Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 1 – zagadki historyczne)

Ostatnia runda Debat Małej Rady przyniosła nam dość ciekawe rozstrzygnięcie.  Jak pewnie dobrze pamiętacie, prosiłem Was o wyobrażenie sobie sytuacji, w której Stary Niedźwiedź, Jeor Mormont, powraca żywy z wyprawy na Mur. Wkrótce jednak staje przed takimi samymi dylematami jak te, które dręczyły jego następcę. Będzie musiał ułożyć sobie jakieś relacje z królem Stannisem i jego kapłanką oraz zdecydować o losie Dzikich. Czy w podobnych okolicznościach Jeor Mormont podjąłby takie same decyzje jak Jon Snow? Zdania są podzielone, ale większość uważa, że… nie.

Na pytanie o to, czy Jeor Mormont udzieliłby Stannisowi wsparcia (rozumianego jako współpraca w walce z Boltonami i Żelaznymi Ludźmi), odpowiedzieliście następująco:

 • Nie 54.61% – ( 314 )
 • Tak 45.39% – ( 261 )

Z kolei odpowiedzi na pytanie o to, czy Jeor Mormont przyjąłby Dzikich na Murze, ukształtowały się następująco:

 • Nie 51.4% – ( 293 )
 • Tak 48.6% – ( 277 )
Niewyjaśnione tajemnice

Ale dość już o Mormoncie. Przejdźmy do dzisiejszego tematu. Chciałbym zapytać Was o to, które z tajemnic pozostawionych przez Martina w książkach, zostaną – Waszym zdaniem – w należyty sposób wyjaśnione przez Martina. Czy sądzicie, że pisarz ma dla nas w zanadrzu odpowiedzi? A może wyjaśnienie tajemnic byłoby ze szkodą dla opowiadanej historii i lepiej pozostać w sferze domysłów? W pierwszej części ankiety chciałbym poznać Wasze zdanie na temat najważniejszych zagadek historycznych, to znaczy poprzedzających wydarzenia z PLiO co najmniej o 200 lat. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że można byłoby skompilować listę pięć razy dłuższą, ale chyba warto skoncentrować się na tych elementach, które mogą mieć znaczenie dla sposobu odczytywania całej treści książek. Macie od 1 do 12 głosów. Czekam na Wasze odpowiedzi!

This poll is closed! Poll activity:
Start date 21-01-2021 00:00:16
End date 27-01-2021 01:00:00
Poll Results:
Które z poniższych tajemnic zostaną przez Martina wyjaśnione?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 1 – zagadki historyczne)"

 • DaeL
  21 stycznia 2021 at 12:54
  Permalink

  Aha, na wypadek, gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi z “wydłużonym czasem”. Określam w ten sposób problem o którym w książkach wspominano, a wynikający z nierealistycznie długich odstępów czasu w najstarszej historii Westeros.

  Reply
  • 22 stycznia 2021 at 11:53
   Permalink

   Czy mógłbyś podać przykłady/lìnki?

   Reply
 • 21 stycznia 2021 at 13:05
  Permalink

  Oddałem głos na 4 pierwsze, bo moim zdaniem dostaniemy jakieś wskazówki i poszlaki dotyczące wątków “magicznych” – bo jeśli cykl jest niejako podzielony na 3 (wojna o tron, pokłosie i walka z Innymi) to te wątki dotyczące Białych Wędrowców prawdopodobnie będą eksplorowane – i to może nawet przez wizje Brana Starka. Ale nim nie dostaniemy do rąk “Wichrów Zimy” to sobie możemy pospekulować.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 21:43
   Permalink

   Podobno o nocnym królu nie ma wzmianki w plio.. Ktoś tu nie czytał lektury

   Reply
   • 21 stycznia 2021 at 22:40
    Permalink

    Ironia…?
    Bo jest ;), jak kojarzę, w rozdziale Brana (?). Historia o trzynastym lordzie dowódcy NS i jego ukochanej białej zjawie-kobiecie.

    Reply
 • 21 stycznia 2021 at 13:42
  Permalink

  Przecież o nocnym królu wiadomo tyle ile trzeba w zakresie PLIO – co by to rozwinięcie miało wnieść?

  Reply
 • 21 stycznia 2021 at 13:46
  Permalink

  Ja wciąż sądzę, że Inni są powiązani z Krwawnikowym Cesarzem i jego świtą, którzy przekombinowali z mocą i walką o nieśmiertelność, są nieśmiertelni, ale przeklęci do formy Innych. W poszukiwaniu mocy zniszczyli przypadkowo/umyślnie księżyc, czym wywołali pyłową Dlugą Noc. Azor znalazł na nich jakiegoś haka i udało mu się ich przegonić z Essos, a potem przez całe Westerros, aż na daleką północ.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 13:51
   Permalink

   Ale o tym dowiemy się nie z samego cyklu, a jakiegoś legendarium. Natomiast z PLiO dowiemy się tylko tyle, ile się już domyślamy, czyli celu budowy Muru.

   Reply
  • 21 stycznia 2021 at 16:36
   Permalink

   Podoba mi się ta teoria, choć raczej wątpię, że Martin zafunduje nam tak daleko posuniętą kosmologię świata PLiO.

   Reply
 • 21 stycznia 2021 at 15:48
  Permalink

  Dowiemy się wszystkiego związanego z Targami, ewentualnie Valyrią, może coś o budowie muru. Reszty nie, bo Martin nie napisze wichrów zimy, a jedynie kolejne książki związane z Targami i miejscem narodzin tej dynastii. Martin widocznie woli te “klimaty”.

  Tak, wolę się mylić i pozytywnie “rozczarować” niż ciągle naiwnie wierzyć w ukończenie pieśni lodu i ognia i pozwolić narastać frustracji związanej z nowymi wymówkami Martina.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 16:57
   Permalink

   “Martin widocznie woli te “klimaty”

   Wichry ukończy, po czym natychmiast wkracza na front House of the Dragon co już zapowiedział.Wiec kolejne 5 lat bez „Dream of Spring” w plecy 😀

   Reply
   • 21 stycznia 2021 at 17:25
    Permalink

    To się pan Martin musi sprężać, bo za House of Dragon HBO chce się zabrać od kwietnia 😉 Chyba że postanowi zabrać się za robienie seriali (co już robił) niż pisanie kolejnego tomu 🙂

    Reply
   • 21 stycznia 2021 at 21:57
    Permalink

    “Wichry ukończy, po czym natychmiast wkracza na front House of the Dragon co już zapowiedział.Wiec kolejne 5 lat bez „Dream of Spring” w plecy 😀”

    Naprawdę tak zapowiedział? Przydałaby się szeroka akcja pod tytułem “Martin przeczytaj “Pracę głęboką” Cala Newporta”. Grubas się pogubił. Niech sobie przypomni jak pisał poprzednie książki. Także poświęcał im 3% swojego czasu rozpraszając się dziesiątkami innych zajęć?

    Reply
    • 22 stycznia 2021 at 13:32
     Permalink

     Zapowiedział aktywny udział jak przy GOT.Nawet scenariusz do 1 odcinka na sezon ma pisać

     Reply
 • 21 stycznia 2021 at 16:43
  Permalink

  Według mnie Martin nic nie wyjaśni, wszystkie te teorie pozostaną w sferze domysłów.

  Reply
  • 21 stycznia 2021 at 16:54
   Permalink

   Większość z tych teorii nadaje się na serial jak wiemy HBO chciało nas dosłownie zasrać Spin-offami .Trochę im przeszło po 8 sezonie ale i tak mam obawy

   Reply
   • 21 stycznia 2021 at 17:27
    Permalink

    Ja się zastanawiam, jaką kaszanę odwalono, że nawet dodatkowe pieniądze i dokrętki nie uratowały projektu Bloodmoon. Jeśli dobrze pamiętam, to pilot Gry o tron też wyszedł słabo, ale jakoś to odratowano, a w przypadku Naomi Watts nic.

    Reply
    • 21 stycznia 2021 at 18:31
     Permalink

     To było podobno AŻ tak słabe. Dodatkowo było tam tyle politycznej poprawności i lewicowej agitki , ze zrobiło to (negatywne) wrażenie nawet na szefostwie HBO.Nic dziwnego w końcu to Jane Goldman 😀 No i „who cares” o white Walkerach po 8 sezonie

     Reply
 • 22 stycznia 2021 at 06:40
  Permalink

  Mamy od 1 do 12 głosów? A czy przypadkiem nie ma tam tylko 11 możliwości do wyboru?

  Reply
  • 22 stycznia 2021 at 07:03
   Permalink

   Bo to wybory amerykańskie… 😛

   Reply
 • 22 stycznia 2021 at 19:12
  Permalink

  Wszystkie te odpowiedzi podzieliłbym na trzy kategorie: możliwe, o ile Martin da dobre wskazówki to fani rozwiążą i wątpliwe. I tak w kolejności:

  1) Inni – możliwe
  2) Mur – możliwe
  3) Tożsamość bohatera – Martin musi dać wskazówki (Wg mnie OB, AA, Hyrkoon Bohater, Eric Shadowcaster czy kobieta z małpim ogonem to jedna postać… – ale to opowieść na inną historię)
  4) Nocny Król – wątpliwe
  5) Wydłużony czas – Martin musi dać wskazówki
  6) Valyria – bardzo wątpliwe
  7) Istnienie bogów – bardzo wątpliwe (Martin przez 5 książek nie ruszał tego tematu, wątpię, aby w finale coś namieszał)
  8) WCŚ – Oddam prawą rękę i pół śledziony aby dowiedzieć się chociaż pół zdania więcej o historii tego kraju. To rozpatruje jako niemożliwe.
  9)Pochodzenie smoków – Możliwe
  10) Śmierć Rheanys – To chyba najbardziej pewne. W końcu to siostra Młodego Gryfa, więc ktoś ze świty może nawet naprowadzić nas na trop. I jeszcze pędzi do nich Arianne…
  11)Rasy pozaludzkie – Głębinowcy na Żelaznych Wyspach, Szary Król który zabija Naggę, autochtoni którzy zamieszkują Wyspę Ropuch i położony po drugiej stronnie Essos archipelag Tysiąca Wysp, Merlingowie i tron z drewna wyrzuconego na brzeg w Drifmarcie, Wielcy Przedwieczni zamieszkujący podziemia Wyspy Leng…
  Dobrze, że DaeL kroi jakąś Szaloną Teorie na ten temat, bo podobieństw jest za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Tego bym nawet nie rozpatrywał jako coś do ”rozpatrywania” – rasy te istnieją, ale nikt o nich nam nie mówi, bo są ważniejsze rzeczy do roboty.
  Przecież Inni też są ”nieludzcy”.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków