Religia, etyka, światopogląd - ogólny

... wszystko, co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles

Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

LLothar pisze:wtedy wyjdzie, ze w Polsce katolikow jest tak z 40% max.
Zero Ci się dodało niechcący.
Obrazek
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: DaeL »

SithFrog pisze:Problem jogi? Jaki problem jogi?
Coś mi się obiło o uszy. Jakieś kosze piknikowe znikają.
Spoiler:
Badum-tssss
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

To byłbym problem z Yogim :)

Jeszcze raz a propos poprzedniej sprawy:

http://wiadomosci.onet.pl/prasa/juz-tylko-placz/3d70r
Obrazek
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

LLothar pisze:O pacz, zgadzam sie z linkiem Loba.

Powiedzmy gdyby taki Sith chodzil do kosciola w Wielkanoc i Boze Narodzenie, nie spowiadal sie z masturbacji, seks przedmalzenski na wszelkie sposoby no i oczywiscie prezerwatywa/pigulka po slubie, uwaza, ze aborcja jest dopuszczalna np w wypadku gwaltu itp itd to taki Sith NIE JEST katolikiem. Wyznaje swoja wlasna wersje - niech bedzie to "wlasna wersja", żabizm czy cokolwiek, ale katolicyzm to to nie jest.

Ludzie musza miec swiadomosc co to jest katolicyzm, musi to byc czarno na bialym. Oczywiscie wtedy wyjdzie, ze w Polsce katolikow jest tak z 40% max.
Tutaj nie chodzi tylko i wyłącznie o postępowanie, ale bardziej o świadomość złego postępowania.
To nie jest tak, że bycie katolikiem oznacza życie bez grzechu.
Dlatego te 40% jest bardzo realne.

A joga, w większości przypadków to jest otwarcie się na toksyczną duchowość. Podobnie zresztą jak aikido i inne takie.
---
Możecie robic sobie podśmiechujki, ale one zupełnie nie zasadne.
Kiedyś ćwiczyłem jedną z odmian kung fu i nie mogłem słuchać prowadzącego, który nawijał o magicznych punktach i innych takich pierdołach. Punk ciężkości ciała czy czułe miejsce ze względu na splot nerwów można nazwać punktem ciężkości ciała i splotem nerwów... dla wierzących w tą mistykę, to natomiast czakry, miejsce przepływu energii witalnej etc.

Bycie katolikiem wyklucza wiarę w czakry i tego typu wierzenia.
Ostatnio zmieniony 23 lipca 2014, o 14:10 przez Lobofc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Lobofc pisze:To nie jest tak, że bycie katolikiem oznacza życie bez grzechu.
Pelna zgoda - ja mam na mysli uznawanie definicji, co jest grzechem, a nie tworzenie wlasnych wersji.
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Lobofc pisze:
A joga, w większości przypadków to jest otwarcie się na toksyczną duchowość.
Że jak? Stretching i wzmacnianie mięśni jest toksyczne duchowo ? :spy:
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Zazwyczaj Dominikanie dobrze tłumaczą:

http://natemat.pl/10777,joga-nie-dla-ka ... niewolenia (uwaga, tytuł zdradliwy, a wywiad nie jest radykalny)
http://www.teofil.dominikanie.pl/wydanie/artykuly/59

W esencji, Joga jest podparta hinduizmem, a to, ile tego hinduizmu w poszczególnych ćwiczeniach jest, zależy od prowadzącego - "Joga" "Jodze" nierówna. W pierwszym artykuje jest nawet wspomniana "Joga chrześcijańska" ;)

Jak ktoś jest radykalny, to chętnie puściłby wszystkich joginów z dymem, bo obca duchowość może w tej jodze być.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Counterman »

Lobo mówi o aspekcie duchowym. Joga to nie tylko ćwiczenia, toż to praktycznie cała wiara. A to, że są w tym zajebiste ćwiczenia to już osobna broszka.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Nigdy nie byłam ma zajęciach jogi, na których ktoś by mi wciskał jakikolwiek duchowy kit.. Więc nie wiem skąd to się bierze, ciekawe.

Edit: cytat z wywiadu
Warto zauważyć, że joga wyrasta z tradycji hinduizmu. Bez tej religii i jej założeń światopoglądowych nie sposób ją zrozumieć. Istotny jest również fakt, że jogi nie ćwiczy się ot tak sobie. Wymaga przyjęcia tych założeń światopoglądowych. Łączy się też ze zmianą stylu życia, dietą, czytaniem książek, pewnym sposobem myślenia, a to może doprowadzić do tego, że człowiek zaczyna dryfować i w efekcie oddala się od Boga.
że jak znowu? zdrowy styl życia i odżywania oraz czytanie książek na ten temat jest zdradliwe dla katolików?
Dlaczego nie można ćwiczyć jogi ot tak sobie? jakoś nie widzę, żeby te setki ludzi w samej Łodzi, które w fitness klubach codziennie trenują jogę masowo przekonwertowały się na hinduizm..
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Killashandra pisze:Nigdy nie byłam ma zajęciach jogi, na których ktoś by mi wciskał jakikolwiek duchowy kit.. Więc nie wiem skąd to się bierze, ciekawe.
To się chwali. Wszyscy moi znajomi, którzy chodzą na yogę mają odmienne doświadczenia.
Zamiast powietrza wdychają pozytywną energię (a wydychają negatywną energię), a medytacja to stan duchowy.
Zresztą po wpisaniu w googla "medytacja yoga", tekst z pierwszego linka:
Medytacja to proces, który ma na celu przetransformować nas w lepszą istotę ludzką. Stawanie się lepszym człowiekiem nie odbywa się z dnia na dzień i wymaga samodyscypliny oraz pragnienia wzrostu duchowego.(...)
Teraz nie pozostaje nam nic innego jak rozpocząć medytację. Każdą medytację rozpoczynamy od tzw. podniesienia energii Kundalini oraz zrobienia bandhanu.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Lobofc pisze:A joga, w większości przypadków to jest otwarcie się na toksyczną duchowość. Podobnie zresztą jak aikido i inne takie.
Obrazek

Trenowałem aikido kilka lat. Jestem szatanowcem!
Obrazek
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

BTW, przypomniał mi się mem z Anja Rubik... nie mogę znaleźć, ale został zrobiony na podstawie tego artykułu
http://natemat.pl/59075,anja-rubik-zgad ... asz-rozwoj .

Anja na początku stwierdza, że "religia hamuje rozwój cywilizacji", a następnie stwierdza, że wierzy w gusła:
"Ostatnio dostałam od mamy autobiografię Nergala. Byłam zaskoczona, jak wiele mamy ze sobą wspólnego. Momentami odniosłam wrażenie, że czytam swój pamiętnik. On też jest spod znaku Bliźniąt, kochających ekstrema, zmiennych, pełnych sprzeczności".
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

SithFrog pisze: Trenowałem aikido kilka lat. Jestem szatanowcem!
ja prawie codziennie ćwiczę coś z jogi jako rozgrzewkę przed i rozciągnie po tańcu.. już czuję jak stos zaczyna pode mną płonąć a ludzie z widłami zbliżają się do mego domu ;(
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Piccolo »

Wait wait wait, czy Hinduizm nie jest przypadkiem jedną z tych religii/stylów życia, nastawionych mocno pokojowo, na szukanie wewnętrznego spokoju, samodoskonalenie, medytację itp.
Jak słyszę, że coś takiego to otwieranie się na szatana i nieczystą energię... bardziej mi to brzmi jak Holy Wars niż sensowne, katolickie, treści.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Piccolo, to niestety widocznie nie wiesz co to tak naprawdę jest hinduizm i/lub katolicyzm...
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Piccolo pisze:bardziej mi to brzmi jak Holy Wars niż sensowne, katolickie, treści.
Inkwizycję też napędzały katolickie treści ;)
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: DaeL »

Piccolo pisze:Hinduizm
Buddyzm. A zresztą też nie do końca.

Co do aikido, jogi i tym podobnych - stosunek Kościoła do tych zjawisk pokazuje tak naprawdę, że chrześcijaństwo jest w odwrocie. Kiedyś chrześcijanie potrafili zaadaptować nawet najbardziej absurdalne pogańskie zwyczaje, gusła i przesądy. Cały szereg świątecznych tradycji to tak naprawdę pogańskie rytuały magiczne, które zostały niejako "ochrzczone". To, że obecnie Kościół ma problem nawet z głupim Halloween, świadczy tylko o tym, że traci on pewną żywotność, energię i pewność siebie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Piccolo »

Ah, Buddyzm, fakt, czasem mi się mylą.
Tak czy inaczej.
Dael + 1000000
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Yyyy... to chyba nie do końca o to chodzi...

Kościół Katolicki się sprzeciwia praktykom, które zachęcają człowieka do otwarcia się na nadprzyrodzone, duchowe siły, lub też prowadził do jakiejkolwiek formy kontaktu z siłami duchowymi nieznanego pochodzenia. Wszystko dlatego, że takie formy otwarcia duchowego są uznawane za przyczynę opętań.

Ksiądz Natanek oraz inni, którzy chcieli palić wszystko co związane z Harrym Potterem, czy My Little Pony oczywiście przesadzają. To, że ktoś miał najdrobniejszy kontakt ze wspomnianą wcześniej Jogą, czy nosił pentagram nie znaczy, że jest od razu opętany - po prostu takie, czy inne praktyki mogą zwiększyć ryzyko spotkania takiego czy innego demona.

Nie kojarzę, żeby którykolwiek z ochrzczonych zwyczajów do tego prowadził, lub uwzględniał podobne praktyki.

To czy ktoś wierzy w to wszystko, czy nie, to jest prywatna sprawa, ale nie stawiajmy znaku równości pomiędzy choinką a chrzczeniu Jogi...
Awatar użytkownika
Yggor
Ortograf z wyboru
Posty: 429
Rejestracja: 10 maja 2014, o 23:58

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Yggor »

To były jakieś przypadki opętań na skutek jogi?
Yggor.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: DaeL »

Matthias pisze:Nie kojarzę, żeby którykolwiek z ochrzczonych zwyczajów do tego prowadził, lub uwzględniał podobne praktyki.
W zasadzie ciężko znaleźć jakikolwiek pogański zwyczaj, który się nie wiązał z jakoś-tam pojętą duchowością czy bogami.

Od pisanek i różnych dziwnych obrzędów z ziołami czy plonami, przez kolędowanie (nie wydawało Ci się nigdy dziwne przebieranie się za diabła? :) ), aż po umiejscowienie poszczególnych świąt (Boże Narodzenie w Saturnalia, Noc Świętojańska w Kupalnockę, Zesłanie Ducha Świętego w Zielone Świątki, itd...). Ba, często nawet różni pogańscy bogowie doczekiwali się wynoszenia na ołtarze jako rzekomi (tak naprawdę nigdy nie istniejący) święci.

Ja tego oczywiście nie krytykuję. Po prostu zwracam uwagę, że gdybyśmy mieli średniowiecze, to zamiast pomstować na jogę, aikido i Halloween, księża by uczyli gimnastyki przy modlitwie, w salkach katechetycznych trenowanoby kato-aikido (drogę nadstawionego policzka :) ), a zebrane w Halloween cukierki proboszcz kazałby przynieść do kościoła do poświęcenia.

edit: To powiedziawszy dodam, że joga to oczywiście pierdoły, a rozciągania i oddychania to Cię może nauczyć każdy wuefista, bez potrzeby opowiadania przy tym bajeczek.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

w czasach, gdy uważałem się za katolika, widziałem jakiś wykład starszej siostry zakonnej, która była na misji w Indiach i ona w tym filmiku mówiła m. in. że joga jest zła i sztuki* walki(tak samo jak kazde intensywne uprawianie sportu) to zło, bo przez wysiłek i techniki oddychania zmienia sie chemia organizmu, mózgu i w ogóle zaczyna sie inaczej funkcjonować, a to złe. Ale przy okazji mówiła tez ciekawie o różnicach w mentalności i systemie wierzeń hinduizmu i katolicyzmu.

*słowo "sztuka" jest kluczowe, bo rzekomo, nie chodzi w tym o nauke samoobrony, ale o szukanie jakiegoś wewn. spokoju i cośtam... postaram się poszukac tego na yt

EDIT:
pierwsza część tego wykładu jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=sL1YtSJFAg0
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Czy ten artykuł juz był? O jodze i demonicznych wpływach?
Naprawdę jak oni chcą żeby ich traktować poważnie, a równocześnie twierdzą że joga prowadzi do opętania przez demona.. Kościół chyba zgubił się gdzieś w średniowieczu i ciągle się nie może odnaleźć..
http://www.fronda.pl/a/demoniczna-joga- ... 39199.html
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Dla mnie, cytowanie Frondy to jak cytowanie Faktu lub Super Ekspresu. Oni nie reprezentują poglądu nikogo poza samym sobą. W każdym środowisku są ekstremiści, którzy psują opinię reszcie...
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

To obejrzyj filmik i zobacz ile tam jest ludzi słuchających tych bzdur. Sama znam osoby, które chodzą na takie spotkania i wierzą w to co się mówi.
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Killashandra pisze:Czy ten artykuł juz był? O jodze i demonicznych wpływach?
Naprawdę jak oni chcą żeby ich traktować poważnie, a równocześnie twierdzą że joga prowadzi do opętania przez demona.. Kościół chyba zgubił się gdzieś w średniowieczu i ciągle się nie może odnaleźć..
http://www.fronda.pl/a/demoniczna-joga- ... 39199.html
To, że nie wierzysz w Szatana i opętania, to nie znaczy, że te zjawiska nie istnieją.

Z innej beczki:
http://gosc.pl/doc/1994756.Cud-matczynej-milosci
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

Lobofc pisze: To, że nie wierzysz w Szatana i opętania, to nie znaczy, że te zjawiska nie istnieją.
i
To że nie wierzysz w jednorożce, wrózki, Odyna, Zeusa i że Ziemia jest płaska, że jak spluniesz przez ramię i powiesz 'ugabuga' to będziesz mieć szczęście, wcale nie znaczy, że te rzeczy/istoty/zjawiska nie istnieją
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

To, że Ziemia nie jest płaska można dowieść, ale reszty nie udowodnisz, że nie istnieją ;).
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Dragon_Warrior »

PIOTROSLAV pisze:
Lobofc pisze: To, że nie wierzysz w Szatana i opętania, to nie znaczy, że te zjawiska nie istnieją.
i
To że nie wierzysz w jednorożce, wrózki, Odyna, Zeusa i że Ziemia jest płaska, że jak spluniesz przez ramię i powiesz 'ugabuga' to będziesz mieć szczęście, wcale nie znaczy, że te rzeczy/istoty/zjawiska nie istnieją
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Caspius »

Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

PIOTROSLAV pisze:
Lobofc pisze: To, że nie wierzysz w Szatana i opętania, to nie znaczy, że te zjawiska nie istnieją.
i
To że nie wierzysz w jednorożce, wrózki, Odyna, Zeusa i że Ziemia jest płaska, że jak spluniesz przez ramię i powiesz 'ugabuga' to będziesz mieć szczęście, wcale nie znaczy, że te rzeczy/istoty/zjawiska nie istnieją
Jeżeli gusła i historyjki stawiasz na równi z katolicyzmem... to gratuluję.

---
OMG.
Klauzula sumienia dla nauczycieli... Jeszcze nie tak dawno przekaz dnia: lekarz ginekolog nie powinien być katolikiem. Wczoraj w TV znowu można było usłyszeć totalniackie zapędy naszych tolerastów. Szkoła publiczna to jest miejsce, w którym nie powinno być nauczycieli katolików, w imię równości i tolerancji oczywiście ;]
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

Lobofc pisze:[ Jeżeli gusła i historyjki stawiasz na równi z katolicyzmem... to gratuluję.
To to samo przecież...
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Lobofc pisze:Jeżeli gusła i historyjki stawiasz na równi z katolicyzmem... to gratuluję.
1. Jednorożce pojawiaja sie w Biblii, zaleznie od tlumaczenia
2. Wróżki są elementem wielu religii
3. Odyn - powazne wierzenia nordyckie
4. Zeus - wiara w Zeusa/Jowisza trwała dłużej niż chrzescijanstwo!

Nie widze zatem powodu, zeby traktowac te "gusła i historyjki" inaczej.
Lobofc pisze:Klauzula sumienia dla nauczycieli...
"Ja, nauczyciel Rzeczypospolitej Polskiej, przyrzekam rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela i wychowawcy, dążyć do pełni rozwoju i doskonalenia osobowego tak własnego, jak i powierzonych mi uczniów, w duchu patriotycznym i ewangelicznym, mając na względzie Dobro Wspólne (Bonum Commune) oraz Zbawienie własne i swoich podopiecznych. Zatem zobowiązuję się kształcić oraz wychowywać młode pokolenia Polaków w duchu umiłowania prawdy (Veritas liberabit vos), a nade wszystko umiłowania Boga-Prawdy, albowiem Jezus Pan powiedział o sobie, iż jest Prawdą największą Ego sum Veritas (J. 14, 6). Stąd też będę uczyć szacunku i umiłowania Kościoła katolickiego i każdego człowieka (mojego bliźniego), a także narodu polskiego (rodziny rodzin polskich) i naszej matki Ojczyzny. Czynić będę wszystko zgodnie z powszechnymi zasadami dobra i sprawiedliwości, jakie od wieków głosi filozofia perennis i teologia perennis, których najlepszym strażnikiem jest nieomylna w sprawach Wiary i Obyczajów Stolica Apostolska Świętego Rzymskiego Kościoła Katolickiego.
Zobowiązuję się strzec godności stanu nauczycielskiego i dbać o jego dobre imię a także chronić świętość każdego życia i świętość powołania zawodowego. Tak mi dopomóż Bóg! "
Co by "dawała" taka klauzula sumienia? Ze na na fizyce o poczatkach wszechswiata bedzie nauczyciel mogl uczyc z Ksiegi Rodzaju czy cos?
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

co do opętań i wszelkiej maści egzorcyzmów to ja zrewidowałem swój "prześmiewczo-gimnazjalny" pogląd jeszcze w liceum, kiedy pani katachetka zaprowadziła mnie na kolację do jednego z egzorcystów w Białymstoku. Niezły mindfuck, jest naprawdę bardzo dużo dokumentacji dotyczących wszelkiego rodzaju zjawisk nadprzyrodzonych, które Kościół nazywa "złymi duchami" i ja tam bym się na Waszym miejscu z tego nie śmiał, bo to są naprawdę niezłe tragedie.
Oczywiście panowie naukowcy twierdzą, ze jak Anneliese Michel wyrywała się czterem przytrzymującym ją mężczyznom, to był to skutek przedawkowania leków, a mowa w starożytnych językach spowodowana nadczynnościa któregoś z obszarów mózgu, ale tutaj każdy "wierzy" w co chce.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2014, o 09:35 przez Pquelim, łącznie zmieniany 1 raz.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Lobofc pisze:
Jeżeli gusła i historyjki stawiasz na równi z katolicyzmem... to gratuluję.

Emm... Rodzimowiercy różnych narodów traktują to tak samo poważnie jak Ty traktujesz swoją religię.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Ja mam pytanie: po co klauzula nauczycielom? Co oni robią moralnie niejednoznacznego? Rozumiem aborcję w szpitalu ale belfrowie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

SithFrog pisze:Ja mam pytanie: po co klauzula nauczycielom? Co oni robią moralnie niejednoznacznego? Rozumiem aborcję w szpitalu ale belfrowie?
No żeby nauczyciel biologii nie był zmuszany do nauczania o teorii ewolucji ;)
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

To jak on zdobył mgr? Złamał klauzulę kolejno w podstawówce, liceum i na studiach ;]
Obrazek
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Może się nawrócił dopiero po jakimś czasie i zrozumiał swój błąd, jak Chazan ;)
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Pójdę dziś do szefa i powiem, że sumienie zabrania mi używać pętli for :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Ja też tak zrobię, ale mnie sumienie zabrania usuwać użytkowników z systemu! Mogę ich tylko tworzyć. Niech usuwają Hindusi! (ależ sytuacja pasuje :D )
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

To, że w ogóle będzie można być nauczycielem i katolikiem jednocześnie!

Skoro teraz deklaracja wywołuje taki wielki ból dupy mainstreamu i prof. Środy, to co będzie się działo, jeżeli wpływy ateuszy wzrosną?

Katolicy w Polsce stają się dyskryminowaną mniejszością...

----
Żaba - serio nie widzisz różnicy między pętlą for a katolicyzmem?
Czy sobie po prostu robisz podśmiechujki?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Nie widzę związku sumienia, katolicyzmu i nauczania w szkole. Oświeć mnie proszę.
Obrazek
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5815
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Kreacjoniści wkraczają do polskiej nauki. To tylko świadczy o tym, że Polska ciągle prężnie się rozwija i podąża za USA... :)
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Spytaj się lewicowców, którzy krytykują te klauzule sumienia.
Dokąd to szaleństwo będzie prowadzić?
Może zaraz będą mieli pretensje, że nie można być studentem i jednocześnie być katolikiem. Ba! Duszpasterstwa akademickie stoją w sprzeczności z ideą uniwersytetu! Przecież nauka, przecież postęp, a dla tych ludzi czucie i wiara silniej mówią, niż mędrca szkiełko i oko.

Sztuczne problemy i podziały. Konsekwencja tego, że państwo (a raczej część obecnej klasy politycznej) chce kontrolować każdy aspekt działalności ludzkiej.
----
Jeszcze o prof. Chazanie:
http://tygodnik.onet.pl/wiara/justyna-b ... ybor/909ct
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5009
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Zolt »

chwila, chwila, ale ta klauzula sumienia ma na celu nieprzymykanie oka na palenie w toaletach, picie piwa na zielonej szkole i nastoletnie ciąże, czy też mówienie na historii głównie o tym jak to Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i cała reszta świata B.C. czciła szatana?
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5815
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Czemu to się nazywa klauzula sumienia skoro na każdym kroku słyszę religia, katolicy etc.? Sumienie=religia czy może tu chodzi o sumienie religijne albo inny tego typu twór?
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Lobofc pisze:
Katolicy w Polsce stają się dyskryminowaną mniejszością...
Pytanie bez sarkazmu:

Skoro wasze statystyki wskazują, że 90 ileś procent Polaków jest katolikami to czemu ciągle powtarzasz, że zaczynacie być dyskryminowaną mniejszością ? (mam wrażenie, że już któryś kolejny raz widzę Twoją wypowiedź w podobnym do powyższego tonie)
ODPOWIEDZ