Amadeusz


Amadeusz

Średnia ocena: 9.33

ATN2005-05-07 22:59:00


- milos forman, czyli geniusz kreci film o geniuszu, z tego mógł wyjść tylko genialny film

9/10

SithFrog2005-12-30 12:28:00


Amadeusz - po raz kolejny, genialny film o geniuszu. --- Edited 2009-01-11 ---

9/10

Cortez2009-09-30 11:55:00Aż nie wiem co mam napisać. Cudowny, piękny. Uczta dla oczu i uszu. Popis aktorski - postacie Mozarta i Salierego są rewelacyjne, genialnie zagrane. Genialna muzyka, genialne fragmenty oper (długie, ale i tak za krótkie! - a nie jestem żadnym miłośnikiem, byłem na jednej i nie wspominam tego najprzyjemniej), mistrzowska, doskonała scena komponowania 'Requiem'. Majstersztyk reżyserski, aktorski, charakteryzacyjny, kostiumowy, dźwiękowy. Film kompletny.

10/10

Elmi2011-07-06 15:44:00


Director's Cut

Lot nad kukułczym gniazdem i Człowieka z Księżyca uważam za arcydzieła, toteż podszedłem do tego filmu z niemalże namaszczeniem

Nie zawiodłem się! Trzy godziny filmu wcale mi się nie dłużyły, Zrealizowany z należytym rozmachem, świetny aktorsko. Jak w wymienionych wyżej filmach Milos Forman genialnie pokazuje sposób myślenia postaci. Nie oglądałem wersji oryginalnej, jednak reżyserska jest bardzo spójna i równa, ukazuje zarówno geniusz Mozarta jak i liczne jego przywary. Co ja się tu będę rozpisywać: wielki film.

9/10

Voo2014-12-07 22:47:26
Wersja reżyserska - choć to akurat bez specjalnego znaczenia, bo zmiany w stosunku do wersji kinowej nie były istotne. Film, który oglądałem kiedyś tam, pewnie jeszcze na jakimś podłym VHS i miałem w umyśle odhaczony jako "obejrzany". Bardzo rzadko oglądam coś po raz drugi i przez lata z "Amadeuszem" nie miałem okazji się spotkać aż skusiło mnie to, że zwyczajnie znalazłem go w programie TV i właśnie w rozszerzonej wersji. Teraz przynajmniej obejrzałem go w godny tego arcydzieła sposób (o ile to w ogóle możliwe na małym ekranie). Nie chce mi się specjalnie rozpisywać, uważam, że silenie się na recenzję klasyka sprzed 30 lat nie ma specjalnego sensu. Chciałem tylko napisać, że nadal wszystkie elementy tego filmu po prostu powalają dopracowaniem i składają się na fenomenalną całość. To jest rodzaj kina, które nie zestarzeje się nigdy. Wspaniale zobaczyć coś po latach i nie czuć rozczarowania, upływu czasu, nie mówić sobie po seansie "cóż, kino się zmieniło" czy coś w tym stylu. Bez sentymentów, z chłodną głową maksymalna nota.

10/10

Pquelim2016-12-06 09:35:49Wreszcie nadrobiłem, w wersji reżyserskiej. Dla niektórych arcydzieło sztuki filmowej, pokaz mistrzowskiego kunsztu reżysera Milosa Formana oraz rewelacyjnego aktorstwa Murraya Abrahama oraz Johna Hulce. Kapitalny jest wykorzystany w tej historii klucz do narracji o życiu Mozarta i Salieriego, wyśmienite są zdjęcia i - oczywiście oprawa muzyczna. Właściwie nie ma sensu się rozwodzić, klasyków tego pokroju po prostu nie podobna krytykować, bo i nie ma za co. Przyznam tylko, że mnie osobiście film momentami troszeczkę nudził - uważam, że kilka partii operowych można było sobie darować. No i trzeba pamiętać, ze zaprezentowana przez Formana wizja to tylko wariacja na temat teatralnej fikcji spisanej przez Petera Shaffera, a nie inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia relacji pomiędzy kompozytorami. Cała reszta to Wielkie Kino i absolutny must-see dla każdego miłośnika filmu.

9/10