Luźny II

... wszystko, co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: boncek, Zolt, Turtles

Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Nie wydaje mi sie akurat aby to byla przypadkosc typowo niemieckiego rynku, a ogolnie "zachodniego", ale moze sie myle. I Polska tez bedzie do tego modelu "dazyc" wlasnie jesli. Os spowoduje masowa wyprzedaż nieruchomosci. Od razu disclaimer - wprowadzenie katastra tylko by to spotegowalo i przyspieszylo imho, a nie zablokowalo. Zakladam ze sie akurat ze mna w tym aspekcie Jutsi nie zgodzi i zrzuci to na agresywny kapitalizm, ja jednak obarczam tym "socjalistyczny" podatek katastralny ktory po prostu wymusza na mniej zamoznych sprzedaz nieruchomosci, ktora skupuja potem ludzie z kapitalem i przerzucaja go na koszty wynajmu (jak kazdy inny podatek i koszt).

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6398
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźny II

Post autor: Voo »

Counterman pisze:Bo wiecie, jest jeszcze cała małomiasteczkowość i wieś.
Z wszystkim tego konsekwencjami. Powiem szczerze, że do czasu gdy paliwo nie zaczęło kosztować 8 zł/l to myślałem, że moje dojazdy do pracy to tylko kwestia czasu jaki mi to zajmuje ;)

Wracając do dylematów kupno/wynajem tutaj fajnie jest zobrazowane jak skok oprocentowania wpływa na ratę:

https://biznes.interia.pl/raporty/rapor ... Id,6084642

No nie powiem, skok np. z 1300 na 3000 robi wrażenie.

Wiem, że istnieje takie podejście pt. "widziały gały co brały" albo "trzeba było myśleć" albo "po co brałeś kredyt na mieszkanie jak cię nie stać" itd. ale jestem przekonany, że 99% ludzi biorących kredyty nie miało świadomości jak drastycznie zmiana oprocentowania wpływa na ratę. bez względu na poziom wykształcenia, inteligencję itd. Na etapie brania kredytu to nigdy nie jest (a raczej na pewno nie było, nie wiem jak teraz) symulowane.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7467
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Luźny II

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Z moich obserwacji wynika, że ta masakra rynku nieruchomości wynika bardziej z chaosu ekonomicznego spowodowanego Covidem. Inwestorzy szukali bezpiecznej przystani dla pieniędzy i "odkryli" nieruchomości. Odkryli też, że są w stanie wykupić tych nieruchomości dostatecznie dużo, żeby spowodować taki a nie inny wzrost cen.a

Np. teraz wynajmuję szeregowca od firmy transportowej, która wykupiła chyba pół osiedla, zatrudniła sobie managera od nieruchomości i trzepie kasę.

IMHO najlepsza dla przeciętnego człowieka sytuacja jest wtedy, kiedy ma mieszkanie na własność i brak hipoteki, więc każdy ruch zwiększający dostępność mieszkań i obniżający ceny będzie dobry.

Podatek katastralny dla każdego będzie tragedią, ale od 2 I kolejnego mieszkania IMHO zmniejszy opłacalność spekulacji na tym rynku.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Bzdura Mat z tym podatkie - przeciez katastra zaplaci ostatecznie wynajmujacy. Kazde obciazenie wlasciciela mieszkania pod wynajem odczuje tylko i wylacznie wynajmujacy. Wiec w jaki sposob ma to zmniejszyc atrakcyjność inwestycyjna mieszkania pod wynajem? Jedynie MOZE odrobine ograniczy inwestycje sprzedazowe, ale umowmy sie - w takiej sytuacji zmieni sie raczej profil ludzi inwestujacych w nieruchomosci.

Ceny mieszkan w PL rosly na dlugo przed covidem i to w podobny sposob. Problemy z mieszkaniami na zachodzie (np. Niemcy) to tez temat znacznie starszy. Oczywiście wejscie firm na ten rynek to "poglebia", ale nie traktujmy tego problemu jako nowego i "pocovidowego"

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7467
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Luźny II

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Razor, zgadza się - właściciele będą próbowali podnosić ceny, żeby sobie skompensować, ale są pewne granice, gdzie ludzi nie będzie stać, mieszkania zaczną stać puste, ceny będą musiały spaść i wynajem przestanie być opłacalny tak jak jest teraz.

Czy w PL są już takie sytuacje, że rodziny 3 pokoleniowe wynajmują 3 pokojowe mieszkania? Bo wzrost cen najmu (konsekwencja katastra o której piszesz, Razor) właśnie do tego prowadzi, a to w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia popytu (ludzi nie stać na mieszkanie dla siebie, więc się dzielą i gniotą).

W Kanadzie popyt jest kosmiczny, więc to nic nie zmieniło niestety. Może w PL też nie, ale spodziewałbym się, że w pewnym momencie popyt musi spaść a to będzie jedyna rzecz, która obniży ceny.
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Luźny II

Post autor: Jutsimitsu »

Dokładnie to co pisze Matt. Duży podatek od dajmy 3ciego i kolejnego mieszkania i firmy z wielkimi ilościami mieszkań natychmiast będą chciały się pozbyć mieszkań. Bo nie będą w stanie znaleźć najemców z takimi cenami, a podatek będą musieli płacić. Rynek zalany mieszkaniami i za pół darmo będzie można kupić mieszkanie.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Oj, jak Wy naiwnie wierzycie w "nie znajda najemcow"... "Ludzie beda sie gniezdzic"... Kurcze, nie chce zebyscie sie obrazili ale Wasze mocno socjalne podejscie wskazuje o jak nierzeczywistych rzeczach mowicie. Ceny nie spadna, a jedynie doprowadzisz do wiekszego dziadzienia tych co musza mieszkanie wynajac. Mowisz ze rodziny beda sie gniezdzic w M3 trzema pokoleniami? I ile tak uciagna? Poza tym jedna firme ktora wykupila polowe osiedla zastapisz 5 Januszami ktorzy kupia po 2/3 mieszkania i beda chcieli sie na nich kapitalizowac jak najszybciej. Poza tym ile Wy chcecie narzucic katastra ze nagle przestanie sie oplacac inwestycja w mieszkania pod wynajem? 5%? 10%? 20%? Bo 1-2% rozejdzie Ci sie na oplatach miesiecznych.

Poza tym serio? Podatek od 3 mieszkania? No to Matt, jesli zdecydujesz sie kupic dzieciakom chate na studia (albo jako inwestycje na przyszlosc) to ktore kochasz mniej? Albo powodzenia jak nagle (odpukac w puste i niemalowane) w jednym roku dobija Ci np. 2 mieszkania ze spadku (a biorac pod uwage jeszcze tendencje rozwodow to i 4) i good luck z "najcudowniejszym podatkiem i lekiem na zlo rynku mieszkaniowego". Zreszta w Niemczech, Francji itp jest katastralny. W teorii mieszkania powinny byc tanie i nie trzymane przez "grupy", a ludzie nie powinni sie gniezdzic. Tak, wiem. Tam sa zle rozwiązane, u nas zrobi sie to zajebiscie... Taaaa...

Zreszta co potem opodatkujemy "duzym podatkiem"? Drugi samochod, telefon, telewizor? Moze przychody z drugiej pracy? Albo od 5 wystawionej faktury miesiecznie?

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6398
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźny II

Post autor: Voo »

Ludzie zawsze będą chcieli mieszkać samodzielnie. To nie PRL, nikt sobie teraz nie wyobraża mieszkania u teściów na pokoju.
Jeśli ludzi nie będzie stać na wynajem to będzie dalej działo się to, co się dzieje - mieszkania będą MALEĆ i tych małych albo bardzo małych będzie coraz więcej, Ja zaczynałem dorosłość w kawalerce 30 m, Minęły dwie dekady i kawalerki mają po 20 m. Ba! Kawalerki potrafią mieć po 12-14 m. Dla mnie to patologia ale właśnie taki nam się szykuje "Hongkong" mieszkaniowy.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Voo pisze:Ludzie zawsze będą chcieli mieszkać samodzielnie. To nie PRL, nikt sobie teraz nie wyobraża mieszkania u teściów na pokoju.
Jeśli ludzi nie będzie stać na wynajem to będzie dalej działo się to, co się dzieje - mieszkania będą MALEĆ i tych małych albo bardzo małych będzie coraz więcej, Ja zaczynałem dorosłość w kawalerce 30 m, Minęły dwie dekady i kawalerki mają po 20 m. Ba! Kawalerki potrafią mieć po 12-14 m. Dla mnie to patologia ale właśnie taki nam się szykuje "Hongkong" mieszkaniowy.
O to to.

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7467
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Luźny II

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Nie obrażam się Razor. Dzięki, że w ogóle chcesz dyskutować, bo jak ja mam inaczej testować swoje poglądy?

Mówimy o mieszkaniach, ale to wychodzi z większego problemu związanego z prywatyzacją (chociaż może raczej korporatyzacją) dóbr niezbędnych do życia.

Coś się we mnie gotuje, jak widzę pokolenia idące za mną, które zaraz nie będą mieć nigdy swojego samochodu, czy mieszkania, bo wszystko ma być wynajmowane. Jest to konsekwencją drożyzny w obu tych sektorach.

Nie mówię, że wiem jak praktycznie rozwiązać którekolwiek z powyższych. Mogę mówić tylko w dużym uogólnieniu:

- cena rośnie, bo jest duży popyt
- duży popyt jest wynikiem kryzysu i szukania przez bogatych inwestorów bezpiecznej przystani
- okazało się, że nastąpiło silne pozytywne sprzężenie zwrotne i popyt wzrósł jeszcze bardziej
- zatem jak zmniejszyć popyt wśród tych, którym mieszkania nie są potrzebne do życia?

Wspomniałeś wcześniej kataster i dlatego zacząłem o nim mówić. Jak dla mnie to kataster mógłby być od każdego wynajmowanego lub pustego mieszkania. Po co kupować dzieciom mieszkanie na zapas, jak powinno być one tanie i dostępne? Ewentualnie zwalniać w pełni lub częściowo na każde dziecko, tylko po co?

I tutaj nie chodzi o Robinhoodowanie bogatych, tylko o łatwy dostęp do środków niezbędnych do życia. Chciałbym, żeby każdy mógł kiedyś zamieszkać w swoim domu że spłaconą hipoteką, bo to często jest jak podwyżka o 100%, nie wspominając o korzyściach dla zdrowia psychicznego.

Jak ktoś ma kasę, niech inwestuje w nowe technologie, miejsca pracy, czy inne pożyteczne rzeczy, a nie w podnoszenie społeczeństwu kosztów życia.

Poprę każdą inicjatywę w tym kierunku.

Moja osobista - 100% zakaz kupowania mieszkań przez kogokolwiek innego niż osoba fizyczna (jak biznes już ma, musi sprzedać w ciągu X lat) + rozsądny podatek na mieszkania wynajmowane + kosmiczny podatek na puste (tak się w Kanadzie zrobiło, bo jak wartość rośnie 20% rocznie, to po co w ogóle wynajmować? Najlepsze jest to, że jak kupisz więcej, cena rośnie szybciej, a potem łatwiej będzie sprzedać niezniszczone...)
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Mat - we wszystkich swoich wykluczeniach zapominasz o 2 sprawach - zawsze bedziesz mial rzesze ludzi ktorych nie bedzie stac na własne mieszkanie. No i brutalnie, to nie czasy PRL ze kazdy to mieszkanie "na wlasnosc" bedzie mial w miejscu w ktorym ma siedzieć do konca zycia. Do tego dolicz tlumy migrantow, studenciakow itd.

Ty chcesz praktycznie wyrugac oplacalnosc najmu mieszkania albo podniesc jego ceny do niebotycznych rozmiarow poprzez jego mocne opodatkowanie. Czyli sprawic ze wlasnie osoby najbardziej "zagrozone" brakiem miejsca oberwa jeszcze bardziej. Nie tedy droga.

A mieszkania nie, nie potanieja bo ich zwyczajnie jest nadal za malo wzgledem potrzeb, nawet jesli wyrugasz z rynku brutalna sila ludzi z najmu czy "pustostanow". Bo nawet jesli wymusisz max 1 mieszkanie na rodzine (juz nawet na rodzine a nie czlowieka) to zaraz znikna z rynku "te tanie" i sytuacja wroci "do normy". Do tego dochodzi zmienna atrakcyjnosc lokalizacji czy tez miast i ZAWSZE bedzie problem z popytem przewyzszajacym podaz, az społeczeństwo zacznie nam gwałtownie wymierac. One beda rosly tak jak wszystko, jedyne co to warto sie zastanowic czy jest opcja aby rosly wolniej - niestety ja jej nie widze. Może, ale to zupelnie MOZE zakazalbym dawania kredytow na 3 i kolejne mieszkanie czy tez mieszkania inwestycyjne (czytaj - zaplac gotowka albo spierdalaj, jak pod wynajem to gotowka lub spierdalaj - nie wiem) oraz firmom/korporacjom na jakiekolwiek mieszkanie. Ale tez nie mozesz zakazac kupna firmom, bo one tez musza liczyc sie z kosztami - czasem lepiej kupic 10 mieszkan pracowniczych i po inwestycji w danym miescie je sprzedac niz wynajmowac cos (a przy Twoim pomysle w sumie tylko hotele przez np. 3/4 lata budowy). I o ile zgadzam sie ze pustostany powinny byc bardziej "kontrolowane" to jednoczesnie buntuje sie we mnie cos ze wg tej filozofii nie moge sobie kupic mieszkania/apartamentu wakacyjnego chocby w miescince na zadupiu ale w poblizu gor, bo ktos nie ma wlasnego M.

A po co kupowac dzieciakom mieszkanie "na zapas"? Odpowiem Ci - inwestycja jesli beda chciec zmienic miejsce zamieszkania (tu sprzedam kupie gdzie indziej), lokalizacja, cena, zabezpieczenie "porozwodowe" to tylko 4 szybkie argumenty dla ktorych chetnie bym to zrobil tu i teraz chocby na bazie wlasnych doswiadczen, tylko na razie na glowie mam podzial majatku a nie inwestycje.

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2174
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Luźny II

Post autor: Theeck »

Matthias[Wlkp] pisze:Jak ktoś ma kasę, niech inwestuje w nowe technologie, miejsca pracy, czy inne pożyteczne rzeczy, a nie w podnoszenie społeczeństwu kosztów życia.
Znowu nie gniewaj się, Matt, ale to socjalizm czystej wody.

Co do mieszkań, to, co do zasady, jak długo będzie rosła liczba ludności tak długo będzie brakować mieszkań. A jak zacznie spadać (jak w Polsce), to nadal będzie brakować w dużych miastach a pustostany będą na wsiach i w małych ośrodkach.

Ale gdyby tak przymusowo przesiedlać najbardziej potrzebujących do np. Włocławka, Bochni czy Kowalewa Górnego, to problem braku mieszkań zniknie. Zaraz obuduję ten pomysł specjalistycznym słownictwem ekonomicznym, że to teoria optymalizacji niedoskonałego rynku mieszkaniowego i nagroda Nobla w kieszeni :P
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5633
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Luźny II

Post autor: LLothar »

Ja zasadniczo sie na tych sprawach nie znam, ale czy jest jakis kraj ktory sobie poradzil z rosnacymi cenami mieszkan, powiedzmy w ostatnich 40 latach? I oczywiscie mam na mysli jakies regulacje, a nie krachy.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźny II

Post autor: Counterman »

Poza krajami typu Gwatemala, to nie znam.

Ale ogółem jak pisze Theeck, mieszkanie dziupli nierówne. W różnych miejscach ceny się różnie zachowują.

Tu Voo jeszcze podniósł kwestię kosztów dojazdu - no ja się przesiadłem na full remote. W pracy jestem raz na 2-3 tygodnie (mimo, że nie mam jakoś mega daleko). Ale ja robię w IT, a to trochę inny świat teraz.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Luźny II

Post autor: Guldan »

mnie ostatnio bardziej porazaja co raz czesciej widziane przeze mnie budowy domow, ktore przestaly sie posuwac do przodu.

na mysl przywodza mi analogiczne niepokonczone domy rozsiane po calej Grecji.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6398
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźny II

Post autor: Voo »

To prawda, wokół mnie też sporo budów stanęło. A teraz właśnie powinny iść pełną parą.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźny II

Post autor: Counterman »

Od wykonawców wiem, że część inwestorów się wycofała z prac. Ale dramatu nie ma, znajdują inne roboty - więc jeszcze nie jadą na luźnych przebiegach.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7467
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Luźny II

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Dobra dyskusja. Dowiedziałem się czegoś nowego.
Razorblade pisze:zawsze bedziesz mial rzesze ludzi ktorych nie bedzie stac na własne mieszkanie
Tutaj się nie do końca precyzyjnie wypowiedziałem. To, że ja bym chciał, to nie znaczy, że uważam to na 100% do spełnienia. Dokładnie tak jak piszesz - zawsze będzie sporo ludzi nie do końca sprawnych finansowo, którzy sobie z takim wydatkiem nie poradzą. Bardziej precyzyjnie byłoby powiedzieć, że chciałbym, żeby każdego zarabiającego w okolicy średniej krajowej było komfortowo stać na własne mieszkanie.
Razorblade pisze:ie czasy PRL ze kazdy to mieszkanie "na wlasnosc" bedzie mial w miejscu w ktorym ma siedzieć do konca zycia
Razorblade pisze:Ty chcesz praktycznie wyrugac oplacalnosc najmu mieszkania albo podniesc jego ceny do niebotycznych rozmiarow poprzez jego mocne opodatkowanie.
Tutaj też się nie zrozumieliśmy. Na koniec napisałem, że:
Matthias pisze:rozsądny podatek na mieszkania wynajmowane
Na dzisiaj wygląda to tak, że kupując mieszkanie na kredyt wkładasz w nie np. 30% wartości przy cenie 500,000, czyli 150,000. Wynajmujesz w taki sposób, że wynajmujący pokrywa w 100% kosztów kredytu + opłaty (z tego co wiem, wszyscy tak robią), czyli:
- Kupno - 500,000 zł
- Kredyt - 350,000 zł
- Zakładam wzrost wartości na poziomie 5% rocznie
- Czyli po 5 latach wzrośnie łącznie o ok 27%
- Cena po 5 latach wyniesie ok 640,000 zł
- Kredytu do spłaty pozostanie 325,000 zł (wg. kalkulatora kredytowego bankier.pl)
- W momencie sprzedaży zostaje w kieszeni ok. 310,000 zł czyli PODWOIŁEM z nawiązką mój pierwotny wkład własny.
- Rozkładając rocznie jest to zysk ponad 15% rocznie

Chyba nawet Amber Gold tyle nie oferował! :P Nawet jak w którymś momencie zdarzy się tragedia i trzeba wyłożyć np. 50kPLN na jakiś remont, to wciąż będzie to 11% rocznie!

Ja rozumiem, że jest ryzyko w tej inwestycji (jak w każdej), ale kto dzisiaj na rynku oferuje taką stopę zwrotu?

Ja osobiście chciałbym, żeby w jakiś sposób (nie wiem jaki, bo nie znam się tak dobrze na podatkach, żeby z konkretnym rozwiązaniem wyskoczyć), żeby ta stopa wzrostu spadła do poziomiu nie większego jak 4-6%. Jak ktoś bardzo chce wynajmować i zarabiać rozsądne pieniądze - proszę bardzo, ale niech nie będzie to kosmos w porównaniu do innych form inwestowania w czasie kryzysu. Inaczej tworzy się silne pozytywne sprzężenie zwrotne i ceny rosną w zawrotnym tempie.
Razorblade pisze:A mieszkania nie, nie potanieja bo ich zwyczajnie jest nadal za malo wzgledem potrzeb
Ale gdyby tak przymusowo przesiedlać najbardziej potrzebujących do np. Włocławka, Bochni czy Kowalewa Górnego, to problem braku mieszkań zniknie.
To jest dla mnie nowość, bo nie spodziewałem się, że przy takiej fali emigracji i malejącej ludności to może być problem. To się doedukuję w tym zakresie i może jakieś rozwiązanie mi przyjdzie do głowy.
. I o ile zgadzam sie ze pustostany powinny byc bardziej "kontrolowane" to jednoczesnie buntuje sie we mnie cos ze wg tej filozofii nie moge sobie kupic mieszkania/apartamentu wakacyjnego chocby w miescince na zadupiu ale w poblizu gor, bo ktos nie ma wlasnego M.
Ten problem powinien rozwiązać plan zagospodarowania przestrzennego - powinny być mieszkania dedykowane do mieszkania w nich 100%, a inne mogą być okresowe.

Z resztą co napisałeś Razor mogę się zgodzić.
LLothar pisze:sadniczo sie na tych sprawach nie znam, ale czy jest jakis kraj ktory sobie poradzil z rosnacymi cenami mieszkan, powiedzmy w ostatnich 40 latach? I oczywiscie mam na mysli jakies regulacje, a nie krachy.
Może nie w mieszkaniach, ale na rynku mleczarskim Kanada ściśle reguluje popyt. Zamiast robić dopłaty, ogranicza możliwość sprzedaży mleka, co powoduje wzrost cen. To mi pokazuje, że można kontrolować rynek sterując popytem. Zatem jeśli można zrobić coś, żeby mieszkań było na rynku więcej, ceny spadną.
counterman pisze:ja się przesiadłem na full remote. W pracy jestem raz na 2-3 tygodnie (mimo, że nie mam jakoś mega daleko).
To też jest nadzieja, tylko w Kanadzie podziałało to tak, że ludzie zaczęli się wyprowadzać z Toronto już nie 1-2, a 3-4 godziny drogi do centrum i w tych granicach ceny poszybowały w górę...

Cały ten temat ze mnie wychodzi właśnie dlatego, że widzę, co się w Kanadzie dzieje. Nikomu bym nie życzył żyć gdzieś, gdzie ceny nieruchomości się podwajają po 4 latach a potrajają po 6-7. Płace natomiast idą w górę śladowo. Żeby zilustrować problem, jeśli np. średnie małżeństwo/domostwo zarabia łącznie około 10,000 na rękę, to podstawowe lokum bez dodatkowych opłat (taki szeregowieclub duże mieszkanie) kosztuje około miliona, a kawalerka 700,000. Uwzględniam tutaj też to, że mieszkania tutaj są obciążone dodatkowymi opłatami rzędu 1/3 do połowy raty hipotecznej.

Nie wiem, czy do tego dojdzie też w Polsce, bo jednak nie ma takiej presji imigracyjnej jak tutaj, ale jednak możnaby się chociaż zastanowić, jak możnaby temu przeciwdziałać.

Ja rozumiem wolny rynek, ale co zrobić, jeśli jakaś bardzo zamożna "grupa inwestycyjna" chce nagle wykupić wszystkie ujęcia wody? A potem podnieść cenę wszystkim x2 lub x3? IMHO są pewne dobra niezbędne do życia - woda, powietrze, elektryczność, dach nad głową - może coś jeszcze - które są dostępne w ograniczonym zakresie - powinny być zapewniane po kosztach + jakiś sensowny łączny zysk nie więcej jak 10%. Żywność nie jest problemem, bo nauczyliśmy się ją produkować grubo ponad potrzeby w cywilizowanej części świata. Wody ani powietrza nie zrobimy więcej, a na mieszkania mamy ograniczoną przestrzeń. Tak to widzę.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Matt, mam akurat urwanie dupy, wiec na szybko:

- w PL juz miales podwojenie/potrojenie cen mieszkan przy gownianym wzroscie zarobkow. To były moje studenckie czasy a wiec okolica 2003-2008. Przypominam ze na poczatku XX w. w Polsce mozna bylo kupic mieszkanie w duzym miescie za jakoes 150k.

- emigracja emigracja, ale zapomniales o migracjach wewnetrznych oraz imigrantach. Popatrz chocby ilu obecnie Ukranicow do nas przyjechalo. I m na mysli okres sprzed wojny.

- mleko to nie mieszkanie. Blagam Cie, zrezygnujmy z takich porownan. No i dodatkowo latwiej "zarzadzac" wzrostem ceny niz realnie doprowadzac do jej spadku

- kredyt na mieszkanie pod wynajem akurat uwazam za patologiczny i wspominalem o tym kilka razy, ze jesli ktoredys droga to wlasnie tedy.

-plan zagospodarowania nie jest od tego aby "regulowac" kto gdzie ile mieszka. Poza tym co dalej - dostaniesz prace 200km dalej to masz od razu mieszkanie sprzedawac? To jest patologia Matt


A na podsumowanie, ostatnio widzialem reklame kawalerki za 150k w Warszawie. Musze przyznac ze jak za jej 9.5m2 to cena raczej niewygorowana...

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Luźny II

Post autor: Guldan »

9,5 metra.


ja jak wszystko dobrze pojdzie 1 wrzesnia sie przeprowadzam.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5633
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Luźny II

Post autor: LLothar »

Lece kupowac - takim samolotem


Obrazek
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1879
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźny II

Post autor: Ptaszor »

Nie wiem jak tam u was w Szwecji, ale u nas to nie brzmi.
https://www.portalspozywczy.pl/zywnosc- ... 11264.html

I bonus na koniec: czy to tylko ja, ale Prudential, czyli poważna firma ubezpieczeniowa, po zmianie na Pru dużo straciła w moich oczach. Przecież to brzmi jak onomatopeja!
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Luźny II

Post autor: Halaster »

A ja jestem bohaterem we własnym domu i zamontowałem w końcu na tarasie zagiel słoneczny - w sensie taki daszek z materiału naciągnięty :)

Jeszcze tylko ogarnę coś do siedzenia, zasadzę ostatnie trzy drzewka i będę mógł w końcu znaleźć inne pożyteczne zajęcie :P
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1879
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźny II

Post autor: Ptaszor »

Chyba już czas na tę kometę, albo jakiegoś śmiercionośnego wirusa z morskich głębin. Takie ogłoszenie znalazłem:
Obrazek
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźny II

Post autor: Counterman »

Spoko, chwalą się że skutecznie się bronią przed botami!

... :lol2:
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5043
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźny II

Post autor: Pquelim »

ale martwo....
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1879
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźny II

Post autor: Ptaszor »

Obrazek
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

Taki skwar, że wszystkiego się odechciewa...
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6398
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźny II

Post autor: Voo »

Ptaszor pisze:Obrazek
To u mnie za oknem :D
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

Dzisiaj 12h kładzenia nowego dachu na ekstremalnym działkingu. Jestem za stary na takie rzeczy :D
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Luźny II

Post autor: Guldan »

ja wczoraj mialem lekkiego kaca i potwierdzam, bylo chujowo w taka pogode
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5633
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Luźny II

Post autor: LLothar »

Tośmy chyba ostatecznie umarli, co?
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4375
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luźny II

Post autor: Turtles »

NEWER
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźny II

Post autor: Counterman »

Lato jest daj Pan spokój
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Counterman pisze:Lato jest daj Pan spokój
On nie rozumie pewnie. W tej Norwegii pewnie szaleja bo maja 15 stopni za oknem i fjordy siersc zrzucily pierwszy raz od 20 lat...

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

Hakuna your tatas, LLo ;)
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5633
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Luźny II

Post autor: LLothar »

Wy tu podśmie-chujki, a ja mam 28 stopni za oknem!
Awatar użytkownika
Yankes
prof. Miodek
Posty: 607
Rejestracja: 5 maja 2014, o 00:06

Re: Luźny II

Post autor: Yankes »

LLothar pisze:Wy tu podśmie-chujki, a ja mam 28 stopni za oknem!
Fahrenheita?

Tak?

:>
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Luźny II

Post autor: Razorblade »

Yankes pisze:
LLothar pisze:Wy tu podśmie-chujki, a ja mam 28 stopni za oknem!
Fahrenheita?

Tak?

:>
Obrazek2:

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Luźny II

Post autor: Guldan »

LLothar pisze:Wy tu podśmie-chujki, a ja mam 28 stopni za oknem!
wszyscy umrzemy
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

3 tydzień urlopu i zaczynam się zastanawiać, czy nie zostać piratem na Mazurach zamiast powrotu do pracy ;)
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźny II

Post autor: Counterman »

Kurde, a ja w tym roku znowu tylko tygodniowe urlopy. Muszę się ogarnąć.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

na etacie trza mieć przynajmniej jeden 14dniowy, u mnie tego pilnują. Teoretycznie załatwiłem to już w pierwszych dwóch tygodniach stycznia, ale miałem tyle zaległego, że 3 tygodnie wakacji się należały ;)
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźny II

Post autor: Counterman »

Hm ja chyba w żadnej pracy na etacie nie miałem takiego pracodawcy, żeby pilnował tych 14 dni ciurkiem.

Ale to chyba ma sens jednak, bo widzę po sobie że nie jestem w najlepszej formie. Nerwowy się zrobiłem.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Luźny II

Post autor: Halaster »

U mnie tak jak u Countera, ostatni 2-tygodniowy urlop miałem w 2015 roku (nie licząc tacierzynskiego).. No ale w tym roku mam taki plan w sierpniu i może w końcu odpocznę :)
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Luźny II

Post autor: Guldan »

ja jutro jade do notariusza
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

kupno domu czy sprzedaz ziemi?
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Luźny II

Post autor: Guldan »

to pierwsze, drugie poki co caly czas wisi.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźny II

Post autor: Zolt »

No to graty, bedziesz mogl zaczac sie stresowac remontem ;)
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2221
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: Luźny II

Post autor: peterpan »

Hej, kupowal ktos cos z amazona od zagranicznego sprzedawcy? Prawo do gwarancji, rękojmi itp? Jak to wyglada?

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
ODPOWIEDZ