Niepodłegłość na 102!

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski (i 102 rocznicy powrotu Polski na mapy Europy) życzymy wszystkim naszym czytelnikom zdrowia (szczególnie ważnego w pandemicznych czasach), wytrwałości w spełnianiu obywatelskich powinności, a także radości ze zgłębiania polskiej kultury. (A przy okazji nie zapomnijcie, że dziś przypada również 357 rocznica zwycięstwa Jana Sobieskiego nad tureckimi wojskami Husejna Paszy w bitwie pod Chocimiem.)
Redakcja FSGK.pl

-->

Kilka komentarzy do "Niepodłegłość na 102!"

 • 11 listopada 2020 at 14:37
  Permalink

  ave, ave, gloria victis 😛

  Reply
 • 11 listopada 2020 at 15:31
  Permalink

  Nawzajem życzę. 🙂

  Reply
 • 11 listopada 2020 at 16:09
  Permalink

  A ja do radości odzyskania niepodległości dodam życzenia o więcej zrozumienia w społeczeństwie i mimo różnic światopoglądowych i wszelkich innych do wspólnego szacunku. Można się pięknie różnic i wspólnie rozwijać niż we wszystkich tylko wytykać błędy i różnice. Mamy wolność i demokrację więc teraz rozwijajmy się jak demokratyczne społeczenstwo.

  Reply
 • 11 listopada 2020 at 17:05
  Permalink

  Szanowny Panie,

  Polska odzyskała niepodległość 7 października 1918 roku. 11 listopada 1918 przejął władze agent niemiecki i japoński – Józef Piłsudski. Dodam również, że ten człowiek był socjalistą.

  Pozdrawiam,
  Prawak

  Reply
  • 11 listopada 2020 at 18:53
   Permalink

   No popatrz, socjalista a zrobił dla narodu więcej niż jakikolwiek prawicowiec . Nawet takie indywiduum jak Cejrowski składa mu hołd 😄

   I Żeby nie było. Jestem bliżej prawej strony niż lewej i to zdecydowanie.

   Reply
  • 11 listopada 2020 at 19:09
   Permalink

   Dodam również, że bycie socjalistą w 1918 roku oznaczało walkę o 8godzinny dzień pracy i zakaz tejże dla dzieci. Wówczas socjalista to był komplement.

   Pozdrawiam!

   Reply
   • 11 listopada 2020 at 19:30
    Permalink

    Zanim ta kłótnia się rozwinie chciałbym zaapelować, poczekajmy z nią co najmniej do jutra. Dzisiejsze święto może i jest datą umowną, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy go jakoś szanować.

    Reply
  • 11 listopada 2020 at 22:50
   Permalink

   Czyli bliżej do pana Romana “Mussolini to największy człowiek współczesnej Europy” Dmowskiego.

   Reply
   • 12 listopada 2020 at 19:52
    Permalink

    Bez przesady. Gdy Dmowski pisał te słowa Mussolini nie był jeszcze zbrodniarzem wojennym ani osobą współodpowiedzialną za wybuch i okropności IIWŚ. Podziwiało go i wzorowało się na nim wielu ówczesnych polityków. Daleko nie szukając choćby założyciel żydowskiej organizacji Betar Włodzimierz Żabotyński. Zresztą Dmowski i tak był większym demokratą niż choćby Piłsudski. Takie czasy, demokracja nie była wówczas w modzie.

    Reply
    • 12 listopada 2020 at 20:44
     Permalink

     Był już wtedy faszystą z całá swoją faszystowską ideologią. A Dmowski był typowym przedstawicielem narodowców. Polska dla Polaków? Trzeba być wdzięcznym zarówno Józefowi P. jak i Romanowi D. za niepodległość, ale skrajne opinie zarówno co do jednego jak i drugiego to spora przesada. Jeden miał skłonności do dyktatury i był socjalistą, tylko chyba ludzie, którym jednoznacznie kojarzy się to z obelgą nie wiedzą do końca czym socjalizm jest, drugi namawiał do nienawiści w stosunku do Żydów i innych mniejszości.

     Reply
     • 13 listopada 2020 at 08:33
      Permalink

      Aby pisać coś o Dmowskim proponowałbym najpierw poczytać jego teksty, a nie całą wiedzę o nim czerpać z GW, która jest wyjątkowo podłym źródłem informacji. Stawiam koledze piwo, jeżeli znajdzie w jego wypowiedziach wezwania do nienawiści. Owszem, Dmowski nie lubił Żydów, ale kto ich wtedy lubił? Kraj zniszczony po wojnie, kryzys gospodarczy, a w najbardziej lukratywnych zawodach nadreprezentacja Żydów. Na niektórych kierunkach studiów stanowili nawet 70 procent. Brakowało miejsca dla Polaków. To takie dziwne, że żądano – jakbyśmy to dziś powiedzieli – parytetów? Ale to Hitler i Niemcy nienawidzili Żydów, nie Dmowski i Polacy. Polska zachęcała Żydów do emigracji, Niemcy chcieli ich wymordować. Wiem, że dzięki miliardom pompowanym przez Niemcy w Izrael to mało popularna dziś wiedza, ale chyba kolega chwyta tę subtelną różnicę w podejściu?
      A co takiego złego – poza pewnym prymitywizmem – jest w haśle “Polska dla Polaków”? A dla kogo ma być? Dla murzynów? Arabów? Czy to oni przez tysiąc lat przelewali krew o tę ziemię? Ginęli w niezliczonych wojnach i powstaniach? Pracowali i wypruwali sobie żyły dla tego kraju? Nie. To Polacy, milionami ofiar przez wieki, wywalczyli sobie wyłączne prawo do tego kawałka miejsca pod słońcem i nic obcym do nas. Mają własne kraje. Niech zrobią tam porządek.
      Co do Piłsudskiego to był on socjalistą, że tak powiem, bezobjawowym. Na całe szczęście zresztą, bo każdy socjalizm prędzej czy później wiedzie w czarną d… (jak zresztą wszystkie inne “izmy”). Podobnie było z tą jego agenturalnością. Tak naprawdę Piłsudski wierzył tylko w dwie rzeczy: niepodległą Polskę i swoje nad nią przywództwo. Przypominał pod tym względem trochę Wałęsę, choć oczywiście skala człowieka oraz różnica klas bez porównania.

      Reply
  • 11 listopada 2020 at 23:18
   Permalink

   Skoro tak to jak panie Prawak oceniasz słowa przypisywane marszałkowi?
   “To­warzysze, jechałem czer­wo­nym tramwa­jem soc­ja­liz­mu aż do przys­tanku „Niepod­ległość”, ale tam wysiadłem. Wy możecie jechać do stac­ji końco­wej, jeśli pot­ra­ficie, lecz te­raz przejdźmy na „Pan”.”

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków