Religia, etyka, światopogląd - ogólny

... wszystko, co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles

Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Lobofc pisze:Spytaj się lewicowców, którzy krytykują te klauzule sumienia.
Pytam Ciebie, bo pozujesz tu na zorientowanego. Ja szczerze mówię - nie wiem po co to i co to oznacza. Bo jeśli faktycznie nauczyciel z klauzulą sumienia przestanie nauczać o Darwinie, a świat ma wg niego 6 tys. lat to wybacz, do zwolnienia natychmiast. Tak samo jak nauczyciel ateista, który chciałby wciskać dzieciom, że ziemia jest płaska.

Stąd moje pytanie, bo nie wiem o co nauczycielom z klauzulą chodzi.

Natomiast ten kawałek o Chazanie: wzruszające ale nie wiem co to ma do łamania prawa przez Chazana ;]
Obrazek
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

jest naprawdę bardzo dużo dokumentacji dotyczących wszelkiego rodzaju zjawisk nadprzyrodzonych, które Kościół nazywa "złymi duchami" i ja tam bym się na Waszym miejscu z tego nie śmiał, bo to są naprawdę niezłe tragedie.
Oczywiście panowie naukowcy twierdzą, ze jak Anneliese Michel wyrywała się czterem przytrzymującym ją mężczyznom, to był to skutek przedawkowania leków,
Meteoryt spada gdzies na syberii - dziesiatki filmow. Opetania, zjawiska nadprzyrodzone- zero filmow...

Co do Anneliese - ksiaza w to wplatani zostali skazani za nieumyslne spowodowanie smierci.

A co do 23 latki ktora wyrywa sie 4 facetom? Moj lot do Frankfurtu zostal odwolany, bo 4 letnia dziewczynka nie chciala usiasc i zapiac sie pasami. Dwie dorosle kobiety nie daly rady jej nawet usadzic na krzesle. Tez pewnie jakies opetanie.

edit: I jeszcze jak to sie wszystko moze skonczyc:
http://wyborcza.pl/1,87648,16398748,Ofi ... ka.html#MT
https://au.news.yahoo.com/world/a/24390 ... -exorcist/
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

Pquelim pisze:co do opętań i wszelkiej maści egzorcyzmów to ja zrewidowałem swój "prześmiewczo-gimnazjalny" pogląd jeszcze w liceum, kiedy pani katachetka zaprowadziła mnie na kolację do jednego z egzorcystów w Białymstoku. Niezły mindfuck, jest naprawdę bardzo dużo dokumentacji dotyczących wszelkiego rodzaju zjawisk nadprzyrodzonych, które Kościół nazywa "złymi duchami" i ja tam bym się na Waszym miejscu z tego nie śmiał, bo to są naprawdę niezłe tragedie.
Oczywiście panowie naukowcy twierdzą, ze jak Anneliese Michel wyrywała się czterem przytrzymującym ją mężczyznom, to był to skutek przedawkowania leków, a mowa w starożytnych językach spowodowana nadczynnościa któregoś z obszarów mózgu, ale tutaj każdy "wierzy" w co chce.
Wiesz co, mój wujek jest księdzem i też mi opowiadał na ten temat trochę rzeczy. Szczególnie mnie zastanowiło, że jak jesteś jako świadek egzorcyzmów, to duch może przemówić do Ciebie i powiedzieć Ci jakie masz grzechy...
No więc, ile w tym może być prawdy?
Obstawiam, że wybierając dowolny zmyślony 'grzech' trafia się na 90%. Coś jak Ci panowie, co kontaktują się ze zmarłymi, którzy nigdy nie są pewni jak zmarły ma na imię, ale jest pewien, że są szczęśliwi i chcą powiedzieć innym, żeby się nie przejmowali.

a potem jeszcze takie ciekawostki znalazłem:
phpBB [video]

srsly? egzorcyzmy przez skajpa?
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

LLo pisze:Opetania, zjawiska nadprzyrodzone- zero filmow...
tu masz dziesieć


I porównywanie spadku meteorytu do opętania to w ogóle jakaś głupota. Podobnie jak łączenie ludzkiej głupoty (wiara w skuteczność amatorów) z Kościelnymi świadectwami. To, że czegoś nie ma w internecie nie znaczy, że to nie istnieje. Już widzę, jak rodzina ofiary nagrywa filmik i wrzuca go potem na youtuba, twittera i inne gówna :bredzisz:
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Piccolo »

Bo jeśli faktycznie nauczyciel z klauzulą sumienia przestanie nauczać o Darwinie, a świat ma wg niego 6 tys. lat to wybacz, do zwolnienia natychmiast. Tak samo jak nauczyciel ateista, który chciałby wciskać dzieciom, że ziemia jest płaska.
+1000.
Tak samo wylecieć powinien np. nauczyciel biologii, któremu "klauzula sumienia" nakazuje uczyć, że kobieta powstała z żebra Adama i tak samo nauczyciel biologii, który uzna, że ewoluowaliśmy z Dinozaurów.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

Pquelim pisze: To, że czegoś nie ma w internecie nie znaczy, że to nie istnieje. Już widzę, jak rodzina ofiary nagrywa filmik i wrzuca go potem na youtuba, twittera i inne gówna :bredzisz:
Jakoś te egzorcyzmy które linkujesz były nagrane już 28lat temu.
Co chwila masz filmiki kaznodziejów 'uzdrawiających' i wypędzających demony.
Ja bym sam nagrał takie przedstawienie - bo albo byłaby to dla mnie kupa śmiechu, albo świetny dowód do powrotu i przyciągnięcia innych do kościoła.
Ale patrz... internet milczy
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Pquelim pisze:tu masz dziesieć
W ktorym fragmencie jest cos nadprzyrodzonego?
Pquelim pisze:uż widzę, jak rodzina ofiary nagrywa filmik i wrzuca go potem na youtuba
Tak? Tu masz dziesiec na youtube rzekomych egzorcyzmow.

Poza tym zdecyduj sie - czy sa gdzies jakies konkretne nagrania, czy nie ma.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5813
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

A tych filmików nie powinno być sześć? W końcu 6 to liczba diabła.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Obrazek
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5041
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

Nie mam czasu w pracy na szerokie dywagacje, ale dobra, Pany - nie każe Wam wierzyć, bo sam nie mam wyrobionego zdania. Natomiast nie kwestionuje takich zjawisk z założenia, bo mam świadomość, że pewne rzeczy miały miejsce. Annelise Michele była nagrana podczas egzorcyzmów na wielu taśmach, wiki podaje 52, gdzieś indziej można znaleźć 45. Tylko, że szukanie takich "świadectw" to babranie się w katolskich stronach o dizajnie z lat 90-tych. Ani to wiarygodne, ani zgodne z faktycznymi wydarzeniami. Druga rzecz, która wydaje się dla mnie oczywista, a dla reszty jest dowodem spisku - to to, że nagrań podczas egzorcyzmów się nie dokonuje i nikt o zdrowych zmysłach nie miałby ochoty publikować tego w Internecie.
Są też książki, cała masa książek. Większość pewnie napisana przez księży i katolickich autorów. Łatwo zakwestionować, bo dla niektórych tutaj kazda tresć płynąca ze środowiska religijnego to bzdety.
Dlatego nie będę wchodził w dyskusje z LLo, dla którego taśmy z yt nie mają w sobie nic ponadprzyrodzonego. Dla mnie mają. Nie chcecie dopuścić do siebie jakiegoś przekazu, to nie będe Wam wkładał na siłę.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Kiedyś ludzi po prostu zwyczajnie chorych psychicznie uważano za opętanych...
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Pq - kiedys uwazano komety za cos nadprzyrodzonego...
Pquelim pisze:Są też książki, cała masa książek. Większość pewnie napisana przez księży i katolickich autorów. Łatwo zakwestionować, bo dla niektórych tutaj kazda tresć płynąca ze środowiska religijnego to bzdety.
Nie, latwo zakwestionowac, bo ksiazke o czymkolwiek moze kazdy napisac bez poparcia swoich tez niczym. Patrz Erich von Däniken.
Nie chcecie dopuścić do siebie jakiegoś przekazu, to nie będe Wam wkładał na siłę.
Z zasady nie dopuszczam do siebie przekazu niepopartego zadnymi faktami. Swiadkowie? Czlowiek jest najbardziej ulomnym narzedziem do nagrywania czegokolwiek. Podatnosc na znieksztalcenia jest ogromna.
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Dragon_Warrior »

Druga rzecz, która wydaje się dla mnie oczywista, a dla reszty jest dowodem spisku - to to, że nagrań podczas egzorcyzmów się nie dokonuje i nikt o zdrowych zmysłach nie miałby ochoty publikować tego w Internecie.
Są też książki, cała masa książek. Większość pewnie napisana przez księży i katolickich autorów.
ten tego - jak to jest, że nagrywanie egzorcyzmu byłoby chore i zwyrolskie ale dokładne go opisanie go w książce czy dokumentacji już nie? Pomijając oczywiście oczywistą różnicę w obiektywności relacji.
Obrazek
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Killashandra pisze:
Lobofc pisze:
Katolicy w Polsce stają się dyskryminowaną mniejszością...
Pytanie bez sarkazmu:

Skoro wasze statystyki wskazują, że 90 ileś procent Polaków jest katolikami to czemu ciągle powtarzasz, że zaczynacie być dyskryminowaną mniejszością ? (mam wrażenie, że już któryś kolejny raz widzę Twoją wypowiedź w podobnym do powyższego tonie)
Bo jest problem z tym, żeby lekarz był katolikiem. Teraz wielki ból dupy, że nauczyciel może być katolikiem.

Odpowiadając na pytanie Żaby, imho chociażby z tego względu warto podnosić kwestie tych klauzul sumienia. Wolność wiary i wyznania była osiągnięciem cywilizacyjnym tego kontynentu... skoro te klauzule są takim wielkim problem, to czy nie cofamy się w rozwoju?

A co do tego, że prof. Chazan złamał prawo - poczekajmy. Jedna strona twierdzi, druga, że nie-e.
Sprawa nie jest taka oczywista, jak niektórzy chcieliby ją widzieć.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Lobofc pisze:Odpowiadając na pytanie Żaby, imho chociażby z tego względu warto podnosić kwestie tych klauzul sumienia. Wolność wiary i wyznania była osiągnięciem cywilizacyjnym tego kontynentu... skoro te klauzule są takim wielkim problem, to czy nie cofamy się w rozwoju?
To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Nie pytałem tylko czym jest klauzula ale też co implikuje? Jak wpływa na sposób nauczania, program, cokolwiek.

Jeśli to jest zwykła deklaracja "hej, jestem katolikiem, patrzcie na mnie!" to nie wiem o co hałas.

Jeśli to oznacza, że pani na biologii zacznie unikać tematów związanych z programem (Darwin, antykoncepcja, dinozaury, wiek ziemi) albo coś w ten deseń to trzeba z tym, niestety walczyć.

Dlatego pytałem - co oznacza podpisanie takiej deklaracji? U lekarzy było jasne: nie będą dokonywać aborcji i eutanazji gdyby u nas została wprowadzona. U nauczycieli nie wiem. Oświeć mnie.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2014, o 14:53 przez SithFrog, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Lobofc pisze:Teraz wielki ból dupy, że nauczyciel może być katolikiem.

Ból nie jest o to, żeby był katolikiem, tylko o to żeby w razie czego nie narzucał swoich poglądów dzieciom. Ja np. miałam nauczyciela od historii, który próbował nam narzucać swoje poglądy polityczne i to było dokładnie tak samo nie w porządku.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Pquelim pisze:nagrań podczas egzorcyzmów się nie dokonuje i nikt o zdrowych zmysłach nie miałby ochoty publikować tego w Internecie.
+1
ten tego - jak to jest, że nagrywanie egzorcyzmu byłoby chore i zwyrolskie ale dokładne go opisanie go w książce czy dokumentacji już nie? Pomijając oczywiście oczywistą różnicę w obiektywności relacji.
To jest jak podłączanie sterownika przewodem, albo przyłączem optycznym - chcesz się upewnić, że jedno nie spali drugiego. Nagranie dźwięku lub obrazu samego demona a później odtworzenie może mieć konsekwencje. Nagrywanie też bardzo często rozprasza - porozmawiaj chociażby z muzykami, którzy mieli swoją turę w studiu nagraniowym, ile błędów popełniali średnio tam, a ile na próbie bez nagrywania.

Jeszcze odnośnie szkół - w Kanadze funkcjonują dwa systemy oświaty równolegle - świecki i Katolicki. Oba systemy są finansowane przez państwo w równym stopniu (działa tam system, gdzie przychód szkoły zależy od dochodów rodziców, co akurat nie jest zbyt szczęśliwe, ale to inna sprawa). Szkoły są mniej więcej tak rozmieszczone, że masz wybór. W obu szkołach przez rozpoczęciem zajęć śpiewa się hymn państwowy.

Nie zapiszesz dziecka do szkoły Katolickiej, jeśli nie było ochrzczone.

Wyniki nie różnią się znacznie - w Ontario, na 14 szkół, które zdobyły ocenę 10/10, jest 6 świeckich, 4 Katolickie i 4 prywatne, przy czym szkół Katolickich jest mniej (Toronto - 165 K do 291 P).

Byliśmy z żoną co prawda trochę zdziwieni, jak dostaliśmy zaproszenie ze szkoły na imprezę Haloweenową, ale nie było tam demonów, duchów itp., chociaż widziałem chyba kilka zombie... ;).

Tutejszy Katolicyzm jest mniej "ekstremalny" od Polskiego, ale o tym może kiedy indziej się rozpiszę.
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Liczący ponad 60 stron poradnik metodyczny dla nauczycieli pt. „Lekcja równości” jest dostępny „za darmo” na stronie internetowej pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Autorzy publikacji zarzucają szkole, że przekazuje wzorce heteroseksualne i sprzyja dyskryminacji dzieci i młodzieży o odmiennej orientacji.

Autorzy sugerują, że problematyka związana z orientacją płciową powinna znaleźć się niemal na każdym poziomie nauczania, ponieważ dotyczy każdej szkoły. Uważają, że w każdej klasie znajdują się uczniowie LGBT, ponieważ osoby nieheteroseksualne mają rzekomo stanowić aż 8 proc. społeczeństwa. W ich przekonaniu uczniowie i uczennice LGBT czują się dyskryminowani. Przejawem nierównego traktowania miałaby być niemożność wysłania przez chłopców walentyki do swoich „partnerów”. Podkreślają również, że dotychczas w szkołach nie było precedensu, by podczas studniówki tańczył chłopak z chłopakiem lub z dziewczyna z dziewczyną. Rzecz jasna uznają to za kolejny przejaw „homofobii”.

Według podręcznika walka z „nietolerancją” powinna obejmować wszystkie przedmioty szkolne. Podczas lekcji języka polskiego powinno się podkreślać nieheteroseksualne związki Marii Konopnickiej czy Jarosława Iwaszkiewicza. Na historii trzeba uwypuklić biseksualizm Aleksandra Wielkiego. Z kolei podczas lekcji matematyki słowa „mama” i „tata” w zadaniach trzeba zastąpić „partnerem” i „partnerką”.
@Żaba - Podejrzewam, że chodzi o to.
W moim wymarzonym świecie, nie ma czegoś takiego jak państwowa edukacja. To rodzice decydują o profilu szkoły i programie nauczania, a umowy ze szkoły zawierane są w drodze dobrowolnych oświadczeń woli.
Dopóki tego nie ma, spieramy się o rzeczy o problem, który wygenerowało samo państwo. Szkoły stały się problemem politycznym, a nie indywidualnych kwestii światopoglądowych czy innych.

Idąc dalej, konsekwencją Twojego podejścia będzie następujące:
Bo jeśli faktycznie nauczyciel z klauzulą sumienia przestanie nauczać gender, a ludzie dzielą się na kobiety i mężczyzn to wybacz, do zwolnienia natychmiast. Tak samo jak nauczyciel ateista, który chciałby wciskać dzieciom, że ziemia jest płaska. Niech taki nauczyciel naucza, ale w Watykanie, a nie w naszych świeckich szkołach publicznych.

Mamy teraz tendencję taką, że za jakiś czas, może nie być miejsca na krzyż w szkołach i miejsca dla nauczycieli katolików.

@Killa - o tym powinien decydować rodzić, a nie Ty albo minister.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Hehe, jak chodzi o promocję LGBT to w sumie popieram klauzulę sumienia. Tu akurat nie ma nic naukowego ;]
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

Matthias[Wlkp] pisze:
Pquelim pisze:nagrań podczas egzorcyzmów się nie dokonuje i nikt o zdrowych zmysłach nie miałby ochoty publikować tego w Internecie.
+1
ten tego - jak to jest, że nagrywanie egzorcyzmu byłoby chore i zwyrolskie ale dokładne go opisanie go w książce czy dokumentacji już nie? Pomijając oczywiście oczywistą różnicę w obiektywności relacji.
Czyli te taśmy z nagrania egzorcyzmów, na które się powołujecie dowodzą tego, że to była ściema, aye?
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

Co znalazłem, nie wiem czy to jest poprawne ale:
1. WIERZĘ w jednego Boga, który jest Stworzycielem i Panem Wszechświata, Syna , który jest Najlepszym Nauczycielem, Mistrzem i Mędrcem oraz Ducha Świętego, który oświeca serca i umysły ludzkie oraz inspiruje i motywuje do każdego dobra.

2. POSTANAWIAM prezentować sobą wzór osobowości prawej i szlachetnej, wrażliwej i odpowiedzialnej oraz postawę otwartą na drugiego człowieka, w którym będę widzieć samego Chrystusa. Kierować się zawsze będę dobrem ucznia i studenta, wybierając odpowiednie metody, formy oraz środki nauczania i wychowania oraz stosując obiektywne kryteria oceny z uwzględnieniem zasady indywidualizacji i Dobra Wspólnego.

3. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim
-aktualną potrzebę przeciwstawiania się antypedagogicznym ideologiom oraz wszelkiej indoktrynacji we współczesnej „cywilizacji laickiej”, sekularnej, a nawet wrogiej Bogu i człowiekowi, której szerzenie grozi restauracją ludobójczych totalitaryzmów
-potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale również wiedzy z zakresu wychowania i nauczania według nauczycielskiego stanowiska Kościoła katolickiego.

4. ZOBOWIĄZUJĘ SIĘ do uczciwego i rzetelnego przekazywania wiedzy, zawsze zgodnej z odkrywaną prawdą. Do szanowania godności ucznia i studenta w procesie kształcenia i wychowania. Do szanowania autonomii ucznia i studenta oraz jego rodziny. Zobowiązuję się stać na straży realizacji chrześcijańskich wartości moralnych i ideałów, w tym świętości życia i honoru oraz uczyć i wychowywać własną postawą i przykładem – pielęgnując cnoty chrześcijańskie. Opierając się na Nauczycielskim Urzędzie Kościoła Katolickiego zobowiązuję się uczyć zasad współżycia społecznego, narodowego i miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

5. BIORĘ ODPOWIEDZIALNOŚĆ za wprowadzenie ucznia i studenta w dziedzictwo kulturowe Narodu Polskiego oraz uczenie go poszanowania innych narodów w duchu chrześcijańskiej miłości. Za wychowywanie i nauczanie młodych ludzi w szacunku dla każdego życia ludzkiego, we wszystkich fazach jego rozwoju, od poczęcia po naturalny kres ludzkiej egzystencji. Za uczenie kultury współżycia ze światem przyrody.

6. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności nauczyciela katolika jest wyłącznie jego sumienie, oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła. Nauczyciel katolik ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką nauczycielską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem oraz niemoralnych.

7. UWAŻAM, że -nie narzucając nikomu swoich poglądów i przekonań,- nauczyciele katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem oraz z wymaganiami jakie stawia katolikom na całym świecie Magisterium Świętego Rzymskiego Kościoła Katolickiego.
To było pod tekstem:
Ja, nauczyciel Rzeczypospolitej Polskiej, przyrzekam rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela i wychowawcy, dążyć do pełni rozwoju i doskonalenia osobowego tak własnego, jak i powierzonych mi uczniów, w duchu patriotycznym i ewangelicznym, mając na względzie Dobro Wspólne oraz Zbawienie własne i swoich podopiecznych. Zobowiązuję się kształcić oraz wychowywać młode pokolenia Polaków w duchu umiłowania prawdy, a nade wszystko umiłowania Boga-Prawdy (...).
Który Kluzik-Rostkowska komentowała.
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Lobofc pisze:
@Killa - o tym powinien decydować rodzić, a nie Ty albo minister.

emm, no to właśnie gdybym była rodzicem, to bym chciała decydować. A nie ma takiej możliwości.. Bo jeśli hipotetyczny nauczyciel katolik chciałby mojemu hipotetycznemu dziecku wciskać do głowy przekonania katolickie to nie miałabym nic do powiedzenia, bo zasłoniłby się właśnie tym, że jak to - my nie-katolicy dyskryminujemy Was katolików..
Bo jaki jest wybór w Polsce? Możesz posłać świadomie dziecko do szkoły katolickiej i ok. Twój wybór, kierujesz się swoimi przekonaniami. Ale nie możesz posłać dziecka do szkoły, w której Ci zagwarantują, że nie będzie indoktrynacji religijnej/politycznej/jakiejkolwiek innej. Skoro w wielu szkołach dyrektorzy nawet nie mają dobrej woli zorganizowania etyki zamiast religii.
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Czyli jesteś za likwidacją publicznej edukacji, ew. wprowadzeniu bonów edukacyjnych?
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Caspius »

Mamy teraz tendencję taką, że za jakiś czas, może nie być miejsca na krzyż w szkołach
Erm, ten temat to juz chyba zakonczylismy, ale conajmniej kilku z nas tutaj (ja np) od daaaawna twierdzi ze w szkolach i urzedach miejsca na krzyze nie ma...
Awatar użytkownika
Killashandra
Wzgórza Łodzi
Posty: 557
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Killashandra »

Lobofc pisze:Czyli jesteś za likwidacją publicznej edukacji, ew. wprowadzeniu bonów edukacyjnych?
Nie, jestem za tym, że jeśli wybieram dla dziecka szkołę, która nie nazywa się oficjalnie szkołą katolicką, to żeby nauczyciel podporządkowywał się programowi nauczania a nie swoim osobistym poglądom.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Pquelim pisze:nagrań podczas egzorcyzmów się nie dokonuje i nikt o zdrowych zmysłach nie miałby ochoty publikować tego w Internecie.
Pquelim pisze:
LLo pisze:Opetania, zjawiska nadprzyrodzone- zero filmow...
tu masz dziesieć
To jak to jest? Są czy nie ma? :bredzisz: :bredzisz: :bredzisz:
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Takich filmów z reguły się nie robi, a jak się robi, to z reguły nie publikuje. Jak powszechnie wiadomo, od reguł są wyjątki... Ten post był w odpowiedzi na zarzut, że jest ich bardzo mało i są stare.
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

Caspius pisze:
Mamy teraz tendencję taką, że za jakiś czas, może nie być miejsca na krzyż w szkołach
Erm, ten temat to juz chyba zakonczylismy, ale conajmniej kilku z nas tutaj (ja np) od daaaawna twierdzi ze w szkolach i urzedach miejsca na krzyze nie ma...
Żaba - kolejny przykład tego, że te klauzule to dobra rzecz!
Jest spora grupa ludzi, która chce dokonać dekonstrukcji istniejących zasad, wartości i kultury :(
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Caspius »

Nie bardzo widze zwiazku miedzy "istniejacymi wartosciami i kultura" a krzyzem w swieckiej, publicznej szkole znajdujacej sie w swieckim panstwie... :spy:
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5813
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Świeckie państwo to już jest oznaka słabości religii, która nie była w stanie zadbać o swoje (mniejszościowe) interesy. Jedyny gwarant właściwej moralności, kultury i wartości to państwo religijne.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7480
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Crowley »

Ja czekam aż w końcu ujawni się użytkownik, który wymyślił sobie lobofc i ma przednią zabawę trollując w takich tematach. Jestem pewien, że kiedyś to nastąpi.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5813
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Zgodzę się, że całe gro ludzi ma problem z wyobrażaniem sobie podczas różnych dyskusji hipotetycznych sytuacji, nawet nie tak ekstremalnych jak te przedstawione przez Dawkinsa. Tylko tak długo ma to sens jak długo jest zaczepione o jakiś konkretny temat i czemuś służy. Wrzucenie na twittera zdania "gorszy jest gwałt jak cię gwałci znajomy niż obcy" musiało się spotkać z "dezaprobatą", bo zwyczajnie najpierw ludzie zadali sobie pytanie "co on pieprzy?", a nie zaczęli się zastanawiać nad problemem. Ale mniejsza z tym. Bardziej ciekawi mnie co z tych rozważań filozofów moralności wynika, bo obawiam się że niewiele.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

Caspius pisze:Nie bardzo widze zwiazku miedzy "istniejacymi wartosciami i kultura" a krzyzem w swieckiej, publicznej szkole znajdujacej sie w swieckim panstwie... :spy:
Wierzysz że myślenie Lobo ma racjonalne podstawy? Srsly...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

LLothar pisze:Z innej beczki - świetny tekst https://richarddawkins.net/2014/07/are- ... -its-face/
Cztytam, czytam... czy to instrukcja jak masowo trollować a potem się z tego tłumaczyć? ;)

Nie zachwycił mnie ten tekst. Mam wrażenie, że autor ciągle się powtarza, że powinno być powszechne przyzwolenie na dyskusje na każdy temat, jak na niego najeżdżają za wspominanie gwałtów, czy kwesti Arabsko-Izraelskich. Brakuje mi jednej istotnej rzeczy - po co on chce dyskutować? Gadanie dla gadania? Po co rozmawiać z ludźmi, którzy nie chcą na dany temat rozmawiać? Czy mamy prawo nie chcieć rozmawiać na pewne tematy?

Przykład z sędzią, który ma zasądzać różne kary za gwałt - to jest jego praca i jego środowisko powinno wybierać, kogo chce słuchać w tych sprawach.

Można by parafrazować tytuł - "Czy powinny byćtakie miejsca, do których nie wolno wchodzić." Są takie miejsca, których odwiedzanie może się skończyć solidnym oklepaniem - tak samo w dyskusji.

I znowu - po co gdzieś się pchamy z naszymi poglądami? Jeśli po to, żeby zaprowadzić porządek i wyleczyć ludzi z religii, IMHO nie różni się to niczym od założenia własnej religii i rozprawienia z innymi.

Każdy ma swojego Boga.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Powinienem byl sprecyzować, ze cals gownoburza zaczęła się od jego krytyki Izraela. Ludzie zaczęli mu zarxucac ze uważa że Hamas jest cacy.

“The extent of the destruction in Gaza is obscene. Poor people. Poor people who have lost their homes, their relatives, everything.”

Wiec to nie gadanie dla gadania ani instrukcja trollowania.
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Dragon_Warrior »

Crowley pisze:Ja czekam aż w końcu ujawni się użytkownik, który wymyślił sobie lobofc i ma przednią zabawę trollując w takich tematach. Jestem pewien, że kiedyś to nastąpi.
:lol2: :lol2: :lol2:
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Dawkins jak zwykle. Gadanie dla samego gadania.

Ale shitstorm jaki na niego spadł po potępieniu ataku na Gazę też był niewłaściwy. Przyzwyczaiłem się już. Każda krytyka działań Izraela to antysemityzm.
Obrazek
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Counterman »

Ja tego nie czaję. Jest tam otwarty konflikt, a ogólno światowy consensu mówi, że konflikty są be, fuj fuj i je krytykujemy. Toż przecież ten też powinni krytykować.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

Tego nie można.
Ten jest z inspiracji narodu WYBRANEGO.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

LLothar pisze:Powinienem byl sprecyzować, ze cals gownoburza zaczęła się od jego krytyki Izraela. Ludzie zaczęli mu zarxucac ze uważa że Hamas jest cacy.

“The extent of the destruction in Gaza is obscene. Poor people. Poor people who have lost their homes, their relatives, everything.”
SithFrog pisze:Ale shitstorm jaki na niego spadł po potępieniu ataku na Gazę też był niewłaściwy. Przyzwyczaiłem się już. Każda krytyka działań Izraela to antysemityzm.
+1

Czy każdy Palestyńczyk to członek Hamasu? Z tego co czytam, to Izrael codziennie napierdala z artylerii i giną dziesiątki ludzi - równo kobiety i dzieci. Jak można pochwalać takie działania? Hamas próbuje się "odwdzięczyć" strzelając rakietami, z czego ostatnio chyba dwie przeleciały nad jakimś osiedlem i spadły na pustynię... To jest jakaś rzeźnia, na którą reszta świata przymyka oko, bo to Izrael...

Co do Dawkinsa, jego próby dyskusji na twitterze skojarzyły mi się z taką sytuacją:

Przychodzi Dawkins na imprezę dla ultrasów Legii. Piwko leje się strumieniami, kiełbaska, grill, takie tam. W pewnym momencie p. Dawkins proponuję dyskusję panelową nt. Kto odniósł w ostatnich latach więcej sukcesów: Wisła czy Kolejorz? Pytanie: do którego szpitala trafi p. Dawkins?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Akurat tak zero-jedynkowo to bym nie oceniał Izraela. Rzeź jest i trzeba potępić ale tam to wygląda tak, że Hamas wszystkim steruje i jak chcą to robią sobie wyrzutnie/składowiska rakiet i broni w szpitalach, szkołach itp. Potem lament, że dzieci giną. Owszem giną ale nie jest to wina wyłącznie Żydów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jasne, że nie jest 0-1. Aczkolwiek uważam, że jeżeli za żywą tarczą chowa się strona odnosząca większe straty, będąca w defensywie, a bez wątpienia taką stroną jest Hamas, to druga strona nie musi prewencyjnie strzelać do wszystkich jak leci. No chyba, że celem nie jest współegzystencja - w takim wypadku wszystko jest jasne.
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

<trolling>
To nie jest wina Żydów. To wina Hitlera, ze był nieskuteczny. Jakby dokończył sprawę, to nikomu nie przyszłoby do głowy ustanawiać po wojnie nowego państwa.
</trolling>
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: DaeL »

Jeden z najciekawszych i najsensowniejszych głosów dotyczących podejścia do oskarżeń o gwałt. I do tego sformułowany przez feministkę. Ajm szokt.

phpBB [video]
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Lobofc
Minion Korwina
Posty: 281
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:02

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Lobofc »

OMG! To przez sezon ogórkowy, czy wojna kulturowa przybiera na sile?

Po lekarzach i nauczycielach, przyszla pora na politykow! Katolik nie moze byc politykiem. Wczesniej juz takie poglady byly wyglaszane przez antyklerykalny margines (katolik nie moze byc politykiem, bo to agenci Watykanu). Ale teraz argumentacja jest jeszcze bardziej kuriozalna i wyartykuowana przez przedstawicieli partii rzadzacej!!
Jak ujawniliśmy dziś w "Rz", według rządzących Jacek Żalek nie może być 
w Komisji Etyki Poselskiej, bo jest „skrajnie konserwatywny". Dotarliśmy do pisma, które do marszałek Sejmu Ewy Kopacz skierowała poseł PO Izabela Mrzygłocka, przewodnicząca Komisji Etyki Poselskiej. To zastrzeżenia wobec tej kandydatury. Zobacz odpowiedź posła Żalka

Jak czytamy wśród zarzutów znajdują się sformułowania, że „jest postacią kontrowersyjną", a jego wypowiedzi „przekraczały granice dobrego smaku". Jako przykład podano cytat z wywiadu dla serwisu NaTemat. „Według mnie lesbijki wychowujące dziecko to taka sama dysfunkcja jak rodzic alkoholik" – stwierdził w nim polityk.

Zarzutów PO jest więcej. „W swych konserwatywnych przekonaniach poseł Żalek przekonywał również, że aborcja powinna zostać całkowicie zakazana, (...) że aptekarze powinni mieć prawo odmowy sprzedaży leków antykoncepcyjnych, a także, że postulowałby przywrócenie monarchii".
No urwa mac, to mnie po prostu rozwala.

Jednoczesnie z jakiegos trandziola, ktory trudni sie prostytucja robi sie bohatera.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

phpBB [video]
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3878
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: PIOTROSLAV »

Nakierowany linkiem Daela znalazłem coś nowego w kwestii egzorcyzmów
phpBB [video]
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Kolejny! Katolik nie moze byc lekarzem to pikuś, teraz cygan nie moze nawet BYĆ w Polsce!

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... ki.html#MT

Lewackie lobby znow narzuca swoj styl zycia! Powiedzmy DOŚYĆ!
ODPOWIEDZ