Polska Samorządowa

... czyli Toksyczne Gøwno®

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles, DaeL

zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Wiem, że to takie moje zboczenie zawodowe, dziwne dla innych, ale znajduje wielką przyjemność w przeglądaniu Biuletynów informacji Publicznej rozmaitych gmin i miast :)
Przede wszystkim protokoły z posiedzeń komisji rewizyjnych, protokoły z sesji czy też wnioski pokontrolne RIO czy NIK. Szczególnie, że sam często jestem na sesjach więc mogę sobie wyobrazić jak to mniej więcej wygląda (na szczęście w urzędach w których pracowałem takich pokazów niekompetencji i olewactwa nie spotkałem).
Co się dzieje w niektórych gminach to kabaret, komedia ale i tragizm.

Ostatnio szczególnie dwie gminy śledzę, i o obu pewnie słyszeliście - Ostrowice i Rewal.
Ostrowice do pierwsza gmina w Polsce, która może zostać zlikwidowana ze względu na długi. Gmina ma ponad 30 milionowe zadłużenie (i to głównie w parabankach) przy budżecie ponad 15 milionów złotych. Wojewoda już zawiesił władze, ale te się oczywiście odwołały do NSA. Wójt mami wszystkich jak nie elektrowniami wiatrowymi to plantacjami szybko rosnących drzew... Organizuje zbiórki w internecie i prosi o pomoc Gatesa... Doprowadził razem ze swoimi radnymi gminę do upadku, ale jeszcze przez kilka miesięcy pobiera pensję jedną z większych wśród wójtów w Polsce i śmieje się wojewodzie w twarz....Jest wesoło :) Aha, jeszcze dziś się okazało, że muszą oddać 3 mln dofinansowania bo zapomnieli przeprowadzić postępowania przetargowego dla wyłonienia wykonawcy zadania związanego z budową kanalizacji...

Rewal - dług ponad 140 milionów przy chyba 40 milionowym budżecie. Również kredyty w parabankach. Wójt w prokuraturze, RIO dopiero ostatnio się doliczyło jaki ten dług naprawdę jest bo księgowość gminna była bardzo kreatywna. Ale tu ciekawi mnie inna rzecz. Ciekawi i zastanawia jak są prowadzone wszelkie badania dot. stanu finansowego i bogactwa gmin w Polsce. Rewal był przez kilka lat w pierwszej trójce najbogatszych gmin, najczęściej za Kleszczowem. Ale jak to jest obliczane ?? Rewal od tylu samo lat był coraz bardziej zadłużany. I coś mi się wydaje, że "eksperci" wszelkich Związków Miast i Gmin Polskich wchodzą sobie na BIP konkretnej gminy, patrzą na wielkość budżetu i dzielą przez ilość mieszkańców - nieważne, że połowa budżetu to kredyty... Tak czy siak Rewal tonie, tworzą jakieś Programy naprawcze, ale radni i władze powinny już intonować "Komisarz już się zbliża, już puka do naszych drzwi..." :]

Sytuacja tych dwóch gmin (nie tylko ich rzecz jasna, ale to chyba najjaskrawsze przykłady) pokazuje na słabość instytucji typu RIO czy NIK. Skoro zaczynają działać w momencie gdy gmina jest zadłużona na 300% swojego budżetu to już chyba trochę za późno.
Gdy kilka lat temu znowelizowano ustawę o finansach publicznych, jej nowe zapisy dot. w skrócie limitów zadłużenia gminy oraz stosunku wydatków do dochodów, początkowo wzbudziła popłoch wśród samorządowców. Nie spełnianie kilku nowych wymagań skutkowało negatywnym opiniowaniem projektu budżetu przez RIO. Wielu wieszczyło, ze te przepisy spowodują zapaść gmin, ale z perspektywy czasu widać, że gdyby właśnie nie tych kilka nowych artykułów to moglibyśmy mieć więcej gmin typu Ostrowice, Rewal ale i Manowo czy Przybierów….

To co najgorsze dla samorządów w Polsce do podejście kolejnych rządów, które nakładają na gminy dodatkowe obowiązki bez zapewnienia środków finansowych na ich realizację. Władze centralne cedują na gminy i powiaty nawet zadania własne, przekazując 40 – 50 % potrzebnych na ten cel środków. Co zresztą ? A radźcie sobie! Nie spełnicie art. 243 ust o finansach ? Budżet uchwali Wam RIO a jak się nie podoba to przyjdzie komisarz…
W najbliższej przyszłości lepiej nie będzie – np. podwyższenie kwoty wolnej od podatku mocno odbije się na finansach gmin bo duża część podatku dochodowego zostaje w miejscowych budżetach.

Na zakończenie napisałbym coś o sensie likwidacji powiatów, ale pracuję w takowym więc się powstrzymam ;)
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Larofan »

Obrazek

srsly tho mnie raczej interesuje wlasciwie jedynie dzialanie mojej lokalnej rady osiedlowej :)
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Polska Samorządowa

Post autor: DaeL »

zodi pisze:Wiem, że to takie moje zboczenie zawodowe, dziwne dla innych, ale znajduje wielką przyjemność w przeglądaniu Biuletynów informacji Publicznej rozmaitych gmin i miast
Przede wszystkim protokoły z posiedzeń komisji rewizyjnych, protokoły z sesji czy też wnioski pokontrolne RIO czy NIK. Szczególnie, że sam często jestem na sesjach więc mogę sobie wyobrazić jak to mniej więcej wygląda (na szczęście w urzędach w których pracowałem takich pokazów niekompetencji i olewactwa nie spotkałem).
Co się dzieje w niektórych gminach to kabaret, komedia ale i tragizm.

Ostatnio szczególnie dwie gminy śledzę, i o obu pewnie słyszeliście - Ostrowice i Rewal.
Ostrowice do pierwsza gmina w Polsce, która może zostać zlikwidowana ze względu na długi. Gmina ma ponad 30 milionowe zadłużenie (i to głównie w parabankach) przy budżecie ponad 15 milionów złotych. Wojewoda już zawiesił władze, ale te się oczywiście odwołały do NSA. Wójt mami wszystkich jak nie elektrowniami wiatrowymi to plantacjami szybko rosnących drzew... Organizuje zbiórki w internecie i prosi o pomoc Gatesa... Doprowadził razem ze swoimi radnymi gminę do upadku, ale jeszcze przez kilka miesięcy pobiera pensję jedną z większych wśród wójtów w Polsce i śmieje się wojewodzie w twarz....Jest wesoło Aha, jeszcze dziś się okazało, że muszą oddać 3 mln dofinansowania bo zapomnieli przeprowadzić postępowania przetargowego dla wyłonienia wykonawcy zadania związanego z budową kanalizacji...

Rewal - dług ponad 140 milionów przy chyba 40 milionowym budżecie. Również kredyty w parabankach. Wójt w prokuraturze, RIO dopiero ostatnio się doliczyło jaki ten dług naprawdę jest bo księgowość gminna była bardzo kreatywna. Ale tu ciekawi mnie inna rzecz. Ciekawi i zastanawia jak są prowadzone wszelkie badania dot. stanu finansowego i bogactwa gmin w Polsce. Rewal był przez kilka lat w pierwszej trójce najbogatszych gmin, najczęściej za Kleszczowem. Ale jak to jest obliczane ?? Rewal od tylu samo lat był coraz bardziej zadłużany. I coś mi się wydaje, że "eksperci" wszelkich Związków Miast i Gmin Polskich wchodzą sobie na BIP konkretnej gminy, patrzą na wielkość budżetu i dzielą przez ilość mieszkańców - nieważne, że połowa budżetu to kredyty... Tak czy siak Rewal tonie, tworzą jakieś Programy naprawcze, ale radni i władze powinny już intonować "Komisarz już się zbliża, już puka do naszych drzwi..."

Sytuacja tych dwóch gmin (nie tylko ich rzecz jasna, ale to chyba najjaskrawsze przykłady) pokazuje na słabość instytucji typu RIO czy NIK. Skoro zaczynają działać w momencie gdy gmina jest zadłużona na 300% swojego budżetu to już chyba trochę za późno.
Gdy kilka lat temu znowelizowano ustawę o finansach publicznych, jej nowe zapisy dot. w skrócie limitów zadłużenia gminy oraz stosunku wydatków do dochodów, początkowo wzbudziła popłoch wśród samorządowców. Nie spełnianie kilku nowych wymagań skutkowało negatywnym opiniowaniem projektu budżetu przez RIO. Wielu wieszczyło, ze te przepisy spowodują zapaść gmin, ale z perspektywy czasu widać, że gdyby właśnie nie tych kilka nowych artykułów to moglibyśmy mieć więcej gmin typu Ostrowice, Rewal ale i Manowo czy Przybierów….

To co najgorsze dla samorządów w Polsce do podejście kolejnych rządów, które nakładają na gminy dodatkowe obowiązki bez zapewnienia środków finansowych na ich realizację. Władze centralne cedują na gminy i powiaty nawet zadania własne, przekazując 40 – 50 % potrzebnych na ten cel środków. Co zresztą ? A radźcie sobie! Nie spełnicie art. 243 ust o finansach ? Budżet uchwali Wam RIO a jak się nie podoba to przyjdzie komisarz…
W najbliższej przyszłości lepiej nie będzie – np. podwyższenie kwoty wolnej od podatku mocno odbije się na finansach gmin bo duża część podatku dochodowego zostaje w miejscowych budżetach.

Na zakończenie napisałbym coś o sensie likwidacji powiatów, ale pracuję w takowym więc się powstrzymam
Obrazek
Spoiler:
Nie, dobra, żartuję. To dobrze, że ktoś tu wrzuca jakieś głębsze przemyślenia, tylko że na razie sprzątam przed świętami i nie mam czasu, żeby się odnieść ;)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7402
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Matthias[Wlkp] »

A ja przeczytałem. Bardzo ciekawe. Przy tylu "wentylach bezpieczeństwa", jakie są dla samorządów, jestem pod dużym wrażeniem, że udało się komuś wpakować w takie długi... Coś w wiadomościach jest na ten temat? IMHO takie sprawy powinny być wałkowane do wyroku, jak sprawa mamy Madzi.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Matthias[Wlkp] pisze: Coś w wiadomościach jest na ten temat? IMHO takie sprawy powinny być wałkowane do wyroku, jak sprawa mamy Madzi.
Ostrowice pojawiały się i w TVP i w TVN24. Rewal też ale bardziej w kontekście dużej inwestycji związanej z budową linii kolejki wąskotorowej - miała być wielką atrakcją turystyczną (może nawet i jest, przyznam, że tego akurat nie śledziłem do końca) ale okazała się przede wszystkim ogromnym wydatkiem, który pociągnął gminę na dno.

Jeśli kogoś to zainteresuje to polecam przyjrzeć się gminie Kleszczów - naprawdę najbogatszej w Polsce. Mówiło się, że największy ból głowy jej władz to sposób by ogromne pieniądze jakie gmina posiada (ok 4500 mieszkańców, dochody budżetu 266 milionów..... ała, ała...!) wydawać zgodnie z prawem. No i okazało się, że nie do końca to się udało - Skarbnik już zdaje się z zarzutami :]
Swoją drogą ciekawe jak Kleszczów sobie poradzi kiedy, o ile prognozy się sprawdzą, w 2020 - 2021 roku kopalnia zakończy wydobycie węgla - budżet z 300 milionów spadnie do 30 i pojawi się kłopot za co utrzymać to eldorado... Tym bardziej, że główny mechanizm mający zabezpieczyć przyszłość Kleszczowa działa tak:
http://www.rp.pl/Zadania/302049903-NIK- ... .html#ap-1
Awatar użytkownika
snt
złoty
Posty: 2141
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:41

Re: Polska Samorządowa

Post autor: snt »

Generalnie, TLDR, ale moim zdaniem powiaty są do likwidacji :) Jeśli nie wszystkie to co najmniej połowa.
All you need is pork!
Pork.
Pork is all you need...
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Theeck »

Zlikwidować wszystkie.
Ta pseudo reforma administracji tylko przyczyniła się do rozrostu biurokracji, rozmycia odpowiedzialności, wydłużenia decyzyjności.
Zaprawdę wielkim debilem był Kulesza - bałwan z tytułem profesorskim - żeby to zaproponować.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7469
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Crowley »

Ja z samorządami miałem taką styczność, że jak się umówiliśmy z pewnym naczelnikiem pewnego urzędu w pewnym mieście w województwie dolnośląskim na odbiór pasa drogowego, po uprzednich konsultacjach i załatwieniu uwag, to on najpierw odwlekał sprawę a potem, jak już się nie dało dłużej, wziął urlop na żądanie, byle niczego nie podpisać. A w ogóle jak się coś buduje w mniejszych gminach, to zawsze nadchodzi taki moment, kiedy pada magiczne pytanie: "a co jeszcze państwo możecie zaoferować gminie?". Czasem wystarczy wywrotka ziemi, czasem wypożyczenie koparki, żeby uprzątnęła coś temu, czy innemu, kiedy indziej trzeba wyremontować jakieś skrzyżowanie, dorzucić się do dożynek albo coś w ten deseń. I wtedy różne problemy, wcześniej nie do przezwyciężenia, w niesamowity sposób znikają.
Raz nam wójt zawinął prosto z placu rolkę geowłókniny. Jak przyjechaliśmy z policją, to najpierw wytłumaczył, że on ją zabezpieczył, bo musiała się nam zgubić, a potem dostaliśmy opierdol od policjantów, że nie okazaliśmy należnej wdzięczności. Dodam, że to nie była mała rolka, jakieś 4,5x100m materiału. :P
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
TexMurphy
Ostatni Skald
Posty: 88
Rejestracja: 12 maja 2014, o 00:39

Re: Polska Samorządowa

Post autor: TexMurphy »

zodi pisze: Na zakończenie napisałbym coś o sensie likwidacji powiatów, ale pracuję w takowym więc się powstrzymam ;)
Pisz, sam jeszcze dwa lata temu pracowałem w powiecie, a że są święta, więc postanowiłem zrobić sobie ze dwie-trzy godziny wolnego na przeglądanie netu, to chętnie poczytam :)
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Przyznam, że nie prześledziłem wątków, w których mogła toczyć się dyskusja nt. akcji CBA w 16 Urzędów Marszałkowskich, ale uznałem, że warto poruszyć tą sprawę w tym temacie bo wydarzyło się coś ważnego dla Polski samorządowej - początek bitwy o samorządy ?

Dlaczego CBA ? Od kontrolowania urzędów i instytucji samorządowych jest chyba NIK, nie jest tak ?
Jeśli w trakcie swojej kontroli znajduje coś niepokojącego to powiadomić może organy typu CBA. A tu co mamy ? Rozumiem, że PIS daje jasny sygnał społeczeństwu, że w samorządach (a wiadomo, kto tam jeszcze rządzi) na potęgę kręci się lody. Wejście CBA do jakiegokolwiek urzędu świadczy przede wszystkim o tym, że z pewnością wychodząc wyprowadzą kogoś w kajdankach.

CBA ma skontrolować realizację projektów unijnych na kwotę 17 mld euro (o ile dobrze pamiętam chodzi o 16 Programów Operacyjnych). Oczywistym jest, szczególnie dla każdego kto kiedykolwiek realizował jakikolwiek projekt współfinansowany ze środków UE, że coś znajdą). Niemożliwym jest zrobienie wszystkiego zgodnie z wytycznymi, wymogami, przepisami, procedurami terminami. Co ciekawe akurat Polska może pochwalić się niskim % dotacji jakie musiała zwrócić na podstawie decyzji instytucji unijnych, które weryfikowały wnioski o płatność itd. Ale nieważne, posiedzę 3 miesiące w każdym z urzędów, w 14 znajdą ogromne nieprawidłowości i będzie można zacząć myśleć o przejęciu Marszałków jeszcze przed wyborami.

Dajcie mi człowieka, znajdę paragraf - tak to wygląda.
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Theeck »

Widać nieczuły jestem, ale jakoś nie wzrusza mnie los urzędasów :P
Niech siedzą, w niektórych więzieniach się pracuje, to może być dla nich niepowtarzalna szansa żeby choć raz w życiu zrobić wreszcie cokolwiek pożytecznego :P
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Polska Samorządowa

Post autor: SithFrog »

zodi pisze:Niemożliwym jest zrobienie wszystkiego zgodnie z wytycznymi, wymogami, przepisami, procedurami terminami.
Ja się generalnie nie znam, ale CBA to chyba szuka szwindli i korupcji, a nie nieprawidłowości przy dotrzymaniu terminu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mithrandir
zielony
Posty: 295
Rejestracja: 5 maja 2014, o 14:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Mithrandir »

toć Zodi pisze, przecież przy 17 mld do zagospodarowania bez szwindli zwyczajnie się nie da, jak można się tego czepiać :(

Ja pierdziele... Oczywiście, jeśli skończy się na Pani Czesi, co antydatowała spóźniony wniosek, a PiS zrobi z tego aferę, to będzie co piętnować. I zgoda, że ryzyko tego jest spore. Ale w przypadku, gdy "oczywistym jest dla każdego kto kiedykolwiek realizował jakikolwiek projekt współfinansowany ze środków UE, że coś znajdą", to raczej za brak takiej kontroli stawiałbym władzy zarzut.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Ale jaki brak kontroli ? Każdy Urząd jest w Polsce co najmniej raz na 3 lata kompleksowo kontrolowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową, plus kontrole doraźne i problemowe. Podobnie jest z NIK (choć tu głównie kontrole problemowe).

Oczywiście, że CBA nie jest od sprawdzania dotrzymania terminów, ale nie jest też od tego do czego go teraz PIS wykorzystuje :] Pewnie będzie jak po mega audycie - ogromne nieprawidłowości, katastrofalny stan - to pójdzie w eter, to usłyszy społeczeństwo, bo to czy komukolwiek postawione zostaną jakiekolwiek zarzuty to nieważne.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych wygląda mi na kolejną bitwę o samorządy.
Poczytałem ją sobie trochę - umożliwienie nadania przez Prezesa Rady Ministrów rygoru natychmiastowej wykonalności dodatkowej decyzji
o odwołaniu prezesa izby. Mechanizm ten zagwarantuje natychmiastową reakcję w sytuacjach zaistnienia w regionalnej izbie obrachunkowej dysfunkcji
-to wydaje się być najciekawsze :]
Wojewoda (czyli koniec końców rząd) będzie mógł o wiele prościej i szybciej odwołać Prezesa RIO.
Wojewodowie mogą coraz więcej (popatrzcie na to co mogą teraz z kuratorami oświaty) :]

A z innej beczki, nie mogę znaleźć na stronie RCL projektu "ustawy depozytowej", a gdzieś obiło mi się o oczy, że jest tam propozycja by paszporty były przechowywane w urzędzie wojewódzkim wydawane z depozytu właśnie za zgodą Naczelnika odpowiedniego wydziału Urzędu Wojewódzkiego jak sądzę... Ale w to nawet nie chce mi się wierzyć...
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

http://www.pomorska.pl/kujawsko-pomorsk ... ,10554384/

Tu trochę więcej o tym o czym pisałem wcześniej (co rzecz jasna wszyscy zlali - wielkie mi społeczeństwo obywatelskie :P ).

Dopiero w tym artykule przeczytałem, że KO zatwierdza też arkusze organizacyjne szkół... Czyli jeden z ostatnich mechanizmów pozwalających wójtom/burmistrzom, na choć pewną regulację kosztów funkcjonowania szkół przechodzi pod decyzję kuratorów wybieranych teraz przez Wojewodów...
Następne będą pośrednie wybory wójtów/burmistrzów... Zaraz wrócą Naczelnicy gmin...
PRL się zbliża :P
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Counterman »

zodi pisze: PRL się zbliża :P
Zbliża? On już zdejmuje buty w przedsionku. :P
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

PAD podpisał ustawę o systemie oświaty.
Wiadomo było, że to zrobi tak samo jak wiadomo było, że zrobi to w ostatnim możliwym terminie - teraz samorządy mają 3 tygodnie na podjęcie uchwał o nowej sieci szkół i szeregu innych związanych z systemem edukacji na terenie gminy/powiatu. Będzie chaos, oberwie się samorządom - bitwa o nie zbliża się do szczęśliwego dla PIS-u końca.

Aha, tu mamy kolejnego eksperta:
http://natemat.pl/198767,to-jemu-duda-p ... atriotyzmu
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Polska Samorządowa

Post autor: SithFrog »

Kamil Sikora. Dalej nie czytam.
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Ale, że co ?
Kłamie jak Wyborcza, TVN i reszta łżemediów ?
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Larofan »

czy apel smolenski bedzie odczytywany przed kazda lekcja a obok krzyza w salach beda wisiec portrety jasnie pana prezesa?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Polska Samorządowa

Post autor: SithFrog »

zodi pisze:Ale, że co ?
Kłamie jak Wyborcza, TVN i reszta łżemediów ?
To nie jest dziennikarz tylko funkcjonariusz Lisa. Pod wieloma względami gorszy od swojego mistrza. Temu gościowi nie uwierzę nawet w prognozę pogody dopóki nie wyjrzę przez okno.
Obrazek
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Larofan »

SithFrog pisze:To nie jest dziennikarz tylko funkcjonariusz Lisa. Pod wieloma względami gorszy od swojego mistrza. Temu gościowi nie uwierzę nawet w prognozę pogody dopóki nie wyjrzę przez okno.
to jak z tvpis z ta roznica ze za prywatna kase
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Polska Samorządowa

Post autor: SithFrog »

Larofan pisze:to jak z tvpis z ta roznica ze za prywatna kase
Yop, bardzo zbliżony poziom.
Obrazek
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Theeck »

Larofan pisze:czy apel smolenski bedzie odczytywany przed kazda lekcja a obok krzyza w salach beda wisiec portrety jasnie pana prezesa?
I żeby to przeprowadzić musieli zlikwidować gimnazja, bo bez tego by się nie dało? :lol2:
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

PIS zaczyna majstrować przy ordynacji i samorządowcach.
Ponieważ wiemy jak wyglądają reformy w ich wykonaniu można już zacząć się bać.

W kwestii ograniczenia ilości kadencji wójtów/burmistrzów/prezydentów - PIS, jak to ma w zwyczaju, wyciąga marginalne przypadki i tworzy z tego regułę: w każdym samorządzie, w którym ktoś rządzi dłużej niż 1-2 kadencje robi to nie dlatego, że się sprawdził, a ludzie widzą, że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu tylko dlatego, że zbudował sitwę, konstrukcję układów i szemranych interesów przez co nie pozwala innym dojść do władzy. Do typowe dla PIS-u. Najważniejsze dla nich w tej zmianie będzie to, że łatwiej będzie im przejąć miasta i gminy, w których od lat żadne ich kandydat nie był w stanie wygrać. Przecież podobnie będzie ze zmianą okręgów wyborczych - tak jak w tej farsie z przyłączeniem części gminy Dobrzyń do Opola...

A najciekawsza kwestia, której wciąż nikt nie wyjaśnił - czy zmiana kadencyjności będzie dotyczyła już tych włodarzy, którzy teraz realizują drugą kadencję ? Podobno ma się na ten temat wypowiedzieć TK... Z sędzią Przyłębską na czele :D
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Larofan »

ja juz nawet bym przebolal te hucpe co teraz robia gdyby dalo rade nastepnym razem stworzyc rzad ktore odkreci te kretynstwa ktore 'suweren' usankcjonowal... moze za ten rok-dwa w hiszpanii kryzys bezrobicia minie i bedzie mozna sie wreszcie przeniesc
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Counterman »

W Hiszpanii kryzysu w IT chyba nie ma, więc szybka przekwalifikacja i jedziemy... ;)
Swoją drogą ostatnio też myślałem o tych kierunkach. Ciepło tam, zarabia się w EUR, opieka medyczna prywatna od ręki... W sumie why not? Tylko kurde hiszpańskiego nie znam.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4333
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Turtles »

I z lekarzem sie po polsku dogadasz, a nie po ukraińsku jak u nas...
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Razorblade »

Misiu pysiu akurat o przylaczeniu Dobrzenia (nie Dobrzynia) do Opola to sie nie wypowiadaj na podstawie bzdur zaslyszanych bo to zadna farsa nie byla a prosta kalkulacja ze strony prezydenta Opola ktory z PiSu nie jest (PiS popieral innego tak btw). Moge w tej kwestii napisac sporo - poczynajac od tego ze wojt Dobrzenia i prezes tego placzliwego GOKu zarabiaja wiecej niz odpowiednicy z Opola i wielu miast, a sam GOK zatrudnial powyzej 50 osob. I farsa bylo to ze przez ponad 2 lata od czasu kiedy powstal projekt nie interesowali sie nim w zaden "powazny" sposob do czasu az decyzja zapadla.

Przypomne ze fragmentow gmin dolaczonych jest duzo wiecej, a placze Dobrzen, dla ktorego to Opole (a nie wojt Dobrzenia) wynegocjowalo ze rozbudowa Elektrowni Opole jednak bedzie miala miejsce (wina Tuska!!), a duze grono mieszkancow tej cudownej gminy ma przynajmniej jedna osobe zameldowana w Opolu zeby moc korzystac z przedszkoli i szkol opolskich (w samej grupie mojej corki sa 3 takie osoby ale te akurat chcialy polaczenia). Ciekawe, prawda?
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Larofan »

Counterman pisze:Tylko kurde hiszpańskiego nie znam.
ja znam, ale coz z tego? w IT tez jest kryzys.. a przynajmniej byl - pewnie w miastach typu Barca czy Madryt klopotu nie ma ale kto by sie chcial do tej tfu katalonii przenosci a Madryt to taka Warszaw tylko cieplej ;)

Moze Walencja?
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Być może inne gminy nie płaczą bo nie zabierają im prawie 40% mieszkańców i 60% planowanych dochodów ?
Poczytaj sobie choćby uzasadnienie do Uchwały Rady Gminy Dobrzeń w sprawie wyrażenia opinii o zmianie granic administracyjnych. :] Misiu pysiu.

A co to za argument, że Wójt zarabia więcej niż Prezydent ? Jeśli jest drugą kadencję to oby to była jego ostatnia, pewnie kradnie i zmusza Radę tu przyjmowanie tego co im podsuwa.

Zastanawiające są same wyniki konsultacji społecznych. W zdecydowanej większości takich przypadków nie wpływa ani jedna uwaga mieszkańca, tu wypowiedziało się ponad 60% uprawnionych z czego 99,7% wypowiedziało się przeciwko.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

I jeszcze mała korekta, Misiu Pysiu. Zgodnie z obowiązującymi uchwałami, zarówno Rady Gminy Dobrzyń jak i Rady Miasta Opole, Prezydent Opola zarabia 12.054,00 brutto a Wójt Dobrzynia 9.070,00 brutto...
Skąd bierzesz informacje ? :P
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Razorblade »

Dobrzenia. To raz. Wyniki konsultacji masz bledne bo:
1. Dotycza calej gminy a nie fragmentu "zabieranego". Konsultacje opolskie maja inne wyniki bo mieszkancy Opola tez sie wypowiedziec mogli.
2. Bylo duzo sygnalow (tak, informacje z pierwszej reki od osoby od ktorej NIE przyjeli) o nieprzyjmowaniu ankiet "za" (dlatego frekwencja 60% uprawnionych)
3. Oczywiscie ze zabieraja 60% dochodu gminy - z podatkow od Elektrowni o ktora nawet nie zaczeli sie starac o rozbudowe.
4. Propozycja rekompensaty bezterminowej w wysokosci 10 mln/rok zostala odrzucona bez jakichkolwiek prob mediacji
5. Podniesienie stawek za wode i scieki o ok. 150% na terenach przylaczanych do Opola
6. Cofniecie sali zarezerwowanej dla skladajacych deklaracje smieciowe z gminy Dobrzen na dzien przed akcja
7. WSA potwierdzil zgodnosc z prawem powiekszenia Opola. Co wiecej, to wlasnie WSA o ile mi wiadomo "zablokowal" przejecie czesci gminy Turawa jako zabierajace zbytduza czesc budzetu
7. Zarobki mozesz poznac tutaj(tak tak, tvp klamie)

I pomijam argument ktory tez nie jest bez znaczenia (choc dla mnie jest) - najwieksze zamieszanie i "strach" wywoluje mniejszość niemiecka ktora zwyczajnie traci swoje przywileje na tych terenach... tylko pytanie czy to w jakikolwiek sposob powinno o czyms decydowac? Moim zdaniem nie.

No i last but not least - nadal czekam na informacje co jest "farsa" :spy:
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

ad.1 - a czego mają dotyczyć jak nie całej gminy ?
ad.2 - "sygnały" ciężko mi komentować
ad. 4 - dowód, jakaś uchwała, jakaś propozycja na piśmie, jakieś oficjalne stanowisko.
ad. 5 - nie rozumiem - podnieśli tam stawki w momencie odłączenia sołectw czy jak ?
ad. 6 - eeee.....
ad. 7 - nie wiem, nie udało mi się znaleźć tego orzeczenia,
ad. 7 (chyba 8 ;) ) - tak TVP kłamie, popatrz na Uchwały Rady Gminy i Miasta w sprawie ustalenia wynagrodzenia :]

Może farsa jest złym słowem, pomyślę nad lepszym ;P
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Razorblade »

Ad 1 - oczywiscie ze terenu przylaczanego albo calosciowo. Albo bierzesz ogolne wyniki konsultacji (wlacznie z Opolem) albo czesc przylaczana. Jasne ze ci co zostaja powiedza "nie"
Ad. 2 - jasne ze ciezko. Skoro rodzice dzieciaka z ktorym moja corka chodzi do przedszkola nie mogli zlozyc deklaracji i zostali zakrzyczeni to to tylko "sygnal". Ale co niby innego bys chcial?
4. Oficjalne stanowisko prezydenta Opola i decyzja wojta. Poszukaj
5. Tak wlasnie. I tylko dla tych terenow. Juz nie sa to "rodowici dobrzenianie o ktorych dobro trzeba dbac, czy jak? :spy:
6. Co "eeee"? Utrudnianie działalności samorzadowej to jednak farsa ze strony gminy, nie sadzisz? Dodatkowo zmuszajaca do niedogodnosci tych ktorzy "odchodza". Tak sie buduje antagonizmy Zodi - "miasto o Was nie dba i nic Wam nie zalatwi
Ad.7 - i coz Ci poradze ze nie znalazles? Ktorego? O Turawie czy legalnosci?
Ad. 7 nr 2 ( :P) - prosze NTO
Henryk Wróbel - wójt Dobrzenia Wielkiego i Dionizy Duszyński - wójt Popielowa. Osiągnęli już maksymalną stawkę 12 100 zł brutto. - Cóż, trzyma nas ustawa "kominowa" - komentuje tę sytuację Dionizy Duszyński. Na pensje wójtów i burmistrzów składają się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, procentowy dodatek specjalny, a także dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe i inne świadczenia wynikające z przepisow


I jeszcze z forsala...
Zarobki wójtów są zbliżone do zarobków burmistrzów, ale nie mogą przekroczyć siedmiokrotności stawki bazowej. Przykładowo wójt Dobrzenia Wielkiego zarabia 12 100 zł
I jeszcze - glosno tylko o Opolu (powtarzam - zamieszanie organizowane przez mn), a wiecej miast powiekszylo 01.2017 swoje tereny. I we wczesniejszych latach tez... to iest normalny proces Zodi. A ze chodzi o kase? Oczywiscie ze chodzi o kase...

Pomysl nad lepszym Obrazek


Co do zarobkow. Oswiadczenie majatkowe wojta mowi o zarobkach w wysokosci 158320 pln. Podziel to na 12 i masz ponad 13k rowniez
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Poszukam.

Martwi mnie tylko, że z mojego posta o idiotycznych pomysłach PIS-u dyskutujemy o tym co zupełnie nie było meritum i składa się z kilku słów... :]
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Razorblade »

Bo dales jako przyklad
zodi
Kofan Annan
Posty: 2611
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Polska Samorządowa

Post autor: zodi »

Ale zmiany okręgów wyborczych a nie pomysłu na kadencyjność ;)
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Razorblade »

Pomysl kadencyjnosci jest glupi:-P
Awatar użytkownika
Sobies
Kto?
Posty: 2103
Rejestracja: 5 maja 2014, o 00:12

Re: Polska Samorządowa

Post autor: Sobies »

Uwierz mi zodi, że ta ordynacja to pikuś przy obecnych problemach samorządów generowanych przez "dobrą zmianę". Nasza wspaniała władza robi taką centralizację w ramach pozyskiwania funduszy zewnętrznych (krajowych), że to głowa mała. No i nadal jest jedna wielka panika co zrobić z gimnazjami. Najśmieszniejsze w moim miasteczku (a zarazem przerażające) jest to, że jeszcze 2 lata temu baaardzo poważnie mówiono i praktycznie już prawie uruchamiano całą procedurę budowy hali sportowej dla naszego gimnazjum... jak teraz o tym myślimy to pięknie byśmy wyp....li dobre 4 mln złotych ;) (+ pewnie coś z dotacji, a tam jak wiadomo jest trwałość projektu(!) i zapewne skończyłoby się zwrotem dotacji)

Dramat Panie i jeszcze to słuchanie, że samorządy boją się obecnie dużych inwestycji - najlepszy przykład powyżej.
Myślałem po cichu, że tylko ja dostrzegam, iż DaeL jest największym kretynem tego forum, ale wasze posty napawają mnie wiarą w tych smutnych czasach
ODPOWIEDZ