Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

... wszystko, co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles

Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

Yam Yam - White IPA z browaru Deer Bear
Słody - Pilzneński, pszeniczn, monachijski, Caramell
Chmiele - Citra, Amarillo, Mosaic, Nugget
Ekstrakt - 15,0%
Alkohol - 5,4% obj.
IBU - 44
Dodatki - Płatki ryżowe, liście bambusa

Bardzo przyjemnie mętne z wyglądu, piana znowu poniżej krytyki. Kusić może bardzo ciekawy dobór chmieli na smaczek, natomiast zachęca też nazwa gatunku, która (z tego co mi wiadomo) oznacza coś pomiędzy IPA a witbierem. Czyli coś w sam raz na gorący letni dzień dla ludzi, którzy miast bananów i kolendry (nie, żebym nie lubił kolendry. Nikt o zdrowych zmysłach nie nie lubi kolendry - czy to świeżej czy to suszonych nasionek) wolą chmielowe uderzenie przyjemności.
Aromat ma fajny i orzeźwiający, chociaż wyczuwalnie wytrawny. Smak jest nieco gorszy niż można byłoby się spodziewać. Nie żeby było nie smaczne, ale po takiej bombie chmielowej i fantastycznym dodatku liści bambusa można było się spodziewać więcej. Ogólnie nie jest źle, ale mam dziwne przeświadczenie, że mogłoby być lepiej.
Polecam natomiast Hoppy Meal z tego samego browaru. Srogo kopie dupy marakujowym uderzeniem.
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4351
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Turtles »

Też dziś w chmelarni byłem :) I też wysączyłem tego Yam Yama. A teraz Apartment od Radugi
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

Sunny; Browar Jana; Session IPA - Bardzo lekkie piwo na lato od ludzi z Browaru Jana. Zapach bardzo bardzo słaby. Tzn. nie że śmierdzi, po prostu mało co czuć. Jeszcze z butelki od biedy przez szyjkę jakieś cytrusy może są, ale już ze szkła - ledwie wyczuwalny chmiel. W smaku ciut lepiej, ale podobnie. Mocno wodniste, nieźle nasycone, ale smakuje jak woda mineralna pół na pół z piwem. Można wychylić jak oranżadę i nic nie poczuć. Sunny czy Summer ALE z Dr Brew o niebo lepsze.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2016, o 22:24 przez SithFrog, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Session IPA, a nie Saison ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Poprawione :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Turtles pisze:Też dziś w chmelarni byłem :) I też wysączyłem tego Yam Yama. A teraz Apartment od Radugi
Ha! To się niesamowicie ciekawie składa, bo dzisiaj też miałem sobie ten Apartament kupić, ale z racji tego, że już kiedyś tam 100 lat temu próbowałem to sobie dałem spokój. Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

Grape Lager; Browar Dr Brew - Taki sobie dziwny lager. Niby chmiele fajne (Mosaic!), ale dodali te winogrona i sam nie wiem... te nuty winogronowe są, ale ciężko powiedzieć czy to zaleta. Zapach winogrona wyraźny, a smak jakby zmieszać białe wino z piwem. Plus taki, że nie jest bardzo słodkie i nawet orzeźwia. Ja nie wrócę, nie dla mnie takie eksperymenty.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Jutsimitsu »

Właśnie dzisiaj piłem to piwko. Mnie bardzo pasuje. Może nie jest to piwo do grilla, albo obiadu, ale gdy idziecie na piwko do ogrodu i w cieplejszy dzień macie ochotę na coś lekkiego. Tyle, że ja w przeciwieństwie do Sitha uwielbiam takie ciekawe połączenia.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Bernard Bohemian Ale
Kupiłem w Lidlu bo mają teraz czeskie piwa. Aromat jakiś szczególny nie jest. Pachnie trochę kolendrą i lekko alkoholowo bo piwo ma 8,2%. Smak podobny jest do piw belgijskich, ale mniej wyraźny. Jest owocowo i trochę słodko. Goryczka średnia, spore nagazowanie. W smaku też trochę czuć ten alkohol, ale w jakiś taki przyjemny sposób. Te ponad 8% trochę rozgrzewa i mimo, że piwo przyjemnie się pije to jednak nie w takie upały.
Obrazek

Raduga Lift to the Scaffold Session IPA
Tu już lżej bo tylko 4,7% alkoholu i 12% ekstraktu. Piany prawie nie ma. To co widać na zdjęciu zaraz znikło. Aromat cytrusowy i karmelowy, ale to wszystko takie stonowane. W smaku też niewiele się dzieje bo cały czas jest ten lekki karmelek i delikatny cytrus. Goryczka średnia. Na upał piwo w sam raz bo bardzo lekko się pije i nie męczy intensywnymi aromatami czy goryczką.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

Gosebuster - Salted Caramel Dark Gose z kooperacji Kingpina i Freigeist
Słody - Pilzneński, Cara Gold, zakwaszający, barwiący, czekoladowy, pszeniczny
Chmiele - Teffnanger, Lubelski
Ekstrakt - 12,0%
Alkohol - 4,7% obj.
Dodatki - Laktoza, kolendra, sól morska, kakao

Chuju gona kol?! Niebieską linię!
Nie mogłem się postrzymać...

Z wyglądu piwo jest takie sobie - jak zwykły porter, chociaż z reguły portery mają chyba pianę bardziej wpadającą w brąz. Nieprzejrzyście czarne i z w miarę porządną pianą. Zapach z butelki jest całkiem nijaki, trochę przebija się karmel i kwas, ale ogólnie nie zabija bukietem aromatów. Po nalaniu, z kieliszka nie jest wcale lepiej.

Sytuacja zmienia się o przysłowiowe π rad. Smaki atakują z każdego zaułka, przemieszczają się kanałami a potem napadają znowu w zupełnie niespodziewanym miejscu. Porterowa goryczka? Jest! Lekki kwaśny posmak nadający rześkość piwu? No raczej! Sól morska? No przeca jest na etykiecie! Dawno nie piłem ciemnego piwa, które jednocześnie byłoby tak napchane smakami (nie tylko karmel, kawa, czekolada, torf, łyski - w zależności od gatunku) i jednocześnie tak orzeźwiające. Szanowna Małżonka w smaku wyczuła aromat surowej wołowiny - brawo dla niej, bo rzeczywiście czuć taką nutkę.
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

Kwas Gamma - Raspberry Sour z Pinty
Słody - Weyermann, pale ale, pilzneński, Carahell
Chmiele - Strisselpalt (FR), Tettnager (DE), Amarillo (USA)
Ekstrakt - 13,1%
Alkohol - 5,0% obj.
IBU - 22
Dodatki - Lactobacillus Helveticus

Kurczę, tych Kwasów się narobiło tyle, że już nie kojarzę ile recenzji i opinii już było.

Kwas Gamma to chyba najdelikatniejszy produkt z tej serii. Alfa i Beta był mocno mleczno-kwaśne, Delta był dziwnym mariażem porteru i kwaśnego piwa a Epsilon - strzałem w 10 łączącym chmielowe Pale Ale i kwaśne bakterie. W Gammie mamy malinowy posmak (nie wiadomo skąd, bo w składzie nic nie ma o malinach), który bez jakichś specjalnych zgrzytów łagodzi kwaśny aromat. Bardzo dobrze zbilansowany smak piwa, który w zasadzie ociera się nieco o nudę i przypomina trochę plażowe piwo z sokiem malinowym. Idealne na letnie orzeźwienie, trochę gorsze na spokojną degustację i międlenie piwa w ustach przez godzinę.
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Jutsimitsu »

Rojek pisze:Idealne na letnie orzeźwienie, trochę gorsze na spokojną degustację i międlenie piwa w ustach przez godzinę.

I... od teraz straciłeś na wartości swoich recenzji w moich oczach. :(
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Kurczę, a tak się dla Ciebie starałem :( wszystko teraz jak krew w piach.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Jutsi, lubisz Kwas Gamma znaczy się?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Jutsimitsu »

Uważam, że jest najlepszym z kwasów i tam nie tylko jest smak malin. Generalnie właśnie jest świetny do takiej długiej degustacji.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Najlepszy jest Kwas Epsilon, ale Gamma jest tuż za nim :>
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3531
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Gregor »

A ja nie lubię zepsutego piwa w ogóle :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Doctor Brew Sinem IPA
Kolejne IPA od Doctorów. Tym razem z jakimś nowym chmielem który nie ma jeszcze nazwy tylko numerek. Nie pamiętam jaki, a butelkę już wyrzuciłem, sorry. Powiem za to że chyba jedno z fajniejszych piw tej linii od Dr Brew. Bardzo fajnie pachnie - słodko, a przez moment miałem skojarzenie z poziomkami. Przyjemnie się pije, jest dosyć pełne i gładkie. Goryczka średnia, a jak na piwo od Dr Brew wręcz niska. Fajne piwo :)
Obrazek

Piję w tym momencie Old Lagera z Doctor Brew i jest bardzo mało drewniany. Jestem zawiedziony :(

Byłem dziś w Selgrosie i coraz więcej ciekawych piw tam się pojawia. Do Kormorana dołączył Browar Jana, Olbracht i Pinta. Na razie po dwa czy nawet jednym piwie (Oto Mata IPA z Pinty), ale może w przyszłości będzie więcej :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

Potiomkin - Russian Imperial Stout z Radugi
Słody - jęczmienny, pszeniczny
Chmiele - Cascade, Simcoe, Centennial, Mosaic, Zeus, Magnum
Ekstrakt - 24,0%
Alkohol - 10,5% obj.
IBU - 100
Dodatki - Jęczmień palony

W końcu! Udało mi się dopaść słynny pancernik! Kiedyś widziałem to piwo u mnie w sklepie, ale że miałem już naręcze piwa stwierdziłem, że (za znanym przysłowiem) co się odwlecze to nie uciecze. Niestety uciekło już kolejnego dnia. Przydybałem ostatnią butelkę w okolicznej pizzerii, która (oprócz całkiem niezłej pizzy) serwuje również piw z butelki wachlarz. Wszystkie ręce na pokład, cała naprzód i zaczynamy rewolucję!

Piwo wygląda jak porządny stout, może nieco jaśniejsze i ma dość słabą pianę (ale bez przesady). Z butelki aromat (w miarę ogrzewania piwa) przechodzi z czereśni przez kawę aż do czekolady. Niesamowity, pełny bukiet. Po przelaniu do kieliszka wychodzi jeszcze dość rozpoznawalny aromat wanilii i miodu gryczanego. Powalający! Czas na degustację!

O JA PIERDOLĘ! Odczucie w ustach, jakby piło się ciekły aksamit. Gładziutko przelewa się przez gardło, bez żadnego drapania i nieprzyjemnych wrażeń. W smaku najpierw atakuje mleczna czekolada, która potem ustępuje miejsca gorzkiej (dobrej! nie kwaśnej!) kawie. Alkoholu w ogóle nie czuć. O ile piwa z Radugi zawsze (no, w przeważającej większości) bardzo mi smakowały, to Potiomkin to jest jakiś majstersztyk. Idealny balans smaków i zapachów. Nic nie drażni, nic nie męczy - wszystko jest na swoim miejscu. Jedyny zarzut to taki, że smak dość szybko ucieka z języka i trzeba wziąć drugi łyk.

10/10, would push the stroller down the stairs again.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Pyszne piwo, zgadzam się w pełni :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Piccolo »

Yup, Potiomkin to na razie jeden z lepszych RISów jakie piłem :).
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Jan Olbracht Fruit Ale
Piwo uwarzone w ramach Kuźni Piwowarów z dodatkiem truskawek i laktozy. Aromat "kwaśny", ale dosyć delikatny. W smaku też delikatna kwaśność i lekka słodycz. Gdybym nie wiedział, że to piwo z truskawkami to bym się nie domyślił bo w żaden sposób ich nie czuć. Całkiem spora jest goryczka. Trochę zalega. Niezłe, ale nie jest to najlepsze kwaśne piwo jakie piłem.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

Moszaw - Saison z pokrzywą z Browaru Golem
Słody - pilzneński, pszeniczny, żytni, Carapils
Chmiele - Magnum, Kazbek, Bouclier, Hallertau Blanc
Ekstrakt - 12,5%
Alkohol - 6,1% obj.
IBU - 30
Dodatki - Płatki owsiane, pokrzywa

Bardzo średnie piwo. Lekko mętne, piany w zasadzie 0 - po chwili stania w kieliszku nie zostaje nawet ślad wokół szkła. Aromat z butelki dość słaby - głównie chmielowy a nie ziołowy. Ogólnie rzecz biorąc zapach jest nieciekawy.
W smaku już jest nieco lepiej, ale i tak bez szału. Czuć nieco tę pokrzywę (przydaje się znajomość smaku naparu z pokrzywy), ale bardzo słabo. Goryczka z chmieli - bardzo delikatna, ale nie "słaba". Jest chyba najciekawszym punktem piwa. Nawalone są 4 różne i dość ciekawe rodzaje chmieli, które co prawda nie dają jakiejś bomby smaku, ale tworzą subtelną, wyczuwalną na brzegach języka goryczkę. Gdyby tylko nie 6,1% alkoholu a może... 4,7? 5,2? byłoby fajnym letnim orzeźwiaczem. Znaczy - teraz też jest, ale letniego orzeźwiacza fajnie osuszyć 2 butelki z rzędu w pełnym słońcu i móc dalej trafiać karkówką w talerz.
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Piccolo »

Będzie bez zdjęcia ale w sobotę miałem okazję napić się Gravedigger czyli RIS od Brokreacji i tego... trochę mało RIS-owaty ten RIS. Strasznie duża goryczka (100 IBU) praktycznie zero słodyczy i w ogóle mało Stoutowy Stout. Niestety Brokreacja nie każdym piwem mi podchodzi i Gravedigger jest zdecydowanie jednym z gorszych.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Setka Redneck Single Hop Cascade Pils
Lekkie piwo o ekstrakcie 11 i alkoholu 4,5%. Ładna piana, barwa złota, lekko zmętniona. Aromat słaby, słodowy. Mimo użycia chmielu Cascade nie stwierdziłem żadnych cytrusowych zapachów. Piwo smakuje jak normalny Pils. Coś ten amerykancki chmiel nie zrobił roboty. Goryczkę ma całkiem sporą, ziołową. Spodziewałem się czegoś fajniejszego, ale od biedy w gorący dzień można wypić.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Doctor Brew Grape Lager
Udało mi się kupić w końcu to piwo bo w moim sklepie usłyszałem, że nie mogą mieć wszystkiego. Nie to nie, poszedłem gdzie indziej ;) Nawet niezła cena bo dałem tylko 6 zł. Piana nie zachwyca, jest klarowne. Wygląda niczym jakiś koncerniak ;) Na szczęście nie jest tak mocno gazowane. W ogóle na początku było chyba zbyt zimne bo smakowało jak zwykły lager. Chmieli z Ameryki nie czuć. Po ogrzaniu pojawiają się te winogrona w aromacie i smaku. Ja czuję je bardzo delikatnie bo pewnie taki ze mnie słaby degustator ;) Generalnie uważam, że piwo całkiem spoko na lato, jakiegoś grilla. Pije się lekko i przyjemnie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Recraft Mentor
Miałem nie kupować, ale żona postanowiła mi zafundować ;) Buteleczka 375ml za 35 zł. Trzeba upaść na głowę, nie? Porter Bałtycki 22 BLG z browaru ReCraft czyli dawnego Redenu bo zmienili nazwę.
Nalewa się z niewielką pianą, piwo jest klarowne, ciemno brązowe. Pachnie czekoladą i trochę pumperniklem. Alkohol może nie jest idealnie ukryty, ale jest taki przyjemny w odczuciu, nie przeszkadza. Smak podobny do aromatu, najbardziej kojarzył mi się z pumperniklem. Poza tym czuć sporą pełnię i przyjemną słodycz. Co ciekawe pojawia się goryczka, niezbyt duża ale jednak. Bardzo dobry porter, świetne opakowanie, a zwłaszcza ta butelka.
Kupiłbym może drugi na leżakowanie, ale ta cena mnie przeraża.
Obrazek

Obrazek

AleBrowar i Nepomucen Lazy Barry
Kooperacyjne piwo dwóch browarów w stylu American Grodzisz. Piwo ma 9,9% ekstraktu i 3,4% alkoholu. Użyto słodów wędzonych dębem i bukiem, a do tego chmiel Simcoe. Piana nalewa się niezbyt duża jak na grodziskie, na trzy palce. Szybko znika. Ciekawa jest barwa - mętna, jasno żółta. Niestety nie zawsze zdjęcie oddaje rzeczywistość. Z aromatem dzieją się śmieszne rzeczy. Raz jak powąchałem poczułem wędzonkę, a następnym razem bardziej cytrusy od chmielu. Później zmieszało mi się to w taki charakterystyczny aromat przypominający nieco....torf. Tak delikatnie, ale jednak. W smaku nie jest na szczęście wodniste jak większość grodziskich. Czuć tą wędzonkę z cytrusem zmieniające się w lekki torf i dosyć wyraźną goryczkę (22 IBU). Bardzo ciekawe piwo :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

Mr. Hard Barley Wine; Browar Pracownia Piwa - Słodkie, bardzo słodkie, miałem wręcz wrażenie, że czuję w smaku miód gryczany. Alkohol lekko wyczuwalny, nie drażni, goryczka jest, ale znów, schowana pod słodyczą. Szału nie ma. Czuć trochę wiśnie i generalnie posmak likieru. Dla mnie (niespodzianka) za słodkie. Niedoścignionym wzorem pozostaje ABW.

Obrazek

Mr. Hard’s Rocks Peated; Browar Pracownia Piwa - Mocny, intensywny zapach wędzonki torfowej i jesiennego ogniska z suchych gałęzi i liści. Oleiste, gęste i naprawdę smaczne. Grzeje w przełyk, ale alkohol ledwie wyczuwalny. Goryczka bardzo zacna jak na RISa. W smaku czekolada, kawa, płatki. Rewelacja.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

AleBrowar Ortodox Pale Ale
Klasyczne piwo Pale Ale. Ciekawy byłem jak smakuje to kupiłem ;) Piany brak, szklanka i temperatura prosto z lodówki życia jej nie ułatwiły. Aromatu też prawie nie ma. W smaku troszkę chlebowe, ale generalnie smakuje jak zwykły lager i to taki bardziej koncernowy. Niewiele się dzieje, goryczka jest średnia. Spróbowałem i pół wylałem. Więcej nie kupuję Ortodoxów.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

St. Arnulf - Belgijska IPA z browaru Faktoria
Słody - pilzneński, abbey, cukier
Chmiele - Simcoe, Palisade, Centennial, Zeus
Drożdże - FM25
Ekstrakt - 17,1%
Alkohol - 7,2% obj.
IBU - 80

Z Faktorii miałem okazję chyba tylko Geronimo próbować, a było to w ciemny jesienny wieczór siedząc na ganku na działce. Z tego co kojarzę to Geronimo było całkiem porządnym piwem, chociaż nie wiem czy na odbiór nie miał wpływu sielski klimat odpoczynku.
Stąd, żeby wyrobić sobie niezmącony niczym osąd na temat Faktorii, nabyłem sobie Belgijskie IPA. Wygląd ma przyzwoity, chociaż piany praktycznie brak całkowity. Ładny, bursztynowy kolorek - lekko zmętniały. Z butelki pachnie dokładnie tak jak można byłoby się spodziewać, czyli połączenie belgijskiego tripla (tripela?) z amerykańskimi chmielami. Bardzo, bardzo fajny aromacik.
W smaku dalej ciągniemy ten sam temat - belgijskie mocne piwo dopieszczone chmielowym aromatem. Po pewnym czasie jednak czuć moc i piwo raczej nie jest do wypicia na dwa łyki w pełnym słońcu. Ogólnie rzecz biorąc - bardzo porządne piwo z dobrym połączeniem smaków. Nie zachwyca niczym szczególnym ale trzeba byłoby bardzo chcieć, żeby powiedzieć, że jest nieciekawe albo niedobre.

W ramach bonusu - spojler z nadchodzącego dłuższego artykułu:
Spoiler:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Browar Zakładowy Kombinator Saison Porzeczkowy
Piwo z nowego browaru. Saison z dodatkiem soku z czarnej porzeczki. Piana niewielka, szybko znika. To chyba jedyny (niewielki) minus tego piwa. Aromat jest bardzo bogaty. Czuć belgijską przyprawowość. To pierwszy saison w którym udało mi się wyniuchać trochę pieprzu, który podobno w takich piwach pojawia się. Do tego dochodzą aromaty od soku porzeczkowego i trochę kwaśności. Piwo w smaku jednocześnie jest fenolowe i troszkę kwaśne. Do tego dochodzi nieduża, ale wyraźna goryczka. Bardzo fajne piwo. Ciekawe czy inne z tego browaru są równie udane.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Faktoria Sitting Bull Imperial Red Ale
Kawał piwa - 18,8% ekstraktu i 7,7% alkoholu. Piana niewielka jak widać na zdjęciu i nie utrzymuje się zbyt długo. Bardzo fajny cytrusowy i żywiczny aromat. Pachnie jak Imperialne IPA. Tak samo smakuje. Jest spora słodycz, duża pełnia i konkretna goryczka plus cytrusy i żywica. Jest też dosyć gęste, jakby miało wyższy ekstrakt niż te niecałe 19. Alkoholu nie czuć, no może troszkę jak już się ogrzeje. Przypominało mi trochę to piwo Crazy Mike z AleBrowaru. Dla mnie super :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
zielony
Posty: 258
Rejestracja: 17 maja 2015, o 20:06

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Rojek »

Obrazek

Bomber IPA - IPA ze szkockiego browaru Tempest Brewing
Słody - Golden Promise
Chmiele - Motueka, Mosaic
Ekstrakt - Nie wiadomo :(
Alkohol - 6,8% obj.
IBU - 60

Ostatnio miałem chęć na spróbowanie jakiegoś wyrobu spoza naszego polskiego piwnego ogródka. W zaprzyjaźnionym oddziale Chmielarni sprzedawca polecił mi spróbowanie czegoś z tego szkockiego browaru, od niedawna w sprzedaży w Polsce. Decyzja padła na IPĘ w rozmiarze XXL. Butelka 0,660ml pełna pysznego piwa, cóż mogłoby być lepszego? Bardzo fajnie wydane piwo. Porządna etykieta, "morskie opowieści" umieszczone z tyłu na luzie i bez zadęcia. Sam producent pisze, że zdecydował się na tak dużą butelkę, żeby zawsze była możliwość podzielenia się z kimś dobrym piwem. Miło i uprzejmie.

Ale to nie uprzejmość nas interesuje tylko piwo - po otwarciu butelki czuć przyjemny IPowy aromat. Lekko cytrusowy i orzeźwiający. Po przelaniu do kieliszka wychodzi jeszcze delikatny aromat od słodu, który daje taki przyjemny miodowy zapaszek. Ogólnie rzecz biorąc bukiet nie jest zabijający aromatem, ale to pasuje. Jest dość łagodnie i aksamitnie. Po ogrzaniu ten zapach miodu i cytrusów znika, a zostają takie słodkie i dojrzałe owoce tropikalne.

W smaku jest naprawdę konkretne. Goryczka jest potężna pomimo tylko 60 IBU, czuć lekkie ściąganie na języku ale o ile intensywność samego gorzkiego smaku to jakieś 8/10 to ściąganie wewnątrz ust można ocenić na maks 4/10. Także nie jest źle. Aromaty wyczuwalne wcześniej nieco zanikają ale dalej czuć orzeźwiający smak i taką porządną, solidną IPĘ. Uch, goryczka naprawdę daje radę i opróżnienie dużej butelki we dwie/dwóch/dwoje to nie jest wcale kiepski pomysł, bo i alkoholu sporo (prawie 7%) i ta gorycz daje się we znaki.

Ogólnie rzecz biorąc - piwo jest bardzo dobrze zrobionym India Pale Ale. Atakuje goryczką, zachwyca cytrusami oraz owocami tropikalnymi i zaskakuje słodową miodowością. Może być bardzo dobrym pomysłem na prezent dla fana dobrego piwa.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Faktoria St. Arnulf Belgijskie IPA
Kupiłem po przeczytaniu recenzji Rojka :D Aromat belgijsko - chmielowy, bardzo przyjemny. Trochę większy ekstrakt to i więcej ciała. Niezłe piwo.
Obrazek

ReCraft Imperial IPA
Na początku aromat skojarzył mi się z miodem gryczanym. Później zmienił się bardziej w chmielowy i trochę taki biszkoptowy. Spora słodycz, duża pełnia, goryczka niby 110 IBU, ale nie odczuwa się jej tak bardzo. Piwo przypomina mi trochę Crazy Mike z AleBrowaru.
Obrazek

Brokreacja The Alchemist American IPA
Chyba jedno z najlepszych piw w tym stylu jakie piłem. Kupione w Tesco :> Super aromat amerykańskich chmieli, duża goryczka. Piwo jest wytrawne, bez żadnego karmelu. Bardzo dobre.
Obrazek

Tattooed Beer Rocker Chick
Piwo w stylu Session Rye India Pale Lager. Smakuje podobnie jak AIPA. Aromat bardzo ładny, cytrusowy i ciut karmelowy. W smaku spora goryczka i trochę tego karmelu, który tutaj nie przeszkadza. Piwo jest całkiem gęste, zawiesiste od żytniego słodu. Fajne :)
Obrazek

Doctor Brew Strawberry Ale
Lekkie piwo (3 % alkoholu) z dodatkiem soku truskawkowego. Ma nawet lekko czerwoną barwę. Początkowo pachnie amerykańskimi chmielami, ale one szybko uciekają. Pozostaje delikatny aromat kompotu z truskawek. Poza tym piwo jest lekko kwaśne i pozostawia taki lekki posmak truskawkowego kompotu. Bardzo fajny efekt :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

10 hops; Browar Birbant - Zapach ładny, cytrusowy, dziesięć amerykańskich chmieli daje ciekawy aromat. Na plus goryczka, niby IBU 30, ale miło drażni. Niestety w piwie niemal nie ma gazu. Piwo nienasycone. Smak ok, trochę zbyt słodkie jak dla mnie, ale gdyby było chociaż minimalnie nasycone, byłoby nieźle, a tak to spory zawód.

Obrazek

Mr. Hard's Rocks; Browar Pracownia Piwa; RIS - Niskie nasycenie, wyraźny zapach kawy, czekolady i wiśni. W smaku czysta zajebistość. Oleiste, gęste, treściwe i pyszne. Wszystko co najlepsze w RISach: paloność, wspomniana kawa, czekolada, czerwone owoce, do tego jakieś chyba nawet jakieś zioła. Lekka skaza jedynie za wyraźny posmak alkoholu, jak po likierze. Wersja Peated tego nie miała.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dogy
Konsolowiec
Posty: 894
Rejestracja: 5 maja 2014, o 20:40

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Dogy »

Obrazek

W najbliższy czwartek organizuje z kumplem panel BrewDoga, będzie srogo :D
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Fajna kolekcja :D Gdzie to się będzie?

Jan Olbracht Piotrek z Bagien Funky Wild Fruit Wiśnia
Trochę długa ta nazwa ;) Piwo na dzikich drożdżach popularnie nazywanymi Brettami i z dodatkiem owoców wiśni. Piany prawie nie ma, fajna ciemno czerwona barwa (pewnie od tych wiśni). Aromat......dziwny :D To pewnie ta końska derka, ale ja nigdy tego nie wąchałem i trochę kojarzy mi się ten zapach z jakimiś piżmowymi perfumami dla starych bab :D Do tego trochę czuć wiśnię. W smaku piwo jest trochę kwaśne, wiśniowe no i pojawia się ta niby derka. Generalnie smakuje bardziej jak jakieś dziwne wino niż piwo bo nawet goryczki nie czuć, ale spróbować można. Gdyby nie te wiśnie to nie wiem czy zdzierżyłbym tą derkę ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Jutsimitsu »

Jedno z moich ulubionych kwaśnych piw. Chociaż ta lista w sumie jest długa, bo uwielbiam kwaśne piwa.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

The Gravedigger; Browar Brokreacja; RIS - Pełnokrwisty RIS od ludzi z Brokreacji. Jest kawa, czekolada, palonka i moc. W smaku podobnie, ale różnica między tym, a pozostałymi piwami typu RIS jest taka: wreszcie dostaliśmy naprawdę gorzkiego RISa! 100 IBU milo drażni podniebienie i stanowi świetną kontrę do mocnego ekstraktu. Minus jest taki, że gorycz neutralizuje słodkości, a przez ich brak Gravedigger posmak zostawia wybitnie alkoholowy i to bardziej wódka niż likier. To mnie jednak nie zniechęciło, jeszcze niejednego "grejwdigera" wypiję..
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Ludzie ze sklepu w którym kupuję piwo planują otworzyć swój browar kontraktowy. Dostałem do spróbowania przedpremierowe piwo niczym Tomasz Kopyra :D Tylko mnie płacić nie trzeba za to, że spróbuję ;)
Piwo to stout, który ma być przede wszystkim mocno palony i rzeczywiście jest. Nie pamiętam ile ma alkoholu, ale ekstrakt to 15 BLG.
Koniecznie chcieli jakąś opinię jakbym to ja się znał :D Napisałem im coś takiego:
"Fajna czarna, nieprzejrzysta barwa. Piana też bardzo ładna, beżowa, gęsta i drobno pęcherzykowa. Nie znika zbyt szybko. Może mogłaby być ciut większa, ale przy nalewaniu z butelki 0,5l pewnie taka by była. Aromat przyjemny, stoutowy. W smaku za to duża paloność, która utrzymuje się na podniebieniu. Goryczka też chyba daje znać o sobie chociaż nie wiem czy to nie jest efekt tej paloności. Jak piwo się ogrzeje to delikatnie wyszła mi kawa. Poza tym ma sporo ciała i nie jest zbyt wytrawne co mi bardzo pasuje."
Jeśli wyjdzie to piwo tak samo w dużym browarze to będzie super. Piłem stouty, które dużo mniej mi smakowały. Jak już wypuszczą na rynek to piwo to dam Wam znać :D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Piccolo »

Sith a od kiedy RIS ma być goryczkowy? Mi się jednak zawsze kojarzył raczej odwrotnie.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Piccolo pisze:Sith a od kiedy RIS ma być goryczkowy? Mi się jednak zawsze kojarzył raczej odwrotnie.
Od nigdy, to była zawsze taka moja fantazja "a co jakby tu dodać trochę więcej goryczy" :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Piccolo »

Ah, to ja się jednak od tej goryczki odbijam totalnie :P.
Ja za to testowałem ostatnio dwa i zaraz zabieram się za następne dwa piwka :). Niestety nie jestem tak pro jak Wy (szczególnie Ty żaba i Kalten) żeby wymieniać nuty itp. ale coś spokojnie mogę napisać.
Obrazek

Apartment; Raduga; Six Flakes American IPA

Nigdy w życiu się jeszcze na Radudze nie zawiodłem, ich piwa biorę praktycznie w ciemno (dlatego na dzisiaj mam jeszcze ich TeaPa mimo, że nie jestem fanem herbacianek) i również teraz zawodu nie było. Ponieważ jestem trochę do tyłu z najnowszymi piwami nie mam bladego pojęcia co oznacza Six Flakes ale w smaku przypominało mi trochę jakby skrzyżowanie Seasona z IPĄ. Nie jestem wielkim fanem Seasonów ale za to jestem dużym fanem American IPA dlatego daję okejkę :D.

Obrazek

Dr Brew Strawberry ALE

Lubię Doktora, większość jego piw mi podchodzi czasami są wtopy. Tutaj jest neutralnie, piwo generalnie smakowało mi jak truskawkowy kompot z lekką goryczką piwa. Idealne na wysokie temperatury... które niestety właśnie nas opuszczają :P.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Jaka fajna szklanka :D Te "Six Flakes" to sześć rodzajów płatków zbożowych, które były jakoś tam użyte do tego piwa.

Jan Olbracht American Wheat
Trzecie piwo z Kuźni Piwowarów 2016. Świetny ma aromat - cytrusowy, a wręczy cytrynowy. Bardzo fajnie pachnie. Jest lekkie, czuć trochę pszenicę w smaku i dosyć dużą goryczkę, która zalega i męczy. Mogłaby być niższa i wtedy piwo byłoby super.
Obrazek
Zostały jeszcze trzy piwa z Kuźni: saison, milk stout i rauchbock. Najbardziej mnie interesuje saison i rauchbock. Mam nadzieję, że dobrze wyjdą :>

AleBrowar Ortodox English IPA
Miałem nie kupować Ortodoxów, ale jednak skusiłem się. Na szczęście tym razem nie żałuję. Piwo oczywiście nie jest jakieś porywające, ale spróbować można. Piany jak zwykle prawie nie ma, ale w tej szklance chyba nigdy nie będzie ;) Aromat delikatny, słodowy, trochę chlebowy, trochę ciasteczkowy. Kiedy piwo się ogrzeje i mocno się wwąchać to trochę czuć chmiel, ale nie amerykancki cytrus tylko taki bardziej ziołowy. Smakuje jak każde IPA tylko bez cytrusowych akcentów. Karmelu nie ma, albo jest mały i go nie wychwyciłem. Goryczka całkiem wyraźna. Dużo lepsze niż Ortodox Pale Ale.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dogy
Konsolowiec
Posty: 894
Rejestracja: 5 maja 2014, o 20:40

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Dogy »

Piccolo pisze:Sith a od kiedy RIS ma być goryczkowy? Mi się jednak zawsze kojarzył raczej odwrotnie.

Polecam poczytać historie tego stylu ;)
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Piccolo »

Historia mówi, że miały dużo goryczki? To ciekawe w sumie... tak czy inaczej wciąż dla mnie to był najgorszy RIS jakiego próbowałem :P. Potiomkin FTW!
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Dogy
Konsolowiec
Posty: 894
Rejestracja: 5 maja 2014, o 20:40

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Dogy »

Potiomkin bardzo dobry, początkowo mnie przeraził ,że będzie to Triple american black IPA, ale było dobrze, bardzo fajny RIS, pewnie jak poleży to będzie jeszcze lepszy.
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Piwojad Brasserie Belgian Pale Ale
Browar Piwojad istnieje chyba od niedawna, ale całkowitą nowością też nie jest. Ostatnio pojawiły się od nich piwa w "moim" sklepie to wziąłem jedno żeby spróbować. Dobrze zrobiłem, że tylko jedno. Takiego badziewia to chyba jeszcze z kraftowego browaru nie piłem. Belgijskiego aromatu ani smaku nie ma wcale. To piwo po prostu śmierdzi jakimś spalonym karmelem czy czymś. Na szczęście niezbyt intensywnie, ale nie ma nic poza tym w "aromacie". W smaku puste niemal jak koncerniak. Pomyślałem, że może trafiła mi się jakaś "pechowa" butelka, ale w necie opinie są podobne. Wylałem dziadostwo i więcej Piwojada nie kupuję. Wam też radzę nie kupować Brasserie, ewentualnie coś innego z tego browaru. Tylko po co ryzykować kiedy jest taki wybór piw z innych browarów?
Fotka ku przestrodze ;)
Obrazek

Birbant Dr IPA Dark Rye IPA
Jakoś nie mam ostatnio ochoty na ciemne piwa, ale tym wszyscy się zachwycają i koleżanka w sklepie mnie namawiała to wziąłem. Nalewa się z ładną drobniutką pianą. Piwo jest dosyć ciemne, ale chyba klarowne i widać małe rubinowe przebłyski w dole szklanki (patrz foto ;)) Świetny cytrusowo - żywiczny aromat. W smaku jeszcze bardziej odczuwalny. Bardzo fajna gładka faktura od żytniego słodu, lekka paloność. Goryczka spora, ale nie przesadzona. No po prostu super piwo, które muszę kupić jeszcze raz :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

Czarna Wołga; Browar Artezan; Oatmeal Stout - Solidny stout. Zapach ładny, kawowo-czekoladowy, przy czym kawa jakby raczej zbożowa. W smaku podobnie. Kawa, czekolada, płatki. Trochę kwaśne. Ciut za mocno czuć alkohol. Goryczka niska. Piwo wodniste, ale w dobrym znaczeniu, w sensie lekki stout, a nie oleisty RIS. Smakowało mi, w następnej warce mogliby trochę lepiej przykryć alkohol i zmniejszyć nasycenie. O połowę.
Ostatnio zmieniony 6 września 2016, o 12:11 przez SithFrog, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kalten
Wyścigowiec
Posty: 1124
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:11
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: Piwo, wino, drinki i inne rarytasy...

Post autor: Kalten »

Kiedyś piłem tą Wołgę i nie była peated. Czuć torf?
Obrazek
ODPOWIEDZ