[na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

... czyli wszystko o grach, konsolach i ustawkach na gry online

Moderatorzy: Zolt, boncek

Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Moje imperium sie rozrasta, bezposrednio po najezdzie awanturnikow wybuchla mi mala wojna domowa o niepodleglosc... Po pierwszej z nich sytuacja wygladala tak:

http://cloud-4.steampowered.com/ugc/374 ... 1925D28CF/

Zwracam wam uwage na okienko z wielkoscia mojego demesne xD Chwile pozniej wybuchla kolejna wojna domowa, znowu ja wygralem i powtorzylem... i w ten sposob na 130 wasali bodaj 60 wymienilem na nowe, bardziej mnie kochajace modele :D Wykorzystalem tez okazje na poniszczenie tytulow ksiestw, jako ze to ja trzymalem wiekszosc prowincji i nie mialem wasali ktorych mogloby to ugryzc, a potem dopiero te prowincje porozdawalem.

Teraz mam chwile oddechu, jako ze wladca mi zmarl i dzieciak objal rzady. Ale wykorzystam sobie ten moment na rozwoj miast i technologii... i zbieranie karmy na kolejne wojny :twisted:
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

http://steamcommunity.com/sharedfiles/f ... =323453551 - moja dziewica :D

Niestety, mój władca zmarł, a Anastazja poszła na inny dwór i już jej nie mam :(
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Nowy odcinek samouczka. Trochę rozmów o wojnie, dziedziczeniu i Starym Testamencie :)

phpBB [video]
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jeszcze nie ma na głównej? ;)

Gdzie mój popcorn...

Na pewno chcesz się chrystianizować? Może jednak zostaniesz przy Pogaństwie Słowiańskim i nawrócisz Europę ;).
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Matthias pisze:Jeszcze nie ma na głównej?
Już jest.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Zauważyłem wczoraj coś dziwnego - jeśli mam księcia-wasala, to nie mogę go przetransferować do mojego króla-wasala... Co nawyżej hrabiów mogę transferować. Wkurzające trochę, jeśli jakiś król-wasal się wkurza, bo brakuje mu jakiegoś księstwa do kolekcji.

Jeden świeżo mianowany król też mi podpadł, bo miałem wszystko ładnie zorganizowane - każdy książę miał swoje de jure, a on wszystko rozbabrał... :P
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Zauważyłem wczoraj coś dziwnego - jeśli mam księcia-wasala, to nie mogę go przetransferować do mojego króla-wasala... Co nawyżej hrabiów mogę transferować. Wkurzające trochę, jeśli jakiś król-wasal się wkurza, bo brakuje mu jakiegoś księstwa do kolekcji.
Nigdy na to nie zwróciłem uwagi. Dziwne.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Ales sie zamotal z Jadwinia :P

Co do modyfikatora z powolanych wojsk - w szczytowej formie dobilem do -89 :D Akurat wtedy tego nei planowalem, ale jest to zajebiste narzedzie jezeli chcesz rewolte wywolac wtedy, gdy jestes na nia gotow zmaiast czekac.

Nie wiedzialem natomiast ze przekraczanie rzeki daje ci jakis modyfikator na morale - z moich doswiadczen na 80% terenow (chyba tylko plains nie ma) broniacy sie ma 10% modyfikatora dodatniego, co jest dosc irytujace. Nie zgadzam sie tez co do twojego podejscia do oblezen - niestety jeszcze w calej grze nie udalo mi sie wygrac wojny bez bitwy miedzy wojskami, puki przeciwnik ma woja (nawet jakies oplakane 600 przeciwko moim 3k) to nie bedzie sie chcial poddac... Mialem raz nawet sytuacje gdzie mialem 99% wygranej, koles mial 2k wojska kontra moje 25k... i zaproponowal mi bialy pokoj...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

To już zakrawa na power gaming :P. Powołać gigantyczną armię, kiedy wszyscy cię kochają, trzymać ją aż wszyscy cię znienawidzą i rozjechać wszystkich tą armią...

Rzeczywiście, czekanie na podbitych ziemiach nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Z reguły i tak mamy w tym momencie więcej wojska niż przeciwnik - ja z reguły kieruję się na stolicę. Po zajęciu stołecznej baronii jest szansa na pojmanie dziedzica, albo małżonki, co znacznie skraca wojnę.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Caspius pisze:Nie wiedzialem natomiast ze przekraczanie rzeki daje ci jakis modyfikator na morale - z moich doswiadczen na 80% terenow (chyba tylko plains nie ma) broniacy sie ma 10% modyfikatora dodatniego, co jest dosc irytujace.
System modyfikatorów terenowych jest cholernie skomplikowany i nie dotyczy tylko morale. Generalnie przechodzenie przez rzekę to ujemny modyfikator do obrażeń zadawanych i otrzymywanych przez stronę atakującą, ale jest on różny dla różnych typów jednostek (i dodatkowo polega zmniejszeniu wraz z rozwojem organizacji wojskowej oraz umiejętności dowódców).

Przykładowo:
Łucznicy przekraczający rzekę mają wyjściowo -10% do zadawanych obrażeń i +5% do otrzymywanych obrażeń.
Rycerze przekraczający rzekę mają -15% do zadawanych obrażeń i +15% do otrzymywanych obrażeń.

Przekraczanie cieśnin daje jeszcze większe negatywne modyfikatory, a prawdziwą tragedią jest lądowanie ze statku, bo tam dochodzi jeszcze modyfikator morale. Oczywiście w miarę rozwoju technologii wojskowej te ujemne modyfikatory ulegają zmniejszeniu.
Caspius pisze: Nie zgadzam sie tez co do twojego podejscia do oblezen - niestety jeszcze w calej grze nie udalo mi sie wygrac wojny bez bitwy miedzy wojskami, puki przeciwnik ma woja (nawet jakies oplakane 600 przeciwko moim 3k) to nie bedzie sie chcial poddac... Mialem raz nawet sytuacje gdzie mialem 99% wygranej, koles mial 2k wojska kontra moje 25k... i zaproponowal mi bialy pokoj...
Nie zrozumieliśmy się. Ja odniosłem chwilową sytuację w grze (przeciwnik unikał bitwy) do tego jak naprawdę wyglądała wojna w średniowieczu. Bo rzeczywiście w średniowieczu bitwy były stosunkowo rzadkie, a wojny rozstrzygały się w trakcie oblężeń. Natomiast w CK2 obydwa elementy są - moim zdaniem - jednakowo ważne.
Caspius pisze:Co do modyfikatora z powolanych wojsk - w szczytowej formie dobilem do -89 :D Akurat wtedy tego nei planowalem, ale jest to zajebiste narzedzie jezeli chcesz rewolte wywolac wtedy, gdy jestes na nia gotow zmaiast czekac.
Ja robiłem to samo, ale w stosunku do pojedynczego wasala. Dobicie jednego gostka do -100 to jest niemal gwarancja, że wypowie posłuszeństwo, nawet jeśli nie będzie miał wsparcia innych feudałów. A potem momentalnie robimy mu z dupy jesień średniowiecza i zagrabiamy jego ziemie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Matthias[Wlkp] pisze:To już zakrawa na power gaming :P. Powołać gigantyczną armię, kiedy wszyscy cię kochają, trzymać ją aż wszyscy cię znienawidzą i rozjechać wszystkich tą armią...

Rzeczywiście, czekanie na podbitych ziemiach nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Z reguły i tak mamy w tym momencie więcej wojska niż przeciwnik - ja z reguły kieruję się na stolicę. Po zajęciu stołecznej baronii jest szansa na pojmanie dziedzica, albo małżonki, co znacznie skraca wojnę.
Alez nie musisz powolywac calej armii - wystarczy ten wasal ktoremu np chcesz odebrac ziemie ;] W ten sposob pozbywam sie ksiestw jedno po drugim. Ja to akurat glownie wykorzystywalem do rozjezdzania stronnictw ktore moga sie stac niebezpieczne - o wiele lepiej jest przedwczesnie wywolac rewolte gdy maja np 70% sily twoich wojsk niz czekac az dobija do 150% - wystarczy lidera stronnictwa wqrwic zeby cale stronnictwo wywolalo wojne
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Alez nie musisz powolywac calej armii - wystarczy ten wasal ktoremu np chcesz odebrac ziemie W ten sposob pozbywam sie ksiestw jedno po drugim.
uwaga na to - ja w chwili obecnej mam bezposrednio podlegajacych mi wasali ok 450... wlasnie ze wzgledu na takie liftingujace zabiegi antyindependystyczne :) w chwili obecnej nie jestem w stanie wprowadzic zad-ne-go prawa na terenie cesarstwa bo wymagane jest 'nienegatywna opinia u wszystkich wasali' czego praktycznie nie da sie osiagnac przy takiej ich ilosci
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Alez nie musisz powolywac calej armii - wystarczy ten wasal ktoremu np chcesz odebrac ziemie ;]
Tak czy inaczej - power gaming. Ble :P

Ja zawsze kombinuję tak, żeby mnie lubili bardziej. Jak chcę kogoś pozbawić ziemi to korzystam z opcji pozbawiania ziemi, a nie uprawiam mobbing...
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Matthias pisze:Tak czy inaczej - power gaming. Ble
Możesz na to patrzeć z perspektywy średniowiecznego władcy. Przecież takie przypadki, kiedy król prowokował pojedynczego wasala wcale nie były takie rzadkie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Masz jakiś konkretny przykład na myśli? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić przypadek, w której wasal z 3 tyś. armią rzuca się na władcę z 30 tyś. armią tylko dlatego, że ten mu wojska przytrzymał...

Moim zdaniem takie praktyki też powinny wywoływać negatywną opinię u innych wasali - przecież to nie jest tajemnica, co robi król, prawda? W takiej sytuacji wasal raczej uruchomiłby intrygi na króla, albo na wspomnianą armię, żeby jej liczebność zmniejszyć. Jest ona jego kosztem, więc jak przestanie płacić, to się rozejdą, albo morale spadnie do 0.

Jak dla mnie - ewidentne wykorzystywanie niedoskonałości silnika = power gaming :P
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Matthias pisze:Masz jakiś konkretny przykład na myśli? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić przypadek, w której wasal z 3 tyś. armią rzuca się na władcę z 30 tyś. armią tylko dlatego, że ten mu wojska przytrzymał...
Sorry, że pierwszy przykład nie będzie ze średniowiecza, ale od razu nasunął mi się przypadek Juliusza Cezara. Na wniosek Pompejusza Senat przyjął prawo uniemożliwiające mu ubieganie się o urząd konsula (co w praktyce, ze względu na rzymskie cursus honorum degradowało Cezara do roli zwykłego obywatela) i znieważył jego posłów. Pompejusz liczył na to, że Cezar ogłosi bunt, ale nie docenił jego talentów dowódczych.

A jeśli chcesz coś ze średniowiecza, to niezły jest przykład wojewody Masława. Po zawarciu rozejmu z Kazimierzem Odnowicielem Masław był nadal zbyt popularny, aby można mu było ot tak zrobić krzywdę. Dlatego właśnie Masław został sprowokowany do następnego buntu, w okolicznościach znacznie lepiej przez Kazimierza kontrolowanych. No i z tego co pisze Kadłubek Masławowi odejść z tego świata pomógł jakiś zdrajca, co już jednak w państwie wcale takiego wielkiego oburzenia nie wywołało.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

DaeL pisze:
Matthias pisze:Masz jakiś konkretny przykład na myśli? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić przypadek, w której wasal z 3 tyś. armią rzuca się na władcę z 30 tyś. armią tylko dlatego, że ten mu wojska przytrzymał...
Sorry, że pierwszy przykład nie będzie ze średniowiecza, ale od razu nasunął mi się przypadek Juliusza Cezara. Na wniosek Pompejusza Senat przyjął prawo uniemożliwiające mu ubieganie się o urząd konsula (co w praktyce, ze względu na rzymskie cursus honorum degradowało Cezara do roli zwykłego obywatela) i znieważył jego posłów. Pompejusz liczył na to, że Cezar ogłosi bunt, ale nie docenił jego talentów dowódczych.

A jeśli chcesz coś ze średniowiecza, to niezły jest przykład wojewody Masława. Po zawarciu rozejmu z Kazimierzem Odnowicielem Masław był nadal zbyt popularny, aby można mu było ot tak zrobić krzywdę. Dlatego właśnie Masław został sprowokowany do następnego buntu, w okolicznościach znacznie lepiej przez Kazimierza kontrolowanych. No i z tego co pisze Kadłubek Masławowi odejść z tego świata pomógł jakiś zdrajca, co już jednak w państwie wcale takiego wielkiego oburzenia nie wywołało.
zawsze bylem noga z historii i nie znosilem calego tematu ale twoje ciekawostki czytam bardzo chetnie :D
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

DaeL, piękne przykłady intrygi, ale nijak się mają do trzymania wojsk wasalnych przez króla. Utwierdzasz mnie tylko w przekonaniu, że silnik gry ma lukę, jeśli chodzi o prowokowanie wasali. Powinno być tak, że odpalasz intrygę, albo opcje dyplomatyczną pt. prowokuj wasala, która może się nie udać - np. jakiś inny wasal jest zbulwersowany i przyłącza się do prowokowanego, albo twój spisek wychodzi na jaw i dostajesz -20 do relacji ze wszystkimi, albo trait evil schemer czy coś takiego.

Cały czas uważam, że to jest power gaming, bo pozwala wywołać bardzo pozytywny efekt ze skutecznością bliską 100% bez żadnych konsekwencji, które w świecie rzeczywistym były prawdopodobne.

Pięknem tej gry jest to, że każdy gra w nią jak chce, nie ma określonych celów itd, więc nie widzę w tym nic złego. Aczkolwiek dla mnie, z RPG-owego punktu widzenia taka praktyka jest niefajna :P.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ostatni devdiary do Charlemagne'a: http://forum.paradoxplaza.com/forum/con ... The-Tribes

Wywraca do góry nogami grę barbarzyńcami... I dobrze :D - to będzie moja następna kampania. Jeszcze nie wiem, czy jakimś plemieniem Słowiańskim, czy Romuva...
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Heh, wlasnie dostalem event ze moja zona stala sie stara i nieatrakcyjna i zebymn se wzial kochanke... gdzie opcja do wyboru bylo "no, adulatery is sin". Rozumiem ze te 5 konkubin ktore sobie wzialem przy okazji sie nie liczy :o

Matthias - ale przeciez obrazanie wasali to jedna z mechanik gry - ten sam efekt mozesz osiagnac chociazby nadajac komus tytul blazna, albo zdejmujac jakikolwiek tytul honorowy z niego... czy tez przeciagajac nauke dzieciaka do kogo innego - sposobow jest naprawde mnostwo. Wyciaganie wojska ma jedynie ta przewage, ze powolujesz wojsko i czekasz 20 minut na osiagniecie efektu, zamiast przez 10minut zonglowac tytulami.

Juz pomijam fakt ze jednym z ogromnych przeoczen tej gry jest przycisk "demand religious conversion" - co z tego ze dupek sie nie zgodzi, jezeli mi powie nie to powinienem dostac mozliwosc wywolania swietej wojny -.-
Ostatnio zmieniony 8 października 2014, o 21:24 przez Caspius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Caspius pisze:jezeli mi powie nie to powinienem dostac mozliwosc wywolania swietej wojny -.-
Wiesz, jeśli masz zakres władzy królewskiej (crown authority) na poziomie średnim albo wyższym, to możesz innowiercom odbierać ziemie nie wzniecając sprzeciwu innych wasali. Także to poniekąd pełni taką rolę.

A swoją drogą to patrzę na ten topic i widzę, że CK2 staje się powoli najpopularniejszą grą na forum :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Po prostu nie rozumiem wylaczania opcji zrobienia czegos tylko dlatego ze "XXX will not accept your offer"...

Dodatek do poprzedniego ranta: spieprzyli teraz tez z rewoltami - jedna z opcji mapy bylo "revolt risk" - teraz caly kraj mam zielony a rewolty co chwila wyskakuja, dzieki czemu marshala "suppress revolts" yest teraz kompletnie bezuzyteczne

Za to jako comic relief - moj brat krol Bengalii wyslal mi juz 3 razy oferte, zeby jego syna ozenic z moja corka... >.> Najbardziej mnie boli teraz ze pewnie niedlugo bede musial mu ustapic i zaczac uskuteczniac chow wsobny - wszystkich krolow indyjskich juz podbilem, a muzulmanie nie chca sie zenic z innowiercami :(
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

No to ja mam inny comic relief - mój obecny władca spłodził 5 dzieci, w tym trójkę geniuszy (także obecny dziecic), żona zmarła, więc na wszelki wypadek chciałem znaleźć sobie jakąś po 45-tce (chociaż on sam ma około 30 :D). Znalazłem idealną kandydatkę - 24 Stewardship. Poszedł ślub, wszystko pięknie, ale tak patrzę - jest strzałeczka, że miała innego męża. Z ciekawości patrzę kto to - a to jego ojciec... Ożeniłem moją postać z macochą...
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Aedipus Rex
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Wlasnie odkrylem opcje "autoinvite to plot"... gdzie ja moglem wyciagnac max ~30% sily intrygi, tak zalaczylem tego automata... w ciagu 5 sekund do intrygi dolaczylo chyba 40 ludzi, sila intrygi dotarla do 500%, a ja dostalem eventa.... Nie moglem uwierzyc ze to tak wyszlo, wiec wzialem jeszcze raz tego uzylem i dostalem powtorke z rozrywki :o Nie wiem dlaczemu tak sie dzieje, ale dzieki temu wreszcie udalo mi sie gravelkind usunac z krolestwa bengalii, dzieki czemu wszystkie tytuly krolewskie zostaja przy mnie... niemniej, mam podejrzenie ze ta opcja jest lekko zbugowana ...
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4849
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

gluipie pytanie ale jako poganin jest tylko gravelkind jako dziedziczenie?
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Musisz zreformowac religie zanim bedziesz mogl zmienic sposob dziedziczenia
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Wlasnie odkrylem opcje "autoinvite to plot"... gdzie ja moglem wyciagnac max ~30% sily intrygi, tak zalaczylem tego automata... w ciagu 5 sekund do intrygi dolaczylo chyba 40 ludzi, sila intrygi dotarla do 500%, a ja dostalem eventa.... Nie moglem uwierzyc ze to tak wyszlo, wiec wzialem jeszcze raz tego uzylem i dostalem powtorke z rozrywki Nie wiem dlaczemu tak sie dzieje, ale dzieki temu wreszcie udalo mi sie gravelkind usunac z krolestwa bengalii, dzieki czemu wszystkie tytuly krolewskie zostaja przy mnie... niemniej, mam podejrzenie ze ta opcja jest lekko zbugowana ...
To dosyć proste. Ręczny invite dotyczy tylko dworu, na którym urządzasz intrygę. Autoinvite pozwala zapraszać do spisku również ludzi spoza tego dworu. Minus oczywiście istnieje. Większość postaci spoza tego dworu dodaje bardzo mały bonus do spisku, a jest też zasada, że postacie z mniejszym bonusem do spisku częściej się wygadują. Dlatego używając autoinvite'a jednocześnie łatwiej zebrać ludzi do spisku, ale też łatwiej sprawić, że spisek zostanie wykryty.
Razorblade pisze:gluipie pytanie ale jako poganin jest tylko gravelkind jako dziedziczenie?
Trzeba reformować religię Słowian (musisz kontrolować trzy święte miejsca słowiaństwa, a reszta musi być w rękach innych Słowian - o ile to dobrze pamiętam).


Jest nowa część samouczka. Tym razem narracja dograna po nakręceniu samego materiału. A sam materiał wideo jest przyspieszony. W ten sposób 45 minut nagrania zmieściło się w 25 minutach filmu. Czekam na opinie.

phpBB [video]


Tak BTW dzisiejszy odcinek sponsorowały zwroty "jeśli się nie mylę" i "spuścić manto". Sorry.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Hmmm... nie mialem pojecia ze wojska najemne nie zaliczaja sie do "raised levies"... :o

Drugie pytanie - dlaczego nie zajales tej prowincji ktora wczesniej prusowie podbili? przeciez gdy ktos inny podbije terytorium, a ty potem wejdziesz na jego teren to twoj podboj tez jest mozliwy, a nawet znacznie latwiejszy.

Trzecie - dostajesz jakis bonus z wypuszczanai wojsk na twoich terenach? Wydaje mi sie ze o tym mowiles gdzies wczesniej ale nie pamietam, a sam nigdy tego nie praktykowalem.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Caspius pisze:Hmmm... nie mialem pojecia ze wojska najemne nie zaliczaja sie do "raised levies"...
Nie zaliczają się. I drużyna (retinue) też się do raised levies nie wlicza. Dlatego właśnie tak ważny jest dodatek Legacy of Rome.
Caspius pisze:Drugie pytanie - dlaczego nie zajales tej prowincji ktora wczesniej prusowie podbili? przeciez gdy ktos inny podbije terytorium, a ty potem wejdziesz na jego teren to twoj podboj tez jest mozliwy, a nawet znacznie latwiejszy.
Chodzi Ci chyba o tę ostatnią wojnę z Kuronianami. Nie mogłem zająć tych ziem, bo zajęli je Litwini, z którymi wtedy nie byłem w stanie wojny (oni toczyli wojnę obronną). Gdyby Litwini walczyli o to hrabstwo, to owszem, mógłbym je odbić. Ale nie w sytuacji gdy oni się bronią.
Caspius pisze:Trzecie - dostajesz jakis bonus z wypuszczanai wojsk na twoich terenach? Wydaje mi sie ze o tym mowiles gdzies wczesniej ale nie pamietam, a sam nigdy tego nie praktykowalem.
Chodzi Ci o rozwiązywanie levies? Bo tak, generalnie jeśli rozpuszczasz je na terytorium innego państwa (nawet gdy wojna jest skończona), to część nie wraca do domu :) Nie dotyczy to najemników, których można rozwiązywać gdzie się chce.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ładnie z nimi pojechałeś :D. Cały czas nie mogę przeboleć, że będziesz chrzcił Polskę :P.

Jeśli dobrze zauważyłem, to Prusowie podbili Litwinów, ale wódz Prusów ustawił tytuł Litewski jako główny.

Szkoda, że nie wybrałeś casus belli "podbój Litwy" - zdobyłbyś chyba dużo więcej, jeśli się nie mylę.

Zaspojlerujesz, czy będzie coś więcej o opcjach intrygi i jak je wykorzystywać? Całe te uczty, polowania, turnieje...

Co do auto-invite - przejechałem się na tym kilka razy, tak jak DaeL pisał - praktycznie zawsze się ktoś wygada...
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

W moim pryzpadku dostawalem eventa zanim ludzie skonczyli odpowiadac na zaproszenia, so...
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Ładnie z nimi pojechałeś . Cały czas nie mogę przeboleć, że będziesz chrzcił Polskę .
Za dużo roboty z reformowaniem pogaństwa. A zmieniając religię mogę bardzo szybko wprowadzić inne zasady dziedziczenia.
Matthias pisze:Jeśli dobrze zauważyłem, to Prusowie podbili Litwinów, ale wódz Prusów ustawił tytuł Litewski jako główny.
Faktycznie, chyba właśnie tak było. To by miało sens, bo Prusowie wygrywali w tej wojnie.
Matthias pisze:Szkoda, że nie wybrałeś casus belli "podbój Litwy" - zdobyłbyś chyba dużo więcej, jeśli się nie mylę.
To jest właśnie najśmieszniejsze. Nie mogłem wybrać tego casus belli, bo technicznie rzecz biorąc nie wypowiedziałem im wojny. Ja walczyłem o ziemie Jaćwingów, Prusów i Kuronian. Z Litwinami wojny wynikły przypadkiem. Za pierwszym razem - bo też wypowiedzieli wojnę Jaćwingom, a za drugim - bo państwa Prusów i Litwa się połączyły.

Myślę też, że zachowam sobie to casus belli na podbój litewskich Prus. Wyrąbę sobie w ten sposób drogę do Bałtyku.
Matthias pisze:Zaspojlerujesz, czy będzie coś więcej o opcjach intrygi i jak je wykorzystywać? Całe te uczty, polowania, turnieje...
W zasadzie nie ma tu zbyt dużo do spoilerowania, bo odcinki jeszcze nie nakręcone. Ale mam w tej chwili dorosłego syna, także następny odcinek będzie o małżeństwach, intrygach i takich tam :) Plan jest taki, żeby zaprezentować przejmowanie państwa przez małżeństwo, więc na pewno w grę będą wchodzić liczne morderstwa i przekupstwa :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Chyba Mongołowie mi się zabugowali... Złota Horda przyszła i nic nie podbija. Siedzą na swoich złotych tyłkach i tyle.
Zorientowałem się, że w ogóle są, bo sprzymierzyli się niestety z Ilkhanatem, akurat wtedy jak zajmowałem Armenię... Na szczęście przyjęli biały pokój, bo ich 70k wojska rozjeżdżało moje 50k wojska w kilka chwil, pomimo bonusów za góry...
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4849
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

DaeL pisze:Trzeba reformować religię Słowian (musisz kontrolować trzy święte miejsca słowiaństwa, a reszta musi być w rękach innych Słowian - o ile to dobrze pamiętam).
blisko - 3 swiete u Ciebie i 50% znaczenia religii albo 5 swietych u Ciebie ;)
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

wygodniej wgramolic sie w chrzescijanstwo tez ze wzgledu na benefity wynikajace z krucjat - poganstwo nie ma takiej opcji niestety

poza tym manewry z antypapiezem i wojna o stolice apostolska tez dodaja paru smaczkow
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4849
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

Hmmm... a mo wlasnie pojawil sie komunikat ze beda "krucjaty pogan" - chociaz nie wiem o co chodzi ;)
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

swiete wojny to chyba uniwersalna mechanika - kazda religia moze takie cos uzyc

krucjata to troche inny mechanizm - papiez wywoluje krucjate np na, zalozmy hipotetycznie, islamskie cesarstwo wschodniorzymskie :)
dolaczaja hurtem wszystkie panstwa chrzescijanskie i spuszczaja cesarstwu lomot, jezeli np. krolestwo wloch przylozylo sie w % najbardziej do tego zwyciestwa, to cale cesarstwo wpada w posiadanie biezacemu krolowi wloch

takie szybkie zdobycie takiej ilosci terenu nie jest mozliwe w swietej wojnie.. wtedy bijesz sie o najwyzej ksiestwo chyba
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4849
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

Nie nie nie... pojawil mi sie komunikat wlasnie o krucjatach i jihadach i ze teraz poganie tez moga cos takiego organizowac... nie wiem - zobacze ;)
Awatar użytkownika
Cherryy
Biedaklasa Manager
Posty: 2714
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Cherryy »

DaeL, wstaw szósty odcinek na stronę :P
Since 2001.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Cherryy pisze:DaeL, wstaw szósty odcinek na stronę
Wstawię we wtorek. Wcześniej musi pójść inny materiał, żeby nie było dwóch samouczków pod rząd :)
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

Swiete wojny to uniwersalna mechanika, ale dla kazdej religii dziala deko inaczej. Przykladowo swieta wojna dla katoli zajmuje cale krolestwo poganskie naraz, i poganie moga sie przed tym uchronic poprzez przejscie na twoja religie. Buddyjska swieta wojna jest tylko o prowincje (nie mylic z wojna o podporzadkowanie), a przynajmniej tak to wyglada u mnie. Nie mam mozliwosci wywolywania zadnych krucjat ani innych takich. Jednym z glownych roznic jest tez to, ze poganie nie maja centralnego przywodcy duchowego tylko swietych, i jak narazie nie zauwazylem zeby byli oni czyms wiecej niz tylko figurantami...

Moja mapa wyglada tymczasem tak:
http://cloud-4.steampowered.com/ugc/374 ... 3FC6C6A62/

Jak widac, mam tylko 3 sasiadow - Ikhanat, ktory powoli sie rozpada od jakiegos czasu, Egipt, ktory jest wybitnie wqrwiajacy i Bizancjum, ktore zawitalo tu dopiero niedawno, wywlegajac ziemie od egipcjan. Niby wydzieram im prowincje po prowincji, ale jest to proces bardzo powolny. Podboj przez malzenstwo tez nie wchodzi w gre - jestem w koncu "infidel" i moge sie tylko zenic po indyjsku >.>

Z imperium Indii tez wiaze sie pewien zabawny incydent... Podbilem sobie imperia Bengalskie, Deccan i Rajastan, wszystkie krolestwa okoliczne tez... a tu mi pisze ze krolestwo Rajastanu nalezy do kogos innego... rozgladam sie po mapie, nigdzie zadnego krola nie ma i se mysle wtf? po paru minutach mnie olsnilo i przyjrzalem sie swoim prowincjom i voila! znalazlem ninja krolowa, nie posiadajaca zadnej prowincji, tylko po 1 miescie w 7 prowincjach rozsianych po calym moim imperium :o Normalnie tak sie schowala ze przez 200lat odkat mialem te 3 imperia podbite sobie tam zyli i nawet nie wiedzialem ze tam sa rofl.
Przy okazji odkrylem przeszlo 20 niezaleznych miast rozsianych po moim panstwie :spy: No idea how they got there, no ale coz. Wywolalem naraz 20 wojen i sama druzyna ich szybko podbilem, stworyzlem sobie pojedyncze megaimperium Indii... po czym ze zdziwieniem zauwazylem, ze stracilem 1 prowincje. Dlaczego? nie wiem, musialem ja od nowa podbijac, tak jakby ostatnia wojna wogole nie miala miejsca :o

Teraz pytanie do was bo mi sie inwencja konczy - mam nadmiar kasy. Ale taki fest, na screenie jest tylko 9k, ale to dlatego ze zaczalem dzielic sie bogactwem z wasalami zeby mi dzieciaka bardziej lubili, jako ze niedawno wladze przejal. Wszystkie moje prowincje w calym imperium maja sloty zabudowane, moje prowincje maja tak 90% ulepszen tez juz wybudowane i wlasciwie jedyne co mnie blokuje to spread mojej technologii... I nie mam pomyslu na co mialbym ta kase wydawac :/ Jakies pomysly macie?

Druzyna juz maksymalna jaka na te chwile moge miec, zreszta juz od dawien dawna nie wykorzystuje nawet wlasnych levies do wojen, wystarcza mi druzyna... o wasalach nie wspomne, nie pamietam juz kiedy ostatni raz ich wzywalem.

Technologia - ekonomiczne technologie wynalezione 100%, kulturowe 90%.... a wojenne 40 :spy: nie wiem dlaczego, ale jak na pozostale dwie technologie mam po 11 przyrostu, tak na wojenne mam 1. Cos specjalnego trzeba budowac zeby to przyrastalo szybciej?

No i wracajac do podbojow, znacie jakis inny jeszcze sposob gdy malzenstwa mam zablokowane (bo ja chce buddyzm szerzyc, a nie sie nawracac tylko po to zeby ludzi podbijac) a opcja z subjugation mi sie nie pojawiala tez juz nie pamietam od kiedy?
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Te niezależne miasta można wyhaczyć, jak widzisz obcy herb na mapie, tylko musisz przybliżyć odpowiednio blisko (tak, żeby było widać nazwy prowincji, a nie państw).

Moje państwa nigdy nie są aż tak bogate. Z reguły jak uzbieram 1k to czuję, że pływam w kasie, ale i tak starcza to na 1-2 upgrade'y... Do technologii wojennych przydaje się Marshall, którego ustawiasz w prowincji stołecznej i daje on sporego plusa do technologii. Poza tym chyba uniwersytet w mieście też chyba daje do pracy nad technologiami (możesz budować upgrade'y w miastach, nawet jeśli rządzi nim podległy bezpośrednio Tobie burmistrz).

Za taką kasę możesz np. masowo morderców wysyłać i patrzeć jak giną ważne dynastie ;).
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Technologia - ekonomiczne technologie wynalezione 100%, kulturowe 90%.... a wojenne 40 nie wiem dlaczego, ale jak na pozostale dwie technologie mam po 11 przyrostu, tak na wojenne mam 1. Cos specjalnego trzeba budowac zeby to przyrastalo szybciej?
mialem to samo.. od dawna mam wynalezione wszystkie technolgoie ekonomiczne i kutlurowe a wojenne ida jak krew z nosa.. nie wiem czemu tak sie dzieje
marshall stoi w stolicy i mysli ale chyba do szabelki mu bardziej niz do naukowstwa :/

tez mialem tez klopot z tymi niezaleznymi miastami/swiatyniami/zamkami.. ciezko je wyhaczyc jak potrzeba jakis tytul stworzyc.. jak odbudowywalem cesarstwo rzymskie to 2 dni spedzilem na poczukiwaniu miast ktore po cichutku nie uznaly mojego zwierzchnictwa po calej euroazji.. przydalaby sie jakas forma wylistowania tych miast w prowincjach ze wskazaniem komu podlegaja
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Caspius pisze:No i wracajac do podbojow, znacie jakis inny jeszcze sposob gdy malzenstwa mam zablokowane (bo ja chce buddyzm szerzyc, a nie sie nawracac tylko po to zeby ludzi podbijac) a opcja z subjugation mi sie nie pojawiala tez juz nie pamietam od kiedy?
Chodzi Ci o inny sposób na stworzenie casus belli? Zapraszasz na swój dwór obcokrajowca z roszczeniem do jakiejś ziemi, czynisz z niego swojego wasala (tzn. dajesz mu jakieś hrabstwo), a potem wypowiadasz wojnę w ramach jego roszczenia. Jest tylko jeden warunek - musisz mieć zakres władzy królewskiej co najmniej na poziomie średnim, w przeciwnym wypadku po wygranej wojnie te ziemie nie wejdą w skład Twojego państwa.
Technologia - ekonomiczne technologie wynalezione 100%, kulturowe 90%.... a wojenne 40 nie wiem dlaczego, ale jak na pozostale dwie technologie mam po 11 przyrostu, tak na wojenne mam 1. Cos specjalnego trzeba budowac zeby to przyrastalo szybciej?
Nie wiem jak to wygląda w Indiach, ale u chrześcijan są odpowiednie budynki w miastach i opactwach. Możesz je budować w wasalnych baroniach, które leżą na terenie Twoich hrabstw. Niby trochę boli inwestowanie w infrastrukturę wasala, ale naprawdę pomaga. Poza tym oczywiście wojewoda (marshal) może być oddelegowany do prac nad technologią wojskową.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Caspius »

No wlasnie w tym sek ze sa budynki do technologii ekonomicznych (uniwersytety w miastach) i kulturowych (church school w swiatyniach) ale nie ma zadnego takiego budynku w zamkach :/ Stad te technologie wojskowe takie cienkie.
Chodzi Ci o inny sposób na stworzenie casus belli?
Chodzilo mi raczej o jakas szybsza forme podboju - na chwile obecna lece na swietych wojnach, coprawda na 3 fronty ale jakos to idzie (normalne jak nauczyciel przy zarobku xD)
Do technologii wojennych przydaje się Marshall, którego ustawiasz w prowincji stołecznej i daje on sporego plusa do technologii.
Marshall et al. daja plusa do technology spread, nie do wynajdywania.
Z reguły jak uzbieram 1k to czuję, że pływam w kasie, ale i tak starcza to na 1-2 upgrade'y...
Nie inwestujesz w prowincje ;] Rozbudowywuj castle town (kazdy poziom to +3golda na miesiac) i po chwili dojdziesz do tego co ja mialem - juz przy 5 prowincjach gdzie kazda daje 13-15g przychodu bedziesz mial az za duzo. Ja teraz 1k golda dostaje w przeciagu gierczanego pol miesiaca, czyli rzeczywistych 15s (albo 2m jesli akurat autosave pojdzie :maruda: ) Na chwile obecna mam 11 prowincji kazda 25g, wiec wszelkie opodatkowanie wasali juz mi zwisa, zazwyczaj w okolicach 16k zaczynam znowu rozsylac prezenty zeby uniknac problemow pozniej - swoja droga, przydalby sie jakis guzik pod tytulem "wyslij prezent wszystkich uczestnikom tej frakcji :alien:
Te niezależne miasta można wyhaczyć, jak widzisz obcy herb na mapie, tylko musisz przybliżyć odpowiednio blisko (tak, żeby było widać nazwy prowincji, a nie państw).
Jak sie ma 250 wasali to nie wyczaisz czy ten herb co go widzisz jest twojego wasala czy obcy :P stad trzeba patrzec jeden po drugim.

Wlasnie wypowiedzialem wojny jednoczesnie Ikathanacie, Egiptowi i Imperium Bizantyjskiemu... nie musialem nawet ruszac wojsk wasali. Troche deprymujace... Teraz prowadze wojny w taki sposob xD
http://cloud-4.steampowered.com/ugc/374 ... 38BA5F0AF/
Poniewaz wszystkie te tereny to gory, to wszystkie oddzialy ponad 15k maja 15% atrycji, a moje 11k woja z dobrymi dowodcami rownowazy ok 16k wojska... zazwyczaj po jednym zfailowanym ataku przeciwnik wyciaga wszystkie rezerwy w jeden oddzial... a ja wycofuje sie jednym oddzialem, czekam az mu tak 30% umrze. W tym momencie zazwyczaj mam go otoczonego, i nagle atakuje go 60k woja :D
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Jak sie ma 250 wasali to nie wyczaisz czy ten herb co go widzisz jest twojego wasala czy obcy :P stad trzeba patrzec jeden po drugim.
the struggle is real
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7374
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ulepszyłem kilka Castle Towns i póki mam co upgrade'owac, to kasa szybko schodzi. Mam teraz ok 70/mc. Z tym, że podatki miejskie mam na medium, czy high (przedostatni) najwyższy.

Miałem dwie dziwne sytuacje:

Wasal wasala się zbuntował, więc nie mogę pomóc, ale wasal-król sobie radzi. Aż tu nagle podpisuje pokój i zbuntowany książę wygrywa i ląduje poza moim imperium :O. Jak to możliwe?

Król Rusi wypowiedział Świętą wojnę Tatarom. Wysłałem moją drużynę na pomoc, wchodzę w dyplomację i ... Klops! Okazuje się, że nawet pomimo więzów krwi nie mogę się przyłączyć do świętej wojny :( Jako że horda Mongołów się ostatnio przechrzciła na reformowane Tengri, to przyszli Tatarom z pomocą i rozjechali mojego wasala...:(
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4849
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

Wasal wasala się zbuntował, więc nie mogę pomóc, ale wasal-król sobie radzi. Aż tu nagle podpisuje pokój i zbuntowany książę wygrywa i ląduje poza moim imperium :o. Jak to możliwe?
mialem dokladnie taka sama sytuacje...
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Wasal wasala się zbuntował, więc nie mogę pomóc, ale wasal-król sobie radzi. Aż tu nagle podpisuje pokój i zbuntowany książę wygrywa i ląduje poza moim imperium . Jak to możliwe?
Jakie było casus belli?

A tak z innej beczki - nie wiem czy oglądaliście trailery do CK2. Są po prostu genialne. Szczególnie The Old Gods mnie rozbroiło.

https://www.youtube.com/watch?v=Y53_GV2aAg8
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
ODPOWIEDZ