Ukraina

... czyli Toksyczne Gøwno®

Moderatorzy: boncek, Zolt, Turtles, DaeL

Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Ten puls zagranicy też fajny
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Ch.j tam Wasze analizy!
Szojgu właśnie zaraportował putlerowi,że inwazjaprzebiega zgodnie z planem! :D
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Obrazek
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5637
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Najlepiej gdyby Lukaszenka pogodnil teraz ruskich. Albo naciskal mocniej na swoich generalow a oni pogonili Lukaszenke. Ciekawie.
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

Mój wewnętrzny pesymista raczej się obawia że dywanik skończy się inwazja Białorusi od północy na Ukrainę Zachodnia.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Tym razem zgadzam się z wewnętrznym pesymistą Halaster, też tak bym obstawiał... Ale kto wie, będzie jak będzie

idi na hui
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Trwa spotkanie Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką w Moskwie. Jak informuje RIA Novosti, Łukaszenko powiedział, że "Ukraina szykowała się do uderzenia nie tylko na Donbas, ale i na Białoruś" i stałoby się tak, gdyby nie "wyprzedzający atak".
Że Putin kipnie ze starości na złotym sedesie w swojej Korei Północno-Wschodniej to przeżyję - byle jak najszybciej. Ale ta kurwa to mam nadzieje skończy jak Saddam...
Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Do tego zaraz się dowiemy, że Białoruś wchodzi do wojny, bo zostali zbombardowani przez Rosjan udających Ukraińcow...
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Teraz wszyscy to dementują, Matt.

Budzę się z piątkowej drzemki i czytam o bodaj 3cim odjebanym na Ukrainie ruskim generale i kolejnym pułkowniku WDW (do gleby priwiet). A i piorun od nas przydał się do zestrzelenia SU-25. Do tego Ukraińcy twierdzą, że czeczeńcy na tyłach pilnują armii niczym NKWD.
W ogóle wszystkie ruskie działania są niczym z jakiegoś podręcznika złego skurwysyna. Brakuje tylko, żeby zaczęli krzyczeć "heil Putler"...

Edit:
https://oko.press/rosyjska-machina-woje ... y-analiza/

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

https://twitter.com/MotolkoHelp?t=J8vIp ... T1nqw&s=09

Białoruski profil Twitterowy donosi że wojska ruszyły..
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Co dementują? Inwazję z Białorusi? Czy zamach na Czarnobyl?
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Matthias[Wlkp] pisze:Co dementują? Inwazję z Białorusi? Czy zamach na Czarnobyl?
No tą ostrzelaną wioskę. Z resztą w sumie nie wiem po co Sauron z Sarumanem bawią się w prowokacje na tym etapie?

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

Poki co chyba kaczka dziennikarska, ale za to rano słyszałem że jest tajna mobilizacja na Białorusi więc chyba przygotowania trwają.
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1879
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Ukraina

Post autor: Ptaszor »

Mithrandir pisze:https://nowakonfederacja.pl/znuzenie-ktore-przyjdzie/ - moim zdaniem znakomity tekst, który obrazowo zarysowuje wycinek wyzwań na które MUSIMY być gotowi, ale z wrażliwością która nie polaryzuje.
Ciekaw jestem, czy też tak go odbierzecie.
No to mija 3 tydzień wojny, mamy ponad 1,5 mln uchodźców, a ja słyszałem już 2 historie w podobnym tonie, tylko w moim powiecie, które są podawane ustnie i budują raczej niezbyt przychylny obraz Ukraińców. Zdaję sobie sprawę, że pomagać trzeba i że to tylko odosobnione przypadki, ale tego typu opowieści budują przekaz. Wystarczyło, że jedna Ukrainka zrobiła raban w przedszkolu i rozniosła się plotka, że kobiecie nie pasują polskie warunki. Wrażenie jest takie: to my pomagamy, poświęcamy się, bez wsparcia Unii, a spotykamy się z wrogą reakcją. Nikt nie bierze pod uwagę, że kobieta może być po przejściach i być pod silnym, psychicznym napięciem, niemniej historia roznosi się jako „roszczeniowa postawa”. I druga historia: pewien facet z okolicy udostępnił stary dom Ukraińcom, sam wyprowadził się do nowego, którego budowę akurat ukończył. Ukraińcy na zastane warunki zareagowali podobno tak: palić w piecu (CO na węgiel) nie będziemy, a łącze przewodowe jest za słabe, chcemy większego transferu. Tak wygląda przekaz, który dociera do mnie po przejściu przez X osób. Jaki obraz uchodźców to buduje i ile minie czasu, nim zaczną puszczać nerwy? A to dopiero 3 tydzień. Obawiam się, że z tych plotek i przeinaczonych historii buduje się powoli niepokojący przekaz, nawet jeśli jest rażąco niesprawiedliwy i zakłamujący obraz rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jak przyjechali do Kanady imigranci z bliskiego wchodu to też były plotki, że roszczeniowi, że "pita jest nieautentyczna", że za zimno, itp. Słyszałem o tym raz i nikomu się nic z tego powodu nie stało. A to był niewielki ułamek tego, co jest w Polsce. Takie klimaty będą zawsze, więc nie wiem, co jest takiego wyjątkowego w obacnej sytuacji.

Jeśli masz pod dachem normalną matkę z dzieckiem, która chodzi do pracy, dokłada się ile może, to ją wyrzucisz na zbity pysk, bo w przedszkolu podobno ktoś obraził nauczycielkę? IMHO nerwy puszczą tym, którzy rzeczywiście mają bezpośrednią styczność z postawą roszczeniową, czy nieuczciwą.

Jeśli dobrze czytam, to rząd uchwalił jakąś kasę - pewnie za mało, ale zawsze coś. Do tego inne kraje też stopniowo zabierają kogo mogą. Nie wiem, jakie powinny być oczekiwania tutaj...
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

A swoją drogą, to dlaczego aż tyle osób ucieka za granicę, a nie tylko za Dniepr i na zachodnią Ukrainę? A dopiero jak wojna podeszłaby pod Stanisławów, albo Lwów no to wtedy dalej na zachód.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Uciekło ok 2.5 mln z 44mln. To dużo, czy mało? Miasta w zachodniej Ukrainie też są bombardowane. Zostawiłbyś tam żonę i dzieci?
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Dla mnie te 2,5 mln za granicą to bardzo dużo. I dlaczego z 44 mln? Czy uważasz, że z powodu wojny uciekać za granicę mają wszyscy Ukraińcy? Z Charkowa albo Kijowa oczywiście, że starałbym wywieźć żonę i dzieci. Ale wątpię czy od razu aż do Polski. Ukraina to naprawdę rozległy kraj.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
grel3gargamel
sraczkowaty
Posty: 901
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

To normalne, że jak uciekają przed wojną to uciekają do kraju, gdzie nie ma wojny, a nie czekają, czy ona dopadnie ich w miejscowości, gdzie się akurat znajdują.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6403
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Podejrzewam, że łatwiej o wsparcie zagranicą niż na zachodzie Ukrainy gdzie ludzie sami biedują a jednocześnie szykują się do wojny.
Z naszego punktu widzenia lepiej jak kobiety i dzieci uciekają a faceci mają w miarę wolne ręce i głowy do zabijania orków Putina.
Ilu by uchodźców do nas nie przyjechało i ile by to nas nie kosztowało to pomaganie im i tak będzie najtańszą formą wojny z Rosją.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Voo pisze:Ilu by uchodźców do nas nie przyjechało i ile by to nas nie kosztowało to pomaganie im i tak będzie najtańszą formą wojny z Rosją.
Pełna zgoda.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Theeck pisze:
Voo pisze:Ilu by uchodźców do nas nie przyjechało i ile by to nas nie kosztowało to pomaganie im i tak będzie najtańszą formą wojny z Rosją.
Pełna zgoda.
+1

Tymczasem okazuje się, że Putin żebrze u Chińczyków...
https://www.nytimes.com/2022/03/13/us/p ... raine.html
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

phpBB [video]


https://www.youtube.com/watch?v=x9bIWLVVc5k

O, jest uaktualnienie od Gdzie zaczyna się wojsko.
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Ja prdl, tylko niech nie dają Kaczyńskiemu przemawiać bo zacznie o brzozie i zamachu :/
W ogóle ten wyjazd fanklubu Trumpa średnio mi się podoba - gdyby był wśród nich choć 1 niepopulista to na całą eskapadę (ryzykowną) spojrzał bym łaskawszym okiem... :]
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Jak Ukraina zobaczy nasz eksportowy dream team kaczki z pinokiem, to nie ma bata, zrozumie, że znikąd nadziei i trzeba się z Putinem dogadać.
Zresztą pewnie pinokio na wejściu powie, że z Władimirem już wszystko dogadał i ten ma się wycofać, a w zamian chce tylko żeby pokój zapanował na świecie. Pinokio przecież nie takie deale dogadywał, i z UE, i z Czechami, i z Izraelem, nawet polski ład wprowadził, który okazał się bezprecedensowym sukcesem :P
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 433
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Ukraina

Post autor: Guldan »

zodi pisze:Ja prdl, tylko niech nie dają Kaczyńskiemu przemawiać bo zacznie o brzozie i zamachu :/
W ogóle ten wyjazd fanklubu Trumpa średnio mi się podoba - gdyby był wśród nich choć 1 niepopulista to na całą eskapadę (ryzykowną) spojrzał bym łaskawszym okiem... :]
mi sie snilo, ze Donald Trump bral udzial w tej zaszczytnej delegacji i dostal na Ukrainie zwyklego zawalu serca i umarl.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

W świetle doniesień o niespotykanej aktywności rosyjskich samolotów rządowych (wiele kursów z Moskwy na bliższy i dalszy wschód) nie wiem czy jest sens zajmować się Polskim Wałem w wątku obok....

Domysły:
- Putin,Szojgu i reszta wierchuszki leci na długi weekend by ruchać i chlać ?
- Transporty ciał generałów i innych pułkowników do miejsc pochówków ?
- Coś się zaczyna dziać w Moskwie (pałacowy przewrót)?
- Bliska eskalacja,nawet jądrowa (bunkry atomowe są na wschodzie) ?
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7470
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jakie źródło? Nie rób nadziei na odsunięcie Putina bez dobrego źródła
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

O lotach to niebieskie ptaszki ćwierkają na defence24 m.in. Ale domysły to już częściowo moje :)
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Chętnie posłuchałbym albo poczytał kogoś dużo madrzejszego ode mnie i znającego się na sztabowych symulacjach,grach wojennych. Bo pewnie pamiętacie,że gdzieś poczatkiem zeszłego roku takowa symulacja wojny polsko - rosyjskiej została w naszym Sztabje Generalnym przeprowadzona.Po niej do mediów przeciekły informacje,że przegraliśmy w 5 dni...

Patrząc na to co się dzieje na Ukrainie i chujoze kacapskiej armii to te gry chyba nie bardzo oddają realia. Ale tak - nie wiem np. jakie tam były założenia,może takie,że NATO nas olało i broniliśmy się sami ? W ogóle to jak to wygląda - siedzą nad mapą heksagonalną, przesuwają figurki,a w celu ustalenia wyników poszczególnych starć kulają kostką ? ;) Pewnie wszyatko to oparte jest na trylionie statystyk,miliardzie dsnych dot. logistyki,uzbrojenia, ukompletowania, topografii, danych wywiadowczych itd. itp.

Ale jak tak naprawdę taka Gra wygląda ? Wie ktoś coś więcej ? Co do samego, wyżej przytoczonego wyniku to mam pewne obawy,że mógł być spowodowany naszą dwudziestowieczną generalicją,która chciałaby stoczyć Wielką Bitwę Pancerną na naszych równinach... Mocno wierzą (o naiwności...), że nasze dowództwo wyciąga wnioski z taktyki ukraińskiej.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5049
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Ukraina

Post autor: Zolt »

Zodi, chujoza ruskich to jedno, a to że Ukraina ma więcej nowoczesnego sprzętu niż my to drugie. Nie mówię tu o tym co wysłano im do pomocy, tylko o modernizacji armii, jaka się dokonała w ostatnich latach.

Nikt nie będzie bronił tych co nie potrafią się sami bronić
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526
MISTRZ FLEP EURO 2024 :cool:
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

zodi pisze:Mocno wierzą (o naiwności...), że nasze dowództwo wyciąga wnioski z taktyki ukraińskiej.
tylko wiara nam pozostała ;)
A wynik 5-dniowy wynikał zapewne też z mega chujozy naszej armii, w której połowa stanu to tyłowi oficerowie po 50-ce, nie pamiętający już zapachu prochu, a szeregowych jak na lekarstwo. Dodaj do tego bezmyślne zakupy niepotrzebnej broni, brak sensownej strategii obrony i masz 5 dni.
Tak w ogóle to obawiam się, że jest z nami dużo gorzej niż w '39. A jak widzę Płaszczaka (bo słuchać nie jestem w stanie), to w zasadzie jestem tego pewien.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
zodi
Kofan Annan
Posty: 2667
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Nie mam aż tak defetystycznych nastrojów jak theeck,ale dobrze z naszą armią zapewne nie jest.Nie mam też niestety wiadomości z pierwszej ręki więc trudno stawiać jakieś zdecydowane tezy.

Jednak dalej twierdzę,że w 5 dni to sobie może Putin nawzajem z Szojgu konia zwalić a nie Polskę zająć.
Analogie z 39 też trudno stawiać bo jednak wtedy nie stacjoniwały u nas tysiące żołnierzy sojuszników,a siłę armii upatrywałbym właśnie też w sile sojuszy.Wtedy były one nieporownywalnie bardziej papierowe. I po raz kolejny - nie umniejszał bym wciąż siły naszego wojska - to w czym ukrsińska ma zdecydowaną przewagę (pomijam już ogromne dostawy sprzętu w przededniu i e trakcie wojny) to ostrzelanie żołnierzy,ich doswiadczenie na polu bitwy - oni zbierają je od 2014, my tylko(i to na szczęście) na misjach typu Afganistan czy Irak - ilu tam się naszych mogło przewinąć ? Pewnie kilkanaście tysięcy max.

Ale nasi też się szykują,tego możemy być pewni.Z drugiej ręki wiem,od osób mieszkajacych blisko m.in. lotniska w Powidzu,że samoloty startują tam i ladują niemal non-stop.Nasze,amerykańskie,brytyjskie - mowili,że nigdy niczego porównywalnego tam nie widzieli. Od innego (kolega kolegi,nic z pierwszej ręki),już nie jestem pewien o jaką bazę chodziło (ale centralna Polska),że lata tam wszystko - myśliwce,smiglowce,samoloty nasłuchu - jest tłoczno,ale szykują się.

Boli to,że my na armię wydajemy wielkie pieniądze (w 2020 2,5 raza więcej niż Ukraina będaca właściwie wciąż w stabie wojny) ale wydajemy głupio (ABRAMSY... :/ ).
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Wydajemy głupio, bo rządzą nami głupcy, pijarowcy i włazidupcy najgorszego sortu. Włażą w dupę kaczce, a kaczka z kolei każdemu kto krzyknie albo tupnie nogą (US, Izrael, Unia). Żadnego poczucia własnej wartości, niezależności, odpowiedzialności, samodzielnego myślenia.

Ja cały czas półżartem i przez łzy powtarzam, że dobrze iż hamburgery nie wpadły na pomysł żeby nam kazać kupić lotniskowiec, bo nasze pisowskie elity od razu zrobiłyby slajdy jak to on nam jest niezbędny i po zawodach.

Oprócz Abramsów innym idiotycznym zakupem są F35 i 2 na krzyż baterie Patriotów, które nas przed niczym nie obronią, a kosztują w chuj pieniędzy. F35 nam hamburgery wyłączą jeśli zechcemy zrobić cokolwiek nie po ich myśli (jeśli byśmy je posiadali, to o ile US by nie chciały, to nie moglibyśmy patrolować nad Ukrainą, nie mówiąc nawet o strzeleniu w rosyjski samolot). Jeśli wierzyć Bartosiakowi to jedną z przyczyn, dla których Turcy nie kupili od Amerykanów systemów obrony plot, był brak zgody US na udostępnienie Turkom kodów źródłowych. Czyli jeśli USA chciałoby sobie zbombardować Turcję, to systemy mogłyby nie zadziałać.

Brakuje też kupowania licencji na prostsze systemy obronne razem z tworzeniem u nas od razu zdolności remontowych i wyposażeniowych. Czego by nie pisać złego o uzbrojeniu przedwojennym, to charakterystyczne dla wszelkich zakupów uzbrojenia za sanacji było od razu tworzenie własnych zdolności produkcyjnych - kupujesz takie 75 mm plot od Boforsa, od razu z licencją i wdrożeniem własnej produkcji i licencją i wdrożeniem produkcji amunicji. A nasze obecne płaszczaki? Nawet durnych Leotardów, które mamy na stanie od kilkunastu lat nie jesteśmy w stanie samodzielnie remontować i modernizować. Napisać, że żal dupę ściska, to nic nie napisać.

Nasi decydenci byliby w stanie zmarnować nawet 5% PKB na obronność. I żadnej różnicy czy to siemoniaki czy płaszczaki. Oba gatunki specjalizują się bowiem we włazidupstwie liderom i to jest ich jedyna racja bytu. Racja stanu Polski wykracza poza ich zdolność pojmowania.

Dlatego może nawet nie 5 dni :(
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Dodaj zodi jeszcze wielkość Ukrainy i mimo wszystko ilosc terenow niezurbanizowanych po ktorych trudniej sie poruszac. Przeciez tam ze wschodu na zachod to prawie jak od naszej granicy do Brukseli... Od naszej wschodniej granicy oczywiście

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

https://oko.press/jak-skutecznie-bronic ... za/?u=true

Hmm, to by sporo wyjaśniało.

Co do polskiej armii to po tych wszystkich aferach z grotami, szkołami oficerskimi, demolowaniem Gromu itd. obawiałbym, że kompetentni ludzie niekoniecznie mają obecnie siłę przebicia. Ale ja też się nie znam i chciałbym się mylić Obrazek

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... w,79cfc278

Czyta się o tym i obok o dziwnych pomysłach orków na zwożenie mięsa armatniego z dalekich stron i stawiam tezę, że zajebiście się nie docenia jaką traumą ta wojna będzie dla ruskiej armii.

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6403
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Jedziecie po polskiej armii i politykach ale chciałbym przypomnieć wątek, co byśmy zrobili w razie W ;)

Bo Ukraińcy walczą. Bez chęci oporu w narodzie nie pomogą ani Abramsy ani F35.

Do rządu trzeba mieć pretensje o marnotrawienie środków ale pewnie gdyby nie było wojny z Ukraina i ktoś by zaproponował, że np. robimy obowiązkowe 3 mce przeszkolenia wojskowego to byłoby mega strzelanie z dupy od lewa do prawa.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Jak pewnie niektórzy słyszeliście Nestle i Leroy nie wycofują się z Rosji. Znalazłem diagram dla Nestle ułatwiający identyfikację ich marek, jeżeli ktoś zainteresowany.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=623DF09B
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Counterman pisze:Jak pewnie niektórzy słyszeliście Nestle i Leroy nie wycofują się z Rosji. Znalazłem diagram dla Nestle ułatwiający identyfikację ich marek, jeżeli ktoś zainteresowany.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=623DF09B
No nie wycofują się. I co w związku z tym?

Wiecie, jednej rzeczy nie trawie - obłudy. Bez obrazy Counter ale rozumiem że nagle bojkotowałeś sklepy/producentów którzy działali w USA czy Francji w trakcie ataków na Libie czy Irak? Albo działają obecnie w Izraelu w trakcie ich nalotów na Syrię/Palestynę? Nie? No to takie delikatne wtf?

Ja rozumiem że to nasz sąsiad itp., natomiast każdy nawołujący do natychmiastowego "wycofania się" takich marek jak Nestle czy Leroy Merlin absolutnie nie bierze pod uwagę ilu ludzi i firm w krajach innych niż Rosja jest z tym modelem biznesowo powiązanych. Pomijam ilu ludzi dostanie u nas (i nie tylko) "wpierdol" na takich bojkotach. Znam osobę która już usłyszała pracując w LM "jak może pracować dla takiej firmy"... Noż kurwa, bo ma rachunki i kredyty do opłacenia. Przypominam że większość Europy nadal kupuje od ruskich gaz, ropę czy węgiel za dużo wyższe kwoty niż ten nieszczęsny "podatek dla morderców" który Rosja i tak sobie ściągnie od swoich obywateli jeśli będzie chciała...

Pamiętajmy może jednak o głównej regule ratownictwa - najlepszy ratownik to żywy ratownik.

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Razor, ale ja swoich pieniędzy nie zamierzam spalić w kominie tylko wydać gdzie indziej. Jak planowałem wydać 100 złoty na batony KitKat w Lidlu, to wydam je zamiast tego na batony Góralki w Lidlu. Nasze podatki będą takie same. Lidli jak by dostał moje 100 pln, tak dostanie moje 100 pln.

Więc bardziej ja się pytam wtf? W czym problem? Jak przestanę kupować w Leroy to zacznę w Castoramie.

I razor, z sympatią ale nie wypierdalaj z hasłami typu "obłuda", bo to mocne słowo. Trochę autocenzury w ocenie innych. Szczególnie, że nie napisałem nigdzie "bojkotujcie" tylko dałem linka, jeżeli komuś to życie ułatwi.

I tak przy całkowitej okazji ja produktów Nestle w ogóle wcześniej nie kupowałem - z wyjątku Nutelli, bo żona ma słabość. I też z powodów "obłudowych", bo nie popieram ich polityki w krajach afrykańskich.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Obłuda, bo nagle wszyscy wrzucają grafiki z Decathlonem, Leroy Merlin czy Nestle. Obłuda, bo ktoś nagle się budzi że na świecie są wojny. Oczywiście "te lepsze i gorsze". Ja wiem że to brutalne ale dla takiej Francji wojna na Ukrainie to mniej więcej to samo co wojna w Kirgistanie. Nie chciałem w sumie abyś brał tę obłudę do siebie personalnie, tylko chodziło mi o same akcje i nawoływania do bojkotu firm i marek bo mają czelność działać w Rosji nadal. Ot, ulało mi się chyba od Facebooków i Onetów, gdzie zwykle ci sami ludzie tankują na Orlenie (a nawet na amico) rosyjską ropę i grzeją w domach rosyjskim gazem... Ale to nie było personalnie do Ciebie, nawet jeśli była to odpowiedź na Twoją wiadomość.

A teraz odpowiadajac o "mówienie portfelem" to oczywiście masz do tego prawo. Jak zawsze. Tylko po pierwsze robisz na złość nie zarządowi LM czy Nestle (uwierz mi, oni to mają przekalkulowane, tak jak wszystkie firmy które się wycofały) a lokalnym (czyt. polskim i często ukraińskim) pracownikom. I tylko im. Zresztą o to mi właśnie głównie chodziło, patrz mój post i "jak możesz pracować dla LM". A po drugie to Twoje "głosowanie portfelem w PL" nic nie zmieni w kwestii postrzegania biznesu przez te firmy. Pomijam już ze w sumie wielu marek za ich zaszłości z III Rzeszą nie powinniśmy tolerować, a mają się świetnie i ludzie je "uwielbiają" i też powinieneś o nich pamiętać przecież.

Ktoś złośliwy mógłby jeszcze stwierdzić że w sumie nie wycofując sie z kraju agresora drenują rosyjskie portfele i "wyciągają" z Rosji kapitał który tam jest, zamoast zostawiać go w rękach stricte rosyjskich firm. Przecież ani Nestle ani ci od LM nie rozpoczęli nagle w Rosji inwestycji na niespotykaną skalę - ot, handlują tym co nie jest zakazane. Nie obchodzą żadnego embarga nawet.

Aha - afaik to np. Reebok też się nie wycofał z Rosji, ale zrobił to "niewycofanie" po cichu ;)

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Nie gniewaj się Counter, ale Razor ma rację, idę na zakupy do Leroya, pieprzyć Castoramę, a zwłaszcza Lidla.

Jakoś nikogo nie poruszyło, że Lidl dostał lekką rączką od UE kilka mld Euro w połowie lat 2000 na rozwój sieci marketów w Polsce, W 1990 to jeszcze od biedy, można by to zrozumieć. Ale w 2000? Okazało się, że Niemce przespały taki rynek jak Polska więc za kasę z Unii skasowali nam Almę, Piotra i Pawła, czy Markpol. Jakoś bojkotu Lidla przez polskich patriotów nie zauważyłem :P
Och kurwa, nic dziwnego, przecież bojkot Leroy to przez ukraińskich patriotów jest robiony :P
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Nie wiem Theeck co ma do obecnej sytuacji kwestia Lidla z roku 2000 (o tym jak to Lidl był niby konkurentem dla "delikatesów" nawet nie wspominam) do obecnej sytuacji. Ja tylko zwracam uwagę że wycofanie się z rynku tak dużego jak Rosja to nie jest "hop siup" i 5 minut roboty. I serio nie mam tu nawet na myśli samych "utraconych zysków".
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2178
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Bezpośrednio nic, to tylko taki przykład, który pokazuje, że nieuczciwe zachowanie korporacji i organizacji ponadnarodowych (nakierowane na zysk) nie często wywołuje bojkot konsumencki.
Bombardowanie Serbii przez NATO także nie spowodowało bojkotu, ani zajęcie Krymu, ani atak na Gruzję, ani działania Chin w Tybecie. Innymi słowy obłuda i hipokryzja rządzą światem bojkotów.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
grel3gargamel
sraczkowaty
Posty: 901
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

Razorblade pisze: Ot, ulało mi się chyba od Facebooków i Onetów, gdzie zwykle ci sami ludzie tankują na Orlenie (a nawet na amico) rosyjską ropę i grzeją w domach rosyjskim gazem... Ale to nie było personalnie do Ciebie, nawet jeśli była to odpowiedź na Twoją wiadomość.
No ale oni nie mogą sobie wybrać skąd dostają gaz, bo to leży w gestii rządu, ale jaki baton jedzą już mogą.
Theeck pisze: Bombardowanie Serbii przez NATO także nie spowodowało bojkotu,.
W tym przypadku można argumentować, że te bombardowania powstrzymały ludobójstwo, więc nie było powodu do bojkotu
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

grel, z tym ludobojstwem to o ktorym bombardowaniu Serbii mówisz? W kwestii Iraku to pewnie chodziło o ta bron chemiczna, tak? A w Libii o wolność i pokoj, podobnie jak w kwestii Palestyny? Daj spokój, dobrze wiemy że w tej kwestii chodzi o "bliskość" a nie "sprawiedliwość". Jakoś nikomu bombardowanie Syrii czy Gruzji przez Ruskich w PL "nie przeszkadzało". I mówiąc brutalnie, gdyby Ruscy to samo robili obecnie w Kazachstanie czy Czeczenii to większość już by nie pamiętała że tam się coś dzieje.

Co do batonu - masz racje, możesz go nie kupić. Tylko błagam, nie dorabiaj do tego ideologii ze dzięki temu że nie kupisz tego batona to Ruscy nie zrzucą bomby na Ukraine. Te same bomby i w takiej samej ilości spadną na Ukrainę bez względu na to czy zachodnie firmy będą w Rosji działały czy nie. Kto wie, może przez transfer funduszy wydanych przez Rosjan będzie ich nawet mmiej niż jakby kupowali produkty stricte rosyjskie. A teraz proszę o prostą odpowiedź - lepiej zwolnić kilka tysięcy osób na zachodzie w związku z solidarnością z Ukrainą wycofując się z Rosji czy nie? Bo tak, często w takich biznesach chodzi o kilka tysięcy osób + firm powiązanych. Albo co mają zrobić teraz pracownicy LM czy Nestle w PL? Zwolnić się, bo francuski właściciel nie wycofał się z Rosji? Może samobiczować przy okazji. Bo, wracając do punktu wyjścia - komu zrobisz na złość "bojkotując" zakup? Serio wierzysz że jakiemuś prezesowi a nie szeregowym pracownikom? Powtórzę moje zdanie - każda firma przekalkulowała sobie finanse w kwestii pozostana i wyjscia. Zauważ że "luksusowe" marki najpierw się wyprzedały, a dopiero potem zamknęły. McD dalej działa, bo twierdzi że to "franczyzobiorcy którym nic nie może zrobić". Firma która potrafi cofnąć franczyzę bo cole zamówiłeś nie z tego źródła. Furmy technologiczne które się wycofują to te, które i tak mają problemy z podąża sprzętu. Jakoś Microsoft itp nie poblokował ruskich windowsów. Może wszyscy odinstalujmy windy z naszych komputerów? "Masowe" marki nie mogą zwyczajnie wyjść z jakiegoś rynku z dnia na dzień... Bo masowe marki zwyczajnie nie upchną gdzie indziej tego co miało wylądować na Rosji. A to wówczas musi spowodować masowe zwolnienia u nich oraz ich dostawców.

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

No ja trochę nie kupuję tego argumentu z obłudą i hipokryzją - to się chyba nazywa "whataboutism" :). Czy nie powinniśmy równać w górę zamiast w dół?

Co mam na myśli - czy faktycznie to, że nie reagujemy/nie reagowaliśmy na podobne wydarzenia w Iraku, Syrii, Jemenie etc. powinno nam odbierać prawo do reagowania teraz? No bo idąc tym tokiem rozumowania nigdy nic się nie zmieni, bo przecież to hipokryzja teraz reagować jak poprzednio palcem się nie kiwnęło. Może raczej powinniśmy się zastanowić nad przeszłymi decyzjami i zmienić swoje postępowanie? Niech to będzie nauczka dla nas, może część z nas następnym razem zachowa się inaczej?

W mojej opinii powinno się jednak rozpatrywać takie przypadki odrębnie i do każdego z nich przykładać swoją miarę i decydować o swojej ocenie i działaniu lub nie. Tylko w taki sposób można podejmować obiektywnie decyzje nie będąc niewolnikiem przeszłych wyborów.

I żeby nie było - rozumiem frakcję realistów, którzy z pobłażaniem (a nawet niejednokrotnie - z pogardą) patrzą na wklejanie flag w zdjęcia profilowe, konsumenckie bojkoty, pokojowe marsze poparcia itd. Ja wiem, że wszyscy (nawet jeśli jedni mniej, drudzy bardziej) jesteśmy jak bezwolne owce sterowane przez marketing i social media i że nasze pojedyncze wybory nie mają żadnego znaczenia. Ale nie kupuję tak kategorycznej niezgody na tego typu zachowania, skoro mogą chociaż odrobinę przynieść korzyść dla naszej sytuacji.

Bo oczywiście znowu zgadzam sie, że firmy sobie wiele rzeczy skalkulowały, ale jednak dla wielu z nich reakcja opinii publicznej była niespodziewanie mocna i conajmniej kilka z nich musiało podjąć decyzję na zasadzie mniejszego zła i kontroli ryzyka związanej z ograniczeniem spadków sprzedaży na rynkach wartych więcej niż inne. Oczywiście firmy które są głęboko zainwestowane w Rosji będą miały problem z wyjściem, ale warto się zastanowić gdzie są dla nich czerwone linie i czy np. Renault ciagle będzie sprzedawać samochody w Moskwie jak bomby będą spadać na Warszawę? Albo na Berlin? Gdzie jest ten turning point?
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4887
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Nie odpowiedziałeś Halu na żadne z moich pytań, ale jako ze Cie lubie to sie ustosunkuje :)

Wiec jeszcze raz. Super że nagle przestajesz kupować produkty danej firmy z powodu Twojego przekonania. Problem zaczyna się w momencie kiedy usilnie i agresywnie nawolujesz do takiego bojkotu i jeszcze wrzucasz jakies graficzki tabliczki czekolady z krwia itp. bo to już zaklinanie rzeczywistości. To nie jest ani rosyjska firma, ani podatki z pl nie finansują Putina. Poza tym Ty akurat doskonale znasz mechanizmy finansowe, więc wiesz gdzie większość pieniędzy z takiej sprzedaży trafia. Nie jest to Rosja. Dochodzi jeszcze to co wspomniałem wczesniej - kwestia czy lepiej aby te pieniądze mimo wszystko wylądowały na zachodzie i mogły chocby w ulamki posluzyc do wsparcia Ukrainy, czy oddajemy w 100% firmom rosyjskim.

Mówisz że można zmienić zdanie i poglądy i masz jak najbardziej rację. Sam swoje czasem zmieniam, zwykle oddalajac sie od tych radykalnych, co jest kontrą do tego co obecnie dzieje sie na świecie. Tylko juz na dzien dobry zderzasz sie w tym aspekcie z wlasna hipokryzja, bo globalnie masz więcej konfliktów zbrojnych. Zeby nie szukac daleko to masz m.in. wieloletni konflikt w Syrii czy dziesiątki lat już konflikt izraelsko-palestynski, a to tylko namiastka. Do tego dorzucmy ze wymieniajac Nestle czy LM nawet nie wystartowalismy z firmami nadal dzialajacymi w Rosji. Nie dziwi Cie ze to na nie jest obecnie nagonka? Więc albo zmieniam swoj pogląd od teraz "globalnie" albo jest to obłuda bo Ukraina jest blisko, a ja dostaje na tacy kogo mam "nie lubic". I nawet jesli jest to zrozumiale, to dla Francji Ukraina blisko nie jest i reakcje tamtejszych firm tez sa... "zrozumiale"... Możesz oczywiście użyć lżejszego słowa, ale nie uważam aby było ono adekwatne... Pytasz gdzie jest czerwona linia dla korpo? Dla Polskiego jest jak widac teraz. Dla Francuskiego cholera wie. Dla Amerykanskiego czy Chinskiego jeszcze w innym miejscu. Bo to jednak siedziba firmy o tym decyduje czy to sie nam podoba czy nie. Albo rzady ich krajow. Chciałbym wierzyc ze czerwona linia jest miejsce sojuszy, ale jednocześnie naiwny nie jestem. Powtórzę może - ani Nestle, ani zarzad LM czy Decathlona, ani zadna inna firma działająca w Rosji nie lamie zadnego embarga, sankcji ani niczego w tym stylu. Nie wiem jak teraz wyglada sytuacja instytucji finansowych, bo chocby ING na poczatku tez mialo sie w Rosji swietnie, ale sankcje jednak sa mocno finansowe. Gdyby to robily to rozumiem swiete oburzenie, sam proponowalbym zarzadowi wsadzenie rozgrzanego do czerwonosci pogrzebacza zimnym koncem w dupe. Ale tak nie jest. Wiec jeszcze raz - wtf.

Wiesz, dla mnie oczywiste jest to, ze Ukraine nalezy wspierac psychologicznie i ekonomicznie - jest to dla naszego szerzej pojetego "dobra". To tez powinno sie koncentrowac na rosyjskich firmach oraz firmach z rosyjskim kapitalem. Super, mogę bic brawo bedac obludnikiem (bo tak, ja tez jestem w tym aspekcie obludnikiem i ignorantem - tez "olewam" inne konflikty). Natomiast wszelkie "bojkoty" i nagonki na pracowników czy tez ludzi nadal robiacych tam zakupy to jakas totalna paranoja. Do tego taka "typowo polska".

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ