Wakacja, urlopy, wyjazdy...

... wszystko, co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles

Awatar użytkownika
Cherryy
Biedaklasa Manager
Posty: 2726
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Cherryy »

No właśnie, może to będzie najlepsze rozwiązanie, ale nigdy dotąd nie ogarniałem czegoś takiego organizacyjnie, stąd pierwszy pomysł, to zorganizowana wycieczka.
Since 2001.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: SithFrog »

Miałem identyczne obawy ale jak zrobisz sobie rozpiskę co i kiedy potrzebujesz i nie zostawisz przygotowań/rezerwacji na tydzień przed wyjazdem to spokojnie ogarniesz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4333
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Turtles »

O jejku jejku no mówię Wam, jaki rejs za sobą mam!

Melduję, że wróciłem. I żyję. Można już wychylić kieliszek za szczęśliwe ocalenie. W ogóle to fajnie było.
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7403
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jeden z moich ostatnich emocjonalnych triggerów - wyjazd do USA na 2 godziny, żeby dostać stały pobyt w Kanadzie (to jest popaprane, ale tak jest).

Zapakowałem się w auto i jazda. Ruszyłem o 8 rano w kierunku przejścia granicznego Lewiston/Queenstown. Jak dotarłem na miejsce, wróciły wspomnienia z dzieciństwa, jak to staliśmy godzinami na różnych granicach podczas wakacyjnych wyjazdów. Tym razem nie było kolejki, kilka aut przede mną, 5 minut i gadka ze strażnikiem.
Żeby wjechać do USA autem, oprócz standardowej wizy potrzebny jest taki mały druczek, który trzeba odnawiać co pół roku - za każdym razem robią Ci fotkę i zdejmują odciski palców. Nie szkodzi, że robili to już z okazji wizy - kilka razy dla pewności nie zaszkodzi. Robią Ci też zdjęcie auta do albumu.
Przekroczyłem granicę i kawałek dalej zatrzymałem się, żeby napisać sms-a do małżonki, że mnie nie aresztowali. Ale co to - sms nie dochodzi... W tym momencie się kapnąłem, że transmisja danych w telefonie nie działa. To byłlby spory problem, bo używam Google Maps, ale okazało się, że po protu miałem wyłączony roaming danych.
Zrobiłem szybko zakupy, a że były urodziny LLo, to pomyślałem, że zadzwonie do niego przez Skype. Pomyślałem, że skoro SMS jest za $0.75, to dane nie będą szczególnie drogie. Firma zapłaci ;). No to dzwonię. Życzenia, gadka szmatka itd. Kończymy, aż tu nagle SMS - wykorzystałeś 100MB danych, jak dobijesz do 1 GB, to koniec. No OK, to ile były te dane? Wczytałem się uważniej i co widzę? $6/MB Że co kur*???!?!?! No to zajebisty prezent zrobiłem braciszkowi - życzenia za szejset baksów... No nic wracam.
Wbijam się na przejście graniczne Buffalo/Port Eirie, trochę smutny, ale w końcu mam mieć spory problem z głowy... Zajeżdżam pod budkę (znowu luzik na granicy), kierują mnie do biura imigracyjnego, ale okazuje się, że akurat zmiana się kończy i muszę czekać (godzinę), ale wszystko załatwione :).
Dodzwoniłem się potem do głównego księgowego, sypię popiół na głowę, że trochę w hamerycje z danymi przesadziłem, a on na to, że luz, bo mają pakiet danych USA 1 GB. Uffff..... Ale co się wystresowałem przez godzinę drogi, to moje...;)
Sorry LLo, jednak życzenia były za free ;).

W ogóle to rozwaliło mnie trochę, jak wygląda 90% sygnalizacji świetlnych w okolicy Buffalo:
Obrazek
Słupy w dwóch narożnikach skrzyżowania, a sygnalizatory wiszą na kablu...
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: LLothar »

USA ma parę ciekawych rozwiązań - dokladnie jak na filmach. :D.

Tak swoją drogą - od kiedy roaming w UE maja wyłączyć? Nie koniec tego roku?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Piccolo »

Wait, to Matthias to jest LLo Junior (Lub LLo to jest Mathias Junior) :D? Nie miałem pojęcia :D.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: LLothar »

Piccolo pisze:Wait, to Matthias to jest LLo Junior (Lub LLo to jest Mathias Junior) :D? Nie miałem pojęcia :D.
E, Matthias to mój dziadek z Wehrmachtu...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7469
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Crowley »

A ja mam 60 dni zaległego urlopu. Smuteczek trochę.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

Misiaczki, wybieramy się w czerwcu do Chorwacji samochodem (na wyspę Hvar) i mam pytanie czy macie jakieś porady? Chcemy kimnąć się w Słowenii, więc jak znacie dobre miejscówki to też będziemy wdzięczni. :) Oczywiście czym taniej tym lepiej, ale też w granicach rozsądku (namioty i inne takie odpadają).
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: PIOTROSLAV »

booking.com?
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6365
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Voo »

Znajomy coś opowiadał o promie, że się spóźnił na niego, czekał w ch.. ale nie pamiętam szczegółów. Jutro się dopytam. Spóźnił się na ostatni czy cos tam, nie pamiętam :D

edit: a pamiętam, zbyt dosłownie wzięli rozpiskę godzin odpływania promów. Prom wypływa np. o 14 ale o dajmy na to 13:50 nie dostaniesz się już na pokład ileś tam minut wcześniej jest zamykany. Jechali sporo godzin tylko po to, żeby jeszcze 2 postać przy nabrzeżu. Niby nic a wkurwia ;)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
skoob
skoobany!
Posty: 370
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:49

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: skoob »

Z tego co pamiętam to tak do 20-21 nie powinno być problemu ze złapaniem czegoś. Zresztą całkiem sporo ludzi z Hvaru i Brać pracuje w Splicie więc promy pływają dosyć często.
11.XI.2006
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

Dlatego nie chcemy płynąć ze Splitu tylko z Drvenik. Tam promy pływają w zasadzie co godzinę, więc jest bezpieczniej dla nas jak się spóźnimy/nie zmieścimy.
Obrazek
Awatar użytkownika
skoob
skoobany!
Posty: 370
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:49

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: skoob »

Jeśli chcecie spać w Słowenii to imo najlepiej w Mariborze. Po drodze i najłatwiej będzie znaleźć coś w rozsądnej cenie. Ewentualnie rozważcie jeszcze ominięcie autostrady która jest nastawiona typowo na maksymalne wydojenie turystów jadących do Chorwacji. To tylko niecałe 50 km a zobaczycie parę fajnych widoków, plus będzie okazja poszaleć Alfą na wiejskich drogach ;) Wtedy moglibyście się przekimać w Ptuj niedaleko granicy z Chorwacją
11.XI.2006
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

No dokładnie o tych miejscach myślimy i właśnie nawet skłaniamy się bardziej ku Ptuj, bo i logistycznie wypada to lepiej, mniej więcej 60/40 w długości trasy.
Obrazek
Awatar użytkownika
colgatte
Ukryta Opcja Niemiecka
Posty: 384
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:26

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: colgatte »

Hej!

Rodzice zamowili, bym wymyslila wycieczke dla calej naszej rodziny.
Jestem przerazona i bez pomyslu.
To ma byc cos SUPER, cos egzotycznego, cos dla starych i dla trzyletnich dziewczynek.
Wiec pewnie szukam opcji - daleko, ale by bylo na miejscu niedrogo jesc, bujac sie i korzystac z atrakcji,
bezpiecznie i pewnie drinki z palemka nad basenem z opcja jednodniowych wycieczek fakultatywnych.
Swiat jest wielki, moja glowa niekoniecznie.
Prosze o pomoc, inspiracje i przestrogi.

Termin - 10-14dni od Bozego Narodzenia.
Awatar użytkownika
colgatte
Ukryta Opcja Niemiecka
Posty: 384
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:26

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: colgatte »

Nie, Hal,
nie pojedziemy na Dominikane. :F
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Jutsimitsu »

Zależy co rozumiesz przez daleko i egzotycznego? Wietnam? Tani, daleko i prawie bezpiecznie :P

Bliżej, drożej, ale bez przesady? Teneryfa?
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: PIOTROSLAV »

Kraków? Do Wieliczki można sieknąć wycieczkę, do Kazimierza, jest muzeum Pinballi, dużo zabytków. Relatywnie bezpiecznie.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7403
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Budżet?
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: LLothar »

www.hurtigruten.no może? W takim terminie to zorza murowana

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Larofan »

Grecja? byle nie na szlaku przerzutowym :)
na Kos jest i basen i plaza i niekoniecznie drogo ale tam chyba teraz na plaze wyrzuca imigrantow...

pomyslalem gran canaria ale tam tez wyrzuca imigrantow tylko z drugiej strony afryki :)

b. daleko tez chyba nie moze byc bo trzyletnie dziewczynki slabo znosza chyba 12h loty z przesiadka w kuala lumpur

moze indie?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: SithFrog »

Grecja w grudniu za zimna. Generalnie wszystko w Europie za zimne. Izrael? Madera? Kanary?
Obrazek
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Larofan »

madera dobry pomysl
ponoc ladnie, tanio i niedaleko
tylko ze chyba nic tam nie lata bezp... trza sie tluc przez lizbone
Awatar użytkownika
skoob
skoobany!
Posty: 370
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:49

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: skoob »

Madera jest fajna, ale jednak na kanarach w grudniu jest trochę cieplej plus łatwiej (i taniej) się tam dostać
11.XI.2006
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7469
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Crowley »

Jak na wypasie, to może Kapsztad? Koleżanka bardzo chwaliła.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Counterman »

Wietnam podobno spoko jest. Ale tam trzeba się szczepić 3 miesiące wcześniej, nie wiem czy dzieciaki małe się nadają do tego.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
colgatte
Ukryta Opcja Niemiecka
Posty: 384
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:26

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: colgatte »

Dzieciaki to nie wiadoma jeszcze opcja,
Myslalam, ze Madera jest droga?! Myslicie, ze pogoda na grudzien bedzie okej?
Zreszta, jesli bedzie bez dzieciakow, to moze wchodzic w gre cos dalekiego i naprawde fajnego, ale najlepiej bez szczepien.
Cholera jakos zupelnie nie mam weny.

Chyba po prostu bede patrzec na promocje lotow i jak bedzie jakas fajna oferta na koniec roku, to sie zecyduje. :)
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Larofan »

ja ostatnio myslalem o malcie albo cyprze - moze to?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: SithFrog »

Kolgejt, rodzice mojego dobrego zioma, którego też znasz, mają chyba na Maderze mieszkanie. Zawsze możesz spróbować uderzyć do niego i może chociaż nocleg po taniości załatwicie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

Kochani, za tydzień ruszam do Chorwacji i zastanawiamy się jak rozegrać sprawę z kasą. Chodzi mi o trzy kwestie:

1. Czy kupić tutaj kuny i jechać z nimi do Chorwacji, czy też może kupić tutaj euro i potem sobie je w razie potrzeby zamienić na kuny na miejscu?
2. Jako, że zarabiam też w dolarach, to zastanawiam się czy dolary zamienić tutaj na złotówki i na kuny/euro, czy też może lepiej wziąć tam dolary i na miejscu zamienić na kuny.

No i trecie pytanie:

3. Czy brać gotówkę, czy w miarę możliwości płacić wszędzie kartą (mam MasterCarda w BZWBK)? Jak to wygląda z ew. przeliczeniem i prowizjami?
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: PIOTROSLAV »

Ja bym raczej wymienił dolce/pln na kuny (tutaj lub tam).
Z kartą i bankomatami, gdzie masz dwa przewalutowania (pln->eur/usd->kuna) bym uważał, bo wyjdzie drożej niż w kantorze. Co do prowizji, to już kwestia konta w banku, więc musisz się dowiedzieć.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Pquelim »

boncek pisze:Kochani, za tydzień ruszam do Chorwacji i zastanawiamy się jak rozegrać sprawę z kasą. Chodzi mi o trzy kwestie:

1. Czy kupić tutaj kuny i jechać z nimi do Chorwacji, czy też może kupić tutaj euro i potem sobie je w razie potrzeby zamienić na kuny na miejscu?
2. Jako, że zarabiam też w dolarach, to zastanawiam się czy dolary zamienić tutaj na złotówki i na kuny/euro, czy też może lepiej wziąć tam dolary i na miejscu zamienić na kuny.

No i trecie pytanie:

3. Czy brać gotówkę, czy w miarę możliwości płacić wszędzie kartą (mam MasterCarda w BZWBK)? Jak to wygląda z ew. przeliczeniem i prowizjami?


argh, jak ja nienawidze takich dylematów. za kazdym razem gdy wyjezdzam za granice próbuje to rozkminic, a najbardziej dołujące są te "kursy walut" podgladane w internetach, ktore potem nijak maja sie do rzeczywistych stawek w kantorach :/

Byłem w CRO w zeszłym roku i - o ile nic sie nie zmieniło - najlepiej wychodziło przywiezienie tam euro i wymiana na kuny na miejscu. Najgorzej bylo z kupowaniem kun za złotówki w Polsce, bo nawet tam przelicznik byl troche korzystniejszy. Tylko jeszcze jest kwestia zdobycia euro w rozsadnej cenie. jak zarabiasz w dolcach to bym poszedl tą drogą. w sensie $ -> € -> HRK
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: LLothar »

w sensie $ -> € -> HRK
Po co isc przez Euro dodatkowo? Na pewno wszedzie tam kupia dolary z pocalowaniem reki.

Ja wlasnie z Chorwacji wrocilem i po prostu wyciagalem kase z bankomatu obciazajac karte w kunach, a potem na NOK przelicza sie w moim banku
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

No właśnie najchętniej placiłbym wszędzie kartą, ale jest podwójne przewalutowanie z tego co rozumiem. Z kun na euro, a potem z euro na PLN. Nie wiem czy przypadkiem nie będę mieć podwójnej prowizji. Oczywiście jeśli to są jakieś grosze sprawy to kładę na to lachę, a jak będzie mi za każdym razem brać 10 zł to już jest średnio opłacalne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Pquelim »

z tego co pamiętam - ale mogę się mylić, to w CRO dolary stały cienko, gorzej niż złotówki nawet. a płatności kartą w polskich bankach to jawna grabież przy przewalutowaniu.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Counterman »

A nie lepiej Euro brać? Przecież oni tam wszędzie w tej walucie operują (przynajmniej tak było te 3 lata temu). Nawet w zadupiach dolnych euro przyjmowali i wcale nie walili turystów na kursie.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7403
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Matthias[Wlkp] »

IMHO płacenie kartą ma ten zasadniczy plus, że wymienisz dokładnie tyle, ile potrzebujesz i nie zostanie Ci nic w ręku. Jakieś grosze zawsze warto wziąć, ale nie ryzykujesz, że zostanie Ci ekwiwalent 100 Euro, który potem musisz zamienić z powrotem, albo szukać kogoś, kto odkupi...
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: PIOTROSLAV »

Zadzwoń do swojego banku i się dowiedz czy masz jakieś dodatkowe opłaty za transakcje i bankomaty za granicą.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
BlackRaider
zielony
Posty: 9
Rejestracja: 13 maja 2014, o 19:37

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: BlackRaider »

karta mastercard w bzwbk walutowa?
nakup EUR i płać kartą, ew wypłać z bankomatu raz większą sumę (1,5E prowizji).

jeśli chodzi o przewalutowanie to:
https://www.mastercard.com/plp/klienci- ... rsion.html

czyli na dzień wczoraj EUR to HRK 0.132593

czyli za 1 HRK wezmą 0.132593

mnożysz to po kursie jakim kupiłeś EURO (np. 4.33 dzisiaj w bzwbk eFX) i masz koszt jednej kuny:
0.57412769 zł

porównując z losowym kantorem we wrocławiu (http://www.centkantor.pl/):
Za 1 HRK zapłacisz u nas tylko 0.62 zł

jesteś więc do przodu ok. 4.5gr na kupnie 1 HRK!

w przypadku karty dolarowej to masz najpierw przewalutowanie z USD na EUR w mastercard, a potem EUR na HRK jw.
w przypadku karty złotówkowej mastercard to samo, najpierw na EUR, a potem na HRK jw.

To wszystko pod warunkiem, że wybierzesz transakcje w HRK, a nie tak jak tu jest opisane (DCC):
http://samcik.blox.pl/2013/05/Pulapka-n ... -a-tu.html


Ja też za parę dni wybieram się do Chorwacji i biorę głównie EUR + karty w EUR. Zorientuje się na miejscu w knajpkach czy akceptują karty.

ps. pozdrawiam zza grobu ;).
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: SithFrog »

Oho, uwaga, bankster!
Obrazek
BlackRaider
zielony
Posty: 9
Rejestracja: 13 maja 2014, o 19:37

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: BlackRaider »

Panie, ja z IT. Po prostu sprawdzałem jak to działa, gdy ostatnio jechałem do Chorwacji
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

Czyli jak rozumiem, jeśli mam MasterCard, ale konto w złotówkach, to nie bardzo mi się opłaca płatność kartą już na miejscu?

Bo mógłbym otworzyć konto walutowe w euro, ale raczej nie zdążę otrzymać karty na czas.
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: SithFrog »

Obrazek

Niby zabawne, ale jakoś nie bardzo :P

Kos mi się w miarę podobało, a w tym roku wypadło z listy w pierwszej kolejności :P
Obrazek
Awatar użytkownika
koobik
Mr. Perfect
Posty: 575
Rejestracja: 8 maja 2014, o 07:04

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: koobik »

Ja też planowałem tam uderzać, ale odpuściłem
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3876
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: PIOTROSLAV »

Boncek się ostatnio zastanawiał...

http://marciniwuc.com/jak-placic-karta-za-granica/
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: boncek »

Ja ostatecznie płaciłem raz tak, raz tak. Mieliśmy sporo gotówki, ale głównie w euro. Ostatecznie jak się dało to płaciłem kartą, a gotówkę mieliśmy na stragany i inne takie.

Przykładowa transakcja, płatność za obiad Master Card Debit w BZWBK. Data operacji 23.06.2016, księgowania 27.06.2016:

Najpierw przewalutowanie:
PŁATNOŚĆ KARTĄ 440.00 HRD 58.16 EUR 1 EUR=4.5913 PLN = -267,03 zł

Potem prowizja za przewalutowanie 2,8% = -7,48 zł

Czyli łącznie 274,51 zł.

Czy się opłaca? Jak wyjeżdżałem to za euro dałem 4,50 a za kunę 0,65. Czyli kosztowałoby to nas de facto 286 zł płacąc gotówką kupionymi kunami. Ale znów zmieniając euro na miejscu byłoby chyba taniej (nie pamiętam teraz po jakim kursie zmienialiśmy, sprawdzę potem paragon z kantoru w Jelsie).
Obrazek
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: LLothar »

SithFrog pisze:Obrazek

Niby zabawne, ale jakoś nie bardzo :P
Zaznaczac jako bombowe Polske, Norwegie czy Niemcy, a nie zaznaczac Turcji, Syrii, wschodniej Ukrainy, Iraku czy Libii to troche naginanie rzeczywistosci :P
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4997
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: Zolt »

no i rozłożenie cyfr nie ma sensu.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
snt
złoty
Posty: 2141
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:41

Re: Wakacja, urlopy, wyjazdy...

Post autor: snt »

LLothar pisze: Zaznaczac jako bombowe Polske, Norwegie czy Niemcy, a nie zaznaczac Turcji, Syrii, wschodniej Ukrainy, Iraku czy Libii to troche naginanie rzeczywistosci :P
Myślę, że "nieosaperowane" kraje w domyśle w ogóle nie powinny być brane pod uwagę. :)
All you need is pork!
Pork.
Pork is all you need...
ODPOWIEDZ