cytadeli #41: GRRM przerywa milczenie

Pierwsze Wieści z Cytadeli w nowym roku zaczynamy od sensacyjnej wiadomości.

GRRM napisał notatkę na blogu

Uwierzcie, sam mam wyrzuty sumienia z powodu “clickbaitowego” tytułu, ale autentycznie rozbawiło mnie trwające od 1 stycznia odliczanie kolejnych dni bez notatki na blogu. Oraz wyciąganie z tego daleko idących wniosków. GRRM nie złożył na blogu noworocznych życzeń i nie skomentował wyników rozgrywek futbolowych. Twitter i Reddit grzmiały od pogłosek na temat Martina pracującego w Nowym Jorku (sic!) nad ostatnimi poprawkami do “Wichrów zimy”. Setki tysięcy fanów odliczały minuty do ogłoszenia daty wydania książki.

Aż w końcu, po najdłuższej, trwającej 26 dni przerwie w pisaniu na blogu, GRRM zabrał głos. W sprawie nominacji do nagród Hugo, m.in. dla serialu Nightflyers.

Teaser ósmego sezonu Gry o Tron

Na szczęście styczeń nie był całkiem pozbawiony newsów “grotronowych”. 13 stycznia HBO zaprezentowało pierwszy teaser nowego sezonu, a także podało datę premiery pierwszego odcinka. Gra o Tron wróci na nasze ekrany 14 kwietnia.

 

Wrażenia? Zwyczajny materiał marketingowy. Chciałbym Was przestrzec przed szaleństwem spekulacji, które zalewają w tej chwili internet. Zdjęcia zaprezentowane w teaserze nie pochodzą z nowego sezonu, nie odpowiadają też za nie twórcy serialu. Owszem, mogą nam one powiedzieć co nieco o nastroju, jakiego możemy oczekiwać od ostatniego sezonu, ale snucie na ich podstawie spekulacji na temat fabuły nie ma najmniejszego sensu. Byłem przekonany, że w fandomie jest to – po kilku innych, podobnych teaserach – rzecz całkowicie zrozumiała, ale jak się okazuje długi okres wyczekiwania osłabił sceptycyzm niektórych fanów. Aczkolwiek obejrzeć sam teaser można. Choćby po to, by przypomnieć sobie, jak wiele niższy jest od Sansy serialowy Jon.

A prawdziwy trailer pojawi się już niebawem. Mimo że – jak podaje Entertainment Weekly – Benioff i Weiss chcieli na początku, by sezon ósmy nie miał zwiastuna. Nad chęcią utrzymania fabuły w sekrecie zaważyły ostatecznie względy biznesowe.

Nightflyers

Jeszcze przed premierą ósmego sezonu, będziecie mogli obejrzeć inny serial oparty na twórczości Martina – Nightflyers. Serial zadebiutował wprawdzie jeszcze w grudniu, ale dostępny był wyłącznie na kanale o intrygującej nazwie Syfy. Od 1 lutego będzie on dostępny również na Netfliksie. Spodziewajcie się recenzji!

 

Casting do “Długiej Nocy”

Na początku stycznia HBO poinformowało o nowych aktorach, którzy dołączyli do ekipy “Długiej Nocy” (nazwa robocza). Są to: Naomie Ackie, Denise Gough, Sheila Atim, Ivanno Jeremiah, Alex Sharp, Toby Regbo, Jamie Campbell Bower i Georgie Henley (czyli Łucja z Kronik Narnii). Jako że w ekipie znalazło się wielu czarnoskórych aktorów, możemy mieć nadzieję, że serial będzie eksplorować miejsca dotąd pomijane zarówno w serialu, jak i książkach. Piszę “mieć nadzieję”, bo lękam się, że wieloetniczna obsada może też wynikać z jakichś korporacyjnych tabelek, a nie zamysłu artystycznego. Pewnie przekonamy się, gdy ruszą zdjęcia.

Czy pojawi się też Aslan?
Ogień i Krew – tom 2

Na koniec mała przypominajka – już 28 stycznia będzie miała miejsce polska premiera drugiego tomu Ognia i Krwi. Wszystkim, którzy planują książkę kupić, polecam preordery, bo zazwyczaj pozwalają zaoszczędzić ok. 10 złotych. I od razu zapowiem, że recenzja w naszym serwisie pojawi się dopiero w okolicy 8-10 lutego. Niestety na przełomie stycznia i lutego będę miał masę innych zajęć i powtórzenie wybryku z przeczytaniem dość opasłego tomiszcza w dwa dni nie wchodzi w grę.

-->

Kilka komentarzy do "Wieści z Cytadeli #41: GRRM przerywa milczenie"

 • 17 stycznia 2019 at 12:14
  Permalink

  Różnica wzrostu w posągach jest mniejsza

  Reply
  • 17 stycznia 2019 at 12:28
   Permalink

   Klient płaci, klient wymaga. Poza tym rzeźbiarze lubią dodawać kilka centymetrów w różnych miejscach…

   Reply
 • 17 stycznia 2019 at 13:14
  Permalink

  Szkoda, że nie milczał dłużej. Po 2-3 miesiącach sieć by oszalała 😛

  Dla mnie natomiast to naturalne, że nie ma nic na temat “Wichrów..”. Obstawiam, że nawet jeżeli książka jest już niemal ukończona (wersja mocno optymistyczna), to Martin nie zapowie tego teraz, na dosłownie chwilę przed premierą ostatniego sezonu serialu. Najlepszy możliwy moment to właśnie końcówka maja/ początek czerwca i same “Wichry..” w listopadzie/grudniu 2019. Czyli Martin ma jeszcze 4-5 miesięcy na szlifowanie tekstu. Niestety wydaje mi się, że później, wraz z każdym miesiącem zwłoki, “marka będzie stygnąć”. Wątpię, aby seriale wiodące pokroju “The Long Night” utrzymały na dłużej w świadomość masowego widza taki twór jak książkowy pierwowzór. Zwłaszcza, że serial swoje zakończenie dostanie i fani serialu będą zadowoleni (z tego, że je dostaną, niekoniecznie z jego jakości), a na książkowe znowu przyjdzie czekać wieki…

  Reply
  • 17 stycznia 2019 at 15:32
   Permalink

   Przypomniało mi się jak Grzegorz Kołodko po objęciu teki ministra finansów milczał tygodniami czy wręcz miesiącami, co w związku z niepewnością co do nowej polityki finansowej skutkowało głębokim spadkiem wartości złotego (i co z pewnością było zamierzone przez Kołodkę).

   Reply
 • 17 stycznia 2019 at 14:32
  Permalink

  Tak czytam komentarze w necie, i tylko mnie zastanawia brak Brana na tym zwiastunie?

  Reply
  • 17 stycznia 2019 at 14:54
   Permalink

   Za dużo chodzenia.

   Reply
   • 17 stycznia 2019 at 17:25
    Permalink

    Nikt go nie zniósł ,została szczycie schodów.

    Reply
  • 17 stycznia 2019 at 17:47
   Permalink

   Ale po co miałby się fatygować na wózku? Przecież i tak wie najwięcej, a sam wypad do krypt może sobie nawet steamować przez drzewonet.

   Reply
   • 17 stycznia 2019 at 18:04
    Permalink

    Chodziło mi bardziej o to, że są wszyscy żywi Starkowie pokazani oprócz niego, jasne może dlatego, że zejść nie może. Ale jego posągu też nie ma.

    Reply
    • 18 stycznia 2019 at 08:49
     Permalink

     Eee… To w końcu on jest twoim zdaniem żywy (i w związku z tym powinien zostać pokazany) czy martwy (i w związku z tym powinien mieć posąg)? Brandon Shroedingera?

     Reply
     • 18 stycznia 2019 at 12:53
      Permalink

      Reszta została pokazana i żywa i jako posągi. Po prostu uważam, że to dziwne, iż jako jedyny ze Starków nie został pokazany.

      Reply
 • 17 stycznia 2019 at 15:06
  Permalink

  utknął przed schodami.

  Reply
  • 18 stycznia 2019 at 09:24
   Permalink

   “Skończyły się żarty, zaczęły się schody.”

   Reply
 • 17 stycznia 2019 at 16:03
  Permalink

  “GoT” złapało mnóstwo bzdurnych zarzutów o pomijanie czarnoskórych, a nawet całkowicie absurdalny w tym temacie whitewashing. Obawiam się, że obsada nie sugeruje Essos (gdzie czarnych też nie było zbyt wielu) , ale “ściemnienie Westeros i nagle się okaże, że protoplastą rodu Lannisterów był dumny przedstawiciel rasy negroidalnej.

  Reply
  • 17 stycznia 2019 at 16:07
   Permalink

   Mogą po prostu grać dzieci lasu i olbrzymy.

   Reply
   • 17 stycznia 2019 at 18:07
    Permalink

    Pierwszych ludzi też w sumie mogą, to nawet sporo sensu by miało. Oni tam mieli niski poziom technologii, potem wpadają biali andale i nadrabiają wszystko. Troche tak jak np. z naszą Afryką np. RPA itd.

    Reply
    • 19 stycznia 2019 at 15:04
     Permalink

     Andalowie nigdy nie skolonizowali Północy, a mimo to jej mieszkańcy są biali.

     Reply
     • 19 stycznia 2019 at 18:37
      Permalink

      Bo to jest właśnie white-washing w wykonaniu serialu.

      Reply
 • 17 stycznia 2019 at 17:12
  Permalink

  Dealu odnośnie “Ognia i krwii” to rozumiem że te 3 smocze jaja jakie dostała Danka to te same co ukradła Ellisa Farman? I inne pytanie o smokach. Jest szansa że jest ich gdzieś więcej. Z książki wynika że na smoczek skalę poza tymi znanymi była cała masa smoków dzikich i że przybywało ich na potęgę. Sama Dreamfire? Składała dużo jak. A skoro żyją tak długo to czy wyginęły by tak szybko? Kanibal je wszystkie zeżarł? Coś Martin przesadził chyba.

  Reply
  • 17 stycznia 2019 at 17:37
   Permalink

   Jest o tym osobna teoria, nazywa się chyba “więcej niż 3 smoki”. Zajrzyj do indeksu.

   Reply
  • DaeL
   17 stycznia 2019 at 17:44
   Permalink

   Co do jaj Dany – tak, wiele na to wskazuje. Ciekawe jest natomiast to, dlaczego Illyrio kłamał mówiąc o ich pochodzeniu.
   O smokach/smoczych jajach pisałem dwa razy. Dawno temu w teorii Więcej niż trzy smoki https://fsgk.pl/wordpress/2015/07/szalone-teorie-wiecej-niz-trzy-smoki/
   i ostatnio w obłąkanych spekulacjach na temat Skagos https://fsgk.pl/wordpress/2018/12/oblakane-spekulacje-tajemnice-skagos/
   Natomiast pierwszą teorię muszę jednak zweryfikować. Wydaje mi się, że w obliczu zniesienia pięcioletniej przerwy po Nawałnicy, wprowadzanie świeżo wyklutych smoków nie ma zbyt wiele sensu. No, chyba, że GRRM zdecyduje się na jakąś przerwę pomiędzy akcją Wichrów i Snu.

   Reply
 • 17 stycznia 2019 at 17:50
  Permalink

  „Śmiechłem” z tego clickbaitu. Uważam osobiście ze GRRM tak naprawdę napisał już Wichry a jedynie czeka na koniec emitowania serialu. Po przeczytaniu książek czekałem z niecierpliwością na kolejną cześć, lecz odkryłem Sandersona. Tak naprawdę mogę poczekać jeszcze dłużej bym zdążył nadrobić książki tego autora.

  Reply
 • 17 stycznia 2019 at 18:33
  Permalink

  Raz : gdzie jest preorder na ogień i krew?
  Empik, Gandalf, Lubimyczytac.pl?

  Dwa : DaeLu, czy mógłbyś przestać przed nazwą kanału telewizyjnego o dumnej, zeskróconej nazwie ,, Science-Fysic” (czy jakoś tak) dawać prejoratywny epitet? Nie zdażyło Ci się to raz i to już przestaje być śmieszne.

  Reply
  • DaeL
   17 stycznia 2019 at 19:18
   Permalink

   Raz: Można na stronie Zysk i s-ka, ale jeśli masz pod ręką Empik, to lepiej zamówić na empik.com. Odbierasz w saloniku i odpadają koszty przesyłki.
   Dwa: Obawiam się, że oni sami taką zmianę nazwy sobie zafundowali… https://www.syfy.com/

   Reply
 • 17 stycznia 2019 at 20:03
  Permalink

  Dwie części w polskiej wersji to to samo co jeden tom w angielskiej prawda?
  Pierwsza część kończy się na śmierci Viserysa I prawda? Ja skończyłem angielską wersję i życzę powodzenia w przebrnięciu przez to… Taniec smoków jeszcze ujdzie, i tak za dużo wałkowania o tym, ale to co dzieje się potem wieje potworną nudą… Najciekawsze historie Targaryenów dopiero w kolejnej części – podbój Dorne, bękarty i rebelie Blackfyrów…

  A Bran jest w teaserze – jako wiatr który zwiewa pióro na ziemię 😉

  Reply
  • 17 stycznia 2019 at 20:30
   Permalink

   A wiesz, że przeszło mi to przez myśl 🙂 a konkretnie ta teoria, że NK to właśnie Bran

   Reply
   • 17 stycznia 2019 at 23:16
    Permalink

    W teorie że Bran to NK to akurat wątpie, ale czy to w książce czy w serialu trójoka wrona jest opisywana jako szum liści/wiatr więc może taki był zamysł autorów teasera, ale raczej nie przywiązywałbym do tego większej wagi.

    Jestem ciekaw co myślicie o fragmencie Ognia i krwi w którym w Westeros panuje choroba Shivers (ang. wersja) która zabija młodą Daenerys Targaryen. Jest wyraźnie powiedziane ze zwykle choroby Targaryenow sie nie imają a akurat ta, związana co ciekawe z zimnem, ją zabiła… Czy myślicie że można to odczytywać jako wrażliwość Targów na magię lodu i także jako formę foreshadowingu że Dany Stormborn zginie w walce z NK?

    Reply
 • 18 stycznia 2019 at 07:59
  Permalink

  Wydaje mi się, że w kryptach Winterfell są tylko posągi nieżyjących Starków….

  Reply
  • 18 stycznia 2019 at 20:17
   Permalink

   Bran też nie będzie żył wiecznie ,ale raczej dlugo jak to u trojokiej wrony bywa. A to piórko to na pweno piórko bo takie dziwne na końcu. W pierwszym ujęciu wygląda jak piórko a na końcu jak smocza łuska.

   Reply
 • 19 stycznia 2019 at 15:03
  Permalink

  Nie sądzę, żeby twórcy tak skretynieli aby obsadzać ciemnoskórych aktorów w rolach Pierwszych Ludzi. Jeżeli są w obsadzie to pewnie znajdą im coś odpowiedniego. Inna rzecz czy będzie to wiarygodnie wprowadzone, czy wepchane na siłę.

  Reply
 • 22 stycznia 2019 at 23:41
  Permalink

  A może jak ktoś wcześniej napisał Martin planuje przeskok czasowy między Wichrami a Snem i przez to wszystko ma taką obsuwę. Prawdę mówiąc taki zabieg wymaga ogromu pracy a, że już wiek mu nie pomaga to nie dziwne ze to tyle trwa.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków