Ostatnio przeczytana książka - recenzje

... recenzje i inne takie.

Moderatorzy: Zolt, boncek, Voo, Pquelim

Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7458
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Crowley »

Dodają płytę z muzyką Jarre'a? ;)
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6352
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Voo »

Wiaderko piasku ;)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Alexandretta
Współpraca GL
Posty: 608
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00
Lokalizacja: Wawa i okolice
Kontakt:

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Alexandretta »

Obrazek
Andy Weir - "Projekt Hail Mary"

Jeśli czytaliście "Marsjanina", to mniej wiecie, czego się spodziewać po autorze. Z tą różnicą, że "Marsjanin" to pikuś w porównaniu do "Projektu Hail Mary".

"Projekt Hail Mary" jest od "Marsjanina" lepszy chyba pod każdym względem. Większy, bardziej rozbudowany, z bardziej kompleksową historią i całkiem sporą dawką naukowego bełkotu - ale spokojnie, nie trzeba mieć doktoratu żeby to zrozumieć. O ile w "Marsjaninie" mieliśmy bardzo wyraźną sinusoidę (raz coś idzie świetnie i jest wesoło, raz wszystko się wali, a potem znów jest dobrze i tak w kółko), o tyle w "Hail Mary" całość jest bardziej stonowana. Jasne, są momenty radosnych odkryć, są też pełne napięcia sekwencje kiedy coś idzie nie tak jak powinno. Ale nie ma tu tego szybkiego przeskoku z jednych do drugich. Co nie zmienia faktu, że od książki naprawdę trudno się oderwać.

O czym to w ogóle jest? Facet budzi się ze śpiączki w nieznanym mu miejscu. Nie wie, ani kim jest, ani gdzie i dlaczego. Natomiast dla dobra szeroko pojętej ludzkości dobrze by było, żeby sobie przypomniał, i to w miarę możliwości szybko. Śledzimy jego mozolne próby poradzenia sobie z zastaną sytuacją; co jakiś czas będzie sobie przypominał jakieś wydarzenie, a my wraz z nim przeskoczymy do przeszłości, poznając po kawałku całą historię. Więcej nic nie powiem, bo nawet mała wzmianka może wam popsuć zabawę. A uwierzcie mi, że warto tą przygodę przeżyć samemu.

Przyznam szczerze, że już dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. Zdarzyło mi się zasiedzieć przy niej do późna - to znaczy do północy, ale mi coś takiego zdarza się naprawdę bardzo, bardzo rzadko. Podsumowując - jak dla mnie to jest książka roku. Szczerze polecam, bo to kawał naprawdę świetnego kosmicznego SF. Warto, warto, warto.
"Żal, że sie coś zrobiło, przemija z czasem. Żal, że się czegoś nie zrobiło, nie przemija nigdy."
Na Pograniczu
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6352
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Voo »

Okeeej, ostatnio jestem w mocno innych klimatach więc chętnie sobie zrobię odskocznię. Zachęciłaś :)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [100%] Spłacić kredyt [60%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4324
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Turtles »

I CYYYYYK PREZENT DLA OJCA ODFAJKOWANY. A potem sobie jeszcze pożyczę :D
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Pquelim »

też kupiłem jakiś czas temu, podobno najlepsza książka sci-fi tego roku. narazie leży i czeka, obok przygód Conana Barbarzyńscy i Ksiąg Krwi Clive'a Barkera. na zimę lektury już mam, pytanie czy zdąże coś faktycznie przeczytać.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
zodi
Kofan Annan
Posty: 2605
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: zodi »

Stephen King - Billy Summers - dla mnie najlepszy King od lat ! A dlaczego ? Bo nie ma w nim żadnych duchów, zjaw, maszkar wychodzących z dziecięcych snów i reszty tego typu historii, które często psuły mi książki Króla. Nieraz byłem zachwycony początkiem...czułem, że będzie wspaniale...aż tu nagle jebs! pojawiało się jakieś dziwne Coś, nienazwane, nienaturalne, nieprawdziwe... A Billy Summers to od początku do końca osadzony w rzeczywistości kryminał (może sensacyjny kryminał), kryminał bez niepotrzebnej fantastyki! Chciałbym więcej takiego Kinga!

8,5/10
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2154
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Theeck »

Andrzej Nowak - Polska i trzy Rosje

Niesamowita książka o okresie walki Piłsudskiego o niepodległość i granice na wschodzie. Czyta się świetnie, mimo że naszpikowana jest datami, zdarzeniami i osobami. Jeżeli to co napisał w książce prof. Nowak jest prawdą, to czapki z głów przed Piłsudskim, który - jak na to wygląda - był prawdziwym mężem stanu próbującym na swoją korzyść wykorzystać wszelkie okoliczności i po mistrzowsku prowadzącym rozgrywkę tak z aliantami zachodnimi, jak i z Rosją białą, czerwoną, a nawet próbujący stworzyć alternatywę wobec tamtych dwóch Rosji imperialnych. Przy okazji mamy też demistyfikację koncepcji federalistycznej Piłsudskiego. Napiszę jeszcze, że w książce prawie nie ma opisu wojny polsko-rosyjskiej, nie o tym jest ta książka.
Przypomniało mi się jak Voo recenzował książkę Ziemkiewicza o Piłsudskim, którą ja też chwaliłem. Teraz na samą myśl o tym czerwienię się trochę ze wstydu - z powodu skali mojej niewiedzy :oops:.
Jak dla mnie to książka, którą każdy kto chce się wypowiadać na temat tego okresu naszej historii musi znać. A Ziemkiewicz przede wszystkim.

10/10
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1870
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Ptaszor »

Pojawia się wątek sojuszu z Japonią i prób odciągnięcia uwagi Rosji wojną na wschodzie? Podobno były jakieś poselstwa do kraju kwitnącej wiśni?
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2154
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: Theeck »

Może nie sojuszu (oba państwa były na to za słabe, a w sumie, poza Rosją jako przeciwnikiem strategicznym łączyło je niewiele więcej), ale jako jedna z wielu opcji, których jednoczesne wykorzystywanie było niezbędne.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
gamer2002
zielony
Posty: 7
Rejestracja: 7 kwietnia 2024, o 06:29

Re: Ostatnio przeczytana książka - recenzje

Post autor: gamer2002 »

Pierwszy tom Koła Czasu

Czarny był żałosny.
Spoiler:
KLĘKNIJ PRZE DE MNĄ, PSIE! MOC KTÓRA MA SZANSĘ MNIE SKRZYWDZIĆ I O KTÓREJ DZIĘKI MNIE SIĘ DOWIADUJESZ NIGDY NIE BĘDZIE CI SŁUŻY- ała
Zakończenie nie napala za bardzo na kolejne 14 tomów. Czaję, że idiotyczne zło pozostaje zagrożeniem, bo ludzie pozostają idiotami i dlatego koło wiecznie się kręci tak samo. Ale po budowaniu zagrożenia i potencjału ze strony Czarnego, tylko po tym by wyszedłby z niego oszołom, potrzeba bardziej emocjonalnego zakończenia niż potwierdzenia tego, co było od początku książki dość oczywiste. Np, mogłyby wpaść te chcące robić realpolityk frakcje i natychmiast zakuć bohatera w kajdany za całą fatygę. To byłoby emocjonalne i ukazałoby Czarnego jako sensowne odwrócenie uwagi od problemów świata przedstawionego.
ODPOWIEDZ