Ukraina

... czyli Toksyczne Gøwno®

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles, DaeL

Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Razorblade pisze:Long story short, mieszanie w tym kociolku to jak mieszanie w beczce prochu. A Polska uwielbia sie temu przygladac z zapalona swieczka w większości przypadków wyrywajac sie przed szereg.
Otóż to. A dodatkowo bezrozumnie i za frajer popiera jedną ze stron zamiast - zachowując dystans - próbować coś ugrać dla siebie.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4335
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukraina

Post autor: Turtles »

Razorblade pisze:ajpierw to Ukraina wprowadzila gowniane prawo ktore praktycznie rugowalo rosyjski jako mozliwy do zalatwiania spraw urzedowych, co uderzalo mocno w mniejszosc rosyjska
Mogę jakieś źródło? Bo znajduje tylko informację o tym, ze nie przyznano językowi rosyjskiemu nowych przywiliejów, a nie jakies odebrano.
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Ukraina

Post autor: Halaster »

Theeck pisze:
Razorblade pisze:Long story short, mieszanie w tym kociolku to jak mieszanie w beczce prochu. A Polska uwielbia sie temu przygladac z zapalona swieczka w większości przypadków wyrywajac sie przed szereg.
Otóż to. A dodatkowo bezrozumnie i za frajer popiera jedną ze stron zamiast - zachowując dystans - próbować coś ugrać dla siebie.
Żeby być fair to Polska póki co nie zrobiła materialnie NIC w temacie wsparcia Ukrainy. Nawet Niemcy którzy dziś wysłali 5000 hełmów ( :lol2: ) zrobili więcej niż my.
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Ale przecież już od kilku ładnych lat finansujemy gospodarkę ukraińską a to dostawami gazu, a to prądu, nie biorąc w zamian pieniędzy. Nawet z rozbudowy gazociągu jamalskiego (druga nitka) zrezygnowaliśmy dla Ukrainy, żeby broń Boże Ukraina nie straciła pieniędzy z tranzytu rosyjskiego gazu - to z braku naszej zgody na 2 nitkę Jamału powstał Nord Stream. Przy okazji nic nie robimy z ograniczeniami eksportu naszej żywności na Ukrainę (żeby ich rolnictwo mogło się rozwijać), a ostatnio wrzuciłem linka, że od 30 listopada Ukraińcy zablokowali tranzyt kolejowy m.in. z Chin do Polski.

Naprawdę podobnych przykładów jest mnóstwo, ja ich nie kataloguje, więc nie mogę Ci nimi sypnąć z rękawa, ale broń jakąś też przekazywaliśmy. To jest jakaś aberracja umysłowa naszych rządzących od lewa do prawa, bo w obecnej sytuacji to Ukraina potrzebuje Polski o wiele bardziej niż my ich.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Turtles pisze:
Razorblade pisze:ajpierw to Ukraina wprowadzila gowniane prawo ktore praktycznie rugowalo rosyjski jako mozliwy do zalatwiania spraw urzedowych, co uderzalo mocno w mniejszosc rosyjska
Mogę jakieś źródło? Bo znajduje tylko informację o tym, ze nie przyznano językowi rosyjskiemu nowych przywiliejów, a nie jakies odebrano.
Alez prosze cala historie nawet.

Podpowiem tez, ze skoro ustawa Janukowycza dala cos jezykowi rosyjskiemu (a wlasciwie potwierdzala legalnosc stani zastanego) to odwolanie jej bylo cofnieciem mozliwosci zalatwiania czegos i rugowaniem jezyka rosyjskiego. Kwestie jezykowe na Ukrainie, zwłaszcza wschodniej sa naprawde skomplikowane. I zanim zaczniesz czepiac sie kruczkow ze ostatecznie ustawe Janukowycza wycofano dopiero w 2018 zgodnie z wyrokiem, to formalnie cofnieto ja po obaleniu Janukowycza. I na tej "bazie" Rosjanie zaczeli się bawic z Krymem i Donbasem. A od 2019 dalej jezyk rosyjski jest rugowany. Jak chcesz wiecej to musisz jednak poszukac sam w dyskusji o Krymie, tyle czasu nie mam.

Hal, tutaj zgodze sie z Theeckiem. Polska od czasów obalenia Janukowycza mocno wspiera Ukraine gospodarczo. Przeciez glowne ochlodzenie relacji z Rosja to nie tulolew a wlasnie temat Ukrainy i gazociagu jamalskiego. A teraz w obecnej sytuacj co mamy niby zrobic? Wyslac nasze mobilne oltarze? No nie sa one chyba kompatybilne z prawoslawiem ;).

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Ukraina

Post autor: Jutsimitsu »

Wspieramy gospodarkę i przy okazji zbieramy już pewnie ze dwa miliony tanich pracowników. Kocham jak prawica w Polsce krzyczy że zachód nas wykorzystuje bo ma tanią siłę roboczą, itp. a sami jak mamy taki napływ z Ukrainy to dalej ich niby wspieramy gospodarczo.
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Jutsimitsu pisze:Wspieramy gospodarkę i przy okazji zbieramy już pewnie ze dwa miliony tanich pracowników. Kocham jak prawica w Polsce krzyczy że zachód nas wykorzystuje bo ma tanią siłę roboczą, itp. a sami jak mamy taki napływ z Ukrainy to dalej ich niby wspieramy gospodarczo.
????

A kto krzyczy ze zachod nas wykorzystuje? Theeck? Ja? Wydumana przez Ciebie prawica to kto w sumie? I co ma sciaganie pracowników ktorzy u nas zarabiaja pieniadze i transferuja je na Ukrainę (tak jak Polacy "z zachodu" do Polszy - to normalne) do gospodarczego wspierania Ukrainy w formie jaka im prezentowalismy? Co ma w sumie piernik do wiatraka (tak tak, wiem - mąkę). Ze niby gdybysmy Ukrainy nie wspierali to by tych pracownikow nie bylo, czy jak?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7406
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Awatar użytkownika
Yankes
prof. Miodek
Posty: 606
Rejestracja: 5 maja 2014, o 00:06

Re: Ukraina

Post autor: Yankes »

Replay z WW2?
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4999
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Ukraina

Post autor: Zolt »

Dlaczego mam wrażenie, że wyjdziemy na tym najgorzej ze wszystkich trzech państw? :D
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Zolt pisze:Dlaczego mam wrażenie, że wyjdziemy na tym najgorzej ze wszystkich trzech państw? :D
deja vu?
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Zolt pisze:Dlaczego mam wrażenie, że wyjdziemy na tym najgorzej ze wszystkich trzech państw? :D
Jak to dlaczego? Bo to sie nazywa "doswiadczenie"? ;)

Edit: i zeby nie bylo, co to ja o wyrywaniu sie ze swieczka przed szereg mowilem?

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7406
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

To jest ciekawa sytuacja, bo sytuacyjnie niewiele się różni od 2014 roku, ale wtedy Brexitu nie było, a u władzy było PO (aneksja Krymu to wina Tuska BTW...).

Teraz wygląda na to, że rząd Brytyjski chce odbudować jakąś formę mocarstwowości poprzez dźganie Ruskich, a nasz rząd chce pokazać, jakim to nie jesteśmy poważnym graczem w regionie, więc na taką propozycję przystaliśmy (jeśli dobrze czytam, to wyszło od Ukrainy, trafiło na podatny grunt w UK, a nam się spodobało). Podejrzewam, że tak na prawdę Ruskim nie zależy na otwartym konflikcie, więc te nasze i Brytyjskie działania są w dużej mierze pozorne, obliczone na to, że Ruscy blefują.

Czy wyrywamy się przed szereg? To raczej wygląda tak, jakby wszyscy (jak zwykle zresztą) zrobili pół kroku do tyłu przed Rosją, a Brytyjczycy stwierdzili, że się wyłamią i zrobią cały krok do przodu. A my teraz możemy iść za nimi, żeby udawać regonalne mocarstwo.

Swoją drogą, to Niemcy to w ogóle się w tym szeregu nie pojawili. Te hełmy i że Brytyjskie samoloty muszą dookoła z uzbrojeniem latać to jest jakiś żart...
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3526
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Razorblade pisze:
Zolt pisze:Dlaczego mam wrażenie, że wyjdziemy na tym najgorzej ze wszystkich trzech państw? :D
Jak to dlaczego? Bo to sie nazywa "doswiadczenie"? ;)

Edit: i zeby nie bylo, co to ja o wyrywaniu sie ze swieczka przed szereg mowilem?

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Trzeba dobry szlak ewakuacji obmyślić za wczasu. Kurde, A4 na zachód z Wrocławia to żart a nie autostrada...
Obrazek
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Matthias[Wlkp] pisze:a Brytyjczycy stwierdzili, że się wyłamią i zrobią cały krok do przodu. A my teraz możemy iść za nimi, żeby udawać regonalne mocarstwo.
Brytole nie mają nic przeciwko walce z Rosją do ostatniego polskiego żołnierza. I w sumie nawet mnie już nie dziwi, że nasi politycy to kupili. Najpodlejsi z podłych, a wystarczy spojrzeć na takiego choćby Sasina, żeby wiedzieć, że IQ też podłe.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Gregor pisze:
Razorblade pisze:
Zolt pisze:Dlaczego mam wrażenie, że wyjdziemy na tym najgorzej ze wszystkich trzech państw? :D
Jak to dlaczego? Bo to sie nazywa "doswiadczenie"? ;)

Edit: i zeby nie bylo, co to ja o wyrywaniu sie ze swieczka przed szereg mowilem?

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Trzeba dobry szlak ewakuacji obmyślić za wczasu. Kurde, A4 na zachód z Wrocławia to żart a nie autostrada...
Testowane! Lecisz z Wrocka na Legnice, zjezdzasz na Lubawke i przez Czechy do Niemcow. Bedzie dobrze!

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4999
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Ukraina

Post autor: Zolt »

Theeck pisze:Brytole nie mają nic przeciwko walce z Rosją do ostatniego polskiego żołnierza.
i to jest podejście, którego trzeba się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć, aż dzieci będą śpiewały chętniej niż "gdzie jest słonko kiedy śpi".

Tak, wiem, że dzieci już tego nie śpiewają. A powinny :P
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

No to teraz pytanie brzmi, czy Putin poczeka do końca igrzysk, czy uzna, że jak zaatakuje ostatniego dnia, to MKOl już nie zdąży odebrać medali rosyjskim sportowcom. Drugie pytanie brzmi, czy Chiny postanowią równolegle zająć Tajwan.

A tak w ogóle to nauka z całej sytuacji jest taka, że Putin już się nie chrzani z pozorami. W Gruzji to przynajmniej kilka miesięcy czekał, aż domowej roboty rakietki znad Osetii Południowej skłonią go do zbrojnej interwencji i dania pretekstu. Teraz jak Ukraincy się nie dają sprowokować, to w Donbasie wszystko samo z siebie wybucha. Cuda. Pewnie za kilka lat takie rzeczy będą możliwe i u nas. No, chyba, że na Ukrainie mu nie pójdzie tak łatwo.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Dogadajmy się z Putinem i w zamian za Królewiec ogłośmy nasze desinteressment :)
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7406
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

A po co Ci Królewiec?! Nawet Niemcy go nie chcieli jak się ZSRR rozpadł... 100% ruskie miasto.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

Theeck pisze:Dogadajmy się z Putinem i w zamian za Królewiec ogłośmy nasze desinteressment
Oczywiście. Ale nie Królewiec, tylko Suwałki, i oddadzą nie oni nam, tylko my im. Poza tym wszystko się zgadza.

BTW, nie śledzę Bartosiaka, ale czy w świetle ostatniego kunktatorstwa Niemców i tych grubo ponad 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą, zweryfikował jakoś swoje tezy? Bo z tego co pamiętam, to ostatnio głosił, że Amerykanie oddali Europę Niemcom, i teraz Niemcy tu zabezpieczają status quo, a poza tym czasy wielkich ofensyw to się skończyły, dlatego siły zbrojne trzeba zmniejszać, bo przecież nikt nas dziesiątkami tysięcy żołnierzy nie oflankuje. Takie fajne tezy, tylko nie do końca pasują do tego co za oknem.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Matthias[Wlkp] pisze:A po co Ci Królewiec?! Nawet Niemcy go nie chcieli jak się ZSRR rozpadł... 100% ruskie miasto.
A ktoś im proponował? Ruskie od zaledwie 70 lat, przedtem nawet osadnictwa rosyjskiego tam nie było. A po to, że znakomicie skraca nam linię frontu z Rosją i przesmyk suwalski przestaje być przesmykiem.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

Theeck pisze:A ktoś im proponował? Ruskie od zaledwie 70 lat, przedtem nawet osadnictwa rosyjskiego tam nie było. A po to, że znakomicie skraca nam linię frontu z Rosją i przesmyk suwalski przestaje być przesmykiem.
Nie no pozbycie się Kaliningradu to faktycznie zajebiście dobry pomysł strategiczny. A jak pozbędą się Pskowa i Sankt Petersburga, to nie będą już niebezpiecznie graniczyć z państwami NATO. A w ogóle jakby przenieśli granicę za Ural, to ryzyko zajęcia stolicy przez atak z zachodu zmalałoby drastycznie. Ktoś im musi ten pomysł podsuflować, bo na niego nie wpadli i na razie uparcie trzymają się uparcie tego, by granice rozszerzać na zachód, zamiast kurczyć.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

To naprawdę świetne co napisałeś i odkrywczo nowe w świecie geopolityki. Jaka szkoda, że Rosja, Niemcy czy Wielka Brytania jakoś tak nigdy nie myślały Twoimi kategoriami. Może dlatego zbudowały imperia? Jak to niewiedza prowadzi do straszliwych konsekwencji.

Gdyby taki Piłsudski znał Twój pogląd, to zamiast męczyć się dzisiaj we własnym państwie część z nas mieszkałaby sobie szczęśliwie w Rzeszy. A my pomniki mu stawiamy.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7406
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

https://defence24.pl/geopolityka/separa ... en-rozejmu

Czyli co? Będzie inwazja "niezależnych republik", a jak zaczną dostawać łupnia, to Rosja wejdzie w obronie swoich obywateli?
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

Theeck pisze:To naprawdę świetne co napisałeś i odkrywczo nowe w świecie geopolityki.
Ja ironizuję na temat Twojej sugestii, że w jakichkolwiek okolicznościach Rosja mogłaby zrezygnować z kilkusetletniej strategii obrony przez głębię strategiczną, czyli poszerzanie granic. Nie wiem do czego się odnośiło Twoje ironizowanie.
Matthias pisze:Czyli co? Będzie inwazja "niezależnych republik", a jak zaczną dostawać łupnia, to Rosja wejdzie w obronie swoich obywateli?
Chyba nie będzie nawet czekać na tego łupnia. Ukraińcy się nie dali sprowokować jak Gruzini, więc stwierdził, że ataki już się zaczęły i że Ukraińcy prowadzą ludobójstwo. Chyba się nie będzie wygłupiać nawet z dalszym "uzasadnianiem" interwencji.

BTW padło tu wcześniej pytanie o to, co Polska zaoferowała Ukrainie. No więc parę dni temu Ukraińcy ogłosili, że mają od nas te nowe wyrzutnie Piorun przeciw śmigłowcom i dronom. Nie wiem ile, bo tego nie powiedziano. A Niemcy jeszcze tych hełmów nie dostarczyli.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4999
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Ukraina

Post autor: Zolt »

no Matthias, jak wszystko pójdzie dobrze, to akurat wrócisz do kraju na stan wojenny.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

No to wjechali. Na razie do Donbasu.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
grel3gargamel
zielony
Posty: 896
Rejestracja: 1 stycznia 2015, o 21:56

Re: Ukraina

Post autor: grel3gargamel »

Przecież od dawna tam byli
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4194
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Ukraina

Post autor: DaeL »

Ciężkim sprzętem wjechali i oficjalnie. A ponieważ część tych separatystycznych republik w granicach jakie właśnie uznała Rosja, znajduje się w rękach Ukraińców, i są tam żołnierze ukraińscy, możemy się spodziewać, że teraz zaczną się walki, które będą pretekstem do pełnoskalowej inwazji.

Also - Amerykanie ogłosili sankcje na... separatystyczne republiki. Hieh, hieh, że też ich się żarty trzymają.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Ja mam dwa pytania, na które ciężko mi znaleźć odpowiedź:

1. W jakich granicach Rosja uznała republiki?

2. Jak bliska jest obecna sytuacja do historii Kosowa?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Znaczy nie zamierzam "bronic" Rosji ale większość informacji ktore podaje DaeL to kalka w kalke to co mówią Amerykanie, a tym nie wierze w takich aspektach równie mocno ;).

Brutalnie mówiąc jak cały świat mówił "czego to Rosji nie zrobi" to Putin powiedział "sprawdzam" i zagrał kartami które przed laty dały mu... właśnie USA w casusie Kosowa. Oczywiście tam było to w białych rękawiczkach a tutaj z gracją pisowskiego słonia, ale to nic nie zmienia.

Nie sądzę że Putin mimo wszystko pójdzie dalej. Wręcz przeciwnie - to z jego strony bardzo przemyślany ruch. Ukraina NIC nie zrobi bo wtedy wie że Putin faktycznie przejedzie się po Kijowie. Zachód też. Nałożą na Rosję sankcje? Szanujmy się - conajwyżej pseudosankcje z których Putin & s-ka będą się otwarcie śmiać. Zresztą z "poważnymi" byłoby tak samo, a Europa dostanie od nich nawet bardziej (np. gaz). Więc nic nie zrobią. Na skutek tego nawet jak utrzyma się w Kijowie "proamerykańska" to społeczeństwo będzie miało w dupie NATO i inne bo wiedzą ze to "nic nie daje" za 5 lat wszyscy będą mieli tę sytuację w dupie i tyle.

DaeL, co do "niesprowokowania" Ukrainy. Putin nie potrzebuje prowokacji. Potrzebuje natomiast pseudoargumentów dla Rosjan. A te Ukraina dała w sporych ilościach.

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

DaeL pisze:Ja ironizuję na temat Twojej sugestii, że w jakichkolwiek okolicznościach Rosja mogłaby zrezygnować z kilkusetletniej strategii obrony przez głębię strategiczną, czyli poszerzanie granic. Nie wiem do czego się odnośiło Twoje ironizowanie.
Do Twojego niezrozumienia okoliczności właśnie. Strategicznie oczywiście, że Rosja nie zrezygnuje do momentu kiedy nie będzie musiała. Ale taktycznie - jak wiemy - jest w stanie rezygnować (choćby pokój brzeski z 1918).

Oczywiście wydaje się, że kryzys na Ukrainie nawet w obecnym stanie nie jest jeszcze wystarczająco eskalowany, ale dopóki nie położymy na stole kwestii Królewca dopóty jej tam nie będzie :). Trzeba ją położyć na stole i cierpliwie czekać na okazję, a nie pasywnie uznać, że jedyne na co nas stać to pogodzenie się z sytuacją. A okazje trafią się z pewnością, bo sama Rosja je tworzy. Co więcej gra bardzo powyżej swoich możliwości. A nie jest w stanie sprostać zagrożeniom na swoim Dalekim Wschodzie, ani zachować tam neutralności. I wtedy może przyjść ta nasza okazja. Ale trzeba być aktywnym graczem i wiedzieć czego się chce. A chcemy (bo to z kolei leży w polskim interesie strategicznym) stworzenia głębi strategicznej na wschodzie i odepchnięcia Rosji jak najdalej na wschód od naszych granic etnicznych. I pierwszym takim krokiem jest, co oczywiste, przejęcie Królewca, a kolejnym utrzymanie niepodległości od Rosji państw buforowych - w naszym przypadku państw bałtyckich, Białorusi i Ukrainy (osłabionej na tyle aby nie stanowiła zagrożenia dla Polski i trwale skonfliktowanej z Rosją).

Ten nasz interes strategiczny też ma kilkusetletnią tradycję i w sposób oczywisty jest w 100% sprzeczny z rosyjskim. I czy z tego powodu mamy nie próbować go realizować jak między wierszami napisałeś?

Niestety ostatnim wielkim Polakiem, który go rozumiał i próbował urzeczywistnić był Piłsudski, szkoda, że bez powodzenia, choć wydawało się, że przez chwilę był blisko.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Panowie, chuja będzie a nie jakakolwiek większa eskalacja, czy interes polski w tym, czy dopierdzielenie gospodarcze Rosji.

To już nie te czasy.

Rosja wejdzie w obie te republiki, zrobi z nich pseudo strefę buforową. Ukraina już się wycofała militarnie stamtąd.
USA uderza "poważnymi sankcjami", które dotyczą.... tych dwóch pseudo republik na Ukrainie.

Będzie jak zwykle. Prości ludzie blisko konfliktu będą mieli przesrane, świat się na chwilę zachłyśnie a potem szybko zapomni.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7406
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Ukraina

Post autor: Matthias[Wlkp] »

No to się zaczęło...

Zobaczymy, ile jest warta ta cała Ruska armia...
Awatar użytkownika
Korygiełło
czerwony
Posty: 12
Rejestracja: 20 maja 2021, o 18:20
Lokalizacja: Wlkp

Re: Ukraina

Post autor: Korygiełło »

Oczy wielu osób będą skierowane na Ukrainę. Ciekawe jak postąpią Chiny. Na pewno będą bacznie się przyglądać. A co jeżeli ChRL uzna, że skoro Putin może to oni Tajwan też mogą wziąć? Tak czy owak ten temat zdominuje media nad Wisłą. Można się posłużyć tym, co działa zawsze, czyli strachem (a mieliśmy okazję zobaczyć, jak działamy pod wpływem strachu). Ba, pomyślcie co się będzie wyprawiać w sklepach. Masowy rzut na półki w sklepach, zaraz zacznie brakować podstawowych produktów spożywczych. Oby moje czarnowidzenie się nie sprawdziło :/
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3526
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Putin już twierdzi, że się tylko broni. Klasyczna ruska morda.

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

No przecież, że się broni. A najlepszą obroną jest atak ... :D
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Ukraina

Post autor: Pquelim »

Panowie, chuja będzie a nie jakakolwiek większa eskalacja, czy interes polski w tym, czy dopierdzielenie gospodarcze Rosji.

To już nie te czasy.

Rosja wejdzie w obie te republiki, zrobi z nich pseudo strefę buforową. Ukraina już się wycofała militarnie stamtąd.
USA uderza "poważnymi sankcjami", które dotyczą.... tych dwóch pseudo republik na Ukrainie.

no to teraz moje zdanie:

Ostrzał Kijowa to pokaz siły. Taka demarkacja militarnym ołowkiem pierwszego etapu. Tak, pierwszego. Ukraina to nie koniec. Polska i infalnty nastepne w kolejce. Co było słychać w retoryce putinowskiej od dawna, tylko kurwa nikt nie słuchał.

Zaczyna się coś czego nie było w Europie od 1945 roku. Konflikt na dużym obszarze, długi i przeciągany, hybrydowy, pełen dezinformacji i fałszywej propagandy, no coś w stylu współczesnej wojny światowej. I tylko od zdecydowanej reakcji NATO zależy jak długo potrwa. Niestety NATO nie zamierza kiwnąć palcem na Ukrainie.

Tymczasem brytyjczycy klasycznie - weryfikują doniesienia. W Kijowie już ludzie nie żyją, a oni weryfikują doniesienia.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 396
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Ukraina

Post autor: Guldan »

Pquelim pisze:
Panowie, chuja będzie a nie jakakolwiek większa eskalacja, czy interes polski w tym, czy dopierdzielenie gospodarcze Rosji.

To już nie te czasy.

Rosja wejdzie w obie te republiki, zrobi z nich pseudo strefę buforową. Ukraina już się wycofała militarnie stamtąd.
USA uderza "poważnymi sankcjami", które dotyczą.... tych dwóch pseudo republik na Ukrainie.

no to teraz moje zdanie:

Ostrzał Kijowa to pokaz siły. Taka demarkacja militarnym ołowkiem pierwszego etapu. Tak, pierwszego. Ukraina to nie koniec. Polska i infalnty nastepne w kolejce. Co było słychać w retoryce putinowskiej od dawna, tylko kurwa nikt nie słuchał.

Zaczyna się coś czego nie było w Europie od 1945 roku. Konflikt na dużym obszarze, długi i przeciągany, hybrydowy, pełen dezinformacji i fałszywej propagandy, no coś w stylu współczesnej wojny światowej. I tylko od zdecydowanej reakcji NATO zależy jak długo potrwa. Niestety NATO nie zamierza kiwnąć palcem na Ukrainie.

Tymczasem brytyjczycy klasycznie - weryfikują doniesienia. W Kijowie już ludzie nie żyją, a oni weryfikują doniesienia.
+1 Figurski
Awatar użytkownika
Guldan
Tęczowy Chłopiec
Posty: 396
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:12

Re: Ukraina

Post autor: Guldan »

I wydaje mi się, że Ukraina była sprzedana przez USA, Niemcy i Wielka Brytanie już od jakiegoś czasu.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5040
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Ukraina

Post autor: Pquelim »

poczytałem właśnie analizy theecka i razora i cóż... nie ma sensu nawet wchodzić w dyskusje.


cytacik z Wołodii dzisiaj:

"Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko"

no i |Lukaszenko od dobrych paru miesięcy fika w tym stylu:

"po raz pierwszy od dziesięcioleci znaleźliśmy się na skraju konfliktu, który może przeciągnąć się na cały kontynent (...) Nauczymy ludzi, jak toczy się wojnę. Od tego nie ma ucieczki"
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

Google Maps pokazuje zakorkowane ulice w Kijowie - ruch na zachod. Dziwnie sie oglada wojne na zywo.
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5598
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Stavanger, Norwegia

Re: Ukraina

Post autor: LLothar »

https://www.investing.com/indices/mcx

Na pocieszenie. jakies -30% na razie
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5811
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Ukraina

Post autor: ThimGrim »

Ekspertem nie jestem. Ale Putin będzie wchodził w Ukrainę, dopóki nie napotka oporu. I na linii oporu wyznaczy granice. To jest analogiczne do drogi dyplomatycznej. Jedna sankcja, druga, trzecia, nic nie dają, czwarta, piąta, Putin się zatrzymuje (w garści ze wszystkim, co do tego czasu zdołał uzyskać). Dopóki sankcje mogły coś zdziałać (już nic nie dadzą, choć oczywiście trzeba je uruchomić), dopóty mogły zatrzymać Putina. Niemniej jednak Putin wydaje się zdeterminowany w swoich działaniach i już położył laskę na tym, że będzie pariasem. Tylko USA na Ukrainie zatrzyma Putina. Nie widzę innej opcji.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3526
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Fajnie było na zachodzie olewać zadymę z Krymem, a my możemy mieć całą wschodnią (Białoruś ma osobną nazwę jak dla mnie tylko dla picu) granicę z Ruskim.

Na mapce pasuje Putinowi zrobić ZSRR do Dniepra, a na zachód jakąś Białoruś 2 - nie znam się, ale tak rozumiem przekaz Putina o denazifikacji Ukrainy na tę chwilę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Ukraina

Post autor: Counterman »

Eh ja nadal sądzę, że będzie jak napisałem. Nie będzie dużych reakcji ze strony zachodu, Putin weźmie to co chce i jakoś tak magicznie przejdzie do dnia codziennego. Za jakiś czas ofc. Jak się popatrzy na mapki Ukrainy część prorosyjska vs część prozachodnia to pięknie na granicy samozadeklarowanych pseudorepublik kończy się część prorosyjska.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3526
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Ukraina

Post autor: Gregor »

Counterman pisze:Eh ja nadal sądzę, że będzie jak napisałem. Nie będzie dużych reakcji ze strony zachodu, Putin weźmie to co chce i jakoś tak magicznie przejdzie do dnia codziennego. Za jakiś czas ofc. Jak się popatrzy na mapki Ukrainy część prorosyjska vs część prozachodnia to pięknie na granicy samozadeklarowanych pseudorepublik kończy się część prorosyjska.
Ale Krym nie ma dojścia lądowego do Mateczki Rosji. Jest okazja to jakiś ładne przejście Putinowi by się przydało.
Obrazek
Awatar użytkownika
Theeck
złoty
Posty: 2166
Rejestracja: 5 maja 2014, o 08:43

Re: Ukraina

Post autor: Theeck »

Pquelim pisze:poczytałem właśnie analizy theecka i razora i cóż... nie ma sensu nawet wchodzić w dyskusje.
Spójrz w długiej perspektywie. Prusy czekały na swoją szansę ponad 200 lat. Polska z odzyskaniem niepodległości ponad 100.
"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" - Alexis de Tocqueville
"Wszyscy mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko jedno" - Konfucjusz
Awatar użytkownika
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4859
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Ukraina

Post autor: Razorblade »

Pq patrzy tu i teraz, dlatego jak ktos napisal cos x lat temu zapomina a potem robi "swoje" analizy ad hoc. Do tego ma jakis ewidentny problem emocjonalny ze mna (i pewnie po czesci z Toba). Na tyle mocny, ze praktycznie to samo co ja napisal Counter, ale tego juz nie zauwazyl. No coz, serio - to nie jest moj problem.

A w temacie - Putin dazy do tego co rozpoczal po obaleniu Janukowycza - przywrócenia "kontroli" nad Ukrainą, a zwłaszcza zniechecenie jej do Zachodu. A nie da się tego zrobić łatwiej niż przez strach i "udowodnienie" że zachód za Ukraine umierać nie będzie (tak jak nie umierał za PL w '39). Tyle.


Ale można też siać panikę że na koniec tygodnia Ruscy będą przy Odrze. Tylko że jeśli mieliby taki plan to NIC ich by nie powstrzymało choćby nie wiem jak bardzo panikować i rozsiewać dezinformacje.

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ