Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

... recenzje i inne takie.

Moderatorzy: Zolt, boncek, Voo, Pquelim

Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Voo »

Turtles pisze:A jeszcze jedno. Nie uważacie, że przy książkach może nalezałoby darować sobie oceny liczbowe? Ja zawsze mam przy tym problem przy filmach, ale książek zupełnie nie umiałbym oceniać w skali 1-10.
Voo pisze:Zgadzam się w zupełności! Także nie umiałbym ocenić książki w ten sposób i nie wiem czy miałoby to jakikolwiek sens. IMO wystarczyłoby coś w stylu

Polecam!
Można przeczytać.
Nie polecam.

I już. Ewentualnie rozbudować maksymalnie do 5 opisowych ocen (2 pozytywne, jedna neutralna, 2 negatywne) ale to już naprawdę maks. Mnie jako odbiorcy wystarczyłby tylko prosty przekaz, czytać czy nie czytać.

Inna sprawa, że tak sie nie da zbudować średniej i robią sie schodki. (ale pewnie moznaby coś wymyśleć, przypisać jakąś wartość poszczególnym notom i tak budować ranking)
Turtles pisze:No, o czyms takim ewentualnie myślałem. Polecam; polecam fanom gatunku; można; odradzam;ultra odradzam ;) . Czy jakoś tak.

W reckach filmowych i growych utarł się schemat ocen 1-10, chyba najpopularniejszy w sieci i na papierze i najbardziej czytelny jeśli chodzi o ww. media. Mam takie przekonanie, że nie pasuje to za bardzo do książek. W temacie z recenzjami widać, że macie do tego różne podejście a jeśli chcemy choćby na pół-poważnie pisać krótkie recenzje książek to warto, żeby było to spójne.

Założyłem temat, żebyśmy to sobie omówili i uporządkowali. Czekam na wasze opinie.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Dogy
Konsolowiec
Posty: 894
Rejestracja: 5 maja 2014, o 20:40

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Dogy »

Na goodreads jest system pięciu gwiazdek, całkiem się sprawdza.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5804
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: ThimGrim »

Imho 5 to najlepiej +taki jednozdaniowy opis jaki tam jest. W stylu ocena 3 - i like it.


Nie pamiętam jak to dokładnie tam idzie ale nigdy nie mam problemu z wystawieniem oceny.

Ps. Zresztą tak samo powinno być w filmach i na całym świecie...
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Alexandretta
Współpraca GL
Posty: 606
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00
Lokalizacja: Wawa i okolice
Kontakt:

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Alexandretta »

Wydaje mi się że system 1-5 będzie tu najlepszy. 1-3 jak ktoś sugerował trochę za mało, a 1-10... jakoś tego nie widzę.
"Żal, że sie coś zrobiło, przemija z czasem. Żal, że się czegoś nie zrobiło, nie przemija nigdy."
Na Pograniczu
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4321
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Turtles »

A dałoby się zrobić tak, zeby napisać recenzję bez oceny?

Nie jesteśmy jakimś wielkim portalem, mówiąc szczerze, mnie na przyklad, bardziej zalezy zeby przeczytac co sądzą inni od sprawdzenia jaką dana ksiązka ma średnią.
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5804
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: ThimGrim »

Zrobić ocenę jako spojler!
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Alexandretta
Współpraca GL
Posty: 606
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00
Lokalizacja: Wawa i okolice
Kontakt:

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Alexandretta »

Ewentualnie zamiast oceny punktowej (albo obok niej) jedno zdanie podsumowujące, czy warto, czy nie.
"Żal, że sie coś zrobiło, przemija z czasem. Żal, że się czegoś nie zrobiło, nie przemija nigdy."
Na Pograniczu
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5036
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Pquelim »

nie rozumiem problemu. naprawdę aż tak ciężko jest Wam wymyślić jakakolwiek ocenę w skali 1-10?
Zmiana systemu oceniania zapewne będzie wymagała innego licznika ocen w GMC, co będzie bardzo kłopotliwe i nie wiadomo czy do zrobienia.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Voo »

Ok, temat nie wywołał jakiegoś szału na kortach więc chyba zostaniemy z tym co mamy. Jeśli podliczajka greenego ma funkcjonować (recenzje wchodzą chyba tylko jeśli mają punktację, w każdym razie jedyna jaka obecnie jest to ta z punktacją) to musimy zostać ze skalą 1-10. Apeluję o jej rozważne stosowanie. Robimy to na czuja, czy chcemy sobie na własne potrzeby przypisać co mniej więcej oznacza 3/10 a co 8/10? ;)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5804
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: ThimGrim »

W sumie to każdy może sobie przeskalować... Ocenia sobie w głowie w skali 1-5 to co wyjdzie mnoży razy 2. Ale z drugiej strony to książkowy średniak dostaje 3 a w drugiej skali 6. Więc troche lepszy od średniego...

Ale można zrobić taki podział, że od 1-2 to szmira itd...
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Dragon_Warrior »

ja tam czekam aż wreszcie książkę Daela ocenimy, tą którą jedno forum temu zapowiadał ;P
Obrazek
Awatar użytkownika
Alexandretta
Współpraca GL
Posty: 606
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00
Lokalizacja: Wawa i okolice
Kontakt:

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Alexandretta »

ja tam czekam aż wreszcie książkę Daela ocenimy, tą którą jedno forum temu zapowiadał ;P
Dobrze, że ja swojej nie zapowiadałam, też się zbieram do tego już kolejny rok :P

Co do ocen, żeby nie przedłużać: niech będzie 1-10, wtedy będzie jednolicie, i już.
Dodatkowo możemy sobie zrobić opis oceny, coby łatwiej było sobie dopasować, np 1-2 - podpałka do kominka, 3-4 - czytać tylko gdy nie ma nic lepszego do roboty, 5-6 - średniak, nic specjalnego, ale da się czytać, 7-8 - kawałek niezłej literatury, 9-10 - arydzieło, które będzie/już jest klasyką gatunku
"Żal, że sie coś zrobiło, przemija z czasem. Żal, że się czegoś nie zrobiło, nie przemija nigdy."
Na Pograniczu
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior
Brienne of Tarth
Posty: 2852
Rejestracja: 5 maja 2014, o 18:33
Lokalizacja: Diuna

Re: Recenzje książek, system ocen - pyskusja ;)

Post autor: Dragon_Warrior »

Dobrze, że ja swojej nie zapowiadałam, też się zbieram do tego już kolejny rok :P
właśnie na siebie Słonko podpisałaś wyrok :P
o nabijaniu sie z Daela już wszyscy zapomnieli a tu proszę - nowa deklaracja ;P
Obrazek
ODPOWIEDZ