Manchester by the Sea


Manchester by the Sea

Średnia ocena: 7.75

Pquelim2017-02-26 14:07:41



Nie lubię opowiadać o fabule filmów w recenzjach, na szczęście w tym przypadku nie jest ona zupełnie istotna. Lubię za to rozprawiać o znaczeniach poszczególnych scen i prawdziwości/fałszywości prowadzonej akcji, i w tym elemencie najnowszy film Kennetha Lonergana jest po prostu idealnym studium przypadku. Jest to właściwie kameralny i sytuacyjny dramat obyczajowy, z wielką tragedią rodzinną i osobistą w tle. Cassey Affleck zdecydowanie ociera się tutaj o szczyty swoich umiejętności kreując pasjonującą postać wypranego ze zdolności społecznych człowieka, którego los zmusza do wzięcia odpowiedzialności za siostrzeńca. Manchester by the Sea jest typem dramatu niezwykle prawdziwego, w którym żadne postaci nie są umieszczone na siłę, a rozpisane pomiędzy bohaterami dialogi wydają się żywcem wyjęte z życia prawdziwych ludzi. Do tego osobowości bohaterów: niezwykle sesnowny i dojrzały szesnastolatek zamiast zakompleksionego piździelca, przepełniony pustką i odwiecznym smutkiem wuj, zamiast apodyktycznego, znerwicowanego dyktatora. Ich relacja jest niezwykla, ale świetnie uargumentowana i znakomicie zagrana przez Afflecka i Lucas Hedgesa (Oscar w jego przypadku byłby całkowicie uzasadniony). Nie jest to może film przełomowy, ale nie taki miał być - jest trudnym i przejmującym studium przypadku życia ludzi, których dotknęły w życiu wydarzenia niepozwalające o sobie zapomnieć. W pewien sposób jest podobny do Zwierząt Nocy, ale jednak zupełnie inny w formie i wydźwięku - przede wszystkim tematyka, choć zbliżona, różni się ciężarem (problemy pierwszego świata kontra zwyczajni ludzie), a także otwarte zakończenia - choć w Zwierzętach Nocy bardziej otwarte, to w Manchester by the Sea spokojniejsze, ale chyba jeszcze bardziej wymowne. W ogóle uważam, że te dwa filmy powinny bić się o większość statuetek na tegorocznej gali Akademii. Oba są ważne, świetnie zrealizowane i zawierają potężny ładunek emocjonalny.

8/10

SithFrog2017-03-01 19:43:58


- Jeśli lubisz być smutny, jeśli posiadasz w sobie głębokie i bogate złoża empatii, jeśli wreszcie po prostu lubisz solidnie nakręcone, ciekawe dramaty obyczajowe - Manchester by the Sea jest dla Ciebie.

Lee Chandler to skorupa człowieka. Pracuje jako cieć w Bostonie. Je, pije, wypełnia służbowe obowiązki, odpowiada półgębkiem, nie wchodzi w interakcje z ludźmi, chyba, że chce wywołać bójkę w barze. Nie tyle żyje, co wegetuje gdzieś na obrzeżach społeczeństwa. Kiedy umiera jego brat, zmuszony jest wrócić do tytułowego Manchesteru (by the Sea, Massachusetts) by zająć się przygotowaniem pochówku i objąć opieką bratanka (matka alkoholiczka odeszła lata temu). Powrót w rodzinne strony zmusza Lee to zmierzenia się z bardzo trudną przeszłością, która tłumaczy jego społeczną katatonię.

Scenariusz i reżyseria to najsilniejsze atuty. Kenneth Lonergan napisał i nakręcił przejmującą historię o życiowych błędach, traumie, o odpowiedzialności i o tym jak radzić sobie z żałobą. Wreszcie o tym, że niektóre, nawet niezamierzone działania powodują skutki, które przekreślają całe dalsze życie. Kierują los an drogę bez powrotu. Żeby wzmocnić przekaz, reżyser pozbył się z filmu patosu i tandetnego grania na emocjach. Wszystko jest tu subtelne, delikatnie zarysowane, a wzruszenie ściska gardła widzów w sposób bardzo... odruchowy? Nie miałem poczucia, że ktoś powciskał sceny na zasadzie "a teraz będziemy silić się łzawe obrazki". Nic z tych rzeczy.

Największy problem mam z Caseyem Affleckiem. Na początek zaznaczę, że bardzo go lubię praktycznie w każdym filmie. Jest dość specyficzny. Sympatia to jedno, a ocena gry aktorskiej to drugie. Mam po prostu wrażenie, że w każdym filmie (trochę jak Keanu Reeves, tylko poziom-dwa wyżej) gra kolejną wersję samego siebie. Nie inaczej jest w Manchester by the Sea. Momentami ciężko mi było patrzeć na niego inaczej niż na następne niby-wcielenie Caseya Afflecka. Jak mi nie wierzycie, obejrzyjcie sobie po kolei Gone baby gone, Finest hour, Triple 9 i opisywany tu dramat. Może tym razem po prostu scenariusz trafił idealnie w jego sposób gry, ale nawet z tym ciężko mi się zgodzić w 100%. Głównie dlatego, że nie widzę praktycznie żadnej różnicy między Lee z przeszłości gdzie według opowieści był szczęśliwy, a Lee z teraźniejszości, gdzie jest cieniem samego siebie. Owszem, jako złamany, załamany wypada dobrze, ale spodziewałbym się większej różnicy w grze przed i po traumie. A tu tego nie ma. Nie rozumiem skąd Oscar, z pozycji, które obejrzałem, prędzej dałbym nagrodę Viggo Mortensenowi za film Cpt. Fantastic.

Ponad to, kiedy na ekranie pojawia się Michelle Williams (jako żona Lee) - widać jaka przepaść dzieli ją i Afflecka jeśli chodzi o warsztat. Szczególnie TA jedna scena. Nie chcę spojlerować, ale jest taki moment, który dosłownie wgniata w fotel. I tu Williams po prostu wciąga Caseya nosem. To jest banalna sekwencja - krótka rozmowa dwóch osób. Atmosfera w tej scenie robi się jednak tak gęsta i naładowana emocjami, że ciężko oddychać. Łzy dosłownie lecą ciurkiem. Z jednej strony dziwi mnie nominacja dla Michelle za rolę drugoplanową, bo w filmie w sumie jest przez 10 minut. Z drugiej jest to naprawdę popisowa rola.

Warto wspomnieć jeszcze bratanka Lee, Patricka (w tej roli Lucas Hedges). Interakcje między nim a wujkiem to w zasadzie oś fabuły. Lee ze względu na przeszłość nie pali się do bycia ojcem zastępczym, a Patrick mając za sobą nie najłatwiejsze dzieciństwo, niespecjalnie wie jak się zachować w nowej sytuacji. Prawdę mówiąc nie wiem jak ocenić Hedgesa. Irytował mnie przez cały seans swoim zachowaniem. Pytanie teraz czy to wielki plus, bo tak miała ta postać wyglądać wg Lonergana czy jednak dzieciak jest oderwany od rzeczywistości i jest tu jakiś fałsz? Nie mam pojęcia i zostawiam tutaj znak zapytania.

Film został bardzo ładnie nakręcony. W kilku scenach zamiast dialogów mamy muzykę i to podkreśla klimat zadumy i żałoby. Reżyser na pewno potrafi budować odpowiedni nastrój. Pojawiają się też elementy czarnego humoru, które sprawiają, że Manchester by the Sea nie jest jednym, długim trenem. Ogólnie to kawał bardzo solidnego dramatu obyczajowego, warto obejrzeć. Nie widzę tu jednak pojawiającej się w recenzjach wybitności, a już na pewno nie widzę geniuszu w kreacji Afflecka. Może za dużo filmów z jego udziałem widziałem do tej pory. Tak czy siak - polecam.

8/10

Crowley2017-04-26 02:46:47




Kompletnie mi ten film nie podszedł. Rozumiem, że życie jest do dupy i sra na głównego bohatera raz po raz ale cała ta historia z osieroconym bratankiem wydała mi się tak odrealniona, że bardzo szybko przestało mi na niej zależeć. Nie pamiętam, kiedy widziałem bardziej irytującego bohatera, niż ten rudy popaprany niewdzięcznik. Grający jedną miną Affleck też jakoś za mocno nie pomaga, bo chociaż jego postać wzbudza litość, to ciężko go lubić albo nie lubić - on już przegrał swoje życie i raczej nic tego nie zmieni. A na pewno nie skretyniały bratanek. Taki film o niczym w sumie jak się zastanowić. Emocje wzbudziły we mnie jedynie retrospekcje i spotkanie z byłą żoną ale to nie to było osią fabuły.
Aktorsko jest dobrze (Affleck), świetnie (Williams) i poprawnie (cała reszta). Technicznie w niczym Manchester nie błyszczy. Ot film obyczajowy. Mocno przereklamowany moim zdaniem.

6/10

Voo2018-04-02 13:34:37




Obejrzałem wreszcie ten film, dość dużo czasu minęło od premiery i deszczu nagród więc swoim zwyczajem przejrzałem po seansie nasze recenzje. Naprawdę, ciekawy przykład jak zblazowanym filmowo towarzystwem jesteśmy już na FSGK Serio, nie wiem do czego można przyczepić? Że zdolniejszy z Afflecków znowu gra tę samą rolę? Niby tak ale skoro pasuje? Skoro całość chwyta za serce i zapewnia niezłą huśtawkę nastrojów? Najbardziej popłynął Crowley, który chyba zrecenzował inny film. Skąd tak negatywny odbiór postaci bratanka, że aż wpływający na ocenę filmu? Moim zdaniem gościu zagrał znakomicie nastolatka, któremu jest przykro z powodu śmierci ojca ale nie rozpacza bo tak naprawdę przeżył tę śmierć już wiele razy, za każdym razem gdy ojciec trafiał nagle do szpitala i przyjeżdżał do niego wujek. Po prostu stało się to co miało się stać, życie toczy się dalej więc czemu nie skorzystać z okazji i nie bzyknać koleżanki? Zresztą młodziak był bardziej ogarnięty i trzeźwo myślący od wujaszka, nie pyskował i nie urządzał scen. Moim zdaniem nie ma się co wytrząsać nad takimi filmami tylko należny oglądać je "z sercem", doceniać unikanie sztampy, z którą mielibyśmy do czynienia gdyby wujek przeszedł jakąś "wewnętrzną przemianę" i wszystko by się cacy ułożyło. Korzystając w wyświechtanego określenia - bardzo "życiowy" film Jak życie trochę smutny a czasem za to trochę smutny Ale i tak fajny i ostatecznie trochę budujący. Teraz muszę ratować średnią.

9/10