AMD Ryzen

... nie to o czym myslisz.

Moderatorzy: Zolt, boncek

Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

AMD chce powrócić do realnej konkurencji na rynku procesorów i wszystko wskazuje na to, że mają coś ciekawego do pokazania. Trzy procesory z ośmiordzeniowej serii RYZEN mają zagospodarować średnią i wysoką półkę, w skrajnych wypadkach bijąc na głowę nawet dwa razy droższe procesory Intela.

phpBB [video]


Nie wiem jak wy, ale ja jestem lekko podhajpowany. Przez lata wyciskałem siódme poty z Phenoma X4 965 i po dziś dzień uważam, że to był prawdopodobnie mój najlepszy zakup jeśli idzie o relację możliwości do ceny. Wiem, że za każdym razem gdy AMD wypuszczało nową generację Radeonów, to też wyglądało na to, że zmiażdżą nVidię, a potem nVidia cięła ceny i Radeonki nie mogły nawiązać walki. Ale tym razem mam nadzieję, że AMD da radę odebrać większą część rynku Intelowi. Bo jeśli tym razem się nie uda, to możemy niedługo mieć intelowy monopol.

phpBB [video]


W każdym razie jeśli ktoś planował wymianę sprzętu, to warto się jeszcze trochę wstrzymać.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: AMD Ryzen

Post autor: SithFrog »

A kiedy premiera?
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2600
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: AMD Ryzen

Post autor: zodi »

2 marca.
zodi
Kofan Annan
Posty: 2600
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: AMD Ryzen

Post autor: zodi »

Też się trochę hajpuję.
Od zawsze miałem tylko AMD, a ostatnie lata to jednak przewaga Intela - Ryzen daje nadzieję, na powrót do wyrównanej walki!
Szkoda tylko, że podstawka inna, no ale nie ma się co dziwić.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

zodi pisze:Od zawsze miałem tylko AMD, a ostatnie lata to jednak przewaga Intela - Ryzen daje nadzieję, na powrót do wyrównanej walki!
Szkoda tylko, że podstawka inna, no ale nie ma się co dziwić.
Ja też mam jakiś sentyment do AMD. Miałem swego czasu jeszcze Athlona, i też go miło wspominam, bo był niedrogi, a szybki. Ale jedno nie ulega wątpliwości - potrzebujemy solidnej konkurencji na rynku procesorów, bo na górnej półce ceny były naprawdę wyśrubowane w kosmos.

BTW właśnie sobie przypomniałem, że mój pierwszy pecet to chyba miał Cyrixa. Ech, to se ne vrati.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3513
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: AMD Ryzen

Post autor: Gregor »

No właśnie czekałem na te Ryśki przed kupieniem nowej platformy i okazuje się, że raczej warto było :)

Mam nadzieję, że szybko wydadzą trochę tańsze procki <1000 cebularów i będzie w czym wybierać, a nie tylko Intel +5% niż w zeszłym roku :P
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2600
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: AMD Ryzen

Post autor: zodi »

DaeL pisze:
BTW właśnie sobie przypomniałem, że mój pierwszy pecet to chyba miał Cyrixa. Ech, to se ne vrati.
A były takie, były. I to szybkie, ale jakoś umarły. Chyba w generacji Pentium i K5.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

zodi pisze:A były takie, były. I to szybkie, ale jakoś umarły. Chyba w generacji Pentium i K5.
Tak, jeśli dobrze pamiętam, to Cyrix święcił największe triumfy jakoś w czasie pierwszej generacji Pentium. Wtedy były najbardziej atrakcyjne cenowo. Ja - jeśli dobrze pamiętam - miałem chyba Cyrixa P133 (w praktyce był taktowany zegarem 110MHz, ale rzekomo miał performance rating taki jak Pentium 133MHz). Potem wyszedł Pentium MMX, Pentium 2, i już Cyrix nie mógł nadążyć za konkurencją.

To zawsze była marka najbardziej budżetowa (zaczęli zdaje się od produkcji procesorów 486, które były słabsze od intelowskich, ale pasowały do płyt od 386). Często też były z procesorami Cyrixa problemy. Ale to dzięki nim intel musiał ścinać ceny. Teraz jesteśmy w sytuacji kiedy konkurencja dla intela jest szczątkowa, i ceny procesorów są wywindowane do granic absurdu. Dlatego powrót AMD go gry jest tak ważny.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: AMD Ryzen

Post autor: Counterman »

To prawda, chcę niedługo zmienić całego pieca i szczerze mówiąc nawet nie rozważam innego procka niż pentium (myślę o i5, 4 rdzenie, 8 wątków).
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: AMD Ryzen

Post autor: Piccolo »

Właśnie z tym hajpem trzeba niestety jeszcze poczekać na premierę i pierwsze realne testy bo PR zawsze AMD miało dobry i zawsze kolejne produkty miały być nowym mesjaszem podzespołów :P.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: AMD Ryzen

Post autor: SithFrog »

Ile aplikacji korzysta z 8 rdzeni?
Obrazek
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: AMD Ryzen

Post autor: Pquelim »

DaeL pisze:
zodi pisze:Od zawsze miałem tylko AMD, a ostatnie lata to jednak przewaga Intela - Ryzen daje nadzieję, na powrót do wyrównanej walki!
Szkoda tylko, że podstawka inna, no ale nie ma się co dziwić.
Ja też mam jakiś sentyment do AMD. Miałem swego czasu jeszcze Athlona, i też go miło wspominam, bo był niedrogi, a szybki. Ale jedno nie ulega wątpliwości - potrzebujemy solidnej konkurencji na rynku procesorów, bo na górnej półce ceny były naprawdę wyśrubowane w kosmos.

BTW właśnie sobie przypomniałem, że mój pierwszy pecet to chyba miał Cyrixa. Ech, to se ne vrati.

Ja miałem jeszcze Durona 650. Działa do dzisiaj :)

Teraz w lapku mam grafikę od AMD i potrafił mnie nawet zaskoczyć jakością w Max Payne 3.



Jeżeli chodzi o procesory na notebooki (tylko tym się interesuję) to jest taka paranoiczna sytuacja, że dzisiejszy lapek za 4500 ma procesor minimalnie lepszy (przy użyciu rankingów i benchów) od mojego. A ja swojego kupiłem cztery lata temu za 2500 :|
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: AMD Ryzen

Post autor: Counterman »

SithFrog pisze:Ile aplikacji korzysta z 8 rdzeni?
Toż ja pisałem, że chcę 4 rdzenie. Tylko 8 wątków.

Ale wiesz jak pokazywali pierwsze 4-ro rdzeniówki to też był lament, po co komu tyle. ;P
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: AMD Ryzen

Post autor: SithFrog »

Nie no jasne, pytanie na ile to będzie konkurencyjne dla Intela teraz, a nie za 2-4 lata.
Obrazek
Awatar użytkownika
PIOTROSLAV
Parmezan
Posty: 3865
Rejestracja: 5 maja 2014, o 12:06

Re: AMD Ryzen

Post autor: PIOTROSLAV »

SithFrog pisze:Ile aplikacji korzysta z 8 rdzeni?
Przecież to nie jest rozwiązanie do domu, tylko do chmur/serwerowni etc.
"Po co się kłócić z drugim człowiekiem, skoro można go zabić?"

Zarejestrowany: 8/10/2001
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: AMD Ryzen

Post autor: SithFrog »

PIOTROSLAV pisze:
SithFrog pisze:Ile aplikacji korzysta z 8 rdzeni?
Przecież to nie jest rozwiązanie do domu, tylko do chmur/serwerowni etc.
Trzy procesory z ośmiordzeniowej serii RYZEN mają zagospodarować średnią i wysoką półkę, w skrajnych wypadkach bijąc na głowę nawet dwa razy droższe procesory Intela
To ja nie rozumiem, to jest hype na procki do serwerów? :>
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3513
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: AMD Ryzen

Post autor: Gregor »

SithFrog pisze:Nie no jasne, pytanie na ile to będzie konkurencyjne dla Intela teraz, a nie za 2-4 lata.
Z oficjalnych informacji wiemy, że architektura procesorów Ryzen ma dawać ogromny skok IPC (instrukcji w cyklu zegara), na poziomie nie widzianym od naprawdę dawna. Z najnowszych testów wynika, że pojedynczy rdzeń Ryzen jednowątkowo radzi sobie lepiej nawet niż Intel Core siódmej generacji (Kaby Lake)
http://pclab.pl/news73053.html

Ale trza czekać na testy - będą w przyszłym tygodniu :)
To ja nie rozumiem, to jest hype na procki do serwerów?
Przecież "zwykłe" procki też będą. Ryzen 5 i 3. Po numerkach poznać z czym Intela chcą konkurować ;) Jak te będą fajne to będę się hajpował :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3513
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: AMD Ryzen

Post autor: Gregor »

http://pclab.pl/art72996.html

Wychodzi, że do "games and stuff" bardziej się opłaca poczekać aż dojdzie do Polski Intelowa obniżka cen niż czekać na Ryzeny 5 do lata? Pewnie na jedno wyjdzie, a jednak wiosną chcę odświeżyć mojego master race'a :P

EDIT: O ile coś można zgadywać z testów Ryzen 7, które wyglądają jak zajebiste procki do zastosowań profesjonalnych.
Obrazek
zodi
Kofan Annan
Posty: 2600
Rejestracja: 11 maja 2014, o 00:36

Re: AMD Ryzen

Post autor: zodi »

Gregor pisze:
EDIT: O ile coś można zgadywać z testów Ryzen 7, które wyglądają jak zajebiste procki do zastosowań profesjonalnych.
Coś jak Atari ST ? Amiga/Intel do grania ST/Ryzen do profeski ? ;)
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: AMD Ryzen

Post autor: Counterman »

Naczy tak. Ja się teraz zbieram do zmiany całego pieca, czekałem na wyniki testów AMD. Poczytałem, pooglądałem i stwierdziłem że kupię Intela.
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

Są już benchmarki Ryzen R5.

Niby OK, procesory się ponoć ładnie podkręcają, ale cenowo to już dupy nie urywa. Na "siódemkach" Intela i AMD różnica była kolosalna, na "piątkach" ceny odpowiadających sobie pod względem wydajności procesorów są raczej zbliżone. AMD ma wyraźną przewagę w zastosowaniach bardziej profesjonalnych (renderowanie wideo, itd...), ale jeśli idzie o gry, to praktycznie nie ma różnicy, czy weźmiemy R5 od AMD, czy i5 od Intela. Ta sama cena, ta sama wydajność.

Aha, podobno płyty główne pod Ryzeny są trochę tańsze. Więc to jest punkt dla AMD, ale na rewolucję się nie zapowiada.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Gregor
Grzechu z Polityki
Posty: 3513
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:45

Re: AMD Ryzen

Post autor: Gregor »

W sumie fajnie to wygląda, bo za miesiąc chcę już kupić nową platformę, to parę groszy coś ta półka cenowa stanieje. Muszę się wczytać w testy, ale chyba wezmę underdoga z AMD :P
Obrazek
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

Gregor pisze:W sumie fajnie to wygląda, bo za miesiąc chcę już kupić nową platformę, to parę groszy coś ta półka cenowa stanieje. Muszę się wczytać w testy, ale chyba wezmę underdoga z AMD
Ja robiłem sobie taką wstępną kalkulację, bo w końcu będę musiał zmienić peceta (ale to raczej w okolicach września). No i wyszło mi, że Ryzen i płyta z Socket AM4 są na chwilę obecną o jakieś 200 złotych tańsze od intelowskich odpowiedników (celowałem w i5-7500). Do tego stockowe chłodzenie procesora u AMD jest ponoć dużo lepsze niż u intela, więc odpada kolejny wydatek.
Nie mówię, że to obrywa szczękę, ale grosz do grosza, i można trochę kasy przyoszczędzić.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: AMD Ryzen

Post autor: Ptaszor »

Akurat będziesz miał na pamięć RAM. Chociaż jeśli nie zależy ci na super płycie głównej, to i DDR3 daje radę, bo skoro właściwie nie widać różnicy z DDR4, to po co przepłacać?
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7359
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: AMD Ryzen

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Z tego co pamiętam, to płyty AMD, które obsługiwały RAM do 2133MHz były tańsze od Intelowskich. A ponoć szybszy ram robi różnicę...
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

Matthias pisze: Z tego co pamiętam, to płyty AMD, które obsługiwały RAM do 2133MHz były tańsze od Intelowskich. A ponoć szybszy ram robi różnicę...
2133MHz to jest chyba optimum jeśli idzie o stosunek koszt/szybkość. Wszystko co powyżej tego, to jest lekki overkill. Bardziej się opłaca ładować pieniądze w kartę graficzną, procesor, albo nawet w dobre chłodzenie. Ale w sumie to chyba wszystkie płytki z Socket AM4 spokojnie obsługują 2133Mhz, więc nie ma się za bardzo nad czym zastanawiać.
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
Awatar użytkownika
DaeL
TR-8R
Posty: 4193
Rejestracja: 4 maja 2014, o 20:37
Lokalizacja: media polskojęzyczne

Re: AMD Ryzen

Post autor: DaeL »

Jakby ktoś był zainteresowany, to Ryzen 3 zbiera bardzo dobre opinie.

phpBB [video]
CD-Action, RETRO i cdaction.pl
ODPOWIEDZ