Ukraina

... czyli Toksyczne Gøwno®

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles, DaeL

zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Inną wojnę ? Z NATO ? Będę się powtarzał,ale w konwnencjonalnej wojnie zostaną rozkurwieni w proch i pył! O jakości i ilości sprzętu juz wspominałem. Ta elitarna,najlepsza i dysponująca najnowocześniejszymi czołgami 1. Armia Pancerna Gwardii (czyli 2. Gwardyjska Tamańska Dywizja Zmechanizowana i 4. Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna) szału nie zrobiła...

O morale wiekoszości tych mongołów to nawet szkoda gadać...
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

Myślę że komuś może zależeć żebysmy tak nie doceniali Ruskich :)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

To co Zodi + nie jest tak łatwo schować nawet 100k wojska. O zgrupowaniu przed inwazją na Ukrainę wiedzieliśmy miesiąc wcześniej, czyż nie?

Czytałem gdzieś, że rosyjscy wojskowi są tak skorumpowani, że za kasę na modernizację sprzętu budowali sobie mega-jachty na Cyprze...
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Matthias[Wlkp] pisze: Czytałem gdzieś, że rosyjscy wojskowi są tak skorumpowani, że za kasę na modernizację sprzętu budowali sobie mega-jachty na Cyprze...
Też prędzej w to uwierzę niż w przygotowane na 5. rzut zagony czołgów (przede wszystkim T14 Armata,ponoć nawet z działającymi silnikami),szwadrony SU57 (oczywiście to maszyna co najmniej 5 jak nie 6 generacji!) i tysiące piechociarzy w hydraulicznie wspomaganych kombinezonach (rosyjski projekt żolnierza przyszlości,nie pamiętam teraz kryptonimu tego kabar...znaczy projektu)!
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

No dobra ale mają 3k myśliwców przecież, mogliby zrownac ten kraj z ziemią? Czemu lotnictwo się nie włącza? Czytałem kilka analiz i żaden podany argument nie jest przekonujący.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4861
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Bo Putin spojrzal na ceny paliwa i stwierdził ze to pierdoli?

Na poważnie - litr diesla za 7.46. SIEDEM I PÓŁ pln. Wydaje mi sie ze po Ukrainie kolejnym krajem ktory będzie mial najwiekszy wpierdziel gospodarczy po tym syfie nie będzie Rosja a Polska. Z kilkoma milionami uchodzcow, polskim swiezo wprowadzonym walem i litrem paliwa po 10 pln... Ja juz nawet przestaje wierzyc ze inflacja będzie na koniec roku ponizej 15%...

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

Czyli nie latają dlatego żeby nie palić wachy?? Bitch please :)
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Chyba nie o to mu chodziło... ;)
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4861
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Halaster pisze:Czyli nie latają dlatego żeby nie palić wachy?? Bitch please :)
Zarcik taki w tym calym gownie. Ciezko powiedziec Halu czemu nie lataja. Moze nie chca marnowac sprzętu, moze brakuje im uzbrojenia w samolotach, moze brakuje pilotow ktorzy ogatniaja te nowe mysliwce... A moze Putin myslal ze sie obejdzie bez po prostu

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Może być to co Razor + coraz większe nasycenie armii ukraińskiej Stingerami i Piorunami (ponoć te nasze cudeńka świetnie sobie radzą :) ). Choć mogliby używać więcej bombowców strategicznych - wobec nich obrońcy są raczej bezsilni - no ale jakoś też kacapy mało z nich korzystają.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Jest też kwestia rzeczywistego stanu technicznego armii rosyjskiej. Od lat już są dyskusje ile z tych liczb co są widoczne w internetach to sprzęt rzeczywiście nadający się chociaż użytku (a co dopiero do walki). Bo może być tak, że myśliwców mają 3k na papierze, a praktyce 500, bo reszta totalny złom.
Trochę jak kupowanie przez nas F-16, kupiliśmy tego ile tam, 25? A jak przyleciało to 2 nadawały się do służby, bo reszta w kawałkach.

No i oczywiście jest case części zamiennych. Ruskie na pewno miały zapasy, ale jak duże? Teraz nie mają skąd ich brać, na ile im starczy żeby utrzymać gotowość bojową jednostek?

Ja tam nie wiem, nie znam się - ale na ile znam ruski sposób zarządzania to obstawiał bym że góra 20% tego co mają oficjalnie na stanie może wyjechać z garażu.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Counterman pisze: Trochę jak kupowanie przez nas F-16, kupiliśmy tego ile tam, 25? A jak przyleciało to 2 nadawały się do służby, bo reszta w kawałkach.
Ee...kupiliśmy 48.I pierwsze słyszę o "2 nadających się do latania a reszcie w kawałkach" - co to za kacapska propaganda ? :> ;)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jak podają liczby to zawsze uwzględniają zakurzony sprzęt w magazynach, albo poprostu niesprawny.

Mają lotniskowiec? Mają. Poczytaj o jego ciągłych problemach. Np. to, że jak wypłynął w morze do akcji w Syrii, to mu towarzyszył holownik, bo nie byli pewni, czy napęd wytrzyma... O spadających samolotach do morza też warto wspomnieć.

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_a ... _Kuznetsov

IMHO nie ma dowodów na to, że Rosjanie mają rzeczywiście tyle sprzętu, ile mówią, że mają. Dodaj do tego fakt, że ich PKB jest gdzieś pomiędzy Włochami a Hiszpanią, mniej niż 1/10 tego co USA. Za co niby mieli budować ten cały sprzęt? Niewolnikami? A może pracownicy z dobroci serca / fanatyzmu będą robić za darmo?

Zbudowanie to jedno, a koszty utrzymania to drugie.

https://worldpopulationreview.com/count ... -the-world

Tutaj piszą, że Amerykanie oficjalnie mają ~13000 samolotów, a Rosjanie ~4000. Sam sobie odpowiedz, w jakim stanie będą te rosyjskie samoloty, jeśli mają do dyspozycji ~10% kasy co Amerykanie. Dodaj do tego korupcję i wyjdzie Ci, że w najlepszym wypadku mają może tysiąc sprawnych maszyn. Do tego muszą pilnować dużo większej granicy niż USA. 2/3 tego stanu musi pilnować ich dalekiego wschodu i południa. A reszta dzieli się na wojnę i północ. Zatem moja estymacja jest taka, że mają może 100-200 samolotów do dyspozycji na Ukrainie i nie chcą ich wszystkich stracić na raz. Reszta jest uwiązana w innych miejscach na świecie.

Pozostałe 3000 samolotów gnije na cmentarzyskach, jest niesprawne, albo po prostu nigdy nie istniało, bo było wymysłem rosyjskiej propagandy.

EDIT - coś źle przeczytałem, poprawiam...
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Kawałek analizy z tego fajne źródła co grel wrzucił, z dnia 12 wojny:
Wbrew treści komunikatów Ministerstwa Obrony FR wojska rosyjskie nie są w stanie złamać oporu stawianego przez siły ukraińskie. W dwunastym dniu wojny Rosjanie nadal ponoszą dotkliwe straty, również w lotnictwie, niszczone są kolejne kolumny wojskowe agresora. Rośnie rola oddziałów ochotniczych ukraińskiej obrony terytorialnej, której duża liczebność w większych miastach stanowi czynnik utrudniający wkroczenie sił najeźdźcy bez ponoszenia przez niego kolejnych strat. Na obszarach kontrolowanych przez wojska rosyjskie miejscowa ludność nadal masowo protestuje przeciwko okupantom. Trudności na zapleczu zmusiły Rosjan do wprowadzenia grup operacyjnych FSB mających identyfikować i zatrzymywać osoby gotowe do stawiania oporu, co potwierdza trudności agresora w operowaniu na zajętych terenach.

Rosnące problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa linii komunikacyjnych i przemieszczających się kolumn wojskowych na lewym brzegu Dniepru wymusiły na najeźdźcy sprowadzenie na ten obszar dodatkowych formacji bezpieczeństwa wewnętrznego (głównie Rosgwardii), a także jednostek o charakterze najemnym (czeczeński pułk specjalny im. Achmata Kadyrowa – formalnie jednostka Gwardii Narodowej FR). Informacje ukraińskie o zaangażowaniu ich w walki o miasta – zwłaszcza o Kijów – wskazują, że Rosjanie nie planują szturmowania takich ośrodków za pomocą formacji regularnych, które najprawdopodobniej skupią się na blokadzie i wsparciu ogniowym pododdziałów nieregularnych. Nie nastąpi także klasycznie rozumiany szturm, lecz raczej dojdzie do punktowych walk ulicznych z udziałem przenikających do miast grup napastników. Dobór przez Rosjan formacji mających miasta atakować, zwłaszcza w kontekście informacji o sprowadzeniu na Ukrainę najemników doświadczonych w wojnie domowej w Syrii, pozwala zakładać, że walki będą miały charakter krwawy, pełen przemocy wobec ludności cywilnej.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3530
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

https://www.facebook.com/militarium.net ... 457867397/

Nowoczesny sprzęt dotarł! Nawet mogą ich wykiprować tą wywrotką prosto do okopu!

EDIT: No ciekaw jestem jak Ci bojownicy co nigdy nie byli w Europie, nie mówią po żadnemu i ruską logistyką jak wyżej mają walczyć... Może dzikie lwy w następnym rzucie wpuszczą do Kijowa?
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

https://twitter.com/MotolkoHelp/status/ ... Lnq33pqW3Q

Tutaj już jedzie porządny sprzęt.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Pytanie tylko czy dojedzie... :>
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

A sprawdziłeś, co to za sprzęt? W tweecie jest napisane dokładnie, co to za modele są. Poza lekkimi transporterami piechoty, reszta to są działa artyleryjskie i przeciwlotnicze z lat 70-80. Wszystko tutaj to pożywka dla Bajraktarów... Lepsze niż Kamaz, ale gdzie są te nowoczesne czołgi?
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Matthias[Wlkp] pisze:Lepsze niż Kamaz, ale gdzie są te nowoczesne czołgi?
W planach i w mokrych snach generałów.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5602
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Krążą informacje, że niby mało kto poza Putinem wiedział o inwazji. Tak więc ściągnąć 'nowoczesny' sprzęt nagle gdzie z pod Moskwy nie tak łatwo. Trzeba załogę, transport kolejowy itp.

Przez pierwsze 5 dni pewnie sygnał był, że wszystko idzie zgodnie z planem, więc jak tu szykować posiłki na gwałt? Przygotowanie, załadunek, transport, rozładunek, logistyka - wszystko dotrze najprędzej za tydzień albo i trzy. Teraz pewnie będzie byle by coś było z najbliższej okolicy.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jerusalem Post, powołując się na otoczenie prezydenta Izraela pisze, że oferta pokoju z Rosji jest taka:
- uznanie, że Krym jest rosyjski
- uznanie republik w Donbassie (nie wiadomo w jakich granicach)
- neutralność
- redukcja armii

Patrząc na to, co się dzieje w otoczonych przez ruskich miastach, nie zazdroszczę wyboru.

Jeśli nie ma koncepcji na kontrofensywę i odbicie chociażby Donbassu, to chyba bym brał... Chociaż jak każda propozycja z Rosji jest pewnie zatruta.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6379
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Matthias[Wlkp] pisze:Jeśli nie ma koncepcji na kontrofensywę i odbicie chociażby Donbassu, to chyba bym brał... Chociaż jak każda propozycja z Rosji jest pewnie zatruta.
Krymu nigdy nie odzyskają, zresztą on BYŁ i JEST etnicznie rosyjski i po prostu jego mieszkańcy (poza garstką Tatarów) chcą być w Rosji, więc może wypada to wreszcie uszanować.

Donbas zawsze był ukraiński i w granicach Ukrainy, fakt, że jest tam tyle Rosjan to sprawa jak ze Śląskiem - po prostu ludzie z całej Rosji zjeżdżali tam do pracy i proporcje narodowościowe się zmieniły. Dla mnie to ciężki temat i wieczny punkt zapalny, nie wiem co o tym sądzić i jak powinni do tego podejść Ukraińcy. Mam tu jakąś daleką analogię z Kosowem, które też zawsze było serbskie no i co z tego? Zachodowi nie przeszkodziło to uznać jego niepodległości.

Natomiast pewne jest że Ukraińcy NIE MOGĄ w żaden, najmniejszy sposób się rozbroić, to jest dla nich nie do przyjęcia i wiedzą, że jeśli na to pójdą to Rosjanie za kilka lat wjadą znowu. Na to na pewno nie pójdą, będą parli do NATO i UE (chyba, że jednak przegrają i Putin utworzy rząd kolaboracyjny).

Aha, chciałem jeszcze dodać, że mogę chodzić na piechotę albo jeździć rowerem albo płacić za paliwo 15 zeta jeśli będzie trzeba, byle Sauron z Kremla się zesrał .
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4861
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Voo. Problem jest taki ze Ty mozesz chodzic na piechote. Chleb, szynka czy majtki nie... To nie jest "tylko" 3 krotna podwyzka paliwa dla Kowalskiego. To jest inflacja na poziomie 15-20% i bankructwa wielu firm. A mowimy tylko o paliwie, mamy jeszcze gaz w gratisie.

Sorry, jestem calym sercem z Ukraińcami, niemniej jesli nasi wspaniali rzadzacy potrafia tylko odcinac sie od rosji nie proponujac alternatywy to brak slow. Ale oni tylko potrafia podpiac się pod to co robia ludzie.

Co do analizy mam zupelnie odmienne zdanie. Smiem twierdzic ze akurat dla Ukrainy kwestie terytorialne sa bardziej nie do przelkniecia niz "neutralnosc"

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6379
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Razorblade pisze:Voo. Problem jest taki ze Ty mozesz chodzic na piechote. Chleb, szynka czy majtki nie... To nie jest "tylko" 3 krotna podwyzka paliwa dla Kowalskiego. To jest inflacja na poziomie 15-20% i bankructwa wielu firm. A mowimy tylko o paliwie, mamy jeszcze gaz w gratisie.
Jasna sprawa, jest to dla mnie oczywiste. Wzięło mi się to stąd, że znam wielu ludzi, którzy np. używają na co dzień 2 samochodów, jeżdżą samochodem nawet po bułki do spożywczaka ale drą szaty bo benzyna podrożała.

Żeby nie było wątpliwości - sam używam na co dzień 2 samochodów i jeżdżę samochodem nawet po bułki do sklepu ale kurna, jak trzeba będzie się ograniczyć to szat nie będę rozdzierał ;)

Natomiast co do firm, transportu, podwyżek wszystkiego - tak, masz rację.

Smiem twierdzic ze akurat dla Ukrainy kwestie terytorialne sa bardziej nie do przelkniecia
Słuchałem ostatnio rozmowy z jakimś ukraińskim dziennikarzem i padło pytanie dlaczego tak łatwo Ruskim poszło z Krymem. On odpowiedział, że tak naprawdę, gdyby nie potrzeba zwycięskiej wojenki to Rosja mogłaby go w końcu przejąć wykorzystując inne narzędzia. Jego zdaniem tak podskórnie (nawet jeśli tego nie powiedzą) to Ukraińcy wiedzą, że z Krymem jest pozamiatane i że na Krymie nikt Ukrainy nie chce.

Co do Donbasu to jak napisałem - nie wiem.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5602
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Sprytnie z Migami-29. Jestem ciekaw czy będą miały malowanie US Air Force choćby przez minutę.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Amerykanie ponoć nie wiedzą OCB i nie wiedzą, co z polską propozycją zrobić. Chyba tego nie dogadali.

https://mobile.twitter.com/JacquiHeinri ... 9972800527

Hahaha... Czyli jak Polska ma dać myśliwce, to tak. Ale jak USA ma dać, to nie, bo wysyłanie samolotów bojowych z własnego lotniska to zbyt duże ryzyko...
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3530
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Wygląda na to,że walą z golda... :>
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5602
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Matthias[Wlkp] pisze:Amerykanie ponoć nie wiedzą OCB i nie wiedzą, co z polską propozycją zrobić. Chyba tego nie dogadali.

https://mobile.twitter.com/JacquiHeinri ... 9972800527

Hahaha... Czyli jak Polska ma dać myśliwce, to tak. Ale jak USA ma dać, to nie, bo wysyłanie samolotów bojowych z własnego lotniska to zbyt duże ryzyko...
Pamiętajmy, że NATO to sojusz obronny. Atak na jednego to atak na wszystkich, jeżeli atak był nieprowokowany. Czy USA w razie w powiedziałoby, że w sumie to Polska zaatakowała Rosję, bo myśliwce poleciały prosto z Radomia bombardować? Myślę, że nie. Czy chciałbym to sprawdzać? Też raczej nie.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Hm a wiecie, mi się wydaje że wzrosty ceny ropy mają charakter jednak czasowy i nie będą leciały w kosmos.
Po pierwsze wydaje mi się, że ropa ma dużo kapitału spekulacyjnego i ceny typu 170-200 dołków są oderwane nawet od podaży minus produkcja Rosji.
Po drugie świat jest teraz pełen polityki no globalnej i jak przykręcą kurek w Rosji to będą cichaczem odkręcać kurki w Wenezueli i państwach OPEC.
Po trzecie osłabienie waluty PLN ma według mnie krótszą perspektywę niż wzrosty ropy, więc część wzrostów ceny paliwa będzie zniwelowana umacnianiem się PLN.
Po czwarte wydaje mi się, że jeżeli będzie bardzo rosła niepewność (dalej) to rządy i instytucje wpompują kupę kasy w rynek, co niby powinno się przekładać na inflację, ale jak widzieliśmy już wcześniej się nie przekłada. A uspokojenie rynku powinno wystudzić wzrost surowców (szczególnie np. pszenicy) i zapobiec samospełniającej się przepowiedni dużej inflacji.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Muszę przyznać, że jestem gupi że wcześniej nie czytałem tych analiz osw. Link do analizy za dzień 13

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/an ... -13-dniach
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

Przepychanka z Migami wygląda na standardowe outsource'owanie ryzyka. Amerykanie chcą je outsource'ować do Polski, Polska do NATO. I o nawet niekoniecznie wskazuje, że Amerykanie mają nikczemne intencje i nie przyjdą nas bronić... Ale wskazuje, że gdy przychodzi co do czego, to każdy najpierw dba o własne bezpieczeństwo. Choć oczywiście mam nadzieję, że jakoś te Migi na Ukrainę trafią, bo każda pomoc im się teraz przyda.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5009
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Ukraina

Post autor: Zolt »

Krymu nigdy nie odzyskają, zresztą on BYŁ i JEST etnicznie rosyjski i po prostu jego mieszkańcy (poza garstką Tatarów) chcą być w Rosji, więc może wypada to wreszcie uszanować.
To jest świetny model biznesowy, szkoda że nie ma już naszych na Greenpoincie, ale może z Jackowem by się udało ;)
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4346
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukraina

Post autor: Turtles »

Ja sie zgadzam z rzroem, że spokojnie Zalenski moze oddać to czego i tak nie ma (Krym, Ługansk i Donbas w przedwojennych granicach) I myślę, że on by przyjął takie warunki z pocałowaniem ręki. Problem z jakąkolwiek "neutralnością" jest taki, że mu wjadą za rok znowu.
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5009
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Ukraina

Post autor: Zolt »

Pełna zgoda, tylko wg tej mądrej stronki z przebiegiem wojny i paru innych, jeżeli coś odda, to może przestać być bohaterem dla opinii publicznej i prozachodnia polityka może się zachwiać.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Widziałem sondy, że Ukraincy chcą walczyć i nie chcą oddać ani Krymu, ani Donbassu. Przy takich nastrojach to pewnie naród uległego pokoju by nie przyjął...

Chcą walczyć do końca i chwała im za to. Jak Polacy z Niemcami, pokoju nie będzie.

Jak dla mnie to zasadniczym pytaniem jest, co się pierwsze skończy:
- zapał do walki Ukraińcom
- lojalność wojsk rosyjskich
- cierpliwość oligarchów
- gospodarka Rosji

Utwierdzam się w przekonaniu, że po wojnie Rosja zamienia się coś a'la Korea Płn. Kwestia tylko tego, na jak długo i czy razem z Ukrainą.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4861
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Zbyt zyczeniowe myslenie Matt. Mamy XXI w. Ludnosc Rosji to prawie 150 mln. Masa w chuj bogatych ludzi. Serio wierzysz zekorporacje nie beda chcialy robic biznesow z nimi "bo Ukraina"? Serio wierzysz ze rzady nie siegna chetnie po rope, gaz i inne surowce z Uralu?

Ja powiem wiecej - stawiam dolary przeciw orzechom ze obecne "wycofywanie sie z Rosji" wiekszosci firm to po pierwsze efekt PR, ale co imho najwazniejsze to problemy logistyczne z dostarczaniem materialow na skutek sankcji.

Nas temat dotyczy i emocjonuje bo jest blisko i najwiekszy rykoszet idzie na nas. Ale dla wiekszosci Europy i swiata on wcale tak bardzo nie odbiega od Syrii, Libii czy Iraku. Z ta roznica ze teraz bomby zrzucaja "ci zli", a wczesniej zrzucali "ci dobrzy". Do tego "lajwy" z niej sa na niespotykana dotychczas skale, a to wywoluje wieksza presje. Niestety ale po wojnie nie wierze w jakiekolwiek powazniejsze sankcje na dluzej niz rok. Chociaz oczywiście moge sie mylic.

Ja mam zupelnie inne obawy - skoro Ruskim nie idzie tak dobrze jak mysleli, to czy celem "straszaka" nie zdecyduja sie na jakis maly taktyczny ladunek nuklearny gdzies na terytorium Ukrainy. W sumie teraz po zajeciu Czarnobyla mogliby nawet zrzucic (podlozyc) tam, opinii wmawialoby sie ze po walkach zostalo cos uszkodzone i jeblo. A o sytuacji wiedzieli by np tylko ci co maja wiedziec...



Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3879
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Ukraina

Post autor: PIOTROSLAV »

DaeL pisze:Przepychanka z Migami wygląda na standardowe outsource'owanie ryzyka. Amerykanie chcą je outsource'ować do Polski, Polska do NATO. I o nawet niekoniecznie wskazuje, że Amerykanie mają nikczemne intencje i nie przyjdą nas bronić... Ale wskazuje, że gdy przychodzi co do czego, to każdy najpierw dba o własne bezpieczeństwo. Choć oczywiście mam nadzieję, że jakoś te Migi na Ukrainę trafią, bo każda pomoc im się teraz przyda.
Ja to nie wiem,nie mogliby tych migow przeparkować gdzieś pod granicę, na noc wyłączyć prąd i ranem zorientować się, że ktoś traktorem odjechał z samolotami? Wszystkimi...
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3879
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Ukraina

Post autor: PIOTROSLAV »

"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Hm nie jestem pewien czy rozsądne jest forwardowanie takich filmików. Lepiej żeby zdychały bez zasięgów.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Jutro łukaszenka spotyka się z putlerem.Pojutrze wejście wojsk białoruskich ?

Szykuje się jeszcze większy wpierdol niż ten,który dostają kacapy... Choć z drugiej strony to może być tylko moje pobożne życzenie (o wpierdol dla bialorusi,nie ich interwencję) - nie mam pojęcia ile sił ma Ukriana gotowych do obrony północnego zachodu.
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3879
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Ukraina

Post autor: PIOTROSLAV »

ThisObrazek
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7429
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Razorblade pisze:Zbyt zyczeniowe myslenie Matt. Mamy XXI w. Ludnosc Rosji to prawie 150 mln. Masa w chuj bogatych ludzi. Serio wierzysz zekorporacje nie beda chcialy robic biznesow z nimi "bo Ukraina"? Serio wierzysz ze rzady nie siegna chetnie po rope, gaz i inne surowce z Uralu?
Pewnie, że by chcieli. Jedno słowo - sankcje. Może nie rozumiem jak działają, ale z założenia każdy kto je kupuje naraża się na sankcje dla swojego kraju. Jak to jest teraz z ropą z Iranu czy Wenezueli? Każdy może kupić?

Jeszcze miesiąc temu, jak mnie kolega z USA zapytał, co myślę o tym wszystkim, to mu odpowiedziałem, że zachód nic nie zrobi i Putin dostanie to, czego chce. A tutaj jednak poważniejsze sankcje weszły, do tego duże firmy wyjeżdżają z Rosji - chyba jednak coś drgnęło, czyż nie?

Też się boję jakiejś nuklearnej akcji ze strony Ruskich, ale z drugiej strony wtedy wykopią sobie ekonomiczny grób jeszcze szybciej.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3530
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Niby sankcje w 2014 były słabe, ale jak popatrzeć na gospodarkę Mordoru:
https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/7 ... kordy.html

Sorry za stary link, ale you get my point. Tam się nie przelewało już przed pandemią. No a teraz dostają duuuużo bardziej. Może obecna wojna dzieje się zbyt szybko, żeby sankcje miały na jej przebieg jakiś wpływ, ale liczę, że Putin prędzej wykituje ze starości niż go będzie stać następny kraj napaść.

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2623
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ukraina

Post autor: zodi »

Omnomnonmon, jedna z baterii Patriotów już zainstalowana.
Putler kurwo :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6379
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ukraina

Post autor: Voo »

Wilno zmieniło nazwę ulicy, przy której stoi ambasada Rosji na "Bohaterów Ukrainy" :D

Uwielbiam takie psikusy.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

zodi pisze:Omnomnonmon, jedna z baterii Patriotów już zainstalowana.
Putler kurwo :)

Obrazek
Dwie baterie to za mało żeby nawet Warszawę obronić (ponoć potrzeba by 8), nie mówiąc już o tym że wg ekspertów patrioty są podobno mniej skuteczne niż rosyjskie S400 czy nowe S500..

Fajnie że w koncu coś jest, ale to raczej jest homeopatia a nie poważne wzmocnienie naszej OPL.
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2206
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: Ukraina

Post autor: peterpan »

Miśki - te patrioty to bronia najwiekszego obecnie hubu logistyczno wojskowego przy lotnisku w rzeszowie.

To raz. A dwa - patrioty nie maja chronic miast a baz wojskowych w ogolnych zalozeniach.

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Ukraina

Post autor: Pquelim »

Counterman pisze:Muszę przyznać, że jestem gupi że wcześniej nie czytałem tych analiz osw. Link do analizy za dzień 13

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/an ... -13-dniach

Uou, aż przekaże koledze że dotarł do mojego forum. Będzie w szoku :) propsy, to jest dobre źródło wiedzy.

OSW już w zeszlym roku wskazywało, że rosyjskie manewry ZAPAD to w istocie ćwiczenia ofensywne (również na kierunku granicy z PL) a kryzys migracji to destabilizacja i element wojny hybrydowej.

Warto poczytać, bo to były ćwiczenia przed inwazja więc trochę można wyciągnąć.

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/ko ... w-praktyce


Analizy bieżące też maja ok, ale przestrzegam przed przesadna wiara w komentarze i interpretację. Jeszcze zależy kto tam jest autorem, bo jest dość duża polaryzacja przez co OSW jest taki trochę tygiel bez własnego zdania, bo oni się tam kłócą między sobą no o to czy Putin w 2014 miał biegunkę podczas aneksji Krymu, czy zatwardzenie.

Bardzo dobre imho analizy dzień po dniu wrzuca ten dziennikarz:
https://facebook.com/pulszagranicy
Ostatnio zmieniony 11 marca 2022, o 11:46 przez Pquelim, łącznie zmieniany 1 raz.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Wiesz, ale jak jest tygiel wśród analityków to właśnie dobrze. Miałem tak w biurze analiz strategicznych rynku FX i długu, w każdym zespole było po równo ludzi "z lewa i z prawa". I bardzo fajne, sprawdzające się rekomendacje wychodziły z tego.

Przede wszystkim przed analizą masz kupę suchych informacji, więc wnioski możesz też sam sobie wyciągać.

Link do dnia 14:
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/an ... -14-dniach
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
ODPOWIEDZ