Life is Strange

... czyli wszystko o grach, konsolach i ustawkach na gry online

Moderatorzy: Zolt, boncek

Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Life is Strange

Post autor: Halaster »

Wczoraj skończyłem piąty, ostatni epizod Life is Strange i jestem pod ogromnym wrażeniem.

Gra opowiada o losach świeżo upieczonej osiemnastolatki na początku college'u, która odkrywa w sobie zdolność do kontroli nad czasem. Opisuje jej perypetie w szkole, relacje z kolegami i koleżankami ze szkoły, nauczycielami i najlepszą przyjaciółką i w końcu jej śledztwo w sprawie zaginionej uczennicy.

Rozgrywka bardzo przypomina The Walking Dead i inne gry Telltale, ale w mojej opinii jest zdecydowanie ciekawsza, bardziej rozbudowana i lepiej wykonana (pomimo, że pierwszy sezon TWD oceniam bardzo wysoko). Pomimo pozornie lekkiego i może nieco infantylnego tematu, gra jest dojrzała, bohaterowie wiarygodni i pełnokrwiści, a dialogi zręcnie napisane. Mechanika cofania czasu pozwala na poznanie na bieżąco różnych kierunków w jakich może pójść historia co jest zarówno oryginalnym zabiegiem mechanicznym jak i intrygującym elementem fabularnym.

Całość jest pokazana w dość prostej grafice pachnącej nieco cellshadingiem, ale stylistycznie rewelacyjnie zaprojektowanej i fantastycznie oświetlonej. Nieco kuleje animacja (ruchy warg!) i doczytywanie tekstur, ale całość wygląda naprawdę nieźle. Dźwięk za to to istny majstersztyk - szczególnie licencjonowana muzyka indie która idealnie pasuje do całości produkcji. Również dubbing jest zrealizowany bez pudła, z dobrze dobranymi aktorami i zagranymi kwestiami - szczególnie dwie główne bohaterki wypadają świetnie.

Historia jest może momentami nieco przekombinowana, a niektore motywacje może nie są w pełni zrozumiałe, jednak całość jest bardzo intymna i emocjonalna - czasem bawi, czasem wzrusza - dokładnie tak jak być powinno, a samo zakończenie pozostaje w pamięci długi długi czas.

Grał ktoś? Tylko mi się tak podobało, czy jest ktoś jeszcze? :)
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Life is Strange

Post autor: Razorblade »

ja widzialem jak wychodzil EP1, ale stwierdzilem ze czekam az bedzie za 5$ ;)
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Life is Strange

Post autor: Halaster »

Ja kupiłem pierwszy epizod za bodajże 17 zeta bo akurat skończyłem dodatek do wieśka i nie miałem w co grać.

Jak tylko przeszedłem 1wszy, to od razu kupiłem resztę - w sumie wyszło chyba około 70 pln ;)
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1871
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Life is Strange

Post autor: Ptaszor »

Ja też czekam na promocję, odkąd wszyscy zachwalają Life is Strange jako "serial w którym musisz zagrać".
grel3gargamel
zielony
Posty: 896
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Life is Strange

Post autor: grel3gargamel »

Jak wyżej, mam na oku, ale na razie nie kupuję, zresztą sporo gier, które mam i chcę zagrać mi się uzbierało
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Life is Strange

Post autor: Razorblade »

grel pisze: Jak wyżej, mam na oku, ale na razie nie kupuję, zresztą sporo gier, które mam i chcę zagrać mi się uzbierało
this!
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Life is Strange

Post autor: SithFrog »

Halaster pisze:Rozgrywka bardzo przypomina The Walking Dead
"Rozgrywka bardzo przypomina oglądanie serialu." :]
Obrazek
Awatar użytkownika
Bambusek
Pacman
Posty: 816
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:37

Re: Life is Strange

Post autor: Bambusek »

SithFrog pisze:
"Rozgrywka bardzo przypomina oglądanie serialu." :]
Trafne. Life is Strange playthrough obejrzałem na Twitchu. Nie uważam, zebym wiele zyskał gdybym grał zamiast oglądać.
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Life is Strange

Post autor: Dragon_Warrior »

ponoć są jakieś decyzje itd :P

Znaczy porównanie do Walking Deada może szału nie robi ale Wolf Among Us mi się naprawdę podobało mimo, że różnic nie było tak znowu dużo. Tylko więcej decyzji, więcej przygodówki i dużo mniej qte... a i przegrane qte nie generowały od razu animacji śmierci :P

W każdym razie na Life is Strange czekam aż całość do jakiś 10$/ojro spadnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Life is Strange

Post autor: boncek »

Jestem w trzecim epizodzie, w zasadzie na końcu. Gra wciągnęła mnie na maksa. Podobnie jak Halu, spróbowałem najpierw triala i od razu kupiłem season passa. Ta gra ma jakiś taki klimat specyficzny, dobrze oddaje rzeczywistość nastolatków, sprawiający, że człowiek robi się bardzo sentymentalny w trakcie rozgrywki. W sumie niby jest ten główny plot, intryga, która ciągle dla mnie jest niejasna, ale bardziej interesuje mnie sama Max i jej rozterki. Chłonę ten świat, czytam pamiętnik, liżę ściany w poszukiwaniu fajnych rzeczy. Widać, że budżet jest niewielki, denerwuje lip sync, a raczej jego brak, ale za to gra nadrabia voice actingiem.

Jedyne zastrzeżenie jakie mam, to że niby to jest koledż, niby 18 latkowie, a wszyscy zachowują się jak w gimnazjum. Ale może tak jest w USA, nie mam porównania.

EDIT - aha, porównanie do The Walking Dead jest średnio na miejscu, bardziej imho pasuje Heavy Rain, bo Life is Strange do dużo bardziej gra niż interactive interactive storytelling.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Life is Strange

Post autor: Dragon_Warrior »

Ja tak samo jak wszyscy wcześniej - czekam na promocję wszystkich epizodów a nie pierwszego ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Life is Strange

Post autor: boncek »

Przeszedłem w weekend. Dawno nie miałem takiego smuteczku, że gra już się skończyła, bo nie ukrywam, że dość mocno zżyłem się z postaciami Life is Strange. Generalnie gra trzyma równy poziom, choć trochę mnie zirytowała druga część czwartego epizodu. Na szczęście zakończenie zmyło niesmak i rozumiem, że musieli tak to pociągnąć, żeby wszystko miało ręce i nogi na koniec. Gra jest z pewnością warta tych 80 zeta, choć pewnie też sporo osób się od niej odbije, bo trzeba po prostu wczuć się w klimat i trochę cofnąć do czasów młodości.
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Life is Strange

Post autor: Halaster »

Nie uważasz, że za bardzo pocisneli jedno zakończenie, a to drugie potraktowali jako negatywne?

Dla mnie jedna z dwóch gier roku bez dwoch zdań, obok Wieśka.
Awatar użytkownika
boncek
Wielki Pan Bonzo
Posty: 3988
Rejestracja: 4 maja 2014, o 14:38

Re: Life is Strange

Post autor: boncek »

Nie sprawdzałem drugiego jeszcze, bo chcę w weekend na spokojnie usiąść i zrobić platynę (zostało mi kilka zdjec). Ale bez oglądania raczej ciężko mi sobie wyobrazić żeby było pozytywne przy tym wyborze jaki wtedy się ma.
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Life is Strange

Post autor: Halaster »

Ja jako pierwsze wybralem właśnie to potraktowane po macoszemu i się wkurzylem!
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Life is Strange

Post autor: Razorblade »

kupilem za 12 euro w obecnej promocji... niecale 55 PLN, wiec uznalem ze biore na -40%.
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Life is Strange

Post autor: Halaster »

Na XONE promocja, wszystkie epizody za 32 zeta!
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Life is Strange

Post autor: Razorblade »

A mi sie wykrzacza po pierwszym dialogu sezonu 4... jest tylko czarny ekran... chyba sobie jaja robia :bugeye:
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Life is Strange

Post autor: Dragon_Warrior »

Halaster pisze:Na XONE promocja, wszystkie epizody za 32 zeta!
he?
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Life is Strange

Post autor: SithFrog »

XONE = Xbox ONE - taka niszowa konsola.
Obrazek
Awatar użytkownika
PAiN
zielony
Posty: 266
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:03

Re: Life is Strange

Post autor: PAiN »

watch it :P
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Life is Strange

Post autor: Halaster »

Pierwszy epizod jest za darmo, polecam spróbować!
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Life is Strange

Post autor: Dragon_Warrior »

gdzie?
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Life is Strange

Post autor: SithFrog »

Dragon_Warrior pisze:gdzie?
W dupie!












Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Life is Strange

Post autor: Halaster »

ODPOWIEDZ