Cloud Gaming - xCloud, Stadia, GeForce Now itd.

... czyli wszystko o grach, konsolach i ustawkami na gry online

Moderatorzy: Zolt, boncek

Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Cloud Gaming - xCloud, Stadia, GeForce Now itd.

Post autor: Halaster »

Muszę się z Wami podzielić moim ostatnim odkryciem!

O cloud gamingu mówi się od lat, ale do świadomości graczy wpadło to jako coś co "działa" chyba od momentu jak wystartowała Stadia. Model biznesowej tejże jest jednak dość zawiły i dopiero wejście na poważnie Microsoftu spowodowało zmianę statusu quo. Obecnie mając abonament Gamepass można połączyć się z telefonu (android/ios) lub komputera, a wkrótce też przy wykorzystaniu starych xboxów i android tv, czyli wszelkiej maści przystawki, chromecasty i telewizory smart.

Jak to działa? Lepiej niż podejrzewałem, chociaż idealnie wciąż nie jest. Co ciekawe lag jest już naprawdę niewyczuwalny (o ile się ma dobry net i wifi/kabel), za to bitrate streama jest póki co słaby - na telefon, tablet czy mały ekran laptopa jest ok, ale już na czymkolwiek większym widać okropną kaszę i pikselozę.

Co jest super, to to że można odpalać gry bez ściagania, instalowania, bez ładowania, wszystko jest "na już". Można grać na telefonie, sejwować i zaraz kontynuować na kompie. Gry takie jak Forza działają fantastycznie, najszybsze strzelanki mogą jeszcze nieco haczyć (Doom), ale spokojnie można już pograć - warto zadbać o pada na kablu, tak żeby minimalizować input laga gdzie się da. Teoretycznie w niektóre gry można grać na ekranie dotykowym, ale mysle ze raczej bez pada lepiej nie podchodzić do tematu. Zamówiłem sobie takiego klipsa z uchwytem na telefon, ale najbardziej wypasione są takie pady które robią z telefonu odpowiednik switcha (Razer Kishi).

Po tych pierwszych próbach dochodzę do wniosku, że przyszłość gamingu to hardwareless. Może jeszcze nie teraz, ale dosłownie za rok-dwa technologia będzie już super dojrzała.

A Wy próbowaliście już?
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7365
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Cloud Gaming - xCloud, Stadia, GeForce Now itd.

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ja niby mam darmowy GeForce Now przez miesiąc, ale jeszcze nie aktywowałem i trzeba mieć kupione gry na innych platformach, więc nie wiem po co mi to. Do tego w Kanadzie jest żenujący internet.

Rozumiem ideę i chyba jest to przyszłość, ale pewnie bardziej za 5-10 lat, żeby się przyjęło jako taki growy Netflix. I pewnie skończy się tak jak ze streamowaniem filmów - nie będzie jednej platformy ze wszystkim, bo każdy będzie chciał doić po swojemu. Już teraz chyba EA ma swoją platformę, MS ma swoją platformę... Zbyt chciwi są niestety...
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Cloud Gaming - xCloud, Stadia, GeForce Now itd.

Post autor: Halaster »

Matthias[Wlkp] pisze:Ja niby mam darmowy GeForce Now przez miesiąc, ale jeszcze nie aktywowałem i trzeba mieć kupione gry na innych platformach, więc nie wiem po co mi to.
Dlatego xcloud jest spoko, bo jeden abonament daje możliwość grania w kilkaset gier..
Awatar użytkownika
Halaster
Bakelitowy Samiec Alfa
Posty: 1939
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:04

Re: Cloud Gaming - xCloud, Stadia, GeForce Now itd.

Post autor: Halaster »

Jak coś to mam kod na 2 tygodnie gamepass ultimate (więc też xcloud), jak ktoś jest chętny żeby wypróbować i ma działajacego pada do pc/telefonu, to chętnie podaruję.
Awatar użytkownika
istredd
niebieski
Posty: 35
Rejestracja: 5 grudnia 2014, o 16:01

Re: Cloud Gaming - xCloud, Stadia, GeForce Now itd.

Post autor: istredd »

A ja mam w domu maca z 2013, który działa super stabilnie, ma Linux bo support z Apple się zdaje się w końcu skończył 8 go po prostu lubię. Jest super solidnym laptopem w porównaniu do każdego pierwszego lepszego. Tylko że granie jest sporym wyzwaniem (oprócz OpenTTD czy RCT2). Natomiast mam Stadie i dzięki temu przeszedłem całego Dooma 2016 i Doom Eternal. Poza kilkoma razami kiedy lagi nie pozwalały na normalną zabawę to muszę przyznać że jestem zaskoczony, że można grać w FPSy na platformie chmurowej bez opóźnienia między myszka, klawiaturą i sama grą

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
ODPOWIEDZ