Ukraina

... czyli Toksyczne Gøwno®

Moderatorzy: boncek, Zolt, Turtles, DaeL

Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Halaster pisze:No ja trochę nie kupuję tego argumentu z obłudą i hipokryzją - to się chyba nazywa "whataboutism" :). Czy nie powinniśmy równać w górę zamiast w dół?

Co mam na myśli - czy faktycznie to, że nie reagujemy/nie reagowaliśmy na podobne wydarzenia w Iraku, Syrii, Jemenie etc. powinno nam odbierać prawo do reagowania teraz? No bo idąc tym tokiem rozumowania nigdy nic się nie zmieni, bo przecież to hipokryzja teraz reagować jak poprzednio palcem się nie kiwnęło. Może raczej powinniśmy się zastanowić nad przeszłymi decyzjami i zmienić swoje postępowanie? Niech to będzie nauczka dla nas, może część z nas następnym razem zachowa się inaczej?
O to to!
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5637
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Yup.

Nie przyjmujesz Ukraińców - jesteś chuj

Przyjmujesz? To jesteś chuj hipokryta.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Wow. Przeszlismy od durnego bojkotu nierosyjskiej firmy do pomocy uchodzcom. Dzieki, myslalem ze gadamy na serio. A teraz ide do Decathlonu zabic kilku ukraincow wraz z pracownikami skoro wchodzimy na taki poziom dyskusji...

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

LLo, w tej Norwegii to wkoło same chuje. Jak dajesz radę? :P
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6403
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Nie mam dość energii, żeby zabierać głos w dyskusji na temat sankcji i bojkotu konsumenckiego. Chciałbym jednak poruszyć pewien wątek, który często powraca w dyskusji na temat hipokryzji i który, o zgrozo, równie często używany jest w poważnej dyskusji co rzucany jest przez śmierdzących facebookowych ruskich trolli. To jest nieśmiertelne "A CO ROBIŁEŚ/CZEMU NIE PROTESTOWAŁEŚ JAK NATO BOMBARDOWAŁO SERBIĘ, ROZWALAŁO IRAK (....)WOJNA W LIBII (...)WOJNA W SYRII (....) itd.

Zupełnie szczerze pisząc to nie pamietam, co robiłem jak NATO bombardowało Serbię ani co wówczas na ten temat myślałem. Większość użytkowników forum to wtedy była chyba dziećmi (wiadomo, ja już nie :D) Na pewno bardzo długo potem miałem przekonanie o krzywdzie narodu serbskiego. Długo towarzyszyło mi zażenowanie z naszego (rządowego) ochoczego uznania państewka w Kosowie. Z tego co pamietam to raczej były to przemyślenia większości Polaków, którzy do Serbów zawsze mieli sympatię, chociażby mając w pamięci jugosłowiański hymn i podobną historię pod obcymi zaborami. Natomiast teraz oceniając to na chłodno, to widzę, że wielu Serbów to tacy Rosjanie Bałkanów - tam nikt nigdy nie był święty i nikt nigdy nie był winien całemu złu ale Serbowie naprawdę zatrzymali się mentalnie w czasie, zupełnie jak Ruscy. Więc teraz tych bombardowań jakby żałuję już trochę mniej. Natomiast Kosowo to był syfiasty pomysł, dający na dodatek nieustanne preteksty do rożnych akcji jak z Donbasem chociażby. Natomiast nie do końca dostrzegam tutaj analogię w możliwych ludzkich reakcjach, tzn. co niby mieliśmy wtedy bojkotować, skoro polski rząd uznał Kosowo - miałem nie kupować paliwa na Orlenie czy co? :)

Bliski Wschód, Afganistan - te wszystkie akcje były wymierzone jednak w konkretną siłę (Saddam, talibowie) a chyba najbardziej cyniczny i zdroworozsądkowy komentator nie postawi w jednym szeregu demokratycznie wybranego rządu Ukrainy z ludźmi gazującymi Kurdów albo kamieniującymi kobiety za bycie zgwałconą. Nawet jeśli prawdziwe intencje interwentów były zupełnie inne (ropa) Oczywiście rykoszetem dostawali cywile, coraz bardziej i bardziej i te wojny stawały się z czasem coraz bardziej brudne i zyskowne ale znowu nie mogę sobie przypomnieć w polskim społeczeństwie jakiegoś hurrapoparcia dla całej irackiej awantury. Afganistan zaś wydawał się sensownym przedsięwzięciem, dopóki nie dotarło do nas, że większość ludzi naprawde chce tam żyć w XIX wieku i nie ma się co z tym szarpać.

Syria, Libia to już w ogóle inna bajka bo jednak przede wszystkim były i są to wojny domowe, których zwyczajnie Polacy nie rozumieli i nie rozumieją. Akurat Syria to w ogóle kiepski przykład bo stroną mocno zaangażowaną w podsycanie konfliktu i wspieranie "swojego sukinsyna" była Rosja.

Myślę, że nie ma się co wstydzić takiego podejścia, że nas coś nie obchodzi. Jeśli coś dzieje się daleko i dotyka ludzi, z którymi nie odczuwamy żadnej więzi to jest to naturalne zachowanie. Sorry, taki mamy klimat. Nie da się z tego zrobić przytyku. Arabów jest kilkaset milionów, żyją w państwach biednych ale też i nowoczesnych i bardzo bogatych i było dość ludzi do tego, żeby Syrią się martwić i w syryjski temat angażować. My teraz pomagamy Ukraińcom, bo to jest tu, teraz, obok nas i nie zastanawiamy się, co w sprawie Ukrainy zrobi Oman albo ZEA. Myślę, że przeciętny Argetyńczyk też może mieć to w dupie i nie do końca nawet rozumieć o co chodzi. Świat jest za wielki i zbyt złożony, żeby myśleć o wszystkim, angażować się we wszystko.

Podsumowując - nawet jeśli nic nie zrobiłem jak NATO rozwalało Irak to nie znaczy, że nie powinienem się angażować w taki czy inny sposób w sprawę Ukrainy albo, że brak protestowania wówczas odbiera mi prawo do protestowania teraz.

Nie piszę tego do konkretnej osoby na forum, to bardziej przemyślenie na temat pewnego powracającego w różnych dyskusjach motywu.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Tak, wiem. Jestem durnym ruskim trollem, bo znow z kwestii "durnego bojkotowania" i wyzywania polskich pracowników firmy francuskiej robi sie temat "pomagania uchodzcom". No przecież to to samo. Yup.


Aha - hipokryzje mam zamiar nazywac hipokryzja. Nie mam z nia problemu, bo sam jestem hipokryta i na wiele rzeczy mam wyjebane, nawet jesli nie powinienem. Tylko nie mam problemu z przyznaniem tego i nie zamierzam sie obruszac ze ktos mi na to zwraca uwage, dorabiajac ideologie jak to dzieki temu swiat zmieniam.


Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Generalnie Voo ma rację, (choć co do Serbii i bezprawnej interwencji wojskowej przez miłujące praworządność kraje UE będące w NATO mam inne zdanie), ale dorzucę tylko, że większość ludzi bojkotujących nawet sobie nie zdaje sprawy z cynizmu globalnych graczy i jak ich odruch serca jest przez tych graczy wykorzystywany. Na co ja po prostu nie mogę patrzeć bez emocji.
A najsmutniejsze jest, że jak ktoś próbuje pokazać, że coś może być nie tak, to od razu jest taktownie i z pełną kulturą nazywany chujem. :lol:
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5043
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Ukraina

Post autor: Pquelim »

Obrazek
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
grel3gargamel
sraczkowaty
Posty: 901
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

Razorblade pisze:grel, z tym ludobojstwem to o ktorym bombardowaniu Serbii mówisz? W kwestii Iraku to pewnie chodziło o ta bron chemiczna, tak? A w Libii o wolność i pokoj, podobnie jak w kwestii Palestyny?
Serbowie dopuszczali się masakr nawet w 1999. A na Zachodzie istnieje ruch wzywający do bojkotu Izraela (BSD). Ale chodzi mi o to, że nie każda interwencja zbrojna jest taka sama, np. gdyby ktoś wcześniej zainterweniował w Rwandzie, z pewnością byłoby to dobre.
Razorblade pisze: Daj spokój, dobrze wiemy że w tej kwestii chodzi o "bliskość" a nie "sprawiedliwość". Jakoś nikomu bombardowanie Syrii czy Gruzji przez Ruskich w PL "nie przeszkadzało". I mówiąc brutalnie, gdyby Ruscy to samo robili obecnie w Kazachstanie czy Czeczenii to większość już by nie pamiętała że tam się coś dzieje.
E, nie wiem, to znaczy po części na pewno tak, ale przecież atak na Donbas (i trwająca tam od 2014 wojna) nie wywołał wezwań do bojkotu. Wydaje mi się, że wpływ na postrzeganie tego konfliktu (oprócz bliskości) mają social media, bo to chyba pierwsza wojna, która jest w nich tak szeroko relacjonowana. Na dodatek Ukraińcy się nimi bardzo sprawnie posługują.
Razorblade pisze: Co do batonu - masz racje, możesz go nie kupić. Tylko błagam, nie dorabiaj do tego ideologii ze dzięki temu że nie kupisz tego batona to Ruscy nie zrzucą bomby na Ukraine. Te same bomby i w takiej samej ilości spadną na Ukrainę bez względu na to czy zachodnie firmy będą w Rosji działały czy nie.
Ja jakoś przesadnie w skuteczność bojkotów nie wierzę, ale też czułbym się nie komfortowo robiąc zakupu w LM, które odcina swoich ukraińskich pracowników od komunikacji korporacyjnej i chwali się rozszerzeniem sprzedaży w Rosji.

Oczywiście większą rolę do odegrania niż prywatne firmy mają państwa, które też powinny zrobić więcej (najgorzej z "Zachodu" zachowują się Izrael i Węgry, ale i Niemcy mogliby zrobić więcej, bo te słowa Scholza o recesji były żenujące).

Jednak z faktu, że Ukraińcy mocno naciskają na firmy, żeby się wycofały wynika, że ma to dla nich znaczenie. I czasami to działa - Renault ogłosiło zawieszenie produkcji w Rosji.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

https://www.facebook.com/DylanMalyasov/ ... 806769290/

Ale pierdolnęli orkom, że z 2 statków już nic nie będzie :cool:

Z dobrych rzeczy to jeszcze mały jubileusz, że Ukraińcy chwalą się rozwaleniem ponad 500 kacapskich czołgów, >100 samolotów i >100 helikopterów. Wiadomo, że mgła wojny i w ogóle, ale z tym sprzętem latającym to chyba najdokładniej będzie. W pierwszych dniach wojny życzyłem im, że tyle będzie kosztowało pokonanie Ukrainy, a to się okazuje, że Ukraina wciąż tanio skóry nie chce sprzedać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4377
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukraina

Post autor: Turtles »

Podobno bez pomocy Ukraińców
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Turtles pisze:Podobno bez pomocy Ukraińców
W sensie jakiś wypadek to mógł być z amunicją?
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Turtles pisze:Podobno bez pomocy Ukraińców
a nie Toczka-U ?
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

BTW Nestle wycofuje się w dużej mierze z Rosji, zostają chyba tylko produkty dla niemowląt. Wygląda na to że presja konsumencka przynosi efekty (jak by co to nie podejmuję się oceny moralnej, potencjalnego wpływu na wojnę itd. tylko stwierdzam fakt :)).
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Na dobry początek weekendu - kolejny generał odstrzelony! A nawet chyba rozkurwiony na kawałki! To już zdaje się,że szósty! Pięknie!
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6403
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Teraz rosyjscy pułkownicy nie wiedzą czy się cieszyć czy martwić ;)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Razor trochę się podkurwiłem po naszej wymianie postów i nie zaglądałem na forum.
Jak to nie było do mnie personalnie to ok, rozumiem co piszesz. Luz, nie mam problemu z tym - tak jak było pisane wcześniej, każdy podejmuje własne decyzje i jest ok.

Nie chcę otwierać ponownie dyskusji, dla mnie bojkot konsumencki działa i raczej są na to przekonujące dowody (jak chociażby świetny anty-przykład kiedy Shell został zmuszony przez bojkot do kretyńskiego niszczenia starych platform wydobywczych na lądzie zamiast zatapiania w morzu; co paradoksalnie nie dość, że jest dużo droższe to jeszcze ma dużo większy ciężar ekologiczny). Teraz chociaż by Nestle, czy zanonimizowane dane z kart płatniczych od PKO BP (różnica w dynamice wzrostu obrotów wynosiła 20pkt%, więc naprawdę dużo).

Bottom line jest taki, że jak kupuję cokolwiek to lubię się dobrze z tym czuć. Ja osobiście.
I dlatego nie kupuję taniego kurczaka. Nie kupuję wieprzowiny czy cielęciny (ale wołowinę już tak). I teraz nie kupuję w Leroy. I tyle.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... f,79cfc278

OMG, niech oni wracają do domu, bo sami dla siebie są niebezpieczni :lol2:
Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Gdzieś czytałem, że ci żołnierze nie wiedzieli w ogóle gdzie są, ani że katastrofa w Czarnobylu w ogóle miała miejsce.

Ruskie mięso armatnie z dalekiego Wschodu...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ktoś jest zaskoczony Masakrą w Buczy?
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Matthias[Wlkp] pisze:Ktoś jest zaskoczony Masakrą w Buczy?
A to pewnie nie najgorsze co zostanie odkryte. Jebane orki.

Mówi to też dużo o nowym genialnym pomyśle ruskich na podbicie tylko Ukrainy na wschód od Dniepru zamiast całej. Nie wiem ilu ludzi tam mieszka, ale teraz każdy krzak będzie ich tam nienawidził jeszcze 3x bardziej a to wciąż ogromny teren. Jak te debile wyobrażają sobie okupację tego wszystkiego zaiste nie wiem...*

*Już nie mówiąc o tym czy nawet to jest realne od osiągnięcia dla złodziei lodówek i dywanów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

W Polsce chyba nikt.

Zaczyna się robić bardziej strategicznie, bo najwyraźniej Rosja odpuściła sobie opanowanie całej Ukrainy i Kijowa, a skupiła się na zajęciu Ukrainy do Dniepru. Ciekawe czy uda im się to osiągnąć mimo znacznie mniejszych sił, zdemoralizowanej armii, osłabionego lotnictwa, braków w amunicji i zaopatrzeniu, i chyba jednak silniejszej i lepiej wyposażonej niż w lutym armii ukraińskiej.

Na nasze szczęście te kacapskie młoty wybrały durny plan maksimum, bo sądzę, że gdyby na początku wojny skupili się najpierw na dojściu do Dniepru, to już byłoby po wojnie i w Kijowie zamiast Zielińskiego siedziałby już ktoś inny.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Ja byłem święcie przekonany, że Ruskie właśnie skupią się na wschodzie, wyrwą całość do rzeki i tyle. Czemu oni poszli na Kijów i na północ, to ja nie wiem. I ostro się przeliczyli.

Też myślę, że gdyby poszli tylko na wchód, pod te republiczki to nie było by takiej mobilizacji zachodu.

Co do Buczy - jednak mnie trochę zadziwili. Bo zbrodni wojennych się spodziewałem po tych gównojadach, ale to jest masakra wioski pełną skalą i myślałem, że ruskie będą ograniczać takie zapędy. Więc albo mają to w dupie, albo nie mają kontroli nad wojskiem. Nie wiem jak ruskie się wygrzebią z tej wojny, naprawdę nie wiem.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
grel3gargamel
sraczkowaty
Posty: 901
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

Counterman pisze:Ja byłem święcie przekonany, że Ruskie właśnie skupią się na wschodzie, wyrwą całość do rzeki i tyle. Czemu oni poszli na Kijów i na północ, to ja nie wiem.
Jeśli poważnie traktować to co od lat mówił Putin (a chyba trzeba) to chce odzyskać historyczne ruskie tereny, a bez Kijowa nie ma o tym mowy. Zresztą nie byli przecież aż tak daleko od osiągnięcia celu, a wtedy wszystko poszłoby zgodnie z planem
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Myślisz, że byli blisko kiedykolwiek? Nie wiem, trudno mi to ocenić.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Counterman pisze:Myślisz, że byli blisko kiedykolwiek? Nie wiem, trudno mi to ocenić.
Ja też nie wiem,ale może gdyby udało im się błyskawicznie zająć Hostomel (lotnisko),tak jak planowali,to sprawy potoczylyby się inaczej... Na szczęście popełnili multum błędów,na różnych szczeblach i o różnym charakterze.
grel3gargamel
sraczkowaty
Posty: 901
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

Tak, czytałem opinie, że gdyby rano 24 lutego utrzymali lotnisko i wylądowałyby tam Iły z desantem to by im się udało
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

A weź daj te analizy. Gdzie to czytałeś? Bo to ciekawe
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Korygiełło
czerwony
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2021, o 18:20

Re: Ukraina

Post autor: Korygiełło »

Matthias[Wlkp] pisze:Ktoś jest zaskoczony Masakrą w Buczy?
Ich zbrodnie przypominają to, co Sowieci robili na terenach II RP, po 17 września 1939 r. Likwidacja elity, inteligencji czy też każdego, kto mógłby w czynny lub bierny sposób stawiać okupantom opór. Związywanie rąk za i trzymanie ich za plecami i sposób egzekucji - gdy to czytałem, miałem wrażenie, że czytam o Katyniu.
Widziałem artykuły i liczne nagłówki w których twierdzono, że wyjaśniło się, po co Rosjanom worki i krematoria - nie dla ich krasnoarmiejców (bo nie przewidywali takich strat) lecz po to, aby tuszować zbrodnie.
Pozostaje pytanie - czy jest możliwość ukarania i osądzenia zbrodniarzy?

PS. Dla mnie to wszystko pokazuje, że bolszewizm jest bardzo żywy w Rosji, ma silne ukorzenienie. Ideologia, która wykluczała narodowość, wsiąknęła głęboko i stała się częścią rosyjskiej tożsamości. I nie sądzę, aby była możliwość wykorzenia tego.
grel3gargamel
sraczkowaty
Posty: 901
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

Napisałem "opinie nie analizy" :). Ostatnio widziałem to w dyskusji pod którymś z tweetów Wolskiego, ale nie mogę tego teraz znaleźć. Pisało o tym Atlantic Council:

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/n ... n-stumble/
We surmise the airlifted force was designed to help spearhead the Russian attack on Kyiv. The Ukrainian defense of the airfield on February 24 slowed the advance on Kyiv, possibly preventing a rapid capture of the capital.
Sama bitwa o lotnisko została dość ciekawie opisana w WSJ:

https://www.wsj.com/articles/putin-thou ... 1646343121
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Czytam sobie
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Ja mam już chyba typowy objaw zmęczenia wojną. Nie chce mi się już czytać newsów, analizować sytuacji na froncie, co najwyżej rzucę okiem na nagłówki.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Theeck pisze:Ja mam już chyba typowy objaw zmęczenia wojną.
-2 do szybkości rozwoju Twojego gospodarstwa domowego
-5 do zadowolenia domowników
+2 do ryzyka wybuchu buntu.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ja to tylko czekam na dwie rzeczy:
- większą kontrofensywę Ukraińską
- pucz w Rosji
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Pięknie by było gdyby gdzieś,np. w okolicach Sum czy Czernihowa udało im się uderzyć na terytorium kacapów - przeniesienie walk na teren tego państwa z gówna to by bylo COŚ!
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Raczej się nie zdarzy, dopóki nie uporają się z Donbassem. To też jest niewiadoma, bo niby coś przebąkiwali, że zbyt dużo ofiar taka ofensywa by pochłonęła.
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Trwa wojna na wyczerpanie i wygląda na to, że sprzętowe wsparcie Zachodu razem z sankcjami może przeważyć szalę i Rosja długotrwałej wojny nie udźwignie. Taki jest też chyba plan hamburgerów. Szkoda jedynie, że w dużej mierze za amerykańską pomoc Ukrainie to my zapłacimy hamburgerom kupując od nich za miliardy dolarów prawie zupełnie nam w naszej sytuacji niepotrzebne czołgi, samoloty czy patrioty. A czekają nas pewnie jeszcze zakupy amerykańskich korwet i łodzi podwodnych.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Patrioty są chyba najmniejszą wtopą.
Co do korwet i ogólnie marynarki wojennej - czasem wydaje mi się,że powinniśmy dać sobie z nią spokój... Niestety,ale jest w tragicznyn stanie,stanie który jedynie się pogłębia.Rozwija się tam chyba tylko stan liczbowy Admirałów.... :/

Może skoro jesteśmy w NATO, które flotą bije tych jurodiwych kurwiów na głowę jeszcze bardziej niż w innych rodzajacach wojsk to powinniśmy polegać właśnie na sojuszniczej sile morskiej ? Może wystarczy inwestować w to,co akurat się nam w ostatnich latach udało, w to co wymusiło zmianę strategii kacapów na Bałtyku czyli w Morską Jednostkę Rakietową (tak się to chyba teraz nazywa).

Nie chciejmy mieć wszystkiego bo niczego w 100% mieć nie będziemy...
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5637
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

zodi pisze: Może skoro jesteśmy w NATO, które flotą bije tych jurodiwych kurwiów na głowę jeszcze bardziej niż w innych rodzajacach wojsk to powinniśmy polegać właśnie na sojuszniczej sile morskiej
Wlasnie w tym problem, ze 'poleganie na sojuszniczej sile' sprawia, ze w przypadku postaci typu Trump w Bialym Domu tej sojuszniczej sily nie bedzie. Posiadanie marynarki wojennej 'na miare naszych mozliwosci' sprawia, ze sojusznicy beda duzo bardziej skorzy do dzialania w razie potrzeby.

edit: w temacie - https://www.washingtonpost.com/politics ... reddit.com
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Na pewno masz trochę racji,ale ja jednak,w zakresie "morza" inwestował ile się da w dywizjony,o których wczesniej wspomniałem,a okręty zostawił tym,którzy w nie umieją - patrz kilkaset milionów utopionych (hłe hłe hłe) w Gawronie czy tam Ślazaku czu jak tam się miała ta hiper korweta nazywać... Może to wszyatko co zwiazane z flotą wynika z naszej historii - my chyba nigdy nie byliśmy tw kierunku morza zwróceni, z dostępem do Bałtyku różnie bywało... No nie wiem...

A z innej beczki - co z tą Białorusią ? Jeśli Baćka się postawił to dziwne,że wciąż rządzi.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5637
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Mysle, ze Lukaszenka po prostu powiedzial, ze jak pomoze wiecej, to Lukaszenki zaraz nie bedzie...
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

zodi pisze:A z innej beczki - co z tą Białorusią ? Jeśli Baćka się postawił to dziwne,że wciąż rządzi.
Demokratycznie wybranego prezydenta, jedynie naród może odwołać, a nie sąsiadujące mocarstwo :P

Z dużymi okrętami w marynarce oczywiście, że powinniśmy sobie dać spokój (wliczając w to okręty podwodne). Dywizjony rakietowe na wybrzeżu i silne lotnictwo morskie w zupełności wystarczą żeby kontrolować Bałtyk. Ale jednocześnie trzeba zrozumieć podwodniaków, albo dowódców dużych okrętów, że nie wyobrażają sobie innej marynarki i najczęściej nie rozumieją, że "ich" okręty są tylko narzędziem do obrony wybrzeża, a nie celem samym w sobie. I że w dzisiejszych czasach są już inne, lepsze, skuteczniejsze i mniej kosztowne narzędzia. Tak samo było z kawalerią i kawalerzystami w Polsce w latach 30, których próby zmotoryzowania napotykały na ogromny opór :)
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4377
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukraina

Post autor: Turtles »

Plus jakieś tam znaczenie w kwestiach dzialnosci w sojuszu. No i co to jest duży okręt?
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

- Ruscy generałowie myślą, że wystarczy przepakować zdziesiątkowane wojsko w całe czołgi, za parę dni przerzucić na inny front i będzie git

- Ukraińcy oddają właścicielom bomby termobaryczne... strzelając nimi do Orków

- Amerykanie jako pomoc dla Ukrainy reaktywowali Lend Lease

Co za newsy :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

https://wiadomosci.onet.pl/politico/ukr ... da/6k19r22

Ale oni robotę odwalili tam. Nasza armia pewnie jest bardziej sowiecka :P
Obrazek
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5637
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Gregor pisze:https://wiadomosci.onet.pl/politico/ukr ... da/6k19r22

Ale oni robotę odwalili tam. Nasza armia pewnie jest bardziej sowiecka :P
Ich armia żyła ostatnie lata w cieniu realnego zagrożenia. To bardzo dobry motywator, aby jednak na poligonie się nauczyć jak najwięcej, a nie wypić jak najwięcej.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Do informacji o użyciu broni chemicznej trzeba podchodzić z dużą ostrożnością.Gdzieś czytałem,że ten cały Azow broni w wielkim kombinacie metalurgicznym (czy może chemicznym właśnie) i ponoć wydzielenie się jakiejś trującej substancji mogło być wynikiem walk.
Ale też moze to być prawda bo to kacapskie orki i barbarzyńcy.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Ojojoj, jak mi przykro z okazji okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej "Moskwa" :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Podobno ruskie nieogary są, bo Ukraińcy przelecieli dronem żeby odciągnąć ich uwagę (co się udało) i dostali w paszczę dwoma Neptunami (tymi rakietami do niszczenia właśnie statków).

Z innej beczki szokuje mnie to jak ruskie społeczeństwo jest wyprane - normalnie jak Korea Północna. Mam rodzinę od strony matki na Syberii i no cóż, chyba mogę sobie już odpuścić nawet to okazjonalne utrzymywanie kontaktu.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Los Moskwy pokazuje jak durnym pomysłem jest budowa naszych Gawronów czy innego dużego pływającego złomu kiedy ma się kilkaset km wybrzeża skąd można strzelać rakietami. A jakby jeszcze płaszczaki kupiły samoloty i helikoptery z bronią rakietową i przeciw podwodną ... Ech te marzenia o kompetentnych polskich korytożercach :sciana:
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
ODPOWIEDZ