Emigracyjny

... wszystko, co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles

Awatar użytkownika
snt
złoty
Posty: 2141
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:41

Re: Emigracyjny

Post autor: snt »

SithFrog pisze:
Turtles pisze:
LLothar pisze:, walute sie przelicza na zlotowki 1:1
A suwak logarytmiczny się kurzy nieużywany...
Zawsze można zaprosić kumpli-inzynierów i posuwać dla zabawy :D
Suwak czy kumpli-inżynierôw? :diabel:
All you need is pork!
Pork.
Pork is all you need...
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Emigracyjny

Post autor: Larofan »

tee-hee
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

...
Załączniki
Ha ha ha no...
Ha ha ha no...
nyEoirS.jpg (63.22 KiB) Przejrzano 6488 razy
Awatar użytkownika
snt
złoty
Posty: 2141
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:41

Re: Emigracyjny

Post autor: snt »

spoko, luzuj majty, joketime ;)
All you need is pork!
Pork.
Pork is all you need...
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4861
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Emigracyjny

Post autor: Razorblade »

Tylko jak z tej malezji chcesz sie wydostać to samolot spada/znika z radarow i chuj wie co sie z nim dzieje/strzelaja do niego....
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... gn=suv2015

Jakby ktoś chciał założyć biznes w Kanadzie.
Awatar użytkownika
Yggor
Ortograf z wyboru
Posty: 429
Rejestracja: 10 maja 2014, o 23:58

Re: Emigracyjny

Post autor: Yggor »

Cherryy pisze:Aż mi się wierzyć nie chce. Chyba, że na gotową robotę, bo wykształceni.
Rodzina muzyków. Najstarsze pokolenie wyjechało na emeryturę, młodsze wykładać na tamtejszym uniwersytecie czy jakiejś innej akademii muzycznej. Praca była dogadana wcześniej, więc nie jechali w ciemno, ale i tak podziwiam wyjazd trzypokoleniową rodziną w sumie na drugi koniec świata prawie.
Yggor.
Awatar użytkownika
colgatte
Ukryta Opcja Niemiecka
Posty: 384
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:26

Re: Emigracyjny

Post autor: colgatte »

Cherryy wez sie ogarnij.
Kiedys byles naprawde rokujacym nastolatkiem, a teraz Twoje wypowiedzi o pracy kojarze tylko z narzekaniem, McDonaldsem i bezrobociem.
Jestes mlodym zdrowym, wyksztalconym chlopakiem, zewrzyj poslady, doucz sie czegos, by nie musiec doginac na garach i wypad za granice, jak tu sie nie uklada.
Awatar użytkownika
Cherryy
Biedaklasa Manager
Posty: 2731
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Emigracyjny

Post autor: Cherryy »

Whaaaaaaaaat? :D
Since 2001.
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Emigracyjny

Post autor: Dragon_Warrior »

Cherryy pisze:Whaaaaaaaaat? :D
Faktycznie Kolgejt się przestrzelił z wybuchem :lol2:
Obrazek
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Emigracyjny

Post autor: SithFrog »

Dragon_Warrior pisze:
Cherryy pisze:Whaaaaaaaaat? :D
Faktycznie Kolgejt się przestrzelił z wybuchem :lol2:
Z dwojga złego lepiej w tę stronę if you know what I mean :>
Obrazek
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Emigracyjny

Post autor: Larofan »

Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

No to zrobiłem pierwszy większy krok do stałego pobytu w Kanadzie - zebrałem wystarczająco dużo punktów w ichniejszym programie Express Entry i dostałem zaproszenie. Teraz skanuję papiery i wysyłam aplikację online. Następnym kamieniem milowym będzie potwierdzenie przyjęcia aplikacji.
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: Emigracyjny

Post autor: Caspius »

Ja sie wlasnie przymierzam do szukania roboty zagranica. Znacie jakies portale z ofertami dla inzynierow godne polecenia?
Albo inne metody szukania? :p
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Caspius pisze:Ja sie wlasnie przymierzam do szukania roboty zagranica. Znacie jakies portale z ofertami dla inzynierow godne polecenia?
Albo inne metody szukania? :p
zaleznie od kraju. W Norwegii 99% ogloszen o prace jest na finn.no
Awatar użytkownika
colgatte
Ukryta Opcja Niemiecka
Posty: 384
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:26

Re: Emigracyjny

Post autor: colgatte »

https://jobboerse.arbeitsagentur.de/
jesli w Reichu

Jeszcze mozesz wyszukac interesujaca Cie firme i do niej napisac, ze i co chcialbys dla nich robic, mimo ze nie oglaszaja naborow.
Tak znam dwie osoby, ktore zostaly zatrudnione w Niemczech.


W jaki kraj celujesz?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Emigracyjny

Post autor: SithFrog »

colgatte pisze: W jaki kraj celujesz?
IS :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: Emigracyjny

Post autor: Caspius »

colgatte pisze:https://jobboerse.arbeitsagentur.de/
jesli w Reichu

Jeszcze mozesz wyszukac interesujaca Cie firme i do niej napisac, ze i co chcialbys dla nich robic, mimo ze nie oglaszaja naborow.
Tak znam dwie osoby, ktore zostaly zatrudnione w Niemczech.


W jaki kraj celujesz?
W kolejnosci
1. Norwegia i okolice / Kanada
2. Belgia / Holandia
3. Australia
4. W sumie kazdy ktory nie jest polska... ;p
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Caspius pisze:1. Norwegia
Inzynieria w Norwegii to glownie ropa, a ropa teraz slabo stoi, wiec firmy raczej zwalniaja niz zatrudniaja niestety... Zmienic sie powinno za rok albo i dwa. Tak wiec niestety poszukiwanie pracy w Norwegii to lipa na dzien dzisiejszy.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5008
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Emigracyjny

Post autor: Zolt »

a z Kanady Cię wygoni Matthias :P
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Caspius
niebieskoszary
Posty: 328
Rejestracja: 8 maja 2014, o 20:38

Re: Emigracyjny

Post autor: Caspius »

LLothar pisze:
Caspius pisze:1. Norwegia
Inzynieria w Norwegii to glownie ropa, a ropa teraz slabo stoi, wiec firmy raczej zwalniaja niz zatrudniaja niestety... Zmienic sie powinno za rok albo i dwa. Tak wiec niestety poszukiwanie pracy w Norwegii to lipa na dzien dzisiejszy.
Obecnie robie w gazie i nie wyglada jakos tragicznie. Ale moja branza inzynierii ma to do siebie ze nawet na fabryce ciastek sie moge zatrudnic ;]

Akurat w Kanadzie mam namiar na bardzo fajne biuro projektowe, w ktorym juz mnie znajo... kto wie, moze cos sie trafi :>
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Miałem coś więcej napisać, ale to naprawdę będzie dużo i dzisiaj nie zdążyłem. Mam sporo drobnych wskazówek, które mogą BARDZO ułatwić życie, jak chcesz na poważnie do Kanady jechać. Trafiłem akurat na implementację nowych przepisów psia mać...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Kanada: http://www.jobbank.gc.ca

Są też inne strony, ale ta konkretna jest połączona z systemem przyznawania stałego pobytu.

Ostatnio się trochę pozmieniało. Teraz, żeby zatrudnić obcokrajowcja, pracodawca musi załatwić sobie LMIA - Labour Market Impact Assesment, czyli glejt, że Kanadyjczyka nie znalazł. Jest to BARDZO trudne do zdobycia - nie można np. powiedzieć, że tego pana odrzuciłem, bo nie wzbudził mojego zaufania. Kwalifikacje miał? Miał...

To, co teraz mocno pomaga to fakt, że jeśli już masz ofertę pracy z LMIA, to w kilku przypadkach możesz się ubiegać od razu o stały pobyt:

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/ ... xpress.asp

De facto jeśli masz magistra i pracujesz w okolicy swojego zawodu, możesz od razu aplikować. Jest to BARDZO przydatne, bo bez stałego pobytu nie dostaniesz kredytu na dłuższy okres, niż twóje pozwolenie o pracę x 2, które jest wydawane na początku na rok... Szukaj sobie teraz samochodu... (będą wymagać wpłaty 25%).

Ale jak masz stały pobyt, to traktują Cię jak miejscowego, więc potem jest spoko, a niektóre auta można naprawdę tanio dostać.

Wcześniejszy link prowadzi ogólnie do Express Entry - nowego systemu przyznawania stałego pobytu. Działa on mniej więcej tak:
- zbierasz punkty
- co 2-3 tygodnie wysyłamy ok. 1500 zaproszeń do stałego pobytu dla tych, co mają najwięcej punktów

Punkty można zdobyć za:
- wykształcenie
- staż
- zdolności językowe
- wiek

Pierwsze 3 się krzyżują - jeśli dobrze zdasz angielski, dostajesz więcej punktów za doświadczenie i staż (większe transferability of knowledge).

Za te elementy można dostać max 600 punktów.

Można też dostać 600 punktów za nominację z prowincji lub ofertę pracy z LMIA. Ostatnio wystarczyło mieć 463 pkt, żeby dostać zaproszenie. Jak łatwo policzyć, jeśli jesteś 60 letnim analfabetą, ale udało Ci się przekonać pracodawcę z LMIA przy ofercie, dostaniesz się szybciej niż ktoś, kto właśnie skończył doktorat w Kanadzie, zna kilka języków, ale pracuje na studenckiej otwartej wizie... Jedyna różnica jest taka, że ten analfabeta musi przepracować rok, żeby się kwalifikować do EE. Jak można łatwo się domyślić, najbardziej wkurwioną grupą imigrantów w Kanadzie są studenci zza granicy, którzy do tej pory musieli tylko przepracować rok w McD, a teraz muszą konkurować w zawodzie, jak nie to wylot, ale to tyle dygresji.

Jak też łatwo policzyć, istnieje też możliwość jechać do Kanady "w ciemno". Trzeba się kwalifikować do Express Entry - Skill Trades albo Skilled Worker, które podpadają pod NOC 0, A lub B:
Skill Type 0 (zero) – management jobs.

examples: restaurant managers, mine managers, shore captains (fishing)

Skill Level A — professional jobs. People usually need a degree from a university for these jobs.

examples: doctors, dentists, architects

Skill Level B — technical jobs and skilled trades. People usually need a college diploma or to train as an apprentice to do these jobs.

examples: chefs, electricians, plumbers
Do tego trzeba zdać dobrze test z języka i certyfikować swój dyplom. Obie rzeczy można zrobić z Polski.

A teraz BARDZO WAŻNE:

Jeśli jedziesz na tymczasowe zatrudnienie, które z jakiegoś powodu nie podpada pod LMIA, będziesz musiał iść tą drogą. (jak ja) Oznacza to, że będziesz musiał załatwić z macierzystej uczelni kopertę z kopią swojego dyplomu, żeby ją wysłać do certyfikacji - lepiej zrobić to od razu i zaoszczędzić sobie zabawy z tym później. Oprócz tego będą potrzebne listy od wszystkich twoich pracodawców z ostatnich 10 lat, od których będziesz chciał mieć zaświadczenie do punktów (ważne mieć 3+ lat doświadczenia) - to też czasem łatwiej załatwić osobiście. Podsumowując - jak lecisz tam bez LMIA, daj mi znać, to w szczegółach opiszę co i jak, bo jest to jedna z bardziej wkurwiających form emigracji.

Warto jeszcze wspomnieć tutaj o Nominacji Prowincjonalnej - każda z prowincji może dać magiczny papierek, który daje +600 do EE (witaj stary analfabeto!). Każda ma swoje indywidualne przepisy i np. Ontario pomaga takim jak ja, jeśli masz już 400 pkt i jesteś wartościowy (np. masz na zbyciu $1500). Ja im pokazałem faka i wysłałem żonę na test z angielskiego, co też daje punkty (jak nie masz żony, dostajesz je z automatu, więc łatwiej jest emigrować solo).

Brzmi strasznie? Nie zapominaj, że LMIA ułatwia życie ;). Szczegóły i zapytania proszę na priv, najciekawsze odpowiedzi przekleję tu (za zgodą oczywiście).

EDIT: Jest jeszcze jeden smaczek - forum canadavisa.com. Jest "zacumowane" przy jakiejś kancelarii prawniczej, która pomaga ludziom w tych sprawach i z jakiegoś powodu jest mega popularne (chyba ma dobrą domenę...). Jest tam masa zdesperowanych.... hmmm.... jakby ich tu nazwać, żeby nie obrazić... może wcale nie nazwę, można samemu zobaczyć po flagach w nickach. Mają problem z uciułaniem 350 punktów i wyzywają wszystkich od rasistów, bo nie dostali stałego pobytu za darmo :P.
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2015, o 06:00 przez Matthias[Wlkp], łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

I dlatego polecam trzymać się UE+, bo jesteś traktowany jak lokalny człowiek od 2004 roku ;)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ale jaka satysfakcja jak juz się uda ;). Przynajmniej nie ma takich nerwów, jak w UK, które jak wystąpi z UE, to nie wiadomo, co się z tymi wszystkimi wewnątrzunijnymi emigrantami stanie ;)

Edit: mały suplement:

To nie jest tak, że nie traktują Cię jak człowieka, po prostu musisz pokazać (determinacją i kasą), że nie wybierasz Kanady przypadkiem.

Największą zaletą tego kraju, czego w Europie nigdy nie doświadczysz - większość ludzi wokół Ciebie to zasymilowani nie-Kanadyjczycy i każdy cię wita z otwartymi ramionami (no dobra, może poza CIC, ale oni tak muszą). W sklepie czy urzędzie się zapytają jak Ci się podoba i że na pewno zostaniesz - Welcome in Canada!
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Po kilku godzinach grzebania w sieci zorientowałem się, że nie potrzebuję zaświadczeń od wszystkich pracodawców, a jedynie od tych, których zatrudnienie chcę doliczyć do punktów. Czyli potrzebuję optymalnie 3 lata.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Złożyłem papiery cyfrowo i czekam na werdykt. Miałem jeszcze schizę, jak wszystko wysłałem, bo było napisane, że dokumenty trzeba zeskanować i wysłać, ale ja niektóre dokumenty miałem od początku cyfrowe... Zastanawiałem się, czy powinienem je był najpierw wydrukować a potem zeskanować jeszcze raz, ale to chyba już przesada... ;).

Na razie dostałem potwierdzenie przyjęcia dokumentów i podniósł mi się status w kategoriach "eligibility", "medical" i "background" na "in progress".
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Spoko, jeszcze 15 krokow i dotrzesz do celu ;).
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Emigracyjny

Post autor: SithFrog »

Matthias[Wlkp] pisze:było napisane, że dokumenty trzeba zeskanować i wysłać, ale ja niektóre dokumenty miałem od początku cyfrowe... Zastanawiałem się, czy powinienem je był najpierw wydrukować a potem zeskanować jeszcze raz, ale to chyba już przesada... ;).
Mam taką procedurę przy rozliczaniu delegacji w pracy :P
Obrazek
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

SithFrog pisze:
Matthias[Wlkp] pisze:było napisane, że dokumenty trzeba zeskanować i wysłać, ale ja niektóre dokumenty miałem od początku cyfrowe... Zastanawiałem się, czy powinienem je był najpierw wydrukować a potem zeskanować jeszcze raz, ale to chyba już przesada... ;).
Mam taką procedurę przy rozliczaniu delegacji w pracy Obrazek
Hmm, w sumie to ja też. Drukuje elektroniczna fakturę, przesylam 30km dalej, oni to wysyłają do UK, tam skanowanie zeby ludzie w Kuala Lumpur odhaczyli co trzeba ;)
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3529
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Emigracyjny

Post autor: Gregor »

LLothar pisze:
SithFrog pisze:
Matthias[Wlkp] pisze:było napisane, że dokumenty trzeba zeskanować i wysłać, ale ja niektóre dokumenty miałem od początku cyfrowe... Zastanawiałem się, czy powinienem je był najpierw wydrukować a potem zeskanować jeszcze raz, ale to chyba już przesada... ;).
Mam taką procedurę przy rozliczaniu delegacji w pracy Obrazek
Hmm, w sumie to ja też. Drukuje elektroniczna fakturę, przesylam 30km dalej, oni to wysyłają do UK, tam skanowanie zeby ludzie w Kuala Lumpur odhaczyli co trzeba ;)
A na końcu się dziwią, że firma ledwo dycha jak ropa nie ma zbójeckich cen :P
Obrazek
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Gregor pisze:
LLothar pisze:
SithFrog pisze:
Matthias[Wlkp] pisze:było napisane, że dokumenty trzeba zeskanować i wysłać, ale ja niektóre dokumenty miałem od początku cyfrowe... Zastanawiałem się, czy powinienem je był najpierw wydrukować a potem zeskanować jeszcze raz, ale to chyba już przesada... ;).
Mam taką procedurę przy rozliczaniu delegacji w pracy Obrazek
Hmm, w sumie to ja też. Drukuje elektroniczna fakturę, przesylam 30km dalej, oni to wysyłają do UK, tam skanowanie zeby ludzie w Kuala Lumpur odhaczyli co trzeba ;)
A na końcu się dziwią, że firma ledwo dycha jak ropa nie ma zbójeckich cen Obrazek
Firma ma się bardzo dobrze przepraszam Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Tylko marudzą, że marża spadła z 50 do 40% i prezes będzie musiał gorzej wyposażonego LearJet-a kupić...
Awatar użytkownika
snt
złoty
Posty: 2141
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:41

Re: Emigracyjny

Post autor: snt »

http://biznes.onet.pl/praca/zagraniczni ... gie/tg39hg

Jakieś dziennikarzyny koniecznie chcą rozjuszyć naszego Admina ;)
All you need is pork!
Pork.
Pork is all you need...
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

snt pisze:http://biznes.onet.pl/praca/zagraniczni ... gie/tg39hg

Jakieś dziennikarzyny koniecznie chcą rozjuszyć naszego Admina ;)
Nie rozumiem
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Emigracyjny

Post autor: Larofan »

wiesz... ci najbardziej wybitni wyjezdzaja..
a kto zostaje?
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Eee, ze niby firmy jak robia redukcję zatrudnienia to zostawiają slabych a dobrych wywalaja?
Awatar użytkownika
snt
złoty
Posty: 2141
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:41

Re: Emigracyjny

Post autor: snt »

Mi raczej chodziło, że kryzys, redukcje, stagnacja itp. ;)
All you need is pork!
Pork.
Pork is all you need...
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Emigracyjny

Post autor: Larofan »

a ja zrozumialem ze mlodzi zdolni uciekaja w lepsze miejsca a nieruchawi, ulomni zostaja i nie wywala sie ich bo komus trzeba pracowac :)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Dajcie spokój. Jak będzie trzeba, to LLo właśnymi dłońmi wyciągnie tą ropę z dna Morza Północnego.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

snt pisze:Mi raczej chodziło, że kryzys, redukcje, stagnacja itp. ;)
No to każdy tutaj wie. Od początku spadku ceny ropy, czyli jakoś rok temu, redukcje sięgnęły juz chyba 40 000 ludzi w samej Norwegii. Mój pracodawca zrobił redukcję o 15%. To żadna nowość ani tajemnica ;)
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Emigracyjny

Post autor: Larofan »

llo chytrusek wpisal sie na liste niezwalnialnych poniewaz jest swiezo upieczonym ojcem
sprytnie llo - bardzo sprytnie
Awatar użytkownika
colgatte
Ukryta Opcja Niemiecka
Posty: 384
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:26

Re: Emigracyjny

Post autor: colgatte »

A ja sie tak zastanawiam...
Plan byl taki, by te dwa lata bez uprawnien budowlanych odpekac na czymkolwiek, ale za lepsza kase, no i by jezyk odswiezyc.
Na koniec sierpnia wybily dwa lata jak tu siedze.
Mam plan zostawac przynajmniej do konca roku, a wlasciwie to i do Wielkanocy bym wymyslila powody, a tak w ogole to siostrzenica wraca do Wroclawia dopiero w lipcu, wiec i kolejny rok mozna by sie przebimbac z czystym sumieniem.
Ale teraz sie zastanawiam, czy przypadkiem nie wpadne w pulapke emigracji.
Nie ze mi tu zle - wrecz przeciwnie - jest fajnie: wolnosc, niezaleznosc, w wolnym czase super warunki dla realzacji hobby, no i kasa tez sie zgadza.
Nie chcialabym jednak za 5-10 lat na pytanie rodziny - dlaczego nie mieszkam kolo nich - nie wiedziec, co odpowiedziec... Za kase? To jak sprzedawac swoja rodzine, ten bezcenny z nia czas.
Oczywiscie, na dluzsza mete zbyt duzo kontaktu z nia doprowadza do szalu, ale chyba tylko ona koniec koncow tak naprawde sie liczy i nie mozna jej zamieniac na zadne zlote euro marki.
Bo chyba jak emigrowac, to juz z wlasna rodzina, by byc w ciekawszym, przyjazniejszym do zycia miejscu, ale byle w kupie?
Jakie sa Wasze poglady na ten temat?
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4861
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Emigracyjny

Post autor: Razorblade »

Absolutnie Col sie nie zastanawiaj w takiej kategorii. Dlaczego tam a nie kolo rodziny? Raz, ze nie sadze aby ktos zadal takie pytanie, dwa - odpowiesz jakby co to, co tutaj napisalas: wolnosc, realizacja hobby i marzen, po czesci tez kasa...

Jak bedziesz czula ze konieczny powrot - wracaj. Ale nie pod katem kryterium "co powie/pomysli rodzina". Mimo wszystko. W koncu to Twoje zycie nie rodziny. Rodzina jest wazna, ale nie za czesto i w dozowanych ilosciach
Awatar użytkownika
! Dominick !
Człowiek-Fotel
Posty: 455
Rejestracja: 9 maja 2014, o 17:12

Re: Emigracyjny

Post autor: ! Dominick ! »

Ja wielokrotnie sie zastanawialem nad powrotem do Polski, ale w UK jest jednak wygodniej i bardziej przyszlosciowo.

Z dala od rodziny, to fakt. To bardzo doskwiera. Dzieciaki dziadkow widza raz w roku, wujkow i ciocie jeszcze rzadziej. Ale wydaje mi sie, ze start tutaj maja lepszy. Sa dwujezyczne. Moj prawie 3 letni syn po angielsku mowi lepiej ode mnie. Bardzo duzo jest tu dla nich organizowane (masa zajec - tych platnych, jak plywanie od 3 miesiaca, czy pilka nozna od 18 m, i tych za darmo, jak czytanie bajek w bibliotekach, czy lekcje masazu niemowlat). To na pewno jest w Polsce, ale nie wiem na jaka skale dostepne (ja wyjechalem prawie 8 lat temu, wiec cos w tej kwestii musialo sie zmienic).

W urzedzie stopy nie postawilem tutaj chyba nigdy (w PL ile bym musial sie nastac, zeby samochod zarejestrowac, prawo jazdy wyrobic, kablowke podlaczyc, firme zalozyc). Wszystko tu jest zinformatyzowane, dogodne, bez zbednych kolejek i chamskich oplat.

Ludzie sa niestety chujowi, bo obludni do granic mozliwosci, ale za to (co by nie mowic) tolerancyjni (z malymi, od razu naglasnianymi, wyjatkami) i calkiem szczesliwi. Pozytywnie sie czlowiek czuje, jak w glupim sklepie moze sobie pogadac z kimkolwiek, o czymkolwiek, a nie tylko narzekac na wszystko, bo jest ciezko, nie ma pracy/pieniedzy/sasiad zalal/pies sie zesral. I nie wazne sa tu kolor skory, ubior, orientacja seksualna, fryzura - nic tutaj nikomu nie przeszkadza. Nikt nie podejdzie i ci nie jebnie, bo masz dlugie wlosy, jestes czarny, albo wygladasz jak pedal.

Moj obraz Polski jest pewnie przestarzaly, wiec smialo mozecie rozszarpac tego posta na kawalki. Bronic tego pogladu nie mam zamiaru. Jesli ktos chcialby go wyprostowac, to tym lepiej dla mnie. Wiecej powodow, zeby wrocic.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 5008
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Emigracyjny

Post autor: Zolt »

null pisze:Moj obraz Polski jest pewnie przestarzaly
no właśnie w tym problem, że nie :P
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Trzeba być trochę samolubnym, ale też myśleć o dzieciach. Możliwości w Niemczech, UK czy Norwegii są o niebo lepsze. Studia na najlepszych uczelniach na świecie, praca w najlepszych korporacjach swiata czy możliwość bezstresowego założenia własnej działalności mogą być w ich zasięgu. Znam ludzi co MIT kończyli i wcale nie są bystrzejsi od najlepszych z mojej grupy na politechnice. Tyle że po MIT o prace w R&D u BMW latwiej niż po Politechnice Wrocławskiej...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7425
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Emigracyjny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Miałem okazji poznać człowieka, który przez całe życie największą wyprawę jaką zrobił, miała 2 km - 1 km na swój ślub do kościoła i z powrotem. Rolnik, muzyk. Wyglądał na szczęśliwego (mieszkał gdzieś na głębokiej wiosce w Bretanii).

Rodziną się nie kieruj - pewnie, fajnie mieć mamę pod nosem, ale to nie jest najważniejsze. Zwiedzaj świat mieszkając w różnych miejscach, im dalej tym lepiej - życie jest tylko jedno :).
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Emigracyjny

Post autor: Piccolo »

Ja mam takie marzenie, powoli przeradzające się w plan. Pewnie głupie, nie wiem czy możliwe do zrealizowania, ale chciałbym, za 3-4 lata, wynieść się do Stanów. Marzeniem jest LA, ale nie wiem jak tam stoi zapotrzebowanie na IT. Mam nadzieję, że tak wysoko jak w Polsce, mam nadzieję, że te kilka lat budowania CV pozwoli mi znaleźć firmę, która mnie tam ściągnie (wiza itp.). Dlatego jest to, na razie, tylko marzenie, jestem na absolutnym początku kariery w IT, więc jeszcze kilka lat przede mną, żeby poważnie się zastanawiać.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5601
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Emigracyjny

Post autor: LLothar »

Piccolo pisze:Ja mam takie marzenie, powoli przeradzające się w plan. Pewnie głupie, nie wiem czy możliwe do zrealizowania, ale chciałbym, za 3-4 lata, wynieść się do Stanów. Marzeniem jest LA, ale nie wiem jak tam stoi zapotrzebowanie na IT. Mam nadzieję, że tak wysoko jak w Polsce, mam nadzieję, że te kilka lat budowania CV pozwoli mi znaleźć firmę, która mnie tam ściągnie (wiza itp.). Dlatego jest to, na razie, tylko marzenie, jestem na absolutnym początku kariery w IT, więc jeszcze kilka lat przede mną, żeby poważnie się zastanawiać.
Eee, wal do Silicon Valley. Zalatwiaj sobie staż na każde wakacje jakie są (wtedy chyba łatwiej z wiza) i wszystko jest możliwe.
ODPOWIEDZ