FSGK.PL

since 1998
Teraz jest 3 maja 2024, o 18:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 października 2023, o 00:23 
Avatar użytkownika
rzuff
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:58
Posty: 4314
Lokalizacja: Warszawa
No to jak dawajmy, rozruszajmy forum :D

_________________
Obrazek
#sgk 4 life. | +12300


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 01:01 
Avatar użytkownika
rzuff
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:58
Posty: 4314
Lokalizacja: Warszawa
Ja zacznę, w kilku punktach.

1. Oczywiście, ze krytyka apartheidu żydowskiego wobec Palestyńczyków nie jest w żaden sposób antysemicki. To taka może oczywistość, która wobec narracji izarelskiej może jednak umknąć. Mało tego, krytyka Izraela, w żaden sposób nie jest formą usprawiedliwiania obrzydliwych, bestialskich zbrodni Hamasu.

2. Ale to Izraelowi należy się krytyka. Polityka wobec Palestyny (Netenjahu w szczególności, ale Szarona też chociaż za cienki jestem na analizy) to właściwie celowe hodowanie ekstremizmu. To jest w sumie przyczynek do dłuższego wywodu na temat "nie wpuszczajmy obcych bo bedziemy mieli jak w Malmo" mówione jednym tchem z "nie mozna dawac Ukraincom socjali jak Polakom". Bo Izrael posunął politykę tworzenia obywateli (mieszkańców państwa) do ekstremum. Ale, na kiedy indziej.

3. To jest w sumie ciekawe, ale działania Hamasu nie budzą we mnie takiego oburzenia, jak planowa operacje Izraela odcięcia wody, prądu, paliwa od dwóch milionów ludzi. Chyba kwestia innych standardów jakich oczekuje od demokratycznego państwa, a od fundamentalistów islamskich.

4. Nie przemawia do mnie argument, że Hamas został demokratycznie wybrany. Nie wierzę w żadną demokrację w takim miejscu jak Gaza.

5. Nie uznaję też argumentu, że tak musi być, dopóki sie nie wyrżną. Historia zna wiele konfliktów, które skończyły się. Bałkany są świetnym przykładem, ale też Baskowie, Irlandczycy...nawet Polacy z Niemcami po terrorze i niespotykanych okropnościach II wojny są w stanie mieć świetne relacje. I to na poziomie ludzkim, a nie tylko państwowym. O Żydach z Niemcami nie wspominając. Albo Polacy z Ukraincami.
Nie ma takich zbrodni, takich krzywd i wielowiekowcy waśni, jakich nie da się w jakiś sposób załagodzić.
Tylko musi być jakakolwiek wola. Może ona być podyktowana autorefleksją i ograniczeniem żądań którejś (lub obu) strony, zmęczeniem wojną, bombardowaniami NATO.

_________________
Obrazek
#sgk 4 life. | +12300


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 08:35 
Avatar użytkownika
purpurowy
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2014, o 15:58
Posty: 7357
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!
Jedni i drudzy są siebie warci. Ostatecznie to Izrael jest najeźdźcą i okupantem, więc Palestyńczykom można wiele wybaczyć, ale trudno jest sympatyzować z fanatykami religijnymi.

Twój punkt 5 jest ciekawy. Jestem ciekaw, jakby Polsko-Niemieckie relacje wyglądały, jakby nie było wysiedleń i musielibyśmy się oglądać codziennie - twarze, szyldy, mecze piłkarskie... Jakby się pojawiły tramwaje tylko dla Polaków, itp. Wiem, że tu i ówdzie trochę ich zostało, ale jednak w dużej skali, jest to liczba bardzo mała.

Największa różnica jest chyba jednak w tym, że w sytuacji Izrael-Palestyna, wygrywa najeźdźca, który siłą wysiedla i kolonizuje. Jak się pojednać z kimś, kto dosłownie wziął Twój dom? Była taka sytuacja w historii?

Jak Ruscy zabrali nam Wilno i Lwów, to wpakowali ludność w pociągi i wywieźli, właśnie żeby uniknąć takich sytuacji jaka jest teraz na bliskim wschodzie.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 11:04 
Avatar użytkownika
rzuff
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:58
Posty: 4314
Lokalizacja: Warszawa
Matthias napisał(a):
Jak się pojednać z kimś, kto dosłownie wziął Twój dom?


Arafat był blisko

_________________
Obrazek
#sgk 4 life. | +12300


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 11:19 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Dobra, odechcialo mi sie dyskusji czytajac jak to Izrael jest najezdzca. Znaczy jest. Podobnie jak Palestynczycy. Generalnie to dwa narody ktorym wydaje sie ze do tej ziemi maja prawo od jakiegos tam Boga (najlepsze ze tego samego) i ktora nie maja zamiaru zyc w pokoju. A zarowno jedni jak i drudzy "mandat" do ziemi dostali od Brytyjczyków i ONZ. Tyle

Wojna ma (miala) przede wszystkim 2 cele:
1. Zablokowanie uznania Izraela przez czesc panstw arabskich.
2. Scalic gowniany rzad izraelski przeciw ktoremu buntowalo sie spoleczenstwo pod przykrywka konfliktu.

Jedno i drugie sie udalo. Gratuluje debilom z Hamasu, a Zydom poswiecenia czesci swoich obywateli. NIE WIERZE ze nie wiedzieli o tym ataku na taka skale. Serio. Uwazam po prostu ze go nie docenili, a liczyli wlasnie na scementowanie społeczeństwa. Tylko skala ich przerosla.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 13:23 
Avatar użytkownika
złoty
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2014, o 08:43
Posty: 2140
Sorry rzuff, ale w ustach konfederaty każda wypowiedź na temat Izraela jest traktowana jako antysemityzm, a na temat Palestyny jako rasizm, w związku z tym nie będę się wypowiadał.
Napiszę jedynie, że imho ten konflikt jest nierozwiązywalny, ponieważ mamy do czynienia z konfliktem cywilizacji. Któraś wygra i spacyfikuje drugą, a długoterminowo to demografia przesądzi o zwycięzcy.

Matt ma całkowitą rację - gdyby nie proces wysiedleń po II wojnie, mielibyśmy do czynienia w naszej części Europy z napięciami i konfliktami jak na Bałkanach (gdzie konflikt został spacyfikowany i przycichł, ale na pewno nie zniknął).

_________________
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 16:35 
Avatar użytkownika
purpurowy
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2014, o 15:58
Posty: 7357
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!
Razorblade napisał(a):
Izrael jest najezdzca. Znaczy jest. Podobnie jak Palestynczycy


Ustalmy może na początek, od kiedy uznajemy "zasiedzenie", bo chyba nie ma sensu cofać się dalej niż 100-200 lat. Np. spis ludności z 1922 - https://en.wikipedia.org/wiki/1922_census_of_Palestine. Nie bardzo rozumiem, czemu Palestyńczycy to najeźdźcy? Jak dla mnie, to oni się bardziej kwalifikują na rdzennych mieszkańców tych terenów.

EDIT: LINK - wg. tego, Muzułmanie stanowią większość od ~XIII wieku. ~800 lat to chyba wystarczająco dużo, żeby się "urdzennić", tudzież "odrdzennić".

Cytuj:
Wojna ma (miala) przede wszystkim 2 cele:
1. Zablokowanie uznania Izraela przez czesc panstw arabskich.
2. Scalic gowniany rzad izraelski przeciw ktoremu buntowalo sie spoleczenstwo pod przykrywka konfliktu.

Jedno i drugie sie udalo. Gratuluje debilom z Hamasu, a Zydom poswiecenia czesci swoich obywateli. NIE WIERZE ze nie wiedzieli o tym ataku na taka skale. Serio. Uwazam po prostu ze go nie docenili, a liczyli wlasnie na scementowanie społeczeństwa. Tylko skala ich przerosla.


Wszystko w punkt. Dopisałbym jeszcze 3 - dać pretekst Izraelowi do dalszych represji, wyburzania i wykurzania ludzi z Gazy.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 19:20 
zielony
Offline

Dołączył(a): 1 stycznia 2015, o 21:56
Posty: 896
Przed II wojną to nie było Palestyńczyków jako narodu od tego zacznijmy.

Cóż, patrząc historycznie to Arabowie odrzucili plan ONZ i nie chcieli uznać Izraela. A ten stał się faktycznie bezpiecznym miejscem dla Żydów. Oczywiście stopniowa radykalizacja opinii publicznej jest problemem, bo nawet jeśli Netanjahu jest skończony to nie sądzę był następny premier był ,niej radykalny raczej wręcz przeciwnie.

A co do obecnej wojny - jeśli chce się zniszczyć Hamas to jakkolwiek by się takiej propozycji nie przeprowadzało to trzeba się liczyć z ofiarami cywilnymi, zwłaszcza, że Hamas się z nimi nie liczy, a nawet ich pragnie.

Na pewno na sytuacji zyskuje Iran, na pewno Rosja - bo agresja na Ukrainę niemal znikła z radarów.

W ogóle to widać jak Polska się zwesternizowała - konflikt, który w zasadzie niespecjalnie powinien nas obchodzić - wojna toczy się daleko, żaden z uczestników nie jest naszym sojusznikiem. A tu gwałtowne kłótnie, demonstracje. Azerbejdżan niedawno przeprowadził czystki etniczne i mało kogo to obeszło


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 19:23 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Palestynczycy bo namowili oscienne arabskie narody do inwazji gdy mialy powstac 2 niezalezne byty dzieki W. Brytanii i ONZ. Generalnie to Palestynczycy akurat w duzej mierze moga sobie sporo zarzucić sami.

Fakt wpakowania tam Zydow przez inne narody mimo wszystko nie tworzy z nich najezdzcow, a owczesna palestyna byla bardziej "plemienna" niz narodowa. Wiec again - dla mnie nie ma mowy o najezdzcach.

Nie, dla mnie nawet i 5000 lat to niewystarczajaco duzo aby kogos "urdzennic". Hamburgery i Kanadyjczycy NIGDY w moim rozumieniu nie beda rdzennymi mieszkancami Ameryki Północnej. Sorry.

Te "represje" tez nie sa takie czarno-biale jak sie wszystkim generalnie wydaje.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 31 października 2023, o 23:04 
Avatar użytkownika
purpurowy
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2014, o 15:58
Posty: 7357
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!
ONZ i UK stworzyli w Mandacie Palestyny 2 obszary, dla uproszczenia je nazwę A (arabski) i B (żydowski). Żydzi byli OK z obszarem B, Arabom się to nie podobało, więc wojna. Arabowie dostali wciry, więc Izrael zajął i okupuje do dzisiaj obszar A.

Pojawiły się też znamiona najazdu na obszar A - kolonizacja i wypychanie Arabów. W tym momencie Izrael stał się najeźdźcą i tak się zachowuje. Można debatować, czy ma do tego prawo jako samoobrony, ale prawo międzynarodowe takiego manewru nie przewiduje.

Żydzi się sami zaorali przez próbę zbudowania Izraela tam, gdzie otacza ich tyle skrajnie wrogich państw. Chyba nie ma dla nich bardziej niebezpiecznego miejsca na ziemi. Ale nic to - challenge accepted. Jeśli cel uświęca środki, powinni wysiedlić wszystkich arabów siłą, wbrew prawu, a potem tego bronić. Za 50-100 lat wszyscy zapomną i będzie ok.

Arabowie nie są usprawiedliwieni, bo najchętniej to by zrobili Żydom "Holokaust 2". Byłoby super, jakby odpuścili. W końcu przegrali.

Razor, jeśli Kanadyjczycy i Amerykanie to nie naród i miejscowi u siebie, to rozumiem, że Węgrzy też nie? W końcu przyjechali tu mniej więcej 1200-1400 lat temu.

Jak dla mnie 50 lat to już zdecydowanie zasiedzenie na stałe. Widać to po zachodniej Polsce, ale też po imigrantach za oceanem. Jak się urodzi pokolenie, które nie pamięta "starego swiata", to już należy tylko do nowego.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 1 listopada 2023, o 07:51 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Czekaj. Oczywiście ze Zydzi chetnie by tam mieli swoje panstwo, ale generalnie to oni tam byli wrecz przymusowo wysylani z UK Matt. Kurde no. To nie było tak ze generalnie oni wylecieli jako pierwsi z tym pomyslem. Przynajmniej afair.

Co do "najezdzcy" - widzisz, ja sie nie zgadzam z takim stawianiem sprawy. Okupant? Spoko. Najezdzca? No jednak nie. Ktos może powiedziec ze obecnie "okupujemy" ziemie zachodnie, ale najezdzca ktorzy doprowadzili do tego stanu byli i sa Niemcy. Tyle.

Próbujesz mnie wziąć pod włos tymi Węgrami? Ale temat jest prosty dla mnie - nie są "rdzennymi" mieszkańcami, i prosze nie manipuluj piszac teraz o "narodzie", "byciu u siebie" czy "prawie do ziemi". Do tego roznica jest jednak troche inna. Czy ludnosc naplywowa po prostu zajela "luzne" tereny czy, ze sie tak wyraze, praktycznie wyrznela rdzenna ludnosc, zamknela ja w rezerwatach i przymusowo "asymilowala". Dla mnie to duza roznica. Ale nie wyklucza to imho narodowosci amerykanskiej/kanadyjskiej czy tez obecnego ich "prawa" do tej ziemi. Ale tez automatycznie imho nie zabiera to prawa do niej Indianom.

I nie, absolutnie nie mam zamiaru bronic Izraela, uwazam ze wielokrotnie prowokuje i sam hoduje fanatyzm Hamasu i Hezbollachu, bo jest mu to "na reke". Ale kurde nazywajmy rzeczy po imieniu. Tutaj agresorem byla od początku i w większości przypadków nadal jest spolecznosc palestyńska. Ze Izrael ja czesto "pieknie" rozgrywa to inny temat.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 1 listopada 2023, o 09:46 
Avatar użytkownika
menda+
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 15:19
Posty: 4979
Lokalizacja: Tír na nÓg
Razorblade napisał(a):
Czy ludnosc naplywowa po prostu zajela "luzne" tereny czy, ze sie tak wyraze, praktycznie wyrznela rdzenna ludnosc, zamknela ja w rezerwatach i przymusowo "asymilowala".

OK, czyli Palestynczycy sa jednak u siebie ;)

_________________
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 1 listopada 2023, o 10:40 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Zolt napisał(a):
Razorblade napisał(a):
Czy ludnosc naplywowa po prostu zajela "luzne" tereny czy, ze sie tak wyraze, praktycznie wyrznela rdzenna ludnosc, zamknela ja w rezerwatach i przymusowo "asymilowala".

OK, czyli Palestynczycy sa jednak u siebie ;)
Oczywiście. Tak samo jak Zydzi

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 1 listopada 2023, o 11:20 
Avatar użytkownika
purpurowy
Offline

Dołączył(a): 17 czerwca 2014, o 15:58
Posty: 7357
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!
Ten cały wątek to jest dla mnie okazja i motywacja, żeby się dokształcić. Nie upieram się przy niczym :).

Wychodzi jednak na to, że pomysł budowania Izraela tam, to jednak Żydowski pomysł (tzw. Syjonizm), a proces osiedlania się w Palestynie (tzw. Aliyah) zaczęły się już za imperium Osmańskiego (1881). Więc raczej nie był to proces przymusowy, żeby Brytyjczycy siłą osiedlali Żydów akurat tam. Źródło - wikipedia.

Jeszcze próbuje znaleźć, na ile oni mogli wtedy wiedzieć, że będą mieli taki syf jak teraz. Bo jednak Palestyna z przełomu XIX i XX wieku to była bardziej pustynia, mało zaludniona, plemienna, a to zmienia kontekst.

Okupant - to rzeczywiście najlepsze określenie. To jest bezprawne przejęcie kontroli nad obszarem. My nie okupujemy "Ziem Odzyskanych", bo jest to uregulowane traktatami. Izrael okupuje cześć Palestyny bo nie ma tego uregulowane traktatami. Do tego prowadzi osadnictwo wbrew konwencjom międzynarodowym.

Ja nie wiem, ile Węgrzy musieli mordować, żeby przejąć swoje obecne tereny. Musielibyśmy się dogadać, co to znaczy "rdzenny" I jakie są konsekwencje bycia "nie-rdzennym" - inny wątek. Ale chyba się zgadzamy z prawem do zasiedzenia.

Z tą agresją to trochę jak grać w Civkę tak, żeby to AI wypowiadało Ci wojnę, chociaż nie ma szansy wygrać. Tylko w Civce nawet jak spuścisz wciry agresorowi a potem zamiast pokoju zabierasz mu miasta, to dostajesz kary za "warmongering". Dlatego dla mnie Izrael jest na równi winny eskalacji, Właśnie przez to rozgrywanie o którym Razor piszesz.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 1 listopada 2023, o 17:57 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Ale ja nie mowie ze Izrael nie jest w zaden sposob winny eskalacji. Nie jest agresorem. Dla mnie kropka w tym temacie

Pomysl syjonizmu pomyslem syjonizmu. Za jego realizacje juz w I WS wziela sie W. Brytania bo było to jej na reke (m.in. mogla pozbyc sie Żydów od siebie). I oczywiście, jak to wielka brytania wycofala sie, gdy cos zaczelo sie pierdolic, zwalajac temat na ONZ. Reszta to historia - Izrael powstal, Palestyna namowila okolicznych arabow do ataku, a Izrael spuscil im wpierdol. Sorry.

I dokladnie tak - jeszcze w czasie I WS te tereny afair byly mocno plemienne. Przeciez o tym pisalem.

Co do terenów zachodnich uproszczenie. Do 1990 byliśmy "okupantami" bo Niemcy tych granic nie uznali do wtedy. Tylko takie gadanie to tez pierdololo.

Nie, Izrael nie jest cacy. Ale to nie tlumaczy Hamasu i Hezbollachu. Paradoksalnie, to wlasnie przez nich Izrael ma w tych zagadnieniach "latwiej"

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 1 listopada 2023, o 21:24 
Avatar użytkownika
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 20:00
Posty: 7437
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków
Nie ma czegoś takiego jak naród palestyński. To są Arabowie, którzy mają tych samych przodków, co starożytni Izraelici. Wszystkie granice na Bliskim wschodzie są sztucznym wytworem Europejczyków. Jedni i drudzy mają lub nie mają praw do tych ziem, zależnie jak na to patrzeć. Zresztą samo tak zwane państwo palestyńskie istnieje dopiero od 1988 roku, więc o czym tu w ogóle dyskutować? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi, są tylko różne strony chorego układu.
Żydzi swoją polityką kolonizacyjną oczywiście sami sobie ukręcili bat na dupy i należy im się wszelkie potępienie za gnębienie arabskiej ludności w Izraelu. Tak, to jest apartheid i już dawno należałoby coś z tym zrobić. Tylko nikt nie chce z tym nic zrobić. Gaza została zamieniona w jakieś chore gniazdo terrorystów chowających się za cywilami. Egipt nie chce mieć z tym nic wspólnego, pozostałe państwa arabskie też potrafią tylko krzyczeć ustami ulicy, ale nikt nie chce tego tknąć nawet kijem. I teraz ewidentnie widać, że Ruskie do spółki z wariatami z Iranu postanowili podgrzać atmosferę, żeby:
1. Odwrócić uwagę od wojny na Ukrainie,
2. Odwieść Żydów od podpisania porozumień normalizujących stosunki z częścią państw arabskich, co byłoby ogromnym krokiem naprzód w temacie porządkowania bałaganu na Bliskim Wschodzie.
Tak jak Razor absolutnie nie wierzę, że Izrael nie wiedział o planowanym ataku, może zaskoczyła ich jego skala, ale nie zakładałbym się o to. Ten atak jest wybitnie na rękę Netanjahu, któremu ludzie wyszli na ulice po tak zwanej reformie sądownictwa, a on sam ma spore szanse wylądować w więzieniu na podstawie zarzutów korupcyjnych.
I teraz najważniejsze, czyli ocena ostatnich wydarzeń. Tak jak w pełni zgadzam się, że zachowania Żydów wobec Palestyńczyków można oceniać w kategoriach rasizmu, gnębienia, czy wręcz zbrodni w niektórych przypadkach, tak to, co zrobił Hamas nie ma żadnego usprawiedliwienia. To bydło, które metodycznie wymordowało setki setki cywilów, strzelając, ćwiartując, odcinając ręce, nogi i głowy, gwałcąc, paląc żywcem mężczyzn, kobiety i dzieci, zasługuje na natychmiastową eutanazję. Niestety obejrzałem parę nagrań, które krążą w sieci i nie ma słów, które mogłyby to opisać w odpowiedni sposób. Cały Hamas i wszystko, co z nim związane powinno zostać zmiecione z powierzchni ziemi. W XXI wieku nie powinno być miejsca dla takiego barbarzyństwa i choćby nie wiem jaką ekwilibrystykę umysłową uprawiać, nie da się tego porównać do czegokolwiek, co robi(ł) Izrael.
Gaza jest nie do uratowania. Albo zrównają to teraz z ziemią, albo nigdy nie będzie tam spokoju i za ileś lat sytuacja się powtórzy. Zresztą myślę, że dość szybko Zachód zmusi Żydów do zakończenia operacji lądowej. Chciałbym wierzyć w możliwość jakiegoś procesu pokojowego jak za Arafata, ale w najbliższej przyszłości nie ma na to szans. Zbyt wielu różnym siłom zależy na tym, żeby w Palestynie się gotowało, a mają tam wielu chętnych do realizacji tych krwawych planów.

_________________
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 2 listopada 2023, o 10:51 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
problem polega na tym, ze oni to zrownaja wszystko z ziemia, hipotetycznie zakldajac ze wybija caly Hamas to jednoczesnie stworza Hamas 2.0, Hamas 3.0, Hamas 4.0. napewno nie uda im sie wybic wszystkich cywili, napewno zostanie jakas grupa i w tej grupie napewno znajdzie sie kilka osob, ktore bedzie tak straumatyzowane obecna zemsta Izraela, ze zwyczajnie sie zradykalizuje.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 2 listopada 2023, o 12:36 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
tymczasem Zydzi robiacy sobie jaja na tiktoku z Palestynczykow: https://twitter.com/AJEnglish/status/17 ... 7777555773


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 2 listopada 2023, o 22:05 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Guldan napisał(a):
problem polega na tym, ze oni to zrownaja wszystko z ziemia, hipotetycznie zakldajac ze wybija caly Hamas to jednoczesnie stworza Hamas 2.0, Hamas 3.0, Hamas 4.0. napewno nie uda im sie wybic wszystkich cywili, napewno zostanie jakas grupa i w tej grupie napewno znajdzie sie kilka osob, ktore bedzie tak straumatyzowane obecna zemsta Izraela, ze zwyczajnie sie zradykalizuje.
Oczywiście że tak...

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 3 listopada 2023, o 09:38 
Avatar użytkownika
Grzechu z Polityki
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 19:45
Posty: 3510
Odkryłem, że przywódca Hezbollahu nazywa się Hassan Hasrallah. Bardzo adekwatnie szczerze mówiąc

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 21 listopada 2023, o 19:35 
Avatar użytkownika
Król Sucharów
Offline

Dołączył(a): 5 maja 2014, o 09:00
Posty: 15419
Dla mnie ten konflikt jest nie do rozwiązania, bo obie strony zadowoli tylko anihilacja albo permanentne wygnanie tych drugich. A masa lokalnych i globalnych mocarstw czy organizacji ma interes w tym, żeby konflikt się tlił i co trochę wybuchał.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 26 listopada 2023, o 11:39 
Avatar użytkownika
Stary Człowiek, A Może
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 21:57
Posty: 6347
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)
Polecam taką mini-serię w ramach podcastów "Raport o stanie świata" - "Opowieści arabskie Jana Natkańskiego". Dwa ostatnie odcinki dotyczą konfliktu arabsko-żydowskiego. Pan ambasador jest świetnym gawędziarzem i ma swoje spojrzenie na sprawę, chyba trochę odmienne od dominującego w naszych mediach.

https://youtu.be/CsUOHi-N5MQ?si=7fXUYVplwxWFuxyD

https://youtu.be/hZhE4DQJAms?si=A7tYrdgy7usBhX8e

_________________
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 26 listopada 2023, o 23:47 
Avatar użytkownika
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 20:00
Posty: 7437
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków
Uwielbiam Natkańskiego, a ten cykl jest fantastyczny. Facet ma gigantyczną wiedzę, zdobytą tam na miejscu, u źródeł. Nawet nie wiedziałem, że na YT też można słuchać.

_________________
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 5 grudnia 2023, o 13:35 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 15 stycznia 2024, o 10:17 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
srednia zabitych cywilow w tym konflikcie jest imponujaca: 240 osob na dzien. dla przykladu w Syrii to okolo 96 osob na dzien. w calym konflikcie na Ukrainie zginelo "dopiero" okolo 10 tysiecy osob.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 16 stycznia 2024, o 07:30 
Avatar użytkownika
menda+
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 15:19
Posty: 4979
Lokalizacja: Tír na nÓg
Moze rozjazd miedzy iloscia zabitych cywili jest tak duzy, bo jedno to wojna, a drugie to najprawdopodobniej czystki etniczne i zaplanowane wyludnianie obszaru. Noz sie w kieszeni otwiera.

_________________
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
#sgk 4 life.
Old FŚGK number is 12526


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 16 stycznia 2024, o 10:17 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
dla kolejnego ponurego przykladu srednia z obozow smierci to 15000 dziennie a masakra w Rwandzie to 10000 dziennie. w Gazie to oczywiscie tylko te potwierdzone przypadki, spekuluje sie, ze w gruzach jest znacznie wiecej martwych ludzi.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 22 stycznia 2024, o 10:28 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
Hamas zaproponowal zakonczenie wojny i wypuszczenie zakladnikow. Netanyahu powiedzial, ze jak na to przystana to krew izraelskich zolnierzy pojdzie na marne: https://www.aljazeera.com/news/2024/1/2 ... e-captives


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 22 stycznia 2024, o 11:20 
zielony
Offline

Dołączył(a): 1 stycznia 2015, o 21:56
Posty: 896
No jeśli celem Izraela jest zniszczenie Hamasu to raczej jasne, że nie zaakceptuje jego władzy nad Gazą

Guldan napisał(a):
srednia zabitych cywilow w tym konflikcie jest imponujaca: 240 osob na dzien. dla przykladu w Syrii to okolo 96 osob na dzien. w calym konflikcie na Ukrainie zginelo "dopiero" okolo 10 tysiecy osob.


Tyle to zginęło w samym Mariupolu, prawdopodobnie więcej


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 22 stycznia 2024, o 11:33 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
zolnierzy tak jak mowisz, pisze o cywilach na podstawie tego co przeczytalem w artykule znalezionym na BBC.

problem tylko polega na tym, ze Zydzi walczac z Hamasem nie licza sie w ogole z zabijanymi cywilami.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 22 stycznia 2024, o 11:42 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
i nawet jezeli dane nie sa super precyzyjne to samo zgrubne porownanie zabitych na kazdy dzien konfliktu daje bardzo ponury obraz.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 22 stycznia 2024, o 17:27 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
Guldan napisał(a):
zolnierzy tak jak mowisz, pisze o cywilach na podstawie tego co przeczytalem w artykule znalezionym na BBC.

problem tylko polega na tym, ze Zydzi walczac z Hamasem nie licza sie w ogole z zabijanymi cywilami.
Wiesz Gul, zostanę adwokatem diabła, ale stety/niestety - pamiętajmy jak mieszkańcy Gazy traktują Hamas o Izrael. Tym pierwszym wielu pomaga (nie wazne czy dobrowolnie czy ze strachu), tym drugim "utrudnia" działania. Dodajmy ze tunele Hamasu faktycznie maja wejscia również w obiektach mocno cywilnych (ktore powinny miec w kazdym przypadku status neutralnych), "punkty ukryc" i sklady broni podobnie. Dodajmy wzajemna wrecz nienawisc i... Obraz mamy ponury. Wyjebanie Izraela na Palestyńczyków (ktorzy tez nie koniecznie się ewakuują) jest "zwykla konsekwencja" powyzszych.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 22 stycznia 2024, o 22:15 
Avatar użytkownika
Grzechu z Polityki
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 19:45
Posty: 3510
Ja myślę, że problemem tego konfliktu jest to, że śmierć palestyńskich cywili jednym lata koło nosa(Izrael) , a drugim jest na rękę (Hamas).

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 25 stycznia 2024, o 12:31 
Avatar użytkownika
Tęczowy Chłopiec
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 23:12
Posty: 375
Razorblade napisał(a):
Guldan napisał(a):
zolnierzy tak jak mowisz, pisze o cywilach na podstawie tego co przeczytalem w artykule znalezionym na BBC.

problem tylko polega na tym, ze Zydzi walczac z Hamasem nie licza sie w ogole z zabijanymi cywilami.
Wiesz Gul, zostanę adwokatem diabła, ale stety/niestety - pamiętajmy jak mieszkańcy Gazy traktują Hamas o Izrael. Tym pierwszym wielu pomaga (nie wazne czy dobrowolnie czy ze strachu), tym drugim "utrudnia" działania. Dodajmy ze tunele Hamasu faktycznie maja wejscia również w obiektach mocno cywilnych (ktore powinny miec w kazdym przypadku status neutralnych), "punkty ukryc" i sklady broni podobnie. Dodajmy wzajemna wrecz nienawisc i... Obraz mamy ponury. Wyjebanie Izraela na Palestyńczyków (ktorzy tez nie koniecznie się ewakuują) jest "zwykla konsekwencja" powyzszych.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka



trudno sie ewakuowac jak sie nie ma gdzie. po za tym juz wczesniej pisalem: Izrael nie rozwiaze problemy niszczac wszystko twierdzac, ze niszczy Hamas, bo tworzy wlasnie hamasowa hydre.

a i jak widac nie zalezy im tez na bring them back, bo cel jest inny.


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 25 stycznia 2024, o 15:10 
Mr. Kroper
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 18:56
Posty: 4835
A tu oczywiście zgoda. Ich plan to zaorac wszystko.

Co do ucieczki - jest gdzie. Ale oni dupy nie chcieli ruszac

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
      
PostNapisane: 3 kwietnia 2024, o 20:40 
Avatar użytkownika
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Offline

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 20:00
Posty: 7437
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków
No to jutro kalał Zero straci koncesje na YouTubie. Mazurek czołga pana ambasadora Izraela po podłodze jak za najlepszych czasów. Coś czuję, że jutro w mediach będzie wesoło.

_________________
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man


Góra
 Zobacz profil  
      
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL