FSGK.PL

since 1998
Teraz jest 24 września 2018, o 08:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2516 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rządy PiS
PostNapisane: 13 września 2018, o 18:58 
Mr. Kroper

I jeszcze jedno bo wlasnie to jest chyba cos czego nie zrozumiales w mojej wypowiedzi. Zostajesz zaatakowany przez jednego osobnika, dostajesz lampe w twarz, konczysz z podbitym okiem, otarciami na nadgarstku i paroma siniakami. Masz 2 wyjscia:

1. Idziesz na policje, zglaszasz "pobicie" i mimo "pouczania" przez policjanta co i jak decydujesz sie zlozyc zawiadomienie o sciganie z urzedu i kodeksu karnego. Sprawa idzie do prokuratora ktory zgodnie z prawem nie znajduje podstaw do wszczescia postepowania, bo siniaki i otarcia nie sa kwalifikowane jako uszczerbek na zdrowiu powyzej 7 dni. Tyle.

2. Idziesz zglosic naruszenie nietykalnosci cielesnej z powodztwa cywilnego (a nie karnego). Wplacasz 300 zl, dostaniesz termin rozprawy itd. I w tym momencie jesli interes spoleczny tego wymaga, moze wkroczyc prokurator i zarzadzic jak rozumiem sciganie z urzedu i kk.

W pierwszym przypadku musi umorzyc sprawe. W drugim moze ja "przejac"

Edit: a, kodeksy mogly mi sie popieprzyc ale co do zasady to wlasnietaka jest roznica scigania z urzedu a oskarzenia prywatnego

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 13 września 2018, o 19:50 
Heavy Metal Troll

Chwila, bo coś sobie muszę uporządkować. Gdzie jest pobicie zdefiniowane?

edit: ach, dobra, tak się ukształtowało niby w doktrynie, ale czemu skąd to wynika?

PostNapisane: 13 września 2018, o 23:28 
Mr. Kroper

A kto to wie czemu....

PostNapisane: 14 września 2018, o 07:10 
baton

Cytuj:
Pierwotne regulacje służyły zapobiegnięciu bezkarności nieznanego sprawcy śmierci człowieka, do której doszło w wyniku zbiorowej bijatyki 10 . Gdy bije się wiele osób, często niemożliwe jest ustalenie konkretnego sprawcy tragicznego skutku, pewne jest jednak, że znajduje się on wśród uczestników zdarzenia 11 . W celu ominięcia trudności dowodowych tworzono konstrukcje, w których wystarczającą podstawę skazania stanowiło już podejrzenie, że określony uczestnik zajścia jest sprawcą śmierci lub zranienia 12 . Dawne unormowania dotyczyły więc tylko zwad zakończonych najcięższymi skutkami i znajdowały zastosowanie jedynie do dwóch sytuacji: gdy skutek bójki był wynikiem sumy urazów pochodzących od różnych sprawców oraz gdy niemożliwe było ustalenie sprawcy skutku 13 .

Wprowadzana w celu zapobiegnięcia bezkarności sprawcy ciężkiego skutku odpowiedzialność zbiorowa, przybierająca postać praesumptio doli, została z czasem zastąpiona koncepcją oparcia karalności bójki na jej niebezpiecznym charakterze 14 . Podstawą wymierzenia kary nie był już sam skutek zbiorowej bijatyki, lecz udział w niej. Wraz z narodzinami tej teorii powstała, dominująca do dzisiaj w wielu ustawodawstwach idea, że bójka i pobicie, z powodu specyficznych procesów zachodzących w trakcie zbiorowego stosowania przemocy, stanowią zdarzenia niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego 15 .

Nowosad Aleksandra, Bójka i pobicie
Opublikowano: LEX 2014

PostNapisane: 15 września 2018, o 07:24 
Heavy Metal Troll

No, no. Wrócę do tego Razor. Teraz co prawda nie mam na to czasu, ale wrócę do tego. Miej się na baczności!

PostNapisane: 15 września 2018, o 18:22 
Król Sucharów

Dla mnie to umorzenie to skandal i jest tak kurewsko sprzeczne z podstawową logiką i poczuciem sprawiedliwości, że witki opadają. Bez znaczenia czy to się kłóci z debilnymi paragrafami czy nie.

"To nie baśń, to życie. Parszywe i złe. Więc do cholery i zarazy przeżyjmy je w miarę przyzwoicie. Ograniczmy ilość czynionych innym krzywd do niezbędnego minimum."

Old FŚGK number is 31 610.

PostNapisane: 15 września 2018, o 18:55 
Mr. Kroper

SithFrog napisał(a):
Dla mnie to umorzenie to skandal i jest tak kurewsko sprzeczne z podstawową logiką i poczuciem sprawiedliwości, że witki opadają. Bez znaczenia czy to się kłóci z debilnymi paragrafami czy nie.
No tak, tylko akurat zrzucanie tego konkretnego na Zero jest bez sensu. Takie przepisy sa od lat... a ze sa skandaliczne i sprzeczne z logika? No sa... jak wiele rzeczy zreszta...

PostNapisane: 15 września 2018, o 20:03 
Król Sucharów

Razorblade napisał(a):
No tak, tylko akurat zrzucanie tego konkretnego na Zero jest bez sensu. Takie przepisy sa od lat... a ze sa skandaliczne i sprzeczne z logika? No sa... jak wiele rzeczy zreszta...

Ale Zero jest orany za uzasadnienie, które brzmi mniej więcej "mogli bić bardziej i z zamiarem, a bili od niechcenia". Można to zrzucać na barki prawa, ale bardziej zorientowany na skazanie prokurator spokojnie by się odnalazł w tej sytuacji i próbował jednak doprowadzić do skazania. Nie udawajmy, że babka miała związane ręce, bo to jest przecież usłużny funkcjonariusz Ziobry. Zobaczcie sobie jakie inne sprawy wcześniej umarzała...

"To nie baśń, to życie. Parszywe i złe. Więc do cholery i zarazy przeżyjmy je w miarę przyzwoicie. Ograniczmy ilość czynionych innym krzywd do niezbędnego minimum."

PostNapisane: 15 września 2018, o 20:14 
Mr. Kroper

Zaba ale czekaj, bo juz z Thimem na ten temat dyskusja byla... pod co chcesz to podciagnac (ja od razu mówię - nie wiem co jak i komu, znam tylko fragment uzasadnienia). Mowienie o uzasadnieniu samym w sobie? Skandaliczne, ale tak durne jest nasze prawo w kwestii pobicia i nic nie poradzisz.

PostNapisane: 15 września 2018, o 20:20 
Król Sucharów

Razorblade napisał(a):
Zaba ale czekaj, bo juz z Thimem na ten temat dyskusja byla...

Nie czytałem z oczywistych względów ;)

Dla mnie tu masz jasno w miarę:

Określony w art. 158 § 1 udział w bójce lub pobiciu jest przestępstwem umyślnym, które wymaga zamiaru bezpośredniego co do samego uczestnictwa w zajściu, natomiast znamię jego niebezpiecznego charakteru (tj. narażenia życia lub zdrowia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo) może być objęte zamiarem ewentualnym (por. wyrok SN z dnia 7 kwietnia 1975 r., II KRN 10/75, OSNPG 1976, nr 3, poz. 20).

Jak ktoś kogoś napierdala to nie robi tego przypadkowo (umyślne bicie) i ma zamiar zrobić krzywdę. To, że ostatecznie baba ma siniaka, a nie złamaną rękę może stanowić o wysokości kary, a nie w ogóle o tym czy umarzamy czy nie.

PostNapisane: 15 września 2018, o 20:24 
Mr. Kroper

To jeszcze przeczytaj definicje pobicia i bojki to raz i teraz musisz miec podstawy do takiej kwalifikacji czynu. Oczywiście na bank zgloszone bylo pobicie, bo za bojke kara by grozila obu stronom...

A co do kwestii "czy siniak czy zlamana reka to tylko kwestia kary"...no wlasnie nie. To kwestia scigania z urzedu lub wlasnie umorzenia (i mozesz oskarzac prywatnie).

PostNapisane: 15 września 2018, o 20:26 
rzuff

Rzr. Sithowi chodzi o to, że w pobiciu jest jeszcze dodatkowa przesłanka "narazenia na utrate życia", której nie bierzesz pod uwagę.

PostNapisane: 15 września 2018, o 20:39 
Mr. Kroper

Turtles napisał(a):
Rzr. Sithowi chodzi o to, że w pobiciu jest jeszcze dodatkowa przesłanka "narazenia na utrate życia", której nie bierzesz pod uwagę.
Tak, ale:
1. Musi byc przewaga liczebna ktorej pewnie nie zglosily (strzelam - zglosily ze zostaly jako grupa zaatakowane przez grupe)
2. Narazenie na utrate zycia przez kopniaki w dupe brzmi komicznie, wybacz. Tak, wiem co masz na mysli i co Zaba ma - i zgadzam sie z tym w 100%, ale to tak nie dziala... ja nie jestem prawnikiem czy sedzia, ale nie widze szans zeby to sie "wybronilo" przy obowiazujacym debilnym prawie...

PostNapisane: 15 września 2018, o 23:56 
rzuff

No, problem jest taki że prokurator też sędzia nie jest :)

PostNapisane: 16 września 2018, o 08:37 
baton

ale statystyki skazań go dotyczą

PostNapisane: 17 września 2018, o 18:53 
Heavy Metal Troll

Pobiliśmy dziś własny rekord. 27:1 odchodzi w niepamięć.

A tymczasem, nie ma jeszcze poniedziałku, 24 września, a mi już szkoda PiSu...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2516 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]