Wieści z Cytadeli #9: Teasery i zaginione sceny

Od ostatnich Wieści z Cytadeli minął już miesiąc, a w tym czasie zebrało się kilka ciekawych informacji ze świata Gry o Tron oraz Pieśni Lodu i Ognia. Poza tym znaleźliśmy już sposób, w jaki możecie wesprzeć FSGK i zapewnić dalsze funkcjonowanie serwisu. Ale o tym opowiem na końcu. Teraz pora na newsy z Westeros.

Materiał promujący siódmy sezon Gry o Tron

30 marca ukazał się krótki teaser przedstawiający Cersei, Daenerys i Jona. Nie wiadomo do końca do jakiego stopnia film ten wykorzystuje zdjęcia z sezonu 7 – technicznie rzecz biorąc zaklasyfikowano go jako “materiał promocyjny”, a nie trailer. Nie powstrzymało to oczywiście połowy internetu przed zanurzeniem się w głębiny spekulacji. W związku z tym i ja pozwolę sobie dołożyć własne trzy grosze. Moim zdaniem, z teasera możemy z całą pewnością wywnioskować dwie rzeczy:

1. W sezonie 7 będzie dużo chodzenia.
2. Wszyscy, poza Jonem, będą mieli fajne krzesła.

A oto i wzmiankowany film:

GRRM nie wspomniał o Wichrach Zimy w Prima Aprilis

Możemy to zinterpretować dowolnie.

Wycięta scena śmierci Stannisa

W związku z publikacją scenariusza o którym pisałem w jednym z poprzednich odcinków Wieści z Cytadeli, wiele osób (nie ja, bo byłem zbyt leniwy by przeczytać całość) zwróciło uwagę na fakt, że ostateczna wersja “egzekucji” Stannisa Baratheona różni się od tego, co znajdowało się w scenariuszu. Na czym polegają różnice? Ostatecznie w serialu brakło miejsca na wyrażoną słowami skruchę Stannisa.

Wszystkim zainteresowanym prezentuję moje, nieco koślawe, tłumaczenie tejże sceny prosto ze scenariusza. W nawiasach kwadratowych umieszczone są didaskalia.

[Patrzy na nią mrużąc oczy, osłabiony z powodu utraty krwi.]

STANNIS
To dla Boltona walczą kobiety?

BRIENNE
Nie walczę dla Boltonów. Jestem Brienne z Tarthu.

[Stannisowi nic to nie mówi.]

BRIENNE
Byłam w Królewskiej Gwardii Renly’ego Baratheona. Byłam przy nim, gdy został zamordowany przez cień o twojej twarzy.

[Stannis nie spodziewał się tej konfrontacji, ale pieprzyć to. Czemu nie?]

BRIENNE
Zamordowałeś go? Przy pomocy magii krwi?

[Stannis przytakuje.]

STANNIS
Tak.

BRIENNE
W imieniu Renly’ego z rodu Baratheonów, Pierwszego Tego Imienia, prawowitego króla Andalów i Pierwszych Ludzi, władcy Siedmiu Królestw i Protektora Królestwa, ja, Brienne z Tarthu, skazuję cię na śmierć.

[Stannis kiwa głową. Jest gotowy.]

BRIENNE
Jakieś ostatnie słowa?

[Stannis zastanawia się.]

STANNIS
Wierzysz w życie po śmierci?

[Brienne przytakuje.]

STANNIS
Ja nie. Ale jeśli się mylę, a ty masz rację… to powiedz Renly’emu, gdy tam dotrzesz, że mi przykro. Tam, dokąd ja trafię, raczej go nie zobaczę. (ujęcie) I mojej córce. Powiedz jej… powiedz jej…

[Słowo „przepraszam” nie oddaje tego, co czuje wobec Shireen. Myśl o tym sprawia, że łzy napływają mu do oczu. Ale nie umrze łkając przed nieznaną kobietą. Stannis spogląda na nią.]

STANNIS
Dalej, spełnij swój obowiązek.

[Brienne unosi miecz i tnie z ogromną siłą.]

Euron w sezonie ósmym

W wywiadzie dla Miami.com, odtwarzający rolę Eurona Greyjoya duński aktor Pilou Asbæk (to nie kleks, po duńsku tak się zapisuje dyftong ae) stwierdził, że ma w planach kręcenie scen do sezonu ósmego Gry o Tron. Po chwili poprawił się, mówiąc, że być może jednak nie ma tego w planach. Zapewne po to, by osłabić dość wyraźną sugestię, że Euron sezon siódmy przeżyje.

Wsparcie dla FSGK

W poprzednim odcinku Wieści z Cytadeli wspominałem, że mamy w planach zbiórkę funduszy na dalsze funkcjonowanie serwisu. Powód jest bardzo prosty – nieuchronnie zbliża się moment, w którym będziemy musieli zapłacić za wykorzystanie serwera i domeny. Ponadto planujemy spore zmiany w layoucie strony. A to wymaga (niestety) zatrudnienia grafika. Łączne koszty funkcjonowania serwisu oraz wprowadzenia w nim planowanych zmian mogą wynieść od 3 do 4 tysięcy złotych.

Oczywiście gdyby każdy czytelnik Szalonych Teorii rzucił nam po złotówce, to nie dość, że zebralibyśmy te fundusze w mgnieniu oka, to jeszcze zostałoby nam na piwo, orzeszki, karmę dla kota i różne inne ekstrawagancje. Ale nie mamy złudzeń, że w zrzutce będzie uczestniczyć każdy. Realia są takie, że zazwyczaj w tego typu zbiórkach uczestniczy 1-2% czytelników. Dlatego chcemy część kosztów pokryć z własnych kieszeni. Tym niemniej będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

A jak pomóc FSGK? Sposoby są dwa.

1. Możecie dokonać wpłaty poprzez PayPal bezpośrednio na konto naszego administratora.

Korzystając z tego linka – PayPal.Me/AndrzejTunkiel/ możecie dokonać takiej wpłaty. Tylko UWAGA! Przed wysłaniem kwoty zmieńcie domyślną walutę. Jako że nasz drogi Andrzej (vel LLothar) poluje na trolle na fiordach odległej Norwegii, PayPal ustawia jako domyślną walutę norweską koronę. A zatem – zmieniamy NOK-i na PLN-y, i dopiero wtedy wpisujemy kwotę.

2. Możecie dokonać wpłaty na konto niżej podpisanego.

Tu jednak będzie nieco komplikacji, jako że niżej podpisany nie chce wrzucać na stronę numeru swojego konta. Dlatego procedura jest następująca – najpierw piszecie maila na adres redakcja@fsgk.pl (w temacie “zbiórka”), a potem oczekujecie na maila powrotnego z dokładnymi danymi do przelewu. Powinien dojść w ciągu 24 godzin.

Planowaliśmy dodatkowo uruchomić możliwość dokonywania wpłat przez SMS, ale jak się okazało najmniejsza możliwa prowizja operatora to 50%. A to by było straszne marnotrawstwo.

Aha, zapomniałbym. Przyjmujemy wszystkie, nawet najmniejsze kwoty. Ale każdy, kto wpłaci co najmniej 10 złotych, dostanie (w okolicy czerwca) mały prezent w postaci ebooka z zebranymi i poprawionymi Szalonymi Teoriami. Ot, w sam raz do załadowania Kindle’a, albo tableta, i wzięcia ze sobą na wakacje. Ponadto na 3 osoby, które dokonają najwyższych wpłat, czekają ciekawe upominki.

I na dzisiaj to tyle. Do usłyszenia już niebawem.

-->

Kilka komentarzy do "Wieści z Cytadeli #9: Teasery i zaginione sceny"

 • 2 kwietnia 2017 at 21:06
  Permalink

  Mam do cb Daelu pytanie
  Czy jest taka możliwość aby napisać parę słów np własnej szalonej teori i wysłania do cb i ty to sprawdzisz i wstawisz chodzi mi o to że za długo czeka się na artykuły i to powie każdy czasami za mało się rozpisujesz albo nie dajesz tyle tematów w ciągu tygodnia nie chcę nikogo obrażać a zwłaszcza cb ale ja na prawdę mam dość ciekawe tematy i teorie nie mówie już o zatrudnieniu ale o pomocy bo fanen Got i Plio jestem od 6 lat i na prawdę znam się pisało.
  Ps nie uznajcie mnie za debila albo coś bo pewnie wielu ludzu to pisało.
  Pozdrawiam

  Reply
  • DaeL
   2 kwietnia 2017 at 21:16
   Permalink

   Hej. Możesz pisać, jasne. Na maila redakcyjnego. Ale muszę parę rzeczy zaznaczyć, żeby trochę ostudzić Twój entuzjazm.
   1. Pod względem gramatyki i ortografii musi to mieć ręce i nogi. Bardzo nie lubię robić korekty cudzych tekstów i uważam, że zabiera to za dużo czasu.
   2. Nie gwarantuję, że nadesłany tekst od razu przeczytam. Może być tak, że przeczytam w wolnej chwili, na przykład za miesiąc.
   3. Jak już przeczytam, to nie gwarantuję, że opublikuję. Jeśli na przykład będę miał rozgrzebany swój tekst na ten sam temat, to wybiorę swój. Takie jest zbójeckie prawo.
   4. Nie ma z tego żadnych pieniędzy. Sławy też raczej nie ma, choć oczywiście tekst byłby popisany Twoją ksywką (albo nazwiskiem, jak wolisz)
   Jeśli Cię to nie zraziło, to pisz śmiało.

   Reply
   • 3 kwietnia 2017 at 08:07
    Permalink

    Pkt 3 mistrzostwo. Prosto z mostu bez ceregieli 🙂

    Reply
    • 3 kwietnia 2017 at 11:54
     Permalink

     gdyby było odwrotnie, to byłoby nie tyle dziwne co głupie

     Reply
 • 2 kwietnia 2017 at 21:13
  Permalink

  Sory za ,,pisało” chodziło mi że znam się trochę Xd
  A i co do pomocyt finansowej to dobry pomysł

  Reply
  • 3 kwietnia 2017 at 19:41
   Permalink

   przepraszam chłopie, ale przeczytaj uważnie pkt 1 wypowiedzi DeaLa, pięknie to ujął
   przepraszam, bo nie chciałbym ciebie czytać – lubię myśleć ale nie lubię się domyślać “co szanowny autor miał..”

   Reply
 • 2 kwietnia 2017 at 21:22
  Permalink

  I tylko o to mi chodziło wielkie dzięki

  Reply
 • 2 kwietnia 2017 at 22:16
  Permalink

  10.01zł i wersja na Kindla jest moja 😀

  Reply
 • DaeL
  3 kwietnia 2017 at 11:56
  Permalink

  Ogromne dzięki za odzew. Chwilowo bank ING robi jakieś problemy przy logowaniu, więc numer konta będę rozsyłał za 2-3 godziny.

  Reply
 • 3 kwietnia 2017 at 12:16
  Permalink

  50% zabierają z sms?! Nie dziwie się ,że tego nie chcecie brać. Ale z was mistrzowie marketingu. Jak zachęcić ludzi do wpłacania dwucyfrowych sumek? Dajmy im to co i tak mają zebrane na tej stronie 🙂 Nie ,żebym się czepiał lub żeby mi to przeszkadzało . Nie ma to też na celu obrażanie redaktorów fsgk. Ot taka luźna myśl

  Czy w planach znajduje się teoria o tym ,że Bloodraven i trójoka wrona nie są tą samą istotą? Nie chodzi o to ,że w tym drzewie nie siedzi Bloodraven ,ale to ,że Bran źle zakłada ,że to on jest wroną z jego snów

  Reply
  • DaeL
   3 kwietnia 2017 at 13:12
   Permalink

   “Dajmy im to co i tak mają zebrane na tej stronie :)”

   Wbrew pozorom trochę z tym ebookiem roboty jest, bo trzeba to ładnie sformatować, poprawić, uzupełnić, itd… Dlatego pisałem, że ebook będzie gotowy dopiero w czerwcu. No, ale niech będzie nasza strata – dorzucimy jeszcze zdjęcie Bąbla 😉

   Poza tym mamy jeszcze parę innych upominków, ale o tym na razie cicho-sza.

   Co do teorii – raczej nie. Z kilku powodów. Najważniejszy jest taki, że sądzę, iż to jest ta sama osoba ;D

   Reply
   • 3 kwietnia 2017 at 14:25
    Permalink

    Szkoda trochę ,że nie ma tego w planach. Nie trzeba przecież wierzyć w teorie aby o niej napisać( chyba najlepszy przykład to merlingi). Sam nie uważam tego z mega prawdopodobne ,ale zawsze miło poczytać w ojczystym języku

    Reply
 • 3 kwietnia 2017 at 13:16
  Permalink

  A bitcoiny wchodzą w grę (pytam serio)?

  Reply
  • 3 kwietnia 2017 at 14:14
   Permalink

   Ewentualnie skoszenie trawnika DaeLowi, wyprowadzenie jego psa lub umycie mu samochodu w ramach zapłaty na stronkę? Czy jest też taka możliwość? 😀

   Reply
   • 3 kwietnia 2017 at 17:13
    Permalink

    wyprowadzenie kota jak już

    Reply
    • 3 kwietnia 2017 at 18:46
     Permalink

     Wyprowadzanie bąbla z dopłatą 😀

     Reply
  • LLothar
   3 kwietnia 2017 at 18:27
   Permalink

   Niestety nikt w redakcji z tego co mi wiadomo z Bitcoin nie korzysta.

   Reply
 • 3 kwietnia 2017 at 22:01
  Permalink

  Chętnie wspomogę, uwielbiam twoje teksty i doceniam twoją pracę 🙂
  Fajnie że będę miał okazję się zrewanżować 🙂

  Reply
 • 4 kwietnia 2017 at 18:07
  Permalink

  Oddział w Sosnowcu? Żebym ja goroli wspierał. Eeech, dziadek by się pogniewał 😀

  Reply
  • DaeL
   4 kwietnia 2017 at 18:16
   Permalink

   Na swoje usprawiedliwienie powiem, że rodzina jest ze świętokrzyskiego (a jak przyjąć dalszą perspektywę, to z jeszcze bardziej oddalonej od Zagłębia krainy, bo z Litwy :))

   Reply
 • 4 kwietnia 2017 at 23:14
  Permalink

  Zawsze tak normalnie byłoby już z 60 komentarzy normalnie
  Ale pytanie o hajs to wszyscy uciekają xD

  Reply
  • 4 kwietnia 2017 at 23:52
   Permalink

   zwykle toczą się dyskusje dotyczące jakiejś teorii, a tu nad czym dyskutować?

   Reply
  • DaeL
   5 kwietnia 2017 at 00:01
   Permalink

   E… kasa raczej nikogo nie odstraszyła, bo przecież nie ma obowiązku płacenia za komentarze. Ale przyznam, że spodziewałem się dyskusji na temat wyciętej sceny ze Stannisem.

   Reply
   • 5 kwietnia 2017 at 00:27
    Permalink

    Stannis został chyba zbyt spaczony przez serial ,aby ludzie chcieli to komentować. Moim zdaniem dobrze ,że tego nie dali. Jak już mieli zrobić ze Stannisa podłego drania nie mającego problemu ze spaleniem córki to dobrze ,że w tym brnęli. No chyba ,że mieli wybór. Dać tą większą scene do serialu albo Dorne. Wybór jest tutaj oczywisty

    Reply
    • 5 kwietnia 2017 at 12:13
     Permalink

     no nawet ja sobie odpuściłem bo temat serialowego króla jest dla mnie po prostu przykry :v

     Reply
 • 5 kwietnia 2017 at 02:22
  Permalink

  Ogólnie mógłbym streścić te wieści z cytadeli w kilku krótkich zdaniach. I wtedy wypowiedź DaeLa wygląda tak:
  “Wrzucam wam teaser z 7 sezonu, który mogliście zobaczyć już kilka dni temu na westeros.pl, macie też wyznanie Stannisa tuż przed śmiercią oraz coś tam o Euronie. Sorry, że niczym ciekawym was nie uraczę bowiem i te informacje były zamieszczone na westeros.pl dużo szybciej. No to chociaż wplotę w tekst anegdotę, że Martin nic nie powiedział o Wichrach. No rewelacja, non stop nawija o tym dziennikarzom i fanom, a dziś nic. Zero. Tak więc skoro już skopiowałem kilka tematów z westeros.pl to teraz czas przejść do sedna. Dawać hajs!!!”
  ______________________________________
  Info co do osób szybko unoszących się. Proszę nie traktować komentarza poważnie 😀

  Reply
  • DaeL
   5 kwietnia 2017 at 03:00
   Permalink

   Ja na to patrzę inaczej. Moim zdaniem to jest bardziej: “Macie tutaj kilka newsów, które pojedynczo nie byłyby nawet warte kliknięcia, ale jak się je zbierze w jednym miejscu, to można sobie przeczytać co się działo przez ostatni miesiąc bez wchodzenia na inne serwisy, a teraz dawać hajs”

   Reply
   • 5 kwietnia 2017 at 06:22
    Permalink

    lepiej brzmi “a teraz wyskakiwać z hajsu tempe ch…” xD

    Reply
    • 5 kwietnia 2017 at 06:28
     Permalink

     pfu, miało być *”bardziej przekonująco brzmi”* 😀

     Reply
 • 15 kwietnia 2017 at 21:11
  Permalink

  Ej dajcie jakieś normalne namiary na paypala bo to na Andrzeja to jakaś lipa

  Reply
  • DaeL
   19 kwietnia 2017 at 21:21
   Permalink

   Hej. Jeśli możesz, to wyślij maila na redakcja@fsgk.pl, a podam Ci namiary albo na konto, albo na innego paypala.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków