Religia, etyka, światopogląd - ogólny

... wszystko co nie pasuje do innej kategorii

Moderatorzy: Zolt, boncek, Turtles

Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Counterman »

"światopogląd - ogólny"? :P
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Counterman pisze:No i zakończył się łabędzi śpiew, bankructwo Wenezueli:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wenezu ... 56736.html


Następny podpalacz kościołów.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

https://www.youtube.com/watch?v=WMefBEuAoXw

Łał! Nie miałem pojęcia że takie rzeczy są w katolicyzmie. Obejrzałem z przerażeniem. Wcześniej słyszałem o ruchu charyzmatycznym, ale nie wiedziałem co to dokładnie jest. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

to nie jest zgodne ani z nauką KK ani z dogmatami chrześcijaństwa. proszę o tym pamiętać ;)
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Turtles
rzuff
Posty: 4314
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Turtles »

Czyli....Wiki kłamie?


Nooooooooooo
Obrazek
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life. | +12300
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

@pq Które dogmaty są łamane? Wikipedia właśnie nic mi nie pisała. Na prawdę jestem ciekaw.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

tytuł: MOŻESZ UZDRAWIAĆ. to troche jak coaching w Kościele. założyłem, że to jakieś bajanie o dupie maryni.


jesli chodzi o przemiane wewnętrzną ułaskawioną przez Ducha Świętego to jak najbardziej jest zgodna z Kościłem i chrześijaństwem. Jest nawet tzw "upadek w Duchu Świętym" (spoczynek), który uznaje się za doswiadczenie trnscendentalne, prowadzone do przemiany.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7357
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Miałem kiedyś znajomego, który należał do "sekty charyzmatycznej". Z tego co mi mówił, to działa raczej w drugą stronę - to nie KK się od nich odwraca, ale oni od KK, bo chcą częściej doświadczać tej bardziej ekstremalnej formy kościelnego mistycyzmu.

Jeśli dobrze pamiętam, to tzw. Zielonoświątkowcy + ich odłamy się "specjalizują" w charyzmatach.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6347
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Voo »

Pquelim pisze:tytuł: MOŻESZ UZDRAWIAĆ. to troche jak coaching w Kościele. założyłem, że to jakieś bajanie o dupie maryni.


jesli chodzi o przemiane wewnętrzną ułaskawioną przez Ducha Świętego to jak najbardziej jest zgodna z Kościłem i chrześijaństwem. Jest nawet tzw "upadek w Duchu Świętym" (spoczynek), który uznaje się za doswiadczenie trnscendentalne, prowadzone do przemiany.


Faktycznie powinieneś zostać księdzem :)
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

Pquelim pisze:tytuł: MOŻESZ UZDRAWIAĆ. to troche jak coaching w Kościele. założyłem, że to jakieś bajanie o dupie maryni.

Ale oni wspominają też i o tym. Wspominają o mało spektakularnym uleczeniu głuchoty na jedno ucho i ból pleców. Szukałem stanowiska KK na ten temat i wydaje się że tolerują go. Moim zdaniem to niedopuszczalne. Podejrzewam że nie mają tego jak ugryźć bo ściąga do siebie ludzi, i mogli by ściągnąć na siebie gniew maluczkich.

Sprawdziłem co biblia mówi na ten temat i żeczywiście jest sporo:
Marka 16:17-18
Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie.

Łukasza 9:1-2
(Następnie) zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi demonami, a także dla uzdrawiania chorób i posłał ich, by głosili Królestwo Boże i leczyli chorych.

Łukasza 10:8-9
Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

Wygląda na to że biblia jest po stronie szarlatanów...

pq, mówiłeś że fizyczne uleczanie jest sprzeczne z doktryną. Mógłbyś rozwinąć? Jak KK tłumaczy te biblijne wersety tak żeby jakkolwiek być zgodnym z rzeczywistością? Zwłaszcza ten o piciu trucizn i wężach wydaje mi się dosyć odjechany. Autorzy mieli tu raczej jasno na myśli fizyczne choroby.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

Tu akurat piorą mózg teorie spiskowe. Tak się tu zdarzyło że są o narodowo-katolickim zabarwieniu.

Ciekawe. Do tej pory widziałem tylko lewicowo zabarwione teorie spiskowe o GMO ze złymi korporacjami i tak dalej. Sam kiedyś w część wierzyłem. Na szczęście to już za mną ;)

Oczywiście faktem jest że światopogląd religijny wymaga przyjmowania niepopartych dowodami twierdzeń, co może sprzyjać takim kwiatkom. Większość ludzi ogranicza to tylko do twierdzeń religijnych ale jak widać nie wszystkim ta sztuka się udaje.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

Łapa pisze:
Pquelim pisze:tytuł: MOŻESZ UZDRAWIAĆ. to troche jak coaching w Kościele. założyłem, że to jakieś bajanie o dupie maryni.

Ale oni wspominają też i o tym. Wspominają o mało spektakularnym uleczeniu głuchoty na jedno ucho i ból pleców. Szukałem stanowiska KK na ten temat i wydaje się że tolerują go. Moim zdaniem to niedopuszczalne. Podejrzewam że nie mają tego jak ugryźć bo ściąga do siebie ludzi, i mogli by ściągnąć na siebie gniew maluczkich.

Sprawdziłem co biblia mówi na ten temat i żeczywiście jest sporo:
Marka 16:17-18
Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie.

Łukasza 9:1-2
(Następnie) zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi demonami, a także dla uzdrawiania chorób i posłał ich, by głosili Królestwo Boże i leczyli chorych.

Łukasza 10:8-9
Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

Wygląda na to że biblia jest po stronie szarlatanów...

pq, mówiłeś że fizyczne uleczanie jest sprzeczne z doktryną. Mógłbyś rozwinąć? Jak KK tłumaczy te biblijne wersety tak żeby jakkolwiek być zgodnym z rzeczywistością? Zwłaszcza ten o piciu trucizn i wężach wydaje mi się dosyć odjechany. Autorzy mieli tu raczej jasno na myśli fizyczne choroby.



a, sorry Łapa nie zauważyłem że dalej ciągniesz temat ;)


No więc cytaty dotyczące Apostołów mówią o ich zajebistości - tak w skrócie. Wszyscy oprócz Judasza zostali Świętymi, zatem jeśli zapytasz ogarniętego ksiedza o co tutaj kaman to odpowie Ci, że byli to ludzie dysponujący specjalnymi łaskami etc.

Kościół Katolicki jest BARDZO SCEPTYCZNY co do wszelkiego uzdrawiania, machania łapkami i przywracania wzroku, rozmnażania wody i ryby, czy innych takich. Najpierw takie coś musi się wydarzyć, dopiero później jest szczegółowa procedura sprawdzająca, w której bada się dowody i - najcześciej - obala takie świadectwa. To, czego nie udało się obalić - nazywane jest Cudem, a jego sprawcy często zostają Świętymi.
Także na tyle, na ile jestem w stanie Ci na szybko odpowiedzieć - KK nie ma żadnego oficjalnie ustanowionego stanowiska, bo praktyka życiowa w ciagu 2000 lat nauczyła go pokory w tej sprawie. Czasami ludzie ściemniają, czasami mają autentyczne charyzmaty jak Pio. Wszystko jest sprawdzane post factum.
więc jeśli księża z filmiku wkręcają ludziom, że każdy może dostapic zaszczytu napierdalania fireballami, to - delikatnie mówiąc - mijają się z prawdą. Mogli chociaż dodać, ze takich przypadków jest mniej niż szóstek w totka.
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
peterpan
Loara
Posty: 2181
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:57
Lokalizacja: Słoik City

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: peterpan »

Chodząc po wykopie trafiłem na taki rasistowskie cudo w BBC:
https://www.wykop.pl/link/4032467/ofert ... byc-bialy/

Będąc święcie przekonanym że to fake, spróbowałem to zweryfikować. No i okazało się, że to nie fake:
http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-36443113

BBC właśnie przyznało, że biali kandydaci są lepsi i muszą zostać wyłączeni, aby "czarni, Azjaci i przedstawiciele niebiałych mniejszości" mieli szanse w stażu.

Jako komentarz mam tylko :lol2:
Stawiajcie przed sobą większe cele. Ciężej chybić.
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Polecam fajny wywiad, gej vs SJW o islamie :D

https://www.facebook.com/ml.makowski/po ... 4357320331
Obrazek
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Ptaszor »

Poczytałem trochę o tym gościu i znalazłem taki cytat:
Nie jest jednak stereotypowym, skostniałym konserwatystą. Po pierwsze jest gejem i jak sam mówił „kocha czarne fiuty”, a w trakcie swojego tournée powiedział sam o sobie, że jest „niebezpiecznym pedałem”. Przy czym głosi też, iż homoseksualizm przynosi w życiu jedynie ból, a geje powinni „wrócić do szafy”. W dodatku jest częściowo pochodzenia żydowskiego, ale nie przeszkadza mu stać w jednej linii z neonazistowskimi działaczami popierającymi Trumpa.

i
Pomieszanie z poplątaniem? Otóż nie. Przynajmniej dla działaczy skrajnie konserwatywnego odłamu amerykańskiej prawicy, zwanego alt–prawicą, która gardzi poprawnością polityczną, a za swoje święte prawo uważają możliwość obrażania i poniżania każdego i wszystkich. Jej członkowie to w większości sfrustrowani biali mężczyźni, którzy traktują internetowe fora jako optymalny model życia społecznego

:mrgreen:
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

"Jej członkowie to w większości sfrustrowani biali mężczyźni, którzy traktują internetowe fora jako optymalny model życia społecznego."

To o nas :cool:
Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7357
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Ptaszor pisze:W dodatku jest częściowo pochodzenia żydowskiego, ale nie przeszkadza mu stać w jednej linii z neonazistowskimi działaczami popierającymi Trumpa.


Wow... Nie wiem gdzie to znalazłeś, ale to świadczy tylko o tym, że to źródło jest bardzo mocno przechylone w lewo.

To co powinieneś wiedzieć o tym gościu, to że bardzo dużo ludzi się od niego odwróciło, odkąd się pozytywnie wypowiedział o pedofilii... Ma niewyparzony dziób, ale częściej gadał do rzeczy niż od rzeczy. Niestety teraz tak się zapędził, że do łask nie wróci.
Awatar użytkownika
Ptaszor
zielony
Posty: 1867
Rejestracja: 4 września 2014, o 17:06
Lokalizacja: Forum SGK dodaje mi otuchy, gdy brakuje mi jej w czasie dnia.

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Ptaszor »

Newsweek Polska. Pisali o tej wypowiedzi o pedofilii, ale pierwszy cytat był głównie dla kontekstu drugiego i ostatniego zdania, które Sith słusznie zauważył. :)
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

Nikt nie podał imienia ale po opisie zgaduje że chodzi o Milo Yiannopoulosa.

Zaraz sprawdzę w linku od Sitha... Yup.

Z tego co mi się wydaje Milo to troll, rodem z 4chana który stał się popularny. I cóż, SJW to bardzo łatwy cel do ztrollowania. Wystarczy powiedzieć cokolwiek sensownego... Podejrzewam że przez to stał się tak popularny. Sądzę że jego pozycja na temat Trumpa, homoseksualizmu i pedofilii ma dokładnie taką samą przyczynę, trolling jak największej ilości osób.
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

[edit:] pomyliłem watki :P
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

[video]https://www.youtube.com/watch?time_continue=337&v=PZHuFah0uds[/video]


to jest bardzo fajne - ten dysonans poznawczy i za moment włączająca się nienawiść do zadającej pytanie ;)

Chociaż z drugiej strony, to też przerażające... naprawdę skala ludzkiej, szeroko pojmowanej, ciemnoty nie zna granic.

warto też przyjrzeć sie tym kobietom-feministkom na marszu. nie są zbyt reprezentatywne ;)
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7357
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

Link do artykułu o tym, jak Lauren Southern próbowała zatapiać barki z imigrantami na Morzu Śródziemnym za 3... 2... 1...
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Łapa pisze:Z tego co mi się wydaje Milo to troll, rodem z 4chana który stał się popularny. I cóż, SJW to bardzo łatwy cel do ztrollowania. Wystarczy powiedzieć cokolwiek sensownego... Podejrzewam że przez to stał się tak popularny. Sądzę że jego pozycja na temat Trumpa, homoseksualizmu i pedofilii ma dokładnie taką samą przyczynę, trolling jak największej ilości osób.



Mam w 100% te same odczucia. On może mieć diametralnie inne poglądy niż się wydaje.
Obrazek
Awatar użytkownika
Matthias[Wlkp]
purpurowy
Posty: 7357
Rejestracja: 17 czerwca 2014, o 15:58
Lokalizacja: Swarożycu! Rządź!

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Matthias[Wlkp] »

A widzieliście chociaż jakieś sensowne wywiady z Milo (np. u Rubina), czy patrzycie tylko na to, co piszą o nim jego przeciwnicy?
Awatar użytkownika
SithFrog
Król Sucharów
Posty: 15419
Rejestracja: 5 maja 2014, o 09:00

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: SithFrog »

Matthias[Wlkp] pisze:A widzieliście chociaż jakieś sensowne wywiady z Milo (np. u Rubina), czy patrzycie tylko na to, co piszą o nim jego przeciwnicy?


Widziałem, czytałem - generalnie zazwyczaj się z nim zgadzam, tylko on w taki sposób mówi, że nie wiem czy to jest pro-trolling czy serio.
Obrazek
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

Matthias[Wlkp] pisze:A widzieliście chociaż jakieś sensowne wywiady z Milo (np. u Rubina),

Yup.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Pquelim pisze:Chociaż z drugiej strony, to też przerażające... naprawdę skala ludzkiej, szeroko pojmowanej, ciemnoty nie zna granic.


Przypomnę tylko, że napisał to autor poniższych słów....

Pquelim pisze:ja jestem rasistą. uważam, że czarni się różnią od białych i czerwonych. wiecie, na czym polega rasizm? sprawdźcie, to słowo nie ma żadnych negatywnych znaczeń, tylko przyprawioną "gębę politycznej niepoprawności".
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Pquelim
rooooooooooki
Posty: 5034
Rejestracja: 4 maja 2014, o 23:09

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Pquelim »

Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie...
A może to luksus, żyć tylko pięć lat?

since 22/4/2003
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Liczysz na to, że fśgk przytaknie? To chyba masz rację...
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Piccolo
Bambus Junior
Posty: 1920
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:10

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Piccolo »

Tak Milo to jest troll, któremu czasami się zdarzy przestać trollować. Widać to wtedy kiedy przestaje napierdalać ekstremalnie skrajnymi hasłami i zaczyna faktycznie mówić z sensem :P.
What Darwin was too polite to say, my friends, is that we came to rule the earth not because we were the smartest, or even the meanest, but because we have always been the craziest, most murderous motherfuckers in the jungle.
Awatar użytkownika
Zolt
menda+
Posty: 4979
Rejestracja: 4 maja 2014, o 15:19
Lokalizacja: Tír na nÓg

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Zolt »

https://io9.gizmodo.com/j-k-rowling-fin ... 1821085145

Wspaniały przykład artykułu z tezą. Niestety Rowling popiera reżysera w obsadzeniu Deppa pomimo zarzutów ze strony jego byłej żony (żadnych popartych dowodami, a sprawa jest z zeszłego roku). Hollywood chyba co pół wieku lubi mieć jakieś polowanie na czarownice w swoim kręgu.

Nie mogę się oprzeć podobieństwu do tej babki co to niby została pobita przez siepaczy Tuska, co tak naprawdę chciała zrobić iwent polityczny i wystawić czerwoną kartkę rządowi. Pamiętam jak forum podzieliło się na obrońców tej pani i zwolenników tezy o ściemie. Good times.
Obrazek
You give up a few things, chasing a dream.
"Ty jesteś menda taka pozytywna" - colgatte
[url=irc://irc.newnet.net/sgk]#sgk[/url] 4 life.
Old FŚGK number is 12526
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6347
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Voo »

http://wrc.net.pl/hamilton-wysmiewa-bratanka-w-sukience

Nawet Hamilton może podpaść :D

Głupio zrobił publikując taki filmik bo w necie nic nie ginie i za 10 lat kumple w szkole będą z tego polewali. Z tym dał ciała a nie mówiąc, że chłopcy nie przebierają się za wróżki.

Choć z drugiej strony on sam coraz częściej wygląda jak wróżka.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Counterman »

Śledzę jednym okiem co tam się dzieje z tymi protestami lekarzy, dzisiaj zauważyłem nowy artykuł na bankier.pl. Padło tam stwierdzenie, że "lekarze masowo wypowiadają klauzule opt-out". Z artykułu wynika, że zrobiło to 3500 lekarzy. Na szybko sobie obliczyłem, ze jest to około 4% wszystkich lekarzy w Polsce (ogólna liczba lekarzy wzięta z raportu OECD, nie wiem jak to liczyli dokładnie). I teraz pytanie czy to jest dużo, czy to jest mało. Z tego co się orientuje to jest już sporo, bo takie braki kadrowe np. w instytucjach gdzie opieramy się na specjalistach to już jest powód do niepokoju dla menedżerów. Ktoś orientuje się lepiej jaki to ma wpływ na faktycznie działanie służby zdrowia jako całości?

link do źródła
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

Kolejki, niektóre oddziały zamykane, bo nie mogą dopiąć grafiku, a czasem całe szpitale. Mogę co nieco więcej spróbować rozpisać, bo z pewnych względów dużo słucham na ten temat od rezydentów.
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

4% to może niewiele, ale to 4% tylko dobija tę prawie martwą służbę zdrowia, a wiele do jej zdechnięcia nie trzeba. We Wro też zamknęli jakiś oddział i chyba wszyscy lekarze z jakiegoś szpitala zrobili opt-out.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
LLothar
A u nas w Norwegii
Posty: 5550
Rejestracja: 4 maja 2014, o 13:40
Lokalizacja: Sandnes, Norwegia

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: LLothar »

Tej, musialem wygooglac co to jest klauzula opt-out. Dla innych ciekawych - chodzi o to, ze lekarze moga sie zgodzic ze nie obowiazuje ich max 48h pracy w tygodniu. Jest to taki przepis w ktorym chodzi o to, zeby pracownik nie byl przemeczony w pracy.

Logika by nakazywala lekarzom dac dodatkowy odpoczynek, a nie zmniejszony, bo przeciez blad chirurga a blad pani na kasie w markecie to troche rozne sprawy...
Awatar użytkownika
Counterman
Waniaaa!
Posty: 4016
Rejestracja: 4 maja 2014, o 19:07

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Counterman »

@Jutsi: to rozpisz się w wolnej chwili, ciekawym
IRON MAIDEN are KINGS

"Jedynym właściwym stanem serca jest radość" Terry Pratchett R.I.P.

"errare humanum est" - i nie zapominajcie o tym.
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

No to tak, opt-out to właściwie to co napisał Llo. A zostało wprowadzone w momencie kiedy weszliśmy do UE. Chodziło o uzupełnienie braków w ilości lekarzy w placówkach państwowych, poprzez wypełnianie etatów tymi samymi lekarzami. Do jakiegoś 2020~ mieliśmy odejść od tego i tak, według umów z UE (dokładnie kiedy nie wiem, nie dopytywałem o te umowy).
Jak wiadomo, mamy najniższą ilość lekarzy na 1000 pacjentów w całej UE, co powoduje że z opt-outów korzystają wszystkie szpitale i inne placówki. A chodzi (w przypadku szpitali głównie) o wypełnienie grafiku dyżurów, co wymaga kontrakt szpitala z NFZ. Gdy szpital nie spełni tego wymogu, to zrywa kontrakt i nie ma kasy z NFZ. Oczywiście kontrakty pozwalają na zamykanie poszczególnych oddziałów, zanim zamknie się szpital i inne takie myki.
Dyżur ogólnie jest 12 godzinny i są też 24 godzinne, z czego tego 12 godzinnego pewien nie jestem. Więc po 8 godzinach pracy lekarz siedzi na dyżurze kolejne x. Po tym powinien mieć "zejście" czyli tego dnia kiedy schodzi już nie pracuje i ma normalną 11 godzinną przerwę. Opt-out często jednak zakłada że zejścia nie ma, tylko pracuje dalej. Więc teraz lekarze którzy mają miesięcznie po 7-8, a czasem nawet 10 dyżurów, nagle nie mogą tyle robić i mają maksymalnie 3 dyżury na miesiąc. Także ordynator, dyrektor, czy kto tam ustawia grafik na oddziale ma problem z kadrą. Dlatego (nielegalnie) szpitale potrafią teraz dawać jednego specjalistę na 2 oddziały na jeden dyżur. A z tego co wiem, musi być 2 na jeden oddział (tego za cholerę pewien nie jestem, może tylko jednego).

Także ostatecznie masz mniej personelu, tyle samo pracy co poprzednio i przypadki gdzie zagrożenie życia ma priorytet. Czekasz w zdecydowanie dłuższych kolejkach jako pacjent, a też nie wiadomo czy się doczekasz, bo szpital może być zamknięty gdy przyjdzie Twoja kolejka.

Co do ilości wypowiedzianych opt-outów, to 3.5 tysiąca na 88 tysięcy nie robi wrażenia. Ale jednak masz 77 specjalizacji i niektórych raczej nie dotyczy opt-out jak rodzinna, gdzie dodatkowo jest spora część z tych 88 tysięcy... to można się spodziewać coraz większych problemów. Spodziewaj się, że nie będzie kolejek jak ja miałbym czekać na rekonstrukcję więzadła 2 lata, tylko np. 6 lat. Bo to 3.5 tysiąca to raczej nie jest koniec.

EDIT: Warto dodać, że za granicą z Odrą masz normalne prawo pracy i zarabiasz w ramach tego jako rezydent ~50k euro rocznie, a jako specjalista nawet 100k, to cóż. "Niech wyjeżdżają"
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

LLothar pisze:Logika by nakazywala lekarzom dac dodatkowy odpoczynek, a nie zmniejszony, bo przeciez blad chirurga a blad pani na kasie w markecie to troche rozne sprawy...


Warto może jeszcze zauważyć pewną brutalną prawdę - Polska bez kasjerki sobie poradzi, bez lekarza nie. A na razie wszystko ciągnie do budowania Polski właśnie tymi kasjerkami.
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6347
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Voo »

Dlaczego w Danii, UK albo w Niemczech muszą zatrudniać polskich lekarzy i polskie pielęgniarki, skoro jest tam tak świetnie w służbie zdrowia?

Może wcale nie jest, tylko zwyczajnie stać ich na wyższe płace niż u nas ale warunki wcale nie są atrakcyjne dla miejscowych? Czyżby Duńczycy budowali kraj kasjerkami?

Czy gdy lekarze będą zarabiać u nas lepiej to w Danii nie będą już mogli zarobić jeszcze lepiej? No nie, nadal będą mogli. Więc wyjazdów tak czy siak nie zablokujemy.

Przy czym oczywiście zgadzam sie, ze lekarze powinni zarabiać w miarę możliwości dobrze a już na pewno powinni pracować normalną ilość godzin, pomijając jakieś sytuacje nadzwyczajne typu wielogodzinna operacja.
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

Studia medyczne są potwotnie trudne, nie każdy je kończy. A zapotrzebowanie rośnie. Tak samo dlaczego nie ma w Polsce 5 milionów informatyków, skoro zarabiamy tak dużo, mamy prostą pracę i każdy może, nawet bez studiów?

Dodatkowo wyszkolenie lekarza kosztuje grubą kasę. To zamiast szkolić więcej, gorszych i gorzej, to lepiej sprowadzić z zagranicy.

Rumunia zwiększyła mocno minimalne wynagrodzenie (afaik minimum to 1500 euro brutto dla rezydenta). I wracają z krajów zachodnich, przynajmniej częściowo. Dodatkowo nie mają odpływu.

Zgadzam się tylko z ostatnim akapitem.
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6347
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Voo »

Krótko pisząc to jeśli kraj jest bogaty, mądrze zarządzany i nie ma nim PiSu a służba zdrowia jest w nim dobrze opłacana i nie ma nadgodzin to nadal taki kraj może mieć problemy z ilością personelu i musi się posiłkować pracownikami z biedniejszych krajów?
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Awatar użytkownika
Jutsimitsu
Człowiek-Reklamówka
Posty: 2930
Rejestracja: 4 maja 2014, o 22:51

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Jutsimitsu »

Może, ale ma jednak 2% więcej PKB na ochronę zdrowia, ma dwa razy więcej lekarzy na 1000 pacjentów, nie ma kilkuletnich kolejek, ma znacznie lepiej i spełnia minimum OECD dla "dobrej ochrony zdrowia". Ale mimo to nadal zatrudnia więcej, bo woli unikać sytuacji gdzie jest jakikolwiek brak personelu. A nie jak u nas #niechjadą.

A panie Voo. U nich bym czekał miesiąc na operację za darmo. Tu czekałem tyle prywatnie i wydałem łącznie na leczenie jakieś 13 tysięcy złotych. Gdybym czekał nasze 2 lata to (według 3 ortopedów) dostałbym rentę inwalidzką. Za którą wszyscy łącznie by zapłacili więcej niż 13 tysięcy... To nie tylko wina PiSu, to wina tego że idioci w tym kraju głosują albo na PiS albo na PO (sorry dla wszystkich którzy myśleli że to dobra opcja). Od 12 lat nie robią NIC żeby było w tej kwestii lepiej. Żeby spełnić wymagania tej złej UE. To że Radziwiłł ustalił na za dwie kadencję PKB 6% z budżetu na opiekę medyczną jest takim samym robieniem idiotów z ludzi jak teksty Laubnauer że "nie wiedzieli na co głosują".
Awatar użytkownika
Voo
Stary Człowiek, A Może
Posty: 6347
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:57
Lokalizacja: ŚCD (Środek Ciemnej Dupy)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Voo »

Skąd masz takie info, że "tam" czekałbyś na darmową operację miesiąc?
Obrazek
Urodzić się [100%] Wykształcić się [100%] Znaleźć pracę [100%] Znaleźć kobietę [100%] Założyć rodzinę [100%] Wziąć kredyt [100%] Spłodzić dziecko [100%] Wychować dziecko [75%] Spłacić kredyt [40%] Iść na emeryturę [0%] Umrzeć [0%]
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4836
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Razorblade »

Eeee... ale problemy w sluzbie zdrowia to nie efekt ostatnich 12 lat a bardziek 28.

No i druga kwestia to Jutsi wszystko fajnie opisal ale tylko polowicznie. Bo opisal sytuacje rezydentow, ktora jest najgorsza. Rezydent to ktos kto robi specjalizacje, przez to robi miliardy dyzurow (bo lekarzom po specjalizacji bardzo czesto juz sie nie chce i robia je glownie dla kasy, ale i tak 90% rzeczy ogarnia rezydent)... tylko jest jedno "ale". To nie rezydenci masowo z PL wyjezdzaja i wbrew pozorom to nie rezydenci. I zarobki wcale nie sa az tak rozowe jak na niemieckie warunki (do ok 2400 Euro, gdzie miesieczny koszt utrzymania na jakotakiej stopie zyciowej to ok 1000 Euro). Kwestia dyzurow tez jest tam bardziej rygorystyczna i z kolei nie ugrasz tam pelnej 2 czy nawet 3 pensji. Oczywiscie w porownaniu do Polskich zarobkow to niebo a ziemia, ale tak jest tez u tej niepotrzebnej wg Thim'a pani na kasie - jemu lekarz po kontroli wszystko wyprodukuje, dowiezie, rozlozy i sprzeda.

Jak wiec to w PL wyglada? Tak ze w wiekszosci krzycza rezydenci ktorzy... ida na popularne rezydentury albo absolutnie bezsensowne. Pamietacie na czym byla glownowypowiadajaca sie w trakcie protestu glodowego? To przypomnijcie sobie. Idac na specjalizacje priorytetowe pieniadze sa lepsze, ale znow MZ dolalo oliwy do ognia bo postanowilo podniesc stawki dla... nowych (podczas gdy "starzy" rezydenci gowno mieli dostac).

Ale - rezydenci zostali bardzo niefajnie rozegrani politycznie orzez obie strony. Z jednej strony PiS zamiast rozmawiać i pokazywac wzrost pieniedzy, negocjowac jego predkosc chcial zantagonizowac na nich spoleczenstwo (+ hasla w stylu "niech jada"). Z drugiej strony opozycja nakrecajaca ich "sa pieniadze, nalezy Wam sie, zobaczcie 500+ zrobili". A w tym czasie zrobienie najwiekszym oredownikiem rezydentow Arlukowicza. Noz ze przytocze wypowiedz lekarza z 20 letnim stazem - "jakim cudem jak wszedl Arlukowocz i zaczal gadac o kasie nikt mu nie przywalil?". Ale widocznie zostalo to w koncu "rozgryzione", stad opt-out bo na politykow nie moga liczyc inaczej.

Ale przyklad z operacja to juz jakas abstrakcyjna bzdura, bo zadne podwyzki dla lekarzy nic w tej kwestii nie zmienia. Tutaj jest zupelnie inny problem, wiec drogi Jutsi - nawet jesli lekarz w PL zarabialby miesiecznie i 500k PLN, to absolutnie nic by to nie zmienilo. Moze tyle tylko ze:
a) nikomu by sie nie chcialo robic dyzurow
b) prywatnie tez bys tego nie ogarnal, a na pewno nie za 13k
Bo tu problemem sa ogolnie naklady na sluzbe zdrowia i kontraktowosc a nie (mimo wszystko) brak personelu i sprzetu. A umowmy sie - rezydenci cokolwiek nie beda mowic, strajkowali o podwyzke wynagrodzenia (nawet jesli ladnie nazwali to nakladami na sluzbe zdrowia) i PiS (czy sie to komukolwiek podoba czy nie) byl pierwsza partia od czasu pozal sie boze reformy SZ, ktora cokolwiek zaprezentowala w trybie "dlugookresowym" a nie dzialala tylko ac hoc
Awatar użytkownika
ThimGrim
Heavy Metal Troll
Posty: 5802
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:47

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: ThimGrim »

Teraz zagadka, co autor powyższego miał na myśli? Ściana tekstu ze strukturą zdaniową i gramatyką pięciolatka, brakiem polskich znaków i zdaniami typu "To nie rezydenci masowo z PL wyjezdzaja i wbrew pozorom to nie rezydenci". Mam chorom curke? Nie, ja podziękuję, bo wiadomo, że skończy się na "nic nie rozumiecie!"... :)
Eat your greens,
Especially broccoli
Remember to
Say "thank you"
Razorblade
Mr. Kroper
Posty: 4836
Rejestracja: 4 maja 2014, o 18:56

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Razorblade »

Nic nic

Myslalem ze moze gramatyka 5cio latka przemowi do Ciebie... zapomnialem ze musze zejsc do poziomu 2 latki, wiec dam zaraz telefon mlodszej corce... choc wydaje sie byc bardziej rozgarnieta od Ciebie... niestety dwulatka pod reka nie mam...
Awatar użytkownika
Łapa
zielony
Posty: 272
Rejestracja: 1 września 2017, o 00:22
Lokalizacja: Swansea (taki Sosnowiec w UK)

Re: Religia, etyka, światopogląd - ogólny

Post autor: Łapa »

Obrazek
ODPOWIEDZ