Factorio

... czyli wszystko o grach, konsolach i ustawkami na gry online

Moderatorzy: Zolt, boncek

Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Factorio

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Długo się wahałem nad założeniem wątku dla tej gry, ale to jest jednak coś wyjątkowego. Jako, że w końcu udało mi się ją przejść, zakładam ten wątek. Poniżej link do bardzo dobrej filmiko-recenzji tej gry:

http://www.gamestar.de/videos/factorio- ... 87824.html

No dobra, ale o co tu chodzi?

Cel gry jest prosty - wystrzelić rakietę, żeby zwiać z planety, na której się rozbiliśmy - taką jak na screenie poniżej:
Spoiler:
Obrazek
Tylko, że ta rakieta potrzebuje części. Części będziemy "składać" w fabrykach, do których będą potrzebne surowce i inne części. Tworzy się z tego całkiem spore drzewko zależności i poskładanie wszystkiego do kupy jest nie lada wyzwaniem. Większości części nie mamy nawet dostępnych na starcie - trzeba je wynaleźć w centrach badawczych, które też potrzebują "fiolek", które też składamy z części...

Żeby nie było zbyt łatwo, na tej planecie są obcy - takie robale. Generalnie niegroźne, chyba, że zaczniemy zanieczyszczać im powietrze... co jest nieuniknione. Wtedy zaczynają atakować chmarami, ewoluować w większe stwory itd. Żeby się bronić przed nimi, mamy do dyspozycji standardowy zestaw - karabiny, strzelby, rakiety, działa laserowe, czołgi... Typowy zestaw do odstresowania się.

Cała zabawa sprowadza się do zautomatyzowania wszystkiego, co się da. Zamiast kraftować "w ręce", budujesz system, który będzie kraftował za ciebie. Żeby nie budować w kółko tego samego, na dalszym etapie masz latające roboty i schematy, które odtworzą zapamiętane struktury za ciebie, a sieć logistyczna dostarczy Ci wszelkich składników, o ile są gdzieś produkowane.

Tak na prawdę, to nie musisz nawet wystrzelić tej rakiety - możesz rozbudowywać swoją bazę w nieskończoność (albo licytować się na forum, kto więcej rakiet wystrzeliwuje na sekundę). Można nawet wyłączyć agresję obcych, jeśli nie chcesz się martwić, że ktoś Ci coś zepsuje (trzeba ich eksterminować, bo zostawiają "artefakty" potrzebne do badań).

Całość jest całkiem nieźle zbalansowana. Mimo tego, że jest to gra typu "Early Access", jest wybitnie grywalna i stabilna (prawdopodobnie niejeden wydawca wypuściłby ją już dawno i zamiast bety 0.14, mielibyśmy pacz 1.6). W Marcu ma wyjść wersja 0.15, która ma nieco bardziej skomplikować drzewko technologiczne, ale twórcy deklarują, że jeśli chodzi o zawartość, to dodają tylko elektrownie atomowe i będzie już wszystko. Wersja 0.16 po przetestowaniu na stabilność ma stać się wersją 1.0.

Jest też multiplayer, gdzie można w grupie budować. Jeden jutuber postanowił przetestować stabilność i wyszło na to, że na jego serwerze zmieściło się ponad 400 graczy. Oczywiście jak tylko poprosił o to, żeby nikt do niego nie strzelał, to... wiadomo co się stało.

Poniżej kilka screenów z mojej ostatniej, ukończonej gry. Nabiłem już 80 godzin, ale na jedną grę powinno starczyć średnio 40. Tylko mi zawsze coś nie pasowało i zaczynałem od nowa... ;):

Strefa wydobycia i przetapiania żelaza:
Spoiler:
Obrazek
Wydobycie i rafinacja ropy naftowej:
Spoiler:
Obrazek
Takie tam przetwarzanie:
Spoiler:
Obrazek
Kompleks badawczy:
Spoiler:
Obrazek
Wszystko oczywiście można zrobić ładniej, wyłożyć asfaltem, kolorowo oświetlić, itd. - ale mi bardziej zależało, żeby chociaż jedną grę skończyć ;).

Fajne jest też to, że twórcy od początku (tj. od trzeh lat) ani razu nie przegapili/przełożyli/odpuścili cotygodniowych "Friday Facts", w których informują o postępach, planach, itd. Wzorowy startup.

Niech też o jakości tej gry świadczy 98% pozytywnych recenzji, których jest ponad 10k, oraz ponad 4k aktywnych graczy (to jest więcej niż Crusader Kings, Cities:Skylines, CS:Source, XCOM 2,...), co daje obecnie 50-te miejsce na Steamie.
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Factorio

Post autor: Larofan »

damn - teraz musze sprobowac w to zagrac
wydaje sie zajebiscie skomplikowana w dobry sposob - me gusta
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Factorio

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Wyszła wczoraj nowa wersja Factorio - 0.15, która poprawiła masę rzeczy, zaczęła wprowadzać ulepszoną grafikę - niby nic wielkiego, ale jest to kamień milowy w kierunku wersji ostatecznej - 1.0.

Dla mnie najważniejsze zmiany to koniec zbierania surowca z zabitych kosmitów (bardzo wkurzające pod koniec gry) oraz wprowadzenie Uranu - dzięki niemu łatwiej zasilić bazę w prąd i szybciej się eksterminuje lokalną populację robactwa pod nowe bazy.

Jest to chyba ostatnia aktualizacja, która rozszerza funkcjonalność gry - zostało już tylko polerowanie grafiki.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Factorio

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Jakby ktoś jeszcze kontemplował Factorio, to zamierzają podnieść cenę za parę dni. Zarzekają się, że wyprzedaży nie będzie (faktycznie, do tej pory nie było ani jednej zniżki).
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: Factorio

Post autor: Larofan »

Matthias[Wlkp] pisze:Jakby ktoś jeszcze kontemplował Factorio, to zamierzają podnieść cenę za parę dni. Zarzekają się, że wyprzedaży nie będzie (faktycznie, do tej pory nie było ani jednej zniżki).
50 zyla kosztuje teraz... na allegro cos nie ma taniej chyba co mnei nieco martwi
widzisz dotychczas nie chcialem tej gry ale teraz ta marketingowa metoda przemowiles do mojego wewnetrznego osrodka konsumpcjonizmu
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Factorio

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Factorio 1.0!!! W końcu!

Jak ktoś się wahał, bo Early Access - już nie jest. Pełny, kompletny, bezwględny pożeracz czasu :D.
ODPOWIEDZ