Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

... recenzje i inne takie.

Moderatorzy: Zolt, boncek, Voo, Pquelim

Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Pquelim »

Lovecrafta jest do czytania całkiem niewiele, większość - o ile nie wszystko - zmieścił Vesper w dwóch świetnie wydanych antologiach:

https://czytam.pl/k,ks_198119,Zgroza-w- ... llips.html
https://czytam.pl/k,ks_566705,Przyszla- ... craft.html

Z rzeczy okołolovecraftowych to najlepszy jest... Conan. Howard znał się z HPL, wymieniali się opiniami dot. swoich opowiadań, w niektórych historiach Conana są nawiązania do Przedwiecznych. Cały "Conan" też jest wydany w PL, ja powoli przymierzam się do kupna:

https://czytam.pl/k,ks_182041,Conan-bar ... ert-E.html

Sprawdziłem i jest też tom dedykowany historiom z Przedwiecznymi:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/122960/c ... ni-bogowie - w niektórych opisach stoi, ze to tez są wszystkie utwory napisane przez Howarda, a w innych (na czytam.pl) twierdza, ze to pierwszy tom i są tam tylko trzy historie. Trzeba by to zweryfikować.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3865
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: PIOTROSLAV »

Tego co pamiętam, to a) opowiadanie ew cthulhu jest głupie i w sumie nieciekawe
Spoiler:
budzi się wielki cthulhu, rozjezdzam go statkiem i spierdalam
b) sam Lovecraft nie robił żadnej mitologii, po prostu pisał sobie krótsze i dłuższe formy, gdzie ludzie tylko proch wobec gigantycznych sił
c) mitologię zaczęli tworzyć nasladowcy Lovecrafta już po jego śmierci.

Linkuję do strony kolegi że studiów, który jest postacią Lovecrafta zafascynowany, o ile pamiętam, też robił tłumaczenia na polski listów i opowiadań.

http://www.hplovecraft.pl
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Wiesz, Piotro - mitologii greckiej czy nordyckiej też nikt nie napisał - stworzyli ją ludzie, którzy różne mity do kupy zebrali. Na tym polegają mitologie... :P

Natomiast ta stronka to must have dla każdego, kto chce się zapoznać z Lovecraftem.

A Zew Cthulhu to albo źle kojarzysz, albo ja źle kojarzę bo:
Spoiler:
Zew Cthulhu był o glinianej figurce, murzynach i voodoo, śledztwie i detektywie. Dagon był o rozbitkach na niby-wyspie zrobionej z przedwiecznego, ale nijak tam rozjeżdżania nie było. :P
Ostatnio zmieniony 29 stycznia 2018, o 21:01 przez ThimGrim, łącznie zmieniany 2 razy.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Dogy
Konsolowiec
Posty: 894
Rejestracja: 5 maja 2014, o 20:40

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Dogy »

Łapa pisze:Myślę o zabraniu się za Lovecraft-a. Jest może ktoś zorientowany w Mitologii Chtulu? Od czego zacząć żeby się nie rozczarować? Opowiadanie Zew Cthulhu jest chyba najbarzdziej znane, więc myślę żeby zacząć właśnie od niego. Coś jeszcze polecacie?

Z tego co rozumiem Lovecraft nie jest jedynym autorem, który pisał coś osadzonego w tym świecie. Czy warto czytać jakichś innych autorów?
Najlepsza rzecz jaką czytałem z lovecraftowych rzeczy napisanych przez kogoś innego to Ballad of Black Tom.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: DaeL »

Łapa pisze:Myślę o zabraniu się za Lovecraft-a. Jest może ktoś zorientowany w Mitologii Chtulu? Od czego zacząć żeby się nie rozczarować? Opowiadanie Zew Cthulhu jest chyba najbarzdziej znane, więc myślę żeby zacząć właśnie od niego. Coś jeszcze polecacie?

Z tego co rozumiem Lovecraft nie jest jedynym autorem, który pisał coś osadzonego w tym świecie. Czy warto czytać jakichś innych autorów?
Zacznij od Widma nad Innsmouth. To jedna z najlepszych nowelek Lovecrafta, nie wymaga znajomości innych tekstów i świetnie wprowadza w klimat.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4982
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Zolt »

Dobre było opowiadanie o tym jak trzech gości próbowało okraść starego człowieka w jego starym domu (nie pamiętam tytułu).
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Łapa »

Dzięki. Zabiorę się za to jak tylko skończę doorstoppera którego ostatnio zacząłem.
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

Ludu FSGK

Mamy konkurs, Kosiki dajo książkę, chodzi o to, by zaprojektować w aplikacji logo meekhańskie na olimpiadę :D Zachęcam do udziału :P

lynk
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

5 dni do premiery tomu nr 3 Agnieszki Hałas, promocje everywhere.
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

Warto w krzyżówki. Wiecie, że "numer stronicy książki" ma nazwę i nie jest to numer strony?
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: DaeL »

Ptaszor pisze:Warto w krzyżówki. Wiecie, że "numer stronicy książki" ma nazwę i nie jest to numer strony?
Paczpan, wystarczy jedna literówka w Google'u i od razu człowiek się czegoś nowego dowie.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

stare chińskie przysłowie mówi, że lepiej późno niż wcale
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Counterman »

Czekaj Lai i to był komentarz odnośnie znajomości słowa "pagina"? :D
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

:D wiadomix, że nie zagina :diabel:
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

Wzięłam się za zdobywców Zajdla 2016 i co... Czterdzieści i cztery odrzuciło mnie na samym początku. Wywiad z Borutą w formie ebooka to zuo. Audiobook z Jandą całkiem przyjemnie się słucha. Ale to się nie umywa do "Koziorożca i Smoka" czy innych polskich świetnych opowiadań. Czo to było na Polconie 2017, pochwała słowiańskości? Wielka Lechia ftw? wtf?
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Ćwieka czytałem dwie książki - było okej, ale trochę meech. Takie tam czytadła. Mroza nic, ale podejrzewam, że też meech - takie tam czytadła. I rozumiem, słuszny, wkurw na wyrobnictwo pisarzy, coraz bardziej powszechne w Polsce, ale to chyba wołanie na puszczy. Tyke że imho to takie wołanie wyrobnika do drugiego wyrobnika, że ten drugi wyrabia podwójną normę... ;)

Enyłej:

http://smakksiazki.pl/lipcu-czwarta-tym ... lal-wkurw/
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4982
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Zolt »

O kurwa, Ćwiek staje w obronie literatury? Idę się zesrać ze śmiechu.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Counterman »

Prawdziwi faceci walą pod siebie.

Anyway, wyszła ostatnio pierwsza tak kompleksowa książka o jedynym stricte kobiecym nazistowskim obozie koncentracyjnym (Ravensbruck). Materiał o tyleż ciekawy że opiera się też bardzo dużo na cross checkowanych wywiadach autorki z kobietami które przeżyły.
Tylko cegła straszna, 800 stron. Jestem w drugiej połowie książki teraz.

Obrazek

Jeszcze link do lubimyczytac.pl, tamte oceny i opinie zazwyczaj znajdowałem dość wartościowe:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4355455/ ... dla-kobiet
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

Meekhan

Z Pyrkonowych njusów ekipa meekhańska podrzuca: na spotkaniu Robert odczytał fragment tomu 5 z
Spoiler:
Altsinem
Mamy nagranie i ma być w formie tekstu od wydawcy.

Strzegóły SoonTM

PS. Audiobooki kolejnych części na horyzoncie.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Pquelim »

Dzienniki gwiazdowe

Fe-no-me-na-lny powrót do Lema. Swego czasu zraził mnie do siebie Pirxem, ale teraz czytam Ichiego z zapartym tchem. Dzieki DaeL, bo namówiłeś mnie recenzja na głównej :)
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Lai
still better than traitor
Posty: 308
Rejestracja: 18 lipca 2016, o 19:10

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Lai »

Audiobooki Lema <3

Szybciej wchodzą niż wersja papierowa :)
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Do kompletu polecam jeszcze Zajdla.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7438
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Crowley »

Dzienniki gwiazdowe kiedyś wygrałem w jakimś konkursie szkolnym. Oj jak mi się to podobało! Rewelacyjne. Polecam też Niezwyciężonego w formie słuchowiska.
A Zajdla ostatnio nadrabiam i nie mogę się nadziwić, że to przechodziło przez cenzurę. Kupiłem kiedyś pakiet ebooków na Bookrage'u i leżały, czekając na lepsze czasy. Przeczytałem Paradyzję i Wyjście z cienia, a teraz wieczorami czytam Limes inferior. Świetne to jest, dokładnie w duchu Asimova, czy Clarke'a ale z punktu widzenia człowieka, żyjącego za żelazna kurtyną.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

Wcześniej nie mieliśmy Bookerów (tylko Lem był nominowany). A teraz mamy i Bookery i Oscary i Złote Palmy i Srebrne Niedźwiedzie. Trwaj, dobra zmiano, bo wychodzi na to, że polską kulturę docenia się tylko ze względów politycznych. A że mało jest tłumaczeń literatury polskiej na angielski, że Bieguni mają 11 lat na karku, że Tokarczuk pisała lepsze książki, Ziemkiewicz nie raczył wspomnieć, więc sprawa nie jest tak łatwa, jakby się wydawało zarówno dla Ziemkiewicza jak i dla jego hejterów. Brytyjskie wydawnictwo odkupiło prawa do "Lodu" Dukaja, przetłumaczą za jakiś rok,-dwa i mogę iść o flaszkę niezmrożonej wódki, że też nagrody się posypią, ale nie dlatego, że dobra zmiana, tylko że dobra książka. Kolejne tłumaczenia Tokarczuk też wydają się kwestią czasu i to jest pozytywny wymiar tej nagrody. Myślałem, że Bookery to takie książkowe Oscary, prezentujące duch epoki, komentujące stan literatury. Tymczasem okazuje się, że nie bardzo. 11 lat to trochę dużo, a przypominam, że wspomniany "Lód" również powstał w 2007 roku. Wnioski być może Ziemkiewicz ma słuszne. Jeśli tak, to Twardoch wespół z Masłowską w przyszłym roku zgarniają Nobla.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Pquelim »

Przecież ona nie dostała Nagrody Bookera. Nagroda Bookera jest przyznawana książkom wydanym w ENG o opublikwoanym po raz pierwszy w UK.

Tokarczuk dostała International Booker Award - nagrodę za ksiązkę przetłumaczoną na język angielski. I ta nagroda jest głównie uhonoroawniem pracy tłumacza, który dostaje razem z autorem połowę kasy:

From 2016, the prize became a translation prize, awarded annually for a single work of fiction, translated into English and published in the UK. Underlining the importance of translation, the £50,000 prize is divided equally between the author and the translator.
http://themanbookerprize.com/fiction/about
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3865
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: PIOTROSLAV »

Nie no wiadomo. Jak Miłosz dostał nobla za całokształt twórczości, to przecież nie Miłosz, tylko jego dzieła dostały.
Albo jak Sapkowski w '94 dostał Zajdla za Krew Elfów, to przecież nie Sapkowski został nagrodzony, tylko książka...
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Pquelim »

Po prostu uściślam, że to nie jest ta Nagroda Bookera, którą kojarzycie (o ile w ogole kojarzycie) jako najważniejszą literacką nagrodę anglojęzyczną. To inna Nagroda, której profil jest związany z jakością tłumaczenia.

W żaden sposób nie umniejsza to jakości dzieł Tokarczuk. Ale jak już o czymś rozmawiamy, to warto sprecyzować, o czym konkretnie.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Obrazek
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Pquelim »

ciekaw jestem, kto jest autorem tych słów.

Bo żeby nazwać RAZa - trzykrotnego odbiorcę Zajdla, laureata nagrody Kisiela i medalu Gloria Artis - "tym kolesiem co siedzi w kącie" to albo trzeba być intelektualistą o znacznie większym niż RAZ dorobku, albo...

właśnie "tym kolesiem co siedzi w kącie" i krzyczy "Ziemkiewicz chuj!"


:cool:
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Nie wiem, jakiś gostek z fejsa.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

Ja mu tam dyletanctwa nie zarzucam, bo później się usprawiedliwiał, że Tokarczuk dobre książki pisze i złego słowa to on nie powie, o nie. Bardziej jest tak jak pisze Grim: Ziemkiewiczowi powinni twittera zabrać (jak Twardochowi facebooka, to przynajmniej głupot by nie pisał i prokuratura by go nie ścigała), bo jest za mądry na takie 150-wyrazowe wystrzały. Już lepiej znalazłby sobie jakieś forum, na którym mógłby się kłócić z lewakami czy innymi Przewodasami.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Najgorsze w tym wszystkim jest dla mnie właśnie chyba to, że ja go pamiętam (jako postać występującą na polskiej arenie fantastyki) jeszcze z czasów, kiedy uzewnętrzniał się tylko przez fantastykę (a przynajmniej nic mi nie było wtedy wiadomo o tym, że jest ciężko chory), ale nie zdążyłem zapoznać się z jego twórczością przed tym, jak zaatakowała go choroba. Kiedy wychodził jeszcze czas Fantastyki to tam pojawiały się jakieś stare zdjęcia różnych zajdlowców, gości i gościówek fantastyki itp., na których był także Ziemkiewicz, i za każdym razem zastanawiałem się, co w tym wszechświecie poszło nie tak.
Nosiłem się i, mimo wszystko, noszę się z przeczytaniem Pieprzonego losu Kataryniarza, ale teraz chyba nie potrafiłbym przeskoczyć tej politycznej naleciałości i prawoskrętnego śluzu. Czemu on nie mógł po prostu zostać w tej fantastyce (tzn. poniekąd został, ale nie o to mi chodzi...)?
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Voo »

W sumie, jakby tak pozamykać paru opozycjonistów i zwolnic z pracy kilku sędziów to może jakiś Oskar by wpadł, albo coś? Same plusy :D


A tak bardziej na serio to Ziemkiewicz może ma rację tylko ludzie niepotrzebnie się burzą bo sądzą, że to w jakiś sposób umniejsza pisarce albo nagrodzie. Mnóstwo nagród artystycznych zostało wręczonych dla wyrażenia czegoś, poparcia czegoś, powiedzenia o czymś światu, z jakimś ideologicznym podtekstem itd. Nic nadzwyczajnego, jeśli faktycznie było tak w tym przypadku.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: DaeL »

Pquelim pisze:Dzienniki gwiazdowe

Fe-no-me-na-lny powrót do Lema. Swego czasu zraził mnie do siebie Pirxem, ale teraz czytam Ichiego z zapartym tchem. Dzieki DaeL, bo namówiłeś mnie recenzja na głównej
Nie ma za co.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3513
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Gregor »

Tak sobie przerabiam Pana Lodowego Ogrodu tym razem w papierowej wersji i się zastanawiam czy znajdę coś dobrego w podobnych klimatach gatunku? S-F pod kołderką fantasy. Z takich rzeczy czytałem tylko pierwszy tom tego cyklu o kacie i kojarzy mi się, że cykl Schronienie Davida Webera powinno do tego pasować.

Wysłane z mojego Moto G (5) Plus przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Trochę "Trudno być Bogiem", ale to dosyć leciwa już książeczka. I nie z taką akcją jak w PLO.

"Kameleon" Kosika też coś w ten deseń, i nowsze toto.

Słowo "las" znaczy "świat" LeGuin?

Opowiadania (Nakręcana dziewczyna itd.) Paolo Bacigalupi też chyba by ci podeszły. Ty lubisz takie jakieś sprężyny, wiatraki, tłoki i inne tego typu dziadostwo. Tyle że to zwykłe syfy, bez średniowiecza za to raczej nieco postapo.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

Roger Zelazny oraz Gene Wolfe.
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4320
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Turtles »

Mi sie Kameleon Kosika strasznie podobał, nie wiem czemu kojarzy mi się bardzo z Solaris :)
Obrazek
#sgk 4 life.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

Ptaszor pisze:Roger Zelazny oraz Gene Wolfe.
Zrozumiałem, że Gregor kata już czytał, dlatego nie podawałem Wolfiego. Roger Zelazny - trochę tak, ale trochę nie. Raczej wieje zwykłym fantazjakiem i do tego dialogami jak w telenoweli - przynajmniej ja takie miałem wrażenie. Rogera polecam "Pan Światła", ale to w zupełnie inny deseń książka.

@Turt

Natomiast "Marsa" Kosika nie polecam. A "Vertical" to musisz przeczytać, jeśli jeszcze nie czytałeś. Też mam przy Kosiku skojarzenia z Lemem. A "Vertical" to jest jego absolutne:
Obrazek
+
Obrazek
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

Miałem wrażenie przy czytaniu PLO, że Grzędowicz większość czasu spędza w settingu fantasy. Poza tym starałem się niczego nie zakładać w odniesieniu do Gregora, bo choć nic do niego (Gregora) nie mam, to PLO nie lubię.
Rogera Zelaznego warto w całości, ale mnie głównie rozchodzi się o "Widmowego Jacka" i nie był to Jacek, a Jack. Świetny twist, świetny świat (sic!), świetny Roger. Kroniki Amberu też można tu dorzucić - czysta rozrywka, świetne pomysły (wieje powieściami arturiańskimi, co jednak szybko się zmienia) - bardzo trudno zakwalifikować tę powieść do jakiegokolwiek gatunku. Wartka akcja, cudowny świat, niezapomniani bohaterowie. Zupełnie jakbym pisał brief marketingowy, ale to sama prawda.
"Szlak chwały" Roberta Heinleina, tutaj jest tak pięknie pomieszane fantasy z sf, że z miejsca można się zakochać. Polecam, jak i całego Heinleina (no, może oprócz "Kawalerii kosmosu" - jeśli to był paszkwil na wojskowych, to ja tego nie wyłapałem).
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5803
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: ThimGrim »

A to przepraszam uprzejmie szanownego Pana. Myślałem, że jak Roger to pewnie tylko Kroniki Amberu. Szacunek i godność zwracam z ucałowaniem ronk jaśnie pana.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Voo »

(no, może oprócz "Kawalerii kosmosu" - jeśli to był paszkwil na wojskowych, to ja tego nie wyłapałem).
To nie był paszkwil. Heinlein był eks-żołnierzem i militarystą.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

...który zaraz po "Kawalerii kosmosu" napisał kultową wśród hippisów, biblię wyzwolonych, świetną skądinąd książkę pod tytułem "Obcy w obcym kraju". :spy:
Awatar użytkownika
Crowley
Pan Bob Budowniczy Kierownik
Posty: 7438
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:00
Lokalizacja: Gdańsk / Wyszków

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Crowley »

Ej. Kawaleria kosmosu była dobra podobnie Luna to surowa pani. Ale Obcy w obcym kraju zupełnie mi nie podszedł.
All the good in the world
You can put inside a thimble
And still have room for you and me
If there's one thing you can say
About Mankind
There's nothing kind about man
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

Jakoś zawsze wolałem luźno opartą ekranizację. Książkowa "Kawaleria..." odrzuciła mnie przez ten swój nieznośny, faszystowski dydaktyzm. A "Obcego..." połknąłem z rosnącym rozsmakowaniem i zdziwieniem, że taki militarysta jak Heinlein ma tak anarchistyczne poglądy.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6349
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Voo »

Ptaszor pisze:...który zaraz po "Kawalerii kosmosu" napisał kultową wśród hippisów, biblię wyzwolonych, świetną skądinąd książkę pod tytułem "Obcy w obcym kraju". :spy:
Nie czytałem, chociaż oczywiście wiem o istnieniu tej książki. Chyba nawet pamietam jak w odcinkach ukazywała się w NF gdzieś w latach 90-tych. Natomiast Kawalerię czytałem, wydała mi się zajebiście toporna i z tego co czytałem to jest jak najbardziej na serio ;)

Zresztą, gdyby nie była to Harrison nie napisałby Billa, bohatera galaktyki ;)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2192
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City
Kontakt:

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: peterpan »

Połknąłem pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu w cztery godziny. Dawno nie czytałem fantasy. A to było fajne. Bez fajerwerków, bohater przypomina Wiedźmina, ale bezpretensjonalnie. Dawno mnie tak książka nie wciągnęła.
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4982
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Zolt »

Zresztą, gdyby nie była to Harrison nie napisałby Billa, bohatera galaktyki ;)
Bill jest król kosmicznych trepów jak lew jest król dżungli!
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Ptaszor »

peterpan pisze:Połknąłem pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu w cztery godziny. Dawno nie czytałem fantasy. A to było fajne. Bez fajerwerków, bohater przypomina Wiedźmina, ale bezpretensjonalnie. Dawno mnie tak książka nie wciągnęła.
PLO to ZŁO! Kto czyta Pana Lodowego Ogrodu, ten zdrajca narodu!
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Luźno o książkach (Co czytamy, polecajki, newsy)

Post autor: Pquelim »

dla mnie PLO mogło być nalejpszym polskim cyklem fantasy, wliczając nawet Wieśka.
Drugi tom jeszcze trzyma dobry poziom, ale potem fabuła się autorowi rozwlekła i straciła dobre tempo. Trzeci tom był nudny, a czwarty ma pospiesznie dopisane zakończenie, które neistety rozczarowuje.

Także obawiam się peter, że najlepsze z PLO masz już za sobą :( Pierwszy tom jest rewelacyjny, zwłaszcza jego zakończenie swego czasu wgniotło mnie w fotel ;)
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
ODPOWIEDZ