30 czerwca ekipa FSGK (w składzie ja i kolega SithFrog) pojawiła się na wrocławskich Dniach Fantastyki. Ale mylą się ci, którzy sądzą, iż cały czas spędziliśmy przy stoisku z piwem rzemieślniczym. Otóż w przerwie pomiędzy degustacjami, wzięliśmy się do roboty i przeprowadziliśmy drugą edycję turnieju Westeroscy Milionerzy (o edycji zeszłorocznej możecie przeczytać TUTAJ). Nagrody były całkiem atrakcyjne (pula wyniosła 250 złotych w bonach do wykorzystania na targach), pytania – jak sądzę – ciekawe, a uczestnicy oczytani. Jednemu fanowi PLiO udało się zresztą odpowiedzieć na wszystkie poprawnie, za co należą mu się brawa.
Z kolei ja powinienem się wstydzić, bo w jedno z pytań wkradł się błąd (pomyliłem Qarth z Qohorem), co na szczęście zostało wychwycone przez bystre oczy widzów turnieju. Poniżej zaprezentuję pytania w wersji poprawionej.
A zatem, nie przedłużając, przejdźmy do tego, co tygrysy lubią najbardziej. Czyli do pytań konkursowych. Pod każdym z nich znajdziecie prawidłową odpowiedź otagowaną jako spoiler. Wprawdzie w przeciwieństwie do uczestników konkursu nie możecie skorzystać z kół ratunkowych… ale myślę, że i tak warto się sprawdzić. Powiedzcie w komentarzach jak Wam poszło.
Zestaw 1
Odpowiedź A
Odpowiedź A
Odpowiedź C
Odpowiedź B
Odpowiedź C
Odpowiedź D
Odpowiedź A
Odpowiedź C
Odpowiedź C
Odpowiedź D
Odpowiedź B
Odpowiedź A
Zestaw 2
Odpowiedź A
Odpowiedź A
Odpowiedź B
Odpowiedź B
Odpowiedź D
Odpowiedź D
Odpowiedź C
Odpowiedź C
Odpowiedź B
Odpowiedź C
Odpowiedź D
Odpowiedź D
Zestaw 3
Odpowiedź D
Odpowiedź A
Odpowiedź B
Odpowiedź C
Odpowiedź A
Odpowiedź D
Odpowiedź A
Odpowiedź C
Odpowiedź A
Odpowiedź D
Odpowiedź C
Odpowiedź B
co wypila danka w domu niesmiertelnych? denaturat oczywiscie ;/
„Podczas gry w siatkonoge”, poprawiłes mi humor ?
Twój wykład został może zarejestrowany dla potomnych?
Na szczęście nie. Ale mam slajdy, i na ich podstawie opracuję coś do wrzucenia na stronę. 75% prelekcji opierało się na materiale, który już był w Szalonych Teoriach (tożsamość Trójokiej Wrony, kruk Mormonta, etc…). Ale na początku poświęciłem parę minut, żeby opowiedzieć o krukach i wronach w różnych mitologiach – od Europy, aż po południowo-wschodnią Azję. Martin bardzo dużo z tego czerpał i ta wiedza rzuca pewne światło na to co GRRM zrobi z postacią TW. Więc na pewno o tym tekst na stronę jeszcze zmontuje 😉
Ad 2 A w sumie to nie było „Niezachwiani, nieugieci, NIEZŁOMNI”?
Wciąż nie mogę wybaczyć tłumaczowi, że Growing strong Tyrellów przetłumaczył jako zbieramy siły a nie jako rosniemy w siłę, przegapiając oczywistą konotacje z godłem…
Chyba tak :). Ale między niezłamani, a niezłomni różnica jest tak delikatna, że nikomu to pytanie trudności nie sprawiło 😉
Btw, Daelu, czy Twój awatar jest kwestia estetyki, czy też jesteś, jak ja, wiernym poddanym Jedynego Prawdziwego Króla?
Oj, nawet zapomniałem, że mam tu jeszcze ustawionego Stannisa (w innych miejscach już zmieniłem na Roose’a Boltona, hieh hieh). Ale tak na serio – Stannis to jedna z moich ulubionych postaci, z czym się zresztą nie kryję.
One realm, one king! Ja osobiście tylko z tym one godem mam trochę problemów, ale ogólnie fangirluje Stannisa na maksa. Tak, nawet będąc facetem.
(A Stannis x Davos to mój One True Bromance)
W sumie chyba niekoniecznie. „Unbowed, Unbent, Unbroken”, a nie „Unbreakable”. Ale po polsku „niezłomni” brzmi zdecydowanie lepiej.
W angielskim oryginale jest „unbroken”, więc niezłamani też jest poprawne. Co prawda wyjątkowo cieszę się, że polski tłumacz wybrał jako tłumaczenie „niezłomni” – brzmi o wiele bardziej poetycko i romantycznie (co chyba przyświecało w tym wypadku Martinowi jako założenie przy układaniu tej dewizy), a poza tym przywodzi na myśl dobre skojarzenia z naszymi Żołnierzami Niezłomnymi (czyli Wyklętymi), co akurat bardzo pasuje mi do Martellów i do Dorne w ogólności za ich fantastyczny, taki bardzo polski, ofiarny opór przeciwko inwazjom Targaryenów i wszczynane powstania.
Trochę zbyt proste te pytania. Przez co podejrzewam, że sam konkurs był zbyt mało przykuwający uwagę. Książki czytałem tylko 1 raz, a i to nie wszystkie (PLiO, ŚLiO oraz Dunka), a mimo to w zestawach B i C miałem 100% poprawnych odpowiedzi, a w zestawie A tylko jedną błędną (w ostatnim pytaniu byłem przekonany, że nad Białym Nożem). W przyszłym roku podnieście nieco poprzeczkę 🙂
Zestaw 3, Pytanie 11
Według mnie tu jest błąd, prawidłową odpowiedzią powinien być Jaehaerys I Stary, bo to on na prośbę swojej żony Alysanne „oddał” ziemie należące do domeny Starków(zapewne ku ich niezadowoleniu oraz Umberów).
Te ziemie są nazywane darem królowej Alysanne. To ona zabiegała o to nadanie ziemskie. Rozumiem, że formalnie nadał je Jaehaerys, ale chyba o błędzie mówilibyśmy tylko jeśli Jaehaerys też byłby jedną z odpowiedzi.
W pytaniu 9 zestaw 2 jest błąd, ten butownik działał za czasów Aneysa I syna Aegona Zdobywcy.
Nie. Nie ma tu błędu. Sępich Królów było kilku, a przynajmniej dwóch z nich trafiło do historii. Pierwszy zginął w 37 o. P. (za panowania Aenysa I), drugi w 206 o.P. (za Daerona II). Tworząc pytanie miałem w głowie drugiego Sępiego Króla, dlatego powołałem się na Daerona.
A gdzie można znaleźć informacje o innych, bo ze świata lodu i ognia kojaże tylko tego za Aneysa ?
Pamiętam, że w Rycerzu Siedmiu Królestw, jak Dunk próbuje potwierdzić swoją tożsamość, to wspomina lordowi Dondarrionowi, że ten walczył razem z ser Arlanem przeciw Sępiemu Królowi. Poza tym informacje o Sępich Królach muszą być rozrzucone po PLiO, ale naprawdę nie potrafię Cię z pamięci skierować do konkretnej książki czy rozdziału.
https://asearchoficeandfire.com/?q=vulture+king&scope%5B%5D=tmk&scope%5B%5D=thk&scope%5B%5D=tss
https://awoiaf.westeros.org/index.php/Vulture_King
Ale Czerwonej Twierdzy nie zbudowała żadna z proponowanych osób, tylko murarze, którym potem Maegor Okrutny rozkazał uciąć ręce. Poza tym ją chyba robiono jeszcze za jego brata i ojca, ok 40 lat, a to więcej niż Maegor w ogóle żył.
No tak, oczywiście, że murarze. Tynkarze pewnie też. Podobnie cieśle czy dekarze. Ale istnieje powód dla którego piramidę Cheopsa nazywamy piramidą Cheopsa, a nie piramidą budowniczych zatrudnionych przez Cheopsa.
40 lat na pewno twierdza nie powstawała. Raczej 10-15 lat. Co się tyczy samych królów – za Aegona powstał Aegonfort (warownia drewniana). Pod koniec jego życia zaczęto prace nad fundamentami nowego zamku. Za czasów Aenysa budowa szła rachitycznie. I dopiero Maegor wziął się za rzecz energiczniej, zaplanował tajne przejścia i dopilnował prac do samego ich końca. Dlatego zresztą wysoki zamek w Czerwonej Twierdzy (to znaczy zamek wewnątrz zamku) nosi nazwę Warowni Maegora.
Przy okazji – Maegor uciął budowniczym nie ręce, a głowy.
Ok, rozumiem, właśnie nie pamiętałem czy ręce czy głowy
I czasu budowy
ale się ktoś tu pastwi nad naszymi piłkarzykami 😀
Mnie poniszczył najbardziej Ser Gouda i Thiago Cionek ?
Daelu ja tak nieco z innej bajki. Kiedy kolejna Szalona Teoria? 🙂
Moja Szalona Teoria 16 lipca (wcześniej nie dam rady nic napisać). Ale mamy jeszcze do skończenia historię dzikich, no i czeka jedna ST nadesłana przez czytelnika (tylko że nie zdążyłem jej jeszcze przejrzeć), więc do tego czasu będą inne ciekawe materiały o PLiO (o „Czytajach” nawet nie wspominam, bo to już coś, do czego się chyba przyzwyczailiście ;)).
Szczwany kamieniu proszę bez takich beznadziejnych komentarzy bo psują klimat tej strony
Ok, sorry
w jednym pytaniu jest błąd ponieważ Qohor w trakcie trwania książek ma dwie oficjalne religie. Najpierw Czarnego Kozła a potem wyznawcy Rholora sie buntują i zmieniają oficjalne wyznanie miasta.
Jeśli dobrze pamiętam, to w Uczcie dla wron wyznawcy R’hllora wywołali zamieszki próbując spalić figurę Czarnego Kozła, ale nie zmienia to faktu, że wiara w Czarnego Kozła jest dominującym wyznaniem miasta.
Tak również twierdzi Wiki of Ice and Fire, a ja nie znalazłem w książkach żadnej informacji jakoby oficjalne wyznanie zostało zmienione.
wyznanie zostało zmienione w konsekwencji buntu więc pytanie jest złe
Czy mógłbym prosić o jakikolwiek dowód na jedną z dwóch rzeczy:
1. Zmianę oficjalnego wyznania miasta (np. narzuconego przez nowe władze)
2. Potwierdzenie, że większość mieszkańców miasta wyznaje R’hllora
???
Wystarczy, że wskażesz, iż jedna z tych dwóch rzeczy jest prawdziwa. Podpowiem, że sugestia z „Uczty”, że w Qohorze miały miejsce zamieszki i wyznawcy R’hllora próbowali spalić Czarnego Kozła tego nie dowodzi.
Dopuszczam taką ewentualność, że coś mi umknęło. Ale sprawa jest poważna, w końcu to było pytanie konkursowe, więc jeśli jest tu jakiś błąd, to chciałbym go naprawić. Dlatego jeśli jest tak jak piszesz, to znaczy religia została zmieniona, to bardzo Cię poproszę o cytat.
raogar, nigdzie (według mojej wiedzy) nie padła informacja, że wyznanie zostało zmienione.
„in Qohor followers of the red priests had rioted and tried to burn down the Black Goat”
tried
próbowali