Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 1 – zagadki historyczne)

Ostatnia runda Debat Małej Rady przyniosła nam dość ciekawe rozstrzygnięcie.  Jak pewnie dobrze pamiętacie, prosiłem Was o wyobrażenie sobie sytuacji, w której Stary Niedźwiedź, Jeor Mormont, powraca żywy z wyprawy na Mur. Wkrótce jednak staje przed takimi samymi dylematami jak te, które dręczyły jego następcę. Będzie musiał ułożyć sobie jakieś relacje z królem Stannisem i jego kapłanką oraz zdecydować o losie Dzikich. Czy w podobnych okolicznościach Jeor Mormont podjąłby takie same decyzje jak Jon Snow? Zdania są podzielone, ale większość uważa, że… nie.

Na pytanie o to, czy Jeor Mormont udzieliłby Stannisowi wsparcia (rozumianego jako współpraca w walce z Boltonami i Żelaznymi Ludźmi), odpowiedzieliście następująco:

 • Nie 54.61% – ( 314 )
 • Tak 45.39% – ( 261 )

Z kolei odpowiedzi na pytanie o to, czy Jeor Mormont przyjąłby Dzikich na Murze, ukształtowały się następująco:

 • Nie 51.4% – ( 293 )
 • Tak 48.6% – ( 277 )
Niewyjaśnione tajemnice

Ale dość już o Mormoncie. Przejdźmy do dzisiejszego tematu. Chciałbym zapytać Was o to, które z tajemnic pozostawionych przez Martina w książkach, zostaną – Waszym zdaniem – w należyty sposób wyjaśnione przez Martina. Czy sądzicie, że pisarz ma dla nas w zanadrzu odpowiedzi? A może wyjaśnienie tajemnic byłoby ze szkodą dla opowiadanej historii i lepiej pozostać w sferze domysłów? W pierwszej części ankiety chciałbym poznać Wasze zdanie na temat najważniejszych zagadek historycznych, to znaczy poprzedzających wydarzenia z PLiO co najmniej o 200 lat. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że można byłoby skompilować listę pięć razy dłuższą, ale chyba warto skoncentrować się na tych elementach, które mogą mieć znaczenie dla sposobu odczytywania całej treści książek. Macie od 1 do 12 głosów. Czekam na Wasze odpowiedzi!

This poll is closed! Poll activity:
Start date 21-01-2021 00:00:16
End date 27-01-2021 01:00:00
Poll Results:
Które z poniższych tajemnic zostaną przez Martina wyjaśnione?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 1 – zagadki historyczne)"

 • DaeL
  21 stycznia 2021 at 12:54
  Permalink

  Aha, na wypadek, gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi z “wydłużonym czasem”. Określam w ten sposób problem o którym w książkach wspominano, a wynikający z nierealistycznie długich odstępów czasu w najstarszej historii Westeros.

  Reply
  • 22 stycznia 2021 at 11:53
   Permalink

   Czy mógłbyś podać przykłady/lìnki?

   Reply
 • 21 stycznia 2021 at 13:05
  Permalink

  Oddałem głos na 4 pierwsze, bo moim zdaniem dostaniemy jakieś wskazówki i poszlaki dotyczące wątków “magicznych” – bo jeśli cykl jest niejako podzielony na 3 (wojna o tron, pokłosie i walka z Innymi) to te wątki dotyczące Białych Wędrowców prawdopodobnie będą eksplorowane – i to może nawet przez wizje Brana Starka. Ale nim nie dostaniemy do rąk “Wichrów Zimy” to sobie możemy pospekulować.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 21:43
   Permalink

   Podobno o nocnym królu nie ma wzmianki w plio.. Ktoś tu nie czytał lektury

   Reply
   • 21 stycznia 2021 at 22:40
    Permalink

    Ironia…?
    Bo jest ;), jak kojarzę, w rozdziale Brana (?). Historia o trzynastym lordzie dowódcy NS i jego ukochanej białej zjawie-kobiecie.

    Reply
 • 21 stycznia 2021 at 13:42
  Permalink

  Przecież o nocnym królu wiadomo tyle ile trzeba w zakresie PLIO – co by to rozwinięcie miało wnieść?

  Reply
 • 21 stycznia 2021 at 13:46
  Permalink

  Ja wciąż sądzę, że Inni są powiązani z Krwawnikowym Cesarzem i jego świtą, którzy przekombinowali z mocą i walką o nieśmiertelność, są nieśmiertelni, ale przeklęci do formy Innych. W poszukiwaniu mocy zniszczyli przypadkowo/umyślnie księżyc, czym wywołali pyłową Dlugą Noc. Azor znalazł na nich jakiegoś haka i udało mu się ich przegonić z Essos, a potem przez całe Westerros, aż na daleką północ.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 13:51
   Permalink

   Ale o tym dowiemy się nie z samego cyklu, a jakiegoś legendarium. Natomiast z PLiO dowiemy się tylko tyle, ile się już domyślamy, czyli celu budowy Muru.

   Reply
  • 21 stycznia 2021 at 16:36
   Permalink

   Podoba mi się ta teoria, choć raczej wątpię, że Martin zafunduje nam tak daleko posuniętą kosmologię świata PLiO.

   Reply
 • 21 stycznia 2021 at 15:48
  Permalink

  Dowiemy się wszystkiego związanego z Targami, ewentualnie Valyrią, może coś o budowie muru. Reszty nie, bo Martin nie napisze wichrów zimy, a jedynie kolejne książki związane z Targami i miejscem narodzin tej dynastii. Martin widocznie woli te “klimaty”.

  Tak, wolę się mylić i pozytywnie “rozczarować” niż ciągle naiwnie wierzyć w ukończenie pieśni lodu i ognia i pozwolić narastać frustracji związanej z nowymi wymówkami Martina.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 16:57
   Permalink

   “Martin widocznie woli te “klimaty”

   Wichry ukończy, po czym natychmiast wkracza na front House of the Dragon co już zapowiedział.Wiec kolejne 5 lat bez „Dream of Spring” w plecy 😀

   Reply
   • 21 stycznia 2021 at 17:25
    Permalink

    To się pan Martin musi sprężać, bo za House of Dragon HBO chce się zabrać od kwietnia 😉 Chyba że postanowi zabrać się za robienie seriali (co już robił) niż pisanie kolejnego tomu 🙂

    Reply
   • 21 stycznia 2021 at 21:57
    Permalink

    “Wichry ukończy, po czym natychmiast wkracza na front House of the Dragon co już zapowiedział.Wiec kolejne 5 lat bez „Dream of Spring” w plecy 😀”

    Naprawdę tak zapowiedział? Przydałaby się szeroka akcja pod tytułem “Martin przeczytaj “Pracę głęboką” Cala Newporta”. Grubas się pogubił. Niech sobie przypomni jak pisał poprzednie książki. Także poświęcał im 3% swojego czasu rozpraszając się dziesiątkami innych zajęć?

    Reply
    • 22 stycznia 2021 at 13:32
     Permalink

     Zapowiedział aktywny udział jak przy GOT.Nawet scenariusz do 1 odcinka na sezon ma pisać

     Reply
 • 21 stycznia 2021 at 16:43
  Permalink

  Według mnie Martin nic nie wyjaśni, wszystkie te teorie pozostaną w sferze domysłów.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 16:54
   Permalink

   Większość z tych teorii nadaje się na serial jak wiemy HBO chciało nas dosłownie zasrać Spin-offami .Trochę im przeszło po 8 sezonie ale i tak mam obawy

   Reply
   • 21 stycznia 2021 at 17:27
    Permalink

    Ja się zastanawiam, jaką kaszanę odwalono, że nawet dodatkowe pieniądze i dokrętki nie uratowały projektu Bloodmoon. Jeśli dobrze pamiętam, to pilot Gry o tron też wyszedł słabo, ale jakoś to odratowano, a w przypadku Naomi Watts nic.

    Reply
    • 21 stycznia 2021 at 18:31
     Permalink

     To było podobno AŻ tak słabe. Dodatkowo było tam tyle politycznej poprawności i lewicowej agitki , ze zrobiło to (negatywne) wrażenie nawet na szefostwie HBO.Nic dziwnego w końcu to Jane Goldman 😀 No i „who cares” o white Walkerach po 8 sezonie

     Reply
 • 22 stycznia 2021 at 06:40
  Permalink

  Mamy od 1 do 12 głosów? A czy przypadkiem nie ma tam tylko 11 możliwości do wyboru?

  Reply
  • 22 stycznia 2021 at 07:03
   Permalink

   Bo to wybory amerykańskie… 😛

   Reply
 • 22 stycznia 2021 at 19:12
  Permalink

  Wszystkie te odpowiedzi podzieliłbym na trzy kategorie: możliwe, o ile Martin da dobre wskazówki to fani rozwiążą i wątpliwe. I tak w kolejności:

  1) Inni – możliwe
  2) Mur – możliwe
  3) Tożsamość bohatera – Martin musi dać wskazówki (Wg mnie OB, AA, Hyrkoon Bohater, Eric Shadowcaster czy kobieta z małpim ogonem to jedna postać… – ale to opowieść na inną historię)
  4) Nocny Król – wątpliwe
  5) Wydłużony czas – Martin musi dać wskazówki
  6) Valyria – bardzo wątpliwe
  7) Istnienie bogów – bardzo wątpliwe (Martin przez 5 książek nie ruszał tego tematu, wątpię, aby w finale coś namieszał)
  8) WCŚ – Oddam prawą rękę i pół śledziony aby dowiedzieć się chociaż pół zdania więcej o historii tego kraju. To rozpatruje jako niemożliwe.
  9)Pochodzenie smoków – Możliwe
  10) Śmierć Rheanys – To chyba najbardziej pewne. W końcu to siostra Młodego Gryfa, więc ktoś ze świty może nawet naprowadzić nas na trop. I jeszcze pędzi do nich Arianne…
  11)Rasy pozaludzkie – Głębinowcy na Żelaznych Wyspach, Szary Król który zabija Naggę, autochtoni którzy zamieszkują Wyspę Ropuch i położony po drugiej stronnie Essos archipelag Tysiąca Wysp, Merlingowie i tron z drewna wyrzuconego na brzeg w Drifmarcie, Wielcy Przedwieczni zamieszkujący podziemia Wyspy Leng…
  Dobrze, że DaeL kroi jakąś Szaloną Teorie na ten temat, bo podobieństw jest za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Tego bym nawet nie rozpatrywał jako coś do ”rozpatrywania” – rasy te istnieją, ale nikt o nich nam nie mówi, bo są ważniejsze rzeczy do roboty.
  Przecież Inni też są ”nieludzcy”.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 pozostało znaków