Wiedźmin

... recenzje i inne takie

Moderatorzy: Zolt, boncek, Voo, Pquelim

Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3521
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Wiedźmin

Post autor: Gregor »

Spoko, ja umierał z nudów już przy czytaniu sagi* :P

*znaczy się opowiadania mi się podobały i "Chrzest Ognia" bardzo fajny był.
Obrazek
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4992
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Wiedźmin

Post autor: Zolt »

Nie mam najmniejszego problemu.


Ale dobrze żeby była Salma ;)
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Wiedźmin

Post autor: Lai »

Czekam na czarnoskórych druidów i skośnookiego Jaskra :P
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4992
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Wiedźmin

Post autor: Zolt »

W sumie po co pokazywac rasistowski swiat Sapka.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Wiedźmin

Post autor: Halaster »

Lai pisze:Czekam na czarnoskórych druidów i skośnookiego Jaskra :P
Nawet jeśli, to co? :)
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4992
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Wiedźmin

Post autor: Zolt »

Niezbyt mnie obchodzi cała sytuacja. Mam nadzieję na dobry show.

Zacząłem się zaatanawiać o o może chodzić przeciwnikom wprowadzenia innych kolorów skóry do opowieści. Może chodzi o to, że ten świat jest zbudowany jako dogłębnie rasistowski. Główny bohater chociaż wygląda jak normalny człowiek to z uwagi na mutacje jest skazany na życie na uboczu. Boją się go i nim gardzą, bo ma inne oczy. Inne rasy mają getta, trudności w przystąpieniu do cechów, nawet w korzystaniu z burdeli. Może ludzie uważają, że przy takich zasadach świata wprowadzenie kolejnej zmiennej jest niepotrzebne lub zgoła mylące.

Takie trzy grosze.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wiedźmin

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Dla mnie to jest po prostu śmieszne. Jak oglądałem pierwszy odcinek najnowszej serii Archiwum X, to co nowy charakter, to jakaś inna mniejszość. Trzeba pozbierać wszystkich, bo jak nie, to rasizm. Do tego dochodzi robienie filmów historycznych umiejscowionych w Europie i "kolorowanie" postaci, żeby wszyscy nie byli biali... Co tu się w ogóle dzieje??

Dlaczego nie może być tak, że jak jest film o białych, to robimy obsadę białą, ale za to dbamy, żeby robić też filmy o innych? Niech są filmy, gdzie ma sens obsada 100% czarna, czy inna - nie czułem się urażony oglądając Shaolin Soccer, bo nie było białego, a przecież Europa to 50%+ światowej piłki. Balansujmy sobie sumienie na większą skalę, a nie że każdy film musi mieć "normy rasowe".

Uniwersum Wiedźmina jest mocno osadzone w realiach słowiańskich, więc wywołuje to jakieś oczekiwania wobec obsady. No ale cóż - będzie notka, że "film na bazie książki", więc nie jest 100% ekranizacją i producent może realizować sobie wizję jaką chce. Ja chcę oglądać Wiedźmina takiego, jakiego znam z książek i gier - jak mnie zajawki nie przekonają, to nie obejrzę i tyle. Nie będę z tego powodu ani płakał, ani robił afery.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5806
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Wiedźmin

Post autor: ThimGrim »

Róbmy filmy dla białych, filmy dla czarnych i filmy żółtych!
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Wiedźmin

Post autor: Lai »

Pamiętacie te czasy, kiedy w filmie był tylko jeden czarnoskóry i nikt się nie pultał? Później wszyscy wyśmiewali ten schemat. Natomiast teraz często gęsto rozkręca się gównoburzę, jeśli w filmie jest tylko jeden czarnoskóry.

To nie jest tak, że ja mam coś przeciwko. Niech robią multi kulti wiedźmina, byleby dobry serial wyszedł. Ale trochu się boję, że to pójdzie w tę stronę: dać max różnorodnych rasowo aktorów + zaraz będą rozdzielać na postaci problemy i taka Triss czy ktoś będzie się czuła osobą pozbawioną tożsamości płciowej, a tamta będzie wojującą feministką, ten facet będzie metro, x będzie trans itp. itd. powsadzają jak leci różne problemy, żeby mniejszości i inne stronnictwa rozpływały się, jaki ten serial współczesny bo porusza problemy z naszego świata bla bla. No tego to ja nie chcę, bo przesłoni główny motyw.

Poczebuję quality serialu, żeby Wiedźmin był po prostu nawalanką na najwyższym poziomie i niech odejdą nawet lekko od książek, tylko nie spieprzą esencji, geraltowości, czy jak to zwał. Niech Yen będzie półkrwi Aborygenką, byleby nie przesadzili z tym multi, nie skupiali się na obrazowaniu dzisiejszych wojenek światopoglądowych.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Wiedźmin

Post autor: DaeL »

Obrazek
Powrót Ciri na dwór cesarski w okupowanej Wyzimie, jesień roku 1273, koloryzowane.

Dobra, teraz na serio - bardzo mi się ten wybór nie podoba. Nie rozumiem argumentu Hala w rodzaju "Ale przecież w książkach było tak, to teraz trzeba spróbować inaczej", bo to generalnie podważa cały sens adaptacji. Skoro już książkę mamy, to teraz przenieśmy to w realia XXI wieku i niech Geralt jeździ na deskorolce. Albo w ogóle książki nie adaptujmy, bo po co się powtarzać?

Ja jednak mimo wszystko odczuwam sporą przyjemność z oglądania wiernej ekranizacji dzieł literackich, mimo, że opowiadają znane mi już historie. Rozumiem sens odejścia od oryginału w celu postawienia jakiegoś argumentu natury artystycznej, ale po pierwsze - rzadko ma to pozytywne skutki, a po drugie - w większości wypadków takie eksperymenty mają rację bytu, gdy poczujemy autentyczne zmęczenie wiernymi adaptacjami. Innymi słowy - Balladyna Hanuszkiewicza miała sens, bo Balladyna Słowackiego była na deskach teatrów wystawiana przez 120 lat.

No ale nie wiem, może Halu patrzył na Zamachowskiego w roli Jaskra i myślał sobie: "To jest to, tak to sobie wyobrażałem. Następna ekranizacja może mieć mniej rewerencji do materiału źródłowego." ;)

Poza tym jest oczywiście problem tego, jak masakrycznie widoczne są nieartystyczne motywacje stojące za tego rodzaju decyzjami. To po prostu kalkulacja polityczno-biznesowa, z jednej strony mrugnięcie okiem do mediów, które będą chwalić śmiałą decyzję, z drugiej próba otwarcia nowych rynków. Wiem, że to historia stara jak świat, ale ja się tym brzydzę, tak samo jak brzydzę się faktem, że Hollywood przestało pokazywać w filmach homoseksualistów, odkąd okazało się, że filmy z gejami nie mają racji bytu w Chinach.

Żałuję tylko, że twórcy nie byli trochę mądrzejsi. Mogli wrzucić do serialu śniadoskórych wiedźminów ze szkoły mantikory, mogli dać nam ofirskiego sidekicka, albo rozszerzyć rolę zerrikańskich wojowniczek. Zamiast tego woleli walnąć kanon w łeb obuchem, i córkę Białego Płomienia Tańczącego Na Kurhanach Wrogów oraz Pavetty z Cintry uczynią PoC-em. Kaman! To już trzeba było iść na całego, i obsadzić w roli Geralta Idrisa Elbę ;)

To powiedziawszy - zgadzam się z Lai, że to nie przesądza, iż cały serial będzie kiepski. Może być nawet dobry. Ale Ciri będzie mnie cały czas gryźć, tak jak gryzły mnie niektóre dziwaczne castingi w GoT.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
grel3gargamel
zielony
Posty: 896
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Wiedźmin

Post autor: grel3gargamel »

Aż z ciekawości, po długiej przerwie, zajrzałem na forum, żeby zobaczyć co o tym piszecie. Generalnie mam niezły ubaw czytając co się wypisuje w necie, wielu ludziom przyda się :masc:. Osobiście byłem pewien, że dodadzą ludzi o innym kolorze skóry niż biały, bo taki jest trend, który zresztą oceniam pozytywnie, choć typowałem, że padnie na Yennefer (chciałem Geralta, bo wtedy ból tyłka niektórych byłby epicki, ale to było niestety nierealne), ale i tak jest fajnie.

Zacznijmy od tego, że nie wiadomo, czy to ogłoszenie nie jest fejkiem (wygląda na to, że nie, choć agencja castingowa posługująca się gmailem...), poza tym termin BAME jest na tyle niejasny, że nie wiadomo, czy nie obejmuje niektórych grup białych ludzi (na pewno obejmuje white latinos), więc możliwe, że cały ten hałas to burza w szklance wody. Ale załóżmy, że naprawdę chcą wziąć do roli czarnoskórą aktorkę.

W ogóle uważam czepianie się koloru skóry bohaterów w przypadku opowieści umieszczonej w tak postmodernistycznym świecie jak ten stworzony przez Sapkowskiego (np.wojska posługują się bronią białą, a jednocześnie niektórzy mają dużą wiedzę na temat genetyki i ją wykorzystują) za absurd. Zwłaszcza, że w książkach nigdzie explicite nie jest napisane, że Ciri ma białą skórę. Można tak domniemywać, ale to tyle, zmiana koloru skóry bohaterów nawet pasowałaby do opowiadań i powieści Sapka (dlatego czarnoskóry Geralt to dla mnie nie absurd, a spoko pomysł).
DaeL pisze:
albo rozszerzyć rolę zerrikańskich wojowniczek.
Zaraz, zaraz, według książek Zerrikanki miały jasne włosy, zatem skoro popielate włosy Ciri wykluczają PoC, to one też odpadają
DaeL pisze: Zamiast tego woleli walnąć kanon w łeb obuchem, i córkę Białego Płomienia Tańczącego Na Kurhanach Wrogów oraz Pavetty z Cintry uczynią PoC-em.
Jak chcesz tak argumentować, to przypominam, że Nilfgaardczycy są określani jako "czarni" (jeden rycerz twierdzi nawet, że pochodzą od Black Seidhe - znaczy się czarnych elfów), a Cintra z Nilfgaardem sąsiadowała, zatem :roll: :roll:
Matthias[Wlkp] pisze:

Uniwersum Wiedźmina jest mocno osadzone w realiach słowiańskich, więc wywołuje to jakieś oczekiwania wobec obsady.
Nie zgadzam się. Ktoś złośliwy mógłby napisać, że jest mocno osadzone w realiach książek Moorcocka, ale ja nie jestem złośliwy, więc tak nie napiszę.

Ale - zupełnie serio - Sapkowski pisząc czerpał z bardzo różnych źródeł, wystarczy spojrzeć na "bestiariusz" - składają się na niego wampiry, smoki, wilkołaki, dżiny, sukuby, strzygi, czyli jak widać źródeł jest wiele (i pochodzą nie tylko z Europy), zwłaszcza jak się doda do tego legendy arturiańskie (tak na marginesie pojawia się w nich czarnoskóry rycerz). Gry to inna para kaloszy.

W ogóle to strasznie zabawne, że akurat Sapkowski, czyli autor tekstu "Piróg albo Nie ma złota w Szarych Górach", gdzie wyśmiewał się z wpychania do fantasy na siłę Słowiańszczyzny, stał się według wielu głównym tej Słowiańszczyzny reprezentantem.

Poza tym jak oczekiwałeś słowiańskiej obsady, to już Henry Cavill powinien cię rozczarować.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6354
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Wiedźmin

Post autor: Voo »

Halaster pisze:przecież każdy z nas czytał Sage trzy razy i jak wszystko będzie słowo w słowo jak w książkach to umrzemy z nudów :)
No, dokładnie tak jak na filmowym Władcy Pierścieni. Okropny film, z tą całą jego wiernością powieści, tfu ;)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5806
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Wiedźmin

Post autor: ThimGrim »

To ogólnie jest dobry temat dla wszelkiej maści niezadeklarowanych rasistów, bo mogą zasłonić się wiernością powieści... ;)
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wiedźmin

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Moje subiektywne oczekiwania nie są wymaganiami. Twórcy mogą się z nimi minąć w jednym obszarze i nadrobić w innym. Jak serial będzie dobry, to obejrzę, bez względu na to, kto gra.

Póki co, nie znam dobrego przykładu "kolorowania" adaptacji stąd mój sceptycyzm.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Wiedźmin

Post autor: DaeL »

grel3gargamel pisze:poza tym termin BAME jest na tyle niejasny, że nie wiadomo, czy nie obejmuje niektórych grup białych ludzi (na pewno obejmuje white latinos)
Ale to jest najśmieszniejsze grel. BAME to nie jest kategoria "każdy". To nie jest też konkretna kategoria etniczna (zakładając, że mieli wizję, aby Ciri była czarnoskóra, albo - dajmy na to - oliwkowa). To jest kategoria "każdy, byle nie biały Europejczyk". Dlatego motywacja za tym określeniem jest tak żenująco oczywista.
grel3gargamel pisze:Zaraz, zaraz, według książek Zerrikanki miały jasne włosy, zatem skoro popielate włosy Ciri wykluczają PoC, to one też odpadają
Ale ja nie piszę przecież, że były czarne, tylko, że jak chcesz dodawać "kolorytu", to przez Zerrikanki. Można zatrudnić latynoski albo południowych Europejczyków, można wspomnieć o matriarchacie, itd...
grel3gargamel pisze:Jak chcesz tak argumentować, to przypominam, że Nilfgaardczycy są określani jako "czarni" (jeden rycerz twierdzi nawet, że pochodzą od Black Seidhe - znaczy się czarnych elfów),
Madierfakier, to nie miało nic wspólnego z kolorem skóry. A elfy były "czarne" bo nie chciały się zadawać z Aen Seidhe i mieszały się z ludźmi.
a Cintra z Nilfgaardem sąsiadowała, zatem
A tuż za morzem Skellige...

Jak już sięgamy po argumenty tego kalibru, to możemy również powiedzieć, że Duny nie mógł być czarny, bo przecież wszyscy odetchnęli z ulgą jak wybraniec Pavetty przestał być jeżem ;)

Wszyscy widzimy, że to jest propozycja castingu kompletnie odmienna od tego, o czym mówiły książki, tylko, że niektórzy tutaj nie chcą "zejść z wysokiego konia", że się tak z angielska wyrażę. Ale spoko. Ja też tak mogę.

Ogłaszam, że Yennefer powinien zagrać transseksualista. W końcu się to ze światem nie kłóci, wiemy, że czarodziejki zmieniają wygląd, nie mogą mieć dzieci, itd... Kto się ze mną nie zgadza, ten jest Hitlerem, maskującym swoją hitlerowatość rzekomym przywiązaniem do książki.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Wiedźmin

Post autor: Halaster »

Może przesadziłem z tym żeby było jak najwięcej różnic, ale jak najbardziej nie mam problemu z dużymi rozbieżnościami o ile tylko są przemyślane i spójne. Gdyby się okazało, że reżyser chce z krasnoludow zrobić czarnoskórych a z elfów - Indian to uważam że mogłoby to mieć sens, szczególnie patrząc na mocny wątek apartheidu rasowego w Sadze.

Ale z drugiej strony przesadzacie, że jedno ogłoszenie z mglistym "bame" cokolwiek zmienia - jak by zrobili z narodu Cintryjskiego ludzi o umaszczeniu Persów, latino czy nawet skośnych w stylu Japończyków to by chyba nie był dramat?
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3869
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wiedźmin

Post autor: PIOTROSLAV »

A ktoś w ogóle zamierza tenserial oglądać? Bo ja nie rozumiem trochę tych shitstormow
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wiedźmin

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Halaster pisze:Może przesadziłem z tym żeby było jak najwięcej różnic, ale jak najbardziej nie mam problemu z dużymi rozbieżnościami o ile tylko są przemyślane i spójne. Gdyby się okazało, że reżyser chce z krasnoludow zrobić czarnoskórych a z elfów - Indian to uważam że mogłoby to mieć sens, szczególnie patrząc na mocny wątek apartheidu rasowego w Sadze.
+1
PIOTROSLAV pisze:A ktoś w ogóle zamierza tenserial oglądać? Bo ja nie rozumiem trochę tych shitstormow
Ja zamierzam śledzić, poczekać na reakcje, recenzje a potem zdecydować, czy obejrzę. Teraz jest za wcześnie, żeby się na 100% zadeklarować.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4992
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Wiedźmin

Post autor: Zolt »

Matthias pisze:Ja zamierzam śledzić, poczekać na reakcje, recenzje a potem zdecydować, czy obejrzę. Teraz jest za wcześnie, żeby się na 100% zadeklarować
Damn, nie wiedziałem że leci lista i jak się nie wpiszesz to nie obejrzysz :D
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6354
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Wiedźmin

Post autor: Voo »

Osobiście lubię wierne adaptacje. Wierne także duchowi powieści i intencjom pisarza. W LoTR jedyni kolorowi to orkowie i gobliny i nikt się nie pluł o rasizm (zaraz, zaraz - naprawdę jeszcze nikt nie zarzucił tego Tolkienowi? :D ).

Natomiast wiecie, hmm.. Powieściowy cykl Sapkowskiego to drugorzędna literatura (sorry - po tych wszystkich zachwytach czytelników i wczesniejszych swietnych opowiadaniach jedno z największych książkowych rozczarowań mojego życia). To nie jest jakiś kanon żeby bronić jego czystości i wierności. Rzecz, która zaistniała w świadomości ludzi na świecie dzięki grze. Nie ma o co kruszyć kopii. Już był czarny Lancelot, czarny Achilles, biała Kusanagi i niebiosa nie spadły nam na głowy. Dziewucha może mieć wszystkie kolory tęczy i nikomu żyła nie pęknie, zobaczycie.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Yankes
prof. Miodek
Posty: 606
Rejestracja: 5 maja 2014, o 00:06

Re: Wiedźmin

Post autor: Yankes »

Nilfgaard byl wzorowany na niemczech? tak. Sa czarni w niemczech? tak. Ciri moze byc czarna. Q.E.D.
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7460
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Wiedźmin

Post autor: Crowley »

Matthias pisze:Póki co, nie znam dobrego przykładu "kolorowania" adaptacji stąd mój sceptycyzm.
Bruce Wszechmogący. Nikt nie powie, że Morgan Freeman to zły Bóg. ;)
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Wiedźmin

Post autor: Pquelim »

grel3gargamel pisze:chciałem Geralta, bo wtedy ból tyłka niektórych byłby epicki
to jest najlepsze podsumowanie motywacji obrońców multikulturowości.

grel3gargamel pisze:Ale - zupełnie serio - Sapkowski pisząc czerpał z bardzo różnych źródeł, wystarczy spojrzeć na "bestiariusz" - składają się na niego wampiry, smoki, wilkołaki, dżiny, sukuby, strzygi, czyli jak widać źródeł jest wiele (i pochodzą nie tylko z Europy), zwłaszcza jak się doda do tego legendy arturiańskie (tak na marginesie pojawia się w nich czarnoskóry rycerz). Gry to inna para kaloszy.
A to z kolei dobry przykład na przesunięcie tematu, który mógłby zmierzać w niewygodny dla nadawcy kierunek. ekranizują książke, a nie grę. Taaak, bo to własnie książki Sapkowskiego rozsławiły Geralta w świecie zachodu ;)

Ja uwazam, że pod względem obsady to faktycznie moze byc transgenderowo mniejszosciowy projekt, na ktory pewnie niektorzy nie beda mogli patrzec.
Stworza go ludzie od słupków i badania potrzeb konsumenckich, ktorzy przekonali producentow, ze popularnosc gry CDP RED moze otworzyc im super drogę do dotarcia do nowego, niezagospdoarowanego audytorium.
to nie bedą wierni czytelnicy Sapkowskiego rozumiejacy słowiańskie prowienienicje bohaterów książki. szczerze mowiac to wątpie, żeby ludzie odpowiedzialni za projekt serialu w ogole przeczytali te ksiazki. Pewnie kazali sobie przygotowac kilka prezentacji na temat tresci i watków, obowiazkowo ze slupkami i wykresami.

troche się zżymam, ale to nie znaczy, że na serial nie czekam. Spowiedzam sie calkowitego niezrozumienia książki, ale to nadal może być dobry serial action fantasy.
Sam kolor skóry bohaterów jest tutaj tak naprawdę detalem, ale może świadczyc o budowie zupełnie innego uniwersum niz to, ktore zestawił Sapkowski. I wydaje mi sie, ze najprawdopodobniej tak bedzie. To jest Netlfix, było nie było liberalna telewizja w której dyskryminacja rasowa i ksenofobia po prostu nie przejdą na ekranie. A u Sapkowskiego - i w grach CDPRED - były to najważniejsze wątki kulturowo-społeczne.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Wiedźmin

Post autor: Piccolo »

Ale wiecie, że Wiedźmin książkowy serio nie był za bardzo słowiański nie? Imiona postaci ni uja słowiańskie nie są, potwory są zbierane z fefnastu różnych wierzeń, języki ras też raczej na słowiańskim języku nie bazują a cały świat tak ogólnie to po prostu Dark Fantasy z silnym naciskiem na komentarz o rasizmie. My sobie do tego dorobiliśmy całą słowiańskość bo to jest "Nasze".
PQ, z tego co wiem to akurat reżyserka książkę przeczytała, podejrzewam, że nie jako jedyna. Cavill też ponoć jest fanem sagi. Czy ten wybór był podyktowany słupkami? Być może. Mieli do wyboru to albo walkę z gównoburzą, że wszystkich głównych bohaterów grają biali. Jak dla mnie zmiana koloru skóry Ciri nie ma absolutnie żadnego znaczenia bo jej skóra nigdy znaczenia nie miała w książkach. Jej pochodzenie miało znaczenie, grunt, żeby byli konsekwentni i nie wyszło, że Ciri jest nadal córką dwóch białych jak śnieg ludzi.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3521
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Wiedźmin

Post autor: Gregor »

Ja bym poczekał z nerwami aż pokażą jaką aktorkę wybiorą :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Wiedźmin

Post autor: Pquelim »

A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
grel3gargamel
zielony
Posty: 896
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Wiedźmin

Post autor: grel3gargamel »

Matthias[Wlkp] pisze:Moje subiektywne oczekiwania nie są wymaganiami. Twórcy mogą się z nimi minąć w jednym obszarze i nadrobić w innym. Jak serial będzie dobry, to obejrzę, bez względu na to, kto gra.

Póki co, nie znam dobrego przykładu "kolorowania" adaptacji stąd mój sceptycyzm.
Siedmiu wspaniałych :roll:
DaeL pisze: Ale ja nie piszę przecież, że były czarne, tylko, że jak chcesz dodawać "kolorytu", to przez Zerrikanki. Można zatrudnić latynoski albo południowych Europejczyków, można wspomnieć o matriarchacie, itd...
To znaczy Sapkowski generalnie nie opisuje koloru skóry postaci (są wyjątki, jak "czarnoskóra Leila", co wskazuje, że w Gors Velen za dużo czarnoskórych nie ma). Poza tym nie bardzo rozumiem dlaczego przy Zerikkankach jest ok, a przy Ciri nie. O jej wyglądzie wiemy niewiele więcej
DaeL pisze:
Madierfakier, to nie miało nic wspólnego z kolorem skóry. A elfy były "czarne" bo nie chciały się zadawać z Aen Seidhe i mieszały się z ludźmi.
Trochę żartowałem, ale koloru skóry wszystkich elfów nie znamy, więc nie wszystkie musiały być białe. Poza tym Nilfgaard to wielkie imperium podbijające sąsiednie kraje, więc można się spodziewać, że nie jest jednolite etnicznie
DaeL pisze: Ogłaszam, że Yennefer powinien zagrać transseksualista. W końcu się to ze światem nie kłóci, wiemy, że czarodziejki zmieniają wygląd, nie mogą mieć dzieci, itd..
Trzeba było napisać, że Geralta byłoby bardziej dobitnie
Ale swoją drogą to wiemy dlaczego nie mogą mieć tych dzieci (i że być może do pewnego momentu da się to zmienić - vie "Granica możliwości, więc trochę pudło)
Pquelim pisze:

A to z kolei dobry przykład na przesunięcie tematu, który mógłby zmierzać w niewygodny dla nadawcy kierunek. ekranizują książke, a nie grę. Taaak, bo to własnie książki Sapkowskiego rozsławiły Geralta w świecie zachodu ;)
To nie jest przesunięcie tematu, a skierowanie dyskusji na właściwe tory, bo dotyczy ona serialu, który ma bazować na książkach nie grach (którym swoją drogą niewielu zarzucało odstępstwa od oryginału, choć było ich sporo i chodzi nie tylko o słowiańskość, ale np. o świecącą cyckami Triss, która mówiła przecież, że nigdy nie założy sukni z dekoltem, jak widać zmiana zachowania bohaterów budzi mniejsze oburzenie niż kolor skóry odbiegający od ichb wyobrażeń), więc przywoływanie gier byłoby bez sensu. Oczywiście, że serial powstaje, bo gry odniosły sukces, ale cóż z tego skoro na nich nie bazuje
Pquelim pisze: Sam kolor skóry bohaterów jest tutaj tak naprawdę detalem, ale może świadczyc o budowie zupełnie innego uniwersum niz to, ktore zestawił Sapkowski. I wydaje mi sie, ze najprawdopodobniej tak bedzie. To jest Netlfix, było nie było liberalna telewizja w której dyskryminacja rasowa i ksenofobia po prostu nie przejdą na ekranie. A u Sapkowskiego - i w grach CDPRED - były to najważniejsze wątki kulturowo-społeczne.
eeee? Dlaczego liberalna telewizja miałaby nie chcieć pokazywać rasizmu w złym świetle? Oczywiście jest całkiem możliwe, że serial będzie tylko luźną adaptacją, ale kwestia rasizmu na bank się pojawi i zapewne będzie odgrywać dużą rolę.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Wiedźmin

Post autor: DaeL »

Ło rany, obrońcy AfroCintryzmu dalej w sile. Tylko jakoś nikt się nie odniósł do faktu stosowania tej przedziwnej kategorii BAME. Spodziewałem się jednak jakiegoś merytorycznego uzasadnienia (albo spekulacji na ten temat) dlaczegóż to nie ma różnicy czy aktorka będzie czarnoskóra czy też o rysach azjatyckich, byle tylko nie była białą Europejką. Smuteczek.

W kwestii rzekomo nieeksponowanej słowiańszczyzny czy eklektyzmu stworzonego świata - przeciwnie. Wiedźmin jest słowiański aż do granic groteski. Dlatego też był parodiowany. Bo, na proroka Lebiodę, słowiańskie są imiona, obyczaje, legendy, architektura (zwłaszcza wsi), historia, duża część monstrów, a nawet lęki i nadzieje są, że tak powiem słowiańskie. Kontynent jest bardziej słowiański od Czech z trylogii husyckiej. U Sapka nawet Francja (czyli Temeria) to tak naprawdę FrankoPolonia. Inne kultury posłużyły szczątkowo i jako fasada.

Dobra, ale ja nie o tym miałem pisać. Sądzę, że obrona decyzji castingowych jest skazana na śmieszność wielopłaszczyznową. I z chęcią to zademonstruję. Więc umówmy się, że Nilfgaardczycy są - dajmy na to - brązowi. I Ciri też. Pytanie brzmi - w jaki sposób wygląd Ciri wpłynąłby na jej poszukiwania/ukrywanie się? Jak myślicie, odegrałoby to jakąś rolę?

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3869
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wiedźmin

Post autor: PIOTROSLAV »

W filmie i serialu miała maskę na twarzy
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Wiedźmin

Post autor: Larofan »

DaeL pisze:Ło rany, obrońcy AfroCintryzmu dalej w sile.
DaeL napisz o tym artykul :D chce go przeczytac !
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3521
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Wiedźmin

Post autor: Gregor »

Ej, a w ogóle w książkach Ciri nie była lesbijką, albo przynajmniej bi? Coś mi się kojarzy, że bzykała się z jakąś laską. Człowiek by pomyślał, że to powinno zadowolić ferajnę SJW, ale nope... zbyt biała! :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3869
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wiedźmin

Post autor: PIOTROSLAV »

Tak. Została zgwałcona.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5806
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Wiedźmin

Post autor: ThimGrim »

:D
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Wiedźmin

Post autor: DaeL »

Larofan pisze:DaeL napisz o tym artykul chce go przeczytac !
Pomysł fajny, ale wstrzymałbym się z publikowaniem czegoś na stronie dopóki twórcy serialu się jakoś nie odniosą. Bo póki co to jest jednak tylko przeciek, może się okazać, że to nieprawda, albo że zmienią zdanie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
grel3gargamel
zielony
Posty: 896
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Wiedźmin

Post autor: grel3gargamel »

DaeL pisze:Ło rany, obrońcy AfroCintryzmu dalej w sile.
Ja nie twierdzę, że Cintry nie zamieszkują tylko biali ludzie, ja twierdzę, że nie da się tego jednoznacnzie stwierdzić i jest to-w świetle materiału bazowego-jest to bez znaczenia
DaeL pisze:Tylko jakoś nikt się nie odniósł do faktu stosowania tej przedziwnej kategorii BAME. Spodziewałem się jednak jakiegoś merytorycznego uzasadnienia (albo spekulacji na ten temat) dlaczegóż to nie ma różnicy czy aktorka będzie czarnoskóra czy też o rysach azjatyckich, byle tylko nie była białą Europejką. Smuteczek.
Bo np. chcieli dać dużą rolę przedstawicielce mniejszości i może uniknąć wpływu ewentualnych nieuświadamianych uprzedzeń podczas castingu (może nieświadomie faworyzowaliby białe aktorki)? Kogo to obchodzi? No i termin BAME wcale nie musi wykluczać białych dziewczyn/kobiet pochodzących z Europy Wschodniej, o czym już pisałem. Może chcą, żeby część obsady była spoza kręgu anglosaskiego?
DaeL pisze: W kwestii rzekomo nieeksponowanej słowiańszczyzny czy eklektyzmu stworzonego świata - przeciwnie.
Widzę, że lepiej znasz bazę twórczości Sapkowskiego, od samego Sapkowskiego, który twierdzi inaczej
DaeL pisze: Wiedźmin jest słowiański aż do granic groteski. Dlatego też był parodiowany.
To Sapkowski niekiedy słowiańszczyznę parodiuje
DaeL pisze: Bo, na proroka Lebiodę, słowiańskie są imiona,
Np. Geralt, Yennefer Triss, Crach an Craite albo Emhyr var Emreis :)
DaeL pisze: obyczaje,
Np. Belletyn albo Savoine
DaeL pisze: duża część monstrów,
Nieprawda, w książkach i opowiadaniach występuje więcej potworów o niesłowiańskim niż słowiańskim rodowodzie,
DaeL pisze: Inne kultury posłużyły szczątkowo i jako fasada.
Taaa, dlatego opowiadania bazują w dużej na baśniach Andersena i braci Grimm, a legendy arturiańskie to nie żadna fasada, a baza, według Sapkowskiego, fantasy w ogóle. Zresztą napisał o tym książkę.
DaeL pisze:Więc umówmy się, że Nilfgaardczycy są - dajmy na to - brązowi. I Ciri też. Pytanie brzmi - w jaki sposób wygląd Ciri wpłynąłby na jej poszukiwania/ukrywanie się? Jak myślicie, odegrałoby to jakąś rolę?
Jeśli całą Północ zamieszkują tylko biali jak śnieg ludzie to pewnie tak
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Wiedźmin

Post autor: Piccolo »

Obrazek
Oczywiście na Reddicie każdy może wszystko napisać. Ale jak to się potwierdzi to może pękające dupcie przestaną tak boleć.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7460
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Wiedźmin

Post autor: Crowley »

Ej, a może Polacy też się zaliczają do BAME? :D Jesteśmy latynosami Europy - nikt nas nie lubi. ;)
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5806
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Wiedźmin

Post autor: ThimGrim »

This was. Obrazek
Obrazek
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wiedźmin

Post autor: SithFrog »

Mnie smuci ten wątek castingowy z jednego powodu. Bardzo źle zwiastuje samej produkcji. Jakby ktoś ogłosił, że Ciri zagra Zazie Beetz albo Letitia Wright czy inna aktorka w tym typie - powiedziałbym ok, oryginalny pomysł, może wyjdzie, może nie. Zobaczymy.

A tu wygląda to raczej na kolejny kaban planowany od dupy strony. Czyli nieważne (póki co) jaki będzie scenariusz. Wypisujemy w excelu to co się podoba ludziom i to co rozszerzy maksymalnie ewentualną widownię. Tradycyjnie warto do usranej śmierci powtarzać:

https://www.youtube.com/watch?v=EkZzO7ItjsE

Jak zaczynasz robienie filmu od takiego excela, daleko nie zajedziesz (Ghostbusters 2016, Pacific Rim 2) i to mnie smuci.

Poza tym liczyłem po cichu na serial w stylu Gry o Tron, a tu chyba będzie PG-13 pierdu pierdu dla dzieci. Trochę szkoda.

Na marginesie - biorąc pod uwagę obsadę GoT jestem w ciężkim szoku, że jeszcze nie zbanowano tego z TV i nie zabroniono dalszej produkcji. Tam to dopiero jest rasistowska obsada :D

Więc generalnie: jak ktoś ma konkretny pomysł na Ciri w dowolnym kolorze, bo ma upatrzoną aktorkę idealną do swojej wizji - super. Jak ktoś zaczyna od definiowania, że Ciri ma być niebiała i to jest punkt wyjścia do budowania postaci i jej roli w historii - słabo to widzę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wiedźmin

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Dlaczego mam coraz więcej wątpliwości co do tej produkcji:

1.
Z opisu Twittera szefowej zespołu tworzącego Wieśka, Lauren S. Hissrich:
Lover of women with swords
Zatem Geralt będzie cieniasem, ratować go będą białogłowy, operujące mieczem lepiej od niego.

2.
hoverhand.JPG
hoverhand.JPG (96.93 KiB) Przejrzano 5259 razy
Czyli Geralt będzie raczej nieśmiały wobec białogłów...

Generalnie polecam poczytać twittera tej pani:

https://twitter.com/LHissrich

Wnioskuję, że scenariusze przynajmniej na kilka pierwszych odcinków już są, więc aktorzy są dobierani pod scenariusz, Żaba. Zatem jeśli wybierają kolorową Ciri, to pod wizję tej pani, a taka była od początku.

Z twittera wynika też, że ta pani spotkała się z Sapkowskim i twierdzi, że jego wizja świata Wiedźmina jest inna niż wizja fanów...
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4992
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Wiedźmin

Post autor: Zolt »

Oj podtytuł tej serii to chyba będzie Witcher: Zemsta Andrzeja...
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wiedźmin

Post autor: SithFrog »

"Czyli Geralt będzie raczej nieśmiały wobec białogłów..."

Przecież to nie on :P

"Wnioskuję, że scenariusze przynajmniej na kilka pierwszych odcinków już są, więc aktorzy są dobierani pod scenariusz, Żaba. Zatem jeśli wybierają kolorową Ciri, to pod wizję tej pani, a taka była od początku."

Ale co ma do tego scenariusz? W sensie: skoro szukają BAME to scenariusz jest na takim poziomie detali, że pasuje im i Azjatka i Latynoska i Murzynka...
Obrazek
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4325
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiedźmin

Post autor: Turtles »

Matthias pisze:Z twittera wynika też, że ta pani spotkała się z Sapkowskim i twierdzi, że jego wizja świata Wiedźmina jest inna niż wizja fanów...
Mało kto o tym wie, ale Kontynent na którym dzieje się akcja książek znajduje się na dysku, który spoczywa na wielkiej dojnej krowie...
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Wiedźmin

Post autor: Counterman »

:lol2: touche
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wiedźmin

Post autor: SithFrog »

Obrazek

:lol2:
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3869
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wiedźmin

Post autor: PIOTROSLAV »

Nikt o tym nie pisze więcej, bo wiadomo, spisek... ale elfy w wiedżminie będą grane przez ludzi!
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wiedźmin

Post autor: SithFrog »

Jestem na tak. Yennefer będzie trzeba postarzyć o dekadę, ale reszta super.

P.S. Jak będzie Myszowór po angielsku? Mousesack? :D

https://pbs.twimg.com/media/DpKZuBvXUAAVtuj.jpg
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3521
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Wiedźmin

Post autor: Gregor »

Miała być nigga Ciri :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Wiedźmin

Post autor: Halaster »

Obsada bardzo spoko, nie podobają mi się tylko Yen i Fringilla - sa zdecydowanie za mlode..

edit - aa i Calanthe tez jest wchuj za mloda - aktorka ma 43 lata, wyglada na 33, a Calanthe powinna miec z 50.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wiedźmin

Post autor: Matthias[Wlkp] »

W ostatnim Wieśkowym serialu Yen była zdecydowanie za stara, więc pewnie próbują przywrócić równowagę wszechświata...
ODPOWIEDZ