Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

... recenzje i inne takie

Moderatorzy: Zolt, boncek, Voo, Pquelim

Mateusz28
zielony
Posty: 5
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 00:04

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Mateusz28 »

Cleganebowl nie jest potwierdzony, też myśle o bracie bliźniaku ,ale na pewno nie jak o akcie łaski.Ręka: czyli twoim zdaniem Tywin wiedział ,że Jaime zostanie uwolniony lub ucieknie, dzielni kompanioni znajdą go pierwsi i obetną mu ręke bo Tywin wszystko przewidział? W dodatku zdradza swoje plany nie mającym honoru najemnikom. Naciągane. Bronn i Shae. Zaraz się okaże że połowa westeros albo pracuje dla Martellów albo jest targaryenami albo są cudownie ocalałymi. Teoria ,że Oberyn otruł Tywina jest tylko TEORIĄ. A co do kruka to wątpie w Reeda(siedzi przez cały czas w kruku mormota, nie ma nic innego do roboty), Marwyn pozbawiony sensu. Bloodraven, to jest jakaś opcja ,ale jak już coś to on sprawdza tylko co się dzieje na murze od czasu do czasu. A moim zdaniem słowo król odnosi się do króla dzikich niż Westeros
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Ufff... odrobiłem się z zaległym tekstem, więc mogę odpowiadać na pytania.
Asmodeush pisze:http://ogienilod.in-mist.net/viewtopic.php?f=45&t=4614 zmienię troszku temat
Zapoznam się.
Mateusz28 pisze:Czy ptaki z łuskami nie są zapowiedzią szarej łuszczycy Gryfa? Nie wiem dokładnie kiedy był ten cytat ,a moja pierwsza myśl właśnie powędrowała tam. A skoro jest liczba mnoga to może jest to zapowiedź zarażenia młodego gryfa?
Hmmm, do łuszczycy? Może być coś na rzeczy. Ale mnie się najpierw skojarzyły smoki.
Larofan pisze:łooot? tego jestem zywo ciekawy beda oryginalne lyricsy leciec dla porownania?
Chyba nie, bo stąpamy po grząskim gruncie jeśli chodzi o prawa autorskie i wolę nie przeginać. Także formuła będzie taka, że kawałek jest w formie scenki, potem streszczam następny kawałek, potem znowu scenka, itd... Także technicznie to przetłumaczona jest połowa rozdziału. Resztę streszczam.


Szymen007 pisze:Jajo i Summerhall
W to że przeżyli to raczej nie wierzę. Trochę ludzi się jednak z Summerhall uratowało i co nieco o tych wydarzeniach wiemy. Wykluć miało się siedem smoków, ale nie wykluł się żaden. Prawdopodobnie zawiódł "mechanizm gaśniczy" w postaci piasku. Dunk na pewno umarł, po tym jak zdołał kogoś-tam uratować. A pytanie o powód, dla którego GRRM wybrał akurat Dunka i Jajo i akurat ten okres historyczny jest ciekawe. Nevya podał już kilka istotnych argumentów, a sądzę, że jeszcze się z nowelek paru ciekawych rzeczy dowiemy. Ale to dopiero po premierze Wichrów.
Szymen007 pisze:Ogar przegra Cleganebowl
Masz całkowitą rację jeśli chodzi o ukoronowanie wszystkich dzieci. Ale jeśli Tommenowi się w najbliższym czasie powinie noga, to... Będzie blisko. A są przecież nie musi odbyć się natychmiast. Wiara będzie szukać swojego czempiona. Gdyby to była Próba Siedmiu (czy jak to się tam nazywa - chodzi mi o pojedynek 7 na 7, tak jak w Dunku i Jaju), to pewnie przygotowania zajmą jeszcze więcej czasu.
Szymen007 pisze:Lannister i ręka
Powiem inaczej. Wydaje mi się, że Tywin był z tego obrotu rzeczy bardzo zadowolony. Ale myślę też, że nie maczał w tym palców, a zdrada Dzielnych Kompanionów była autentyczna. Trzeba dodać, że w momencie, gdy zmieniali front Lannisterowie dostawali solidne baty od Robba i wiele wskazywało na to, że któryś z Baratheonów weźmie Królewską Przystań. Także było już niemal "pozmiatane", a Komedianci znajdowali się po stronie przegrywającej.
Szymen007 pisze:Kim była Shae?
Oj, tutaj chyba dokonujesz sporej nadinterpretacji. Poza tym Tyrion wcale nie obiecywał Shae majątku gdy ją odprawiał. To miało miejsce, ale w serialu. I na tym zresztą polegał jego błąd. Uwierzył, że Shae go kocha i nie dość, że nie dał jej kasy, to jeszcze chyba nawet zabrał jakieś klejnoty (możliwe, że mi się pokręciło, ale mam takie wrażenie, że zrobił to, żeby nikt nie podejrzewał służącej, iż jest kimś więcej). Poza tym zwróć uwagę na to co mówi o gwałcie zbiorowym na Lollys Stokeworth. Nie, Shae jest po prostu wulgarna i pozbawiona empatii.
Victarion pisze:DaeL kiedy bd film lub szalona teoria? Już nie mogę się doczekać
Teoria już jest. A film będzie wkrótce.
Szymen007 pisze:Kto siedzi w Kruku Mormonta?
Taaa... ten kruk jest dosyć dziwny. Bloodraven byłby chyba najlepszym kandydatem. Chyba, że to po prostu bardzo mądry kruk :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: SithFrog »

"Tak jak w przypadku Wojny Dziewięciogroszowych Królów, Bunt w Duskendale miał pewne nieprzewidywane konsekwencje."

Nieprzewidziane. Nie dające się przewidzieć.

P.S. "historia bezrozumnych nastolatków, które wszystko popsuły" - ależ z Ciebie romantyk :P
Obrazek
Awatar użytkownika
dan
zielony
Posty: 62
Rejestracja: 10 czerwca 2015, o 09:14

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: dan »

się wszyscy rozgadali w komentarzach pod teorią ;) a tu cichutko :)
widać, że coraz popularniejsze teorie się stają czego DaeLowi gratuluję ;)
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

SithFrog pisze:Nieprzewidziane. Nie dające się przewidzieć.
Dzięki. Poprawię. Chociaż oryginalnie miało być nieprzewidywalne. Ale "l" wycięło.
SithFrog pisze:P.S. "historia bezrozumnych nastolatków, które wszystko popsuły" - ależ z Ciebie romantyk
No ba, znasz mnie.
dan pisze:się wszyscy rozgadali w komentarzach pod teorią a tu cichutko
widać, że coraz popularniejsze teorie się stają czego DaeLowi gratuluję
Dzięki, faktycznie udało się ostatnio mniej więcej podwoić liczbę odsłon teorii. A ruch jest głównie w komentarzach, bo odkąd dorzuciliśmy je pod artykuły, przestałem linkować do tego tematu na forum. Ale chyba zacznę. Myślę, że niegłupi byłby taki model, w którym dyskusje o samym tekście miałyby miejsce pod artykułami, a w tym topiku rozmawialibyśmy o pomysłach na następne teksty. Ale muszę się jeszcze zastanowić jak taki podział wprowadzić w życie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
michal.2907
zielony
Posty: 142
Rejestracja: 9 września 2015, o 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: michal.2907 »

Dael, żyjesz? :roll2:
"What we've got here is failure to communicate"

http://www.filmweb.pl/user/michal.2907
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Żyję. Ale nie mogę w tej chwili zbyt szybko pisać (jedna łapa w bandażu). Tym niemniej tekst będzie gotowy na jutro (do 15.00). Po prostu wykorzystam coś, co miałem już wcześniej w dużej mierze napisane.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
furtianludwik
zielony
Posty: 1
Rejestracja: 13 października 2015, o 10:43

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: furtianludwik »

Dzień dobry. :) Teksty są świetne i gratuluję spostrzegawczości, cierpliwości i umiejętności wnioskowania. :)
Jeśli mogę mieć jedną uwagę ogólną, to nie przesądzałbym za bardzo o tym, co naprawdę GRRM chce nam przekazać. Owszem, PLiO to świetna historia fantasy, ale autor wcześniej bardziej znany był z twórczości s-f i jeśli ktoś chce odnaleźć pewne odniesienia co do tworzenia fabuł, postaci i światów, to także tam je znajdzie. Ja nawet nie wykluczałbym wolty na sam koniec PLiO, gdzie wszystko okaże się jakoś wytłumaczalne naukowo i bardziej zanurzone w s-f niż w fantasy.
Np. typowym chwytem w s-f (rzadkim w fantasy) jest inwersja. W PLiO mamy przynajmniej 2 duże inwersje, które tworzą ten świat. Pierwsza to zamiana Wielkiej Brytanii z wyspy w kontynent (rzecz bardziej zrozumiała dla odwiecznie dumnych z siebie wyspiarzy gardzących kontynentem) - tak oto mamy całkiem podobny w zarysach kontynent, z Murem w miejsce wału Hadriana, King's Landing w miejsce King's London, Starków i Lannisterów w miejsce Yorków i Lancasterów (wiem, to już ograny motyw) itd. Druga inwersja to odwrócenie naszej, ziemskiej historii: u nas wielkie gady padły po upadku dużego obiektu z Kosmosu. W świecie Lodu i Ognia, upadek dużego obiektu (drugiego księżyca) spowodował właśnie pojawienie się smoków. Na miejsce impaktu najbardziej pasuje Asshai (nie da się tam za bardzo żyć i smoki stamtąd też wyłażą). Oczywiście "Długa Noc" to jak najbardziej typowa nuklearna zima (podobna miała wybić dinozaury).
Awatar użytkownika
michal.2907
zielony
Posty: 142
Rejestracja: 9 września 2015, o 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: michal.2907 »

To może i przykre, ale Martin zostanie zapamiętany, jako twórca PLiO, a jego- nieznana przeze mnie- twórczość s-f zostanie zapomniana. Btw. ciekaw jestem, ile jeszcze motywów z opus magnum pojawiało się w jego wcześniejszych dziełach. Ja czytałem tylko 'Przystań wiatrów' i nawet nie wiem, ile w tym jest GRRM, a ile tej drugiej pani. Ale łącznika między ww sagą lotniczą, a PLiO nie zauważyłem.
"What we've got here is failure to communicate"

http://www.filmweb.pl/user/michal.2907
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

furtianludwik pisze:Dzień dobry.
Cześć.
furtianludwik pisze:Teksty są świetne i gratuluję spostrzegawczości, cierpliwości i umiejętności wnioskowania.
Dzięki.
furtianludwik pisze:Ja nawet nie wykluczałbym wolty na sam koniec PLiO, gdzie wszystko okaże się jakoś wytłumaczalne naukowo i bardziej zanurzone w s-f niż w fantasy.
Np. typowym chwytem w s-f (rzadkim w fantasy) jest inwersja. W PLiO mamy przynajmniej 2 duże inwersje, które tworzą ten świat. Pierwsza to zamiana Wielkiej Brytanii z wyspy w kontynent (rzecz bardziej zrozumiała dla odwiecznie dumnych z siebie wyspiarzy gardzących kontynentem) - tak oto mamy całkiem podobny w zarysach kontynent, z Murem w miejsce wału Hadriana, King's Landing w miejsce King's London, Starków i Lannisterów w miejsce Yorków i Lancasterów (wiem, to już ograny motyw) itd. Druga inwersja to odwrócenie naszej, ziemskiej historii: u nas wielkie gady padły po upadku dużego obiektu z Kosmosu. W świecie Lodu i Ognia, upadek dużego obiektu (drugiego księżyca) spowodował właśnie pojawienie się smoków. Na miejsce impaktu najbardziej pasuje Asshai (nie da się tam za bardzo żyć i smoki stamtąd też wyłażą). Oczywiście "Długa Noc" to jak najbardziej typowa nuklearna zima (podobna miała wybić dinozaury).
Ach, choroba, trochę uprzedziłeś materiał, który właśnie tworzę. Ale generalnie to tak - całkowicie się zgadzam, że motywami przewodnimi w PLiO są "historyzm" i "naturalizm fantastyczny". I idąc dalej tym tropem - zmienne pory roku mają swoje naturalistyczne wyjaśnienie (planeta po utracie jednego z księżyców miałaby rozchybotaną oś obrotu - nawet jeśli księżyc nie tyle spadł na planetę, co po prostu uległ zniszczeniu), Długa Noc to akurat moim zdaniem bardziej noc polarna będąca następstwem skrajnych wychyleń osi obrotu. Z kolei smoki... wydaje mi się, że smoki mogły mieć pewną "fazę przejściową". To znaczy mogą być rezultatem ludzkich eksperymentów, na przykład z krzyżowaniem wiwern i ognistych żmij. Analogicznie jest z magią - jasne, to fantasy, magia musi istnieć, ale wydaje się, że zamiast tych wszystkich bogów, i różnych czarów-marów, istnieje pewne wspólne jądro wszystkich tych mocy, jądro, które sprowadza się do ofiary z ludzi.

Także o ile może nie do końca zgadzam z wszystkimi Twoimi interpretacjami (tzn. nawet nie chodzi o to, że sądzę, iż się mylisz, po prostu mnie by pasowały bardziej inne wyjaśnienia), to na pewno trafiłeś w samo sedno ze sposobem w jaki GRRM pisze.

Zresztą ja hajpuje mój nadchodzący tekst o (też nadchodzącej) Inwazji Białych Wędrowców, bo wydaje mi się, że znalazłem fragmencik, w zasadzie pojedyncze zdanie, które może wskazywać na to, że pokonanie Muru będzie... zupełnie "niemagiczne". Ale dobra, starczy, nie mogę tu streszczać tekstów, które nadal piszę :)

michal pisze:To może i przykre, ale Martin zostanie zapamiętany, jako twórca PLiO, a jego- nieznana przeze mnie- twórczość s-f zostanie zapomniana. Btw. ciekaw jestem, ile jeszcze motywów z opus magnum pojawiało się w jego wcześniejszych dziełach. Ja czytałem tylko 'Przystań wiatrów' i nawet nie wiem, ile w tym jest GRRM, a ile tej drugiej pani. Ale łącznika między ww sagą lotniczą, a PLiO nie zauważyłem.
Na pewno konto GRRM-a nie cierpi z powodu popularności jego fantasy :) Swoją drogą ktoś znalazł jakiś baaaaardzo stary cytat z GRRM-a, w którym stwierdzał on, że jeśli będzie chciał kiedyś cynicznie zarobić ogromne pieniądze, to zacznie pisać "trylogię" fantasy, która zamiast skończyć się po trzech tomach będzie ciągnięta w nieskończoność :)

A co do motywów - pewne się jednak powtarzają. Na przykład kwestia poszukiwania własnej tożsamości. No i popełniał też GRRM takie dziełka jak "Lodowy Smok", które niby nie dzieją się w świecie PLiO... ale spokojnie by mogły.

BTW czytam teraz Ostatni Rejs Fevre Dream i bardzo tę książkę polecam.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
alder24
zielony
Posty: 2
Rejestracja: 17 października 2015, o 17:02

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: alder24 »

Witam DaeL. Jestem pod wielkim wrażeniem twoich świetnie napisanych teorii. Tak sobie ostatnio myślałem o Światłonoścy, oraz Nocnej Straży itp. Zastanowiły mnie słowa przysięgi, które pominięto w serialu, a mianowicie: "Jestem ogniem, który odpędza zimno, światłem, które przynosi świt", a do tego "Jestem mieczem w ciemności". Pierwsze o czym pomyślałem to Światłonośca. Zaraz znalazłem teorię mówiącą o tym, że Światłonośca to Nocna Straż. To i to powstało w czasie Długiej Nocy. A sam Ostatni Bohater mógłby być założycielem zakonu (zjednoczyć ludzi przeciwko inwazji) i wyposażyć go w obsydian, który mógł otrzymać od dzieci lasu. Co myślisz o tej teorii?
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

alder24 pisze: Witam DaeL. Jestem pod wielkim wrażeniem twoich świetnie napisanych teorii. Tak sobie ostatnio myślałem o Światłonoścy, oraz Nocnej Straży itp. Zastanowiły mnie słowa przysięgi, które pominięto w serialu, a mianowicie: "Jestem ogniem, który odpędza zimno, światłem, które przynosi świt", a do tego "Jestem mieczem w ciemności". Pierwsze o czym pomyślałem to Światłonośca. Zaraz znalazłem teorię mówiącą o tym, że Światłonośca to Nocna Straż. To i to powstało w czasie Długiej Nocy. A sam Ostatni Bohater mógłby być założycielem zakonu (zjednoczyć ludzi przeciwko inwazji) i wyposażyć go w obsydian, który mógł otrzymać od dzieci lasu. Co myślisz o tej teorii?
Czołem!

We wstępie tekstu o Światłonoścy pisałem o możliwych metaforycznych interpretacjach tej legendy. Teoria, że tak naprawdę chodziło o Nocną Straż jest faktycznie bardzo popularna w fandomie. Ewidentnie słowa przysięgi wydają się nawiązywać do Światłonoścy, chociaż moim zdaniem nie wyklucza to też istnienia samego miecza. Ja w każdym razie z z teorią iż Nocna Straż to Światłonośca mam jeden problem. Ni cholery do Nocnej Straży nie pasuje ta część legendy, która mówi o wykuciu i hartowaniu miecza. Czy ta część też może być metaforą, której jeszcze nie rozumiemy? Niby tak. Ale moim zdaniem to już jest naciąganie faktów tak, aby pasowały do teorii.

Dlatego sądzę, że w przysiędze Nocnej Straży zawiera się odwołanie do Światłonoścy, ale sam Światłonośca był prawdziwym mieczem.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
alder24
zielony
Posty: 2
Rejestracja: 17 października 2015, o 17:02

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: alder24 »

Cóż, ja osobiście jestem zwolennikiem teorii przedstawionej przez Ciebie, jednakże ta teoria jak dla mnie jest bardzo logiczna. W końcu minęło już 8000 lat! Czas wypacza wszystko, historię również. To co zostało zapomniane, ktoś mógł później wypełnić czymś innym. Zapewne cała ta historia o Długiej Nocy była przekazywana głównie za pomocą słów. Pismo było w tak wczesnych czasach bardzo wyjątkową umiejętnością, zarezerwowaną tylko dla elit ludzkości. Jeśli powstały potem jakieś opis Długiej Nocy, to było tego zapewne zaledwie kilka sztuk, które z biegiem czasu, wojen zostały zniszczone. A jeśli chodzi o kucie miecza, to skoro interpretujemy miecz jako Nocną Straż, to może cały ten fragment odnosić się do tego, że Ostatni Bohater podejmował już wcześniej próby zjednoczenia ludzi przeciwko Innym, ale mu się nie udawało. Zbierał ludzi, szkolił ich ale kiedy dochodziło do starci, ci "pękali" niczym miecz. I dopiero kiedy stracił Nissę (może po prostu musiał zdecydować, czy uratować ją, czy też swoich ludzi, czy może sam ją zabił, aby pokazać im że trzeba poświęcić wszystko aby ludzkość przetrwała) udało mu się to w końcu. Ale jak sam napisałeś, obie teorię mogą zawierać być po części prawdziwe. W końcu co zdziałałby jeden człowiek, nawet z magicznym mieczem, przeciwko potędze Innych, gdyby nie miał wsparcia pozostałych ludzi?
Awatar użytkownika
Asmodeush
zielony
Posty: 47
Rejestracja: 19 maja 2015, o 20:53
Kontakt:

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Asmodeush »

alder24 pisze:Cóż, ja osobiście jestem zwolennikiem teorii przedstawionej przez Ciebie, jednakże ta teoria jak dla mnie jest bardzo logiczna. W końcu minęło już 8000 lat! Czas wypacza wszystko, historię również. To co zostało zapomniane, ktoś mógł później wypełnić czymś innym. Zapewne cała ta historia o Długiej Nocy była przekazywana głównie za pomocą słów. Pismo było w tak wczesnych czasach bardzo wyjątkową umiejętnością, zarezerwowaną tylko dla elit ludzkości. Jeśli powstały potem jakieś opis Długiej Nocy, to było tego zapewne zaledwie kilka sztuk, które z biegiem czasu, wojen zostały zniszczone. A jeśli chodzi o kucie miecza, to skoro interpretujemy miecz jako Nocną Straż, to może cały ten fragment odnosić się do tego, że Ostatni Bohater podejmował już wcześniej próby zjednoczenia ludzi przeciwko Innym, ale mu się nie udawało. Zbierał ludzi, szkolił ich ale kiedy dochodziło do starci, ci "pękali" niczym miecz. I dopiero kiedy stracił Nissę (może po prostu musiał zdecydować, czy uratować ją, czy też swoich ludzi, czy może sam ją zabił, aby pokazać im że trzeba poświęcić wszystko aby ludzkość przetrwała) udało mu się to w końcu. Ale jak sam napisałeś, obie teorię mogą zawierać być po części prawdziwe. W końcu co zdziałałby jeden człowiek, nawet z magicznym mieczem, przeciwko potędze Innych, gdyby nie miał wsparcia pozostałych ludzi?
trudno się z Tobą nie zgodzić, obie teorie są na tyle "zgrabne", że doskonale się nawzajem uzupełniają i nie zdziwiłbym się, gdy w kulminacyjnym momencie okaże się, że mniej więcej tak było, Azor Ahai zebrał grupę śmiałków do walki z Innymi, walka była zacięta, ówczesna Nocna Straż była raczej na przegranej pozycji, ale szalę zwycięstwa na ich korzyść przechyliło użycie mitycznej broni, owego Światłonoścy, niestety cena wygranej i uratowania pobratymców i świata przed klęską była wysoka - śmierć ukochanej, zwycięstwo nad Innymi było dla Azora Ahai słodko-gorzkie :)
Zapraszam na mój fanpage "Z pamiętnika kinomana" (w przyszłości także blog i kanał na YT) poświęcony kinu i tematyce okołofilmowej :)
Awatar użytkownika
Selene999
zielony
Posty: 9
Rejestracja: 4 sierpnia 2015, o 09:43
Kontakt:

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Selene999 »

DaeL, przepraszam - nie żebym się czepiała, ale kiedy pojawią się filmiki na youtubie? :)

Tak swoją drogą, siedzę to po nocy i doczytuję teorie oraz wysnute przypuszczenia i dochodzę do wniosku, że to wszystko jest po prostu szalone XD Kiedy opowiadam przyjaciołom (czytającym książkę, lub też oglądającym serial) jakie tajemnice kryją się na kartach PLiO to wszyscy przecierają oczy ze zdumienia. Zastanawiam się tym samym, czy te wszystkie "zagadki" tak trudno dostrzec (lub czy tylko wprawni szaleńcy odnajdują je między wierszami) Bo nagle z każdą nową teorią ta seria nabiera nowego znaczenia ;)
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

Czesc, czy ktos moglby mi napisac jak potoczyly sie losy poszczegolnych czlonkow kompani Hoata? Mniej wiecej wiem ale chcialbym zeby ktos to zebral w calosc ;D
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Victarion pisze:Czesc, czy ktos moglby mi napisac jak potoczyly sie losy poszczegolnych czlonkow kompani Hoata? Mniej wiecej wiem ale chcialbym zeby ktos to zebral w calosc ;D
Tak z pamięci:
- Qyburn jest w Królewskiej Przystani
- Shagwell, Timeon i ten trzeci którego imienia nie pamiętam zostali zabici przez Brienne
- Urswyck jest chyba w Starym Mieście
- Rorge i Kąsacz giną zabici przez Brienne i Gendry'ego
- Zollo żyje, ale nie wiadomo gdzie jest
Reszty nie pamiętam.
Selene999 pisze: DaeL, przepraszam - nie żebym się czepiała, ale kiedy pojawią się filmiki na youtubie?
Work in progress. Może już we wtorek, może dopiero w środę. Ale na pewno niebawem.
Selene999 pisze:Tak swoją drogą, siedzę to po nocy i doczytuję teorie oraz wysnute przypuszczenia i dochodzę do wniosku, że to wszystko jest po prostu szalone XD Kiedy opowiadam przyjaciołom (czytającym książkę, lub też oglądającym serial) jakie tajemnice kryją się na kartach PLiO to wszyscy przecierają oczy ze zdumienia. Zastanawiam się tym samym, czy te wszystkie "zagadki" tak trudno dostrzec (lub czy tylko wprawni szaleńcy odnajdują je między wierszami) Bo nagle z każdą nową teorią ta seria nabiera nowego znaczenia
Wiesz, GRRM pisze naprawdę powoli. To pozwala mu wymyślać te wszystkie sekrety, symbole, ukryte znaczenia i inne "foreshadowingi". Z kolei my mamy masę czasu na to, żeby wszystko przeanalizować 10 razy :) Chociaż oczywiście 95% teorii w internecie jest już raczej rezultatem postępującego obłąkania fandomu, więc jeśli GRRM się nie pośpieszy, to może być z nami niedobrze.


Swoją drogą to cała najnowsza teoria opiera się na koncepcji foreshadowingu, więc zastanawiałem się nad tym jakie szybkie przykłady wrzucić do artykułu, żeby wyjaśnić ten środek literacki i udowodnić jego ciągłe używanie przez GRRM-a. Oczywiście pomyślałem o jeleniu i wilkorze znalezionych na początku Gry o tron. Jeleń ma rozpruty brzuch (jak Robert), a wilkor ranę na szyi (jak Ned). Ale po chwili przypomniałem sobie o równie dobrym, oddalonym o kilkadziesiąt stron przykładzie. W ten sposób Jon tłumaczy Arii czemu nie może ćwiczyć z Joffreyem:
- Bękartom nie wolno obijać młodych książąt - odpowiedział. - Wszelkie siniaki na ich ciele muszą zostać zadane mieczem prawowicie urodzonych.
Tylko kto był bękartem, a kto młodym księciem? :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
michal.2907
zielony
Posty: 142
Rejestracja: 9 września 2015, o 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: michal.2907 »

DaeL pisze: Tylko kto był bękartem, a kto młodym księciem? :)
Ło Jezu, całkiem mocne pytanie :o
"What we've got here is failure to communicate"

http://www.filmweb.pl/user/michal.2907
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

To rorge i kasacz byli najpierw z jagenem w klatce a potem przyłączyli się do tych komoanionow Hargo Voata? :-) Chyba muszę przeczytać pierwsze 4 książki bo zaczaleem od uczty dla wron i nie wszystko wiem.
Awatar użytkownika
Selene999
zielony
Posty: 9
Rejestracja: 4 sierpnia 2015, o 09:43
Kontakt:

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Selene999 »

- Bękartom nie wolno obijać młodych książąt - odpowiedział. - Wszelkie siniaki na ich ciele muszą zostać zadane mieczem prawowicie urodzonych.
Tylko kto był bękartem, a kto młodym księciem? :)[/quote]

O ironio :]

Oj to czekam na Twoje przemyślenia na Foreshadowing DaeL :D (chociaż mam obawy, że zgodnie z pomysłami Martina będzie to smutne, okrutne i wieszczące nieszczęście :]
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

Dael A co do tej żony Tyriona która jest w bravos to wątpię w to bo ta Lanna ma 14 lat wiec to raczej nie możliwe prędzej bym powiedział że to córka Tyriona bo jest niska, co,o tym sadzisz?
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Selene999 pisze:Oj to czekam na Twoje przemyślenia na Foreshadowing DaeL (chociaż mam obawy, że zgodnie z pomysłami Martina będzie to smutne, okrutne i wieszczące nieszczęście
Rozważania będą bardziej o konkretnym fragmencie, który moim zdaniem jest zapowiedzią inwazji Białych Wędrowców (i drogi jaką obiorą).
Victarion pisze:To rorge i kasacz byli najpierw z jagenem w klatce a potem przyłączyli się do tych komoanionow Hargo Voata? Chyba muszę przeczytać pierwsze 4 książki bo zaczaleem od uczty dla wron i nie wszystko wiem.
Tak. W zasadzie jedyna książka, którą można pominąć, jeśli oglądało się serial, to Gra o tron (chociaż i tak wypada przeczytać rozdział z Wieżą Radości). Starcie królów i Nawałnica mieczy naprawdę mocno odbiegają od wydarzeń z sezonów 2 i 3.
Victarion pisze:Dael A co do tej żony Tyriona która jest w bravos to wątpię w to bo ta Lanna ma 14 lat wiec to raczej nie możliwe prędzej bym powiedział że to córka Tyriona bo jest niska, co,o tym sadzisz?
Pod koniec Tańca ze smokami Tyrion ma 27 lat. Ożenił się z Tysha w wieku lat 13. Matematyka jest nieubłagana :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

To wiedziales to i sie z nami nie podzieliles :D ? Wiec ktora to Tysha ?
Awatar użytkownika
Selene999
zielony
Posty: 9
Rejestracja: 4 sierpnia 2015, o 09:43
Kontakt:

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Selene999 »

DaeL pisze:
Selene999 pisze:Oj to czekam na Twoje przemyślenia na Foreshadowing DaeL (chociaż mam obawy, że zgodnie z pomysłami Martina będzie to smutne, okrutne i wieszczące nieszczęście
Rozważania będą bardziej o konkretnym fragmencie, który moim zdaniem jest zapowiedzią inwazji Białych Wędrowców (i drogi jaką obiorą).

*_____* czekam jak na szpilkach! :) (swoją drogą głosowałam na wędrowców w ankiecie ;p )
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Victarion pisze:To wiedziales to i sie z nami nie podzieliles ? Wiec ktora to Tysha ?
A nie pisałem już o tym? Chyba gdzieś pisałem. Albo na forum, albo w komentarzach... Cholera, gubię się w tym wszystkim.
W każdym razie Tysha to Marynarska Żona (prostytutka, która każe wszystkim klientom się ze sobą żenić), a Lanna to córka jej i Tyriona.
Selene999 pisze:*_____* czekam jak na szpilkach! (swoją drogą głosowałam na wędrowców w ankiecie ;p )
Tekst będzie do końca tygodnia.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

A jak myślisz ten król piratów o którym mowa w wichrach zimy to,ten,potomek walerionow Aerune Waters?
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Victarion pisze:A jak myślisz ten król piratów o którym mowa w wichrach zimy to,ten,potomek walerionow Aerune Waters?
Bankowo. Ma te same statki, które ukradł Cersei :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Selene999
zielony
Posty: 9
Rejestracja: 4 sierpnia 2015, o 09:43
Kontakt:

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Selene999 »

DaeL pisze: A nie pisałem już o tym? Chyba gdzieś pisałem. Albo na forum, albo w komentarzach... Cholera, gubię się w tym wszystkim.
W każdym razie Tysha to Marynarska Żona (prostytutka, która każe wszystkim klientom się ze sobą żenić), a Lanna to córka jej i Tyriona.
DaeL rozwaliłeś (delikatnie ujmując) mój system O____O
DaeL pisze: Tekst będzie do końca tygodnia.
DZIĘKUJĘ :)
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

To może się szykować ciekawą bitwa morska, Waters z zelaznymi ludźmi :-)
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

A co,mogło się stać z Dondarionem Dael? Masz jakieś teorie ?
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Selene999 pisze:DaeL rozwaliłeś (delikatnie ujmując) mój system O____O
Chyba będę musiał zrobić w przyszłości jakiś zbiorczy tekst, z wszystkimi takimi małymi smaczkami.
Victarion pisze:A co,mogło się stać z Dondarionem Dael? Masz jakieś teorie ?
Tu nie trzeba teorii. Wiemy dokładnie co się z nim stało (trzeba jednak przeczytać wszystkie książki, a nie uzupełniać wiedzę serialową ;) ). Po znalezieniu zwłok Catelyn całe bractwo jest w szoku, ale Thoros odmawia podjęcia próby jej wskrzeszenia (twierdzi, że zbyt długo była martwa). Lord Beric pada na kolana i sam przekazuje jej pocałunek życia, ale jednocześnie umiera. Co w sumie było dla niego happy endem, bo po ostatnim wskrzeszeniu nie pamiętał już nawet własnej rodziny.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

Spoko mistrZu nadrabiam tzn ja czytałem te pierwsze 4 książki tylko w takim skrócie bo sesje mialem, te raz czytam 2 raz i nawet czytam księżniczkę i królowa nawet :-) bardzo polecam :-)
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

Apropo tego tematu o smokach to po przeczytaniu tej nowelki ksiezniczka i królowa to nie zdziwiłbym się jakby żył jeszcze owcokrad :-)
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Victarion pisze:Apropo tego tematu o smokach to po przeczytaniu tej nowelki ksiezniczka i królowa to nie zdziwiłbym się jakby żył jeszcze owcokrad
Raczej nie. Byłby najstarszym i największym smokiem w historii. Ale za to mógł gdzieś jaja złożyć...

Zresztą jak pisałem w komentarzu pod którymś tekstem, jeśli jakiś smok ma przetrwać Taniec i dożyć do czasów PLiO, to naprawdę chciałbym, żeby to był Kanibal. Przynajmniej byłoby wesoło jakby zaczął pożerać inne smoki.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
zly
zielony
Posty: 1
Rejestracja: 24 października 2015, o 21:31

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: zly »

Żeby było ciekawiej. Wieża Radości - " Siedmiu przeciwko trzem."... "Później Ned zburzył wieżę, a z jej skrwawionych kamieni kazał usypać osiem kopców". Wliczając Lyannę to ktoś jeszcze musiał przeżyć czyżby Arthur Dayne... ? :-D
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

zly pisze:Żeby było ciekawiej. Wieża Radości - " Siedmiu przeciwko trzem."... "Później Ned zburzył wieżę, a z jej skrwawionych kamieni kazał usypać osiem kopców". Wliczając Lyannę to ktoś jeszcze musiał przeżyć czyżby Arthur Dayne... ?
Zginęło 5 ludzi Neda (bez niego samego i Howlanda Reeda), trzech gwardzistów i Lyanna. Ciało Lyanny Ned zabrał do Winterfell. Więc wszystko się zgadza.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

Dzordz tzn Dael kiedy cos nowego wrzucisz ?
Awatar użytkownika
michal.2907
zielony
Posty: 142
Rejestracja: 9 września 2015, o 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: michal.2907 »

Dael, a planujesz jakiś tekst o bogach, religii i powiązaniach między nimi? Rhlorr, Utopiony bóg, Wiara 7 e.t.c...a także ich roli w magii.

Strasznie mnie to ciekawi :-)
"What we've got here is failure to communicate"

http://www.filmweb.pl/user/michal.2907
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: PIOTROSLAV »

I czy był jakieś ichni Nietzsche, który by powiedział, ze wszyscy bogowie nie żyją?
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

Victarion pisze:Dzordz tzn Dael kiedy cos nowego wrzucisz ?
Film się właśnie renderuje. Będzie jutro. Tekst za 3-4 dni.
michal.2907 pisze:Dael, a planujesz jakiś tekst o bogach, religii i powiązaniach między nimi? Rhlorr, Utopiony bóg, Wiara 7 e.t.c...a także ich roli w magii.
Tak. W skrócie - bogów nie ma. A każdy rodzaj magii ma to samo źródło. Szczegóły będą w tekście. Ale jest dopiero 3 albo 4 w kolejce. Tak więc cierpliwości.
PIOTROSLAV pisze:I czy był jakieś ichni Nietzsche, który by powiedział, ze wszyscy bogowie nie żyją?
Wiesz, u Nietzschego to stwierdzenie nie służyło podkreśleniu ateizmu (był ateistą, ale to zupełnie inna para kaloszy). On w ten sposób mówił, że człowiek musi stworzyć nowy system wartości, bo wraz z coraz mniejszą rolą religii, padają wartości religijne.

Ale wiem o co Ci chodzi, więc zamiast gadać o Nietzschem, przejdźmy do rzeczy.

Ateistą niewątpliwie był swego czasu Stannis. I w zasadzie do końca nie wiadomo, czy nadal nim nie jest. Na pewno jest bardzo sceptyczny wobec różnych czarów Melisandre, i - co znamienne - nie wierzy, że śmierci Joffreya, Balona i Robba miały cokolwiek wspólnego z R'hllorem i pijawkami. Jak na gościa otoczonego religijnymi fanatykami i widzącego na własne oczy skutki działania czarów, jest to postawa mocno zastanawiająca.

Euron Greyjoy prawdopodobnie rónież nie wierzy w istnienie bogów. Wątpię też aby Bloodraven, podłączony do internetu z czardrzew, był innego zdania.

Poza tym myślę, że duża część maestrów to ateiści, a może nawet antyteiści. Nienawidzą magii, i chyba również religii. Wiarę w Siedmiu tolerują chyba głównie dlatego, iż jest ona trochę takim kultem "państwowym", który nie próbuje zmieniać świata ani czynić cudów.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
michal.2907
zielony
Posty: 142
Rejestracja: 9 września 2015, o 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: michal.2907 »

Dael pisze: podłączony do internetu z czardrzew, był innego zdania.
Ha ha ha, świetne zdanie!

+1 cokolwiek to znaczy :-)
"What we've got here is failure to communicate"

http://www.filmweb.pl/user/michal.2907
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: PIOTROSLAV »

DaeL pisze:
Poza tym myślę, że duża część maestrów to ateiści, a może nawet antyteiści. Nienawidzą magii, i chyba również religii. Wiarę w Siedmiu tolerują chyba głównie dlatego, iż jest ona trochę takim kultem "państwowym", który nie próbuje zmieniać świata ani czynić cudów.
Wykażę się niewiedzą, ale kiedy powstała gildia maestrów. Bo po reformacji Cersei z przywróceniem religijnego ramienia zbrojnego może im nie być po drodze z kultem siedmiu...
Z drugiej strony taki zreformowany kult może być sojusznikiem dla komunistycznej Daenerys.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
radokawon
zielony
Posty: 1
Rejestracja: 29 października 2015, o 13:41

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: radokawon »

Witam Was Wszystkich, a Ciebie DaeL szczególnie. Gdzie wrzucasz swoje filmiki nt. Pieśni lodu i ognia? Bo nie mogę coś ich znaleźć. Z góry dzięki i szacun za robotę!
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

radokawon pisze:Witam Was Wszystkich, a Ciebie DaeL szczególnie. Gdzie wrzucasz swoje filmiki nt. Pieśni lodu i ognia? Bo nie mogę coś ich znaleźć. Z góry dzięki i szacun za robotę!
Dzięki! Na razie filmików znaleźć nie można, bo starym zwyczajem zapowiadam, że będą lada dzień, a na publikację trzeba czekać miesiąc. Ale jak się sprężę, to pierwszy filmik pojawi się dzisiaj (i link do niego na stronie głównej też). W razie poślizgu - będzie jutro.
PIOTROSLAV pisze:Wykażę się niewiedzą, ale kiedy powstała gildia maestrów. Bo po reformacji Cersei z przywróceniem religijnego ramienia zbrojnego może im nie być po drodze z kultem siedmiu...
Z drugiej strony taki zreformowany kult może być sojusznikiem dla komunistycznej Daenerys.
Zakon Maestrów (nazywany też skrótowo Cytadelą) powstał... cóż, na pewno dawno temu. Dokładnie nie wiadomo, ale bodaj pierwsza wzmianka o maestrze na Murze pochodzi z okresu na 700 lat przed podbojem Aegona, czyli mniej więcej na 1000 lat przed wydarzeniami z PLiO. Ale nie sądzę, aby tradycje Cytadeli sięgały Długiej Nocy. Sądzę raczej, że Cytadela powstałą już po inwazji Andalów, czyli najwcześniej na 4 tys. lat przed wydarzeniami z książek.
W kwestii ich stosunku do Wiary w Siedmiu - w zasadzie do tej pory nie było żadnych problemów, bo Wiara nie para się magią.
Natomiast czy same wróble zapałają miłością do Daenerys - ciężko powiedzieć. Targaryenowie nawrócili się na kult Siedmiu, ale i tak mieli z Wiarą spore problemy - głównie przez poligamię i kazirodztwo. Tak więc na dwoje babka wróżyła :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
nevya
zielony
Posty: 41
Rejestracja: 5 czerwca 2015, o 22:06

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: nevya »

To co wiemy o Cytadeli, czy też Zakonie Maestrów, to to, że został on prawdopodobnie założony przez księcia Peremore'a Wypaczonego lub jego brata - króla Urrigona z dynastii Hightowerów. Obaj panowie byli synami jednego z pierwszych wymienianych królów tej dynastii - Uthora. Uthor z kolei był pierwszym, który kazał wybudować Wysoką Wieżę, której legendarnym projektantem był Brandon Budowniczy lub też jego syn. Oczywiście to tylko legenda, ale pozwala ona nam mniej więcej umiejscowić w historii czas powstania Wysokiej Wieży, który przypada po Długiej Nocy. Dalej są tylko fakty, wiemy, że Cytadela powstała pokolenie po Uthorze. Jeżeli chodzi o periodyzację względem Andalów, to znamy jeden znaczący fakt. Cytadela powstała na tysiąclecia przed pierwszym septem, septy zaś są właściwe dla wiary Siedmiu, którą przyprowadzili ze sobą Andalowie. Reach jest zaś specyficznym rejonem, gdzie Andalowie pojawili się stosunkowo późno a jego mieszkańcy obrali oni taktykę asymilacji, toteż Gardenerowie i Hightowerowie mają w sobie prawdopodobnie krew Pierwszych Ludzi. Tego jednak nie wiadomo, ze względu na zamierzchłe czasy, Hightowerowie równie dobrze mogli być przybyszami zza morza. Nie mniej czas od przybycia Andalów na kontynent Westeros aż do ich kontaktów z Reach raczej nie dotyczy tysięcy lat. Ważnym faktem jest to, że podbój Andalów został całkiem nieźle opisany, ktoś to musiał więc zrobić.

Ogólnie ujmując, Cytadela powstała z pewnością po długiej nocy, za czasów królestwa Hightowerów, w międzyczasie stali się oni wasalami Gardenerów, później zaś skrzyżowali swoją krew z Andalami. Trudno jednak ustalić czas od Urrigona do Andalów, najlepiej więc przyjąć, zgodnie z podaniami, że były to tysiąclecia.

Mnie zastanawia tylko jednak kwestia, jaka jest różnica między Wysoką Wieżą a Cytadelą? Coś mi uciekło z głowy chyba, ale zawsze myślałem, że Wysoka Wieża jest gdzieś dalej od Starego Miasta a to Cytadela góruje nad Starym Miastem. Chyba, że to jedno i to samo.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: DaeL »

nevya pisze:Dalej są tylko fakty, wiemy, że Cytadela powstała pokolenie po Uthorze. Jeżeli chodzi o periodyzację względem Andalów, to znamy jeden znaczący fakt. Cytadela powstała na tysiąclecia przed pierwszym septem, septy zaś są właściwe dla wiary Siedmiu, którą przyprowadzili ze sobą Andalowie. Reach jest zaś specyficznym rejonem, gdzie Andalowie pojawili się stosunkowo późno a jego mieszkańcy obrali oni taktykę asymilacji, toteż Gardenerowie i Hightowerowie mają w sobie prawdopodobnie krew Pierwszych Ludzi. Tego jednak nie wiadomo, ze względu na zamierzchłe czasy, Hightowerowie równie dobrze mogli być przybyszami zza morza. Nie mniej czas od przybycia Andalów na kontynent Westeros aż do ich kontaktów z Reach raczej nie dotyczy tysięcy lat. Ważnym faktem jest to, że podbój Andalów został całkiem nieźle opisany, ktoś to musiał więc zrobić.
To są bardzo ważne spostrzeżenia. I zaczynam się przychylać do Twojej wersji. Ale muszę jednak poczynić parę uwag.

Po pierwsze - używamy terminu Cytadela w dwóch znaczeniach. Jako synonimu Zakonu Maestrów i jako budynku. Gdy piszesz o tym kiedy powstała Cytadela, mówimy ciągle o budynku. Ale czy mamy pewność, że jego pierwotne przeznaczenie wiązało się z maestrami? Nawet ornamentyka Cytadeli (sfinksy) nie do końca pasuje do maestrów - choć to akurat bardzo subiektywne odczucie.

Po drugie - jeśli Zakon został stworzony przez Pierwszych Ludzi, to czy nie jest dziwne jak wiele czasu minęło nim maestrowie dotarli na Mur? Coś takiego bardziej pasuje do koncepcji Cytadeli jako instytucji andalskiej, wobec której Północ była nieufna.

Ale tak jak pisałem - pewnie masz rację. Tylko te dwie rzeczy mi nie dają spokoju.
nevya pisze:Mnie zastanawia tylko jednak kwestia, jaka jest różnica między Wysoką Wieżą a Cytadelą? Coś mi uciekło z głowy chyba, ale zawsze myślałem, że Wysoka Wieża jest gdzieś dalej od Starego Miasta a to Cytadela góruje nad Starym Miastem. Chyba, że to jedno i to samo.
Technicznie rzecz biorąc zarówno Wysoka Wieża jak i Cytadela są cytadelami, to znaczy twierdzami zbudowanymi wewnątrz dużej metropolii. I obie mieszczą się w Starym Mieście, ale w innych jego częściach. Wysoka Wieża znajduje się na wysepce tuż przy ujściu rzeki (zapomniałem jej nazwy) do zatoki i jest zwieńczona latarnią. Natomiast Cytadela jest trochę wyżej nurtu rzeki i jeśli się nie mylę to leży po obu jej stronach (to znaczy rzeka przepływa przynajmniej przez część Cytadeli).
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
michal.2907
zielony
Posty: 142
Rejestracja: 9 września 2015, o 20:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: michal.2907 »

Dael jak tak dalej będziesz się opóźniał z tekstami to nowi forumowicze przestaną tu zaglądać i mod opieprzy cię za zastój :-D
"What we've got here is failure to communicate"

http://www.filmweb.pl/user/michal.2907
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4999
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Zolt »

także festina lente, DaeL
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
nevya
zielony
Posty: 41
Rejestracja: 5 czerwca 2015, o 22:06

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: nevya »

Po pierwsze - używamy terminu Cytadela w dwóch znaczeniach. Jako synonimu Zakonu Maestrów i jako budynku. Gdy piszesz o tym kiedy powstała Cytadela, mówimy ciągle o budynku. Ale czy mamy pewność, że jego pierwotne przeznaczenie wiązało się z maestrami? Nawet ornamentyka Cytadeli (sfinksy) nie do końca pasuje do maestrów - choć to akurat bardzo subiektywne odczucie.
Przepraszam, trochę wprowadziłem w błąd. Oczywiście mówiłem o Cytadeli w domyśle zakonu maestrów, nie jednak budynku. Budynek mógł powstać później, bowiem nie wiemy czy Urrigon kazał go zbudować, wiemy, że podarował on rozległe tereny "pieszczoszkom" Peremore'a (był kaleki, posiadał głód wiedzy i zgromadził wokół siebie wielu mędrców i podobnych) po jego śmierci. Z pewnością nie powstał od razu zakon w takiej formie jaką znamy, ale możemy założyć, że już wtedy szybko wykształciła się jakaś organizacja naukowa. Wszyscy ci mędrcy otrzymali ziemię aby tam zamieszkać i dalej szerzyć naukę - wydaje mi się, że zaniechanie utworzenia takiego ośrodka przez pokolenie lub dwa spowodowałoby upadek tej idei. Z drugiej strony wcale nie jest powiedziane, że budynek ten istniał już wtedy, ponieważ mógł go założyć Peremore (a być może istniał już wcześniej, posiadając inną funkcję). Trudno jednak stwierdzić po jednym zdaniu czy to miało wymiar materialny czy chodziło tylko o ideę.

No i poruszyłeś też bardzo ważną kwestię - mur. Z całą pewnością możemy założyć, że ośrodek naukowy jakim była cytadela powstał przed Andalami. Możliwe też, że zaczęli już wtedy nazywać się maestrami i podróżować. Nie wiemy tego jednak i trudno też przyjąć, że w tych czasach lordowie otaczali się maesterami - w tych czasach konflikty były na porządku dziennym i tacy uczeni mogli nie cieszyć się zaufaniem (szczególnie w bardzo odmiennej kulturowo północy), z drugiej strony Hightowerowie byli z reguły pokojowo nastawieni, najbardziej obchodził ich handel i jego niezakłócony przebieg. Trudno więc określić kiedy Zakon Maestrów zaczął działać w formie takiej jaką znamy, choć nie można też za kryterium brać obecności maestrów w innych zamkach - nie każdy chciał, nie każdy mógł.
Technicznie rzecz biorąc zarówno Wysoka Wieża jak i Cytadela są cytadelami, to znaczy twierdzami zbudowanymi wewnątrz dużej metropolii. I obie mieszczą się w Starym Mieście, ale w innych jego częściach. Wysoka Wieża znajduje się na wysepce tuż przy ujściu rzeki (zapomniałem jej nazwy) do zatoki i jest zwieńczona latarnią. Natomiast Cytadela jest trochę wyżej nurtu rzeki i jeśli się nie mylę to leży po obu jej stronach (to znaczy rzeka przepływa przynajmniej przez część Cytadeli).
Wiemy, że fort na którym została zbudowana Wysoka Wieża nie jest dziełem Pierwszych Ludzi ani Andalów. Być może Cytadela również istniała już wcześniej i stąd ornamentyka o której mówisz. Niemniej zawsze wydawało mi się, że to Cytadela jest tym wielkim, sławetnym budynkiem teraz trochę mi się rozjaśniło :)
Victarion
zielony
Posty: 40
Rejestracja: 21 lipca 2015, o 21:53

Re: Szalone teorie - Gra o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia.

Post autor: Victarion »

Pewnie wszyscy wiedzą ale wyszła nowa ksiazka "Łotrzyki" i jest tam opowiesc o Daemonie z rodu Targarienów :D
ODPOWIEDZ