Energetyka w Polsce

... czyli Toksyczne Gøwno®

Moderatorzy: boncek, Zolt, Turtles, DaeL

Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2221
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Energetyka w Polsce

Post autor: peterpan »

Trzeba chyba zacząć zbierać prąd do wiaderek na lata trzydzieste.

Bełchatów będą zamykać od 2028 do ostatecznie 2036. https://www.money.pl/gospodarka/tak-jak ... 9840a.html

Elektrownię atomową będzie dopiero w 2039-2040
Https://www.money.pl/gospodarka/pierwsz ... 9760a.html

Od 2030 nie będzie można instalować pieców na paliwa kopalne w nowych domach, a do 2040 w ogóle nie może być już takich. Czyli pozostają pompy ciepła, które podniosą zużycie energi.
https://energia.rp.pl/gaz/art40022261-w ... -dyrektywa

Jeżeli do tego dodamy zwiększenie zużycia prądu poprzez np. Zwiększanie się floty samochodów elektrycznych to pod koniec lat 30-tych prąd będzie naprawdę tylko dla bogatych.
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4375
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Turtles »

I krowy będą musiały mieć paszport i trzeba bedzie banany prostować.
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2221
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: peterpan »

Ej, ja tu po Unii nie jeżdżę. Chodzi mi bardziej o to, czy przedłużenie budowy pierwszej atomówki z 2035 na 2039 to rozsądny pomysł, biorąc pod uwagę potencjalny wzrost zapotrzebowania i zmniejszenie podaży?

Wysłane z mojego SM-A135F przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony 7 maja 2024, o 22:46 przez peterpan, łącznie zmieniany 1 raz.
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7551
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Crowley »

Śmichy-chichy, ale to naprawdę nie wygląda wesoło. Jeśli miesięczne koszty utrzymania domu będą wynosić kilka tysięcy złotych, to przestaje być zabawne.
Mnie wkurzają takie wrzutki jak obowiązkowa fotowoltaika w każdym budynku. W naszych warunkach klimatycznych i obecnym stanie prawnym to naprawdę nie jest dobry pomysł. Nikt nie każe na przykład Hiszpanom ocieplać budynków styropianem, albo nie zakazuje południowcom używania klimatyzacji w nocy, kiedy nie ma prądu z paneli, a nas się zobowiązuje do inwestycji, które nigdy się nie zwrócą.

A sama atomówka sztuk raz niewiele zmieni. Ona nam nie naprawi magicznie całego systemu, a jej moc będzie taka sama jak dużej elektrowni konwencjonalnej. Zastąpimy stare nowymi i tyle, mocy nie przybędzie. A nawet gdyby przybyło, to nie będzie czym tego przesłać, bo sieci przesyłowe dewo dychają. Według mnie dużo ważniejsze jest budowanie dużych wiatraków na Bałtyku i jak najszybsza modernizacja sieci.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5633
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: LLothar »

Crowley - ceny prądu skoczą tak w górę, że fotowoltaika i w piwnicy będzie się opłacać ;).

W Niemczech hitem jest balkonowa fotowoltaika - wywalasz na balkonie i wpinasz do gniazdka.

https://muratordom.pl/instalacje/fotowo ... -PKg6.html

Rzekomo się zwraca w 5-10 lat.

Dojdzie na pewno rozliczanie się po cenie spot prądu. Dzięki temu drastyczne spada konieczność magazynowania energii ze źródeł odnawialnych - u mnie przykładowo bojler na wodę grzeje tylko kiedy jest tanio (albo za dużo wody zejdzie oczywiście).

W rzeczywistości się oczywiście wszystko obsunie, bo atomówka zawsze się opóźnia i Bełchatów będzie otwarty dużej "na drodze wyjątku".
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Razorblade »

Crow, nawet u nas fotowoltaika sie zwraca jeśli ktoś ja robi z glowa. Oczywiście nie tak fajnie jak na "starych" zasadach, ale nadal. Teraz z kolei niezbędne sa dodatkowe sprzety "optymalizujace".

Tylko co z tego ze masz fotowoltaike jesli przez prechistoryczna siec i bande Januszy obecnie w szczytowych godzinach u wielu osob nie dziala przez zbyt wysokie napiecie w sieci.

Pq: nikt Bełchatowa nie zamknie do 35 roku. Znaczy moze ktos zamknie i szybko otworzy na nowo. A przesuniecie atomu Cie szokuje? Nie spodziewałeś się tego? Przeciez nadal NIC nie zostalo zrobione w jego kierunku poza wydaniem kasy aby napchac portfel "swoich".

Wysłane z mojego RMX3840 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2221
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: peterpan »

Decyzja środowiskowa to chyba nie jest takie "nic", ale i tak mogło iść szybciej.
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2174
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Theeck »

Ale z tą atomówką od hamburgerów na Pomorzu to nawet 2039 rok jest mało prawdopodobny, ponieważ nie ma jeszcze wybranego wykonawcy. My podpisaliśmy podobno kontrakt, w którym kupiliśmy sobie bloki atomowe i projekt, a teraz ktoś to musi wybudować - słyszałem plotki, że właśnie dlatego Amerykanie wylecieli z przetargu u Czechów. Ponoć atomówki stawia się w opcji zaprojektuj i wybuduj.
Z tego wynika, że szybciej powstanie Konin-Pątnów, a może nawet i atomowy Bełchatów niż Pomorze.
Banda pisowskich dyletantów praktycznie nie zrobiła nic poza pijarem matołuszka.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2221
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: peterpan »

Podrzucisz jakieś linki? Poczytałbym - bo do mnie spływa zasadniczo propaganda, a nie znam się w temacie na tyle by ją przebrać
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4871
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Razorblade »

peterpan pisze:Decyzja środowiskowa to chyba nie jest takie "nic", ale i tak mogło iść szybciej.
No niestety peter. Decyzja środowiskowa to jest właśnie nic. Znaczy nie no, to właśnie decyzja środowiskowa. W Opolu na jeden most powstała bodaj w 2015 albo wcześniej. Nadal nie rozpoczęto realizacji. Także tego. Jest "niezbędna" ale to nadal "nic"

Wysłane z mojego RMX3840 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2174
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Theeck »

peter - najszybciej znalazłem rozmowę u Łukasza Warzechy - https://www.youtube.com/watch?v=TdqFz5f1isA
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2174
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Theeck »

No i Czesi wybrali sobie Koreańczyków na 2 reaktory + dodatkowe 2 w opcji w drugiej lokalizacji. Ciekawe jak to się rozwinie, bo Westinghouse nadal twierdzi, że to ich technologia, której Korea nie może bez ich zgody eksportować.
Wygląda na to, że Czesi pierwsi wezmą na klatę roszczenia Westinghouse'a i teoretycznie mielibyśmy drogę przetartą, niestety przecieki mówią, że obecnie rządzący chcą uwalić projekt Konin-Pątnów i robić tylko Choczewo i Bełchatów.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5633
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: LLothar »

Wspominalem kiedys o cenach godzinowych i widze ze teraz w Polsce jest obowiazek ich oferowania.

Ale jprdl na jakich warunkach to jest zrobione. Enea liczy sobie 183zl co miesiac dodatkowo. Koszty pracy naprawde musialy w Polsce pojsc mocno w gore i przeskoczyc Norwegie kilka razy, bo tutaj jest to w gratisie. No i podpisac mozna umowe tylko fizycznie w BOKu. Cyrk.
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 429
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Energetyka w Polsce

Post autor: Guldan »

BOKi Enei to jest w ogole osobny poziom gestosci.
ODPOWIEDZ