[na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

... czyli wszystko o grach, konsolach i ustawkami na gry online

Moderatorzy: Zolt, boncek

Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

[na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

No i tak to wyszło. Bez przygotowanego scenariusza, na żywca, z dźwiękiem, który się z jakiegoś powodu skopał kompletnie... Nie wiem czy to kontynuować, zacząc od nowa, czy po prostu skasować. Będę czekał na opinie.

phpBB [video]



I długo oczekiwany drugi film. Jest krótszy, i ma zdecydowanie lepszy dźwięk. Miłego oglądania.

phpBB [video]


Trzecia część. Może jestem samokrytyczny, ale chyba najsłabsza. No i znowu dźwięk trochę wariuje. Na szczęście od czwartego odcinka (już nagrany) jest lepiej.

phpBB [video]
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2014, o 14:09 przez DaeL, łącznie zmieniany 3 razy.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: Voo »

Myślę, że jak na standardy tego typu filmików to naprawdę nie ma co sobie zawracać głowy dźwiękiem. Wszystko rozumiem więc czego trzeba więcej?

Obejrzałem sobie i wydało mi się to całkiem ciekawe, robi na mnie wrażenie całkiem poważna historyczność tej gry. Mimo wszystko sama gra mnie przytłacza więc na pewno znajdzie się wielu pecetowych nudziarzy, którzy to sobie obejrzą ;) Nie wiem na ile może to pomóc osobie, która chce w to zagrać a ma jakieś wątpliwości. Natomiast nie zdziwię się jak ten tutorial będzie miał lepszą oglądalność niż 10 odcinków PNK ;)

Czy pod filmem nie powinno być jakiegoś opisu, listy tego co pokażesz/omówisz - to jednak ponad 40 minut nagrania?
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: DaeL »

No, mnie się ten dźwięk nie podoba, ale skoro twierdzisz, że nie odstrasza, to jest OK. Gra jest naprawdę genialna, warta każdej godziny poświęconej na opanowanie interfejsu i zasad. Zresztą postaram się zrobić parę skrótów, tak, aby samouczek miał jakieś 5-6 części. Sądzę, że po obejrzeniu całości będzie można spokojnie siadać do gry.

Uwaga nt. opisu bardzo słuszna. Jutro się tym zajmę.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7446
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: Crowley »

Dźwięk w zupełności akceptowalny, nie przejmuj się. Nie mogłeś takiego filmu zrobić kiedyś o Europa Universalis? Może teraz bym sobie grał. Tak w ogóle Crusader Kings mocno się różni od EU3? Bo mam ją gdzieś na półce ale nawet nie próbowałem grać, bo pamiętałem przyjazność i samouczki z dwójki.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
Bambusek
Pacman
Posty: 816
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:37

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: Bambusek »

Crowley pisze:Dźwięk w zupełności akceptowalny, nie przejmuj się. Nie mogłeś takiego filmu zrobić kiedyś o Europa Universalis? Może teraz bym sobie grał. Tak w ogóle Crusader Kings mocno się różni od EU3? Bo mam ją gdzieś na półce ale nawet nie próbowałem grać, bo pamiętałem przyjazność i samouczki z dwójki.
EU jest o rządzeniu państwem, CK bardziej skupia się na kwestiach rodu.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: DaeL »

Bambusek to trafnie ujął. W EU jesteś niejako państwem, natomiast w CK2 - władcą. To nie jest gra o podbojach jako takich, ale o prowadzeniu polityki dynastycznej. Możesz zdobyć pół Europy nie wywołując ani jednej wojny - wyłącznie zawierając odpowiednie małżeństwa i organizując spiski. Możesz też przegrać tę grę mimo zwycięstw w wojnach bo np. Twoi wasale postanowią zamordować Ciebie i Twoich potomków, albo zawrą silne stronnictwo, które wprowadzi na tron kogoś innego.

Będę się starał o tych wszystkich rzeczach mówić (i pokazywać) w następnych odcinkach. Póki co było tylko przedstawienie najważniejszych elementów interfejsu i jedna, maleńka, wojenka.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: Larofan »

<3

od paru dni mloce lets playa z jakims czechem ktory zaczynal jako ksiaze bohemy i sie wkrecilem ale zdecydowanie bardziej pasi mi obserwacja gry polska :)

EU4 jest mniej innowacyjne imho w stosunku do CK2 - gra gdzie celem jest nie panstwo tylko dynastia a panstwo jest tylko 'skutkiem ubocznym' duzo bardziej mi sie podoba :)
moim najwiekszym so far osiagnieciem bylo zjednoczenie iberii z francja pod kastylijska flaga (podwojny cesarz me gusta) ale to nie bylo w trybie iron wiec mialem kupe sejwow nieudanych

musze sobie zakupic te DLC bo nie mam zadnego :<

kiedy nastepny odcinek? :D
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: DaeL »

Dzięki za ciepłe słowa. A byłem od krok od skasowania tego filmu.

Następne części, po uwzględnieniu uwag, zastrzeżeń, itd... prawdopodobnie jutro. Będę się starał nagrywać większą partię materiału i wrzucać co dwa dni 20-30 minutowe kawałki.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3866
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: PIOTROSLAV »

A to ja mam pytanie inne - bo sam jakiś czas temu chciałem zrobić jakis lets play w Dungeons of Dreadmore.
Czego dokładnie uzywałeś do zrobienia takiego filmiku?
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: DaeL »

1. Łapanie obrazu - testowałem na tym filmiku dwa programy: Fraps (za darmo jest trial, pełna kosztuje bodaj 30 baksów) i Gregion (całość za darmo). Z obydwoma jest od cholery problemów, dlatego będę szukał czegoś innego. Może Action!, który jest stosunkowo tani.
2. Konwersja do mp4 (bo i Fraps i Gregion łapią obraz w jakimś swoim dziwnym kodeku i bez konwersji nic się z tym nie da zrobić) - AnyVideoConverter
3. Obróbka - Windows Movie Maker
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: Jutsimitsu »

Polecam spróbować OBS.
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: peterpan »

Fajne, dobrze się ciebie słucha, ale jedno, czy dwa ale ;)

-> Gry paradoxu mają to do siebie, że na część efektów się czeka - kilka razy wygadałeś się na pauzie i w milczeniu czekaliśmy na efekt. Naciskaj pauzę tuż przed wydarzeniem jeżeli masz coś jeszcze do powiedzenia - wtedy całość będzie dynamiczniejsza i ciekawsza.

-> Druga sprawa - ogranicz się do 30 minut max, bo jak później uwaga znika ;)
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: Larofan »

dzie nowy odcinek? >:|
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na kanale FSGK] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1

Post autor: DaeL »

Dwa odcinki nakręcone. Jutro zrobię edycję. Myślę, że jutro wrzucę pierwszy, a pojutrze drugi.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: DaeL »

Dorzuciłem odcinek drugi. Miłego oglądania.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Goro
zielony
Posty: 86
Rejestracja: 13 maja 2014, o 17:26

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: Goro »

Dzisiaj dorwalem podstawke na allegro. Dzieki Dael za poradniki, swietnie sie oglada. :]
Allen: Is that a rain coat?
Bateman: YES IT IS!
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: Voo »

Bardzo dobre. Nigdy nie zagram w coś tak skomplikowanego i statycznego ale jestem ciekaw - da się zrobić Polskę odmorzadomorza? :)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: DaeL »

Goro pisze:Dzieki Dael za poradniki, swietnie sie oglada.
Cieszę się, że mogę pomóc. Filmy może nie są idealne, ale postaram się, żeby z każdym kolejnym odcinkiem były coraz lepsze.

da się zrobić Polskę odmorzadomorza?
https://dl.dropboxusercontent.com/u/327 ... _00001.jpg

Zapraszam do powyższego linku. Stan na 1095 - po podbiciu państw Litwinów, Żmudzinów, Prusów, Pomorzan i Obodrytów, a także po odziedziczeniu Królestwa Węgier, Królestwa Czech, Królestwa Danii oraz księstwa kijowskiego - Królestwo Polskie przekształciło się w pogańskie Cesarstwo Wenedów, ze stolicą w Krakowie.

Miewałem też większe państwa. Raz podbiłem Wyspy Brytyjskie i wszystkie ordy mongolskie, rozciągając granice (kontynentalne - nie liczę Angoli) od Brandenburgii po Ural. Ale jak wspomniałem w filmiku - CK2 świetnie skaluje trudność. Inaczej niż w grach takich jak Total War - tutaj nie da się zbudować państwa, które rozjedzie jak walcem wszystko. Państwo może być silne, ale gracz, w ramach tego państwa, jest - w stosunku do swoich wasali - coraz słabszy. Domena książęca/królewska/cesarska zawsze będzie w jakiś sposób ograniczona. A liczba wasali rośnie. Podobnie jak ich ochota do knucia intryg i zawiązywania stronnictw. Im łatwiejsze stają się wojny zewnętrzne, tym większymi reperkusjami zaczynają się one odbijać w polityce wewnętrznej. Zdobyć duże państwo nie jest szczególnie trudno. Ale utrzymać je przez kilka pokoleń - to jest prawdziwe wyzwanie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: Larofan »

zakup old gods to dobra inwestycja :) gra od 9 wieku jest duzo ciekawsza niz 10... nie ma jeszcze cesarstwa niemieckiego a poganie sa duzo silniejsi
jestem ciekawy jak dziala mechanika reformowania slowianskiej religii, i co jezeli wyznajac takowa podbijamy rzym :)
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: DaeL »

Brak Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego trochę upraszcza grę. Jeśli stosunkowo szybko dokonamy ekspansji na zachód, to Niemcy nigdy nie zagarną wystarczającej liczby ziem, żeby potem dokonać ekspansji do Lotaryngii i Bawarii. Trochę szkoda, bo cesarstwo jest jednak w podstawce CK2 kapitalnym przeciwnikiem. Potrafią, ot tak, wytrzasnąć 60 tys. żołnierzy, i grając Polską - choćbym stawał na uszach - nie jestem w stanie nawiązać z nimi walki. Więc trzeba bardzo kombinować. Szybko podbijać pogan, zanim to Niemcy zajmą całe Pomorze, podsycać konflikty wewnętrzne, itd... Tego mi trochę w Old Gods brakuje, ale mam nadzieję, że teraz, przy kolejnym podejściu do gry na użytek Let's playa, cesarstwo jednak powstanie.

Reformowanie wiary Słowian jest trochę pracochłonne, bo trzeba - jeśli dobrze pamiętam - podporządkować sobie co najmniej 3 z 5 świętych miejsc religii, a dodatkowo pozostałe 2 muszą być w rękach Słowian. W praktyce oznacza to, że musimy stworzyć duże państwo, a nie mamy narzędzi do jego centralizacji (autorytet koronny może być przy niezreformowanej słowiańszczyźnie najwyżej na poziomie "low"). Nałóż na to pryncypat (którego nie zmienisz bez wyższego autorytetu koronnego), i masz w efekcie straszną męczarnię z ciągłymi podziałami domeny królewskiej, które utrudniają podboje.

Ale sama religia słowiańska po reformacji jest kapitalna. Łączy najlepsze cechy pogaństwa i chrześcijaństwa. W zasadzie jedyny jej minus, to brak możliwości korzystania z zakonów rycerskich. A te ostatnie - zwłaszcza jeśli uda nam się je shołdować - są naprawdę bardzo przydatne gdy do Europy zawitają Mongołowie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: Larofan »

wczesniej grajac kastylia uzywalem zakonow do orania gleby muzulmanami - bardzo przydatne i bardzo niedrogie

teraz mam klopot w postaci pieprzonego gavelkindu i krolestwa polski, z katolickim wladca na czele ktory po piascie odziedziczyl z bratem krolestwo na pol :/ w dodatku wszystkie podlegajace mi ziemie religijne slowiansko z plockiem przede wszystkim (swieta ziemia dla slowian)

dodatkowo po podboju pomorza krol szwecji (tj jeszcze nie szwecji ale ziemie z grubsza ise pokrywaja) zapowiedzial ze mnie najedzie w przeciagu paru lat... a ja mam do dyspozycji jakies 1000-1500 woja, wkurwionych wasali i zazdrosnego o tron brata ktoremu przypadly te lepsze hrabstwa :) nie jestem najszczesliwszym krolem
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: DaeL »

Dodałem odcinek trzeci. Ostatni z nudnymi podbojami ziem de iure polskich. W następnym odcinku tworzymy Krołestwo Polskie i zaczynamy prawdziwą grę - będą intrygi pałacowe, forsowanie zmian w prawie, małżeństwa, etc...
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: Voo »

Bardzo dobre! Tylko na koniec znowu zabrakło mi czegoś w stylu "zaglądajcie i komentujcie na FSGK.pl, stronie fanów dawnego Swiata Gier Komputerowych". Wypowiedzenie tych słow zajmuje mniej niż 10 sek ;)

Czy CK 2 występują w wersji w pełni spolszczonej (menusy w grze, wszystkie te okienka i tabelki, itd)?
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: DaeL »

Bardzo dobre! Tylko na koniec znowu zabrakło mi czegoś w stylu "zaglądajcie i komentujcie na FSGK.pl, stronie fanów dawnego Swiata Gier Komputerowych". Wypowiedzenie tych słow zajmuje mniej niż 10 sek
Znowu zapomniałem :/
Czy CK 2 występują w wersji w pełni spolszczonej (menusy w grze, wszystkie te okienka i tabelki, itd)?
Tak, na Steamie jest spolszczenie, nawet próbowałem na nim grać, ale zaczęło mnie denerwować. Ma masę drobnych błędów - np. nieprawidłowe nazwy niektórych prowincji, parę rzeczy niespolszczonych, zamiast niektórych nazw pojawiają się oznaczenia zmiennych, itd... Ale da się grać. Przypuszczam, że przy każdym patchu pewne rzeczy korygują, choć z tego co wiem tłumaczenie nadal jest dość dalekie od ideału.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2 - #1 i #2

Post autor: Larofan »

Poza tym to ile sie można słów i zwrotów nauczyć w tym jest nie do przecenienia.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
Awatar użytkownika
batton
baton
Posty: 190
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:11
Lokalizacja: Poznań

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: batton »

Żeby fajnie pograć wystarczy podstawka, czy lepiej zainwestować w jakieś dlc?
Awatar użytkownika
Bambusek
Pacman
Posty: 816
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:37

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Bambusek »

Jeśli DLC wprowadza jakieś zmiany w mechanice to podstawka jest aktualizowana i też je ma. Więc da się dobrze grać i na samym CK 2.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Z jednym wyjątkiem. Legacy of Rome wprowadziło stałe drużyny dla władców (retinues), których nie możesz werbować jeśli masz tylko podstawkę. Niby da się grać bez tego, ale cholera, w dalszej części gry drużyny są bardzo przydatne, bo przenoszenie wojska ze swojej domeny do granicy trwa wieki (nie mówiąc o zbieraniu armii wasali). A drużynę możesz zawsze wysłać pod granicę przed wypowiedzeniem wojny.

edit: A propos, w tym tygodniu będą 3 następne odcinki Jak grać w CK2.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

nie ma na to chyba tematu wiec ciepne tutaj, a co tam
http://cloud-4.steampowered.com/ugc/239 ... 0A9575FC8/
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Bardzo ładnie. Łicz rimajnds mi, że mam 3 odcinki let's playa czekające na publikację, tylko nie mam czasu ich wyedytować. Ale spoko - w przyszłym tygodniu na bank się pojawią.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Chętnie obejrzę :)
Z mojego imperium jestem szczególnie zadowolony bo zaczynałem jako nędzny hrabia sieradzki :)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

DaeL, mam nadzieję, że nie zakopałeś już tego projektu, bo właśnie przybyło Ci o kolejnego potencjalnego fana ;).
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4842
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

DaeL pisze:Bardzo ładnie. Łicz rimajnds mi, że mam 3 odcinki let's playa czekające na publikację, tylko nie mam czasu ich wyedytować. Ale spoko - w przyszłym tygodniu na bank się pojawią.
:alien:

cos jak wyniki typowania wyborow :>

:alien:
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Na bank...
...
Na bank
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: DaeL »

Heh :)

Następne odcinki już nakręcone, po prostu nie miałem kiedy ich zmontować. Pod koniec tygodnia powinien już jeden być.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4842
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

Na bank ;)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Zacząłem się wygłupiać trochę w CK2, grając Bretończykami i zdarzył mi się taki kwiatek:

http://steamcommunity.com/sharedfiles/f ... =309042157

Zauważyłem, bo chciałem wykorzystać zamieszanie we Francji i podbić Normandię. Patrzę i dziwię się, czemu król Francji poszedł na wojnę z Norwegami? Czytam dalej, że to Norwegia napadła na Francję... Jeszcze lepiej... Robię zoom out - :o :o :o - mają rozmach w tej Norwegii...

10 lat później tereny Anglii zaczęła toczyć jakaś rebelia na większą skalę, ale jeszcze nie wiem jak to się skończy. Ja na razie podbijam Irlandię - mam już 2 prowincje (Desmond i pół Munsteru), co mi dało permanentne Casus Belli do reszty Munsteru a dyplomata fabrykuje dowody w następnej prowincji - nie jest za dobry i trochę długo to trwa (ca. 5 lat). Normandia musi poczekać, bo jak widzę te kilkutysięczne armie Francuskie przechadzające się co jakiś czas z okazji rebelii (moje mają 2,3k max) to jakoś mnie to zniechęca ;)

BTW, czy to dobrze zrobiłem dając na wychowanie bękarta do Normanów, żeby był wypasionym dowódcą? Teraz dałem mu Desmond, przechrzcił się na Normana i kocha mnie na 100. Boję się co będzie, jak przyjdzie do sukcesji, bo jest najstarszy...
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

ja wyszedlem z zalozenia ze musze decentralizowac opozycje jak najbardziej to mozliwe.. obsadzilem rodzina kupe hrabstw, glownie popoganskich.. ale z dawaniem dzieciakow na wychowanie do obcych trzeba uwazac - ja daje bahory na nauki do klopotliwych hrabiow zeby mnie polubili bardziej.. i tak z racji monarchii elekcyjnej wybieram tego kto mi najbardziej pasuje (co ulatwia fakt, ze w wiekszosci cesarstw i krolestw jestem jedynym uprawnionym elektorem... nie ma zadnch ksiazat bo to ja decyduje czy te tytuly w ogole istnieja :) )
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ja dałem nie do końca do obcego, bo to mój teść był. No i miał wojskowość na poziomie 18...

Takie to przewrotne - dać teściom bękarta na wychowanie...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

DaeL, mój Spymaster właśnie odkrył spisek, który moja żona już knuje przeciwko Tobie za wciągnięcie mnie w krusejdersów...

Jednak dla mnie to jest dużo lepsze niż EU. Pamiętam, że grałem jednak w EU1, a potem w EU2 mnie zniechęciło zbytnie majstrowanie w ekonomii. Jakiś merkantylizm, sekularyzm i inne pojęcia, które nawet spolszczone musiałem w słowniku szukać. Tutaj ekonomia jest względnie nieskomplikowana a ja mogę się skupić na intrygach i innych sprawach, które chyba jednak w tamtych czasach odgrywały bardziej pierwszoplanową rolę.
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

gralem w pozyczionego *cough* EU4 i tez mnie nie zachwycil... za duzo wojowania i strategii wojskowych.. takich gier jest sporo - za to intrygi i 'symulator dynastii' to jest to :)

trzymam mojego szpiona teraz w konstantynopolu i sukcesywnie morduje nowonarodzinych synow obecnego basiliusa... sam jestem ochajtany z urodzona w purpurze corka biznacjum i moj plan zaklada przejecie tego panstewka celem.. em.. zaprowadzenia pokoju na swiecie

nauczylem sie wczoraj tez jak dzialaja slabe klejmy i znalazlem potencjany sposob na rozwalenie tego ohydnego bogu cesarstwa francji.. a fe - papiez (ze stolica apostolska w brandenburgii.. pomoglem jednynemu prawowitemu papiezowi z wielkopolski objac nalezny mu w oczywisty sposob tron piotrowy) jest ze mna wiec wara od mojej slusznej katolickiej sprawy, bluzniercy

i love dat game
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4982
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Zolt »

Damn, kusicie.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ja też wczoraj rozgryzałem słabe i mocne klejmy. Zaprosiłem kilku dworzan z klejmami i patrzę - co jest? Żadnych CB??? Weryfikuje - wszystkie słabe klejmy... damn...

Ale co to? Dworzanin z mega statsami w zarządzaniu, wcale nie ambitny, kiepska wojskowość i klejmy - silne do dwóch księstw w Walii (de facto cała Walia) - My MAN! :D Niestety miał już żonę i nie wiem czemu nie pokazywały mi się intrygi na nią... Nic to, dostał jakąś prowincję w Irlandii i jedziemy klejmy. W międzyczasie w końcu dochrapałem się tytułu Króla Bretanii (uzbierać 200 pkt wiary to jakaś masakra...)

Na pierwszy ogień południowa Walia - 2-prowincjowe księstwo. Krótka wojna i moje. Chwilę później jakieś chrabstwo, które podchodziło pod to księstwo (w sumie nie miał na nie klejmów na początku, ale jak już został księciem, do miał tamto chrabstwo w strefie de jure, więc i CB się znalazło :D. Potem nagle się okazało, że jeden Hrabia, co rządził prowincją na którą mam całkiem sporo słabych klejmów (4 do wyboru) miał wypadek, no to następna wojna. Na swoje nieszczęście wybrałem klejm żony mojego wasala, która nie miała ziemi. Po wygranej wojnie - A CO TO? Niepodległe?? Na szczęście nie oparła się mojemu urokowi i przyjęła propozycję nie do odrzucenia zostania moim wasalem.

Potem ciekawostka - Mój książę Walii (tak na prawdę czegoś innego, ale nazwa jest taka, że nie zacytuję) nie specjalnie się lubił z nowo podbitym Hrabią (ciekawe dlaczego...) i ten mu się bardzo szybko zbuntował. W sumie było mi to na rękę, bo nie chciałem mieć zbyt silnego księcia. Wojna trochę się toczyła, ale zakończyła się zwycięstwem rebeliantów i księstwo przeszło w nowe ręce. Ex-książę miał problem z przeniesieniem wojska z Irlandii bo ... nie miał statków! :D

Teraz mam już prawie całą Walię - w strefie de jure mam jeszcze dwie prowincje w Kornwalii, na które wypróbuję sposób, który się napatoczył. Hrabiną Dewonu i Dorset została młoda babeczka, jeszcze wolna, to podesłałem mojego dziedzica. Po ślubie niestety zwiał z mojego dworu i płodzi córki... Mam nadzieję, że dobrze rozumiem mechanikę i jak tylko dojdzie do tronu, to obejmie to co moje i dołączy do tego posagowe księstwa. W najgorszym razie to jego dziedzic przejmie całość. Na tą chwilę Devon i Dorset są pod panowaniem Króla Norwegii.

Tak na wszelki wypadek, jakby król Norwegii miał z powyższym problem, wydałem córkę za nowego cesarza HRE ;)
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Matthias pisze:podesłałem mojego dziedzica. Po ślubie niestety zwiał z mojego dworu i płodzi córki... Mam nadzieję, że dobrze rozumiem mechanikę i jak tylko dojdzie do tronu, to obejmie to co moje i dołączy do tego posagowe księstwa. W najgorszym razie to jego dziedzic przejmie całość. Na tą chwilę Devon i Dorset są pod panowaniem Króla Norwegii.
dziedzic bedzie mial wszystko dopiero... samo ochajtanie sie z biezacym wladca terenu nie laczy tytulow.. mozna byc krolem francji, zona krolowa akwitanii a cesarstwo francji i tak nie bedzie zjednoczone.. dopiero dziedzic (zakladajac ze bedzie ten sam... sprawdz sukcesje - moze byc ze jedno krolestwo ma primogeniture a drugie seniority...) laczy korony
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

A nie można przekonać żony, żeby została wasalem?
Awatar użytkownika
Larofan
Social Media Ninja
Posty: 3932
Rejestracja: 5 maja 2014, o 10:15
Lokalizacja: Poznań, Poland

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Larofan »

Żonowatość jako taka nie ma bezpośredniego wpływu na sukcesje - jak nie masz de iure to zwasalizowac będzie niełatwo
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4842
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Razorblade »

A ja znalazlem "gole CK2" za 10 PLN w Media Markcie wiec zal bylo nie wziac. Teraz czekac na promocje na steamie na dlc ;-)
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Larofan pisze:Żonowatość jako taka nie ma bezpośredniego wpływu na sukcesje - jak nie masz de iure to zwasalizowac będzie niełatwo
Jak zostanę Królem Walii to będę miał de jure do jednego z jej hrabstw. Może starczy...
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: [na youtube] DaeL uczy grać w Crusader Kings 2

Post autor: Matthias[Wlkp] »

No to ciekawe rzeczy się zdarzyły...

Dziedzic, którego ożeniłem z Hrabiną dostał któlewstwo wcześniej niż się spodziewałem... Mój dzielny, kochany i mądry król zginął w bitwie. I to takiej dosyć głupiej i mało ważnej (ważne, że wygranej, o Kornwalię).

Kiedy dziedziczył, miał 3 córki. No to dałem mu cel - zrobić syna (wasale mają dziwną niechęć do żeńskich dziedziczek tronu...). Problemy pojawiły się następujące:
- żona zaczęła mnie masowo zdradzać
- siedziała cały czas w swoim hrabstwie
- przejęła kontrolę nad córkami - chciałem je wydać martylinearnie, a nie mogłem - córki pokazywały mi się pod główką żony w menu dyplomacji
- ostatecznie żona wydała córki za jakiś fagasów, oczywiście nie martylinearnie i o ile jedna z nich jest dziedziczką, to jej syn, drugi w kolejce już nie jest z mojej linii...

Nie chciałem czekać, aż dojdzie do wojny z tym niechcianym dziedzicem, więc kombinuję, co tu zrobić. Znalazła się jedna kochanka, ale wydała potomka. No to rozdałem trochę kasy i tytułów honorowym jakimś laskom na dworze i czekam na opcję łóżkową.

Ponieważ brak łóżkowych igraszek z królem powinno być karane śmiercią, próbowałem ją jakoś dziabnąć innym, zaostrzonym narzędziem - niestety intrygi nie chciały wzrosnąć powyżej 50%, a próba zabójstwa była na poziommie 30%. Ale skoro skupiam się bardziej na rozgryzaniu gry niż przejmowaniu się porażkami, wydałem kasę i czekam na efekt.... UDAŁO SIĘ! :diabel: Trucizna w napoju i nikt o niczym nie wie :D. Szybko hajtnąłem się z jakąś królewną z porządnymi statsami... i pojawił się kolejny problem. Jej ojciec poprosił o pomoc w wojnie, w której dostaje totalnego łupnia... (zapomniałem to sprawdzić wcześniej) Nie chcę stracić szans na królewstwo Nawarry, więc znowu zaangażowałem się w cudzą wojnę - wcześniej pomagałem Cesarzowi HRE podbić Bruggię.

No to mam żonę, kochankę i dwie dwórki, które lubią mnie na 100% (liczę, że się skuszą na królewską sypialnię). Jak się pojawi bękart natychmiast dostanie legitymizację.

Jeszcze jeden mniejszy epizod - po sukcesji, miałem jednego wasala, który mnie bardzo nie lubił. Potem patrzę na niego, a on idzie na wojnę z jakimś księciem bo klejmy sobie znalazł. No ta ja ciach - wypowiadam wojnę księciu na podstawie klejmów wasala. Wojna idzie gładko i co? Z -75 zrobiło się +25 :D. Dostał jeszcze stołek w radzie (ten który chciał), tytuł honorowy i zrobiło się +50. Ufff....

Miałem jeszcze problem z jedną hrabiną (-20), bo chciała jakieś księstwo. Tak na złość jej, księciem zrobiłem sąsiegniego hrabiego z tego samego de jure księstwa. I co? Zrobiło się +20, bo jej nowy książę ma cechę Dobry, czy jakoś tak. :D
ODPOWIEDZ